Jedlo na turach

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 3, 2020 11:33

taurus
proto soudnej clovek kombinuje dle moznosti a zvyku.

napr. 80% masa je voda. pokud vemes 100g jidlo + 300g vody nebo 400g jidlo, tak to 400g jidlo pravdepodobne obsahuje tech cca 250-300g vody stejne...

tzn. spim na miste s dostatkem vody nebo 3km pred planovanym bivakem je hospudka? vezmu dehydro treba na rano i vecer (ona i pytlikova polivka nebo vlocky na kasi je v podstate dehydrovany jidlo), neni zdroj vody, musim vodu nest uz v jidle anebo vodu do jidla navic.

Ja treba su zvykla posledni dva roky tahat vody vic protoze prameny jsou hodne vsychly, to tak driv nebyvalo... ale i tak na dehyfrovajg jidlo nesu vodu treba jen X hodin a ne ze 3 dny nosim cely jidlo i s tou vodou...

Nakonec i vodu na piti musis aspon obden resit, takze muzes podle toho nakombinovat moznosti.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod FrantaKrajta » úte bře 3, 2020 11:36

@Taurus, kolik asi myslis, ze tahas vody v konzerve? Treba maso ve vlastni stave ma dle vyhlasky 70% vahy vody (a min. 70% masa). 400g konzerva ma tak 300g vody a v prumeru neco pres 300kcal. Plus obal.

Ted si vem, ze tahas jidlo treba nejmin na tyden, mas na vyber mezi konzervou, hotovym sterilovanym jidlem (takove ty Adventure menu a pod., 400g, cca 300g vody, treba 400-500kcal), hotovym lyofilizovanym (cca 130g, zalejes 1:2 az 1:3, treba 400-500kcal) nebo domaci susenou smesi (cca 500g na den). Spocti si sam :)

A na tyden opravdu netaham vsechnu vodu sebou, to bych umrel ;)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod FrantaKrajta » úte bře 3, 2020 11:38

Taurus píše:Asi nejlepší outdoor strava je pránická výživa.
To by bylo idealni, najist se z horskeho vzduchu a emanaci prirody, to by byl lehky batuzek :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » úte bře 3, 2020 11:46

Ono pečivo je kapitola sama pro sebe...já to říkám furt, že nejlepší chleba je bůček. K němu přikusovat krkovici, značka ideál :twisted: Doplním o rostlinstvo cestou posbíraný a mám plnohodnotný jídlo, i bez pečiva. Su hodně masožravej :tonqe:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » úte bře 3, 2020 11:51

Pěkně zabalit do alobalu, dát do mrazáku no a ráno v den odchodu stačí šrutku z mrazáku přemístit do batohu a je vystaráno. Domácí maso, bylinky z přírody... Kdo by se cpal průmyslovým chlebem :lol:
[attachment=0]IMG_20190302_104510.jpg[/attachment]
Přílohy
IMG_20190302_104510.jpg
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » úte bře 3, 2020 13:43

@Taurus: Jak vidíš, názory na stravování se různí, to co si tu od všech přečteš ber jako inspiraci (tedy tipy na jídlo, ne že se tu chlapci za chvíli poperou :twisted:), ze které si můžeš vzít to, co ti bude vyhovovat.

Představa trampské rybí polévky s čočkou asi pro netrampy není moc lákavá, ale pokud ti to chutná, tak to klidně jez. Mně by nelákala ani polévka ze sáčku se 100 g vloček. Zrovna do tý čočkový, co jsem na ni dávala odkaz na předchozí stránce, je taky přidávám, ale jen 10 g na půllitr polévky; dát tam skoro 5x tolik, tak už je to asi kaše a já přeci jenom zůstanu radši u té polévky. V případě nouze se určitě hodí, když je člověk schopen konzumovat i nepříliš vábně vypadající a chutnající kombinace, ale když si jídlo chystám doma, chci si ho namíchat tak, abych se na něj mohla těšit.

Ta tvoje kaše nevypadá špatně - máš tam "rychlé" cukry (rozinky, datlový sirup), "pomalé" cukry (vločky), tuk (olej, ořechy); zkusila bych možná přidat sušený mlíko, kvůli většímu obsahu bílkovin. Já občas přidávám i trochu sušenýho tvarohu (koupím ten tvrdý na strouhání (je nízkotučný s vysokým obsahem bílkovin), nastrouhám ho na jemném struhadle, rozprostřu na pekáč a při pokojové teplotě usuším).

