Jedlo na turach

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » stř zář 14, 2022 18:05

Aha, čaj jak ze školní jídelny, dva sáčky na celou várnici, tak to jo, to nemá moc kofeinu :)

Zrovna řeším ořechy.
Po minulým zklamání s kvalitou ořechů na Grizly jsem objednal jinde, tak su zvědav, ráno to budu mít. Vše prý v bio kvalitě, za dobrou cenu. Tady u nás určitý druhy ořechů nekoupíš, ořechový másla taky ne.. A když už to někde výjimečně maj, stojí to nesmysl. Ořechy a výrobky z nich tedy musím kupovat na netu. Vždy jsem bral z Grizly, ale po dvou posledních zkušenostech si tam už nic nekoupím.
Máte někdo doporučení na obchod s čerstvými, kvalitními ořechy, ořechovými másly atd bez kompromisů na kvalitě?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8073
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » stř zář 14, 2022 18:13

v cem se grizly zhorsil? ja uz tam orechy nebrala mozna tak rok, vetsinou neco dostanu tak poruznu, ze beru jen orechovy mouky a ty sou v pohode
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » stř zář 14, 2022 18:19

Objednal jsem extra velký kešu, maj totiž úplně jinou strukturu než ty malý. Půlka balení bylo to, co jsem objednal, druhá půlka mrňousi. Prostě levárna.
Pekany byly zvětralý a hnusný, celej sáček jsem nasypal ptákům.
Na stížnost nikdo nereagoval. Tak jsem vyhodil i to arašídový máslo, co bylo cítit plísní. Obrovský zklamání, kvalita šla úplně do kopru
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8073
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » stř zář 14, 2022 19:42

Dromedaro píše:dávám cca 200g vloček. Já kolikrát, když ráno ty vločky dojím, tak hned od stolu utíkám na velkou. Ale to si myslím, že způsobuje ten olivový olej.
Vubec nemusi...

Kdybych si ja daval na snidani 200g vlocek, to bych se asi jak pos...l, tak i pozvracel I bez oleje. Protoze to je opravdu neskutecne velka porce jidla. Etheric ma plnou pravdu - tim si doslova "zaseres" cele travici ustroji a energie nutna na jeho straveni a posun dale nejspise vycerpa zasoby Tveho tela. Pokud na treku neveceris, tak o to vice, nemas "vecerni prisun" energie. I proto muzes rychle pocitovat hlad - ale ve skutecnosti jej mit nemuzes, protoze mas zaludek preplneny jeste nejakou dobu a zaludecne stavy se neprojevi pocitem hladu. Ty budes mit spise pocit nutnosti doplneni energie - a protoze Tve telo je zvykle, ze jeji prisun je z jidla, mozek Ti vytvori pocit hladu. Mozna to neni napsano spravne z biologickeho hlediska ale nejak tak podobne bude.
Ze od stola utikas na velkou nebude jen tim olejem, ale i tim mnozstvim vlocek a mozna reakci Tveho organizmu na to obrovske mnozstvi. Samozrejme olej, hlavne vetsi mnozstvi.

Jen vezmi to tak, ze 200g vlocek je 200g suchych obilovin - a ted si predstav, ze bys uvaril na snidani 200g suche ryze. To vychazi na pul kila uvarene ryze, coz mi jako ranni jidlo prijde fakt ujete. A to ty horkou vodou zalite vlocky prijmou o dost vice vody nez ryze - ale zavisi taky, kolik te vody pouzijes.
Lipon píše:nám stačí ráno jedna porce instant kaše vytuněná hrstí rozinek, na oběd dvě müsli tyčky, za hodinu až dvě na sváču pár malých kousků sušeného masa a v 5 pak větší porce Travel Lunch.
Mne se taky na dovolene, kde cele dny chodim (jeste znasobene nadmorskou vyskou) staci zlomek jidla, co normalne snim doma. A to bydlim v udoli a mam moznost si neco vecer uvarit.

