Okruh ve Vysokých Tatrách kolem 4 dnů

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Okruh ve Vysokých Tatrách kolem 4 dnů

Příspěvekod mike » sob črc 7, 2018 1:08

Pak za to ale nemuze Pohora, ale to, ze jsou nesvepravni. Co s tim nadelas?

Zrovna u Martinky bych ale cekal, ze dojdou na Polsky hreben a dojde jim, ze to dal asi nepujde :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Okruh ve Vysokých Tatrách kolem 4 dnů

Příspěvekod apuka » sob črc 7, 2018 12:51

Stani píše:Koľko už bolo zásahov v masíve Gerlachu kvôli nepripraveným a absolútne nevybaveným turistom. A ani nejde o len ten Gerlach.
JJ, s celym prispevkem plne souhlasim.
Jeste bych k tomu dodal zkusenost, ze kdyz jsem tady jednou jen spomenul jako reakci na zpusob zadani dotazu na vystup na Gerlach film Sevrene hrdlo na Gerlachu, tak jsem byl primo odpalkovany jako bych na nekoho utocil... Pricemz ten film je o lidech, co ke Gerlachu pristoupili presne jak popisujes, ale po velkych problemech meli dostatek odvahy sebekriticky o tom natocil film vcetne rekapitulace toho, kde vsude delali chybu. Bohuzel, lide, kteri by to potrebovali se na takovy film nekouknou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Okruh ve Vysokých Tatrách kolem 4 dnů

Příspěvekod Stani » sob črc 7, 2018 23:22

No kvôli takýmto nesvojprávnym blbcom vždy doplácajú normálny = obmedzenia. Možno by okrem nepreplatenia zásahu HS, pomohlo vyhlásiť povinnú výbavu. Ak nemáš, HS ani nepríde. Alebo príde ošetrí, aby som bol humánny, ale vidí, že si bez výbavy, nemáš v tom teréne čo robiť = nechá ťa tam :mrgreen: .

Povolenie nových turistických trás, náročnejších na štíty, sa naťahuje...v časáku Tatry to dávnejšie zdvôvodňovali aj kultúrou návštevníkov a narastajúcim počtom zásahov z precenených možností. Takisto sa sťažovali na rozmach poľských "sprievodcov".

Klasická túra k vodopádu Skok, potom hore k plesu a smerom ku Capiemu plesu - krásny pohľad na Štrbský štít a potom trebárs, ak na tom je človek dobre fyzicky - cez Bystrú lávku do Furkotskej doliny...už sa to tu spomínalo. Ale v lete cez prázdniny je to k vodopádu Skok masaker, koľko ľudí tam ide, nad Skokom sa to trochu preriedi. A koľkí riskujú, že idú tak blízko hrany vodopádu, bože...a furt sa len fotia. Treba veľmi skoro ráno vyraziť.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Okruh ve Vysokých Tatrách kolem 4 dnů

Příspěvekod mike » ned črc 8, 2018 2:14

Stani píše:Povolenie nových turistických trás, náročnejších na štíty, sa naťahuje...v časáku Tatry to dávnejšie zdvôvodňovali aj kultúrou návštevníkov a narastajúcim počtom zásahov z precenených možností.

Tohle je cisty alibismus.

Stani píše:No kvôli takýmto nesvojprávnym blbcom vždy doplácajú normálny = obmedzenia.

Zvlastni je, ze v Alpach ne. Tam to funguje tak nejak normalne. HS je od toho, aby zachranovala lidi a zasahy neplati stat, ale pojistovna. Kdyz nesvepravny blbec pojisteny neni, tak zasah zaplati, kdyz je pojisteny blbe, treba jen na znacene stezky a zasekne se na necem, jako Martinka, tak taky. Jednoduche a funkcni. Proc porad vymyslet nove cesty a nepouzit to, co se jinde osvedcilo? Zadne omezeni tyhle problemy neresi, ale jako zaminka pro omezovace se hodi skvele :vom:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Okruh ve Vysokých Tatrách kolem 4 dnů

