Jedlo na turach

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » pát úno 15, 2019 10:01

Pick není špatnej, ale je to těžká velkovýroba.
"pravej" uherák má bejt teda hrubší struktury a s nějakým podílem oslího masa. Teda dle názoru venkovskýho řezníka. Ten rozdíl v chuti se nedá srovnat. Jenže to se do běžnýho prodeje fakt nedostane a už vůbec ne v takovým množství.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pát úno 15, 2019 11:47

Promin, ale ten "pravy uherak" (madarsky zimni salam, "Teli szalami") je ten s chranenou recepturou a vyrobnym postupem ze Segedina, v soucasnosti zavodu Pick, predtim i Herz, to byly dva podniky, co zacaly vyrabet uherak, Pick byl ten, kdo vymyslel "Teli szalami" v Segedine. Ten ma presny obsah ingredienci jak psal dudy s moji opravou ohledne sadla/uzene slaniny a masa z mangalice, dokonce vyhradne z okoli Segedinu a smluvne krmene specialni smesi krmiva. ktere sa neustale konktroluje. Receptura a vyrobni postupy (az na mirne inovace kvuli strojum) jsou uz nejakych 150 let stejne a rozhodne se neda rict, ze je to "tezka velkovyroba". Na strankach Picku se daji (resp. dali, ted jsem nehledal) najit videoreportaze z vyrobniho procesu. Asi by ses hodne divil, kolik je tam lidskych zasahu a kolik te "velkovyroby".
Taky "pravy uherak" ma docela jemnou strukturu, maso a slanina je sekana (ne mleta!) na 2-4mm velke kousky.

Vse ostatni je napodobenina - i ta s oslim (nebo i konskym) masem. Ale pravda, ze jeste za socaku takove byly prodavane pod nazvem "Teli szalami" i v Madarsku a dovazeli se i k nam. Ale to nebyly ty, co splnovali "originalni recepturu".
Aby to nebylo tak jednoduche, tak Pick taky vyrabi uheraky pod vlastni znackou, ktere nesplnuji tu chranenou recepturu a postup a taky chutnaji jinak - ale jsou levnejsi :twisted:.

Mimochodem, Mark Pick, zakladatel spolecnosti Pick byl ceskomoravskeho puvodu :wink:.

Edit: link na to video je zde, rikaji tam docela zajimave veci, bohuzel je madarsky :-). Aler provazi to celym vyrobnym postupem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » pát úno 15, 2019 12:12

Beru na vědomí ;)
Ale jaká byla ta úplně původní receptura? Dávno před Pickem? Nebylo jich víc, z čehož se nakonec vybrala jedna? Nelišila se dědina od dědiny? Ví tohle někdo?
Kua, si tam asi zas udělám vejlet, vrátím se o pět kil těžší a možná se i dopátrám prapůvodní pravdy :tonqe:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod dudy » pát úno 15, 2019 12:23

Promiň, ale to je dotaz jako "jaký byl Plzeňský prazdroj před Pilsnerem Urquell a kde ho vlastně vařili", nebo jestli není smrdutej tyrolskej sejra vlastně Olomouckej syreček...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pát úno 15, 2019 12:34

Etheric píše:Ale jaká byla ta úplně původní receptura? Dávno před Pickem? Nebylo jich víc, z čehož se nakonec vybrala jedna?
Byly dve, mozna mirne odlisne.
Jednu (nebo spise zpusob vyroby a suroviny) "okoukal" pan Herz u Italu - ta asi byla "puvodni" , druhou vymyslel pan Pick, mozna byl "inspirovany" Herzem, mozna taky s vedomosti od Italu. Ta prvni pravdepodobne nebyla uplne "plesniva", resp. vytvorily se jine plisne, protoze v Segedine byly velice specificke podminky, obzvlaste tam, kde Pick mel tovarnu a Herz ji vyrabel v Budapesti, kde ty podminky byly dost odlisne. Dnes je vyrobna i znacka Herz soucasti Picku.
Prvni medaile za sve "uheraky" dostali oba v cca stejný čas.
Kazdopadne se nada rict, ze Herz nebo Pick ukradli Italum recept, protoze tam se delali dost jine salamy, spise klobasy hrubsiho zrna a mleta cervena paprika se taky moc nepouzivala (a kdyz ano, stejne byla jeji kvalita nekde jinde nez u segedinske).
Taky tezko muzes rict, ze to mely jine v kazde vesnici - doma se to az tak moc nedelalo, to potrebovali tehdy dost specificke podminky, aby se mohl uerak udelat, ci dale od Dunaje, tim mene se mohlo darit.

