Vysoké Tatry - trasy z Tatranské Lomnice

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vysoké Tatry - trasy z Tatranské Lomnice

Příspěvekod sten » pon srp 28, 2017 16:30

Ahoj,

V Tatrách jsem ještě nebyl, ale teď budu celé 4 dny v Tatranské Lomnici, díval jsem se na možné výlety a něco si naplánoval. Chodím pořád, jsem asi v docela dobré kondici, ale stejně - Tatry neznám, tak se raději ptám - je tohle reálný plán na 3 dny?

DEN 1 (11 hodin): Tatranskou magistrálou z Tatranské Lomnice na Štrbské Pleso: https://mapy.cz/s/1ZUaQ
DEN 2 (9 hodin): Lanovka na Skalnaté pleso (8:30) – Skalnaté pleso – Priečné sedlo – Starý Smokovec https://mapy.cz/s/1ZUiq
DEN 3 (9 hodin): Štrbské pleso – Rysy – Popradské pleso https://mapy.cz/s/1ZUo1

Poradíte někdo? Nebo víte o lepších trasách?

Díky moc
SteN
sten
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned črc 16, 2017 15:30

Re: Vysoké Tatry - trasy z Tatranské Lomnice

Příspěvekod mike » pon srp 28, 2017 17:00

Realne to je, ale po prvnim dnu z Tater znechucene odjedes a uz se nikdy nevratis. Opruz maximalni, neznam nic otravnejsiho, nez chozeni po magistrale. Rozumnych tras je spousta, muzes treba jet rano busem do Tatranske Javoriny a jit pres Sedielko do Lomnice. Vylezt na Jahnaci stit, Koprovsky, Krivan... Doporucuju Jahnaci, to je z Lomnice slusna celodenni trasa.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Tatry - trasy z Tatranské Lomnice

Příspěvekod fps » pon srp 28, 2017 17:42

jojo, Tatranská magistrála je pro rodiny z dětmi či důchodce, a ještě ty davy lidí jak na Václaváku, raději se Tatranské magistrále vyhni, a to samé platí i o Štrbském Plese
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vysoké Tatry - trasy z Tatranské Lomnice

Příspěvekod dejff » pon srp 28, 2017 18:17

Já bych doporučil ze Smokovce lanovkou na Hrebienok a odtud Zbojnická chata - sedlo Prielom - Polsky hreben (s výstupen na Vychodnou Vysokou) - Sliezsky Dom - Smokovec.
Jahnaci vrch je taky slušnej. Už jsem na něj šel třikrát a pokaždé jsme kvůli dešti skončili na Chatě při Zelenom plese. Za dva týdny jedem do Tater znovu a Jahnaci máme samozřejmě v plánu. Takže jestli někdo jede do Tater za 14 dní, tak to zrušte, protože bude definitivně pršet. :lol:
dejff
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon zář 7, 2015 19:57

