Jedlo na turach

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv led 3, 2019 22:56

Ale jo, mam dusi vyzkumnika a kdyz budu vedet, ze vas to nezabilo, tak jednu porci risknu :twisted:

Nedokazali to snist ani kdyz jim v -40 dosly zasoby by byla skvela antireklama :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pát led 4, 2019 11:19

@sobb: V "recenzích" na stránkách Many někdo píše, že mu to připomíná chuť syrového palačinkového těsta, takže byste s ním mohli doma trénovat přivykání na chuť Many, aniž byste ten zázrak načínali ;-)

Pro nejnáročnější labužníky výrobce doporučuje rozmixovat s ovocem. V polních podmínkách by šlo asi použít lyofilizované ovoce v prášku nebo něco podobného. Jen nevím, jestli by množství, které vylepší chuť, nenabouralo moc rozpočet.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát led 4, 2019 18:18

Nejjednodussi by bylo jeden sacek otevrit a vyzkouset doma, ale sobb nechtela. Ja bych to teda udelal nez riskovat, ze to nekam potahnu a pak zjistim, ze se to neda jist ;-)

@sobb: k tem recenzim -- napsali tam taky puvodni majitele? Zajimalo by mne, jestli projdou i negativni recenze. Vidim tam v podstate jen pochvalne, nejmin 3 hvezdicky a kdyz vytky, tak drobne. Ze se to neda jist tam prekvapive nikdo nepise :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » pát led 4, 2019 19:25

GM: jo, to jsem četla, že bychom přibalili olej a pánvičku? :-k :mrgreen:
Co se týče dochucování, tak tam to vidím podobně, jak s dochucováním různých kašiček - kakao, cukr, hrozinky, oříšky ...

mike: že bych doma usoudila, že se to nedá jíst, je celkem pravděpodobné :wink: Takže tomu chci dát šanci v podmínkách, kdy jím i pochutiny, který bych si jinak odpustila :)

Ohledně recenzí netuším, spíš nepsali.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát led 4, 2019 19:29

Tak jim rekni, at napisou. Pekne popravde ;-) Fakt by mne zajimalo, jak to dopadne. Treba jim vrati penize :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » pát led 4, 2019 22:57

Říct jim samozřejmě můžu, ale netuším, zda se toto dostane do jejich seznamu priorit :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » sob led 5, 2019 22:05

Trošku z jiného soudku: máte někdo zkušenosti se syrovýma vajíčkama a mrazem?

Řekla bych, že pokud jen zmrznou a opět nerozmrznou a tak dokola, že by to mělo být OK? Skořápka asi praskne, ale uvařit by snad jít měly.
Ostatně i z kurníku se v zimě vybírají občas vajíčka polozmrzlá a někdy možná i zmrzlá.

Asi bych nad tím nijak zvlášť nebádala, ale znérvozňuje mě známá povídka od Jacka Londona :D

Testovat se mi nechce, vajca jsou drahý a máme jich málo :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » ned led 6, 2019 0:04

Myslíš situaci, že byste na mrazivém severu zavítali do obchodu a od chvíle, kdy byste nakoupená vejce odnesli z obchodu už by byla jen v mraze? To by snad mělo být OK. Celá vejce jsem nezmrazovala, ale rozklepnutá v plastové krabičce ano a stejně jako s jinýma zmraženýma potravinama s nima nebyl po rozmražení žádný problém.

Pokud je Londonova povídka podle skutečné události, měla bych podezření na kolísání teplot předtím než došlo k definitivnímu zmrznutí vajec.

Pokud bych ale něco podobného plánovala, zkusila bych doma alespoň jedno nebo dvě vejce do mrazáku strčit, abych měla představu, jak je to s tím praskáním. Pokud by se vejce chovalo v mrazáku stejně jako láhev piva, asi bych ho nechtěla mít v batohu :-k. Ale vejce mívají vzduchovou "bublinu", třeba by se zvětšující obsah vešel do ní. Pokud se nepletu, vzduchová kapsa se časem zvětšuje, takže bych pokus udělala s co nejčerstvějším vejcem, kde by měla být nejmenší.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » ned led 6, 2019 0:34

Jacka Londona jsem cetl jako dite, ale na zadne vejce si nevzpominam. O co slo?