Napr ted - rano jsem si varil kasi (ty ochucene, co prodavaji v Lidlu, 60g), do toho neco jako studenstkou smes - arasidy, mandle, kesu a rozinky - 100g sacek na ctyrikrat, k tomu caj. (Kdyz jdeme na dovolenou cela rodina, tak je na snidani zeleninovy vyvar a k tomu pridel krajicku chleba s maslem :-). Taky staci.) Pres den jsem mel dva krajice chleba (velikosti podle velikosti chleba, rozdil ve velikostech i trojnasobny) s maslem a platkem syru a bral jsem si bud 100g Flapjack nebo tycinku sojovych rezu, z tech jsem neco snedl asi jen ctyrikrat dokopy, z toho jedne Flapjack nadvakrat - a to krome jedne vyjimky az v autobuse k veceru, jen dvakrat to bylo kvuli "pridani energie". Ale z tech dvou krajcu chleba jsem minimalne jeden kazdy den privezl zpatky domu, nekdy i oba.
Ano, na veceru si neco uvarim - je to vice-mene na zpusob trochu zeleniny, ryze, mozna trochu tofu nebo tempehu, ted jsem tam daval zavarenou cocku nebo fazoli, ale nijak moc. Za dva tydny jsem na vecere spotreboval snad o lzyci vice nez pulku kilove parbolizovane ryze, jednu malou dyni Hokkaido (posledne dva dny jsem pouzil vice nez pulku, asi 3/4 jednoho kvetaku a pulku kiloveho sacku mrkve jsem vzal domu. K tomu jednu konzervu zavarene cocky, tj. cca 800g, vylito z toho tak 3 deci "vody" a jednu malou konzervu cervenych fazoli - z nichz jsem taky posledni den pridal vse, jinak by mi zustalo alespon 1,5 porce. Jo a do toho jidla jsem jeste pridaval slanou prazenou loupanou slunecnici - asi 2 100g sacky dokopy.

Z cehoz mne vyjde dokopy jen zlomek te energie, co jsem spotreboval. Navic kupodivu nejmene mam nutkani neco jist pri nejvetsi spotreby energie, tj. nejtezsich, nejdelsich trasach s velkym prevysenim. Pricemz nijak nepocituji nedostatek energie, ani hlad - ten jen nekdy na chvilu, uz kdyz sedim v buse zpet. Taky se mi nejde uplne dobre, kdyz vyjimecne vyrazim hned po snidani na slapani. To posezeni v buse nebo alespon v lanovce mi dela dobre, traveni uz zacne a asi uz se zacne projevovat neco energie ze snidani.
Jen vyjimecne se stane, ze nekdy jdu vetsi vylet nez "na co mam" a v tom pripade me nekde ke konci najednou v prubehu chvilky prepadne hrozny hlad - ale je to ve skutecnosti znameni tela, ze jsem totalne vycerpal zasoby energie a nema kde dal brat. Samozrejme jeste neco ma, ale kdyz ji nedoplnim, jde se mi vyyrazne hur, ztraci se pozornost, proste se vypinaji "ne uplne nutne cinnosti", ktere stoji energii a "jde se automaticky na vuli". Vzhledem k tomu, ze ve VHT terenu je ta pozornost vetsinou docela dulezita (mnohdy jsou stezky takove, kde se nesmi padat, nesmi potknout), v tom pripade se snazim tu energii nejak doplnit - i proto, ze vim, ze u mne by to taky znamenalo, ze az dojdu domu, tak budu vyrizeny na nekolik dnu tak, ze ani z domu nevyjdu.

Cimz jen chci znovu naznacit, ze pri takove zatezi moje telo a hlavne moje traveni funguje uplne jinak nez normalne. Nevim, ani bych nerekl, ze bych extra neco shodil, mozna kilo, kilo a pul za dva tydny. Ale kdyz prijdu domu, tak to potom mam hroznou chut se dozrat.
Nebylo tomu tak vzdy - rekl bych, ze se telo zacalo prizpusobovat a ted podobne funguje i doma, kdyz jdu pres vikend na jednodnovku - jen s rozdilem, ze vecer uz dojidam, co jsem nemel pres den. Ale telo taky ma tendenci optimalizovat vsechny svoje procesy - jak traveni, tak i pohyb a jiny vydej energie. Uz nefunguje jako za mlada, se mu nechce delat zbytecne pohyby, "jen tak" nekde odbihat, poskakovat, kdyz to neni nutne.

Takze Dromedaro, mozna i Tvoje telo si casem zvykne a i Ty si casem najdes "idealni jidelnicek". Asi to chces jeste cas a trochu experimentovani - a dobre vnimani, co a jak ucinkuje na Tvuj organizmus.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » stř zář 14, 2022 21:54

Etheric píše:Aha, čaj jak ze školní jídelny, dva sáčky na celou várnici, tak to jo, to nemá moc kofeinu

To je zas druhy extrem. 2.5 gramu Assamu na litr vody mi prijde v pohode, jak chutove, tak kofeinem, tak na doplneni tekutin po ranu. Nestacil by klasicky cesky sacek 1.5 g cajoveho prachu smeteneho z podlahy ;-)

apuka píše:Mozna to neni napsano spravne z biologickeho hlediska ale nejak tak podobne bude.

:lol: vypada to jako blabol, zni to jako blabol, co je to?

apuka píše:Ze od stola utikas na velkou nebude jen tim olejem, ale i tim mnozstvim vlocek a mozna reakci Tveho organizmu na to obrovske mnozstvi.

