Jedlo na turach

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » pát dub 8, 2016 22:42

taky, krom skromného sběru na své zahrádce, sbírám většinou na plantážích v lužních lesích na jihu :wink:
špenát je výbornej, jen člověk musí počítat s odlišnou chutí oproti klasice
na pomazánky ho normálně nadrobno krájím - prkýnko a ostrej nůž :)
jinak taky běžně přidávám do jídel - vajíčka, zelenina, na brambory atd.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod S4TYR » pát dub 8, 2016 22:47

mi jde spis o to, ze se opet ukazalo, ze mela pritulka velke oci a ted se maci tri igelitky zeleneho hnusu ve vane a neni uz nikdo kdo by to zacerstva opral a dal susit-krajel-upravoval.. :D Mam promrzle prsty z prvnich dvou varek a uz cesnekem smrdim cely..
Me neco podobneho popadlo loni, kdyz jsem na Rosicku objevil celkem slusnou nadilku Hlivy cerne :mrgreen: to bylo pak v mem atelieru tak 5kg oderu zaplneno houbama
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » pát dub 8, 2016 22:51

ještě se to dá zamrazit. Není to sice pak úplně ono, ale de to ... Osobně mi to přišlo lepší než sušení.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » ned dub 10, 2016 23:17

Tohle jsem si musel vyfotit (mobilem, sorry). Chci taky zit biodynamicky \:D/ (Nevite nekdo, co to znamena?)
biodynamicky.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 11, 2016 7:06

mike ja to chapu jakoze odber zeleniny od nejakyho farmare, nekdy to tak je ze misto aby lidi vyuzivali firmy, ktery to kupujou a pak prodavaj pripadne sou prostredniky a odebiraj konkretne objednany zbozi a rozvazej, ze tady asi nekdo sam organizuje primo odber u toho farmare pro lidi, treba je pak levnejsi ve vetsim mnozstvi dovoz nebo tak

koupila sem za litr tuhle gorenje ale kolem toho litru jich ma vetsina problem s prehazovanim plat (horni nemaj pozadovanou teplotu) ale hlavne pokud je ticha a bude se muset susit pres noc, tak se vyspim, coz je jako dost dulezitej parametr:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9387
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Příspěvekod scinkk » pon dub 11, 2016 7:34

Jestli spíš mikea nezajímal přímo výklad slova biodynamicky pac si z nepochopitelných důvodů ještě neporidil naučný slovník pro hipstery :-)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 11, 2016 8:00

no me to bylo divny:D
nicmene definice tady me docela pobavila:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9387
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pon dub 11, 2016 11:40

Mawenzi píše:musim jeho recept pohledat ale ja treba davam datle a orisky a nejsu si jista zda ty naruseny datle nezacnou brzo plesnivet. osobne bych bemela odvahu to jist starsi nez mesic
Co je za problém u těch datlí? Myslím, že už to tu někdo psal (mike?), tak jsem se pak schválně podívala na ty, co mám doma a spousta jich byla na povrchu porušená. To by musely být závadné už před tím, než je někam nakrájím. Pokud vezmu datle sušené a ne nějaké polousušené sterilované, tak mě nenapadá, proč by se měly kazit a nepodařilo se mi ani žádné informace o tom najít. A pokud by šlo o datle čerstvé, tak by asi začaly plesnivět po pár dnech a po měsíci by to na nich bylo pořádně vidět. Takže předpokládám, že když moje tyčky vypadají pořád stejně, tak jim nic není. Ale pokud je u datlí nějaké skryté nebezpečí, budu ráda, když sem někdo dá odkaz na informace o něm..

Mawenzi píše:koupila sem za litr tuhle gorenje ale kolem toho litru jich ma vetsina problem s prehazovanim plat (horni nemaj pozadovanou teplotu)
Dál od zdroje tepla bude teplota nižší u všech sušiček, taky dávám nahoru plata s potravinami, kterým stačí nižší teplota, případně jsou už částečně usušené. Stejně se musíš občas podívat, jak obsah sušičky vypadá, takže to přitom přehodíš, je to banalita.

mike píše: Chci taky zit biodynamicky \:D/ (Nevite nekdo, co to znamena?)
Chceš pěstovat rajčata na balkóně biodynamicky? Asi si budeš muset pořídit aspoň jednu krávu :wink: :
vlastní chov zvířat patří neodmyslitelně k zemědělské podnikové individualitě, což platí zejména pro chov přežvýkavců; chov skotu nebo jiných přežvýkavců je tedy pro zemědělské podniky závazný
Ale celá biodynamika bude samozřejmě vyžadovat delší studium :D :
Pro pochopení některých postupů biodynamického zemědělství je třeba si uvědomit, že tato metoda vychází z antropozofie, která představuje odlišný způsob uvažování od paradigmatu dnes běžného. Zatímco se obvykle vychází z představy o preexistenci hmoty, kdy život a vědomí jsou považovány za druhotné, pracuje antropozofie s myšlenkou preexistence vědomí, jehož je hmota produktem. Hmota (například jednotlivé chemické prvky) je tak zhutněným, ustrnulým procesem, konečným výsledkem nějakého děje. Tento děj může však probíhat i bez hmoty, na úrovni sil – to je základem působení homeopatických léků i biodynamických preparátů.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 11, 2016 11:46

greymouse tak to je jen muj mylnej dojem. Mela bych za to, ze ty vaukove baleny baleni maj nejakej prinos (predchazeni prave kazeni) ale pokud je to jedno a rozsekany datle s oriskama a kakaovym maslem vydrzi v pokojove teplote nekolik mesicu bez zataveni, tak pak se asi obavam zbytecne

