Jedlo na turach

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » čtv úno 7, 2019 18:50

grco píše:hahaha, toto je klasicka hlaska kazdeho vegan
Zkousel jsi nekdy uvarit/upect jakekoliv maso bez ochuceni a osoleni? Napriklad takove varene hovezi pouze v ciste vode... Vis, jakou to ma chut? Az to zkusis, potom se zacni smat na "hlaskach kazdeho vegana".

Mimochodem, ja pouzivam koreni uplne minimalne, pro sebe pouze trocha soli, s vyjimkou, kdy chci varit neco, co je na chuti koreni zalozene, napr. typu perkelt nebo paprikas na cervene mlete paprice (ne z masa); i tehdy je to ale s citem a jemne.
Kupodivu, cca dva tydny takto cloveku prijde vsechno nechutne, divne, stale hleda "ty zname chute". Potom najednou zacina citit tu vlastni chut tech veci, ktere vari a zjisti, ze je to fakt dobre a divi se, jak to mohl do te doby necitit. (On ale nemohl, protoze vsechno to koreni tu chut uplne odsune. Obzvlaste moderni curry a ostre a jeste ostrejsi.) Potom uz mu ty korenene pokrmy uplne prestanou chutnat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv úno 7, 2019 20:44

S tim hovezim jsi trefil kozla. Po uvareni v ciste vode sice bude skoro bez chuti, ale zato budes mit slusny vyvar, protoze vsechna chut z masa prejde do vody.

Lepsi test je syrove maso. Veprova panenka, hovezi tatarak... maji chut i bez ochuceni. Nebo takova dobre odlezela argentinska rostena (prava, ne z Polska ;-)). Muzes udelat steak bez pepre a chut je dost vyrazna i bez soli. Podobne moje oblibena kachni prsa, ta jen solim a to jen lehce hrubou soli po opeceni, nez je strcim dopect do trouby. Chut je dobra a vyrazna i uprostred. Solim celkem dost, ale zrovna maso si dovedu predstavit jist i uplne bez soli. Kdyby to bylo nutne, coz neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » čtv úno 7, 2019 21:03

I v kraji zdejším se vyrábí chutný odleželý hovězí, navíc podpoříš českýho člověka a ne argentinskýho pleniče pralesů ;)

Neni maso jako maso. Když vezmeš třeba jehněčí z obchodu vs jehněčí od chovatele, který za život poznalo jen mateřský mlíko a volnou pastvu /ideálně koupit živý a zabít sám/, to se nedá vůbec srovnat, chuť je úplně jinde. Nebo kuře - velkochovná rychlokvaška vs kuře z volnýho výběhu - rozdíl je obrovskej. Atd...
Ač jsem fakt masožravej, kuře z velkochovu nebo vaničkový maso opravdu ne-e :vom:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv úno 7, 2019 21:15

Hovezi obvykle kupuju nase a nechavam si ho vyzrat sam, ale to argentinske je opravdu chutove vyraznejsi a chut je navic specificka, proto jsem to dal jako priklad. Ale jake plenice pralesu v Argentine? Tam se prece pasou na savanach. To si pletes s Brazilii, ne?

Jasne, ze neni maso jako maso. U kurat je to poznat asi nejvic. Estebacka se skoro nedaji jist, kupuju anglicka kurata z farem u Marxe a Spencera a to je uplne jine kafe. Maso je pevne a chutne a kure ma 1.5 - 1.7 kila. Nase farmarska se taky daji, ale tam je to vetsi sazka do loterie.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » čtv úno 7, 2019 21:28

No jo :D moje znalosti států americkýho kontinentu... :mrgreen:
Z farem u Marxe a Spencera? To zní zajímavě :D
Hele, ve "farmářskejch potravinách" ty kuřata často šmelí. Jednou jsem si za 350 koupil krásný kuře a jen co jsem ho rozříz, nasranej jsem běžel zpátky a udělal jim tam šílenou scénu, že prodávaj supermarketový kuře jako domácí. Tos měl vidět ten tanec... Jenže většina lidí pozná prd a na to právě naši vychcaní prodejci spolíhaj....

