Pes v horách

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Pes v horách

Příspěvekod Sipal001 » pát bře 11, 2016 15:57

Chci se zeptat, jak se řeší trek se psem na nějakém náročnějším místě, kde prostě nevyleze nebo nesleze? Plánujeme akci pro děcka v Alpách, takže to nebude žádný hardcore, ale občas se může vyskytnout žebřík, kramle nebo nějaká kolmice a nějak potřebuju vyřešit 20kg psa. Není na to nějaká metodika, jak z popruhu udělat psí úvazek, nebo jsou přímo postroje v kterém ho můžu vytáhnout? Do batohu už ho nestrčím a do náruče už je taky moc velký. 99% cesty bude choďák, není důvod psa nevzít, jen tohle potřebuju domyslet. Díky.
Sipal001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř bře 9, 2016 12:07

Re: Pes v horách

Příspěvekod S4TYR » pát bře 11, 2016 16:23

Mohlo by mozna pomoct, kdybys mel na psa 'bezpecnostni popruhy do auta' + samozrejme patricny kus lana ;)
Ty bezpecnostni popruhy maji 2 oka. Prvni +- u kohoutku, jak to byva na obojku a jedno oko nad hrudnim kosem. Da se tim bezpecne vyprostit psa z prutrze, tak by to podle me snad mohlo byt funkcni i pri transportu.
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Pes v horách

Příspěvekod Sipal001 » pát bře 11, 2016 17:09

Jo, to vypadá rozumně. Máme jen nějaké obyčejné kšíry, ty se mi právě na zvedání moc nezdály, ale ty autopostroje jsou polstrované, to by měl zvládnout bez větší újmy. Dík moc.

Mimochodem, máte někdo zkušenosti obecně se psem v horách? Řešíme jestli ho jistit třeba když bude úzký traverz - na jednu stranu když by spadl, tak nejspíš vezme člověka s sebou, což není úplně žádoucí, ale zas nevím jestli jsou psi natolik rozumní, že si fakt dají pozor aby blbě nešlápli nebo po něčem nechňapli. Předpokládám že to bude individuální, ale každá rada dobrá.
Sipal001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř bře 9, 2016 12:07

Re: Pes v horách

Příspěvekod mike » pát bře 11, 2016 17:12

Uz se to tu urcite diskutovalo, zkus hledat. Dokonce si myslim, ze je tu na to vlakno, pozdeji s nim tohle spojim.

Pro priste prosim nejdriv hledej a pak zakladej nova vlakna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pes v horách

Příspěvekod S4TYR » pát bře 11, 2016 17:54

@Sipal001
diskuze o psech tady probihaji, tak hledej, a procitej ;) jak pise mike mas tu toho o psech urcite hafo.
A napr. ve vlakne Dogtrekking se muzes s pejskari rozepsat.
Posledni zkusenost se psem mam za cerstva s nem. dogou a cca jejimi 70kg zive vahy :D a prislo mi, ze s pohybem na strme rimse nemela problemy zadne, zato my jsme meli co delat, abysme ji stihali do strmejsich kopecku.

Ten napad s bezpecnostnimi popruhy do auta me prisel vhodny, protoze takhle tahali hasici dve dogy ze studny :) Na zdravi tim vyprostovanim neutrpela ani jedna, ale doskrabane a vystresovane byly obe poradne :)
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Pes v horách

Příspěvekod sobb » pát bře 11, 2016 21:15

Sipal001: ano, existují přímo psí postroje. Buď více trekové, kdy jen psovi pomáháš ve špatně překonatelných úsecích - například tenhle. Mám ho, ale na vytahování po laně určitě není. A pak jsou speciální postroje na spouštění, často záchranářské. Ty jsou dělané tak, že psovi spouštění nebo vytahování na laně neublíží a není výrazně nepohodlné (pes musí být zvyklý). Výrobců je víc, třeba tento anebo tu
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pes v horách

Příspěvekod apuka » pon bře 14, 2016 13:19

Sipal001 píše:Mimochodem, máte někdo zkušenosti obecně se psem v horách? Řešíme jestli ho jistit třeba když bude úzký traverz - na jednu stranu když by spadl, tak nejspíš vezme člověka s sebou, což není úplně žádoucí, ale zas nevím jestli jsou psi natolik rozumní, že si fakt dají pozor aby blbě nešlápli nebo po něčem nechňapli. Předpokládám že to bude individuální, ale každá rada dobrá.

