Jedlo na turach

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod aksam » čtv dub 28, 2016 11:10

datlovou pastu uděláš lehce i doma, jen se datle musejí namočit do vody na pár hodin a mixér se na ni neuvaří
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 28, 2016 11:16

to jo, akorat mi to prijde jednodussi a mozna i levnejsi (protoze kilovka te pasty stoji cca kilo ale za kilo koupim 200g datli...), tak sem to sem dala prave i jako alternativu, kdyby to nekoho zajimalo.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Jasme » pon kvě 2, 2016 13:48

Přátelé, mám dotaz ke snídani na tůře (a tím myslím tůru, kdy se člověk min 7 dní nedostane do civilizace). Chystáme se na cca 300 km přechod a vymysleli jsme si takovouto směs ke snídani:
- instantní rýžová kaše,
- sušené mléko,
- lyofylizované ovoce,
- ořechy,
- třtinový cukr,
- vanilkový prášek
+ VODA

Směs je moc dobrá a hmotnost docela ujde (za předpokladu, že má člověk k dispozici v tábořišti samozřejmě vodu).

Problém mám ovšem ten, že tahle směs rychle dodá energii, ale velmi snadno se tráví a po vyzkoušení na víkendové tůře jsme zjistili, že i po pořádné porci má člověk okolo 10 hod. hlad jako vlk.

Jak, prosím, řešíte složení snídaně u pochodů, kde pro Vás hmotnost a skladnost jídla hraje velkou roli?

Napadlo mě do té snídaně přidat tuky nebo vlákninu? Třeba ovesné vločky?
Jasme
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte led 20, 2015 10:58

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod fps » pon kvě 2, 2016 14:24

tuk a vláknina je správná volba, já používám k snídaní všemožné instantní kaše, k těm co si psal pak ještě jáhlovou, pohankovou, špaldovou, vícezrnnou, a sušené tučné mléko, do cca 12h mi stačí 150g instantní kaše
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pon kvě 2, 2016 14:40

@Jasme: Můžete zkusit přidat přepuštěné máslo, energie má hodně (cca 3680 kJ (resp. 880kcal)/100 g), chuťově se do sladké kaše hodí a týden by snad mohlo vydržet i v létě v batohu. Ale o kolik prodlouží pocit nasycenosti bude chtít vyzkoušet.

BTW, kolik gramů na jednu porci jste zkoušeli? Prodávané instantní kaše mají 65 g, ale to je dost dietní porce, "venku" si lidi dávají spíš dvě najednou.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod booze » úte kvě 3, 2016 9:31

Jasme píše:vymysleli jsme si takovouto směs ke snídani:
- instantní rýžová kaše,
- sušené mléko,
- lyofylizované ovoce,
- ořechy,
- třtinový cukr,
- vanilkový prášek
+ VODA

Kolik vazi jedna porce bez vody? Kolik je to energie? Zkus ji naslano. ryzova kase, susene vajicka, prepustene maslo, susena smazena cibule.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 3, 2016 19:51

taky sem si vytvorila smes - nasladko, kasi na slano ani nezvladam pozrit, leda by tam bylo fakt hodne zeleniny, coz je k prdu
pohankova instantni kase, suseny plnotucny mliko, mandle a slunecnicovy seminka a nastrouhana cokolada. Nic moc, ale na to ze kasema pohrdam tam sem zmakla ty 4zlice snist (no jako asi nez umrit hlady) ... ale ten zakydanej hrnek a neco tomu jeste chybi... (kdyz se prida prepusteny maslo, to davate primo do smesi nebo zvlast? by nemuselo vadit ani na sladko?)

jinak susena ryzovo zeleninova smes po 10ti dnech vypada hezky a pekne voni. Asi ji zkusim primo o vikendu a dej se vule bozi:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » úte kvě 3, 2016 20:59

@jasme: zkus, co Ti poradili uz ostatni - misto ryzove jinou obilninu, idealni je celozrnnou, protoze z bile ryze to opravdu rychle vytravi. Trtinovy cukr muzes zkusit nahradit susenym sladem, travi se to delsi dobu a zkus tam dat vice orechu a to takove co nejtucnejsi, napr. para orechy, pridat kokos, kakao nebo karob. Taky muzes delat na slano a pouzit ruzne lusteninove vlocky, dostat to ve zdrave vyzive nebo i v globusu (cocka, hrach) a to uz se bude travit citelne dele. Muzes si vzit i trochu olivoveho oleje a nakapat si na to, jak na slane tak i na sladke.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » stř kvě 4, 2016 11:27

@Mawenzi: Přepuštěný máslo do kaše jsem zatím zkoušela jen doma, ale pokud bych ho brala sebou, tak bych ho balila spíš zvlášť (do krabičky se silikonovým těsněním), aby se zbytečně nerozmatlalo po obalu kaše. Můžeš zkusit přidat sušené ovoce místo čokolády. Já jsem sice čokoholik, ale sladká kaše mi chutná víc s ovocem.

