Jedlo na turach

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » úte pro 27, 2022 14:30

lojzmen píše:Ehm, OT, ono to s tím kompostováním bioplastů je ve skutečnosti pěkný ekologický průser.

No, on nebude (bio)plast jako (bio)plast. Pokud té problematice paní Mynářová rozumí stejně jako pěstování brambor („Brambory musí půl roku růst, chemicky se ošetřovat, potřebují vodu, někdo je musí zasít, okopávat, sklidit...“ podotkla Mynářová.), tak by bylo určitě dobré poohlédnout se i po jiných zdrojích informací :-k

BTW, před pár lety jsem si z nějakého supermarketu v Itálii dovezla "igelitový" sáček, na kterém bylo, že je 100%ně kompostovatelný. Prostrčila jsem ho pletivovou stěnou do kompostu a občas na něj koukla. Postupně tmavnul, kroutil se a po pár týdnech už se nedal v listí identifikovat. Na pohled úplně jiný proces než když se stará igelitová taška začala drobit na kousky jakmile se jí člověk dotknul.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » úte pro 27, 2022 19:52

ntz píše:mam 7.5kg jen ve foceni .. takze se to jidlo snazim tahat co nejlehci

Máš alespoň odpovídající foto výsledky? Pokud ne, je to stejně efektivní, jako vláčet velkej set od MSR a vařit v tom jen čínský nudle...
A není už jedno, jestli na tu jednu noc táhneš 18kg s tím, že šetříš na jídle, nebo 18,5kg včetně lepšího jídla? Na nošení takový obludnosti potřebuje tělo dost energie..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod ntz » úte pro 27, 2022 20:49

Etheric píše:Máš alespoň odpovídající foto výsledky? Pokud ne, je to stejně efektivní, jako vláčet velkej set od MSR a vařit v tom jen čínský nudle...


par fotek jsem tu daval ... nicmene co se tyce foceni (alespon pro me to tak plati) i cesta muze byt cil ... navic nakousl (rozebiral) jsem uz driv, ze mam 2 sety na foceni ... Jeden postavenej na D7200 (insert do baglu ma 2.95kg) a druhej postavenej na D810/D850 (insert ma 5.25kg) ... pak mam 2 stativy, jeden UL co ma 1kg a normalni stativ co ma 2.5kg, takze pokud jdu na nejakej velkej vylet, tak jsem schopen dostat se na cca 3-4kg, ackoliv samozrejme optimum je ta 8kg vybava (ktera mi dava nejlepsi IQ - image quality)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2060
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » úte pro 27, 2022 21:12

Kdo tak pozná, která fotka je z lepšího a která z horšího setu... Spolehlivě snad téměř nikdo..
Jsem si vzpomněl na kolegu z bývalé práce. Fototechniku za roční mzdu, na výletech má hlad a když se zeptáš proč si teda nevezme něco k jídlu, tak prej že už by to bylo moc těžký... Táhne půlku ateliéru, ale řízek neunese :lol:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte pro 27, 2022 21:14

Nechci vam do toho kecat, ale mam pocit, ze tenhle rozhovor uz tu byl a neni to tak davno ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » pon čer 26, 2023 15:44

tak jo, doslo i na me.

Koupila sem si pohanku (pohanka - kroupy loupane) a ryzovy kuskus :D:D

pohanku jsem dneska vyzkousela uvarit tak, ze ji jen osolim a opeprim, dam od oka vody, privedu k varu, necham cca 10-12 minut stat, jeste jednou privedu k varu, pak necham uz jen tak 5 minut a bylo to docela pozivatelny, i kdyz tomu chybelo neco k tomu.

kuskus sem chtela zkusit k veceri, ale zaboha me nenapada, co na vandru do toho davat. nabizi se syr a klobasa, oboji vydrzi chvili v teple. ani jedno ted nemam doma :D nejaky napady, s cim ten kuskus zkusit? neco by se tu pak mozna i naslo :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Jedlo na turach

