Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Jedlo na turach

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod FrantaKrajta » pon črc 29, 2019 22:02

@Mike, jinak k te vode, nekolikrat jsem byl svedkem (pripadne primo potrebnym ucastnikem, protoze jsem byl blbec :D) vycerpani z nedostatku mineralu, at uz vedrem, podcenenim sil a podobne, od te doby vozim v lekarnicce rehydratacni prasek (Na,Cl,K, pripadne jeste Mg, trochu cukru, ...). Fakt to neni blbost. Zvlast na horach, ve vyssi nadmorske vysce atd. Ostatne lehky rehydrak si muzes smichat sam, jak tu myslim psali. Parkrat se opravdu hodil. Urcite lepsi, jak cpat lidi pri vycerpani bilou smrti ("hroznovy" cukr a podobne veci s totalne nevhodnym glykemickym indexem). V opravdu velkem vedru jsem si ho i michal do normalni vody na piti. Samozrejme, kdyby sli podle svych sil, meli dostatecny prisun mineralu z potravy, dostatek pomalych cukru, neprecenili sily a tak dale, nebylo by to tolik potreba, ale hodilo se to. Parkrat i dost.
FrantaKrajta
účastník
účastník

Příspěvekod mike » pon črc 29, 2019 22:10

Ja jsem prece nepsal, ze je to blbost. Reagoval jsem na apukovu spetku soli. Rehydratacni prasek je neco jineho a krome sodiku jsou tam i dalsi prvky.

Opravdovou dehydrataci jsem zazil jednou a nic prijemneho to nebylo. Ale nebylo to na horach, pokud teda nepovazujeme Beskydy za hory ;-)

Kdyz mam dost, vezmu si kousek cokolady, funguje lip, nez cukr.
mike
Moderátor
Moderátor

User is Online!

Příspěvekod sobb » pon črc 29, 2019 22:46

K Pavlíčkovi a tuku: píše, že půl kila čistého tuku v extrémních podmínkách (mráz + námaha), je OK, dokonce i bez příkrmu a žaludeční potíže neměli. V létě to zkoušeli při námaze a nedopadlo to.
Za nás to ostatně vidím podobně - při mrazivých výletech olej teče proudem, máslo a sádlo se krájí lopatou, v létě se spotřeba výrazně snižuje. Ale nejsme žádní extrémisti, Pavlíček je zcela jiná liga :)
Toitu te whenua – Leave the land undisturbed
sobb
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod GreyMouse » pon črc 29, 2019 23:28

mike píše:Zajimave, psal k tomu i nejaky duvod?

Ne, že bych si něco pamatovala, ale řekla bych, že spíš jen shrnul výsledky pokusů. K čemu plané teoretizování, když znáš výsledek, který je podstatný ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod FrantaKrajta » úte črc 30, 2019 0:03

mike píše:Opravdovou dehydrataci jsem zazil jednou a nic prijemneho to nebylo. Ale nebylo to na horach, pokud teda nepovazujeme Beskydy za hory ;-)

hmm, Beskydy a dehydratace, nemelo to neco spolecneho s hydrataci stamprlemi :D?
FrantaKrajta
účastník
účastník

Příspěvekod sobb » úte črc 30, 2019 0:08

To mi připomíná hrůzostrašnou story mého tatínka, když líčíl, že kdysi kdesi při přechodu v Tatrách neměli pak už na pití nic jinýho než rum ... Grrrr, brrr ... prej to bylo dost strašný :drinkers: :toimonster:
Toitu te whenua – Leave the land undisturbed
sobb
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod mike » úte črc 30, 2019 0:51

GreyMouse píše:K čemu plané teoretizování, když znáš výsledek, který je podstatný ;-)

Zaujal mne ten rozdil mezi letem a zimou. Taky asi zalezi na zpusobu, ja jsem tu plechovku vyjedl na lacny zaludek pred snidani, coz asi bude nejhorsi moznost :)

FrantaKrajta píše:hmm, Beskydy a dehydratace, nemelo to neco spolecneho s hydrataci stamprlemi :D?

Nemelo, ale zato to melo hodne spolecneho s nezkusenosti, horkem a suchem. Ono bylo uz pred nejakyma 30 lety obcas vedro jako ted. Cely tyden, studanky vyschle, vedro, slunce. Posledni den voda dosla, mel jsem jen trochu od nekoho ze studny, ktera byla citit chlorovym vapnem a navic jsem si dal hodne do tela...
mike
Moderátor
Moderátor

User is Online!