No, bylo by vhodne, kdyby pes byl zvykly chodit po horach, nebal se vysek, kdyby poslouchal a kdyby nebyl az prilis prasteny, ze se bezhlave vrhne po vsem, co se pohne. A zni to sice blbe, ale trochu (psi) inteligence taky neuskodi - v tom rozheodne neni pes jako pes.

Jinak se ale asi budes hodne divit, jak skvele vetsina psu vyresi vetsinu pro Tebe obtiznych situaci. Nejaky uzky traverz prejde driv, nez Ty stihnes myslet na to, ze by mu to mohlo delat potize a nakonec spise bude cekat na to, jak vyresis sve problemy :-).

Ale to neznamena, ze nemuze nekde spadnout, uklouznout, atd. To se stat muze, ale pokud pujdete bezne alpske chodniky, tak problemy budou vyjimecne . my jsme byli dvakrat po dvou tydnech i po cernych (tezkych) cestach po skalach a neresili jsme zadne obtize s nim. Spise mi prijde, ze pokud jej na rimsach a hrebeni jeho jisteni prinese nebezpeci pro lidi kolem. Rebriky je jina vec, ty jsme my nemeli.

Jeste maly dodatek - dogtrekking je neco jineho nez na co se pta tazatel a ne vsechno, co je tam vhodne je vhodne i pro nej.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16552
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pes v horách

Příspěvekod apuka » úte bře 15, 2016 8:06

Jeste bych dodal zkusenost - v mladi (tam pred 28-29-mi lety) jsem byl s budouci manzelkou, tchanem a jeho psem na prochazce na Ziarskou chatu. Protoze bylo hezky, dobre se slapalo (ehm, v normalnich vychazkovych polobotkach, zadne tenisky nebo tur. boty), tak jsem se vybrali smerem k Banikovu. No... skoncilo to prejdenim Banikova a Trech kop i se psem - kolii. Bez jisteni psa, bez vytahovani, spousteni, atd. Pes bez problemu. A to byl pes, ktery se bal prejit pres desku pres pulmetrovou diru, bo se tam bal vysek. A rekl bych, ze tehdejsi cesta byla mozna jeste p trochu vice exponovana jako soucasna.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16552
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pes v horách

Příspěvekod ketrin » úte bře 15, 2016 21:32

Sipal001- po Alpách s psama chodíme spoustu let, takže myslím můžu říct, že pokud nemáte nějakýho magora, tak se není čeho bát. Moje zkušenost je taková, že pes zvládne víc než si myslíme a i ta stabilita se 4 nohama a ocasem je lepší než ta naše. A pud sebezáchovy taky funguje.
Postroj je fajn, občas se hodí - přidržet, přizvednout... Naše čubka ho v horách má i jako určitou psychickou podporu. Jako štěně se bála schodů, lávek, mostíků... všeho, kde viděla skrz dolů tu výšku a já jsem ji s postrojem naučila to všecko chodit - prostě jsem ji přenesla jako tašku - to se jí nelíbilo a tak radši pak šla sama. Takže když má postroj, přejde všecko, u čeho by jinak třeba ječela, že se bojí.
Nutná je poslušnost, pro mě třeba nejdůležitější (kromě přivolání) je, abych psa v každé situaci na jakoukoliv vzdálenost dokázala okamžitě zastavit. Pak neohrožuje na exponovaných místech ani sám sebe, ani ostatní. Samozřejmě taky to nesmí být lovící magor - ono když se jde úzkou římsou, pod tebou sráz a vtom zahvízdá svišť... :mrgreen:
Přesto bych být vámi než se vydáte na alpský trek, radši vyzkoušela se psem vylézt nějaká taková pro psa ne uplně komfortní místa... namátkou třeba Pytlácké kameny nebo vrchol Jizery... nebo třeba aspoň projít Drábské světničky, Riegrovu stezku... ono se to ukáže i tam.
A pokud půjdete od chaty k chatě, tak ne všude je pes na chatách povolen, takže je potřeba počítat s možností, že pes bude muset nocovat o samotě v kurníku, dřevníku, skladu potravin, skladu autobaterií, nebo prostě venku před chatou (to vše a mnohem víc máme za sebou) - tak aby ho to nerozhodilo a třeba tam celou noc neštěkal apod.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Pes v horách

