Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod mike » čtv pro 28, 2023 16:25

oodoow píše:Jestli tě bolí kolena při sestupu, tak můžeš zkusit wall-sit cvičení. Já to dělám vždycky u čištění zubů. :)

Nemas pak pastu na kline? :twisted:

oodoow píše:Chce to posílit vazy v kolenech a stehna, aby měl člověk větší kontrolu, když jde z kopce a našlapoval pokud možno lehce. Tomu pomůžou hole

To mi nejak nedava smysl. Hole odlehci, ucelem treninku je zatezovat. Za mne pomalu a presne, ale bez holi.

oodoow píše:naopak pohorky bych určitě nebral, v těch budeš spíš neohrabaný a na TMB určitě nejsou potřeba.

Rec je ovsem o trenovani, kde vetsi vaha na nohach pomuze. Netrenovanemu jedinci pohorky pomuzou i se stabilitou, v lehkych botach si spis ublizi. Ty to beres ze sveho hlediska, ktere je v tomhle pripade na opacnem konci spektra.

oodoow píše:Pokud máš daleko hory, můžeš trénovat chůzi ze schodů po dvou schodech naráz. Pěkně pomalu a kontrolovaně. Je to vlastně hlubší podřep na jedné noze. To potom dost pomůže v sestupech ve strmém technickém terénu.

Urcite, ale tohle je taky pro pokrocile a zacatecnik by si mohl ublizit.

oodoow píše:Tedy chodit, chodit a chodit. Nejlíp celodenní výlety a odlehčit batoh co nejvíce. Výhoda je, že s lehkým batohem dojdeš dál.

Odlehcit na trek, ale ne pri treninku. Nepotrebuje dojit dal, potrebuje na delsi dobu zatizit svaly a jelikoz se u nas prevyseni nenabira lehko, je lepsi vzit vetsi zatez, aby to byl do kopce vetsi zahul.

Slusny trenink na hory jsou treba sneznice. Tam je to nekdy klidne 1 - 2 km/h, na nohach vaha navic, clovek je po jednodenni ture vyrizeny na tyden, ale kdyz je pak na jare sunda, tak se vylozene vznasi :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod mike » čtv pro 28, 2023 16:32

Bruca píše:Jinak vážím jak prase, ale denně těch 12-15 tisíc kroku dám.

Das nebo ti je napocita krokomer? ;-) To neni to same.

Kdyz jdu svych 11 km denne, tak mi mobil napocita taky tak nejak. Kdyz ovsem vyrazim do mesta, obejdu nejake kramy apod, tak mi pak ukaze treba 8 tisic a pritom jsem realne nic moc neusel, ve srovnani s cilenou chuzi je to nic. OK, je to lepsi, nez nic, zvlast pro lidi, co se jinak nehybou, ale jinak je to takove siditko, ktere dava lidem pocit, ze se hybou. Falesny pocit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Mawenzi » čtv pro 28, 2023 17:40

za me klidne ty hole na batoh, 1) prida pul kila vahy :D 2) kdyby ho ty kolena vzaly pri sestupu, tak si uz zbytek odlehci a trochu pomuze. Zrovna u tech kolen je blby, ze brat si hole az pri bolesti je vetsinou sice pozde, ale pak na treku uz pripadne hole doladi celej ten koktejl, aby byly nohy v pohode. A kdyz si na hole trochu zvykne pri treningu, nebudou ho pak tolik bolet ruce :D

v kazdym pripade denne chodit treba 6km a kazdou sobotu jit na vylet a z toho 1x mesicne si jeste nekam dojet na kopecky muze taky ze zacatku znacit trochu pretrenovani a moc rychlej nabeh ve snaze vsechno dohnat hned. Urcite bych nezacinala denni chuzi separe 6km a k tomu ty soboty... ale treba 2x tydne + soboty by mohli byt fajn a treba po mesici pripadne pridat na vickrat tydne to chozeni do prace, prave i kvuli te regeneraci, aby telo stihalo odpocivat a silit a zvykat si.

Navyklej clovek moc regenrovat u toho denniho chozeni nemusi, ale barahir se asi nechce oddelat prvni mesic treningu:D

PS: pomuze i horcik, jakmile clovek trochu navysi zatez, tak nejaky horcikovy davky neuskodi jak pri tom treningu, tak pak na treku aby svaly meli dost mineralu i na tu regeneraci.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod barahir » čtv pro 28, 2023 21:14

