Jedlo na turach

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » úte črc 2, 2019 9:50

Manu jsme Ti přislíbili na silvestrovskou hostinu u nás, tak aby sis pořídil nějaký bezpečnostní transportní obal a zažádal o policejní doprovod :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod vonkreuz » úte črc 2, 2019 17:17

Ty voe Majku nebuť taková fňukna. Já si naschvál kupuju jogurty před datem. A to nemluvím o sejrech. Nejlepší výrobce je "-50%". :-D
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte črc 2, 2019 19:16

@sobb: asi bude bezpecnejsi, kdyz si ted das jogurt do lednice sama a na Silvestra ho vytahneme :twisted:

@vK: pred datem a 3 mesice po datu je celkem rozdil ;-) Pred datem kupuju zrajici syry, to jsou nejlepsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » úte črc 2, 2019 19:19

Si to snažíš moc zjednodušit :wink: [-X

Jo, sýry ... koupili jsme si zásobičku různých Brie a krabičky nekrabičky, smrdí zas celá lednička :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte črc 2, 2019 19:21

KISS ;-)

Posledne jsem koupil syr pred datem ve meste, byl zataveny v igelitu a nestacilo. Nez jsem dojel domu, tak jsem se v buse normalne stydel :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod vonkreuz » čtv črc 4, 2019 12:55

na eMontana je článek s doporučením horské stravy na týden pro dva, včetně naplánovaného jídelního lístku na týden.
Gastrospeciál - jak si výživně pochutnách na horách
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv črc 4, 2019 19:15

To bych asi brzo volal vrtulnik kvuli rozhasenemu traveni, pripadne totalnim vycerpani z podvyzivy :twisted: Navic nemam rad frikuliny, kteri zakaznikum tykaji [-(

BTW, neco uplne jineho ale k tematu (jidla). Vzal jsem dnes do ruky steak z rostenky, oko mi padlo na "reznici z Kostelce" a nez jsem si uvedomil, co delam, tak uz byl zpatky v regale. Reflex :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pát črc 5, 2019 23:48

:roll:
Řekla bych, že nejde o zákazníky, ale o čtenáře a tykají si proto, že si to v nějaké anketě odhlasovali ;-). Mně to teda taky úplně nesedí, ale z toho důvodu, že by mi přišlo přirozenější, že když autor hovoří k víc lidem, tak použije množný číslo. (Trochu mi to připomíná naši šílenou chemikářku, která taky někdy mluvila s celou třídou jako s jednou osobou :? )

A nevím co se ti nezdá na tom jídelníčku. Jsou to přeci tipy pro inspiraci, každý si z toho může vybrat co mu chutná a upravit příchutě a množství podle sebe. Já třeba skořici kromě perníčků a svařáku moc nemusím, takže do kaše si ji nedávám. A mletý mák už vůbec ne. Ale na kaše se sušeným ovocem (maliny, borůvky, rybíz, třešně...) se každé ráno těším.


A něco z mé kuchyně:
30_veceri.jpg

Z 30 porcí na fotce budu vybírat 11 večeří pro dva a pokud mám dobře napsaný seznam, tak na každý večer můžeme mít jiné jídlo. BTW, obal u jednoporce LYO Food má kolem 25 g, obal jídla z Decathlonu cca 20 g, obaly domácí vakuově balené dvojporce se vejdou do 10 g.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát črc 5, 2019 23:57

Uz jen ten zacatek: Ideální na snídaně jsou ovesné vločky :roll: #-o To bych nedal. Za mne snidane uplne mimo.

To tvoje vypada rozumne, ale niceho podobneho jsem si tam nevsiml. Mozna jsem to ale prehlid, mne se ten frikulinsky styl tak zajidal, ze jsem to jen proletel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » sob črc 6, 2019 21:03

mike píše:Ideální na snídaně jsou ovesné vločky :roll: #-o To bych nedal. Za mne snidane uplne mimo.
Ale ovsene vlocky jsou soucasti idealnich snidani na trecich :wink:. Vsak se podivej, co vsechno obsahuji a co Tve telo potrebuje.
Problemem je (alespon u mne), co se s nimi jeste da - ja jsem vzdy z ranniho musli dostal rychle silu a slapal jsem jak byk (ehm, kdyz jsem jeste byl mladej, ale i ted si to casto davam). Jenze za nejakou hodinku, hodinu a pul mi najednou dosli sily, protoze jsem spotreboval uvolnenou energii z vlocek. Takze za mne je idealni (kaloricky) kase z ovesnych vlocek, suseneho mleka/smetany, do toho hodne orisku a seminek.