No nevim, mne prijde naprosto normalni jit po snidani na velkou. Kdy jindy? Vzdyt je to uplne idealni stav, rano se poradne najist, zbavit se odpadu z predesleho dne a mit cely den pokoj.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » čtv zář 15, 2022 6:06

apuka píše:tim si doslova "zaseres" cele travici ustroji a energie nutna na jeho straveni a posun dale nejspise vycerpa zasoby Tveho tela.

Jo, hlavně když k tomu ještě přidá salám, sýr a zapije to kafem. V trávicím traktu vznikne dost těžko stravitelná směs. Sýr a salám společně nedělaj dobrotu, salám a kafe taky ne, ani salám a obilná kaše. Některý potraviny by se měly jíst s odstupem času, ne společně
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8073
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » čtv zář 15, 2022 6:26

apuka
tobe taky zavidim, ja nechapu jakto zevsichni kdo ji na vylete malo hubmou a jen ja sem tloustla:D

ted si pripadam jak magor protoze proste dodrzuju uz skoro 2 roky doporuceji nutricniho a zeru takn3x vic nez moji kamarafi a nekdy si pripadam i docela trapne ze furt jen zeru:D ale konecne nepribiram:D

mike
ano su taky zvykla ze me postouchne cokoli rano k jidlu a pokud ne je neco spatne
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Dromedaro » čtv zář 15, 2022 7:03

mike píše:No nevim, mne prijde naprosto normalni jit po snidani na velkou. Kdy jindy? Vzdyt je to uplne idealni stav, rano se poradne najist, zbavit se odpadu z predesleho dne a mit cely den pokoj.

Říká se, že člověk by měl snídat jako král, obědvat jako princ a večeřet jako chuďas.
Tak já donedávna chodil na velkou i třikrát denně, skoro vždy tak půl hodiny denně po jídle. V posledních dvou týdnech se to nějak změnilo, že někdy nejdu ráno, ale až odpoledne a třeba jen jednou denně. Tak přemýšlím, jestli je něco špatně nebo ne.

Mně na kaši, chlebu, sýru, salámu, kávě, čokoládě po ránu nic špatného nepřijde. Jasně, že třeba v čínské medicíně se dočtu, že to co jím po ránu je peklo a brzy umřu. Ale já necítím, že by mi po tom bylo nějak špatně nebo mi to nedělalo dobře. Já mám asi něco jako kachní žaludek, že cosi teď vybavuji, nedělá žádné jídlo nějak problém nebo kombinace jídel, že by mi po něm bylo špatně nebo, že by se mi příčilo ho jíst. Zase bych třeba po ránu ale nechtěl snídat, jak jsem viděl třeba na jedné brigádě, že si chlapi na snídani dělali tatarák nebo smažili řízek.

Na těch trecích jím podobně jako doma, ale doma se mi málokdy stane, že už bych nechtěl večeři. Je ale pravda, že často jím, protože mám chuť, než že bych potřeboval. Na těch trecích jsem to nemyslel jen tak, že se mi jde lépe a nemám odpoledne hlad, ale že se dostanu do nějakého stavu, kdy mám chuť pořád jít a nezastavovat. Takže se toho i snažím využít a když jsem někde, kde není problematický terén, tak jdu až třeba do jedenácti nebo půlnoci a pak až někde zalehnu u cesty.

mike píše:
Etheric píše:Aha, čaj jak ze školní jídelny, dva sáčky na celou várnici, tak to jo, to nemá moc kofeinu

To je zas druhy extrem. 2.5 gramu Assamu na litr vody mi prijde v pohode, jak chutove, tak kofeinem, tak na doplneni tekutin po ranu.

Ty čaje z jídelny měly svoji romantiku :) Dva sáčky čaje na várnici, do toho vymačkat tu žlutou flašku citronové příchutě a přesladit to bílým cukrem.
Tak doporučuje se jedna čajová lžička sypaného čaje na šálek vody. Já někdy dělávám, třeba vrchovatou polévkovou lžíci na 3dc hrnek a louhuji třeba deset-patnáct minut. Mám to rád hořké k buchtám. Jinak kupuju i ty prachové "bylinkové" čaje v sáčcích za 30Kč za krabičku a na konvici dávám louhovat jeden sáček, ale mám to k pití místo vody, aby to bylo trochu ochucené. Nic od toho neočekávám, natož léčebné a zdraví prospěšné účinky, kterými se to chlubí na obalu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4338
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Jedlo na turach