Hovězí odležet doma? Nezkazí se?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv úno 7, 2019 21:40

Tech M&S kurat uz jsem koupil desitky a vsechny dobre. Chce to medium za (myslim) 179 Kc, to ma aspon 1.5 kila, nekdy az 1.7. Prodavaji jeste small, to ma pod 1.5 kila, ale furt je na nem vic masa, nez na cemkoliv, co koupis v superhyper.

Etheric píše:Jednou jsem si za 350 koupil krásný kuře a jen co jsem ho rozříz, nasranej jsem běžel zpátky a udělal jim tam šílenou scénu, že prodávaj supermarketový kuře jako domácí.

A jak jsi to poznal ty po rozriznuti? To by melo byt poznat hned, ne? Nebo myslis rozriznuti nepruhledneho obalu? Jinak to jsem prave myslel, ze jsou u nas obcas podvodnici, M&S je jistota, protoze si to pohlida.

Etheric píše:Hovězí odležet doma? Nezkazí se?

Potrebujes lednicku, co ma box s teplotou tesne nad nulou. Do 2 stupnu to chce. Maso je nejlepsi zavakuovat. Ja ho jen ocistim, lehce natru olejem a zabalim a vetsinou se nezkazi. Kdyz na nej teda nezapomenu a neni tam tri mesice ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod dudy » čtv úno 7, 2019 21:42

Etheric píše:Hovězí odležet doma? Nezkazí se?


Každej slušnej řezník ti to zavakuuje a po šesti tejdnech krájíš stejk žlící...
:tonqe:

(bacha šest je nadsázka, ideál tak 2 - 4)
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv úno 7, 2019 21:44

Kazdej vakuovacku nema, muj to zacal delat teprve nedavno. A jo, je to tak nejlepsi.

edit: obvykle nechavam 3 - 4, ale 6+ se mi taky povedlo a po okrajeni zeleneho to bylo skvele ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod dudy » čtv úno 7, 2019 21:46

Taky říkám "každej slušnej"!
Ty nakupuješ u Andreje v nuceňáku za zlotý...
:twisted:

Taky edit: Jo taky sem to přetáh přes šest a ani sem to nevokrajoval.
Vono jak to vopečeš, tak ta zelená stejně zhnědne a je to pak takový pěkně khaki...
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » čtv úno 7, 2019 21:51

Vono to kuře bylo krásný, velký, mělo i "domácí" barvu. Jak bylo v tý folii, vypadalo fakt luxusně. Už po vyjmutí z folie jsem si říkal, že je nějaký měkký no a po malým řezu pod kůži už jsem nadával a letěl zpátky...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv úno 7, 2019 21:55

@dudy: vole ;-) Majitel je muj byvaly soused: http://www.krecekkk.cz/, personal si umi vybrat dobry a maso ma slusne.

Se zelenou mas asi pravdu, ale mne to uz prislo moc ;-) Vyhazoval jsem jen dvakrat, jednou zapomenute zavakuovane a nafoukle, to jsem tu myslim daval fotku. Podruhe nevakuovane, taky hodne dlouho a po rozriznuti smrdelo cpavkem (dost). To by se stejne nedalo jist. Lzici by se dalo krajet i syrove.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod dudy » čtv úno 7, 2019 21:55

Etheric píše:...no a po malým řezu pod kůži už jsem nadával a letěl zpátky...

A co mělo pod tou kůží?
Štempl z Vodňan?
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » čtv úno 7, 2019 22:06

Pod kůží byla jakási měkká hmota, vzdáleně připomínající maso. Ale fakt mě zaráží, jak to měli krásně naaranžovaný, jak si vůbec můžou něco takovýho dovolit?? Vojeb jako kráva
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod dudy » čtv úno 7, 2019 22:08

Buď & nebo
Přílohy
Fatka.jpg
Gorgl.jpg
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod dudy » čtv úno 7, 2019 22:15

