Vzdálenost na den

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vzdálenost na den

Příspěvekod PaKo » pon srp 15, 2016 10:36

Omlouvám se předem, že sem přicházím s takovou hloupou otázkou a vyznívám tak jako blbec a totální amatér, ale při pročítání různých diskuzí jsem nabyl dojmu, že jsem buď nedochůdče, nebo dělám něco špatně :)

Začal jsem na treky chodit teprve letos v červnu po nejméně deseti letech vysedávání u pc, což se samozřejmě podepsalo na mojí tělesné schránce. V květnu jsem se 133kg navštívil doktora, který mne chtěl začít léčit v mých 28 letech na vysoký tlak. Protože se mi konečně rozsvítilo v hlavě, rozhodl jsem se s tím udělat něco sám, léky jsem si nevzal a začal jsem cvičit, jíst zdravě, hýbat se, zkrátka jsem ze dne na den zcela změnil životní styl (práce u pc, cesta domů 2 minuty a zase u pc/tv) za zdravější a mimo jiné začal chodit na treky, tedy pokud není v porovnání se zdejšími horaly a zálesáky chodící týdny po horách nazývat tak chození na dvou až třídenní výlety s vybavením na zádech rouháním :)

Po třech měsících jsem shodil cca 18kg a doufám, že v tom budu i nadále pokračovat, nicméně když si čtu nějaké deníky různých cestovatelů, co na víkend či více dní někam vyrazí, zaráží mne vzdálenosti, které jsou schopni ujít. Uvedu příklad - teď o víkendu jsem byl na 45km "treku", vyrazil jsem v sobotu kolem desáté dopoledne, do šesti jsem šlapal a ušel 30km a byl jsem rád, že jsem rád. Druhý den jsem si během dopoledne dal zbývajících 15km a dnes se cítím, jako by mne zmlátili :) Především ramena, ruce (i z trekových holí) a samozřejmě nohy / chodidla - puchýře. Terén byl z 40% normální cesty (štěrk, asfalt), z 30% lesní pěšiny či les a 30% skály a kozí stezky. Převýšení cca 1500+ a 1500-

A na rovinu říkám, že mám dost a jít třeba i ten druhý den 30 bych asi nedokázal. Jenže když tak čtu některé příspěvky, tak si přijdu jako lemra. Faktem je ale, že když jdeme ve skupině s lidmi, kteří začali chodit víceméně před stejnou dobou (tj. poslední 3 měsíce), tak máme dost všichni. Takže se nepovažuji za větší brzdu než kdokoliv z naší skupiny. O to víc mi ale nejde do hlavy, jak si někdo může dávat den co den 30km jen to hvízdne.

Snažím se snižovat váhu batohu a na startu mám od 12 do 14kg (vč. váhy batohu). Boty mám ucházející a určené k takové chůzi.

Určitě tu velkou roli hraje stále moje hmotnost (115kg/187cm), nicméně pár "výletníků" jsem potkal / viděl, a ne vždy jsou atletické postavy. Na druhou stranu zhubnout třeba dalších 20kg, tak to bude určitě rozdíl jak pro fyzičku, tak potom pro nohy, které se zkrátka solidně ničí ke konci každého výletu. Velkou roli asi hraje i skladba trasy, něco jiného je 30km na cyklostezce (abych nežral, tak třeba štěrkové namísto asfaltu, který mne osobně nohy zabíjí nejvíc) a něco jiného 30km po kozích stezkách.

Zároveň asi dělám chybu v tom, že odpočívám, kdy odpočívat chci a ne, když by to bylo vhodné. Tedy jdu X km dokud vyloženě nepotřebuji oddech, pak si 15 minut oddechnu a jdu dál - nedělám tedy nějaké plánované zastávky třeba po hodinách.

