Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Skotsko

Příspěvekod ntz » stř úno 2, 2022 11:31

@Bruca - nejakou dobrou ... budu asi rozpocitavat ententyky .. obrazek je sice 10/2020, mam porad ale jeste asi 80% prezentovanych zasob

@Mawenzi, @Etheric - diky moc za input a za rady .. to vareni + jidlo budeme jeste jednou znovu konsolidovat i podle toho, co budeme jist .. je pravda ze nase polni kuchyne se nesklada (jak tady bylo drive navrzeno) ze 3 titanovejch hrnku, trech lzico-vidlicek a lihoveho varice ze stare plechovky .. znovu rikam, bavime se o tomhle (big picture):

2.5kg - bagl
2kg - spackak a karimama
2kg - stan (stany budeme mit dva, tenhle si ponesu celej sam, kluci se podeli o druhej vetsi stan co vezmou na pul, ja chrapu, takze spim ve svem stanu)
1.5kg - protidestove/vodni opatreni (vnitrni vaky, ponco od jurka s hrbem na bagl, boty do vody)
* 1kg - KPZ/Emergecy kit (po rozdeleni mezi 3 - eg lekarna, gps, celovky, baterky apod - vychazi to kilo na jednoho, spis lehce vic)
* 1kg - vareni (nadobi + palivo - to uz je po rozdeleni mezi 3)
5kg foceni - srazil jsem ze 7mi
- - -
15kg == bez obleceni a bez jidla bez nejakejch malejch drobnosti ..

veci s *hvezdickou je vybaveni co davame dohromady spolecne a kazdej si bere 1/3 .. vsichni mame ten zaklad jako bagl, spani, stan, foceni na osobu stejnej bez moznosti uspory, vy tedy navrhujete usetreni vahy v nasledujicich oblastech

* 1.5kg - protidestove/vodni opatreni - boty do vody a ponco pres batoh misto (tezke) goracove bundy jsme si odhlasovali + ze kazdej musi mit celej obsah batohu chranenej proti vode - jedeme do skotska bude tam chc*t a budeme na jare brodit mnozstvi ruznejch ricek (diky @sobb, mas to u nas) - tady tak maximalne usetrime pul kila, kdyz budeme mit nejaka ultralehka ponca (moc se mi ale nechce kupovat dalsi ponco za tisice, mam ponco od jurka ktery mam uz 10+ let) + dovnitr v batohach vse ve slabejch igelitovejch pytlech == uspora 0.5kg (moc tomu ale neverim)

* 1kg - KPZ/Emergecy kit - tady muze bejt mensi uspora, zadna extra velka slava to ale nebude, budu pocitat, ze kazdej ma celovku (100g), 1/3 z mapoveho systemu (200g), 1/3 z KPZ/Lekarny (200g) a nebudeme mit vubec zeleznou zasobu a vsechny ostatni blbosti aka klice a mobily nechame zamceny na letisti nebo na nadrazi nebo u nekoho == uspora 0.5kg

* 1kg - vareni + palivo - tady se da neco usetrit, tohle jeste budeme cele konsolidovat i podle toho, co budeme mit ssebou k jidlu .. pocitame sem i flasky na vodu, filtraci, noze pribory .. == max. uspora 0.5kg

potrzeno-secteno == vidim tam krasnejch 1.5kg na osobu max, tzn jsme kazdej na 13.5kg bez obleceni a bez jidla, z cehoz vypliva ze se dostaneme na nasi puvodni kvotu ktera je 20kg batohy

@Dromedaro - na sibir nejedeme, tady na foru se to ale resi "aby rec nestala" a aby bylo si o cem pokecat - a ja to samozrejme delam rad a bavi me to .. Trail kterej jsme naplanovali je celkem pozoruhodnej svym rozsahem a hlavne tim, ze jsme vybrali skoro nejodlehlejsi oblast, kam se da jit + si myslim, ze jsme dali dohromady pomerne hodne challenging trasu na 5-6 dnu pochodu
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Skotsko

Příspěvekod Etheric » stř úno 2, 2022 11:44

Někdy je holt dělení věcí nevýhodný :)
Na tom, co budete jest závisí dost. Podle toho se pak plánujou věci na vaření
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Skotsko

Příspěvekod apuka » stř úno 2, 2022 12:21

ntz píše:2.5kg - bagl
2kg - spackak a karimama
2kg - stan (stany budeme mit dva, tenhle si ponesu celej sam, kluci se podeli o druhej vetsi stan co vezmou na pul, ja chrapu, takze spim ve svem stanu)
1.5kg - protidestove/vodni opatreni (vnitrni vaky, ponco od jurka s hrbem na bagl, boty do vody)
...
Ja bych rekl, ze nejvetsi uspory vahy bys Ty osobne dosahl nahrazenim vlastniho stanu sadou poradnych ucpavek do usi pro spolunoclezniky :-D...
Potom nevim,jestli s tema botama do vody si beres i ty znicene vlozky :wink:.