GreyMouse píše:Pokud by se vejce chovalo v mrazáku stejně jako láhev piva, asi bych ho nechtěla mít v batohu

Plny batoh jemne vajecne peny? :-k :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » ned led 6, 2019 22:24

GreyMouse píše:Myslíš situaci, že byste na mrazivém severu zavítali do obchodu a od chvíle, kdy byste nakoupená vejce odnesli z obchodu už by byla jen v mraze?
Tak nějak :)
V batohu na vejlety sice mražená vejce nosit neplánujem, ale vzhledem k tomu, že jsme dost vejcožraví, tak to těch pár měsíců bez vajec prostě asi nedáme. Loni - teda vlastně už předloni - to bylo v pohodě, protože jsme se vraceli až na konci června a tak zhruba poslední měsíc už byly teploty pro uchování vajec příznivé.

Dělala jsem trochu průzkum. To, že zmrzlým vejcím popraská skořápka, je dost pravděpodobné, i když pěnivost v podobě piva nehrozí. Horší je, že při pomalejším mrznutí může vejce vytéct ...

Začínám se přiklánět k tomu, že to, co nezvládnem spořádat hned, prostě rozklepnem, míchnem se solí a dáme do krabičky. Tedy jeden z tradičních zamražovacích způsobů. Uvažovala jsem i uvaření a zmrazení, ale prý jsou znovu rozmrazená vařená vejce nedobrá (gumovitá, vodnatá, tvrdá).

mike: The One Thousand Dozen
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » ned led 6, 2019 22:34

Se mi to nechce (nemam cas) cist, staci mi podstata problemu ;-)

Vejde jezte ted, klidne 5 denne, at se Lada pres odjezdem trochu spravi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » ned led 6, 2019 22:50

Je to krátké a London to napsal o dost zajímavěji, ale jak chceš :wink:
Chtěl na severu zpeněžit vejce - vezl jich hromadu zlatokopům do Darwinu - když dorazil, byla zkažená - přišel tím o vše - pověsil se ...
Pointu zkažení vajec už asi vystihla GM - pravděpodobně kolísání teplot a nejspíš i střídavé mrznutí a rozmrzání, než dál na severu zmrzly definitivně. Jack London se na toto téma nevyjádřil (nebo jsem aspoň na nic takového nenarazila) :)

Teď se vejcama sice krmíme, ale po měsíci, dvou, už nám po nich bude zas smutno :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon led 7, 2019 0:20

Diky. To je blbe, povesit se kvuli vejcim ;-)

Njn, chybi vam bilkoviny a telo si o ne rika. Ja proti vejcim nic nemam, ale kdybych je nemel treba rok, tak se nic nestane, jelikoz mam jinych bilkovin dost ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » pon led 7, 2019 11:43

To je podobné, jako bys tvrdil, že nám chybí vitamín B :twisted:
Prostě nám vajíčka chutnaj :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pon led 7, 2019 12:27

sobb píše:Teď se vejcama sice krmíme, ale po měsíci, dvou, už nám po nich bude zas smutno :wink:
Jedno zkažené vejce na závěr domácí vaječné kúry (případně nezkažené doplněné trochou projímadla) by se mohlo postarat o to, že by vás chuť na vejce nadlouho přešla ;-) (Jen by to mohla být mnohem delší doba než kterou potřebujete :(( )