(treba te mrazene zelenine by ta horni teplota stacit mohla?) - jinak kam jde ta vlhkost, to si susicka nejak vyfukuje sama nebo proto se to musi obcas otevrit a zkontrolovat?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9387
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pon dub 11, 2016 13:06

Mawenzi píše:...a rozsekany datle s oriskama a kakaovym maslem vydrzi v pokojove teplote nekolik mesicu bez zataveni
Tak to ani nemusiš dělat tyčinky, když máš tohle otestovaný, ne?

Mawenzi píše: jinak kam jde ta vlhkost, to si susicka nejak vyfukuje sama nebo proto se to musi obcas otevrit a zkontrolovat?
Ta moje má nahoře otvor, kterým fouká vzduch ven. U té tvojí to z obrázku nepoznám, ale předpokládám, že jeden nebo více otvorů ve víku bude, bez nich by to nedávalo smysl. Ty ji máš zatím jen objednanou?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod booze » pon dub 11, 2016 13:17

@mawenzi a co mas v planu susit?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 11, 2016 14:01

greymouse: ne, to nemam vyzkouseny (ja bych to prave starsi nez cca 14dni proste nejedla, protoze bych se bala), ale nejak sem myslela ze ty datle sou z toho nejcitlivejsi...

nemela sem cas ji rozbalit, ale dneska se na to chystam

booze chci zkusit tu zeleninu, ryzovy smesy mrazeny, maso (platky, mlety) a experimentalne nenechat popadat celou svestku:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9387
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon dub 11, 2016 17:00

GreyMouse píše:Chceš pěstovat rajčata na balkóně biodynamicky? Asi si budeš muset pořídit aspoň jednu krávu

Nestacila by sousedka? 8-[ No, mohl bych mit na jednom balkone rajcata a na druhem kravu, ale mozna by se to sousedum nelibilo. Ale zas kdyz oni muzou chovat deti a taky se mne neptali... 8)

GreyMouse píše:Pro pochopení některých postupů biodynamického zemědělství je třeba si uvědomit, že tato metoda vychází z antropozofie, která představuje odlišný způsob uvažování od paradigmatu dnes běžného. ...

:shock: nekdo nasypal ekozmrdispeak do generatoru nahodnych projevu? Na to dneska nemam, mohla by mi vybuchnout hlava. Na konci jsem narazil na tohle a uz je mi jasne, kdo to pise:
Ekologické zemědělství Camphill České Kopisty - biodynamická farma pro lidi s mentálním postižením


scinkk píše:Jestli spíš mikea nezajímal přímo výklad slova biodynamicky pac si z nepochopitelných důvodů ještě neporidil naučný slovník pro hipstery

Jj, stydim se, jsem hrozne nemoderni a nerozumim progresivnim trendum. Teda hipobiotrendum ;-)

Mne to teda nenapadlo ani hodit do Googlu, vubec jsem netusil, ze neco takoveho fakt existuje #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod scinkk » pon dub 11, 2016 18:18

Jo priznam se, ze jsem taky myslel, ze si to v tomto pripade vycucali z prstu, no holt taky nemam ten slovnik :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pon dub 11, 2016 23:06

Mawenzi píše:nemela sem cas ji rozbalit, ale dneska se na to chystam
To já bych asi neusnula, kdybych si novou hračku hned nerozbalila :((

Mawenzi píše:... a experimentalne nenechat popadat celou svestku:D
Než dozrají švestky, můžeš zkusit třeba banány nebo kiwi :tonqe:

mike píše:Nestacila by sousedka?
No nevím, to musíš zvážit sám. Psali tam něco o tom, že před pastevectvím dává biodynamické zemědělství přednost každodenní péči chovatele. Asi bys musel sousedku dvakrát denně krmit a povídat si s ní, aby dobře prospívala :mrgreen:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte dub 12, 2016 0:39

Dobre, presvedcilas mne. Nebudu mit biodynamicka rajcata :smt022
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » úte dub 12, 2016 5:03

greymouse muj problem je v tom, ze travim doma strasne malo casu takze obcas se to stava, ze nestiham... jojo, experimentalne prave muzu cokoli a prakticky pak ty tuny svestek:D