Jinak bych na batohu nic nemenil, pokud jej mas dobre a spolehlive odzkouseny a vis, ze se Ti dobre nosi i s vyssi vahou. Uz byla parkrat na OF rec o tom, ze je (hlavne na vetsi vahu obsahu) lepsi si vzit opravdu dobre sedici batoh, co skvele rozklada vahu nez usetrit na nem kilo a potom na nej nadavat, ze ne uplne sedi, byt unaveny a dolamany kazdy vecer. (Typicky stare Duetery Aircontacty - nekolik nas psalo, ze 20-25 kil v nem bylo prijemnejsi nosit nez 15 kil v jinem batohu, i kdyz i ten sedel dobre.) Jen tady bacha na to, ze si musis dobre odzkouset, jestli po urazech budes mit z batohu s danou vahou stejny pocit nez pred urazem! Jak Mawenzi trochu nacala, svaly a slachy mohou ted fungovat trochu jinak, muzes mit mirne zmenenou chuzi - a to se muze projevit ve spolupraci s batohem, resp. jeho vnimani. Nebude to jen o vaze.

Jurkovo ponco si take nemen - co napr. etheric doporucoval, se mi vubec nelibi, je to prilis kratke. S tim asi mate nejake zkusenosti, kdyz jste si odsouhlasili ponca alespon pod kolena. :smt023 ) Taky ten "The Packa Jacket" ma vepredu zip, ten nevypada na plne vodeodolny. UL ponco si moc nekupuj - prijde dest se silnym vetrem a muze byt za chvili po poncu (nemyslim uleteni). Na druhe strane v takovem pripade muze byt problem s poncem vseobecne, rozhodne za takoveho pocasi bych nesel do terenu, kde bych potreboval zdolavat vetsi stupy, videt dobre pod nohy a ani uzke hrebinky nad srazem. Dobre je tehdy svazet ponco kolem pasu - se hodi ten drawcord, co mas mit - a pokud jde, taky jej spojit mezi nohama (byva tam cvocka nebo suchac).

Uplne stejne co se tyce vodeodolnych obalu - to sobb psala, muze se stat, ze se batoh octne ve vode a to potom neocenite. Obycejne igelitove pytliky to nenahradi. Navic je otazne, jestli bys chtel svoji fototechniku chranit nejakymi UL, ktere jsou vetsinou pomerne choulostive (a fototechnika zase obcas ma nejake hrany, atd.).

Celovky (bez powerbanky) - pokud si myslis, ze bude treba obcasna daleka dohlednost, tak klidne obe. Jinak bych spise bral Petzl Tikku - protoze sice bude jeho svetlo slabnout, ale v pripade nouze bude v pohode stacit i po tydnu pouzivani. Ja mam doma Black Diamnod s podobnym svicenim a mam tam stale puvodni alkalicke baterky od lonskych Vanoc, pricemz uz jsem tak 15x si s nimi vzdy alespon hodinu svitil na cestu dolu z Lyse hory, plus dalsi vylety a jine pouzivani (v pulce pripadu na skoro plny aktualni vykon). Celkem odhadem tak 35-40 hodin a stale sviti dostatecne na propletani se v uplne tme dolu pomerne strmym svahem po ceste plne kameni a spadlych vetev a v lese hlavne listi prikryvajiciho to vse, i za mokra. Se stalym svetlem dlouho nevydrzi, to bys musel vzit vetsi pocet baterek a to uz se promitne do ceny. Jo, do dalky (uz) moc nedosvitim, ale, jak pisu,. jako osvetleni pro beznou chuzi naprosto bezpecne staci.