Příspěvekod Lipon » čtv zář 15, 2022 7:44

Mawe: no já s tou popsanou cestovní kombinací zhubl za necelých 10 dní asi o 3kg, ale nebyl to jenom jídlem, těch cca. 20kg nákladu na tom 4 denním treku a výlety s lehčím batohem na tom měly svou zásluhu :-)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » čtv zář 15, 2022 7:57

Ohledně těch kaší, nejšílenější variace lze nalézt u PCT hikerů. Ovesný vločky se sušeným ovocem, ořechy, lentilkama, zalitý mega množstvím oliváče. To bych ještě dal, ale takový vločky naslano, s jerky a oliváčem, to už je hardcore, to bych nedal. Ale borec toho sežral celej 600ml titanovej hrnek :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8073
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » čtv zář 15, 2022 8:24

lipon
no ja s 15kg baglem za 7 dni s podobnou stravou na dukla - kremenec cca 20km denne pribrala asi 2 kg:D a zustalo mi to hezky do dalsiho vandru, ve skotsku na WHW asi s podobnou stravou dalsi +2kg...

od te doby, co "zeru jako prase" prijizdim z dovolene se stejnou vahou jakou opoustim byt a fakt zavidim tem 90% lidi kolem me, ze na dovce zhubnou, pro me je zazrak ze tam nepribiram:D a jakmile polevim v jidle, tam sup uz to skace..

takze si obcas pripadam fakt jak blazen, ze na vandru ci dovce se laduju celej den ale v zajmu nepribirani uz mi nic jinyho nezbyva:D

(a bylo super, kdyz mi driv na tyden stacilo presne kilo jidla, kde v susenym stavu bylo asi 150g kase a dneska potrebuju tak 600g jidla na den a dost se to pronese:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » čtv zář 15, 2022 8:45

Mawenzi píše:tobe taky zavidim, ja nechapu jakto zevsichni kdo ji na vylete malo hubmou a jen ja sem tloustla:D

ted si pripadam jak magor protoze proste dodrzuju uz skoro 2 roky doporuceji nutricniho a zeru takn3x vic nez moji kamarafi a nekdy si pripadam i docela trapne ze furt jen zeru:D ale konecne nepribiram:D
Nezavid.

Ja jsem na tom byl jeste tak 20 let nazad presne naopak, jako Ty - jsen zral vsechno a v jakemkoliv mnozstvi. Jak jsem rikaval, jedl jsem pouze jednou denne - rano vstal a zacal a dokoncil vecer tesne pred spanim, jinak jsem se ladoval vsim, na co jsem narazil. A nepribiral jsem vubec, stale jsem byl na svych cca 67-68mi kilech. Dalsich cca deset let jsem jedl stejne, jen se to projevilo na vaze, ktera furt rostla na soucasnych cca 81kg - traveni uz nefungovalo tak dobre. Potom jsem to musel zacal omezovat a zacit jist normalne.
Proste jako mladsi jsem mel hodne rychle traveni, ktere zpracovalo vsechno, cokoliv preslo od vstupu k vystupu za pulku az tretinu casu prumerneho cloveka. Nevyhoda toho ale bylo, ze z takto rychle pohybujici se masy se vyrazne omezuje prisun zivin, takze vetsina jidla telu nic nedodala. Ja jsem si sve traveni "vyladil" na nejaky normal omezenim jidla, protoze s tim obrovskym mnozstvim pracovalo v omezenem rezimu.

Tys to mela a mas naopak - tim malym mnozstvim jsi nutila pracovat traveni (co se tyce ziskani zdroju z obsahu strev) dlouhodobe az nad maximum, cimz si jej prinutila "si delat nouzove zasoby" (tj. pribirat). No a zvysenim mnozstvi jidla jsi mu umoznila se vratit k normalnimu fungovani a zjisteni, ze si nemusi delat ty zasoby, protoze ma dostatecny prisun.
Taky vidis, ze jsem nic moc nezhubl, to, co jsem ztratil je v ramci bezneho kolisani vahy. U Tebe nejspise duvod pribirani na trecich bude, ze traveni dostane zase paniku, ze tu zvysenou potrebu nebude mit jak poskytnout, tak si zase odklada trochu do zasoby. Proste "aktivovany zachnranny mechanizmus".

Jinymi slovy my oba jsme si tryznili svuj travici system a ted jej mame nejak, kazdy jinym zpusobem na ceste k normalu. Tak bychom se toho meli drzet - oba svym osvedcenym zpusobem.
No a mne ten snizeny prisun pri turach funguje opravdu jen pri zvysenem vydeji energie a to pouze kratkodobe. Doma pri beznem zivote bych to takto nezvladl vic nez den, mozna dva, ale to bych asi potom odpadaval.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » čtv zář 15, 2022 9:15

Dromedaro píše:doporučuje se jedna čajová lžička sypaného čaje na šálek vody. Já někdy dělávám, třeba vrchovatou polévkovou lžíci na 3dc hrnek a louhuji třeba deset-patnáct minut.
No, takova doporuceni jsou hodne zobecnene - a hlavne kazdy doporucujici si predstavuje pod pojmem "salek" jinou velikost, nekdo tak max. deci a pul, nekdo tri deci.