Příspěvekod S4TYR » úte bře 15, 2016 21:52

ketrin píše:Samozřejmě taky to nesmí být lovící magor - ono když se jde úzkou římsou, pod tebou sráz a vtom zahvízdá svišť... :mrgreen:

:D :lol: :D tak tenhle pripad byl asi o vikendu na Stranske skale v Brne - chlapika pes prohnal skokem ze svahu jak je kriz, kdyz zaznamenal nekde pred sebou letet motyla :D Majitel ale bystre uchopil letmo jednu haluz a uz si to rysoval zpet
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Pes v horách

Příspěvekod ketrin » úte bře 15, 2016 22:06

:mrgreen:
Proto říkám, že vodítko je v horách děsně nebezpečná věc, já ho sice u sebe mám, ale v podstatě nepoužívám - jen u chat - pes musí fungovat na píšťalku.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Pes v horách

Příspěvekod daweking » úte úno 21, 2017 12:09

Máte někdo vyladěnej systém pro přenášení psa na náročnejších místech v horách (žebříky, skály)? Rád bych konkrétní tipy, plánky na sestrojení nebo aspoň nápady. Víc hlav...
Mám na mysli opravdu přenášení. Psa zvládnu po žebříku vynést, má cca 20kg (max bude mít asi 25kg) a k tomu 15kg bágl na zádech...viz.foto dole.
Vytahování psa na laně se speciálním slaňovacím postrojem se mi nelíbí. Navíc takovej postroj je drahej.
Příklad: 10m žebřík...Musel bych prvně rozmotat lano, pak vylézt s lanem v ruce a psa nechat na volno dole. Mohl by znervóznět a snažit se dostat za mnou. Až bych ho tahal nahoru, tak by taky mohl zpanikařit, snažit se někde chytnout. Mohl by si ublížit nebo ublížit mě, pokud bych ztratil balanc.

Několikrát jsem ho na žebříku nebo při slézání skalnatého úseku přenášel přitisknutého na hrudi a přidržoval jsem ho jednou rukou. Ale chtělo by to lepší řešení, než dojde k úrazu. Je čím dál tím težší, držet 20-25kg jednou rukou u těla už je dost. Natož, když takové závaží začne být v půlce nervózní, nebo chce jen pomoct, vrtí se a mění polohy.
Přes jeden žebřík jsem ho nacpal do nákupní plátěné tašky a popruhy měl jen přes jedno rameno, protože nebyly dost dlouhé. To ale taky není ideální, protože kdyby se popruhy utrhly, tak pes je bezbranej, jako ve svěrací kazajce. Já ho teda měl ještě jištenýho na vodítku zapnutým na jeho postroji (obyčejném) a vodítko bylo karabinou zapnuté kolem mě.

Představoval bych si něco jako šátek v jakým nosí matky děti na hrudi. Takovej lightweight skládací variabilní batůžek na hruď, do kterýho ho obalím a nasadím si ho na popruhách.
Chci být plně samostanej, bez asistence ostatních. Takže zároveň bych měl třeba i težší batoh na zádech. Jde mi o to, abych mě pes obejmuj, byl přilepenej na mě a já měl obě ruce volné.

Vlákno Dogtrekking jsem pročetl celý a moc mi nepomohlo. V první půlce se řeší výchova psů a pak něco málo o pravidlech nebo možnostech uchycení vodítka. Navíc bych se nechtěl škatulkovat do nějaké oficiální disciplíny s pravidly (pes na vodítku...).

Nadhodím ještě další téma: Volno x vodítko
Bohužel ne každej má pro psy pochopení. Někdo se lekne jen když uvidí psa a myslí si, že ho hned sežere. Jednomu pánovi v Tatrách vadilo to, že pes se mu otřel o nohu. No neměl mu zavazet, pes chtěl jít dopředu :D Ale stalo se i, že můj pubertální nadrženec prvně na pána štěkal a pak ho chtěl ojet. V tom případě pokud nemám psa zrovna na dosah ruky a neposlechne když ho okřiknu, se vůbec nebudu zlobit, když ho dotyčný odstrčí nebo odkopne.