Příspěvekod apuka » úte črc 30, 2019 18:30

mike píše:Steaky jsou hlavne bilkoviny
Klasicky, ctes jen, co se Ti hodi...
1) v masu na steaky je i tuk - a ten neni dobry v lete
2) cervene maso taky neni nejvhodnejsi jidlo v lete
3) bilkoviny z cerveneho masa nejsou z hlediska traveni nejlepsi, na jeho traveni se spotrebuje prilis moc energie, coz v letš neni idealni
4) brat stravu pouze z hlediska zakladnych stavebnych kamenu - bilkoviny, tuky, cukry, ... - je hodne omezujici. Je to vsechno mnohem, mnohem slozitejsi.

No a hlavne kdyby skutecny odbornici na cokoliv byli jen ti, co rikaji a pisou jen co se Tobe libi, to bysme dopadli :-).
mike píše:Puvodne byla ovsem rec o ciste vode versus tve homeopaticke vode se spetkou soli A ja jsem tvrdil, ze ta spetka je nepodstatna. Telo si o sodik samozrejme rekne, ale ne o spetku, vecer si dam do jidla klidne lzicku navic.
Nevim, co pro Tebe znamena spetka, ale rozhodne asi nic nevis o homeopatii.. Moje spetka muze byt klidne 0,5g nebo i 1g, zavisi na situaci (a taky druhu soli). Co myslis, kolik NaCl na litr obsahuji bezne mineralky, kdyz vyloucis ty specialni typu Vincentka?
Ta sul, co si das vecer, Ti houby pomaha v pitnem rezimu. Jednak kdyz si toho das najednou vice, tak akurat zatizis oblicky a mas velkou pravdepodobnost, ze Ti velka cast odejde z tela ven vylucovanim, tj. nespotrebovana.
Tu sul potrebujes doplnovat cely den - a prave v male koncentraci, aby se dokazala do organizmu vstrebat.
Ano mas pravdu, ze telo potrebuje nejenom sul - proto tam mas tu ovocnou stavu, ktera obsahuje vice prvku, nez si myslis. ACo jsem ja doporucoval, neni rehydratacni roztok ale tekutina, ktera zabrani rehydrataci, coz je dost velky rozdil. Jeste presneji zabranuje demineralizaci tela, co je zase neco jineho nez dehydratace. Lidi si to hodne myli, resp. pletou - ale pri dehydrataci Ti muze hrozit i premineralizace, prilis velka koncentrace mineralu (kvuli nedostatku vody jakou rozpoustedla). Mimochodem, na samotnou dehydrataci nejvice pomaha opravdu cista voda.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod apuka » úte črc 30, 2019 18:32

Ohledne toho oleje a rozdilu mezi zimou a letem to muze byt i co naznacoval ten clovek v mych citacich. Traveni tuku zahriva telo, coz je zadouci v zime, cim vetsi, tim vice ale je naprosto nezadouci v horkem lete. A telo to dava najevo...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod mike » úte črc 30, 2019 18:42

apuka píše:Nevim, co pro Tebe znamena spetka, ale rozhodne asi nic nevis o homeopatii.. Moje spetka muze byt klidne 0,5g nebo i 1g, zavisi na situaci (a taky druhu soli).

Ano, to je ten problem, ze pro tebe znamenaji bezna slova neco jineho, nez pro ostatni ;-) Spetka je to, co chytnes mezi palcem a ukazovackem. Odvaz si 1 g soli a zkus to. Gram soli je totiz podstatne vic, nez si zrejme myslis. Mam to vyzkousene, jelikoz odvazuju sul na sunku.

apuka píše:Ta sul, co si das vecer, Ti houby pomaha v pitnem rezimu. Jednak kdyz si toho das najednou vice, tak akurat zatizis oblicky a mas velkou pravdepodobnost, ze Ti velka cast odejde z tela ven vylucovanim, tj. nespotrebovana.

:roll: sul naopak zadrzuje vodu v tele. Na dalsi nesmysly uz radej nebudu reagovat, nebavi mne to.

apuka píše:Traveni tuku zahriva telo, coz je zadouci v zime, cim vetsi, tim vice ale je naprosto nezadouci v horkem lete. A telo to dava najevo...

Nejvic zahriva traveni bilkovin a telo to dava najevo tak, ze je ti vedro. Tj. uplne jinak, nez kdyz se mu nelibi moc tuku. Toho se totiz zbavuje ;-)
mike
Moderátor
Moderátor

User is Online!

Příspěvekod apuka » úte črc 30, 2019 19:05

Miku, s Tebou je to fakt marne...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Předchozí

Zpět na Treking