Domácí dehydrovaná jídla

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod dudy » pát lis 2, 2018 15:36

http://www.potravinyarax.cz/vlocky/

jinak to maj všude, Tesco Billa, Albert, COOP, Žabka, u nás v sámošce...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod GreyMouse » pát lis 2, 2018 15:40

Já je kupuju v Globusu (někde v blízkosti luštěnin a jinýho zrní), ale dudy má, koukám, větší přehled :)

Přesně tak, doma nic nevařím, jen smíchám suroviny. Dávám vločky, sušený mlíko, cukr, sušený ovoce, občas nějaký semínka. Když si vzpomenu, dám sem "recept" na 125gramovou porci. Teď v létě jsem nasušila nějaké ovoce ze zahrady (třešně, černý a červený rybíz), koupené mražené (borůvky a maliny) a kompotované broskve, takže jsem měla dost příchutí a kaše se mi nepřejedly ani když jsem je měla asi 10 dní po sobě.

Čas si budeš muset vychytat, možná to bude chtít víc než 5 minut, aby se voda dobře vstřebala. Já jsem většinou použila termosku a vařila už večer (ráno byla kaše vlažná, což bylo v letošním horkém létě akorát). Když jsem si ji nedávno na víkend nebrala, tak jsem zalila směs v sáčku, ten strčila do izolační obálky (vyrobené z takové té stříbrné fólie do auta, co vypadá jako alumatka) a šla balit. Vždycky se kaše "uvaří" dřív než si zabalím :)
Naposledy upravil GreyMouse dne pát lis 2, 2018 23:07, celkově upraveno 1
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod mike » pát lis 2, 2018 21:06

GreyMouse píše:Těstoviny potřebuješ taky uvařit a to bude jednodušší, pokud po zalití vodou budou suroviny ve vodě než když bude třeba polovina těstovin nad vodou ;-). Vždyť si to můžeš zkusit a třeba ti dojde, že to, že expediční strava nevypadá stejně jako když jídlo uvaříš doma, má nějaký důvod ;-)

To mi prekvapive doslo i bez toho ;-) Dlouhe testoviny bych bud nalamal nebo pouzil nejake kratke, ktere se k tomu hodi. Treba fusilli. Ale kolinka? :twisted:

Spis by mne zajimalo, jestli by testoviny nebylo taky lepsi uvarit a ususit. Protoze normalne se maji varit ve vrouci/bublajici vode a zaliti varici vodou asi nebude mit stejny vysledek. Plus by jim pak mohl stacit kratsi cas. Uvaril bych klasicke cestve a pak ususil, jestli to ale bude pouzitelne, nevim.

GreyMouse píše:Mně se to seschlo přibližně na 30%, ale bude záležet na tom, jak hustá je omáčka v okamžiku, kdy ji dáváš sušit.

Myslim proti hotove spravne huste omacce. 30 % mi prijde OK.

GreyMouse píše:Chuť po rehydrataci mi přišla stejně nezajímavá jako u čerstvého jídla (ale aspoň už to nesmrdělo jako při vaření :D). Prostě mě to jídlo nijak neoslovilo a porovnat to nedokážu.

Holt je potreba uvarit chutne jidlo ;-) To je vlastne jediny duvod, proc mne to zajima, abych mel lepsi jidlo, nez jsou ty kupovane.

GreyMouse píše:Booze používá nastříhaný pečicí papír (obrázky zde), ale nevím jak moc řídkou hmotu přežije; snažila bych se vysušit omáčku co nejvíc v hrnci.