Dobre papirove mapy bych za mobil s OSM mapami v neznamem terenu a jeste s pripadnymi raselinistemi rozhodne nevymenil. Moje zkusenosti napr. s Mapy.cz nejsou moc skvele ani v Beskydech, ne to jeste napr. v Alpach (nemyslim vrcholove partie). Pouze v pripade, ze bys vedel, ze mas k dispozici mapy stejne kvality jako papirove.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » stř úno 2, 2022 12:24

ntz
jakoze 1kg na osobu veci pro vareni?

i usetreny pul kila je slusny na druhou stranu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Skotsko

Příspěvekod Etheric » stř úno 2, 2022 12:56

@apuka: pidi Petzl po týdnu svícení stále použitelný? To těžko. Mám o použitelnosti světla jiný mínění, dosvit na špičku nosu nestačí.
Jsou i jiný aplikace, než mapy.cz a já bych dnes už mapu na papíru nebral. Ano, může se mobil rozbít či vybít, ale papírová mapa se taky může ztratit, uletět, spadnout do vody...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Skotsko

Příspěvekod Bruca » stř úno 2, 2022 13:14

ntz píše: a ze jsme se spolecne zazili veci typu vareni kurete v rychlovarne konvici

Povídej, přeháněj, tohle zní zajímavě. Jak chutnalo a hlavně, co ta konvice potom? :D
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 453
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Skotsko

Příspěvekod ntz » stř úno 2, 2022 13:36

@apuka - dekuju mockrat za input ...

ad. vodo-odolne obaly) pouzivam tohle, ten nejvetsi stoji asi 5 stovek a je naprosto top - ta fotka je navic nejaka divna, je mnohem sirsi a uplne na pohodu vyplni celou sirku batohu a zabera cca 2/3 toho hlavniho prostoru .. Ty mensi (30L a 10L) jsem mel nekolikrat na vode, soupal je o dno kanoe, po sutrech, vsude mozne, ten material je fakt dobrej (a navic nechci kecat, uz nemam ty visacky, ale je to Made in Czechia) .. takze se nebojim, ze bych neco prosoupal .. fotak je celej v takovem tom polstrovanem ctvercovem insertu 30x30x12cm a to cele zabalene bud do igelitu a nebo si jeste dokoupim jeden ten 30L vak od trimmu

ad.ponco ) menit nebudu, pouzivam ponca celej zivot, mam jich nekolik, tohle jurkovsky s hrbem na batoh je genialni kus vybaveni .. Nekolikrat jsem zazil, ze jsem byl ja s poncem naprosto suchej a uplne vysmatej a kluci s drahejma goracovkama za 10 tacu byli cely provlhly ... navic jedina moje tepla vrstva je UL perovka a tu fakt nechci nechat navlhnout, proste perovka musi bejt pod poncem .. to s prekonavanim prekazek v poncu mas pravdu

ad. celovky) beru dve protoze si myslim, ze vim co delam .. Tikka je fajn na cteni a sviceni ve stanu, na pohyb po kempu, vareni, taboreni zatimco na chuzi mam vykonnou celovku se zoomovaci optikou (mam ji od lonska od vanoc, myslim, ze je to tahle), se kterou se da udelat kuzel a ukazovat si hvezdy a da se s ni fakt dosviti mega-daleko. Navic je nabijeci a ja ssebou netaham powerbanku, takze ji nechci placat na sviceni si u hrabani diry, do ktere vykonam potrebu a na cteni si ve stanu ..

ad.stan) mam novej, viz muj prvni prispevek v sekci stany .. uz se tesim, az ho vezmu do akce

@Etheric - ja jako clovek chytrej telefon ani nevlastnim, mam jako spravnej hipster tohle a pokud vim, tak kluci vykrikovali neco typu ze nechaj chytre telefony doma nebo nekde ulozene .. Muj partak Honza ma jak jsem driv zminoval ten malinkej garmin komunikator (pro pripad SOS) takze specialne pro tenhle hike je gps navi + vytistena mapa na papirech (tisknu z OpenTopoMap a nebo z osmaps.com - mam je zaplacene na 2 mesice) + 50g buzola je must-have

@Bruca

konvice byla erar na koleji, jeji dalsi osud neznam a jak chutnalo si uz nepamatuju, pac to je vic nez 15 let dozadu, bylo 5 rano a my jsme byli desne naglgani zrzatou vodou ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Skotsko

Příspěvekod apuka » stř úno 2, 2022 14:05

Etheric píše:Mám o použitelnosti světla jiný mínění, dosvit na špičku nosu nestačí.
Ja jsem psal o pripadu nouzoveho vyuziti, tj. aby bylo dostatecne dobre videt pod nohy a na blizke okoli (to neni dosvit 100m a 300lm na blizko).