Ze je to za Tebe uplne mimo? Jak Ti to rict, za Tebe je vice mnohym (vetsine?) nejlepsich veci, ehm, mimo :wink: :D.

Ted vazne - kazdy jsme jiny, kazdy ma jiny organizmus a potrebuje neco jineho, takze idealni jidlo pro kazdeho jednoduse neexistuje. Tabulky jsou fajn, ale zivotu (a lidskemu telu) se moc nechce do tech tabulek vepchavat...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » sob črc 6, 2019 23:35

Dam si ke snidani chleba, poradny kus uheraku, litr caje a slape mi to pul dne [-( Snidane je prilis dulezita na to, aby si ji clovek kazil nejakyma vlockama ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod vonkreuz » ned črc 7, 2019 7:43

Snídaně je důležitá. Ale i večeře. Včera po lezení jsme rozdělali oheň uprostřed lesa a pak si připravili živáňskou. :mrgreen:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod fps » ned črc 7, 2019 15:02

mike píše:Dam si ke snidani chleba, poradny kus uheraku, litr caje a slape mi to pul dne [-( Snidane je prilis dulezita na to, aby si ji clovek kazil nejakyma vlockama ;-)

- to sebou nosíš třeba týden na těžko chleba a salám, nebo je to jen snídaně na chatě?
- tak já se tedy o hodně víc najím 100 g kaše (ovesné, krupicové, rýžové, jáhlové, pohankové, kukuřičné, + 20 g plnotučného sušeného mléka, + 20 g třtinového cukru (vanilkového, skořicového, karamelového), nebo 10 g třtinového cukru a 10 g kakaa než 140 g chleba se salámem
- taky si vůbec nedovedu představit to, že bych ráno do sebe dostal tuhou stravu, jsem rád že do sebe ráno dostanu kaši
- taky si vůbec nedovedu představit to, že bych třeba týden každé ráno jedl to samé, chleba a salám
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » ned črc 7, 2019 19:31

Nosim s sebou. Na chatach obvykle salam nebyva, tam je bezny spis chleba a marmelada. Chleba mi staci na 5 - 7 dni, coz je tak akorat, kdyz jdu dyl, tak uz stejne nekde musim doplnit zasoby.

fps píše: taky si vůbec nedovedu představit to, že bych ráno do sebe dostal tuhou stravu, jsem rád že do sebe ráno dostanu kaši

Doma jim denne cely zivot ke snidani chleba s necim, proc by to melo byt na treku jinak? Jestli mas problem se nasnidat i doma, tak delas neco spatne ;-)

fps píše:taky si vůbec nedovedu představit to, že bych třeba týden každé ráno jedl to samé, chleba a salám

Nekdy s sebou nosim jeste tvrdy syr. A i kdyz mam jen ten salam, tak mi to nijak nevadi. Beru dobry uherak nebo nejakou italskou uzeninu a po ranu mam hlad, takze se na to vylozene tesim.

Ja zas nechapu, kdyz jsem nekde v lepsim hotelu, kde je svedsky stul se skvelym vyberem a stejne se najdou lidi, co si tam namichaji vlocky s mlekem a zerou akorat ten blivajz. Ne ze by mi to vadilo, aspon zbude vic na mne, ja se tam obvykle najim na cely den :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pon črc 8, 2019 12:27

Jakej blivajz? Prostě si jen neumíš vločky dobře ochutit :mrgreen:

Po prvním ochutnání ovesný kaše kdysi dávno jsem si taky říkala, že už nikdy více. Ale přeci jenom jsem jí ještě dala šanci, resp. když bylo na výběr jíst kaši nebo zůstat o hladu, tak jsem si vybrala první možnost. A nakonec jsem zjistila, že se ta divná hmota jíst dá a při vhodném ochucení dokonce bez odporu. A dopracovala jsem to časem tak daleko, že si ji občas dám doma zcela dobrovolně, i když mám i jiné možnosti. A venku, když mám na první dny chleba se salámem/sýrem, se na další dny s kaší dokonce těším :)

ovesna_kase_doma.jpg


Samozřejmě jsou chutě hodně individuální (manžel se synem ještě nikdy takový hlad neměli, aby posnídali kaši), ale kdyby vločky v tom článku o cestovní stravě nezmínili, brala bych to jako nedostatek. Občas si beru i müsli, ale v mém oblíbeném jsou vločky slepené čokoládou, takže vytvářejí hroudy a hmotnostně stejně velká porce není tak skladná jako směs na kaši. Skladnost a trvanlivost jsou velké výhody kaše; na fotce pro porovnání 126gramová večeře od LYO food (obal cca 25 g) a 125gramová vakuově zabalená směs na kaši (obal cca 4 g)

LyoFood_x_OvesnaKase.jpg
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon črc 8, 2019 19:18

GreyMouse píše:Jakej blivajz?

Hnusnej blivajz. V hotelech u nekterych nepoznam, jestli to jedi na jeden nebo vic pruchodu :vom:

Kdyz blivajz zakryjes necim lakavym a chutnym, aby nebyl videt, tak pod tim vlastne uz zadny blivajz ani nemusi byt ;-)

GreyMouse píše:A nakonec jsem zjistila, že se ta divná hmota jíst dá a při vhodném ochucení dokonce bez odporu. A dopracovala jsem to časem tak daleko, že si ji občas dám doma zcela dobrovolně, i když mám i jiné možnosti. A venku, když mám na první dny chleba se salámem/sýrem, se na další dny s kaší dokonce těším

Asi do toho michaji neco, co zpusobuje zavislost ;-) Ale nerikej mi, ze v hotelu se skvelym vyberem jidla by sis po ranu dala blivajz misto toho, abys ochutnala vsechno, co tam maji :twisted:

GreyMouse píše:Samozřejmě jsou chutě hodně individuální (manžel se synem ještě nikdy takový hlad neměli, aby posnídali kaši), ale kdyby vločky v tom článku o cestovní stravě nezmínili, brala bych to jako nedostatek.

Taky jsem jeste nikdy takovy hlad nemel. Zminit je jedna vec a napsat to jako jedinou moznost druha.

GreyMouse píše:Skladnost a trvanlivost jsou velké výhody kaše; na fotce pro porovnání 126gramová večeře od LYO food (obal cca 25 g) a 125gramová vakuově zabalená směs na kaši (obal cca 4 g)

Skladnost mne moc nezajima, vaha je podstatna a na te neusetris. On ten 750 g bochnik chleba, co mam na tyden, zas tolik mista nezabere a salam uz vubec ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » úte črc 9, 2019 10:25

ja teda i sebop udelanpu ovesnou kasi pozru s velkym odporem k mym chutovym bunkam, pokud tam je tolik vseho ostatniho ze struktura a chut kase nelze rozeznat coz je vlastne celkem.nerealnej pripad.

par obalu od lyo sem si vymyla a premyslim o opakovanem pouziti a presypani z origo obalu do nejakych mensich, pripadne i na pouzivani jinych susenych ci doma delanych pokrmu.

ke kasim obecne - do skotska mi kamoska udelala sadu veci na zaliti horkou vodou, polentovy kase a kuskus na slano k veceri. Jako tu polentu celkem snim i si pochutnam ale po prvnich 3 dnech se snidanim a vecerenim tohoto sem mela v brise zasity balvany a bylo mi fakt priserne, ackoli teda delsi cesty na moje zazivani trochu pusobi takhle tak po par dnech na tomhle mi bylo tak zle ze mozna mit hlad by byla lepsi varianta ackoli chutove sem si posmakla.

tzn pro me to muze fungovat jako spestreni, ale ne jako zaklad...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » úte črc 9, 2019 12:00

mike píše: Ale nerikej mi, ze v hotelu se skvelym vyberem jidla by sis po ranu dala blivajz misto toho, abys ochutnala vsechno, co tam maji :twisted:

No, záleží na nabídce. Když sním pečivo, vejce, šunku, salám, sýr a zeleninu a mám chuť na sladký zákusek a nejsou zrovna palačinky, tak si dám i to müsli. Ale do mlíka teda ne, maximálně do jogurtu, aby zůstalo křupavý.

mike píše:Zminit je jedna vec a napsat to jako jedinou moznost druha.