Takže pokud jsme se psem na více frekventovaném místě (třeba Vysoké Tatry v nižších polochách, kam se dostane kde kdo), tak musí jít na vodítku, aby se ho náhodou někdo nelekl, nebo abych nedostal pokutu. To mě mrzí, protože na vodítku je to ve složitějších usecích nebezpečný pro oba. Já nutím psa jít cestou, která mu nemusí vyhovovat. Často se napne vodítko a on najednou místo skoku došlápne na prázdno a nabije si hubu. Naopak mě může vyvézt z rovnováhy a pokud spadnu ze srázu, poletí se mnou, protože vodítko mám zapnuté kolem těla.

Naopak pokud je málo lidí, nechám psa na volno. Nicméně jsem si vědom, že na tom musíme ještě zapracovat, aby se držel např. max. 30 metrů ode mě.
Byla chyba, že jako štěně jsme ho nechávali v lese na volno. On si to zamiloval a teď, jak dospívá, má potřebu stále víc prozkoumávat. Les prostě miluje, tak mu tu radost nechci brát. Jinak je neškodnej a vrátí se, až si uvědomí, že jsme daleko nebo když zavolám.

Malá Fatra, Jánošikovy diery
Obrázek


Další fotky dobrodruha Fíka, pokud vás to zajímá:
https://s3.postimg.org/5u474wzdf/13580664_10206705401290524_4977594552415007982_o.jpg
https://s3.postimg.org/7afpn22ab/13599778_10206705400530505_1977752448089959053_n.jpg
https://s3.postimg.org/u0eug1lhv/14608843_10207351661326621_4890174720948550963_o.jpg
daweking
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv led 17, 2013 21:42

Re: Pes v horách

Příspěvekod booze » úte úno 21, 2017 12:30

ROCK LAIKA https://www.ecstore.cz/detail/uvazky/si ... ock-laika/ cokla na to musis zvykat, aby se nevrtel.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pes v horách

Příspěvekod apuka » úte úno 21, 2017 13:29

@daweking: Promin, ze na to pujdu z druhe strany...

Z toho, co pises, mi z kazde druhe vety cpi, ze si zadelavate se psem na maler :(( . Co Ti mohu poradit?

1) Vychovej si sveho psa tak, aby on plne veril Tobe a plne plnil Tve(!) prikazy!!! On nesmi znervoznet, ze jdes nahoru, nesmi se vrtet a snazit pomoci, kdyz jej drzis a reknes, ze ma byt v klidu. Toto je zaklad naprosto vseho, bez toho nenajdes zadne fungujici dobre reseni.

2) Pokud psa nechces vytahovat, tak jedine reseni je si jej pripnout do nejakeho pevnejsiho nositka na batoh nebo na sebe, napr. na celotelovy uvazek. Ale zase - ten pes v tom musi vydrzet v klidu a to jej k tomu musis naucit.

3) Voditko a navolno - promin, ale v tezsim terenu, resp. v chranenych oblastech "okruh do 30 metru" neni rozumne reseni, pes musi byt stale tesne u Tebe tak, aby Ti nezavazel. Zadne odbihavani do lesa, prozkoumavani okoli, atd. Max, kdyz tam nikdo neni, mu muzes dovolit kousek (par metru) dopredu nebo dozadu po stezce. Nezapomen, ze v tezkem terenu, obzvlaste v zime si musis davat pozor Ty, kam ten pes jeste muze a kam uz ne - a to je mnohem snazsi, kdyz se drzi Tebe.
Navic nezapomen, ze napr. zrovna ve Vysokych Tatrach je pohyb psa povoleny POUZE na voditku. (U nas ne, u nas musi byt "pod vlivem osoby", tj. klidne muze byt i 5-10m od Tebe, kdyz Tvoje prikazy okamzite plni. Bohuzel, mnozi myslivci maji na vyznam "pod vlivem osoby" ponekud jine mineni a nekterym ani kratke voditko a pes u nohy nestaci, aby uverili, ze pes je pod Tvym vlivem :twisted:.) Takze bez voditka si zadelavas na problem - na jedne strane pokuta, na druhe, ze napr. odleti, kdyz zahledne/zaciti napr. sviste nebo kamzika (nebo i medveda).
A i kdyz je pes na voditku, v tezkem teremu muze znamenat