Jak docílit delších tras, abych nebyl za ňoumu ("Podívej co mám v plánu na příští týden." / "Trapný, to ujdeš za dva dny ty jedna lemro."), co nic neujde a zároveň nevypadal jako po návštěvě gheta v nočních hodinách? Máte nějaké triky a tipy jak vypadá rozložení cest u vašich výletů? Díky za odpovědi :)
Naposledy upravil PaKo dne úte srp 16, 2016 10:19, celkově upraveno 1
PaKo
 

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 15, 2016 10:50

1) to zalezi, jaky mas cile. Me treba za vikend i po CR staci tech 45 ujit a je to na pohodu, clovek se nikde nezene, muze si pofotit, odpocnout... chci si to v lese uzit a zrelaxovat
2) casem si svaly vseho privyknou a zjistis, ze najednou je to vsechno mnohem snazsi, jen to proste nebude ze dne na den
3) s pauzama nemam zkusenosti, stavim, kdyz mam hlad/mam pocit ze chci pauzu
4) za me je jedna z dulezitych veci protahovani po dojiti, jeste kdyz sou svaly zahraty - tzn lytka, stehna, pripadne treba trochu namazat nejakym masaznim kremem na uvolneni
5) ramena muzou byt i blbe vyvazenym baglem, malo sedicicm bederakem - s tim sem mela dost problemy a tady mi pekne poradili takze bolavy ramena odpadli vyresenim baglu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod wawrik » pon srp 15, 2016 11:29

Keď chodíš nárazovo (mesiac nič a potom trek), tak budeš grogy vždy.

Ale keď ideš na dlhý trek, (zhruba) na tretí deň sa to poddá, telo prepne na iný režim a si schopný podávať výkony dlhodobo.

Na 30 km každý deň a dlhší čas treba mať naozaj natrénované, to už nie je bežná porcia pre nikoho z nás. Na víkendovku OK, ale pri dlhších trekoch chodím skôr tak 15-20 km/deň, viac len výnimočne.

Ak chodíš víkendovky pravidelne, každý alebo každý druhý víkend, telo si zvykne, a tú únavy tak veľmi pociťovať nebudeš ani pri 30 km za deň.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 15, 2016 11:54

jak rika wawrik...

+kombinace bot/ponozek/mazani a preventivniho olepovani problemovych mist na noze pro predchazeni puvhyru
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod PaKo » pon srp 15, 2016 12:01

Díky za odpovědi. Batoh mám vcelku slušný (osprey exos) ale je fakt, že balím spíš tak, aby to tam pěkně sedlo a abych neměl hluboko k věcem, co potřebuji během dne, než abych se soustředil na správné vyvážení (ale zase samozřejmě nemám jednu stranu těžší a jednu lehčí).

Jinak chodím jak to jde, cca 2x - 3x do měsíce :) A co se týče noh, asi se o ně během výletu tedy nestarám zrovna nejlépe (nemažu, nelepím, jedny ponožky na den - samozřejmě bez toho aniž bych měl mokro v botách, na druhou stranu pot...).
PaKo
 

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod apuka » pon srp 15, 2016 12:13

Pokud ujdes za ten den 30 km, tak zadny lempl urcite nejsi...

Ja - taky jsem nikdy nechodil pravidelne a systematicky - jsem na zacatku dovolene dokazal byt z 15 km trasy s prevysenim 1000 metru byt docela vyrizeny, dalsi den jsem to protrpel, ale po trech dnech se mi zacalo chodit mnohem lip. Proste co psal wawrik.
Pokud nechces "sportovat vedecky a systematicky", tak si prestavky neplanuj a poslouchej radej sve telo, delej prestavku tehdy, kdyz citis, ze by bylo vhodne ji udelat. Plus, kdyz se chces necim pokochat, atd. Mnohem vice Ti asi prospeje, kdyz do prirody budes chodit proto, aby sis ji uzil, abys z ni neco mel. A to nemyslim shozene kila, to je plus navyse, ale ten dobry pocit, radost z pohybu a ze vseho kolem. S vyjimkou, ze chces byt "vykonnostni sportovec" a musis mit nachozene kilometry a vyskove metry, sledovat tep, tlak, spotrebu kalorii a nevim co jeste. To je ale jina kategorie. Proste si ten pohyb uzi, rekni si, ze jej delas sam pro sebe a ne pro jine lidi a dulezite pro Tebe je, jak se citis spokojeny se sebou sam. Potom se Te priblble poznamky jinych, ze kolik oni dokazou ujit nebudou trapit, pujdou mimo Tebe. Pripadne se obcas nejakeho vychlubujiciho muzes zeptat, co si z toho vyletu odnesl - pokud dostanes za odpoved cisla kalorii, kilometru, atd. a nedozvis se nic o krajine kolem, pricemz Ty si budes vsimat hlavne techto veci, tak urcite Ti ty treky daji vic nez jim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod apuka » pon srp 15, 2016 12:15