Příspěvekod apuka » ned črc 8, 2018 13:34

Miku, podivej, s Tebou se v tomto urcite neshodneme. Bohuzel, Ty zijes v uplne jinem svete a zaviras oci nad tim, ze uroven zdraveho rozumu, rozumneho uvazovani i pudu sebezachovy lidi (nejenom) v CR je uplne pod prdeli zaby (abych to vyjadril madarskym prumerem)... Stejne tak, co bys furt prosazoval - osveta, osveta, osveta - se v nasem soucasnem svete uplne miji ucinkem, snad s vyjimkou par starsich lidi.
Navic (obzvlaste v CR) je pri vetsinu lidi jedine dulezite jejich pomyslna "osobni svoboda" a jak k tomu nekdo prijde, aby jim ot omezoval - maji prece svate pravo delat co, chteji, kde chteji bez ohledu na ostatni (kym nedostanou na hubu) a okoli (tady prirody).
Konkretne Tatry, navstevnici a trasy: jak to zrovna Ty muzes hodnotit, kdyz sam pises, zes tam urcite vice nez 10 let nebyl? Vis Ty, jak se "prumerny" navstevnik v Tatrach chova, co vsechno dela a jaka spoust casto zustava po jejich najezdu na najednou "in" misto? Houby vis, stejne tak o tom, jake toto vsechno uz ted zanechava stopy v te prirode, jak zive tak i nezive. Ale to nezabrani, abys dale nerozsiroval svoje otrepane fraze, ktere jsou v tomto pripade naproste ujete a vubec neberou do uvahy skutecnosti.
Alpy do toho netahej - jednak jsem uz parkrat psal, ze co se tyce ochrany prirody, tak se to srovnat neda kvuli rozlehlosti a jednak tech navstevniku je v Alpach mnohem min na srovnatelne velkou oblast a to se jeste vetsina z nich soustreduje na aktivity ve vyhrazenych prostorach (ruzne ...parky). V Tatrach ale kazdy chodi kvuli prirode a je "in" chodit vsude. A podle toho to vypada. A kdyz se nahodou neco stane, kdo za to muze? Ponejvice vsichni na svete, jen ja ne, ze jo...
mike píše:HS je od toho, aby zachranovala lidi a zasahy neplati stat, ale pojistovna.
Jen tak mimochodem, zasahy do 15 let a s umrtim plati stat, ne pojistovna.
Ja bych byl taky pro to, aby bez pardonu vymahali zaplaceni - ale taky by to potrebovalo, aby pojistovny taky bez pardonu uplatnovali svoje vyluky. Tj. porusil jsi zakonne ustanoveni daneho statu (napr. jsi se pohyboval, kde to mas zakazane, nemels'predepsanou vybavu), tak se nic neuhrazuje. Bohuzel, zrovna v tomto ohledu Alpenverein jde spatnym prikladem, protoze u nich klidne muzes porusovat vsechno mozne, stejne mas narok na zaplaceni a jeste k tomu mas dost vysokou castku na zodpovednost...

Jo, do (A a D) Alp jezdi v drtive vetsine Nemci a Rakusane - a ty jsou v prumeru mnohem disciplinovanejsi. Navic vedi, ze zachranovat je budou pouze, kdyz budou dobre letove podminky, jinak maji smulu. V Tatrach pro Tebe pujdou a udelaji vsechno mozne napr. i v bouri na hreben, v noci ve fujavici, atd. O tom se Ti v Alpach ani nesni. O tom jsem uz ale taky psal.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Okruh ve Vysokých Tatrách kolem 4 dnů

Příspěvekod Stani » ned črc 8, 2018 17:02

Na rozdiel od mika chodievame do Tatier, máme ich radi, zatiaľ nepotrebujem Alpy. Preto mi vadí, ak sa deje niečo zlé a ako sa tam ľudia správajú. A viem porovnať, že nárastom turistov je to horšie. Sice v lete cez prázdniny tam prestávame chodiť kvôli kvantu ľudí, ale jeseň je tam nádherná.

Stačí, ak cestou k Popradskému plesu, alebo smerom na rázcestník Hincovo pleso - Rysy, koľko toaletného sa tam povaľuje po lese, posraté všade, ani to po sebe nezakryje, nič. V zime som zažil aj dosť hlučných poľských a českých horolezcov, počuť ich bolo po celej Mengusovskej. Alebo príklad nástupu na Popradské pleso (máj/jún tohto roku), zvlášť školské výlety - mladí s mobilkami a hudbou na plné koule. A potom ako som videl bordel pod galériou Baraních rohov (tam sa lezie) ani sa obmedzeniam nedivím.

To nie je alibizmus mike.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Okruh ve Vysokých Tatrách kolem 4 dnů

Příspěvekod mike » pon črc 9, 2018 1:50

Na tohle uz nemam cas, ale kdyz aktualni zakazy nefungujou, tak pridavat dalsi nema zadny smysl. Presne naopak. Je potreba zredukovat existujici a zacit je dusledne vymahat. Pripadne se zamyslet nad pricinami, proc se porusuji. Jsou na stanici elektricky zachody? Jsou na chate a vypadaji tak, ze se tam clovek neboji vlezt? Atd.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Okruh ve Vysokých Tatrách kolem 4 dnů