@apuka: Sladkou kaši s olivovým olejem máš vyzkoušenou? Já sice můžu obojí, ale představa, že to jím dohromady mě neláká. (Pokud jsi teda měl na mysli panenský olivový olej, rafinovaný olivový nepoužívám, ale předpokládám, že bude chuťově neutrální stejně jako jiné druhy.)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » stř kvě 4, 2016 14:45

No, sladkou... Ja si do ni nedavam zadne sladidla, jen susene ovoce, z toho je dostatecne sladka. Pisu "nakapes", tj. das tam par kapek - podle toho, co sneses, resp. jeste moc necitis . Jde tam o efekt tuku - delsi "vydrz" v zaludku. Samozrejme, sezamovy, dynovy nebo orechovy je mnohem chutnejsi na sladkou kase, ale zase min vhodny na slanou.

Jo, vlastne jsme vsichni zapomeli, ze misto oleje se tam da dat jako "zasoba tuku" to, z ceho se olej dela - sezamove, lnene, dynove, slunecnicove seminka. A do slane kase se da doma udelat gomasio - mirne oprazit na panvi mensi mnozstvi morske soli s vetsim mnozstvim (pomer jak komu chutna) sezamovych nebo lnenych seminek a potom to v mysce suribachi (da se dobre nahradit kosmetickou porecelanovou mysou/hmozdirem, v nejhorsim mlynkem na kavu) spolu rozmelnime na prasek. Toto potom davame misto ciste soli - chutna to paradne a ma pro turisty docela fajn ucinky (ze sezamu):
"Gomasio neutralizuje překyselení krve, a tím mírní únavu a bolesti. Vyživuje a posiluje nervový systém, zvyšuje imunitu, podporuje trávení a vstřebávání potravy ve střevech. Je zdrojem cenných minerálních látek. Obsahuje velké množství vápníku, železa a vitamínů skupiny B."

Nevyhoda je, ze se musi udelat tesne pred odjezdem a idealne skaldovat v sacku bez pristupu vzduchu. Vydrzi tak tyden, deset dnu, kym nezacne zluknout.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » stř kvě 4, 2016 16:42

@GreyMouse: souhlasim, na tohle bude prepustene maslo lepsi. Olivovy olej mam rad, kupuju ho v petilitrovych plechovkach a pouzivam hodne casto, ale na vsechno se nehodi. Jednou jsem ho zkusil dat do bramborove kase a nebylo to dobre. Sladka by byla jeste horsi.

Zacinam uvazovat o tom, ze si prepustene maslo taky zacnu brat s sebou... Pomer vaha/kalorie je skvely a jako pridavek do vecere by mohlo fungovat. I chut by mozna jeste vylepsilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod fps » čtv kvě 5, 2016 12:50

Mawenzi píše:ale ten zakydanej hrnek

já ráno nasypu doma připravenou směs do pytlíku od večer snědené dehydratované stravy, zaliji vroucí vodu, a po cca 10 min je hotovo, žádné mytí nádobí, když je velký mráz, tak se stejně nádobí nedá mít

Mawenzi píše:a neco tomu jeste chybi

doporučuji vanilkoví cukr, v Tesku ho mají zrovna ve slevě, takže jsem nakoupil zásoby
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 5, 2016 13:26

hm trocha cukru asi by chut zlepsila...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte kvě 10, 2016 2:44

Delal jsem dalsi pokus s vyrobou prepusteneho masla. Pri predchozim byla opet vyteznost 66%, a tak jsem si rekl, ze jednou zkusim sbirat penu min, co to udela. Ac to bude vypadat neuveritelne, tvuj prispevek jsem dohledal az ex-post:
GreyMouse píše:Moje první přepuštěný máslo už tuhne ve sklenici. Z 500 g másla (myslím, že to byla Olma) mám 355 g přepuštěnýho (tj "výtěžnost" 71% :D ). Tý sebraný mastný pěny bylo 65 g...