Ono je to stejne zvlastni historie, co se tyce madarskych salamu a klobas - co se tak hodnoti, je vlastne internacionalni. Napr. cabajku "vymysleli" v Bekesske Cabe pristehovali Slovaci, kteri dali dokopy fermentovanou klobasu, kterou znali z domova s mletou cervenou paprikou z Madarska. Napodobne to bylo i se salamem, jen tam se do toho zamichali jeste Italove a jejich koreni.

Zajdi si tam, Pick ma vlastni muzeum salamu Pick a segedinske papriky, mozna se tam dozvis spoustu informaci (ja jsem tam ale nikdy nebyl). Ale informuj se, jestli je otevrene. Od prosince je trvale zavrene kvuli prestavbe, ale nemohu najit info, do kdy.

Edit: Jeste mala pripominka - muzes si byt jisty, ze Pick i Herz vyzkouseli spoustu kombinaci, kym vznikla ta "puvodni receptura", se kterou byli spokojeni a kterou pote beze zmen vyrabeji doted.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » pát úno 15, 2019 12:44

Jasně, ale nechce se mi věřit, že ti dva byli první Maďaři, kteří dělali takovej salám. Dávno před něma podobnej salám nikdo nedělal?
Stejně mi víc chutnala ta oslí varianta, ale dost možná jen proto, že "originálního" su přežranej a tohle bylo něco novýho, jinýho, co se tady horko těžko sežene ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod grco » pát úno 15, 2019 13:48

No a davno pred nema nekdo udelal uplne prvni salam na svete a teda kazdy jiny salam ma spatny recept, lebo neni ten autenticky originalni puvodni prvni salam na zemi.

Etheric, uz to prehanas s tym "kto co udelal prvni". Autenticky uherak je proste ten od Pick-u. Ano, mozno nekdo predtym jak Pick vznikol delal salam z osliho masa, ale to je proste "madarsky osli salam". :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pát úno 15, 2019 14:52

@Etheric: Pokud bys moc potreboval, mozna by se dalo v archivnich knihovnach najit popis starodavnych "pred-Pickovych" a "pred-Herzovych" salamu v Madarsku, stejne tak i "alternativnich" vyrobku z doby, kdy se "inspirace" jeste nenazyvala prumyslovou kradezi. Ale je otazka, co bys tim ziskal.
Kazdopadne, momentalne Pick ani Herz (pod svoji znackou) vyrabi vsechny salamy vyhradne z veproveho (+vepr. slaniny), zadne osli maso do toho nedava. A kdyz uz to chces presne vedet, Pick chtel napodobit nejakou italskou klobasu, tak experimentoval na miste do te doby, az jeho vyrobek s "originalem" nemel skoro nic spolecneho a daleko jej predcil. Napodobit jej chtelo mnoho vyrobcu, ale pouze Herzovi se to kvalitativne povedlo, ale jak jsem psal, nebolo to naprosto stejne. On se k tomu vlastne dostal podobne jako Pick.
Proc je Pick originalni uherak jiny nez jine? Prave ze se nedela klasicky "velkovyrobne". Jeste jednou: pouziva se pouze maso od nasmlouvanych chovatelu mangalic, kteri vepre krmi smluvnim krmivem, z masa se odstranuje velka cast "zbytecneho" tuku, maso ani slanina se nemelou ale nozem sekaji na potrebnou velikost (cimz ma jine vlastnosti), presne se dodrzuje zrani (dokonce se bily povlak trikrat v prubehu odstranuje, stangle se musi obcas hybat, teplota jeste ne tak davno se udrzovala presnym predpisem, kdy ktere dvere v susarne na jak dlouho se maji otevirat :-), atd.), na uzeni se taky pouziva specialne vybirane bukove drevo, presne dva roky susene, udi se v podstate "rucne" (videt to v tom videu). Atd. Ono ta cena je za neco, nejenom za znacku. Proste doma bys to nemohl dodrzet ani nahodou...
Coz, samozrejme, neznamena, ze Tobe nebudou chutnat i jine salamy, mozna jeste vice nez Pick.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát úno 15, 2019 21:10

FrantaKrajta píše:Hmm, já vždycky myslel, že tam B mele neposlušné zaměstnance, oponenty, kampáňisty, účelovkáře a podobně? ;)

A jo, to dava smysl ;-) K tomu jeste konkurenty, ktere jeho Odula zaklekne a ma o suroviny na par let postarano. Jestli zacne rozsirovat vyrobu, tak bude nejvyssi cas emigrovat. Co nejdal :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát úno 15, 2019 21:24

@Etheric: kdyz si udelas vylet a budes se snazit, urcite narazis na neco lepsiho. Protoze to bude jine a protoze na Pick jsi zvykly a uz ti prijde vsedni. A taky proto, ze budes v jinem prostredi, domacim pro ty vyrobky. Mne treba strasne chutna mistni syr (Fontina) v Italii v oblasti Aosty. Ale jen kdyz jsem tam. U nas uz to neni ono ani kdyz si ho odtud sam privezu a kdyz jsem ho zkusil tady koupit, tak jsem byl vylozene zklaman. Asi je k nemu potreba i ten horsky vzduch. Podobne to mam s mistni uzeninou, kde neni rozdil tak velky, ale i tak mi chutna vic tam.