Re: Vysoké Tatry - trasy z Tatranské Lomnice

Příspěvekod apuka » pon srp 28, 2017 19:04

Stene, par rad, bo se mi zda, ze mas trosku cesky (pomeru neznaly) pristup k Tatram vzhledem k planovani.
1) pri planovani v Tatrach rychle zapomen na mapy.cz, ale pouzivej https://mapy.hiking.sk, vyber tam Vysoke Tatry. Dostanes realnejsi casy, cca podbne jako jsou na rozcestnicich. A uplne zapomen na kilometry, ty tady nehraji zadnou roli, dulezity je casovy udaj (po nejake dobe zjistis svoji korekci oproty psanemu) a hlavne prevyseni. Sel jsi uz nekdy trasy s prevysenim 1800m nahoru a/nebo 1900m dolu? A ted nemyslim nasbiranych spoustu mirnych ceskych kopecku za den, ale sklanatejsi chodnik a i dlouhe poradne vystupy a jeste horsi sestupy. Kdyz to totiz prezenes, rychle skoncis v peci HZS, takze si zaplat tech par korun na pojisteni jejiho zasahu.
2) pocitej s tim, ze oficialne povoleny cas na tury mas hodinu po svitani az hodinu pred zapadem slunce. Za toto Te asi nikdo sekat nebude, zato se lehce muze stat, ze neodhadnes sily (nebo nejakou dobu se budes nekde schovavat a oreckavat bourku/-y - s nima pocitej prakticky kazdy den po poledny) a nestihnes dojit pred setmenim. Muzes mit celovku a byt zvykly na ni z ceskych kopecku, ale v Tatrach muzes mit vetsi problem, teren je horsi. Navic pocitej s tim, ze uz skoro nikdo nikde nebude a muzes se setkat i s divokiu zveri, napr. medvedy. Takze delku tury planuj rozumne.
3) na Krivan za dobreho pocasi v lete radeji zapomen,stejne tak na Rysy, je to tam jak na pouti. Radeji uz doporuceny Jahnaci stit, Vychodna Vysoka a kdyz chces byt skoro sam, tak vyraz z jedne ze dvou severnich dolin nebo jeste lepe ze Troch studnicek na Koprovaky stit pres Koprovu dolinu a dole na Jih. Jen se musis nejak dostat na 3 studnicky. Samozrejem, rozumne planivani plati i tady.
4) ze Smokovce na Hrebienok jsou penize za lanovku vyhozene penize,, je go 30-35 min. Nahoru, min dolu, bud po asfaltu nebo stezkou. A muze se Ti stat, ze stejne budes statfrontu na jizdenku a potom se ani nemusis dostat do prvni jedouci soupravy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké Tatry - trasy z Tatranské Lomnice

Příspěvekod honza83 » pon srp 28, 2017 20:10

Ad trasy: Magistrála není úplně nejzajímavější trasa, zejména od Skalnatého plesa po Sliezsky dom je tam přelidněno, navíc ze sedla pod Ostrvou je chuťovka v podobě brutálního sestupu na Popradské pleso. Pokud jít něco z Magistrály, tak ráno zajet busem do Kežmarských Žlabů, přes chatu Plesnivec k Bielemu plesu, Zelenému plesu, po Magistrále přes Svišťovku na Skalnaté pleso a dolů buď pěšky nebo lanovkou.
Na Priečne sedlo je zbytečné vyjet lanovkou na Skalnaté a pak klesat dolů, dá se to jít v pohodě pěšky přímo z Lomnice kolem Studenovodských vodopádů, jen je třeba počítat s možným zdržením na řětezech na Priečne sedlo
Rysy teď přes prázdniny nedoporučuju, navíc jít to ze slovenské strany stejnou cestou tam a zpátky je docela nezáživná túra. Mnohem hezčí (i když dost frekventovaná) trasa ze Štrbského Plesa je okruh Mlynickou a Furkotskou dolinou (nahoru Mlynickou přes Skok na Bystrou lávkou, dolů Furkotskou s tím, že se dá ještě odskočit na Predné Solisko).
Pokud budeš mít auto, tak doporučuji okruh z Podbanského Koprovou a Tichou dolinou - jedinou nevýhodou tam je hodně asfaltu v Tiché dolině, ale vzhledem k jeho rozbitosti se to jde dobře) - je to sice hodně dlouhé, ale profilově až na stoupání do Kobylie dolinky a pak kousek sestupu ze Závor takový "český pohodový profil". Jen sám bych tam nešel a pokud se hodně bojíš medvědů, tak taky ne. Ale určitě si tam užiješ klidu a samoty - max. potkáš nějaké Poláky, co chodí "podle starých map", rozuměj po v mapách nevyznačených, ale v terénu stále vyznačených a oficiálně volně nepřístupných bývalých značených trasách).
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Vysoké Tatry - trasy z Tatranské Lomnice

Příspěvekod mike » pon srp 28, 2017 20:52

@apuka: :roll: nestras ho. Tatry nejsou zadne drama. Jestli da 1800 m po ceskych kopeckach, da je po Tatrach taky. Celovka je snad samozrejmost.