Hlavne ale je to o dost ruzne podle druhu caje a podle toho, jak ten "vyluh" beres. Pokud chces na bezne piti jako doplneni tekutin, tak tam nemuzes dat moc caje. Taky zavisi od konkretniho caje. Napr. u Darjeelingu dokazes sehnat caj, kde Ti jedna lzycka na litr a pul vody doda hodne silnou "darjeelingovou" prichut (to je jinak spise smerem k nizsi kvalite) a taky takovy, kde pridas nekolik lzici na hrnek a tu prichut najdes az po polknuti a to hodne jemnou. Napr. takova prvni jarni sklizen s premirou tipsu, tj. nejvyssi kvalita.
Assam je takovy "plnsi" ma vyraznejsi chut a dokaze ji predat do vyluhu lepe - proto souhlasim z Mikem, ze tech 2,5 g je na konvici (pocitam litrovou) vice nez dostatecne. Pokud stale pouziva, jak nekdy psal ty sacky od Liptonu, tak to je v ramci drcenych caju (to neni znamka horsi kvality, jen druh zpracovani) dost vysoka trida.

Pokud to chces na vychutnani, tak to zase zavisi od konkretniho caje a zpusobu pripravy. Kvalitni caje (i cerne, resp. spravne cervene) se delaji na vice nalevu se zvysovanim teploty vody pri zaliti a mirnym prodlouzenim doby louhovani. Chut mas u kazdeho nalevu trochu jinou, ale i u tretiho presne citis silu a chut caje. Ale takovy caj si nedavas na snidani ke kasi nebo necemu jinemu.

Hodne me ale prekvapuje, ze pises, ze pri takkovem mnozstvi caje louhujes 15 minut. Popravde receno, prichazis takto o moznost zjistit, jakou chut ma ten caj :wink:, protoze citis hlavne dodatecne vyluhovane trisloviny. Zkus nekdy ten vyluh po cca trech minutach, max. po peti, to ale uz bude mit horky nadech. Pokud mas kvalitnejsi caj, tak zkus udelat nejprve prvni nalev s ne vrouci vodou, nech vodu po varu par (5-8) minut vychladnout a az potom zalij a vyber caj po 2-3 minutach. Potom ten samy caj si muzes zalit uz varici vodou na druhy nalev a nechat louhovat 5-7 minut. Budes asi prekvapeny, jak rozlicne caje budes mit, pricemz i ten druhy nalev bude dobry.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát zář 16, 2022 2:17

Dromedaro píše:Tak já donedávna chodil na velkou i třikrát denně, skoro vždy tak půl hodiny denně po jídle.

Trikrat denne? To bych se z toho po... :D

Dromedaro píše:Tak doporučuje se jedna čajová lžička sypaného čaje na šálek vody.

Zalezi na tom, jestli chces caj degustovat, vychutnavat nebo je to jen doplnek k jidlu. Cajove ritualy jsou bez jidla.

apuka píše:Assam je takovy "plnsi" ma vyraznejsi chut a dokaze ji predat do vyluhu lepe - proto souhlasim z Mikem, ze tech 2,5 g je na konvici (pocitam litrovou) vice nez dostatecne. Pokud stale pouziva, jak nekdy psal ty sacky od Liptonu, tak to je v ramci drcenych caju (to neni znamka horsi kvality, jen druh zpracovani) dost vysoka trida.

Ano, Lipon, jeden z mala sackovych caju u nas, co se da pit. A ano, Assam je (anglicky) snidanovy caj, protoze je vyrazny, plny a je v nem trochu vic kofeinu.

apuka píše:Hodne me ale prekvapuje, ze pises, ze pri takkovem mnozstvi caje louhujes 15 minut. Popravde receno, prichazis takto o moznost zjistit, jakou chut ma ten caj

Asi tak. U kazdeho caje je doporuceni, jak dlouho se ma louhovat,. Assam je v pohode i 10 minut, protoze trisloviny mu pomahaji, ale treba zminovany Darjeeling ma maximum 4 minuty, protoze trisloviny pak uplne zmeni jeho chut, zhorkne.

apuka píše:Pokud mas kvalitnejsi caj, tak zkus udelat nejprve prvni nalev s ne vrouci vodou, nech vodu po varu par (5-8) minut vychladnout a az potom zalij a vyber caj po 2-3 minutach. Potom ten samy caj si muzes zalit uz varici vodou na druhy nalev a nechat louhovat 5-7 minut. Budes asi prekvapeny, jak rozlicne caje budes mit, pricemz i ten druhy nalev bude dobry.