To já bych teda asi podle masa poznal prd.
Jako jo, velikost, kůže, tuk...
Ale zrovna tuhost masa?
:-k
Leda by do toho někdo napíchal dva litry vody...
Barva nevypovídá o ničem, žluťáky jenom cpou karotenem nebo kukuřicí...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » čtv úno 7, 2019 22:35

Nojo, krásnej obchod, "stylová venkovská výzdoba", všude nápisy typu "od místních farmářů"... Koho by napadlo, že tam prodávaj přebalený supermarketový kuřata :((
Nejlepší je koupit to živý přímo u chovatele, vidíš kde to běhá, vybereš si jaký se ti nejvíc líbí :)

Hele já zas v tomhle případě poznal prd podle vzhledu. Ale podle masa už jo. Ani tak ne tuhost, spíš jak ten sval vypadá. Kuře, který roste pomalu a běhá, má jinou strukturu svaloviny. Velikost bych moc vpotaz nebral, jsou různý šlechtěný varianty a těma steroidama to uměj pěkně vyhnat...
No upřímně, kdyby mi rukama neprošlo tolik domácích kuřat a kdybych neměl sám minichov, taky bych poznal prd...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv úno 7, 2019 23:05

@dudy: to je trochu z ruky, pro mne ze severu pres celou Prahu.

@Etheric: strukturu masa poznam az po upeceni, tohle bych asi taky nepoznal. Estebacke je ridke a bez chuti, M&S pevne a chutne.

Zrovna jsem snedl bolonskou omacku 6 dnu odlezelou a musim rict, ze na chuti to bylo znat, fakt dobra. Zbytek uz jde do mrazaku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » čtv úno 7, 2019 23:27

Tak já je běžně zabíjím, jinak bych to taky nepoznal ;)
Ale kdybych vzal velkochovný a domácí kuře stejný velikosti, stáhl je z kůže a položil vedle sebe, určitě bys poznal, který je který. Jinak člověk co s tim nemá zkušenosti to těžko pozná a na to právě obchodníci spoléhaj :evil:
Škoda, že nemám to M&S kuře kde koupit, rád bych ochutnal :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát úno 8, 2019 0:17

Zalezi, odkud jsi. Nejvic M&S je v Praze, ale v par vetsich vesnicich jsou taky. Akorat nevim, jestli i potraviny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod grco » pát úno 8, 2019 8:31

Toto je fakt sranda, presne som cakal, ze pride apuka s tou hlaskou, ze ci som jedol maso neochucene :D

Pocul si niekedy niekoho povedat "to hovezi je dobre, LEN SA MUSI DOBRE OCHUTIT?" Nie, pretoze to hovezi je dobre samo o sebe. Ochucujes to len aby si nejaku chut vyzdvihol, nie aby si tomu tu chut DAL.

Kdezto u roznych picovin co su uplne bez chuti, ako napriklad tofu, to clovek pocuje furt. Pretoze tomu chut musis dodat.

Hovadzie maso, bravcove, hydina. Vsetko sa to da jest bez koreni, staci sol, uplne v pohode. Piekol si niekedy kura len so solou? To skus, nic viac to nepotrebuje. Takisto ako mike pisal, dobre hovadzie maso tiez nepotrebuje skoro nic.

No a potom si daj ten vas tempeh len so solou, alebo tofu len so solou a porovnaj to.

Alebo este dobre mike podotkol s tym vyvarom. Skus si spravit vyvar z tempehu. Ten bude urcite plny chuti!
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » pát úno 8, 2019 8:58

M&S mám nejbližší něco málo přes 80km, to by bylo secsafra drahý kuře :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod dudy » pát úno 8, 2019 9:36

Vývar z tempehu se sójovým masem a tofu knedlíčky...
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pát úno 8, 2019 11:54

grco píše:Pocul si niekedy niekoho povedat "to hovezi je dobre, LEN SA MUSI DOBRE OCHUTIT?" Nie, pretoze to hovezi je dobre samo o sebe. Ochucujes to len aby si nejaku chut vyzdvihol, nie aby si tomu tu chut DAL.
Kdezto u roznych picovin co su uplne bez chuti, ako napriklad tofu, to clovek pocuje furt. Pretoze tomu chut musis dodat.