Jedine, co nevim, jsou medvedi, za mych mladych let tam jeste nebyli ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Tatry - trasy z Tatranské Lomnice

Příspěvekod mike » pon srp 28, 2017 21:06

honza83 píše:Na Priečne sedlo je zbytečné vyjet lanovkou na Skalnaté a pak klesat dolů, dá se to jít v pohodě pěšky přímo z Lomnice kolem Studenovodských vodopádů

Nesouhlasim. Chodili jsme to prave takhle, lanovkou a dolu. Kvuli casu a prevyseni, je to dost rozdil. Samozrejme, kdyz pro nekoho neni 650 vyskovych metru podstatnych, tak proc ne, ale pro vetsinu turistu je ;-)

apuka píše: ze Smokovce na Hrebienok jsou penize za lanovku vyhozene penize,, je go 30-35 min.

To same, sice v mensim, ale i tak muze usetrit cas a hlavne vysku. Obcas jsme tak jezdili.

Zrovna vcera jsem se nechal dovezt necelych 400 vyskovych metru. Usel bych to za 40 minut, ale presne ty by mi odpoledne chybely. Bourka by mne chytla v nejvyssim bode trasy (~ 3100 m) a ne kdyz uz jsem byl v (relativnim) bezpeci na znacene stezce v asi 2700. Nemluve o tom, ze i takhle jsem mel naslapano 2100 m prevyseni v ne uplne snadnem terenu. Nekdy se proste usetreni vysky a casu na zacatku hodi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Tatry - trasy z Tatranské Lomnice

Příspěvekod apuka » úte srp 29, 2017 7:33

mike píše:muze usetrit cas a hlavne vysku
Vsak tam pisu, ze s velkou pravdepodobnosti ten cas pobude ve fronte na jizdenku. Jeste jsem zapomel napsat, jeste horsi to bude n Lomnici na Skalnate Pleso - tam byvaji rano v sezone obrovske fronty, takze bych cas zacati tury od Plesa docela posunul. Tam jinak s usetrenim docela znacne vysky souhlasim.
mike píše: medvedi, za mych mladych let tam jeste nebyli
Byli :wink:, jen se to tak moc neresilo, navic meli se kde poschovavat, jeste tambyl les. Pokud jsi tam chodil casto a to brzo rano nebo pozdeji odpoledne az vecer i v pasmu lesa, skoro jiste se s Tebou medved(i) setkal(i), mozna i na nejakych par metru, jen byl schovany tak, ze Tys nemel sanci jej videt nebo vsimnout. Toto dokazou velice dobre.
Na Priečne sedlo je zbytečné vyjet lanovkou na Skalnaté a pak klesat dolů, dá se to jít v pohodě pěšky přímo z Lomnice kolem Studenovodských vodopádů
Jo, da se to v pohode, ale - pokud rychle vybavi jizdenku a dotane se nahoru - usetri hodinu casu. To bych mu spise poradil, pokud by chtel na zacatek peknou prochazku a moznost zacit drive odvest se do Tatranske Lesne a primo od zastavky TEZ/busu se vybrat po zlute nahoru podel Studeneho potoku. Sice taky neco malo ztrati (i kdyz na te trase se da hodne dohnat oproti psanemu casu, ja jsem to chodil v zime na namrzlem chodniku, pokoukal vsechny vodopady a jeste fotil potok, zmrzle kriky a stromy, najedl jsem se a i tak jsem byl u Rajnerky rychleji nez psany cas; a to ja nejsem zadny rychlik, casy mi vetsinou sedi), zato je to hezci trasa nez vetsi cast cesty od Lomnice, nebyva tam moc lidi, a ma moznost si prohlednout vodopady jeste s malym mnozstvim lidi). Navic jsou tam ted bez lesa docela pekne vyhledy na Slavkovak, Lomnicak a Prostredni hrot. Medvedi tam ale ziji (ale to vsude, cestou z Lomnice jeste vice :-)), i kdyz jsem primo zadneho nikdy nevidel.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vysoké Tatry - trasy z Tatranské Lomnice

Příspěvekod mike » úte srp 29, 2017 12:23

apuka píše:Jeste jsem zapomel napsat, jeste horsi to bude n Lomnici na Skalnate Pleso - tam byvaji rano v sezone obrovske fronty, takze bych cas zacati tury od Plesa docela posunul.