To se tyka hlavne zelenych a specialnich caju, pricemz kazdy to ma jinak a je dobre se konkretnim doporucenim ridit. U cernych se doporucuje varici voda a jelikoz varici voda je posledni nalev u vseho, tak jeden.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » pát zář 16, 2022 6:36

Čaje venku piju z toho, co zrovna je. Celej rok he z čeho dělat čaje. Zkoušel jsem i fermentovanej z vrbovky a mělo to velkej úspěch
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8073
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Lipon » pát zář 16, 2022 8:24

mike: mě prosím nelouhovat, nedělá mi to dobře už po necelé minutě :mrgreen:
Lipton klidně

ja zas mám rád chuť bergamotu v Earl Grey a před pár lety jsem v podstatě náhodou narazil na earl grey s jasmínem a od té doby je to v černých čajích favorit, tam stačí pár minut, po delší době už je tak hutný, že se bez cukru a mlíka nedá moc pít
pytlíkový není, jen sypaný na váhu
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Dromedaro » pát zář 16, 2022 9:58

Apuka: Jo, já vím, jak se připravují sypané čaje i s tím louhováním. Já si na tom dřív ujížděl a čaje si doma připravoval. I teď si občas nějaký sypaný udělám. Mám varnou konvici, kde lze nastavit teplotu, tak si to i odstupňuji podle počtu nálevu. Ten darjeling mi hodně chutná, to je dobrá odrůda. Ale právě u něj mám nejraději, když jej louhuji dlouho. Pak mám ještě rád zelený a černý Pu-erh. V jednom obchodě, kde si čaje občas kupuji, tak jsem objevil pročišťující bylinkovou směs, která mi hodně chutná, je z toho hrozně dobrý čaj a piju to často místo vody, že to připravím podobně jako Mike, jednu polévkovou lžíci na konvici. Ty černé sypané čaje nelouhuji pokaždé dlouho do takové hořkosti. Jen občas. Mně to ne vždy udělá dobře a stane se mi, že je mi pak na zvracení.

Z těch klasických zelených a černých čajů v sáčku mi nepřijdou špatné od značky Sir Winston a Ahmed tea.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4338
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pát zář 16, 2022 11:48

mike píše:To se tyka hlavne zelenych a specialnich caju, pricemz kazdy to ma jinak a je dobre se konkretnim doporucenim ridit.
Ne, tyka se to i cervenych (cernych) caju - ale pouze te nejvyssi kvality, (extremni priklad) druhy nalev sacku Pigi caje mohou pit jen ti, co si do toho nalevaji hodne sirupu, citronu, cukru, ..., jen potom nechapu tu dulezitost sacku caje :-).

Dobre Assamy muzes pouzit dvakrat (treti nalev uz moc pouzitelny neni), Darjeelingy (zase ty nejlepsi kvality) az trikrat a z nekterych je jeste pouzitelny i 4. nalev. Ruzne cinske maji ruzne moznosti - nektere se sbiraji/delaji zpusobem, ktery moc nalevu nepripousti a u nekterych mas min. 3 vynikajici nalevy.

Jen to neni pro sackove caje. S tema - mysleno ty bezne sacky s drcenym cajem, co je ted v mode, velke sacky s dostatecnym prostorem na nedrceny plnohodnotny caj, to je neco jineho - to moc dobre nejde, uz proces drceni je (i) kvuli tomu, aby se do vyluhu dostalo co nejvice chutovych latek, tj. je uz prvnim nalevem je vyplavis.

Co se tyce "ridit se doporucenim" je dost osidne, protoze je velkou otazkou, koho doporucenim se mas ridit... Na ten sackovy Assam je to, co je na sacku, OK, jak jsem psal vys, ale na ty kvalitni sypane by ses mel ridit doporucenim pestovatelu. No a napr. v Indii (zase opakuji, ty nejkvalitnejsi sbery) maji i pro Assam ruzne doporuceni dokonce pro sbery z ruznych zahrad. To same Darjeeling, tam zavisi jestli je to prvni, druhy nebo treti (ne vsude) sber + ktere listky a tipsy + v jake vysi se to sbira + konkretni zahrada/pestitel.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát zář 16, 2022 17:50

Lipon píše:mike: mě prosím nelouhovat, nedělá mi to dobře už po necelé minutě

:D sorry, vubec nechapu, kde se mi to pismenko ztratilo 8)

(teda chapu, clovek to vidi a mozek se to automaticky uci, proto mne stve apuka se svymi zpotvoreninami, clovek to od nej muze chytit...)