Pecici papir mne taky napadl. Pujde to ususit i v troube? Pokus bych udelal, ale susicku se mi kvuli tomu kupovat nechce. Moje trouba samozrejme umi horky vzduch a teplota se da nastavit od 30 stupnu (mela by byt celkem presna). Na jakou teplotu a jak dlouho by se to melo susit?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod GreyMouse » pát lis 2, 2018 23:39

mike píše:To mi prekvapive doslo i bez toho ;-) Dlouhe testoviny bych bud nalamal nebo pouzil nejake kratke, ktere se k tomu hodi. Treba fusilli. Ale kolinka? :twisted:

Nalámeš tagliatelle a budeš z nich mít obyčejný široký nudle a nebude ti to chutnat :twisted:
Vrtule s dobou varu 2 minuty jsem použila při prvním pokusu, ...
bolonska_omacka.jpg

... ale přišly mi už moc měkké, tak jsem vzala při dalším pokusu kolínka s dobou varu 3 - 4 minuty.

mike píše:Spis by mne zajimalo, jestli by testoviny nebylo taky lepsi uvarit a ususit. Protoze normalne se maji varit ve vrouci/bublajici vode a zaliti varici vodou asi nebude mit stejny vysledek. Plus by jim pak mohl stacit kratsi cas. Uvaril bych klasicke cestve a pak ususil, jestli to ale bude pouzitelne, nevim.

Můžeš to zkusit. Mně přišlo, že to za tu práci nestojí. Ten delší čas potřebuje spíš omáčka.

mike píše:Pecici papir mne taky napadl. Pujde to ususit i v troube? Pokus bych udelal, ale susicku se mi kvuli tomu kupovat nechce. Moje trouba samozrejme umi horky vzduch a teplota se da nastavit od 30 stupnu (mela by byt celkem presna). Na jakou teplotu a jak dlouho by se to melo susit?

To by mělo jít v pohodě, na sušičce je teplota pro vařená jídla 60°. Že je to usušený bys měl poznat, ztvrdlá hmota by měla jít z papíru odloupnout. A když si nebudeš jistej, tak to v troubě ještě chvíli necháš ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod mike » pát lis 2, 2018 23:54

GreyMouse píše:Můžeš to zkusit. Mně přišlo, že to za tu práci nestojí. Ten delší čas potřebuje spíš omáčka.

Zajimave. Treba by opravdu chtela pomlit.

GreyMouse píše:Že je to usušený bys měl poznat, ztvrdlá hmota by měla jít z papíru odloupnout. A když si nebudeš jistej, tak to v troubě ještě chvíli necháš ;-)

Aspon ramcove. Pul hodiny, hodina, dve? Nemam nejmensi predstavu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod GreyMouse » sob lis 3, 2018 0:09

Spíš několik hodin. Já to měla v sušičce přes noc ještě s něčím jiným.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod skutrjohny » sob lis 3, 2018 9:12

GreyMouse píše:Čas si budeš muset vychytat, možná to bude chtít víc než 5 minut

no ja pocitam, ze vyuziji obal od Summit To Eat a cas si uz vychytam. Dikes

Zkusim ty obchody jak pisete. Asi by to tedy nemel byt problem sehnat
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod GreyMouse » čtv lis 8, 2018 15:55

@skutrjohny: Vychytat budeš muset i množství vody. Udělala jsem pár pokusů se stejnou směsí na kaši a při zalití v misce (po přikrytí pokličkou nechat půl hodiny odstát) stačilo 200 ml vody, v termohrnku (s víčkem, čas opět cca půl hodiny) vznikla hmota podobné konzistence při 250 ml vody a při zalití v termosce večer a otevření ráno směs vstřebala 300 ml vody a přesto vypadala nejhustší. Prostě čím lepší tepelná izolace, tím víc vody vločky vstřebají a víc změknou.

Ještě slíbený tip, jak kaši namíchat:

Instantní rýžová kaše (1 porce - 125 g)

instantní rýžové vločky (Arax) 63 g
sušené mléko 25 g
cukr 17 g
sušené ovoce (např. rozinky) 20 g

Směs zalijeme 200 - 300 ml vařící vody (vysvětlení nad receptem), zamícháme, přikryjeme (v misce, hrnci) nebo uzavřeme (v sáčku, termohrnku, termosce) a necháme odstát. Doporučuji použít nějakou izolaci, protože obzvlášť při nižších teplotách by vločky mohly mít problém vstřebat i těch 200 ml vody. Komu by nevadil špinavý hrnec, může proces urychlit krátkým povařením.


