Sněžnice náročnost

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Sněžnice náročnost

Příspěvekod louskacek » úte led 15, 2019 20:54

Ahoj lidi! Otázka jasná - zvládne průměrně zdatný člověk několikadenní tůru na sněžnicích ve Velké Fatře? Nikdy jsem neměl sněžnice na nohách a nebyl jsem ani na vícedenní tůře natěžko. Nemám ani zkušenosti se skialpama, takže nemůžu porovnat. Vím, že odpověd bude složitá, ale přeci jen máte více zkušeností. Nechci jít někam, abych pak byl brzda...
Naposledy upravil louskacek dne stř led 16, 2019 21:22, celkově upraveno 1
louskacek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte led 15, 2019 12:52

Re: Sněžnice náročnost

Příspěvekod oodoow » úte led 15, 2019 21:29

Hlavně záleží, kolik bude sněhu a jaké konzistence, prostě jak se to bude bořit a jestli to bude prošlapané a tak. Přesto si myslím, že pár km denně na sněžnicích musí dát každý zdravý jedinec. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Sněžnice náročnost

Příspěvekod Hafi » úte led 15, 2019 21:31

Záleží na sněhových podmínkách a hladovosti medvědů.
Jestli bude půl metru a více měkounkého prašanu, tak se na hřeben ani nevyhrabeš a půjdeš to týden. Bude-li to prošlapané, nebo zlehka přemrzlé (ne ledovka), tak se na tom jde pohodlněji než v létě.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Sněžnice náročnost

Příspěvekod mike » úte led 15, 2019 23:11

Ano, na snehu zalezi velmi. Aktualne to bude spis horsi, nez lepsi, jelikoz cimz cerstvejsi snih, tim vic se v nem sneznice bori a min pomahaji. Nejlepsi je pockat, az trochu sedne. Nejlip se jde po firnu, idealne kdyz je na nem par cm prasanu.

oodoow píše:Přesto si myslím, že pár km denně na sněžnicích musí dát každý zdravý jedinec. :)

Par km denne jo, ale je treba pocitat s tim, ze ujde vyrazne min, nez normalne. Klidne polovinu. V narocnem snehu muze rychlost klesnout pod 2 km/h i v jinak nenarocnem terenu. 20 km na sneznicich uz je slusna tura.

louskacek píše:Nechci jít někam, abych pak byl brzda...

Jdi posledni. Pak budou ti pred tebou proslapavat stopu a ty je budes naopak popohanet ;-)

Jsi zvykly chodit s hulkama? Jestli ne, tak pocitej s tim, ze te krome nohou budou bolet jeste ruce ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice náročnost

Příspěvekod louskacek » stř led 16, 2019 8:59

Nejsem zvyklý na nic, takže mě bude bolet naprosto všechno :) Je to skupina 10+ lidí, takže stopa bude prošlapaná a sníh by už mohl být jiný než dnes, bude to začátkem února. No délka vychází na +- 10 km denně.
louskacek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte led 15, 2019 12:52

Re: Sněžnice náročnost

Příspěvekod scinkk » stř led 16, 2019 11:11

10 km denne v tlupe lidi bych videl hodne na pohodu pro zdraveho cloveka v prumerne kondici :)
Jak bylo psano, hodne to ovlivni vlastnosti snehu ale v te tlupe i v nejhorsi variante se muzete stridat na proslapavani a 10 km na den je hodne pomale tempo ci hodne prestavek.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Sněžnice náročnost

Příspěvekod skutrjohny » stř led 16, 2019 12:10

jestli pujdete jen tech 10km +-, tak se toho vubec neboj. hlavne ziskas dalsi zkusenost a klidne muzes jit posledni. v 10 lidech to bude naprosto bezproblemove a na pohodu.
2tydny zpet jsem si naplanoval hrebenovku natezko z Fackovskeho sedla na Hnilickou Kyceru. na hrebenu bylo cca 70cm neprojiteho prasanu a dal jsem takto cca 15km za 8hod. fyzicky ted na tom moc dobre nejsem, tak si udelej obrazek :)
nutno ale rict, ze na HK jsem nedorazil a tezky batoh jsem tahl zbytecne, ale ty km se sneznicema na nohach a v prasanu v rozmezi 40-70cm odpovidaji :)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Sněžnice náročnost

Příspěvekod mike » stř led 16, 2019 12:39

Jo, 10 km za den by melo jit se slusnou rezervou. Na sneznicich je zabavne, ze je to pokazde jinak a neda se moc odhadnout predem, jaky snih bude :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněžnice náročnost

Příspěvekod sobb » stř led 16, 2019 23:56

Nejen co se týče sněžnic samotných (pokud si vezmeš za své rady místních sněžničářů a budeš se raději držet na chvostu skupiny - ať stopu produpávají ti zkušenější a zdatnější), bych si dávala pozor i na toto:
louskacek píše:a nebyl jsem ani na vícedenní tůře natěžko.
Snaž si zabalit co nejlehčí batoh. A počítej s tím, že po čase můžou bolet záda, ramena, boky, ... pokud nejsi na těžší batoh zvyklý, tak skoro cokoliv :) Ale těch pár dní se to dá zvládnout :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Sněžnice náročnost

Příspěvekod remy77 » čtv led 17, 2019 22:40

No vo VF je snehu dost. Minuly vikend na snezniciach natazko z Vysnych Revuc cez Prasnicke sedlo na Kriznu cisty cas 5 hodin. Dalej po hrebeni na salas pod Suchym to uz bolo lepsie. Hreben vyfukany, popod Suchy sa aj na snezniciach dost borilo.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Sněžnice náročnost

Příspěvekod louskacek » stř úno 13, 2019 11:46

Tak to mám za sebou! Bylo to v pohodě, až jsem z toho byl překvapenej. Teda začátek dost krutej, ale pak se člověk rozešel. Šli jsme první den asi 8 km do kopce a vlastně mě ani nic nebolelo, to na tom bylo zvláštní. Pak se zhoršilo počasí a šlo se dolů... Bágl byl těžkej jak kráva, ale paradoxně mě záda nebolela, spíš mě to pomohlo, že jsem byl narovnanej. Takže pohodě a doporučuju každýmu :wink:
louskacek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte led 15, 2019 12:52

Re: Sněžnice náročnost

Příspěvekod mike » stř úno 13, 2019 18:33

No vidis, fajn :) Z tezkeho batohu neboli zada, ale nohy ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Treking