Hele, grco, tempeh (o cem jsem psal) a spoustu jinych "picovin" (napriklad zelenina :wink:) ma svoji vlastni chut, jen asi ne takovou, co se Tobe libi. I bez soli. Napriklad tempeh dostava pomerne vyraznou prichut v prubehu fermentace, kdyz pouzijes uzeny (jo, ten je vlastne uz "dochuceny", tak i surovy, bez pridavku cehokoliv je vynikajici,kdyz jej vysusis (jeste lepe opeces), jeste vice.
O tofu jsem ja nepsal nic - ten se ve stavu natural pouzva prave proto, ze dodava hodne bilkovin a pritom krasne prebere chut jidla (vetsinou ne masoveho, proto ty bilkoviny), neprida svoji.

A predstav si, tu vetu "to hovezi je dobre, LEN SA MUSI DOBRE OCHUTIT" jsem slysel od hodne kucharu, i z tech nejlepsich restauraci :wink:. Jen nekdy rekli "dochutit", ale to na vyznamu nic nemeni.
grco píše:Vsetko sa to da jest bez koreni, staci sol, uplne v pohode. Piekol si niekedy kura len so solou?... Takisto ako mike pisal, dobre hovadzie maso tiez nepotrebuje skoro nic.

Ale ja jsem psal i "bez soli" :wink:. Predstav si, doma jsme pekli kure pouze se soli, bez dalsiho ochuceni. Resp. casto na soli, tj. jen tak polozene na vysipane vrstve soli na pekaci - bez posoleni - a tak to bylo nejlepsi (ale slane to bylo dostatecne). No a mike i Ty pisete ve smyslu "stace jen sul", pripadne "dalo by se i bez soli" - ale malokdo z Vas to zkousel tak jist.
Mimochodem je dost blbe rikat, ze "dobre ulezene maso" ma dobrou chut beze vseho - tam totiz probiha fermentace (podobne jako napr. u Tempehu) , tj. uz to neni "jenom" maso ale i vysedek prace ruznych baterii/plisni.

@etheric: Alespon muzes videt na grcovych reakcich, proc jsem psal o "psychivkych problemech s tempehem" :lol:. Ty grca a jeho odmitave reakce ohledne vseho mozneho a nemozneho, co se mu nezda, jeste neznas dostatecne, snad ted to zacnes chapat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pát úno 8, 2019 11:58

apuka píše:Hele, grco, tempeh (o cem jsem psal) a spoustu jinych "picovin" (napriklad zelenina :wink:) ma svoji vlastni chut,
Omlouvam se, tato veta mela radeji znit cca takto:
"Hele grco - tempeh ...."

Opravdu jsem nechtel psat o vlastni chuti grca :wink: :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod grco » pát úno 8, 2019 12:03

Ja nemam odmitave reakce. Ja napriklad tofu dokonca aj jem. Ale viem ake ma nedostatky, a to je napriklad nedostatok akejkolvek chuti. Ale nebudem tvrdit, ze tofu chuti dobre, lebo nechuti. Dobre chuti to okolo, co mu tu chut da.

Mne len vzdy pride vtipne, jak vsetci vege-lidi furt vravia, jak je to ich jedlo dobre, len sa musi dobre OCHUTIT :D Vzdy najdu nejaku "super potravinu", ku ktorej musia pridat dalsich milion ingrediencii, aby sa to dalo vobec jest :)

Minule som zas videl nejaky vege burger, to bolo nieco nenormalne. 10 tisic ingrediencii slo len do tej akoze "masovej" placky, aby to malo chut a drzalo pohromade, hlavne same sacharidy a potom to este dali samozrejme do bulky, co je tiez cisty sacharid. Uzasne vege zradlo :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » pát úno 8, 2019 12:34

Nevim, jakej vege burger si jedl. Třeba sojový jsou fakt nic moc, ale fazolovej mi chutnal. A výživný hodnoty taky ok.