Příspěvekod zonn » pon čer 26, 2023 16:02

Orestuju slaninu, cibuli, papriku, do toho dam malou plechovku tunaka a zamicham do kuskusu. Hotovo za 10 min.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » pon čer 26, 2023 17:41

zonn
tunak! vidis, diky za tip!

jinak asi pujdu s kuskusem spis cestou na sladko (ovoce, orisky, rozinky), ale chci s tim trochu i experimnetovat doma k veceri s ruznejma variantama.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod irem » pon čer 26, 2023 20:28

Kuskus na cesty beru ve dvou zakladnich kombinacich:
- (vse susene) rajcata, olivy, spenat, alaburky, bylinkova sul
- susena polevkova zelenina, pul kostky bujonu, syr

Ale ryzovy si chutove moc nedovedu predstavit :-k
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » úte čer 27, 2023 4:37

irem
tu susenou polevkovou zeleninu si chci koupit i do pohanky, takze se po ni chystam vyrazit patrat v brzke dobe nekam mezi korenarsky obchody :D
alaburky sem si musela vygooglit, to by mohlo byt celkem dobre.

nejsu priznivce kuskusu... pokud, tak jedine nasladko. No a ted ryzovej je asi podobnej... jako nic, co bych dobrovolne jedla, ale na vandru si dokazu vychutnat nekdy i tu ovesnou kasi, tak holt kuskus to taky musi zkusit :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod irem » úte čer 27, 2023 7:11

Kuskus nasladko by me nenapadl :-k nasladko delam snad jen ten oves, pohanku a jahly.

Tu zeleninu jsem ve meste v obchode nenasla, takze objednavam po kilovych saccich :-D
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » úte čer 27, 2023 10:07

@Mawenzi: Jako bezpracnou nouzovku na ochucení těstovin mám sušená rajčata s česnekem a bazalkou a k tomu trochu olivovýho oleje. Nevím teda jak by to chutnalo s rýžovým kuskusem nebo pohankou (já to používala jen na klasické semolinové těstoviny), ale pokud na to někde narazíš (já to kupovala v Globusu), tak za zkoušku (skoro) nic nedáš.

Z Globusu jsem taky měla hodně najemno krájenou mraženou zeleninu. Po usušení (stačí nasypat do sušičky a zapnout ji) je to takové barevné smetí, které díky své velikosti snadno nasaje vodu a hodí se tak do instantních jídel. Jen nevím, jestli ji tam mají pořád; už to nějaký pátek bude, co jsem ji tam koupila.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » úte čer 27, 2023 11:05

Pohanka naslano, to bych fakt nedal :D
Do kuskusu, normálního, se dá dát cokoliv. Od klobásy přes vejce natvrdo až po tuňáka, případně mix toho.. K tomu nějaká zeleň cestou rostoucí a je z toho fajn jídlo. Ale nasladko jsem normální kuskus nezkoušel a ani nebudu......
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 27, 2023 12:36

Mně kuskus na sladko chutná a pohanka na slano také.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » úte čer 27, 2023 15:36

@Mawenzi: pohanka a (normalni) kuskus muzes prakticky stejne vyuzit jako ryzi. Predpokladam, ze ryzovy kuskus jeste vice. Samozrejme, musis brat do uvahy i chut pohanky a trochu se s tim pohrat. Ale ta chut je silne zavisla jestli kupujes za tepla nebo za studena loupanou pohanku a jeste i mezi tema za studena je nekdy silne citelny rozdil. (Plati to i na rychlost uvareni).

Kdyz do toho pridas jakoukoliv susenou nebo cerstvou (to potrebuje normalni vareni) zeleninu, houby, ale i napr. cervenou cocku nebo, jak uz bylo psano, klobasu, tunaka, susene tepelne predpripravene kureci, ..., tak z toho mas nejakou formu "rizota". Kdyz posypes strouhanym syrem, je to vzdy docela chutne.