Jo, jeste jedna vec. Ze mas skvely batoh, jeste neznamena, ze jej nemusis nastavit a prizpusobit na sve telo, jinak i sebelepsi muze zpusobit hodne trapeni. Precti si anabazi mawenzi, ona Ti o tom uz neco naznacovala.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod fps » pon srp 15, 2016 12:50

PaKo píše:Jak docílit delších tras

ono je to celkem jednoduché, každodenním dlouholetým chozením, ne že každý den musíš ujít 50 km, stačí v průměru ujít cca 10 km denně aby si měl dobrou kondice, pak nebudeš mít problém chodit celí den i třeba týden

PaKo píše:Máte nějaké triky a tipy jak vypadá rozložení cest u vašich výletů? Díky za odpovědi :)

já mám na těžko průměr za den 2 až 4 km/h, ale na horách Alpy nebo Tatry v těžších pasážích, nebo v zimě na sněžnicích mam průměr jenom 1 km/h, ale třeba z lehkého kopce mám průměr 6 km/h, já chodím cca 4 h v kuse, pak si dam cca 1/2 h přestávku na svačinu, pak znova cca 4 h chůze, a zase cca 1/2 h přestávka na svačinu, pak opět cca 4 h chůze, a pak už je táboření, v těch 4 h chůze se samozřejmě krátce zastavuji, třeba na napití, na záchod, na natočení videa, atd.
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod fps » pon srp 15, 2016 12:58

Mawenzi píše:mazani a preventivniho olepovani problemovych mist na noze pro predchazeni puvhyru

když budeš chodit často, a mnoho let na těžko ve vysokých pohorkách, tak si na to zvykne nejenom tělo, ale i nohy, pak tohle nebudeš muset s nohama dělat, tedy aspoň takhle tomu je u mně, já ale chodím do přírod na těžko ve vysokých pohorkách už cca 33 let
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod fps » pon srp 15, 2016 13:01

apuka píše:Pokud ujdes za ten den 30 km, tak zadny lempl urcite nejsi.

přesně tak, když je to u nás a na těžko, tak je to dost dobré, mam to cca stejné, ale v Alpách a nebo v Tatrách já ujdu za den na těžko cca 10 km, a cca 1000 metrů výškových, ušel bych samozřejmě víc, ale nejsem žádný závodní chrt abych se někam honil, já si jezdím přírodu úžit, a odpočinout si od civilizace
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Příspěvekod komin » pon srp 15, 2016 13:10

A aby si nebol na druhy a resp. 3 den hotovy tak vecera musi osahovat vela bielkovin aby svalstvo malo palivo na regeneraciu v noci a ak to chces vylepsit tak mozes este pridat BCAA.
"The worst day of climbing is better than the best day in the office"
komin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 275
Registrován: stř říj 2, 2013 7:15

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod apuka » pon srp 15, 2016 13:17

Tak to uz je posun k tomu vedecko-vykonnostnimu smeru, to ja nemusim...