Shodou okolnosti jsem mel taky dve Olmy a mam z nich taky presne 355 g prepusteneho masla :D Akorat peny bylo jen 56 g a suroviny 492 g, Olma zrejme podvadi. Takze moje vyteznost je 72%. A celkem zustalo 83.5%, takze zmizelo 16.5%. Neco zustalo pripalene na dne hrnce, neco malo ve filtru, ale porad mi to prijde nejak moc.

BTW, neni maslo jako maslo. Predtim jsem pouzil Tatra maslo a prijde mi lepsi. Trochu lip se chova, vic voni a i barva je peknejsi. Vic peni, aspon zezacatku, ale priste taky zacnu sbirat penu az pozdeji, evidentne to zvysuje vyteznost. No, stejne beru to, co je zrovna ve sleve, kdyz je to teda normalni ceske maslo a ne nejaky polsky nebo belgicky sunt. Takhle vychazi prepustene maslo 140 Kc za kilo, coz je vyrazne levnejsi, nez jakekoliv kupovane hotove.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » úte kvě 10, 2016 7:03

miku, normalni maslo muze obsahovat az 18% vody (resp. obsah tuku je z normy min. 82%), prepustene by melo mit o hodne min, takze ty Tvoje ztraty jsou docela uchazejici.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » úte kvě 10, 2016 8:32

@mike: Stejně jako apukovi mi ty ztráty zvláštní nepřijdou. Podle Wikipedie je obsah vody v másle do 16% a ta se během přepouštění odpaří. Pak obsahuje kromě tuku trochu bílkovin a laktózy, které se buď seberou nebo zůstanou připálené v hrnci. Sebraná pěna je mastná - to budou ty ztráty tuku proti deklarovaným 82%. Já bych řekla, že to docela sedí ;-)

Máslo jsem před přepouštěním nevážila, tak netuším, jestli taky nebylo ošizené na váze. Nedávno jsem ho dělala znova, zvážila jsem první dvě skleničky, do kterých jsem ho lila, ale když jsem musela vzít ještě třetí, tak tu už jsem zvážit zapomněla #-o, další data do našeho minivýzkumu teda poskytnout nemůžu :(. Sebranou pěnu jsem zase dala do kynutýho těsta (místo části tuku) a dobrý.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 10, 2016 9:18

jinak rikam,ze prepusteny maslo do ty pohankovy kase bylo dobry ale pak ve studeny vode umyvat hrnek...

jo a experimentalne susena ryzova smes byla dobra, takova hodne husta polivka z toho byla (varila sem to), akorat priste sul/pepr pridat :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » úte kvě 10, 2016 9:32

No vidíš, jak ti to vaření jde. Ta tvoje rýžová směs byla neochucená? Já jsem teď zkoušela Nasi Goreng z Lidlu a tam se nic přidávat nemusí. Teda, co se koření týče. Ten "dvouporcový" 750gramový sáček mražené směsi se seschl asi na 180g, což mi přijde pro dva málo, takže jsem ještě přidala, abysme měli 250 g sušené směsi (pro dva), jak jsme zvyklí.

Hrnek po kaši nemusíš mýt, ale uvaříš do něj čaj, který se o vymytí postará :wink:. A budeš si moct připadat jako v Tibetu (mám pocit, že tam přidávají do čaje jačí máslo) :D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 10, 2016 9:39

:D

no prave neochucena - to mi doma nedoslo :D tu nasi goreng sem tuhle v lidlu potkala a po precteni slozeni me presla chut (snad nejaka houbova omacka ci co a sojovka nebo nejakej podobnej hnus, bych se bala aby me to neslozilo:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » úte kvě 10, 2016 9:55

Tos možná koukala na něco jinýho, já tam žádnou omáčku nepostřehla. Rýže byla žlutá od kari, ale pokud byla vařená v nějaké omáčce, tak to nebylo znát. A vůbec, pokud jsi chodila do školní jídelny, musíš něco vydržet :wink:

Nasi_Goreng_1.jpg


Nasi_Goreng_2.jpg


Nasi_Goreng_3.jpg
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » úte kvě 10, 2016 10:46