Jeden tip - zkus to obcas smichat.

Jako neco nezvykleho Ti doporucim doma si trochu opect v troube nakrajene uzene tofu nebo tempeh a to si k tomu taky pridat. Ale s tim tempehem pokud si jej nakrajis na platky a doma nechas do krupava upect, mozna na vylet nezustane :-). Jo - tofu a tempeh silne doporucuji od Sunfoodu (myslim i ProBio tam je uvedene). Co prodavaji v Albertovi pod svoji znackou, je taky od nich. Je to to nejkvalitnejsi, co se u nas da sehnat a na chuti je to silne znat.

@Etheric: nasi predkove nemeli ryzi ani brambory. Hlavni obilovinovou slozkou jejich potravy byly kroupy, pohanka a proso/jahly, pripadne neloupana spalda. Jedlo se to casteji "naslano" nez na sladko - cukr byl drahy a med pro mnohe taky trochu vzacnejsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte čer 27, 2023 20:28

Etheric píše:Pohanka naslano, to bych fakt nedal

Pohanku jsem jedl jako dite a babicka ji delala zasadne naslano. Nejdriv uvarit tusim v mlece a pak se opekla na slanine, pripadne i cibulce. Na Valassku to bylo bezne jidlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » čtv srp 31, 2023 0:05

Domácí UL "konzerva" plátky na houbách s rýží. Dvě porce: maso 150 - 170 g, rýže 150 g (obaly každý cca 5 g):

platky_na_houbach.JPG
platky_na_houbach.JPG (425.59 KiB) Zobrazeno 4682 krát
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 31, 2023 6:51

mas vakuovacku? husty! (teda to jidlo)

apuka
sem ti tenkrat neodepsala, uzeny tofu muzu, nenapadalo by me to opect a ze to vydrzi nezkazeny. nekdy muzu zkusit.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » čtv srp 31, 2023 7:45

@GM: to je sušený, nebo přímo k jídlu?

Teď jsem měl na ochutnání domácí sušený maso od kámoše, vynikající. Přemýšlím, že si koupím vinotéku a budu sušit maso a dělat vlastní salámy. Stačí nějaká z bazaru, vzhledem k cenám těch kvalitních mas a salámů si to na sebe rychle vydělá a ke kvalitnímu masu přístup mám
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Jesterka6 » čtv srp 31, 2023 10:23

[quote="Mawenzi"]tak jo, doslo i na me.

Koupila sem si pohanku (pohanka - kroupy loupane)

pohanku jsem dneska vyzkousela uvarit tak, ze ji jen osolim a opeprim, dam od oka vody, privedu k varu, necham cca 10-12 minut stat, jeste jednou privedu k varu, pak necham uz jen tak 5 minut a bylo to docela pozivatelny, i kdyz tomu chybelo neco k tomu.


Pohanka- existují pohankové vločky,
měli jsme teď na treku, šly sehnat i v Kyrgyzu,
vypadá to jako minikukuřičné lupínky- akorát teda šedobílé
a stačí zalít horkou vodou a nechat 5-7 minut, znova se to vařit už nemusí.

Jinak do kuskusu (i té pohanky) - sušená zelenina (polívková), sušená rajčata, olivy, čerstvý pórek, cibule, česnek,
Uživatelský avatar
Jesterka6
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: pát dub 12, 2013 15:31
Bydliště: Praha

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » čtv srp 31, 2023 11:23

Mawenzi píše:mas vakuovacku? husty! (teda to jidlo)

Mám vakuovačku z Lidlu za pár stovek a jsem s ní spokojená. A máš pravdu, štáva u masa je fakt hustá (abysme netahali zbytečnou vodu) :-D