Ale je pravda, ze to potrebuje poradnou veceri. Chleba namazany margarinem moc dlouho stacit nebude. Ty kalorie se spali, to se bat nemusis.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod fps » pon srp 15, 2016 13:19

já tedy "vela bielkovin a este pridat BCAA" nepotřebují, já potřebují hlavně sacharidy a tuky, cca 2000 kcal na den, a pak hlavně zobu multivitamín a multiminerál
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Příspěvekod komin » pon srp 15, 2016 13:25

To nieje veda proste svalstvo regeneruje len v spanku a potrebuje nato bielkoviny resp. aminokyseliny. Vyhoda Bcaa je vtom ze si znich telo dokaze stiepenim vyrobit vsetky druhy amino.
"The worst day of climbing is better than the best day in the office"
komin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 275
Registrován: stř říj 2, 2013 7:15

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod PaKo » pon srp 15, 2016 13:38

Díky za tipy. Určitě chodím do přírody kvůli přírodě samotné, na sportování mám jiné aktivity a přiznám se, že ani u toho se nemám potřebu měřit, plánovat atd. Prostě jsem přestal žrát všechno možný, začal se hýbat a chodit do přírody. A jde to.

Jen právě chci z té přírody vidět pořádný kus a proto bych rád za ten víkend dával těch 40-50km bez toho, abych to pak 2 dny (déle to snad nebylo) rozdýchával :)

Jinak ob den vyrážím s psouchama vždy 10km okruh po lesích na lehko (nicméně v botech, ve kterých chodím i treky, aby si nohy i boty zvykaly), ale přecejen s batohem je to jiný kafe. Jak jsem psal, určitě tu roli hraje i to, co si nesu přímo na sobě za zátěž, ale bojuji ;)

Děkuji všem za reakce a jestli je tu někdo z okolí JH a chtěl by se tu a tam přidat, klidně ať se ozve (ale to už zabíhám do OT).

Jinak rozložení váhy v batohu a pořádné nastavení důkladněji nastuduji ;)
PaKo
 

Re:

Příspěvekod wawrik » pon srp 15, 2016 13:51

komin píše:To nieje veda proste svalstvo regeneruje len v spanku a potrebuje nato bielkoviny resp. aminokyseliny. Vyhoda Bcaa je vtom ze si znich telo dokaze stiepenim vyrobit vsetky druhy amino.

Len tak OT: Mne BCAA nefungujú. A aj z bežných aminokyselín mi najlepšie funguje len jeden konkrétny výrobok (druhý od toho istého výrobcu menej, a iný výrobca len trochu).
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 15, 2016 14:15

fps ano, nohy si casem zvyknou, ale pokud ma ted problemy s puchyrema, podle me je lepsi olepovanim puchyrum predchazet, nez se kvuli nim na vylete trapita casem zjisti, ze uz je to lepsi a olepovat treba ani neni treba
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Vzdálenost na den

Příspěvekod komin » pon srp 15, 2016 15:44

wawrik píše:Len tak OT: Mne BCAA nefungujú. A aj z bežných aminokyselín mi najlepšie funguje len jeden konkrétny výrobok (druhý od toho istého výrobcu menej, a iný výrobca len trochu).

Tak otazka je ci obsahuju to co maju, mal si rovnaku gramaz a kolko si toho uzival?
"The worst day of climbing is better than the best day in the office"
komin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 275
Registrován: stř říj 2, 2013 7:15

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod apuka » pon srp 15, 2016 17:24

Myslim, ze o tom to vubec neni. Proste a jednoduse: kazdy ma jine telo, jiny organizmus, co jednomu funguje skvele, druhemu fungovat nemusi a naopak.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod mike » pon srp 15, 2016 17:30

@PaKo: takze abych to shrnul. V kvetnu sis uvedomil, ze mas silnou nadvahu a mizernou kondici a rozhodl ses zacit chodit. Shodil jsi 18 kilo, takze uz mas mensi nadvahu, ale divis se, ze neujdes tolik, jako lidi, co nadvahu nemaji a chodi roky? :lol:

Ber to trochu realisticky. Tohle neni zalezitost na par tydnu nebo mesicu, ale roku. Zacal jsi dobre a jsi mlady, takze mas slusnou sanci se k 50 km za vikend i vic dostat. Jen to chces cas a trpelivost, telo si musi zvyknout na zatez a potrebujes vybudovat svaly, to je beh na dlouhou trat. Co te brzdi asi nejvic je vaha, nemuzes se porovnavat s nekym, kdo vazi polovinu. To neni jina kategorie, ale jiny sport. 115 kilo je na tvou vysku porad hodne, snaz se dostat aspon pod 100, ale to by casem melo jit samo. Jen vytrvat.