Rýžové vločky lze samozřejmě nahradit i jinými, záleží na chuťových preferencích. Např. jemné ovesné (prodávají se v papírových sáčcích) změknou snáz, takže nepotřebují tolik času a tepelné izolace jako vločky rýžové.

Foto: rýžová kaše se sušenými jablky, malinami a borůvkami:
ryzova_kase.jpg
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod skutrjohny » čtv lis 8, 2018 18:55

no super. snil jsem o tom, ze nezapomenes a das jsem nejaky recept vcetne pomeru :-) diky. zrovna je to aktualni a chystam se neco namichat na zitrejsi cestu. pokusne jsem par dnu zpet zkousel ty ryzove vlocky v termohrnku a 10min. rozhodne nestacilo. voda zvlast, ryze zvlast:) ale dalo se to snist. ve vysledku by telo stejne dostalo co potrebuje. na horach tomu vic nez 10min. davat nechci, ale zas na druhou stranu pouziji obal od Summit To Eat a ten mi prijde, ze lepe izoluje, tak uvidim
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod GreyMouse » úte pro 4, 2018 13:32

Ještě jednou se vrátím k sušené boloňské omáčce. Usušila jsem ještě zbytek, který jsem měla v mrazáku, a usušenou hmotu umlela v mlýnku na kafe (asi by šel požít i libovolný mixér nebo sekáček). Směs (1:1) práškové omáčky a těstovin (doporučená doba varu 2 min.) jsem zalila vařící vodou v silikonové krabičce a přikryla mikinou (tedy žádné zvláštní zateplení, mělo by to jít i venku bez nějakého extra vybavení). Pečlivý výzkum závislosti "uvařenosti" na čase rehydratace mi opět narušil kolega, ale myslím, že tak po 15 minutách to bylo jedlé (po čtvrthodině jsem stačila do krabičky pouze nakouknout, ale vypadalo to skoro stejně, jako když jsem pozdějí fotila (viz obrázek níže)).

suchá směs
bolonske_testoviny3.jpg

vlevo hned po zalití horkou vodou, vpravo po rehydrataci
bolonske_testoviny4.jpg
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod mike » úte pro 4, 2018 18:27

Jak to chutnalo? V porovnani se stavem pred susenim.

Vrtaji mi hlavou ty testoviny. Klasicke susene se maji varit, aby byly al-dente a neni to jen kvuli konzistenci, ale i kvuli nejakym pochodum, ktere tam probehnou a zmeni obsazene sacharidy na lepsi. Jenze k tomu je potreba var po nejakou dobu... Tyhle jsou nejak predvarene? 2 minuty je malo, zvlast na susene, i cerstve se tyhle vari 6 minut.

Rikam si, ze bych vzal cerstve spagety s dobou varu 6 minut, varil rekneme 4 minuty a pak je ususil. Asi by to chtelo nejake pokusy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod Chara-din » úte pro 4, 2018 20:32

Tyhle Fusilli mám vyzkoušené a OK.

http://www.panzani.cz/produkty?cat[1]=2

Je potřeba si to celé zkopírovat. Jsem to sem zkoušel zadávat několika způsoby a furt to blbne.
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod mike » úte pro 4, 2018 20:48

Diky, ale ja jsem celkem vybiravy ;-) OK mi nestaci a Panzani, co jsem zkousel, nic moc. Doma uz jim jen cerstve testoviny, komercni susene jsou o level nebo vic niz.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod Chara-din » stř pro 5, 2018 14:11

Ahá. :-) To mě venku neuráží ani Dobrý hostinec. Dokonce se na něj přes den i těším. Doma je to něco jiného.
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod GreyMouse » stř pro 5, 2018 14:34

mike píše:Jak to chutnalo? V porovnani se stavem pred susenim.

Jak jsem psala posledně: "Chuť po rehydrataci mi přišla stejně nezajímavá jako u čerstvého jídla (ale aspoň už to nesmrdělo jako při vaření :D). Prostě mě to jídlo nijak neoslovilo a porovnat to nedokážu."