Díky všem za rady. Hole používám, teda třeba na caminu jsem je neměl, ale GR221 bych bez nich jít nechtěl, tam bych některé sestupy musel jít tak o polovinu pomaleji.
Ty Nízké Tatry byly můj první vícedenní trek, tak věřím, že už jsem se od té doby zlepšil. Já jsem z jižních Čech a na té Šumavě toho člověk právě moc nenastoupá a kromě toho je tam hodně asfalt.
Dává mi smysl chození do schodů i ten Wall Sit, to děláte s míčem, nebo bez?
Budu teď chodit do práce do pátého patra, tak to už je myslím slušný. Vysoký boty sice mám, ne úplně pravý pohorky, ale těžší jsou, ale už je nemám rád a ten trénink bych nechal na Altry, alespoň si na ně nohy zvyknou.
Filtr jsem letos kupoval novej a musím pochválit Katadyn, o hodně lepší průtok, než můj starej Sawyer.
Naposledy upravil barahir dne čtv pro 28, 2023 21:27, celkově upraveno 1
barahir
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát čer 26, 2020 23:24

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Bruca » čtv pro 28, 2023 21:21

Já šel v merrellech moab 3, manželka to šla v Altrách.

Filtr jsme měli, ale nepoužili ho. Ve Francii a Itálii jsme normálně brali z potoků naprimo, ve Švajcu bylo kohoutků dost, tam jsem vzhledem k množství krav všude na ty potoky neměl odvahu ani s filtrem. Neposrali jsme se ani jednou :-D
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 453
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Bruca » čtv pro 28, 2023 21:27

Mike - měřím to garminama, zhruba to odpovídá.
Můžeš si ostatně spočítat kolik kroku uděláš třeba na kilometrů a porovnat to

Když jdu s hulkama, tak počítá cca 1/3 kroku.
Dělám víc kroku než moje žena, holt mám kratší nohy

V obchodě nejdeš pořád rovně, děláš i krátké kroky, otacis se, tak se nedov, že jich máš víc než na rovince :)

A jestli mi hodinky napočítají 12500 nebo 13000, je mi prostě šumák, je to jen číslo. Když mám víc kroku, vím, že jsem se hýbal ten den víc, a obráceně. Nemám to na měření pindíka s někým jiným, a pro mě je zrovna tohle funkce, kterou životně nutně na hodinkách nepotřebuju. Teď jich mám třeba zrovna jen 9320 :-)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 453
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod oodoow » čtv pro 28, 2023 21:51

mike píše:To mi nejak nedava smysl. Hole odlehci, ucelem treninku je zatezovat. Za mne pomalu a presne, ale bez holi.
Účelem tréninku je hlavně připravit se na tu činnost, kterou pak bude provádět. Takže za mě s holemi a bez pohorek. Leda by to teda chtěl pak jít bez holí a v pohorkách, pak by to mělo smysl naopak.

mike píše:Urcite, ale tohle je taky pro pokrocile a zacatecnik by si mohl ublizit.
Jo, lepší se přidržovat zábradlí ze začátku, případně to zkoušet jenom s jedním schodem a pomalu ohýbat koleno.

mike píše:Odlehcit na trek, ale ne pri treninku. Nepotrebuje dojit dal, potrebuje na delsi dobu zatizit svaly a jelikoz se u nas prevyseni nenabira lehko, je lepsi vzit vetsi zatez, aby to byl do kopce vetsi zahul.
Jo, to je pravda. Pokud nemůže chodit často nalehko, tak je asi lepší vzít větší zátěž a dát si do těla pořádně a potom déle regenerovat.

mike píše:Slusny trenink na hory jsou treba sneznice. Tam je to nekdy klidne 1 - 2 km/h, na nohach vaha navic, clovek je po jednodenni ture vyrizeny na tyden, ale kdyz je pak na jare sunda, tak se vylozene vznasi :)

Jo, podobný je to se skialpama, proto třeba Kilian v zimě chodí jenom na skialpech a vůbec neběhá. Krom toho, že se pak "vznáší" až tu váhu sunda, tak tím taky nechá odpočinout všechny při běhu zatěžované svaly a vazy. Blbý je, že na sněžnice i skialpy musíš mít sníh a to bude v našich výškách pořád větší nedostatek.

barahir píše:Wall Sit, to děláte s míčem, nebo bez?

Bez, prostě se opřu o zeď a držím. Kdyby ti to přišlo moc jednoduchý, tak můžeš zkusit obtížnější verzi.

barahir píše:Já jsem z jižních Čech a na té Šumavě toho člověk právě moc nenastoupá a kromě toho je tam hodně asfalt.

To je pravda hlavně s tím asfaltem. Ale jedno místo tam je ideální na trénink a sice trasa pod lanovkou na Kleť. Super strmé a technické a docela krpál (na Šumavu).
Přijedeš autem, dáš si to třikrát nahoru dolů tj. pěkných 1200m+ na 11km a máš hotovo. :-)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod barahir » čtv pro 28, 2023 22:16

Jo na Kleť bych malém zapomněl. :D Já mám rád trasu Nová Pec - Nové údolí přes Plechý. V neděli jdu. :D
barahir
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát čer 26, 2020 23:24

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod mike » čtv pro 28, 2023 22:31

barahir píše:Já jsem z jižních Čech a na té Šumavě toho člověk právě moc nenastoupá a kromě toho je tam hodně asfalt.