Proto jsem taky psal, ze "bez powerbanky". Pokud nedej boze budes 3 hodiny denne pouzivat lehkou celovku na "plny vykon", plus po vecerech jeste ve stanu, k dalsim cinnostem, atd. tak po tydnu nemusis vystacit ani s nahradni baterkou. Kdyby potom doslo k nejakemu problemu (zraneni, zdr. indispozice, pocasi, ...), postup by se hodne spomalil a bylo by treba dojit na nejaka mista ke spani, tj. pouziti by se vyrazne protahlo, tak s konstantnim dosvitem si v pruseru.
Ten Petzl normalnimu cloveku (pisu to proto, ze vim, ze Ty mas hodne zmenene vnimani napr. i svetla) bude ten tyden stacit i tak. Samozrejme, ne v horolezeckem nebo jinak hodne slozitem a clenitem terenu.
Etheric píše:Jsou i jiný aplikace, než mapy.cz a já bych dnes už mapu na papíru nebral.
Ano jsou, ale drtiva vetsina pouziva stejne OSM mapy, max. si tam pridavaji nektere dalsi vrstvy.

Ono hodne zalezi, kde ty mapy chces pouzivat. V CR je to vice-mene ukradene, kdyz zjistis, ze je mapa blba, v nejhorsim pripade se vratis a za par hod. si vzdy v civilizaci.

V Alpach to muze byt pruser, protoze casto nevidis, co je za teren po par stovkach metru (typicky vypada rel. slusny teren az po "horizont" za 200-300m, jenze uz nezjistis, ze za nim to pada klmo dolu nekolik set metru bez moznosti sejit dolu (bez slaneni). Tam vim dobre, ze nekde OSM mapy jsou primerene pouzitelne (s kontrolou nekde jinde dopredu), ale taky ze nekde zadna OSM mapa neni bezpecne pouzitelna. Hodne zavisi, jestli pouzivas oficialni tur. stezky nebo chodis mimo.
Jo, existuje moznost si koupit (spise predplatit) nektere jine mapove podklady, ale casto to vychazi na jednorazove pouziti na neskutecnou palku.

Skotsko netusim, nebyl jsem tam, ale chodis (resp. ntz chce) tam mimo civilizace, mas tam zradne useky, atd. Takze bych se na OSM mapy bez vicenasobneho potvrzeni dostatene spravnosti fakt nespolehal.

Potom mas jeden velky problem s el. mapami - na mobilu vzdy vidis jenom maly vysek, nemas moznost detailne prohlednout vetsi oblast. (Jo, na papirove mape je problem s hranici mapy taky.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Skotsko

Příspěvekod ntz » stř úno 2, 2022 14:41

apuka píše:Jo, existuje moznost si koupit (spise predplatit) nektere jine mapove podklady, ale casto to vychazi na jednorazove pouziti na neskutecnou palku.


nevychazi .. pro garmina a ve vetsine pripadu pouzivam OpenTopoMap ktere jsou zadarmo (resp. pouzivam OpenTopo v GPX Studio, tyhle mapy se daj importovat i do garmina, proste bozi !!!) a daji se i tisknout .. A tedka specialne pro to skotsko jsem si predplatil OS Maps, ktery stojej 4 libry na mesic a maj specialne podrobnou tu anglii a skotsko .. asi bych to nemel ukazovat, ale budu si tisknout tu cestu z osmaps a jen pro ukazku takhle vypada ta jejich placena premiova mapa 1:12500 .. (orotujte si doleva) .. takze pro me investice do map 4 libry + naklady na vytisteni si co potrebujes a v garminu mam opentopo uplne zadarmo misto abych kupoval anglii pro garmina, co stoji asi 350 liber (3x fuj !!!!)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Skotsko

Příspěvekod apuka » stř úno 2, 2022 15:34

Jenze tady videt, o cem jsem psal. Zdanlive ty OpenTopoMap jsou pekne, detailni, mozna na nektera mista i dostatecne informativni, ale napriklad prave pro Alpy tam chybi pomerne dost "informaci". Rozhodne mnohe z mych cest - i po znackach - vypada na nich hodne jednodussi nez ve skutecnosti (a na dobrych mapach) je. Dokonce i zakladni Garmini mapy jsou nekde lepsi, o AV mapach ani nerikam. Jo, jsou i jine dobre a podrobne.