Zajímá mě na tom spíš jen ta technologie výroby instantní omáčky, ne tahle konkrétní omáčka. Řekla bych, že konzistence se trochu liší, ale ne tak, aby mi to v polních podmínkách vadilo. Ale já se spokojím i s tím, že těstoviny jsou dostatečně měkké, aby se daly jíst, neřeším, jestli jsou al dente ;-). Tebe asi čeká dost pokusů, když si svoji vybíravost bereš sebou i na výlety :mrgreen:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod GreyMouse » stř pro 5, 2018 14:37

GreyMouse píše:Tvaroh jsem zkoušela sušit, ale po rehydrataci nic moc. I když jsem sušenou hmotu namlela na prášek, po smíchání s vodou byly v tvarohu cítit jemné krupičky. Horší byla ale chuť, rozdíl oproti čersvému byl dost znát. Ale je možný, že tepelná úprava by to zlepšila; sušené mléko rozmíchané ve vodě mi čerstvé nepřipomíná, ale v kaši mi nevadí. Myslím, že v komoře ještě nějaký vzorek mám, takže bych mohla zkusit trochu přidat do "termoskové" kaše :)

Nepomohlo, pachuť nezmizela :? . Tady by asi byla potřeba lyofilizace :-k
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod mike » čtv pro 6, 2018 1:12

@Chara-din: moje motivace je ciste chutova. Aby to bylo lepsi, nez komercni jidla. Jinak bych si je proste koupil jako doted a neresil to. Jenze jsem zjistil, ze se mi nejak prejedly a ze mi moc nechutnaji.

Zadna jina motivace neni, ekonomicky vyjde domaci vyroba hur.

GreyMouse píše:Zajímá mě na tom spíš jen ta technologie výroby instantní omáčky, ne tahle konkrétní omáčka.

Vsak mne taky. Proto se ptam na rozdil mezi puvodni a susenou verzi.

GreyMouse píše:Tebe asi čeká dost pokusů, když si svoji vybíravost bereš sebou i na výlety

Nebo se na to vykaslu ;-) Jinak viz vyse, zadny jiny duvod delat domaci vyrobu nevidim. Profesionalum muzes konkurovat jen kvalitou ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod GreyMouse » čtv pro 6, 2018 11:52

Na začátku jsi psal, že u komerčních boloňských těstovin ti vadí chuť kečupu nebo protlaku v omáčce a to domácí výroba řeší. O těstovinách nebyla řeč. Pokud je pro tebe neskousnutelné, že venku připravené těstoviny třeba nebudou "na skus", budeš se muset vrátit k protlaku a kečupu :twisted:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod mike » čtv pro 6, 2018 20:52

Nebyla proto, ze testoviny byly celkem v poradku. Domaci vyroba ale musi resit oboji. Byla by blbost mit lepsi omacku, ale horsi testoviny. Urcite to jde, jen prijit na ten spravny zpusob. Asi to bude chtit nejake pokusy :)

Podobne z ryzi. Ta nekdy byva horsi (malo udelana). Mam dobrou basmati, ale ta se musi na pul hodiny namocit, pak ji staci 9 minut varu. Takze mozna taky predvarit a ususit...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod GreyMouse » čtv bře 21, 2019 15:26

Kompot (chuťovka bez vaření)

Několik tipů na dávkování:
1) 30 g sušeného kompotovaného ovoce + 5 g cukru / 300 ml láhev
2) 25 g sušeného kompotovaného ovoce + 5 g cukru / 250 ml láhev
3) 35 g proslazeného (kandovaného) ovoce / 300 ml láhev
4) 35 g směsi sušeného kompotovaného a proslazeného ovoce / 300 ml láhev


Už dříve jsem zkoušela vyrobit „outdoorový“ kompot krátkým povařením sušeného ovoce (s trochou cukru). Jde to, ale tahle varianta je na přípravu venku ještě jednodušší a tím, že nepoužívám libovolné ovoce usušené za syrova, ale usušené kousky kompotovaného ovoce, je výsledek podobnější klasickému kompotu. Zatím jsem zkoušela usušit koupený kompotovaný ananas, broskve a domácí jablečný kompot. Ještě míň práce s přípravou je při použití kandovaného ananasu, který stačí pouze pokrájet na trochu menší kousky.