Nejlepsi uzene v zivote jsem jedl v jedne zapadle vesnicce v Rakousku. Vecer jsem slezl z hor, ubytoval se v jedinem otevrenem penzionu a rano ho dostal ke snidani. Musim se tam jeste nekdy zastavit a zkusit ho koupit, ale bojim se, ze uz to nebude ono. Treba se jim zrovna povedla vyjimecna varka. To se ti prave u prumyslove vyroby nestane resp. vykyvy nejsou tak velke, jako u malovyroby. Zrovna u Picku ale zalezi na stari, nejlepsi je dobre odlezely a vysuseny. Cerstvy se blbe loupe a je "mokry".
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » sob úno 16, 2019 8:14

Zrovna ty salámy a masový speciality mě opravdu zajímaj, ať jedu kamkoliv, cíleně je vyhledávám :) tak jisto i sýry.
Máš pravdu, Mike, hrozně záleží na prostředí. Nadmořská výška, vlhkost, teplota a já nevim co ještě, to při zrání má zásadní vliv na salám, šunku, sýr.. Když jsem byl ve Španělsku, třeba fuet chutnal v každým regionu jinak. Receptura stejná, i plemeno vepře, jen jiný podmínky.

A ten iberskej špek, měkej tak, že máslo je tvrdý oproti němu, jen se rozplýval na jazyku...ač jsem dokonce sehnal ten stejnej /syrový sádlo/ a udělal ho úplně stejně, prostě to nebylo vono. Stejný sádlo, stejná sůl, stejnej postup... Jen jiný podmínky. Byl vynikající, ale na ten originál to fakt nemělo. Btw mám znova naloženo a za dva týdny udim, tři dny budem na směny hlídat udírnu ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » ned úno 17, 2019 0:39

Nemyslel jsem prostredi pri vyrobe, to je jasne, ale pri konzumaci. Docela mne to prekvapilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » ned úno 17, 2019 6:55

To by mě nenapadlo, že když něco převezu o nějaký dva tisíce km jinam, bude to chutnat jinak.. Hlavně když je to něco dobrýho, muselo by to mít rohy aby to v batohu vydrželo :mrgreen:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod dudy » ned úno 17, 2019 12:40

Tak to je jasný, že prostředí ovlivní chuť.
Po měsíci hladovění za polárním kruhem ti budou chutnat i Babišovo párky...
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » ned úno 17, 2019 16:08

To je ale úplnej opak toho, když přitáhneš nějakou místní delikatesu z odlehlý vesnice cestou necestou do "blahobytu" a pak se v komfortu domova futruješ něčím, co byl gastronomickej zlatej hřeb tvýho treku ;)
Kolikrát jsem takhle jedl třeba sušenou rybu nebo klobásu, ale nemůžu říct, že by to chutnalo jinak. Aspoň jsem to nepostřehl. Spíš jsem měl pocit smutku, protože mi to připomnělo ten trek a já seděl doma a druhej den musel do práce..... :roll:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » ned úno 17, 2019 20:41

Asi to ma kazdy jinak. Mne to taky nenapadlo, dokud jsem to nezazil :) Overeno opakovane, ja si ty speciality vozim domu i tak, jelikoz u nas se bud koupit nedaji nebo za nesmyslne ceny. Ono je to furt dobre, ale rozdil tam je.

Neni to jen vetsi chuti k jidlu (tu mam i doma :roll:). Uherak Pick si vozim na hory skoro pokazde a jim ho i doma, tam rozdil nevnimam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod vonkreuz » stř úno 27, 2019 20:23

Co má větší energetickou hodnotu? Škvarky nebo slanina (slovenského typu, ne anglická). Vedli jsme na to téma dišputaci s parťákem. :-k
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » stř úno 27, 2019 20:55

Presne sice nevim, ale skvarky jsou "jsou zbytek tkáně, která zbude po vyškvaření tuku z tukové vrstvy zvířete", za normalnich okolnosti slaniny (te "slovenske", ale neuzene). Vzhledem k tomu, ze v slanine tvori energetickou hodnotu nejvice tuk, tak kdyz toho se zbavis, mel bys na jednotku vahy mit energeticke hodnoty min.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » stř úno 27, 2019 20:57