Proto pisu, ze je dulezite si overit, jsetli na danem miste staci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Skotsko

Příspěvekod ntz » stř úno 2, 2022 16:27

apuka píše:ale napriklad prave pro Alpy tam chybi pomerne dost "informaci". Rozhodne mnohe z mych cest - i po znackach ..


nemas prosim nejake sve trasy po alpach v GPX souboru ? Rad bych se na to podival .. OpenTopoMapy nemaji takove ty znacene cesty, jinak ale ta evropa je v nich fakt podrobna vcetne alp .. cerpaji z nich napriklad mapy.cz .. OpenTopoMaps jsou mnohem lepsi i nez vetsina placene konkurence at uz se koukas na alltrails a nebo dokonce i topograficke mapy v google pro .. co se tyce evropy tak jsem nenarazil na pripad, ze by na OpenTopoMap chybely nejake cesty ..

samozrejme za ukrutne drahej peniz se daj sehnat urcite mnohem lepsi mapy, v zasade ale plati, ze *zadna* tistena mapa nebude topograficky podrobnejsi nez co mas zadarmo na opentopo (a jeste si to muzes dat jako bonus do garminu) .. Budou na tom chybet turisticke cesty, o tom zadna a spousta mistnich nazvu, ale jinak tam bude vse .. Nechci se chlubit, ale sbiram mapy a mam map vic nez 300, cesko mam v te serii 1:50k KČT skoro cele (odsud mi chybi asi 5 map) + mam nejakech cca 150-200 dalsich ruznejch map (z 90% evropa) .. co se tyce garmina tak mam takovou tu nejlepsi alpskou tuhle a ze by to byl nejakej rev, to se fakt rict neda, ty opentopo maps jsou kdyz mas hotovej ten plan trailu (co stejne delas doma na pocitaci a do garmina das jen GPX) uplne v pohode -

prosim dej mi nejake alpske GPX, rad bych si to srovnal na Topo TransAlpine+ Vs OpenTopo ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » stř úno 2, 2022 17:16

ntz píše:v zasade ale plati, ze *zadna* tistena mapa nebude topograficky podrobnejsi nez co mas zadarmo na opentopo

Na tos prisel jak? Schvalne jsem se kouknul na Ceskosaske Svycarsko, protoze to je hodne clenite a mam tam mistni velmi podrobne mapy 1:10000 (nijak drahe), kde je nakreslena kazda skala i stezka. Nasel jsem si stejna mista v tebou odkazovanem GPX studiu a vubec se to neda srovnat. To neni jiny level, ale jiny sport. Podle tech open map bych to tam jednak vubec nepoznal a jednak bych zabloudil uz na prvnim kilometru. Za mne v takovem terenu uplne nepouzitelne.

Zkusil jsem to i na par mistech v Alpach, kde to dobre znam, a to same. Mistni tistene mapy 1:25000 jsou skvele, tohle je ubohost, neodvazil bych se tam s tim jit. Mam ostatne tuhle zkusenost primo z terenu, zabloudili jsme v Dolomitech a open mapy v mobilu nam byly plat prtne.

Tj. rekl bych, ze je to presne naopak, nez jsi psal. Dobra tistena mapa je vzdycky lepsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 2, 2022 17:25

ntz píše: Nekolikrat jsem zazil, ze jsem byl ja s poncem naprosto suchej a uplne vysmatej a kluci s drahejma goracovkama za 10 tacu byli cely provlhly ...


To mi přijde zvláštní. Když jsou celodenní deště nebo takové ty podzimní dny, kdy je velké vlhko a lehce prší, tak mi kolikrát přišlo, že bez toho ponča bych na tom byl líp. Jak se při chůzi potím, tak to pončo mám z vnitřní strany úplně mokré, jak kdyby pršelo zevnitř a oblečení na sobě mám úplně provlhlé, takže je to z louže pod okap...

Já mámpončo Tatanka s hrbem na batoh, která mi sahá až ke kolenům. Celkově je to super pončo s různými vychytávkami. Nejvíce cením to, že lze na spodku sepnout, takže nevlaje ve větru. Z toho důvodu jsem dřív ponča nepoužíval, protože ve větru vlála a byla mi k ničemu. Jen tam mám problém s tím rosením, když to mám na sobě delší dobu.