K namočení sušeného ovoce se dá použít plastová krabička se silikonovým těsněním nebo malá PET láhev se širokým hrdlem (na obrázcích 250 ml (fialové víčko) nebo 300 ml (modré víčko)), kterou je možné bez rizika vylití nést v batohu a tak nevadí, že rehydratace může trvat několik hodin. Půlky kompotovaných broskví krájím na menší kousky už před sušením (4 – 6 „měsíčků“ z jedné půlky), ananas se dá sušit rovnou, případně rozkrojit některé větší kusy. Větší kousky, u kterých mám obavu, že by po nabobtnání měly problém s průchodem hrdla láhve, můžu rozkrájet ještě po usušení. „Venku“ už jen nasypu dávku sušeného ovoce do láhve, doplním vodou, řádně uzavřu, uložím do batohu a po pár hodinách je hotovo. Abych dostala kompotovou šťávu podobnou té původní, kterou nesuším, přidávám většinou trochu cukru. Výjimkou je použití proslazeného ovoce, které cukru obsahuje dost, u něj mi přijde ideální smíchat ho napůl se sušeným kompotem a nedoslazovat. Ovšem chuťové preference jsou různé a zájemce už si může poměr ingrediencí libovolně upravit.

Nejde samozřejmě o plnohodnotné jídlo, ale spíš jen o zpestření cestovního jídelníčku. Výhodou je nenáročná příprava, protože se nemusí vařit a dá se vlastně jíst i přímo bez vody, jsou to jen trochu jiné křížaly.

Obr.1: Domácí jablečný kompot (malá jablka nebylo potřeba moc krájet)
jablkovy_kompot.jpg


Obr. 2: Koupený ananasový kompot (větší kousky jsem krájela, aby se nemusely sušit moc dlouho)
ananasovy_kompot.jpg


Obr. 3: Na prvních dvou obrázcích je směs broskví a proslazeného ananasu (přibližně napůl), na druhé dvojici samotné broskve
kompoty_smes.jpg
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod mike » čtv bře 21, 2019 21:54

Ty jo, to vypada skoro jako puvodne :shock: Je nejaky rozdil v chuti? Jak je to s vahou? Puvodni versus vysusena.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod GreyMouse » pát bře 22, 2019 14:26

Jj, u jablek a ananasu bych na pohled rozdíl oproti normálnímu kompotu ani nepoznala. U chuti si jistá nejsem; on i ten jablečný kompot uvařený jiným kuchařem z jiné odrůdy jablek by chutnal jinak. Šťáva je trochu "slabší", ale spíš jen tak, že oproti běžnému kompotu už nemám chuť si ji naředit vodou.

Váhu před usušením jsem nezjišťovala, na zjištění kolik vody na kolik usušeného ovoce je stejně nejlepší udělat pokus (pokusy, kdy můžu zkoumaný vzorek sníst mě baví :D)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod Chromý kůň » ned črc 21, 2019 13:57