4) Kazdopadne kdyz chces (zodpovedne vuci sobe, psovi i jinym) chodit se psem, tak si musis ujasnit, co chces a ceho jste schopni. A, bohuzel, nekdy je to i rozhodnuti se nekam se psem jednoduse nevybrat, protoze to muze byt nebezpecne - pro mne, pro psa i pro jine. At budes mit sebehodnejsiho psa, sebevice poslouchajiciho, precejen se muze stat, ze balancujes na hrane a kazdy necekany psuv pohyb Te vyvede z rovnovahy a Ty spadnes - a je jedno jestli je pes na voditku nebo navolno. Stejne tak i pes na voditku muze byt casto (nechtic) nebezpecny - nekdo se na lavce nebo uzke stezce lekne, ze se ho neco dotklo nebo pes udelal necekane Haf! a spadne. To uz nerikam o situacich, kdyz se psem musis neco resit v i jinak nebezpecnem terenu.

My jsme meli psa a jezdili jsme s nim i do vysokych hor (do VT ne, tehdy to bylo jeste zakazane), ale snazili jsme se co nejvice vyhnout mistem, kde by se mohlo neco stat. Tezko zapomenout okamziky, kdyz na kopci zjistis, ze pes si odbehl ve skale po uzke sterbince o dva metry niz a tak si vyhrabal kus kuze ze slaniny a Ty se s nim o to zacnes pretahovat na kraji 400-500 m vysoke kolme skaly. Nebo kdyz Ti na peticentimetrovem prahu uprostred skaly odbehne 20 metru nad propast a Ty nevis jak jej odtud dostanes, protoze Ty by ses na tom prahu neudrzel (nastesti nekteri psy dokazou zazraky a otoci se bezpecne i tam, kde je to nemozne :-).
Takze si to v prvni rade rozmysli, jestli splu chcete riskovat a kdyz jo, tak dlouho procvicujte bod 1). Vsechno osotatni az potom.
Naposledy upravil apuka dne úte úno 21, 2017 17:11, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16552
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pes v horách

Příspěvekod daweking » úte úno 21, 2017 14:12

apuka píše:@daweking: Promin, ze na to pujdu z druhe strany...


Díky.

1) Souhlas. Stalo se třeba na jednom žebříku jako je na fotce, že byl v klidu, ale nevěděl jak se mě správně držet. Místo aby mi dal zadní nohy kolem pasu tak je napnul a opřel o můj pas, což bylo pro mě nepohodlné a neměl jsem ho nalepeného na sobě.
Jinak většinou se bál, když bylo potřeba slézt nějakej sráz, skálu (okolí Brna, neznačené stezky, nebo třeba Český ráj). Já šel první, kamarád mi ho podržel a jakmile jsem byl dole (vždy to bylo tak na moji výšku), tak jsem ho k sobě nalákal a sundal dolů. Bál se ale jít právě k tomu srázu, protože věděl, že je to nad jeho síly, takže to chtělo trochu přesvědčování. Je to prostě děcko ještě, ale vidím pokroky. A jsem za to rád, že má pud sebezáchovy. Výšky mu nevadí, ale není tak blbej aby vědomě skočil ze skály.

2) Na batoh ne. Chci mít jeho težiště co neblíže svému. Viděl bych to na nějakou na míru ušitou pevnou látku s popruhy, které si nasadím ze předu jako batoh. Musí to být taky lehké a ne příliš objemné. Pokud půjdeme na vícedenní trek, nebudu přece tahat dva batohy.

3) Těch max. 30 metrů jsem myslel v lehkém terénu. V náročném a nebezpečném bych byl samozřejmě rád, kdyby se držel u mě.