Dromedaro píše:Ten darjeling mi hodně chutná, to je dobrá odrůda. Ale právě u něj mám nejraději, když jej louhuji dlouho.

To je normalni vrazda caje :lol: Fakt skoda Darjeelingu, uplne tim zabijes puvodni chut, jelikoz ta horkost ji prebije. Z caju, ktere jsem kdy mel, je to tady nejmarkantnejsi. Jak jinak cas louhovani az tak moc neresim, tak tady si nastavuju casovac na 4 minuty.

Dromedaro píše:Ty černé sypané čaje nelouhuji pokaždé dlouho do takové hořkosti. Jen občas. Mně to ne vždy udělá dobře a stane se mi, že je mi pak na zvracení.

To delaji prave ty trisloviny. Stahuji a muze to mit i tenhle efekt. Mne to teda nedela a nevadi, ale zas nedavam nejake extra davky.

apuka píše:Dobre Assamy muzes pouzit dvakrat (treti nalev uz moc pouzitelny neni), Darjeelingy (zase ty nejlepsi kvality) az trikrat a z nekterych je jeste pouzitelny i 4. nalev.

Darjeeling neni cerny caj a ano, u nej je vice nalevu mozne. Kdyz nepouzijes varici vodu, ale postupne zvysujes. Assam je potreba zalit varici vodou, jinak nema plnou chut a druhy nalev bych z neho fakt nedelal, ale to je vec kazdeho soudruha ;-) Kdyz nekomu chutna odvar z pouzitych ponozek, tak at si ho klidne uvari.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pát zář 16, 2022 18:26

mike píše:Darjeeling neni cerny caj
:shock: :shock: :shock: A jaky je teda podle Tebe? Jo, delaji i zeleny, z vetsiny z nich, co jsem pil se trochu ztraci ta typicka prichut. Taky bily, dokonce i "oolong", ale ty uz u nas moc k dostani asi nejsou. A taky nektere jsou hoodne tipsove - ale furt cerne, fermentovane. Ta jina chut oproti Assamu je dana vysokohorskym podnebim, mensim mnozstvim vlahy a kratsi dobou dozravani (ma az ctyri sklizne, Assam pouze dva). A hlavne je kazda sklizen jina - jinak sbirana, jinak silne fermentovana a taky chutna docela rozdilne. Te treti sklizen se nejvice podoba typickym cernym cajum. Prvni a druha sklizen jsou vyrazne min fermentovane, ale neodpovidaji ani zelenym ani bilym cajum.

Jak jsem uz psal, ani kvalitni Assam nemusis zalevat vrouci vodou... Ziskas tak jemnejsi chut. A druhy nalev bude taky plna chuti, az by ses docela divil.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Dromedaro » pát zář 16, 2022 19:50

mike píše:To je normalni vrazda caje :lol: Fakt skoda Darjeelingu, uplne tim zabijes puvodni chut, jelikoz ta horkost ji prebije

Tak nevím, mně to přijde, že to tomu dá lehce svíravou chuť a je to lepší. Při krátkém louhování mi ta chuť přijde nevýrazná. A dělám to spíše u odpoledních nálevů, protože ony ty darjeelingy při delším louhování mají uklidňující účinek. Takový lehce sedativní, ale ne uspávací. Když louhuji krátce, tak u darjeelingu, které dělám ráno, protože to naopak umí příjemně povzbudit. Ale zase, nevím v jaké cenové relaci nakupuješ Darjeelingy ty, ale já nakupuji balení cca 100g/130Kč. Ty darjeelingy, které jsem viděl třeba 50g/400Kč, ty bych takhle neodbýval.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4338
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pát zář 16, 2022 20:40

Dromedaro píše:nevím v jaké cenové relaci nakupuješ Darjeelingy ty, ale já nakupuji balení cca 100g/130Kč
Tak asi prave proto... TO jsou opravdu hodne levne, nejspise ty treti (monzunove) sbery, ktere se povazuji za nejmene kvalitni, fermentuji se cca stejne dlouho jako napr. Assamy, protoze kvuli rychlemu dozravani listu (kvuli velkemu mnozstvi vody) maji jinak hodne nevyraznou chut - daleko od tech lepsich DJ. Jo, ani ty 50g/400 nemusi patrit mezi ty nejspickovejsi. Uz jsem nekolik let v cajovne nebyl, ale tehdy byly z prvni sklizne ty uz dost kvalitne sbery z vybranych zahrad pri sezonnich ochutnavkach za nejakych 380 za 50g v dost omezem mnozstvi. Ale to byl pomer dolaru k EUR nekde uplne jinde, tak 0,7 i mensi. Mezitim se zvysily o hodne i dolarove ceny a dopravy. Bohuzel se uz ani nepodivam na cenik, cajovna presla na Facebook ](*,).