Podělil bych se o jeden můj recepis. Dlouho jsem přemýšlel jak na vejletech vyřešit bílkoviny. Chci jíst dobře, kvalitně a základní suroviny, tj. ne žádný umělý střívka, soju, dextrózu, dusitanový soli a jiný chemický srajdy. Do úvahy by teda připadly klobásy a nebo jerky, průmyslově vyrobený jsou ale taky plný chemie a drahý jak klepavej pes a tak jsem hledal vlastní cestu. Domácí výroba není špatná, ale je tam velkej vstup práce a energie, sušičku ani udírnu nemaje nemaje, vytápět byt troubou mi taky nepřijde hospodárný, tak jsem hledal něco snadnějšího.
A dopracoval jsem se k následujícímu:
Kilo až kilo a půl nepříliš prorostlýho masa naložím na tři dny do soli - vezmu mísu, a solí maso zasypu tak aby bylo obklopený ze všech stran a dám na tři dny do kouta. Sůl je dobrá bez fluoru, jódu apod.
Po třech dnech to vyndám, maso mírně zmenší objem. Opláchnu od soli a osuším hadrem. Potom masovou hroudu poválím v koření dle chuti. Osvědčil se mi pepř, pálivá paprika, sušený česnek, sušený zázvor, případně kombinace. Pak to zabalím do starýho fáče - prostě z toho udělám takovou mumii a převážu provázkem na pověšení. Zavěsím na deset dní při pokojové teplotě a nevšímám si toho. V mase probíhá nějaký typ kvasný reakce. Může to viset i déle, více jak dvacet dní jsem nezkoušel. Po rozbalení beru s sebou na výlety, kůra je tvrdá na povrchu vyschlá uvnitř je maso vláčné. Je třeba toho nesežrat moc, prostě mít na paměti, že třímilimetrovej plátek je ve skutečnosti pořádnej kus fákoty. Trvanlivost je pár měsíců po rozbalení někde viset, dýl než tři jsem nezkoušel, dříve došlo k sežrání. Dá se to jíst "syrový" a nebo nakrájet na kostičky a vhodit do jiný vznikající bašty.
Vypadá to takhle:
Přílohy
DSCN3401.JPG
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod booze » pon říj 14, 2019 17:49

GreyMouse píše:Ještě jednou se vrátím k sušené boloňské omáčce. Usušila jsem ještě zbytek, který jsem měla v mrazáku, a usušenou hmotu umlela v mlýnku na kafe (asi by šel požít i libovolný mixér nebo sekáček).

No vidis :smt023
Je to lepsi pri rehydrataci ze?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod booze » pon říj 14, 2019 17:55


Pho Bo
Pho Bo bujón
Nowaco Asie, ktere ususim.
Ryzove vlasove nudle
Suseny cesnek
susene chily
sul


Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod booze » pon říj 14, 2019 18:09


Jerky
1kg 2x mlete maso zbavene tuku (kruti prsa)
1 lzicka kvalitni sojove omacky
2 lzicky worcestrove omacky
1/2 lzicka suseny cesnek
1 lzicka tekuty kour (nemusi byt)
1 lzicka sul (podle chuti, nekdo ma rad hodne slane)
2 lzicky hrube mleteho pepre )kdyz delam pro fakany nedavam)
1 lzicka cukru
2 lzicky vodky (davam Jacka Danielsa)

Davam na 10minut do robota a pak pres noc do lednicky, druhy den vyvalim na pecicim papiru do placky cca 2-3mm a dam susit. maso je chutnejsi nez krajene platky a cela priprava je do pul hodiny.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod Etheric » pon lis 18, 2019 15:41

Chromý kůň píše:Zavěsím na deset dní při pokojové teplotě a nevšímám si toho. V mase probíhá nějaký typ kvasný reakce.

:smt023 vypadá to nádherně, obdobně jsme to dělali v Praze ve čtvrtým patře v paneláku a bylo to super. Jenže v rodinným domě ve starý zástavbě, kor tady na Vysočině, to akorát zplesniví a můžeš to vyhodit...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod booze » pon lis 18, 2019 21:30

50kg silikagelu a plesnivet nebude nic. 8)
Mam to pripravene jen nemam cas to odzkouset. Maso me uzralo ve sklepe, kde je vlhko a je tam i studna. Chce to jen pruvan
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod apuka » pon lis 18, 2019 23:40

Etheric píše:kor tady na Vysočině, to akorát zplesniví a můžeš to vyhodit...
Musis sehnat domu ty spravne plisne a budes z toho mit "nemlety uherak" :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Domácí dehydrovaná jídla

Příspěvekod mike » úte lis 19, 2019 0:06

booze píše:50kg silikagelu a plesnivet nebude nic.

Nebude ti pak skripat mezi zubama? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Treking