Ja bych zkusil Google ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod vonkreuz » stř úno 27, 2019 21:01

No, dobře, tak teda utfg. :mrgreen:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod dudy » stř úno 27, 2019 21:07

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod dudy » stř úno 27, 2019 21:08

Naposledy upravil dudy dne stř úno 27, 2019 21:13, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod vonkreuz » stř úno 27, 2019 21:09

Kalorické tabulky mi nejdou otevřít. Respektive zobrazí se jen prázdná stránka.
Na Tesco eshopu píšou
Tesco Údená oravská slanina v 100 g výrobku 1027kJ.
Bravčové oškvarky originál v 100 g výrobku 3340kJ.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » stř úno 27, 2019 21:16

@dudy: slanina delikatesní Dulano, to jsou ty bajne kvalitni uzeniny z Lidlu, ne? 25 % tuku? Ve slanine?! Zacali odebirat od estebackych uzenin? By mne zajimalo, co je tech 57.5 % ostatniho :D V nejlepsim pripade voda s fosforecnany, ktere ji v tom udrzi. Dobrou chut :D

@vK: skvarky 3 220 kJ na 100 g a spek 3 233 kJ, takze v podstate nastejno, akorat ve skvarkach je vic bilkovin. Ta vec z Lidlu ma 1 235 kJ, voda holt kalorie nema :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod dudy » stř úno 27, 2019 21:25

Nee, bacha tahle je fakt dobrá.
Je pravda hodně libová. Taková fakt lehce zauzená, spíš skoro sušená...
Připomíná mi hodně pancettu
Když dáš v kalorickejch tabulkách vyhledávat "slanina" tak tahle je nejrelevantnější výsledek. Když dáš "gazdovská", tak to vyflusne asi pět těch co se na to VK ptal i s dovětkem "slanina" (nevím jak jim to vyhledávání funguje, když na klíčové slovo "slanina" to nenajde gazdovskou slaninu, která tam je...

http://www.ochutnavac.cz/potraviny/uzen ... nym-kourem
Přílohy
a8f17f630cd58ef9486c9f414bc97bf1.jpg
a8f17f630cd58ef9486c9f414bc97bf1.jpg (20.76 KiB) Zobrazeno 5805 krát
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod vonkreuz » stř úno 27, 2019 21:34

Díky klucí. :supz:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod dudy » stř úno 27, 2019 21:38

Zas je dobrý, že, protože VK byl línej gůglit, se na tři stránky rozjede tématická debata s mikem "slanina, potažmo žrádlo, z Lidlu"...
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod dudy » stř úno 27, 2019 21:45

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv úno 28, 2019 0:14

Aha, podle fotky to neni slanina, ale neco jako susena sunka. Pancetta taky ne, ta ma podstatne vic tuku i kalorii.

Kdyz trochu pohledas, tak zjistis, ze hodnoty pro anglickou slaninu se velmi lisi, rozdil klidne 50 %. To, co se prodava bezne v superhyper bych nekoupil, staci se kouknout na obal a mas tam 40 nebo vic % vody.

dudy píše:Zas je dobrý, že, protože VK byl línej gůglit, se na tři stránky rozjede tématická debata s mikem "slanina, potažmo žrádlo, z Lidlu"...

:D ja o ni nestojim, ale zalezi na tom, jestli se ozvou potrefene husy (nebo mysi ;-)) :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » čtv úno 28, 2019 10:01

No ja taky ziram - jak jsem psal, skvarky jsou "jsou zbytek tkáně, která zbude po vyškvaření tuku z tukové vrstvy zvířete", u vepre jinak receno z podkozniho tuku, ktery se po nasoleni a vyuzeni nazyva v Cechach spek. Podle kalorickych tabulek ma spek 84% tuku, kdyz se z nej ten tuk vyskvari, zustanou skvarky, ktere obsahuji uz jen 79% tuku :roll: :-k.
Ja Vam teda nevim, ale kdyz jsme doma delali (skvarenim) sadlo, tak skvarky, co zbyly byly skoro bez tuku. Male "opecene" kousky, ktere pekne krupaly a daly se az mezi prstama rozdrtit skoro na prach. Ty urcite nemely obsah tuku 79%. Kdyz jsme je chteli udelat na rozemleti, tak jsme je "vyskvarili" trochu min, aby neco tuku tam zbylo, jinak se to dalo spise rozmixovat nebo rozdrtit a smichat se sadlem.
Je pravda, ze to, co se prodava jako skvarky v obchodech je jen parodie na skutecne skvarky - trochu malo skvarene kousky sadla/slaniny, kde vevnitr je jen trochu teplem projety tuk.

Takze pro vK: asi rozdil bude zalezet na konkretnich skvarkach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Treking