- mam doma mrazenou zeleninu a tu ryzovou smes mrazenou, tim urcite zacnu. taky to ale nechci hned napoprve nechat bezet pres noc, takze to chce byt aspon na odpoledne doma a sledovat, co to dela:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9387
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod booze » úte dub 12, 2016 10:29

@greymouse jak chutna susene kiwi? nikdy jsem to nejedl.
@mawenzi maso z te zmrazene smesi nakrajej na male kousky. rano to zapni a jak dojdes z fabriky budes mit hotovo.
btw vybrat susicku je v pohode, vybrat vakuovacku je nemozne a k ni vybrat vhodne sacky je uplne vesmir... :smt022
Naposledy upravil booze dne úte dub 12, 2016 11:00, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod grco » úte dub 12, 2016 10:44

Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » úte dub 12, 2016 11:04

Sušený kiwi je celkem podobný čerstvýmu, kyselý, ale ne moc. Co mi nechutnalo vůbec, byly pomeranče. Zkusila jsem oloupaný nakrájet na plátky, uschly hezky, ale byly hořký. Nevím, jestli je to normální, já už to znova nezkoušela. Po čem se můžu utlouct, jsou sušený banány. Aby mělo cenu je vůbec sušit, musím jich mít několik kilo. Jak je při sušení kontroluju a ochutnávám, jak jsou usušený, tak jich tak kilo zmizí ještě před dosušením ](*,).

Koukám, že v seriálu "Booze a vakuovačka" začíná běžet druhá řada. V té první hlavní hrdina brečel, že si vakuovačku koupit nemůže, ve druhé bude brečet, že už sice může, ale neví kterou #-o

Jo, ta by nebyla špatná, stojí pár korun, tak kdyby mu nevyhovovala, může ji vyhodit a koupit jinou (to přijde ale až ve třetí řadě seriálu) :mrgreen:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » úte dub 12, 2016 11:06

a pak prijde treti rada, ze jednu ma ale k nicemu:D

booze ja prave nechci nechavat uplne novej vyrobek hned bezet bez dorozu, takze nekdy odpo ji chvili hlidat a ne hned napoprve slepe duverovat:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9387
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod booze » úte dub 12, 2016 11:17

@grco pekna. Me staci najaka hoby. :wink: kdybych se zblaznil, tak bych koupil https://harvestright.com/
@greymouse dve vakuovacky jsem vyzkousel. Jedna me nastvala a druha nefungovala.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod grco » úte dub 12, 2016 11:20

@booze: ty to vlastne chces len na tie susene veci co? tak to ti komorovu netreba, ta ma vyhodu, ze mozes vakuovat aj tekutiny (omacky), taku by som chcel ja a tie moc "hobby" nedelaj, henta je este jedna z levnejsich :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » úte dub 12, 2016 11:26

booze píše:kdybych se zblaznil, tak bych koupil https://harvestright.com/
Lyofilizátor? Ten má přijít na řadu až tak v osmé řadě seriálu, tak nepředbíhej :D

booze píše:dve vakuovacky jsem vyzkousel. Jedna me nastvala a druha nefungovala.
To by mě naštvala hlavně ta druhá. Čím tě naštvala první?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod booze » úte dub 12, 2016 11:36

Nesvarila poradne folii (dvojity svar). Druha neodsala poradne vzduch.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » úte dub 12, 2016 11:41

Tak to jsou na tom podobně jako ta moje čtvrt století stará hračka :((. Myslela jsem, že vývoj trochu pokročil :-k
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod booze » úte dub 12, 2016 11:49

Tvoje hracka svaruje tenkym odporovym dratkem? Nove moderni stroje delaji 3mm silne ploche svary.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » úte dub 12, 2016 11:57

Jj, má tenký drátek a často se svár úplně nepodaří. Jak jsem v obchodě koukala na současnou nabídku, tak jsem si říkala, že ty širší sváry budou v pohodě, ale podle toho, co píšeš, tak to má i teď nějaké mouchy :?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » stř dub 13, 2016 21:55

Vyzkoušela jsem doma sušené Nasi Goreng z Kauflandu. Po boozeho pokusu, kdy zalití sušeného jídla vařící vodou ke změknutí všech složek nestačilo, jsem zvolila jiný postup. Sušenou směs (z cca poloviny 750gramového balení) jsem zalila studenou vodou a nechala několik hodin rehydratovat. Přestože se všechna voda nevstřebala (přidala jsem množství, které jsem předpokládala, že se odpařilo), všechno bylo měkké a směs stačilo jen ohřát. Spotřeba paliva by tedy byla malá, nevýhodou je špinavé nádobí (krabička na namočení směsi, hrnec).

Nasi Goreng.jpg
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod S4TYR » stř dub 13, 2016 22:08

Nevim uz presne kdo tady zkousel prilohy, tak to zobecnim.
Da se nejak ususit (nevedu susicku) v domacich podminkach jiz uvarena/ochucena ryze? Tak nejak, aby to bylo potom stravitelne - v suche podobe trvanlive - a hlavne pouzitelne venku. Dik :)
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

PředchozíDalší

Zpět na Treking