PaKo píše:Jinak ob den vyrážím s psouchama vždy 10km okruh po lesích na lehko

Tohle je dobre. Mozna ti to tak neprijde, ale bez toho bys na tom byl mnohem hur.

Celkove je to i otazka psychologie, kazdy to ma hozene trochu jinak. Mel jsem to trochu podobne, zacal jsem s pravidelnym chozenim pozdeji, jak tak koukam, tak az v 37 letech. Zas jsem ale nemel nadvahu (jen par kilo), ale rozdil veku udela hodne. Predtim uz jsem jezdil po horach, coz bylo narazove nekolik tydnu za rok a stvalo mne, ze jsem nemel dostatecnou vydrz. Sice se to rok od roku lepsilo, ale pomalu. A tak jsem se rozhodl, ze budu chodit pravidelne o vikendech a aspon 1000 km rocne. Zpocatku to bolelo, jak telo nebylo zvykle, ale vydrzel jsem to a vysledky se dostavily. Pro predstavu jak se menila stredni delka denni trasy v jednotlivych letech: 14 / 23 / 28 / 31.5 / 34. Jen po CR, v horach nema moc smysl kilometry pocitat. Takze mi trvalo 3 roky, nez jsem se dostal na rozumna cisla.

Co bych teda doporucil: chodit delsi trasy pravidelne, aspon nekolikrat do mesice, idealne kazdy tyden. Stanovit si nejaky cil (jako tech mych 1000 km rocne). Vest si zaznamy, abys videl, jak se pomalu zlepsujes. Neporovnavat se s nikym, jen sam se sebou.

Ad puchyre: to same, chce to cas. Nohy si za par let zvyknou, do te doby holt lepit a lepit. Je to neprijemne, boli to, ale casem to prejde. Pomuzou slusne trekove ponozky, idealne dvojde. A lepit hned, jak zacne byt puchyr citit, pripadne i preventivne. Urcite tu na to nekde mame vlakno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod mike » pon srp 15, 2016 18:32

Jeste tohle:
PaKo píše:Zároveň asi dělám chybu v tom, že odpočívám, kdy odpočívat chci a ne, když by to bylo vhodné. Tedy jdu X km dokud vyloženě nepotřebuji oddech, pak si 15 minut oddechnu a jdu dál - nedělám tedy nějaké plánované zastávky třeba po hodinách.

Neres to. Delej prestavky tak, jak ti to zrovna vyhovuje. Kdybys potreboval zastavovat moc casto (pul hodiny a min), tak jdes nad sve moznosti, ale jednou za hodinu az nekolik hodin je OK (myslim u nas, ne v poradnych kopcich). Jen to chce nejit uplne na doraz a delat prestavku az kdyz uz sotva lezes. Jak uz ti nekdo psal, poslouchat sve telo. Napit se, kdyz mas zizen, neco malo snist, kdyz ti dochazi energie.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod PaKo » úte srp 16, 2016 10:26

No, já se nedivím, spíš jsem neměl moc představu, co je taková ta optimální vzdálenost. Co se týče kil navíc, ty jsou mi jako brzda jasné. Stejně tak to, že jsem v podstatě zelenáč :) Jak jsem zmínil těch 10km co chodím na lehko se psy, tak je to pro mne naprostá brnkačka po které se necítím nijak unavený nebo, že by mě bolely nohy atd - ale jít na těžko pár desítek km už rozdíl je velký :) Zkusím pořešit pořádné vybalancování batohu, lepší péči o nohy a zkrátka budu chodit a chodit :)

Určitě děkuji všem za tipy.
PaKo
 

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod booze » úte srp 16, 2016 11:06

Hodne to je v hlave. Druhy den jen jdi a vypni mozek, treti den to poslape samo.

btw neco se resilo tady
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod PaKo » úte srp 16, 2016 12:28

Mno jo, ale užije si ten výlet přírodou člověk pak vůbec? :)
PaKo
 

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod ita » úte srp 16, 2016 12:39