Z toho co píšeš nakonec jsem pochopil, že váš pes také neuměl chodit stále v tvé blízkosti bez vodítka, ale nějak jste zvládli ho to naučit. O to se taky snažím. Budu ho ale muset trénovat i v daných situacích. Když ho venčím kolem baráku a mám pamslky, tak chodí pěkně u nohy. Jakmile jedeme na výlet někam kde to nezná, tak jen co ho pustím z auta tahá na vodítku jak magor a nedá si říct. Přestane ho to bavit až po nějaké době, kdy pochopí, že se zlobím, nebo dostane facana nebo ho na chvilku pustím, aby si dal svůj sprint v lese (špatná volba, vím....musím být důslednější)
daweking
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv led 17, 2013 21:42

Re: Pes v horách

Příspěvekod ketrin » úte úno 21, 2017 14:41

Bohužel ne každej má pro psy pochopení. Někdo se lekne jen když uvidí psa a myslí si, že ho hned sežere. Jednomu pánovi v Tatrách vadilo to, že pes se mu otřel o nohu. No neměl mu zavazet, pes chtěl jít dopředu :D Ale stalo se i, že můj pubertální nadrženec prvně na pána štěkal a pak ho chtěl ojet.
hele já jsem celoživotní pejskař, ale z toho bych taky nebyla zrovna moc happy. IMHO pokud se psem chodíš v terénu, kde může ohrozit jiné lidi (nebo tebe nebo i sám sebe), tak ho prostě musíš mít poslušného na 99% (na 100% poslušnost nevěřím :wink: - jinak smůla a vodítko. Blbý je, že v horším terénu je to vodítko prostě někdy nepraktický a nebezpečný.
Jinak my jsme vždy volili trasu podle psa. Krátký žebřík a výjimečně se dá se psem zvládnout, ale vždy jsem se maximálně snažila tomu vyhnout - pokud tedy nebyl terén takový, aby se pes vyškrábal vedle mimo žebř - to pak jo.
Ono si tím člověk celkem dost koleduje o průser.
Pořád je taková spousta treků, které v pohodě projdeš se psem, že ti vystačí na několik životů a fakt není třeba ho rvát na žebříky. Přijde mi to vůči čoklíkovi kapku nefér.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Pes v horách

Příspěvekod dudy » úte úno 21, 2017 16:58

Já nevim, mě to celý, jako to se psem (podobně jako s úplně malým dítětem) do těžkého terénu, např. ty Jánošikove diery, přijde jak jít s manželkou do bordelu.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Pes v horách

Příspěvekod apuka » stř úno 22, 2017 14:46

Tak to jsem se snzil naznacit ve svem bode 4).

S dobrym psem (vycvicenym jak v poslusnosti, tak i v pohybu) neni problem jit do tezkeho terenu - ale tezkeho pro chuzi (pes to vetsinou da mnohem lip nez mi), rozhodne ne do horolezeckeho a s umelymi pomuckami. Napr. malokdo i z pejskaru si uvedomuje, ze pro kazdeho psa je doslova utrpeni chodit po lavkach nebo schodech z mrizky - je to tlaci a reze do tlapy, hrozi jim zachyceni a odtrzeni drapu, rozrezani mezi prstama, atd. Navic se tam vubec neciti bezpecne a jiste, protoze jejich tlapy nestoji pevne.
A noseni psa pripevneneho k sobe, i kdyz v sebelepsim postroji je vzdy velky krok k pruseru na zabezpecenych usecich, protoze bez pochyb odebere cast pozornosti a soustredenosti - musim si davat pozor nejen na seba, ale najednou na psa a /hlavne!!!/ na to, ze jsem ted "nejaky vetsi", mam jinak teziste, nekde se nemusim vejit a jeste se pes muze pohnout, atd, atd.
Pokud si nekdo rekne, ze on to bez problemu zvladne, tak na to je jedina odpoved: Vi dotycny, co jsou u automobilovych bouracek nejcastejsi posledni slova? "Jeste to stihnem!" - a u outdoorovych pruseru je jedno z nejcastejsich poslednich spojeni "Ja to zvladnu" nebo "to dame".

@daweking: Fakt zvaz, jestli je bezpodminecne nutne psa nosit na takova mista. Jemu chybet urcite nebudou a kdyz chces tam Ty, muzes, ale mysli na sveho psa a jeho nech s nekym nekde jinde. Jak uz psali, je spousta nadhernych - a i tezkych ale bez pomucek a bez nutnosti splhani a spousteni - mist, kam se se psem da v pohode.
My, kdyz jsme si poridili psa, jsme vedeli a prijali, ze s nim se cela rodina najednou na nektera mista jednoduse nedostane, napr. do Zapadnych nebo Vysokych Tater (tehdy vubec, dnes na obtizna zabezpecena mista), i kdyz tyto mista mame ze vsech nejradeji. Toto totiz taky patri do zodpovednosti chovatele, resp. pana psa.