Mawenzi píše::...a sojovka nebo nejakej podobnej hnus, bych se bala aby me to neslozilo:D
Proc je sojovka hnus? Ty prave (nekolik druhu, napr. japonske Shoyu, Tamari) jsou vynikajici. A je to poctiva prace a dlouhe zrani, ty lepsi i nekolik let.
Zase pravda, to co koupis u Vietnamcu v jidle, nebo od Vitany a spol. je o necem jinem. Co je v te lidlacke smesi, netusim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 10, 2016 10:47

tak ne "omacka" ale proste nejaky ochuceni (co mi fakt nejede). nam ale na gymplu varili dobre a na stredni taky varili dobre, a zakladku si nastesti uz nepamatuju:D

me to "bezduvodne" nechutna a nutit se do jidla na vandru kdyz je nutny neco jist do neceho, co zrovna neni "svickova od maminky" kdyz vim, ze to obsahuje veci ktery bych v normalnim zivote fakt nepozrela asi obecne neni nejlepsi napad. nerikam v pripade nouze, ale dobrovolne si takovy jidlo pripravovat je asi uchylka :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » úte kvě 10, 2016 11:11

Jasně, v případě nouze sní člověk leccos, ale taky jídla doma testuju a snažím se pak zabalit jen to, s čím nemá žádný účastník zájezdu problém. Na ty směsi v Lidlu se ještě podívám, měli tam víc druhů, ale spěchala jsem, tak jsem složení nestudovala.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte kvě 10, 2016 17:16

GreyMouse píše:@mike: Stejně jako apukovi mi ty ztráty zvláštní nepřijdou. Podle Wikipedie je obsah vody v másle do 16% a ta se během přepouštění odpaří. Pak obsahuje kromě tuku trochu bílkovin a laktózy, které se buď seberou nebo zůstanou připálené v hrnci. Sebraná pěna je mastná - to budou ty ztráty tuku proti deklarovaným 82%. Já bych řekla, že to docela sedí ;-)

Tak jo, nasel jsem si posledni test masel dTestu a tam pisou, ze maslo podle EU normy je:
výrobek s obsahem mléčného tuku nejméně 80 %, avšak méně než 90 %, s obsahem vody nejvýše 16 % a nejvyšším obsahem tukuprosté mléčné sušiny do 2 %

Pricemz v realne testu jim vyslo v nejhorsim pripade 17.1% vody (neproslo) a v nejlepsim 13.6%. Myslel jsem, ze tech bilkovin tam bude vic, jestli je to jen 2%, tak je opravdu vetsina sebane peny tuk a ztraty padaji tam.

GreyMouse píše:Máslo jsem před přepouštěním nevážila, tak netuším, jestli taky nebylo ošizené na váze.

Zkus to priste. Mne jina masla vychazela spravne, min bylo jen tohodle...

GreyMouse píše:Sebranou pěnu jsem zase dala do kynutýho těsta (místo části tuku) a dobrý.

Zkousel jsem to do brkase a dobry, ale pak mne z ni bolelo bricho. Asi je tam tech mlecnych bilkovin moc najednou. Takze to vyhazuju. Stejne kdyz to delam tak, aby vysledek chytil oriskovou prichut tj. necham bilkoviny na dne zhnednout, tak je posledni sbirana pena hneda a lehce pripalena.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod booze » stř kvě 11, 2016 18:39

@mike vyzkousej maslo z Gran Moravie je chutove podobne domacimu a je vic zlute. Pokud varim s nim ma jidlo uplne jinou chut. :tonqe:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » stř kvě 11, 2016 19:00

Vyzkousim, obcas kolem jejich kramu chodim. Co stoji? Nenasel jsem to, akorat ze to prodavaji jako maslo na vareni. Tomu nerozumim, v cem se lisi?

Domaci jsme obcas mivali na farme v Rakousku a neprislo mi, ze by se nejak zvlast lisilo od dobrych ze superhyper (jihoceske nepovazuju za dobre, protoze mi nechutna ;-)). Proc by melo byt domaci maslo zlute? Ze by kurkuma? Nebo betakaroten? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod booze » stř kvě 11, 2016 19:18

Zlute je diky vyssimu obsahu tuku. To maslo v GM maji pod nazvem na vareni, protoze jsou to hroudy a neni nijak vzhledne upravene.
Mozna tak Indicke kravy zerou kurkumu. :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » stř kvě 11, 2016 19:22

Takze dobre na vyrobu prepusteneho masla? O to vic mne zajima cena...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod booze » stř kvě 11, 2016 20:06

Ano. Cenu si nepamatuju, ale mysli, ze je levnejsi nez normalni v obchode. Hlavne obsahuje Vitamin E. 8)
Pokud mas rad syrovatku, tak si tam kup jejich cerstvou ochucenou. :tonqe:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » stř kvě 11, 2016 20:09

Fajn, az mi dojde prepustene maslo, zkusim tohle. Ted jsem zrovna udelal neco pres kilo, to mi na nejakou dobu vystaci.

Neni syrovatka odpad, ktery se vyleva? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Treking

cron