Gratuluji ke změně životního stylu! Ten zásadní krok už máš za sebou, teď bude jen líp :wink:
Neřeš čísla, vzdálenosti to co jsi psal, že ujdeš mi přijde po takových letech nic nedělání a při nadváze jako velmi dobré.
Jak už ti psali ostatní, chce to prostě chodit, chodit a chodit. Nebudu se opakovat s radami ohledně nastavení batohu, vhodných ponožek atd. Jen chci popřát mnoho krásných kilometrů v horizontálním i vertikálním směru a taky upozornit, že s jídlem roste chuť. Takže počítej s tím, že se z tebe možná stane závislák :twisted:
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod oodoow » úte srp 16, 2016 12:52

Žádný trik na to není, prostě tě to musí bavit a pak půjde váha dál dolů a výkony nahoru. Myslím, že jsi na správné cestě, takže bych si s tím teď nedělal starosti. Jinak z hlediska výkonnosti v kopcích je váha základ, čím je vyšší, tím nižší je výkonnost.
Je to jak psal mike, nelze se porovnávat s někým, kdo má třeba o 20kg míň, to je jako kdybys tahal navíc vždycky 20kg batoh, prostě jinej sport. :)
A 30km za den není zas tak málo, si zajdi na nějakej OF sraz a zjistíš, že s 30km za den tam budeš za aktivního blázna. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod PaKo » úte srp 16, 2016 12:57

Ten jsem o chlup nestihl, o víkendu jsem právě šel z Vladislavi po Jihlavě na Ivančice :) Tak příště...
PaKo
 

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod booze » úte srp 16, 2016 14:19

PaKo píše:Mno jo, ale užije si ten výlet přírodou člověk pak vůbec? :)

Musis prestat myslet na to jak se ti nechce a proste si dat cil kam dojdu. Pokud cucim po krajine, tak se mi jde dobre a nad nicim nepremyslim.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod mike » úte srp 16, 2016 18:37

PaKo píše:No, já se nedivím, spíš jsem neměl moc představu, co je taková ta optimální vzdálenost.

Takova, ktera je momentalne optimalni pro tebe ;-)

PaKo píše:Jak jsem zmínil těch 10km co chodím na lehko se psy, tak je to pro mne naprostá brnkačka po které se necítím nijak unavený nebo, že by mě bolely nohy atd - ale jít na těžko pár desítek km už rozdíl je velký :)

Jake je na tech 10 km prevyseni? Na tom se totiz (nad)vaha pozna nejvic.

booze píše:Hodne to je v hlave. Druhy den jen jdi a vypni mozek, treti den to poslape samo.

Syty hladovemu neveri :D Ne, neposlape. Tohle funguje jen kdyz mas nachozeno a rozumnou kondici. Nefunguje to, kdyz jsi druhy den jak zmlaceny. To totiz znamena, ze telo ma dost a potrebuje se zregenerovat. Chapu, zes to asi nikdy nezazil, na to opravdu musis stravit hezkych par let sezenim u pocitace. V takovem pripade je naopak potreba se nepremahat a nesnazit se to zlomit, ale dat telu cas na regeneraci. Jinak se neco pokazi (klouby, slachy...), pripadne onemocnis. Proste to nelamat pres koleno, ty roky lenoseni se jen tak snadno nevymazou. Chce to cas a trpelivost.

booze píše:Musis prestat myslet na to jak se ti nechce a proste si dat cil kam dojdu. Pokud cucim po krajine, tak se mi jde dobre a nad nicim nepremyslim.