1 hrnek fazolí adzuki
1/2 hrnku quinoy
1 červená cibule
1 stroužek česneku
2 vaječné bílky
1 lžička mleté papriky
sůl a pepř
limetka
hrst petrželky
olivový olej

Toť vše. Do celozrnný bulky dáš to, co k masovýmu - ledovej salát, majonézu, rajče, karamelizovanou cibulku a cheddar. Tenhle mi fakt chutnal
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod grco » pát úno 8, 2019 12:48

Hento bol nejaky VEGANsky, takze bielka, majonezu a syr si mozes odobrat :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod grco » pát úno 8, 2019 13:02

Inak k tym vasim steakom, to co robite vy, zabalene vo vakuu, to je wet-aging, je to trosku nieco ine ako dry-aging, kde to maso aj obschne, takze ta chut je jina.

Dobre steakhousy maju dry-aged maso kludne aj 12-14 tyzdnov.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » pát úno 8, 2019 13:05

To pak jo. Ohledně vegan verze je to horší, tam už se doslova vaří z vody...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod dudy » pát úno 8, 2019 14:09

Etheric píše:1 hrnek fazolí adzuki
1/2 hrnku quinoy

Hele, mohl bych se zeptat?
Proč do toho rvete tyhle speciální superpotraviny?
Proč ne třeba normální fazole a pohanku, nebo pšeničnej bulgur?
Třeba ty fazole jsou, co se nutričních hodnot týče, skoro stejný, nemlich to samý ta quinoa versus místní obiloviny.

Navíc mám teda pocit, že vegani a vegetariáni, alespoň teda ti, které znám, tak činí z nějakých vyšších pohnutek ve snaze zachránit svět, spasit přírodu, být ultraekologický a jiný pindy a pak si českej vegan dělá americkej burgr z čínskejch fazolí a jihoamerický qiunoy, z intradukovanejch nepůvodních druhů, který se sem buďto musej dovézt hotový přes půl zeměkoule, nebo se musejí zavléct sem, čímž atakují přirozený ekosystém, takže ekologická stopa kila těhle sraček, je asi desetkrát horší, než když v drůbežárně zabijou tisíc kuřat.
Proč to, do prdele, musí vypadat jako něco masovýho?
Proč azuko quinoovej burger, proč sojový párky, seitanovej řízek, tofu guláš...
Když chci žrát vegansky, tak si dám rajskou s kolínkama, hubník, koprovku s bramborem, jahelník, fazolačku, nudle s mákem, dušenou kapustu, kubu, zelný listy plněný rejží, bramboračku s houbama, lokše se zélim, čočku na kyselo, šišky se strouhankou, šoulet, škubánky, lepenici, nastavovanou kaši... když potřebuju bejt světovej, tak čočkový kari s čapátí, aglio olio, risoto porcini... Nehraju si na maso, mám to echt veganský (veganský!, kdyby vegetariánský tak je ten výběr takřka nekonečnej) a eště dobrý...

K tý quinoe je, z enviroimentálního hlediska, dobrý tohle:
Zvýšená poptávka po merlíku v bohaté Evropě i Severní Americe v souvislosti s jeho propagací coby zdravé (a také veganské) potraviny podstatně zvedla ceny, díky čemuž drobní jihoameričtí pěstitelé sice výrazně bohatnou, ale sami ji přestávají jíst a dávají přednost levnějším potravinám. Z merlíku se tak stává především vývozní komodita, což například bolivijská vláda podporuje, stejně jako podporuje čím dál průmyslovější pěstování. Intenzívnější pěstování (které například místo tradičního přirozeného hnojení lamím trusem vytěžuje živiny pomocí umělých hnojiv) ovšem dlouhodobě znehodnocuje půdu v tradiční oblasti pěstování a změny v krajině si tak vynucují přesun pěstování do nových oblastí.
Přílohy
Fizule.png
Fizule.png (12.49 KiB) Zobrazeno 5440 krát
Azuki.png
Azuki.png (10.76 KiB) Zobrazeno 5440 krát
Naposledy upravil dudy dne pát úno 8, 2019 14:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

PředchozíDalší

Zpět na Treking