Ale kdyby jsi bez toho nemohl zit, doporucuji se Ti zkusit si najit nekde vycvik zachranarskych psu a zucastnit se toho. Tam bys casem mohl zjistit, jak to nejlepe udelat, muzete neco natrenovat se psem pod vedenim odborniku - a nakonec mozna taky ziskate moznost mnohem uzitecnejsi spoluprace pri nejakych zachrannych pracich nez pri prechodu Janosikovych der a pod.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16552
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pes v horách

Příspěvekod daweking » stř úno 22, 2017 15:27

apuka píše:Tak to jsem se snzil naznacit ve svem bode 4).
Fakt zvaz, jestli je bezpodminecne nutne psa nosit na takova mista.


Nejde o to, že bych ho tam chtěl nutně brát. Mě osobně takové "výzvy" baví. Rád si vylezu menší skalku, nebo projdu po stupačkách jako ve Slovenském ráji. Je mi jasný, že to pro psa není. Na ferraty jsem ho taky nebral. V Českém ráji zase musel párkrát počkat pod skalkou uvázaný. Lehnul si a trochu odpočnul.
Ale můžou nastat situace, kdy je celá trasa v pohodě a v cestě nám stojí jen jeden žebřík nebo slezení nějaké menší skalky. Takové menší skalky můžou být i v okolí Brna. Nebo nějaký vícedenní přechod, s jedním žebříkem...
Právě pro takový případy bych s sebou chtěl mít nějaký sbalitelný postroj pro psa, abych to místo zvládnul co možná nejbezpečněji. Beru si vaše rady k srdci a budu se snažit nevystavovat mě ani psa nebezpečí. Ale chci být připraven.

Jánošikovy diery jsem podcenil. Ale když už jsme zvládli jeden žebřík a byli jsme v půlce, tak se mi nechtělo vracet. Zvlášť když by na mě muselo čekat dalších 10 lidí. Příště bych to nějak obešel.
daweking
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv led 17, 2013 21:42

Re: Pes v horách

Příspěvekod dudy » stř úno 22, 2017 20:08

](*,) ](*,) ](*,)
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Pes v horách

Příspěvekod ketrin » čtv úno 23, 2017 11:08

Já bych hlavou do zdi netloukla, tohle
Je mi jasný, že to pro psa není. Na ferraty jsem ho taky nebral. V Českém ráji zase musel párkrát počkat pod skalkou uvázaný. Lehnul si a trochu odpočnul.
Ale můžou nastat situace, kdy je celá trasa v pohodě a v cestě nám stojí jen jeden žebřík nebo slezení nějaké menší skalky.

už zní docela rozumně :wink:
Daweking, IMHO pro tyhle nouzové účely poslouží normální postroj.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Pes v horách

Příspěvekod daweking » čtv úno 23, 2017 13:59

ketrin píše:Já bych hlavou do zdi netloukla

Na nějakou tu pasivní agresivitu si tu na fóru asi budu muset zvyknout. Ale rád bych poprosil konkrétní tipy na ten postroj. Tlučení hlavou do zdi a strachování už tu bylo dost. Každopádně většině za reakce děkuju.

ketrin píše: IMHO pro tyhle nouzové účely poslouží normální postroj.

OK, pes bude mít na sobě postroj, ale jak ho přidělám k sobě abych měl obě ruce volné? Ten postroj má na sobě většinou pořád, protože ho má v autě na uvázání pásem. Je to jen hrudní postroj, za kterej se pes nedá zvednout. Je to pro něj nepohodlný a mohl by z toho vypadnout.
daweking
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv led 17, 2013 21:42

Re: Pes v horách

Příspěvekod apuka » čtv úno 23, 2017 15:59

Kdyz uz nedas...
Tady, resp. tady.
Levnejsi je tady

Kazdopadne, jeste jednou zopakuji, abys daval bacha - ani na jednoduche skalce nebo malem rebriku to nebude sranda a k uspesnemu zvladnuti bys to mel predem radne nacvicit, napr. na spomenutem zachranarskem vycviku psa. Jinak budes ohrozovat lidi kolem sebe (z Tvych reci vyplyva, ze chodis s partou), psa a hlavne sam sebe. A spomen si na mne, pokus si myslis, ze to nepotrebujes az se neco stane :evil:
Naposledy upravil apuka dne čtv úno 23, 2017 18:32, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16552
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pes v horách

Příspěvekod dudy » čtv úno 23, 2017 17:04

daweking píše:Na nějakou tu pasivní agresivitu si tu na fóru asi budu muset zvyknout. Tlučení hlavou do zdi a strachování už tu bylo dost.