Pokud byste netrvali na nákupu čerstvých vajec na místě, tak vejce jdou celkem jednoduše ušušit (pokud se nepletu, seschnou se asi na čtvrtinu váhy). Horší je ale příprava. Po usmažení jsou celkem jedlá, ale nepříjemné je mastné nádobí, obzvlášť, když se to trochu připeče. Vaječná hmota by se asi dala nalít i do polévky vařené v hrnci (to ale nejspíš neprovozujete), ale nevím, jestli by šlo vejce nějak rozumně použít při přípravě instantního jídla, které se jen zalije horkou vodou. Napadá mě jenom nalít rehydrovanou vaječnou hmotu do hrnce, ve kterém se ohřívá voda na zalití instantního jídla. Po ztuhnutí vejce vylovit a sníst jako předkrm nebo i s vodou nalít do jídla, ke kterému by se vejce hodila; např. čočka s vejcem by mohla být jedlá. Asi bych to mohla i zkusit, myslím, že trochu sušených vajec ještě někde mám.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » pon led 7, 2019 13:11

My si ale nechcem vejce znechutit, nýbrž uvažujem nad možnostma, jak si je dopřávat i v zimě 8)

Do polívky a podobně ani ne - raději vařená na tvrdo anebo na pánvi jako míchaný vejce či volský oko.

Sušený vejce by šly, ale na jejich domácí předpřípravu jsme momentálně příliš líní :)
Ale nápady zajímavé, budu si to pamatovat pro "co kdyby někdy". A daly by se aspoň přibalit i do toho batohu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » pon led 7, 2019 13:33

GreyMouse píše:čočka
To vypadá celkem zajímavě, je dobrá? Dá se koupit i v normálním obchoďáku?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pon led 7, 2019 14:22

Já ji kupovala v Globusu (v oddělení bezlepkových potravin), ale nejspíš ji budou mít i jinde. Za mě dobrá jak chuťově, tak cenově (15 Kč/65 g sáček, tj. 30 Kč za solidní 130gramovou porci). Pokud byste chtěli něco pikantnějšího, tak se dá koupit ještě tahle od Maggi (v Globusu mají obě). Dají se i obě smíchat, případně přidat nějakou sušenou zeleninu.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pon led 7, 2019 15:52

Pred nedavnem je meli i v Lidlu, tam by jeste mohli doprodavat.
Jinak zrovna na Sever by se Vam hodila i jejich Pohankova kase s pekanovymi orechy. Pohanka totiz hodne dobre zahriva a to i docela na dlouho. Mimo jine "dobre vlastnosti" na zdraví.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » pon led 7, 2019 16:31

Bezva, díky za tipy. Píšu do seznamu a podívám se po ní :)

Pohanku bereme s sebou klasickou a vaříme v termosce, ale tahle kaše taky vypadá dobře, odzkoušíme.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon led 7, 2019 18:54

sobb píše:To je podobné, jako bys tvrdil, že nám chybí vitamín B :twisted:
Prostě nám vajíčka chutnaj :wink:

Ani ne. Ty sis z potravy bezny zdroj bilkovin dobrovolne vyloucila a jelikoz je telo potrebuje, chutnaji mu vajicka. Coz neni vubec spatne, diky nim mozna prezijes ;-)

sobb píše:Sušený vejce by šly, ale na jejich domácí předpřípravu jsme momentálně příliš líní

Ty by se mely dat koupit. Rychle hledani mi naslo tohle, ale urcite bude vic moznosti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » pon led 7, 2019 18:58

mike píše:Ani ne. Ty sis z potravy bezny zdroj bilkovin dobrovolne vyloucila
:shock: řekla bych, že nedostatkem bílkovin opravdu netrpíme, to už spíš toho Béčka :mrgreen:

mike píše:Ty by se mely dat koupit. Rychle hledani mi naslo tohle, ale urcite bude vic moznosti.
Tohle mě až tak moc neláká, raděj čerstvý.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon led 7, 2019 19:03

Kdyz si date kazdy 5 vajec denne, tak opravdu netrpite ;-) S tim beckem je to nejaka zaminka pro piti piva nebo jak jsi na to prisla? :twisted:

Jasne, susene jsou jen nahrazka, ale jak psala GM, mela by byt docela pouzitelna a rekl bych, ze je vyrazne vetsi sance, ze to bude k jidlu, nez u Many ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » pon led 7, 2019 19:08

S pěti vajcama denně jsi přišel Ty, my to zas tak nepřeháníme. To by mi možná fakt přestaly chutnat :mrgreen:

GM ale píše o sušených domácích, které jsou dělané s láskou a péčí :D
Možná to někdy na nějakej výlet zkusím vzít, ale prozatím raději zůstanu u těch čerstvých.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon led 7, 2019 19:13

Zrovna u vajec si nemyslim, ze by domaci suseni bylo lepsi, snad jen ze si muzes vybrat lepsi surovinu, ale slepice stejne nechovas ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » pon led 7, 2019 19:50

Jenže o tu lepší surovinu celkem jde. Mám obavu, že k takovémuto velkoprodeji se bude sušit z nějakých přebytků a starých vajec.

Ještě mě na tom produktu z Tvého odkazu zaujalo toto:
"Přípravek není vhodný pro osoby do 15 let, těhotné a kojící ženy"
a taky "Skladujte v suchu, mimo přímého slunečního záření při teplotách 4-25 °C. Nevystavujte mrazu a vlhkosti."
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon led 7, 2019 19:55

To prvni mne zaujalo taky :) Pricitam to nechuti k nejakym byrokratickym proceduram, kde by se musela prokazovat bezpecnost pro uvedene kategorie, a tak bylo jednodussi je vyloucit. Podobne jako nektera susena jidla maji trvanlivost jen dva roky, prestoze realne minimalne tech 5 jako ostatni (spis 10 a vic). To druhe muze byt podobne, ale jiste to samozrejme nevim. Muzes zkusit pohledat neco jineho, urcite toho bude vic. Jen nekupuj polske, tam ti jako bonus pridaji susene salmonely :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » úte led 8, 2019 14:49

mike píše:Rychle hledani mi naslo tohle, ale urcite bude vic moznosti.

No nevím, všechny ostatní, který jsem našla, jsou pro rybáře, resp. pro ryby :D

Pokud by někoho zaujaly ty v odkazu, tak mi vychází, že je to cca ze 70 čerstvých vajec, tj. necelých 5 Kč za kus, což je, myslím si, slušná cena.

sobb píše:GM ale píše o sušených domácích, které jsou dělané s láskou a péčí :D
sobb píše:Jenže o tu lepší surovinu celkem jde. Mám obavu, že k takovémuto velkoprodeji se bude sušit z nějakých přebytků a starých vajec.

Nechci moc hanět výsledky svých pokusů, ale tady bych taky věřila spíš té velkovýrobě. Předpokládám, že jejich vejce budou pasterovaná, na rozdíl od těch domácích, tudíž asi bezpečnější. Samozřejmě jiná věc bude původ vajec. Já dělala pokusy s domácíma od slepic pobíhajících po zahradě, zatímco v těch kupovaných bych očekávala vejce od těch největších chudinek chovaných v klecích.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Olchor » úte led 8, 2019 17:16

Kdysi jsem dělal pokusy se sušením vajec. Usušit není problém, ale problém byl dokonale rozemlít na jemný prášek. Větší zrnka se pak nedaří rehydratovat, zůstanou tvrdá. Pak jsem koupil někde v cukrářských potřebách kilovku suš. vajec, ale moc se to neosvědčilo, chuť není valná.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » úte led 8, 2019 19:07

GreyMouse píše:Samozřejmě jiná věc bude původ vajec.
Mám hlavně obavu, že budou na tuhle výrobu používat vejce stará anebo z různých důvodů neprodejná. Ale třeba jen sejčkuju :)

Olchor píše:kilovku suš. vajec, ale moc se to neosvědčilo, chuť není valná.
Dík, dobré vědět.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Treking

cron