Neznam to tam, ale podle mapy se tam slusne prevyseni (na ceske pomery) najde. Asfalt je blby, tomu se radej vyhybat.

oodoow píše:Blbý je, že na sněžnice i skialpy musíš mít sníh a to bude v našich výškách pořád větší nedostatek.

Na Sumave by to snad nemusel byt problem. Je to vys, nez Jizerky, a tam se za sezonu zrusim dostatecne :)

barahir píše:Budu teď chodit do práce do pátého patra, tak to už je myslím slušný.

Jestli to das za den 100x, tak jo ;-)

Mawenzi píše:v kazdym pripade denne chodit treba 6km a kazdou sobotu jit na vylet a z toho 1x mesicne si jeste nekam dojet na kopecky muze taky ze zacatku znacit trochu pretrenovani a moc rychlej nabeh ve snaze vsechno dohnat hned. Urcite bych nezacinala denni chuzi separe 6km a k tomu ty soboty... ale treba 2x tydne + soboty by mohli byt fajn a treba po mesici pripadne pridat na vickrat tydne to chozeni do prace, prave i kvuli te regeneraci, aby telo stihalo odpocivat a silit a zvykat si.

Jo, tohle je potreba pohlidat a neprepalit to. Zalezi na aktualni kondici a veku. 6 km muze byt moc, na zacatek staci klidne 3 - 4, ale denne je IMO dulezite. Dobre, tak ne kazdy den, ale 4 - 5x tydne jo ;-) Jde o to, aby telo uplne nevypnulo a zvyklo se hybat denne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod mike » čtv pro 28, 2023 22:34

Bruca píše:Mike - měřím to garminama, zhruba to odpovídá.
Můžeš si ostatně spočítat kolik kroku uděláš třeba na kilometrů a porovnat to

O tohle mi neslo, ty kroky klidne muzou byt spravne, ale jde o treninkovy efekt. Takhle napocitane kroky ho IMO nemaji. Ne ze by to bylo uplne k nicemu, ale kondici si tim nevylepsis. Na to je potreba jit aspon 30 minut v kuse sviznou chuzi, tam to teprve zacina. Takze radej 45, 60 je lepsi. Svizne, delsi kroky, non-stop.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Bruca » čtv pro 28, 2023 22:51

Já na trénink vědecký nikdy nešel. Jedu/jdu podle "systému" můžu si zpívat/můžu mluvit/jsem rád, že dýchám :-D
Nejradši jsem v tom prostředním, kdy už se potím a k něčemu to je. Ale do kopců funguju v tom hornim, ale musím opatrně. Hodinky ty zóny taky nějak ukazují, když jsem od 130 do 150 tepu, tak je to ok, výš už to začíná být hustý.
I na kole byl rozdíl trénovat vytrvalost nebo sílu. Rovinka vs kopce. Na treku (podle mne) spíš potřebuješ tu vytrvalost, rychlost není až taková priorita. Aspoň pro mne, každý to má jinak
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 453
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod mike » pát pro 29, 2023 0:28

No a potis se behem toho dne, kdy ti hodinky pocitaji kroky? ;-) Jasne, ze na trek je potreba hlavne vytrvalost, rychlost potreba trenovat neni, pokud to clovek nechce pojmout terminatorsky. Ale to, co pisu, je prave na vytrvalost. Vetsi rychlost casem prijde sama.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Etheric » pát pro 29, 2023 4:52

barahir píše:Budu teď chodit do práce do pátého patra, tak to už je myslím slušný.

A pak? Hepneš do kanclu, nebo budeš celou šichtu na nohách? Já ráno chodil do práce vzdušnou čarou, přes rokle, přes kopce a les. Nemusel jsem ani vstávat dřív než na dopravu a přišel jsem svěží mezi ty chcíplotiny :D
Takovýhle chvilkový cvičení aka vyjdu 5 pater je sice lepší než nic, ale ty potřebuješ trénovat vytrvalost..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Mawenzi » pát pro 29, 2023 6:07

vsak to bude kombinovat a k tomu 5 pater kazdej den nahoru /a taky i dolu/ nekdy i vickrat treba z obeda je urcite denne efektivnejsi, nez nic.. vsak bude chodit, o sobotach chodit... zas jako nesnazi se natrenovat na milu repu, aby to dal za 40h :D

barahir
ano, na vystup na plechy myslim od te vety, co jsi napsal, ze sumava je placata :D:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Předchozí

Zpět na Treking