Mozne to je, v davnych dobach to nebylo tak strasne, takze jsem nekdy jel jen na Start, prave kvuli usetreni vysky tusim pri ceste na Jahnaci stit. Ted ale konci prazdniny a tipuju, ze v zari uz to nebude tak strasne. Ale mozna jsem jen moc optimista ;-)

apuka píše:Byli :wink:, jen se to tak moc neresilo, navic meli se kde poschovavat, jeste tambyl les. Pokud jsi tam chodil casto a to brzo rano nebo pozdeji odpoledne az vecer i v pasmu lesa, skoro jiste se s Tebou medved(i) setkal(i), mozna i na nejakych par metru, jen byl schovany tak, ze Tys nemel sanci jej videt nebo vsimnout. Toto dokazou velice dobre.

Mozne to je, ale medved, o kterem nevim, mi nijak nevadi ;-) Urcite jich tam nebylo tolik, premnozili se az v poslednich letech a rozhodne nebyvalo zvykem, ze by se prochazeli vesnici a vybirali popelnice.

Koukam, ze jsem tam byl naposled v roce 2005 :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Tatry - trasy z Tatranské Lomnice

Příspěvekod sten » úte srp 29, 2017 15:56

Ahoj,

Díky všem za rady, nakonec jsem vybral čtyři trasy - doufám, že tři z nich ujdu :t:t Ale uvidíme, záleží i na počasí a na stavu kolen.


Kouknul jsem si na https://mapy.hiking.sk a trasy ověřil i tam - časy nejsou moc rozdílné oproti mapy.cz... a já stejně vždy počítám alespoň 15% navíc.

Až se vrátím tak napíšu jak to proběhlo, případně můžu poslat log z Garmina.

Zatím
STeN
sten
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned črc 16, 2017 15:30

Re: Vysoké Tatry - trasy z Tatranské Lomnice

Příspěvekod slash1111 » úte srp 29, 2017 16:31

mne sa celkom pacil tento okruh:
https://mapy.cz/s/208FK

(zo Sliezkeho do Smokovca to uz bola samozrejme nuda...)
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Vysoké Tatry - trasy z Tatranské Lomnice

Příspěvekod mike » úte srp 29, 2017 16:37

@sten: vsechno v pohode, ale celkem si veris na to, zes tam nikdy nebyl ;-) Uvidis sam, jak ti to poslape.

Akorat tu prvni bych sel opacne. Potrebujes se nejak dostat zpatky a takhle budes vazany na bus a budes ho muset stihnout. Koukni se, jak jedou, abys tam nezustal. Driv jich jezdilo dost rano a posledni nekdy odpoledne, takze rozumnejsi bylo dojet do Javoriny a dojit do Lomnice.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Tatry - trasy z Tatranské Lomnice

Příspěvekod pavproch » úte srp 29, 2017 17:54

odpovím z hlavy - ranní basufka směr javorina jede v šest ze Smokovca, každý den i o svátkách, nedělích a pilvestru
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28128
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Vysoké Tatry - trasy z Tatranské Lomnice

Příspěvekod Kuba Turek » čtv srp 31, 2017 18:32

Jo a taky je pro neznalé dost nepříjemné chodit po upravených chodnících. Furt hopkáš z jednoho placatého šutru na druhý. Minulý týden si na tom zlomil můj synek nohu někde před Ostrvou, protože je zvyklý chodit po alpských pěšinách a ne po tatranských chodníkoch.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Vysoké Tatry - trasy z Tatranské Lomnice

Příspěvekod mike » čtv srp 31, 2017 19:59

Jj, pekne otravne a na magistrale zvlast. Je to bohuzel i na jinych stezkach, tatranska specialita. Dalsi duvod, proc tam nejezdit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Treking