Měli tam buď vločky nebo chleba, ne? I když teda s nutellou nebo něčím takovým, což taky nejíš. Ale já to brala, jako doporučení buď vločky v nějaké formě nebo chleba s nějakou trvanlivou přílohou. A detaily už záleží na volbě každého soudruha ;-)


@Mawenzi: Ono je asi dobrý ty jídla na sobě před cestou trochu vyzkoušet, když chceš vzít něco, co normálně nejíš, ve větším množství. Taková domácí variace na "čínu" mi přijde jako celkem lehké jídlo, které by sis mohla udělat i v tom obalu od LYO food. Cca polovina porce instantní nudle (pro tebe třeba rýžové bez lepku), zbytek sušené mleté maso a zelenina (cibule, paprika, pórek, zelí, mrkev...; nakrájené na nudličky strčím do mikrovlnky a po krátké tepelné úpravě usuším) plus trochu soli, koření, případně škrobu na omáčku. Je to instantní a nejnáročnější z toho je to sušení mletého masa a to už máš vyzkoušený ;-)

Chápu, že ovesná kaše každýmu nechutná a lákavě opravdu nevypadá, ale co třeba rýžová nebo jáhlová? Instantní vločky prodávají a chuťově i vzhledově je to něco úplně jinýho. Pokud bych sladký kaše zrovna nemusela, ale chtěla si nějakou přibalit kvůli té trvanlivosti, tak fakt nebudu brát ovesnou, ale zkusím najít něco pro mě přijatelnějšího. Řekla bych, že tu rýžovou kaši by snědla spousta dětí, do kterých by ovesnou nikdo nedostal.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » úte črc 9, 2019 12:35

proto sem to psala, ze treba jahlovou, pohankovou snim a obcas mi to i chutna ale vlocky nedam ani v hladu, prijde mi, ze u tech je to hodne ze bud je lidi maj radi nebo nesnasej, ale malo lidi to ma "jako nic moc ale snim to".

Tak ona jedna kase za mesic nebo jeden kuskus za mesic je v poho ale jist to par dni snidane/vecere jako lehky suseny jidlo na transport proste neni vubec dobrej napad, kdyz na to neni clovek vubec zvyklej a pokud bych experiment provedla treba mesic pred odjezdem.a.tyden se projidala timhle tak vzhledem k.mymu velkymu nechutenstvi na vyletech hych to stoprocentne uz nezvaldla zas pozrit, protoze kase mi obcas chutna ale obcas neznamena.pravidelne ale vyjimecne a kdyz si to vyplytvam napr v praci, venku se ochudim o moznsot to pozrit.

jen sem tim chtela rict, ze na kazdodenni snidani kasi kdyz to clovek jinak neji , je asi treba davat pozor a nespolihat jen na ne.

jinak ja su za ty kase rada, ze byly, ale priste proste max jako zpestreni, nezalozit na tom jidelnicek.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte črc 9, 2019 16:19

Mawenzi píše:Jako tu polentu celkem snim i si pochutnam ale po prvnich 3 dnech se snidanim a vecerenim tohoto sem mela v brise zasity balvany a bylo mi fakt priserne

To se vubec nedivim, polentu muzu parkrat do roka, opakovane by mi bylo taky tezko. Lepsi je delat ji jako Italove. Kasi nechat ztuhnout, nakrajet a pak opect na panvi. Je tak i chutnejsi.

GreyMouse píše:No, záleží na nabídce. Když sním pečivo, vejce, šunku, salám, sýr a zeleninu a mám chuť na sladký zákusek a nejsou zrovna palačinky, tak si dám i to müsli. Ale do mlíka teda ne, maximálně do jogurtu, aby zůstalo křupavý.

Ve slusnem hotelu je v nabicce spousta malych sladkych zakusku. Palacinky nekdy taky, ale spis livanecky a k nim ruzne marmelady. Vlocky a musli jsou tam jen pro zoufalce ;-)

GreyMouse píše:Měli tam buď vločky nebo chleba, ne? I když teda s nutellou nebo něčím takovým, což taky nejíš.