To same. Takhle to funguje, kdyz jsi v pohode a telo na to ma. Kdyz nejsi a/nebo nema, tak nejde o to, ze se ti nechce, ale ze nemuzes. Zrovna jsem si to v nedeli uzil. Pres tri mesice se peru s pitomou infekci (nastesti snad uz uspesne) a je to docela znat. Sel jsem trasu, co bych bral normalne jako odpocinkovou (~28 km/900 m) a musel jsem se s tim dost prat. Cumeni po krajine nepomaha, kdyz nohy neslapou ne proto, ze se jim nechce, ale proto, ze cele telo ma dost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vzdálenost na den

Příspěvekod apuka » úte srp 16, 2016 19:47

mike píše:Tohle funguje jen kdyz mas nachozeno a rozumnou kondici. Nefunguje to, kdyz jsi druhy den jak zmlaceny. To totiz znamena, ze telo ma dost a potrebuje se zregenerovat. ... V takovem pripade je naopak potreba se nepremahat a nesnazit se to zlomit, ale dat telu cas na regeneraci. Jinak se neco pokazi (klouby, slachy...), pripadne onemocnis.
...
Takhle to funguje, kdyz jsi v pohode a telo na to ma. Kdyz nejsi a/nebo nema, tak nejde o to, ze se ti nechce, ale ze nemuzes. ... Pres tri mesice se peru s pitomou infekci (nastesti snad uz uspesne) a je to docela znat. Sel jsem trasu, co bych bral normalne jako odpocinkovou (~28 km/900 m) a musel jsem se s tim dost prat. ... kdyz nohy neslapou ne proto, ze se jim nechce, ale proto, ze cele telo ma dost.
Z vlastni zkusenosti s napsanym ve velke mire souhlasim, ale neni to tak uplne a vzdy.
Ja se peru s infekci (???teda asi, vsechno tomu nasvedcuje, doktori si ale mysli, ze spise ne) ne tri mesice ale uz par let. A moje zkusenosti pri dovolenuch byly postupne cca:

A) prvni roky jsem prvni tri dny skoro nevladal, nic jsem nevyslapalm jsem proste nemohl, prece jsem se snazil, jak to slo. Ctvrty den se to zacalo "zlepsovat", telo se "rozchazelo" a dalsi den uz jsem docela moh, jeste dalsi uz to bylo skoro dobre. Delal jsem to tak dalsich 10-12 dnu v pohode. Ale jak jsme prisli domu a prestal jsem telo zatezovat, po par dnech se zacalo ozyvat a asi po tydnu mi to dalo hrozne vyzrat, jsem skoro nemohl chodit, obcas se ozvaly problemy jako u infekce, i horecky, atd.
B) posledni dva roky uz chodim na dovolene spise sam, jen malokdy s rodinou. Zjistil jsem, ze ujdu docela dost, ale musim mit vlastni tempo, delat s sve prestavky a hlavne musim hrozne moc poslouchat telo a citit tu hranici, kterou nesmim prekrocit. Jakmile ji prekrocim, telo prestane poslouchat, jednoduse nejde, at se snazim slapat jak chci. Obcas potom prekvapenim zjistim, ze jsem nakonec dal cestu rychleji nez zdravy predtim, pricemz se mi stale zdalo, ze se plouzim jako snek. Asi to je tim, ze se clovek soustreduji na sebe, na sve telo, ne na rychlost, na zdolani neceho, atd. Ale kdybych ji sel jak predtim, tak nedojdu.
Kdyz dodrzuji vyse uvedene, tak nemam problem (krome klasickych a beznych bolesti svalu a kloubu ze sestupu/vystupu) ani vecer ani dalsi dny. Nakonec se da i ta hranice vuli prekrocit a jit dal, i kdyz telo prestane fungovat, ale to skonci vecer tak, ze clovek je do slova a do pismena odepsany a zadne dalsi dny nebudou, spise lezeni v posteli s horeckou a ruznyma jinyma problemama.

Ja vim, ze to neni stejna situace jako ma PaKo, ale docela se da predpokladat, ze i on bude fungovat, jak jsem popsal, jen nevim, jestli zrovna moznost A) nebo B). Kazdopadne, to poslouchani sveho tela bude dulezite i pro nej. A soustredit se na to vubec neznamena, ze se nemuze venovat okolite krajina - jen se nesmi nechat ovlivnovat vykonnostnima cilema a mel by zapomenout na "musim!".
PaKo, drz se, kazdopadne Ti to pujde kazdym vyletem lip a lip!
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Další

Zpět na Treking