@etheric: Rýže je předvařená usušená, maso je přímo k jídlu, ale "omáčku" je potřeba naředit. Oproti dehydro jídlu je to pár (desítek) gramů a špinavý hrnec navíc, ale mně to za tu chuť stojí. Na kole těch pár gramů navíc nepoznám (zvlášť pokud se mi to podaří podstrčit do brašen manželovi :mrgreen: )
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 31, 2023 11:40

gm
maso po uvareni nechas schladnout a zavakuujes?


jesterka6
diky za tip, susenou zeleninu (bohuzel jen podravkosmes s 55% soli) sem koupila na test a jeste bych chtela.sehnat cistou smes bez ty soli pac se to pak neda jest, kdyz chci te zeleniny vuc nez stopove mbozstvi:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » čtv srp 31, 2023 12:18

Mawenzi píše:gm
maso po uvareni nechas schladnout a zavakuujes?

Ještě po zavakuování steriluju. Teď jsem zavařovala okurky a rajčata, tak jsem to přihodila k nim.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod booze » čtv srp 31, 2023 12:40

Zeleninu si usus sama. Susim mrazenou z Lidlu a davam to do vseho
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » čtv srp 31, 2023 12:41

@gm: na sterilizaci musí být spešl fólie, ne? Z čeho je ta tvoje? Při 80 stupních by se z toho už něco uvolňovat mohlo
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » čtv srp 31, 2023 14:10

Nevím z čeho je (PE?), ale tyhle fólie jsou určené na sous vide, takže by měly být bezpečné i pro tepelnou úpravu.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod lojzmen » čtv srp 31, 2023 14:49

Etheric píše:@gm: na sterilizaci musí být spešl fólie, ne? Z čeho je ta tvoje? Při 80 stupních by se z toho už něco uvolňovat mohlo



Asi ne, ta origoš folie na vakuování snese i vaření ve vodě a mikrovlně.
To, co odkazuji, je rukáv šířky 28cm ze dvou druhů folií (vespod pevnější vroubkovaná), po stranách svařený.
Z rukávu vytvoříš/svaříš sáček, naplníš a vakuovačka vysaje a pak zavaří.
Koupíš i předpřipravené sáčky, nebo užší rukáv.
Mám vakuovačku a sušičku od minulého podzimu.
Ještě jsem maso a jídlo nevakuoval, ale je to podle návodu možné.
Otevřeš zavakuované odstřižením sváru.
Folie/sáček je po vymytí znovu použitelná s výjimkou toho, který prošel varem a mikrovlnou (podle návodu).
Na znovuvytvoření sváru potřebuješ cca 4-5cm, takže ne vždy to je reálné.
Mám takto uloženy křížaly a nějaké další sušené ovoce a rajčata, vydrží déle, než ve sklenici.
Špatná zkušenost, pokud se zvolí maximální vysávání, křížaly mohou plast propíchnout a druhý den to můžeš dělat znova.
Dal jsem nakonec křížaly před vakuováním do papírového sáčku.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1104
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod booze » pát zář 22, 2023 6:35

Nabalil jsem si na tyden Emco Super mysli bez přidaného cukru s jahodami. Pali me po tom zaha jak slaka a zrychlilo mi to krok. By me zajimalo, co za dobroty se v tom zkazilo. :vom: =D>
Vcera jsem byl jak praskly hydrant.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » pát zář 22, 2023 7:36

@booze: zrní z UA? :twisted:

Vakuovačku jsem si půjčil, budu udit, tak maso rozdělím, zavakuuju, dám zamrazit a mám čerstvý uzený dlouhý měsíce kdykoliv k dispozici. Vyudim kuřata i kachnu, minule byla vynikající. Taky mám naloženo 10kg bůčku a 10kg krkovice k uzení. Ta vakuovačka se teď bude hodit
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » pát zář 22, 2023 18:01

booze

kdyz si najdu slozeni tak 22% vlakniny mi prijde fakt hrozne moc, navic jestli si to jedl denne a doma bezne vlakninu nedoplnujes... to si dovedu predstavit, ze te to nafouklo jak balon :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Předchozí

Zpět na Treking