Chleba jsem si nevsiml a chleba s nutellou je zverstvo [-( :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » ned črc 28, 2019 23:52

Se tady resilo, ze nejvic energie je v tucich a ze by se mozna hodilo si vzit na trek lahvicku (olivoveho) oleje a rovnou ho pit. Dneska jsem si dal k snidani tresci jatra. V plechovce jich bylo min, nez normalne, a vahu dorovnali olejem. Vsechen jsem ho snedl, delam to tak vzdycky (ma to duvod), ale tentokrat ho bylo vyrazne vic. A dosel jsem k tomu, ze to s tim olejem na treku neni dobry napad ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod FrantaKrajta » pon črc 29, 2019 0:17

@Mike, samotny olej zkousel v ramci masochistickeho testovani preziti v extremnich podminkach ("da se jist, muzes jim topit a svitit" uz davno Pavlicek - precti si to sam, ale nedopadlo to dobre (zustal radeji u pemikamu) :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon črc 29, 2019 0:31

Se mu nedivim :D Traveni evidentne snese jen urcite mnozstvi tekuteho oleje a ta hranice je zrejme pomerne tenka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pon črc 29, 2019 14:32

Pokud mě pamět neklame, Pavlíček olej úplně nezavrhnul, ale varoval, že letní bezpečná dávka je mnohem nižší než zimní :D

Já bych si teda olej nebrala na pití, ale na přimíchání do jídla. Pít olej mi přijde podobně masochistický jako jíst neslaný jídla a sůl do těla dodávat pomocí panáků slaný vody :roll:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod FrantaKrajta » pon črc 29, 2019 16:46

neklame, mas pravdu, presnou citaci si taky nepamatuju, ale rozdil mezi zimnim a letnim tam byl. Ja ho taky nepiju, jen do jidla, proto jsem onehda zas resit ty lahvicky z pet a pod. :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pon črc 29, 2019 17:40

Jeste se vratim k mikovmu vyzdvihovani piti ciste vody na turach ale i o jidle v lete.
Tady je rozhovor s odbornikem.Bohuzel, je to clanek plne pristupny jen pro predplatitele, tak sem dam par citaci.
Celé sa to točí okolo pitného režimu. Zdôraznil by som, že čistá voda nestačí ako náhrada stratených tekutín, najmä pre športovca. Pot nie je len voda.
Najviac stratové sú minerály ako sodík, draslík a magnézium.
Keď sa veľa potím a pijem len vodu, dramaticky sa zníži koncentrácia sodíka v tele. Prenos nervových vzruchov je vtedy pomalší a svaly nepracujú, ako by sme chceli.

Čo odporúčate piť v lete okrem čistej vody? A v akom pomere?

Tretina môže byť čistá voda, tretina minerálne vody a tretina ovocné šťavy. V lete je ich však dobré zriediť s vodou, v pomere jedna ku jednej.
Čím viac človek športuje, tým je dôležitejšie piť okrem vody aj minerálku a ovocné šťavy.

Ako má byť rozdelený pitný režim športovca počas dňa?

Obličky sú aktívnejšie v prvých dvoch tretinách dňa. A preto je logickejšie vypiť do 14.00 približne dve tretiny denného pitného režimu.
Je nevhodné, keď si človek večer spomenie, že zabudol piť, lebo obličky majú obmedzenú kapacitu prefiltrovať tekutiny.

Ako je to so studenými nápojmi v lete? Je dobré si ich dávať na schladenie organizmu?

Studené nápoje nás ochladia len krátkodobo. Z dlhodobého hľadiska nás môžu paradoxne ohriať.
Keď vypijeme niečo studené, je to pre telo veľký tepelný šok. Telo musí vynaložiť energiu, aby sa studený nápoj ohrial. Je to dobré len pre náš jazyk.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pon črc 29, 2019 17:47

...a neco ohledne jidla.
Akoby sa mal meniť stravovací režim v závislosti od jednotlivých ročných období?