Příteli, je mi skoro padesát a psů mým životem prošlo opravdu hodně (v podstatě od šesti let furt nějakej) a dost sem toho s nima zažil.
S jedním byly socializační potíže, tak jsem s ním navštěvoval tenkrát neznámého podivína, dnes hvězdu, Rudu Desenského a tahle Tvoje otázka tam přišla mockrát na přetřes.
Na vojně s dělal kurz na psovoda i když sem to pak nedělal.
Je teda pravda, že chovám spíš větší plemena (momentálně BSP)...
A strachování?
Já budu mít rači staženou prdel, všechno si řádně promyslím popř. přizpůsobím, než abych pak čuměl jako, sic se nestrachující, prdel z roztženejch tepláků.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Pes v horách

Příspěvekod booze » čtv úno 23, 2017 20:01

Tan z Jevicka je dobry :D
skydiving-dog1.jpg
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pes v horách

Příspěvekod dudy » čtv úno 23, 2017 21:06

Takhle bych se nechtěl drápat po nadijenym žebříku v Jánošíkách...
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Pes v horách

Příspěvekod scinkk » čtv úno 23, 2017 21:20

Prijde mi, ze to co tu naspal daweking, vypovida, ze k tomu ma velmi rozumny a otevreny pristup a veci nepodcenuje a naopak uz od zacatku hleda radu, jak celou situaci jeste zlepsit, ale prijde mi, ze ho tu zbytecne perujete v teoretickych rovinach s primesi vseznalkovstvi :) (a nebudu psat, ze v pripade nekterych diskutujich me to neprekvapuje :) Ac uznavam, ze rada, nebrat psa vsude, kam me napadne, neni od veci :)
Nejsem nacelnik, ale i tak jsem se chtel zastat :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Pes v horách

Příspěvekod dudy » čtv úno 23, 2017 21:35

scinkk píše:...rada, nebrat psa vsude, kam me napadne, neni od veci :)...


Bingo!
:smt115
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Pes v horách

Příspěvekod apuka » sob úno 25, 2017 19:45

scinkk píše:prijde mi, ze ho tu zbytecne perujete v teoretickych rovinach s primesi vseznalkovstvi (a nebudu psat, ze v pripade nekterych diskutujich me to neprekvapuje
Kdyz jsme si poridili psa, a tentrochu vyrostl, ver mi, ze jsme premysleli hodne podobne jako tazatel. Taky jsem hodne premyslel, jak bych toho psa mohl prenaset pres rebriky a reteze (kupodivu, nejvice po ruce byly Janosikove diery), bo jsem rad po takych mistech chodil. Pritom nas pes byl o nejakych 5 kg lehci a troufam si rict, ze rozhodne byl min stejne obratny a sikovny nez tazateluv. Potom jsem nasel zminku, ze jeden pes stejne rasy absolvoval ten zachranarsky vycvik (v Norsku, ne tady) a i obcas pracuje pri zachrannych pracich, i kdyz to neni typicke plemeno na tuto praci. No a tehdy jsem se dozvedel a nasledne ucedomil, ze to je obrovska zatez pro cloveka a jeste vice pro psa a ze je to jemne receno nefer vuci tomu psovi ho vystavovat nebezpeci a neprijemnostem kvuli tomu, abych si uspokojil svoje touhy. A proto jsme se nakonec vzdali podobnych vyletu se psem. A kupodivu - nakonec to nechybelo nikomu, ani nam, ani psovi a kdyz jsme tam moc chteli, tak jsme se rozdelili. Dva tam a jeden se psem a pokud to slo, tak cestou zpatky jsme se vymenili.
To jen kdyby sis myslel na mne s tim vseznalkovstvym - ze mu docela dobre rozumim a dobre vim, proc mu radim, co radim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16552
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Treking