Praveze ty jemnejsi (tj. kvalitnejsi a taky drazsi) DJ maji oproti ostatnym cajum uplne jemnou muskatovou (presneji "muskatelovou") prichut, ale to si musis nechat v ustech "rozpustit" kazdy lok abys to poradne vychutnal :-). No ani na snidani ani jako odpoledni doplneni tekutin to neslouzi...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát zář 16, 2022 21:42

apuka píše:A jaky je teda podle Tebe?

Specialni. Darjeeling je kategorie sama pro sebe, srovnatelna je jen obdoba z Nepalu.

apuka píše:Prvni a druha sklizen jsou vyrazne min fermentovane, ale neodpovidaji ani zelenym ani bilym cajum.

No prave, je to nekde mezi. Pije to i muj tata, ktery jinak jedine zelene caje, cerne pit prestal. Zasadne jen prvni a druhou sklizen, treti jsem snad ani nikdy nemel.

apuka píše:Jak jsem uz psal, ani kvalitni Assam nemusis zalevat vrouci vodou... Ziskas tak jemnejsi chut. A druhy nalev bude taky plna chuti, az by ses docela divil.

Klidne si ty ponozky vyvar, to je na tobe :twisted:

Dromedaro píše:Tak nevím, mně to přijde, že to tomu dá lehce svíravou chuť a je to lepší.

Lehce? Naopak, velmi. Lehce je mezi 3 - 4 minutami, pak uz je moc a prebije to vsechno ostatni.

Dromedaro píše: nevím v jaké cenové relaci nakupuješ Darjeelingy ty, ale já nakupuji balení cca 100g/130Kč. Ty darjeelingy, které jsem viděl třeba 50g/400Kč, ty bych takhle neodbýval.

Nevim presne, ale okolo 300 - 400 za 50 g to je. Prvni sklizen, druha byva o neco min. Ja to mam ciste pro vyjimecne prilezitosti, sice bych to klidne pil casteji, ale nemuzu, caj ke snidani zajisti denni prijem kofeinu a cokoliv navic uz mi dela problemy se spanim. A pit tohle ke snidani je blbost, to se musi vychutnat samostatne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » čtv pro 15, 2022 12:04

Nebudete mít náhodou někdo cestu na Sever do končin, kde prodávají surströmming? Rád bych to ochutnal :mrgreen:
Jestli by mi mohl někdo konzervu či dvě přivézt, byl bych moc vděčný :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8073
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » čtv pro 15, 2022 13:11

Jestli všechno dobře půjde, tak bychom v únoru měli vyrazit. Návrat asi v květnu.
Dovézt můžeme, pokud Ti stačí nabídka z obchoďáku, speciálky vyhledávat nebudem - leda pokud by sis našel něco, co bychom měli cestou.
Akorát by sis pak nějak musel vyřešit předání/dopravu od nás. Poštou bych to nerada posílala, ještě by mě mohli obvinit z pokusu o teroristický útok :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » čtv pro 15, 2022 14:03

Tam je to běžná potravina, ne? Bude stačit normálně z obchodu, to, co baští místní. Je toho víc druhů, nebo jen jeden?
Si pro to zajedu klidně vlakem, cesta zpět bude nejvíc na pohodu, budu mít celej vagón sám pro sebe :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8073
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » čtv pro 15, 2022 14:22

Ano, je to běžně v obchodě. Jestli je víc druhů nevím, nezkoumali jsme to. Výrobců víc je. Obsah bude každopádně zcela jistě stejně hnusný :twisted: Můžu Ti vzít třeba po konzervě od dvou výrobců a porovnáš.

Možná pro sebe budeš mít i celej vlak :lol:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » čtv pro 15, 2022 14:30

Fajn, díky, dvě konzervy budou stačit, bude s tím srandy kopec :mrgreen:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8073
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Olchor » čtv pro 15, 2022 15:28

Citace z přepravního řádu : "osoby opilé, zapáchající nebo jinak odporné budou vyloučeny z přepravy" :) takže ne celej vlak pro Etherica, ale celej vlak bez Etherica :D
Jinak já tenhle hnus cejtil jen jednou na cca 10m a stačilo....
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » čtv pro 15, 2022 15:37

Prej to smrdí strašně, ale když se přes to přeneseš, že to je dobrý. Ještě bysem rád ochutnal ty ptáčata hnijící v tulení kůži a hakárl. A fermentovanej tulení tuk mě zajímá.
Co tam mají ještě? Asi nic "odpornější" než surströmming nebude, nebo jo? Jak se to vůbec jí? Tak jak to je, jako třeba sardinky?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8073
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Treking