Tu péřovku pod tím pončem také používáš při aktivním pohybu nebo jen při táboření?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Skotsko

Příspěvekod Etheric » stř úno 2, 2022 17:36

@ntz: jo tak, máš telefon co umí jen volat a sms. Ok, pak je papír mapa fajn, ušetříš váhu smrtphonu a powerbanky.
Ale pak zas nechápu, k čemu ti tam jako bude mobil, co umí volat a psát, ještě k tomu vyplej? To nech doma na stole.. Smrtphone má mapy, Google,... Co chceš dělat s klasickým telefonem? Mapu máš papír a info o všem budeš muset vyzvídat u lidí.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » stř úno 2, 2022 17:41

Telefon je na telefonovani. Zlomis si nohu, zavolas zachranare. Jak to chces udelat bez nej?

V Alpach jsem rad, kdyz je signal, data vetsinou nejsou. Presto telefon nosim kvuli volanim a SMSkam. Krome zachranaru neni obcas od veci dat nekomu doma vedet, ze jeste ziju a na druhou stranu mi muze poslat aktualni predpoved pocasi. Coz bezne delame a velmi se to hodi. Data nejsou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod Etheric » stř úno 2, 2022 17:43

Maj ten sos komunikátor ne? Ikdyby, tak když jako skupina všechno dělí, stačí jim jeden mobil do skupiny.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » stř úno 2, 2022 17:46

Telefon je osobni vec, kterou nemusis chtit sdilet (kontakty, zpravy...). I tak bych vzal aspon dva.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 2, 2022 17:52

Etheric píše:Ale pak zas nechápu, k čemu ti tam jako bude mobil, co umí volat a psát, ještě k tomu vyplej?


Co je to za otázku? Snad hlavní důvod, proč s sebou lidé nosí do hor jakýkoliv mobil je ten, co zmínil Mike.

Já osobně mám mapy v mobilu, ale nosím do zálohy ještě ty papírové. Ať už originální nebo tištěné z netu. Už se mi to jednou vyplatilo, když mi přestal zničehonic fungovat mobil.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Skotsko

Příspěvekod Etheric » stř úno 2, 2022 17:55

Co by to bylo za otázku.. Nejede sám, mapy maj na papíře, sos komunikátor s sebou... Já bych v tomto případě nechal telefon na stole
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » stř úno 2, 2022 18:01

Znovu. Telefon je na telefonovani. Bude treba nejaky problem s letenkou, bude si chtit zavolat taxika, rict manzelce, ze letadlo ma zpozdeni... spousta veci. Ono i s tou pripadnou zachranou i kdyby stacil SOS komunikator, tak co myslis, ze delas potom? Telefonujes s pojistovou.

Byly doby, kdy jsem do Alp jezdil bez telefonu. Jenze uz jsou davno pryc a dneska ho beru jako samozrejmou cast vybavy, o ktere se neuvazuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod Etheric » stř úno 2, 2022 18:38

Mám na to jinej pohled. Telefon bez dat je mi na cestách k ničemu. Leda tak na to volání záchrany.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » stř úno 2, 2022 18:50

Tobe a ze zrejmych duvodu. Vetsina lidi to ale ma jinak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod Etheric » stř úno 2, 2022 19:33

Většina lidí má doma někoho, kdo má o ně strach, tak třeba dávají na cestách vědět. Já ale fakt nevím, k čemu by mi ten telefon byl. Je to pro mě prodejna, banka, infocentrum, prostě všechno možný, jenom ne telefon.
Bez smrtphonu by bylo cestování strašně složitý. Takhle si vyřídím jízdenky, rezervace, prostě všechno, zjistím si co potřebuju. Nehledě na to, že můj telefon je uzpůsoben jako komunikátor, když nemůžu mluvit, mluví za mě. Prostě je to věc, která mi strašně zjednodušuje každodenní, často pro mě velmi složitý věci. Bez dat su jako bez ruky. Pamatuju, když tohle ještě nebylo. To se zajišťovaly informace dopředu, často jsi se pak dozvěděl, že se něco změnilo, tak se volalo na uložený číslo a vše zdlouhavě řešilo.. Mně smrtphone strašně ulehčuje život a to ve všech jeho aspektech. Bez něj bych měl problém fungovat. Ale jasný, pro mě to není jen smrtphone, nýbrž kompenzační pomůcka.
Statistika používání mého telefonu za 3,5 roku: tisíce giga dat, provoláno 6,5 minuty, čtyři sms odesláno :D
Naposledy upravil Etheric dne stř úno 2, 2022 19:36, celkově upraveno 2
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Skotsko