Čím je počasie chladnejšie, tým koncentrácia cukru v nápoji môže byť vyššia. Keď máme športový nápoj v prášku, v lete si ho spravíme menej koncentrovaný, v zime naopak.
V zime je pokojový výdaj tela vyšší, preto v lete človek nepotrebuje toľko jesť. Telo nevykladá extrémnu silu, aby sa ohrialo. V lete je potreba energie nižšia. V zime, keď človek športuje, telo si vyžaduje extra energiu, aby sa ohrialo.

Aké jedlo je najvhodnejšie pre športovcov počas leta? Mali by nejaké jedlo obmedziť?

V lete je vhodné obmedziť zdroje nasýtených tukov. Sú to vyprážané jedlá, bravčová masť, tučné a červené mäso, slaninu, údeniny. Tento druh tuku nevieme využiť na energiu pre svalovú prácu. Tým sú to kalórie, ktoré sú navyše. Strava v lete by mala byť oveľa menej tučná ako v zime. V lete nie je ideálne jesť veľa gulášov či steakov.

Aké potraviny treba pridať do jedálnička?

Odporúčam zvýšiť konzumáciu čerstvých a surových potravín, najmä ovocie a zeleninu.
Treba sa vyhýbať koreneným, výrazne slaným a sladkým jedlám. Korenené jedlá majú tendenciu ohrievať organizmus, čo je v lete nežiaduce.
Letné potraviny sú uhorka, červený melón, hrozno, granátové jablko, čiže ovocie s vysokým obsahom vody.
...Netreba sa báť sacharidových príloh ako zemiaky, ryža, kuskus, bulgur, pohanka či pšeno. V lete máme viac slnečného žiarenia, telo si vytvára viac vitamínu D, ktorý má schopnosť, že telo dokáže lepšie zužitkovať sacharidy ako zdroj energie.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon črc 29, 2019 19:38

GreyMouse píše:Pokud mě pamět neklame, Pavlíček olej úplně nezavrhnul, ale varoval, že letní bezpečná dávka je mnohem nižší než zimní

Zajimave, psal k tomu i nejaky duvod?

GreyMouse píše:Já bych si teda olej nebrala na pití, ale na přimíchání do jídla. Pít olej mi přijde podobně masochistický jako jíst neslaný jídla a sůl do těla dodávat pomocí panáků slaný vody :roll:

Nahodou, olivovy olej je skvely, kdyz ho pouzivam pri vareni, tak si obcas lzici dam. Mam pocit, ze se obcas poradaji i degustace podobne jako u vina. Tj. presne naopak, je to pro labuzniky ;-) Ovsem jen dobry olej, zadny estebacky hnus, to by zas bylo horsi, nez panaky slane vody.

On i ten z trescich jater je pomerne chutny, ale holt se to s nim nesmi prehnat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon črc 29, 2019 19:57

@apuka: ti nevim, ale odbornika, ktery rika tohle, nemuzu brat moc vazne:
Strava v lete by mala byť oveľa menej tučná ako v zime. V lete nie je ideálne jesť veľa gulášov či steakov.

Steaky jsou hlavne bilkoviny, ale mozna to maji na Slovensku jinak ;-)

Puvodne byla ovsem rec o ciste vode versus tve homeopaticke vode se spetkou soli ;-) A ja jsem tvrdil, ze ta spetka je nepodstatna. Telo si o sodik samozrejme rekne, ale ne o spetku, vecer si dam do jidla klidne lzicku navic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod FrantaKrajta » pon črc 29, 2019 21:50

mike píše:Zajimave, psal k tomu i nejaky duvod?

Myslim, ze neprehanet :D Nemam ho ve fultextu, jen papirovy, musel bych to projet cele, coz ted opravdu ne ;), ale nejak (po osvezeni pameti od GM) myslim, ze zkouseli, zda se da zivit v zime ciste olejem (plus cukry plus mozna neco), jakoze "nejkalorictejsi". Vsak jsem psal, masochisti :D (ale diky jemu, zkousel toho fakt hodne, vcetne podminek preziti a pod., vsechna cest!). A v zime do sebe dostali trochu vice, nez v lete (kde to neslo skoro vubec). Expedicni pripadne preziti, coz se vetsiny z nas fakt netyka :D

Asi kvuli tomu, ze olej se dal pouzit i jako palivo, na roztapeni vody a tak dale...Zkusim pak nekdy najit v knize a hodit to sem :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

PředchozíDalší

Zpět na Treking