Příspěvekod Pierre111 » pon črc 9, 2018 13:07

Tohle je zase debato o hovně :D. Skutečnost je taková, že návštěvní řád Tanapu je k ničemu, pořádně nefunguje a navíc fungování nikdo pořádně nevymáhá. Co jsme slyšel, tak po tatrách se pohybují jen dva strážci, což je opravdu vtipné. S tou cestou k popradskému plesu se to má jednoduše. Udělají si tam asfaltku, aby tam došel kde jaký čumičák v žabkách a oni z něj měli v restauraci prachy, dát ale po cestě nějaké sociální zařízení a koše to ne, protože to stojí peníze. Takže alibismus. Otevřeno je pár vrcholů, takže v sezoně je koncentrace turistů obrovská a tyhle místa dostávají dost na frak. Jinak samozřejmě v Tatrách můžeš jít skoro kamkoliv (až na pár míst s nejtvrdším stupněm ochrany) pokud dostatečně zaplatíš (soukromé osobě, rozuměj horskému vůdci). By mě zajímalo kolik ti horští vůdci za sezonu vyvedou na vrcholy lidí, myslím, že celkem dost, když je potkávám často.

Záchranáři jsou od toho aby zachraňovali, sami si tu práci vybrali a předpokládám, že většina z nich to dělá taky z přesvědčení. Já třeba kreslím silnice (sice ne z přesvědčení) ale taky se nerozčiluju, že mi po nich lidi jezdí a já musím kreslit další a další, případně, že jezdí jak dementi a zabíjí se mi tam. :) O tom, že by v případě úmrtí, záchranou akci platil stát teda nic nevím a zdá se mi to divné, když v pojistce mám náklady na repatriaci.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Okruh ve Vysokých Tatrách kolem 4 dnů

Příspěvekod apuka » pon črc 9, 2018 14:48

Pierre111 píše:O tom, že by v případě úmrtí, záchranou akci platil stát teda nic nevím a zdá se mi to divné, když v pojistce mám náklady na repatriaci.
Repatriace je o necem uplne jinem...
Zákon č. 544/2002 Z.z. o Horskej zachrannej službe v znení zmien a dodatkov k 15.11.2015 píše:§11
2) Osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, je povinná
...
e) uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú; to neplatí, ak osoba nie je plnoletá, nemá spôsobilosť na právne úkony alebo ide o náklady po osobe, ktorá zomrela pred záchrannou činnosťou alebo počas nej

Edit: a ty hovna nemaji nic spolecneho s "chybejicimi" toaletama (po asfaltce je to z parkoviste k zachodu cca 1:10 i v zabkach). Stjne, jak Stani popisuje to vypada na mnoha mistech v lese par stovek metru od posledni toalety.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Okruh ve Vysokých Tatrách kolem 4 dnů

Příspěvekod Pierre111 » úte črc 10, 2018 8:55

Aha, takže ten zákon je "slovenský specialita", je to takto i v jiných zemích ? Ono je to trochu logické, třeba v případě tý smrti je asi blbý náklady vymáhat po pozůstalých. Nicméně v případě, že není plnoletý a není pojištěný, tak bych náklady vymáhal po rodičích. Přecejenom za něj mají zodpovědnost. To by jsi pokud nejsi plnoletý nemusel být pojištěný a stát to za tebe zaplatí. Nevymáhá to pak stát po zákonných zástupcích ? Tohle se mi zdá takové divné, já vždy pojištěný byl.

S těma hovnama nesouhlasím. Vím přesně kde je tam po cestě nejvíc s prominutím nasráno a podle mě se s tím dá něco dělat. Když si tam postavíš asfaltku a přivedeš hromadu lidí, tak musíš počítat, že se občas chovají jako hovada. Na tebe když to přijde, tak si taky nenaděláš do gatí a raději je sundáš :D. To že to neumí uklidit je další věc.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Okruh ve Vysokých Tatrách kolem 4 dnů

Příspěvekod apuka » úte črc 10, 2018 9:41

Podivej, pri asfaltce na Morske oko mas cca v pul ceste zachodky, nikde jinde. Pred a po je to delsi cesta nez na Popr. pleso - a nasrano tam je popri ceste jen vyjimecne. Pricemz rozhodne po te asfaltce chodi na Morske oko mnohem vetsi procesi a mnohem hur vybaveni nez na Pp. Kupodivu, uplne stejni Polaci, co tam (doslova) nenadelaji pri ceste na Pp to klidne udelaji. A stale to jeste nevysvetluje, proc je stejne posrano par set metru od civilizace (tj. k nejblizsimu zachodu je to tak do 10-ti minut) v lesich, kde zadna asfaltka nevede a v zabkach se ani tam ten, co v nich chodi nedostane.
Ale nechme toho, to do tohoto vlakna vubec nepatri - a my to tady stejne nevyresime.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Treking