Příspěvekod apuka » stř úno 2, 2022 19:33

ntz píše:prosim dej mi nejake alpske GPX, rad bych si to srovnal na Topo TransAlpine+ Vs OpenTopo ..
Ja jsem nechvalil Topo TransAlpine+, jsem jen rikal, ze openTopo v Alpach (ja jsem koukal rakouske) neni teda nic moc.
Si precti, co napsal mike. Nejde jen o to, kolik je tam vrstevnic, kolik je tam pripadne pojemnovani - chybi tam znazorneni skal, terenu a pod. Coz mozna ve Skotsku nebude takovy problem (nevim, nebyl jsem tam), ale v Alpach, hlavne mimo stezky jsou to informace k nezaplaceni.
Vubec nejde o zadne konkretni stezky a cesty, dokonce ani nemusi moc vadit, ze z nich tam nektere chybi, kdyz z mapy dokazes odhadnout, jak tam bude. Z OpenTopo v rak. Alpach to neodhadnes - mozna jinde ano, tam ne.
Tady mas pro srovnani cca stejne oblasti (ne vzdy se da stejne zvetseni).
OpenTopoMap z GPX Studia:
OpenTopoHikingMap.jpg

Zakladni rakouska/Jizni Tyrolsko v Ape@map:
Rakouska zakladni.jpg

Rakouska Amap (zde ve volne verzi neni vetsi a nechce se mi hledat link na stranky Amap):
Amap.jpg
Amap.jpg (121.85 KiB) Zobrazeno 3509 krát
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Skotsko

Příspěvekod apuka » stř úno 2, 2022 19:37

A jeste i ta nekteryma zatracovana mapa Kompassu (druha verze):
Kompass.jpg


Myslim, ze sam musis uznat, ze "rozdily tam jsou" a nejsou to jen jinym zvetsenim - OpenTopoMap kdyz se zvetsi, jen se zvetsi to, co tam je ted, zadne podrobnosti navic nejsou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » stř úno 2, 2022 19:41

Etheric píše:Já ale fakt nevím, k čemu by mi ten telefon byl.

Vsiml sis, ze tohle vlakno a diskuse neni o tobe? ;-)

apuka píše:Nejde jen o to, kolik je tam vrstevnic, kolik je tam pripadne pojemnovani - chybi tam znazorneni skal, terenu a pod.

Mne prijde, ze je to nejaky model terenu, ktery mozna muze fungovat v typicky ceske "hladke" krajine, ale v clenitych horach naprosto selhava. Treba Dolomity, tam mas veze, kolme srazy apod a na open mapach to vypada jako Krkonose. Pripomina mi to SRTM data, mozna je to i na nich zalozene. O tech byla diskuse driv jinde, v ceske krajine dobre funguji a da se z nich v pohode spocitat kumulativni prevyseni trasy, v horach vychazeji nesmyslna hausnumera.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod apuka » stř úno 2, 2022 19:44

Etheric píše:Statistika používání mého telefonu za 3,5 roku: tisíce giga dat, provoláno 6,5 minuty, čtyři sms odesláno
Fajn. Koukal jsi se, na kolik vychazi roomingova data ve Skotsku? (Ja ted nevim, jen vim, ze to uz neni EU, tj. uctuje se po MB a je to drahe.) Jeste to (zatim) neni asi to, co napr. ve Svycarsku, ale obavam se, ze bys velice rychle vystrizlivel z pouzivani dat... Teda, pokud bys vubec mel signal dostatecny na data.

Potom taky fakt nezapomen, ze Ty mas pro nas, beznou populaci ponekud "divne" potreby - samozrejme, je to opodstatnene, ale ostatni to maji jinak.

NTB, pokud bys potreboval zachranu, mohu Ti zarucit, ze zachranari budou hodne radi, kdyz pouzijes jen ten SOS komunikator s minimem moznych odeslanych informaci. Kdyby ste se spojili v hovoru, spousta veci by se mohlo vyjasnit hned a zachrana se tomu prizpusobit. Mnohdy toto muze zachranit i zivot. S komunikatorem je to jednak opruz a jednak mnoho toho ani nejde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » stř úno 2, 2022 19:54

apuka
v tomhle sou dneska vyhodny predplacenky, kdy si po priletu koupis v prvni trafice... ja na ukrajine v roce 2017 mela myslim za 100kc 30MB dat, a koupila sem si to jen pro jistotu nouzove dopredu... pak sem cekala 3h na kamose nez se vzbudi, venku hnus, zima, bala sem se jit nekam dal od stanu sama, jeste sem byla rada ze si muzu precist OF na opere mini, ktera ma celkem slusnej orezavac dat :D

etheric
jo, je videt ze nepouzivas sms, protoze fakt, ze nejedes na vylet posles v noci mailem kterej si nemam jak precist, misto sms, kterou si rano prectu, takze na to v podstate prijdu az v okamziku, kdy zjistim, ze nejses tam, kde mas byt :D ne, nebudu si kvuli tobe kupovat data :D

celkove me dneska prijde zvlastni, ze treba na internetu se domluvim DEN dopredu na nejakym srazu, predani, necem... proste zkusim kdyz su online, zda ten druhej je taky... je. domluvime se. On mi hodinu pred srazem napise o zmene na fcb jakoby moji povinnosti bylo mit data v mobilu nebo smartphone... a pak je z toho treba jen mrzeni, protoze ja pocitam se vcerejsi domluvou a ten clovek pocita se svoji jednostranou zmenou. a kdyby to aspon bylo, ze kdyz vidi, ze nereaguju, ze treba napise sms nebo zavola, nebo necha vzkaz u tech veci... ze proste dneska staci "napsal sem ti na fcb/napsal sem ti mail" sice si na to nereagoval, takze nemam potrvzeni, ale budu nasranej, ze o tom nevis, protoze ja mam internet v mobilu a ty se treba poser :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Skotsko

Příspěvekod Etheric » stř úno 2, 2022 20:25

Roaming data yebat. Koupit místní sim, tak jsem to dělal.
apuka píše:
Etheric píše:Statistika používání mého telefonu za 3,5 roku: tisíce giga dat, provoláno 6,5 minuty, čtyři sms odesláno
Fajn. Koukal jsi se, na kolik vychazi roomingova data ve Skotsku? (Ja ted nevim, jen vim, ze to uz neni EU, tj. uctuje se po MB a je to drahe.) Jeste to (zatim) neni asi to, co napr. ve Svycarsku, ale obavam se, ze bys velice rychle vystrizlivel z pouzivani dat... Teda, pokud bys vubec mel signal dostatecny na data.

Potom taky fakt nezapomen, ze Ty mas pro nas, beznou populaci ponekud "divne" potreby - samozrejme, je to opodstatnene, ale ostatni to maji jinak.

NTB, pokud bys potreboval zachranu, mohu Ti zarucit, ze zachranari budou hodne radi, kdyz pouzijes jen ten SOS komunikator s minimem moznych odeslanych informaci. Kdyby ste se spojili v hovoru, spousta veci by se mohlo vyjasnit hned a zachrana se tomu prizpusobit. Mnohdy toto muze zachranit i zivot. S komunikatorem je to jednak opruz a jednak mnoho toho ani nejde.

Můžu jim poslat polohu či text. Ale verbální komunikace se mi nepovede. Nedám tu větu dohromady, aby to bylo pochopitelný, ani ve svém jazyce.
Jasně, já jsem hříčka přírody, mám vše jinak. Tak by mě zajímalo, k čemu lze použít telefon bez dat, když tvůj seznam kontaktů tvoří výhradně služby, dodavatelé, poskytovatelé a spolupracovníci. Nic víc, žádná blízká osoba, která by mi dokázala pomoct.
Maximálně tak pro to řešení s pojišťovnou když se něco stane. Ale vyberu si takovou, kde to jde online...

Každopádně zpět k tématu - 3 osoby ve skupině, sos komunikátor a 3 mobily. Zbytečný..

@Mawe: tak předpokládám, že mail se dostane hned, vyskočí notifikace.. Každej komunikuje jinak. Jak nejlíp umí. Ale když budu mít v noci záchvat a vím, že nebudu ok, po tom záchvatu zbývá energie tak na základní životní funkce. Jsem noc rád, když zvládnu napsat krátkej omluvnej email, kdy těch pár píšu asi půl hodiny a stojí mě to energie jako půlmaraton. Takže dělám to nejlepší, co umím a vždycky je mi strašně líto, že to "nestačí".
Můžete být extra šťastní, že nemáte odchylky od normálu, tudíž vám normál funguje. Tolik slz a bolesti ušetřený..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » stř úno 2, 2022 20:34

apuka píše: S komunikatorem je to jednak opruz a jednak mnoho toho ani nejde.
A proč si myslíš, že lidi tyhle komunikátory nosí? Kluci si ho na tenhle trek taky zřejmě neberou jen tak aby byli in, ale prostě proto, že jedou do celkem opuštěných končin, kde je mobilní signál velmi limitovaný, většinou spíš žádný :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Treking