Nabídka jídelních termosek není tak velká jako u klasických nápojových. Já mám od Primusu typ, který už se asi neprodává; s jedním víčkem, váha cca 350 g. Víčko nijak extra neizoluje, oproti nádobě bývá dost teplé. Předpokládám, že např. Esbit, který má ještě druhé víčko (misku) by mohl izolovat líp (ale je podle očekávání těžší). A taky má u prvního víčka tlakový ventil, díky kterému by mělo jít víčko snadno odšroubovat; mně se občas po ochlazení obsahu vytvoří uvnitř podtlak a k otevření musím použít nůž nebo lžíci na odpáčení přisátého uzávěru. Ale jinak termoska slouží tak, jak jsem si to před zakoupením představovala. Pokud už si ji sebou beru, snažím se ji využívat co nejvíc, aby si ty gramy navíc nějak odpracovala :-). Obvyklé použití: večer zaliju v termosce směs na kaši (125 g doplním do půllitru vařící vodou), zamíchám a ráno je kaše vlažná (při třísezónním použití mi ta teplota vyhovuje, v zimě nebo polárních krajích bych vařila až ráno). Když ráno řádně vyškrábu kaši, nasypu do termosky směs na polévku (viz např. ta čočková), zaleju vařící vodou a pak v hrnci uvařím čaj. Termosku s polévkou vrazím do batohu/cyklobrašen a sním při první obědosvačinové pauze (řekněme za 3 hodiny). Když potkám zdroj vody, termosku umyju. Večer nasypu do termosky směs na večeři, ideálně něco, co normálně potřebuje trochu povařit (předvařená rýže, těstoviny s omáčkou, červená čočka...), ale tím že suroviny zaliju vařící vodou v termosce nutnost vaření odpadá. Po vyškrábání večeře vsypu směs na snídani a začínám další kolečko :-). Nevýhodou je samozřejmě další váha navíc. Výhodou je, že nemusím řešit špinavý hrnec (nevařím v něm jídlo, jen čaj), špinavá termoska mi v batohu nevadí a mnohem líp se myje. Nějakou váhu můžu ušetřit na palivu, pokud připravuju jídlo, které by se jinak muselo chvíli vařit nebo na obalech, pokud použiju místo 20gramového obalu expediční stravy, která se zalévá přímo v obalovém sáčku, vlastní co nejmenší obal (cca 5 g). Váhově se termoskové vaření může vyplatit asi až při několikatýdenní výpravě, takže musí každý zvážit, jestli další krám sebou tahat nebo ne. Já ji beru jen občas a spíš proto, že mě ty vařící pokusy s termoskou baví, takže váhu navíc přežiju.
veprove_platky_s_ryzi.jpg


Zelenina se dá usušit i doma. Na fotce např. kupovaná (jo, jsem líná :D) mražená pod svíčkovou (preferuju tenčí nudličky- líp se suší i líp rehydratují než kostičky) + plus trochu zeleného pórku. Směs vrazím na pár minut do mikrovlnky a po krátké tepelné úpravě pak rozprostřu na plata sušičky nebo, pokud sušičku nemám, na pekáč. Zeleninu na pekáči suším buď nad kamny (foto) nebo v pootevřené troubě, kterou zapínám po chvilkách na nejnižší teplotu. Zelené listí (petrželová nebo celerová nať, různé bylinky) se dají usušit při pokojové teplotě. Do gulášovky bych to necpala, ale jinak tou sušenou směsí vylepšíš asi každou pytlíkovku :)
suseni_zeleniny.jpg


Jo, ty stránky o jídle jsou moje. Pokud prolítneš ten postup na výrobu sušeného mletého masa, je tam dole i odhad ceny - cca 40 - 50 Kč/100 g. Na porci dávám tak 25 - 30 g sušeného, což odpovídá přibližně 100 gramům čerstvého masa. Pak si myslím, že cena celkem ujde. Ale je tam samozřejmě i ta vlastní práce; je to holt něco za něco; neznám způsob jak mít kvalitní sušené maso levně a bez práce :)

K té vodě. Pokud poneseš konzervu týden nebo dva, neseš tu vodu pořád. Výhoda dehydratovaného jídla je ta, že vodu neseš jen krátce před její spotřebou. (Situace, kdy nepotkáš zdroj vody aspoň jednou za den už je poněkud extrémní a samozřejmě vyžaduje zvláštní přípravu.) Vodu tělo potřebuje, ta, kterou máš na přípravu dehydratovaného jídla, není navíc, je to část potřebných tekutin, kterou ale nepřijmeš ve formě nápoje. A zkonzumovat ji částečně v jídle může být někdy i výhoda. Třeba když ji nabíráš ze zdroje, jehož nezávadností si nejseš jistý. Pokud ji budeš pro jistotu převařovat, můžeš horkou rovnou použít pro přípravu jídla, pokud použiješ na zabití případných breberek nějakou chemii, může smíchání s jídlem zamaskovat nežádoucí pachuť. Pro případ, že bych se dostala do (nouzové) situace, kdy budu večer téměř bez vody, bych měla jako rezervu na snídani v zásobě porci müsli, které se dá sežvýkat samotné (místo kaše, ke které potřebuju aspoň 1/4 l vody) a k večeři bych si holt vzala něco z denních svačin a "ušetřenou" večeři bych si uvařila, až bych se dostala další den ke zdroji vody.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » úte bře 3, 2020 16:41

Etheric píše:nejlepší chleba je bůček. K němu přikusovat krkovici
To mas prave ten pripad, kdyz sice do sebe das spoustu energie, ale vetsinu z ni spotrebujes na samotne straveni zdroje...
Etheric píše:Ono pečivo je kapitola sama pro sebe
JJ, kde koupis spravne udelany (idealne opravd celozrnny, tj. delany z celozrnne mouky a ne chlebove/bile s pridanymi otrubami a klickami) chleb ze zitneho kvasku - a kdyz uz, tak kolik za nej das? Uz jenom to, ze Ti to potrva az 3x3 hodiny kvaseni (kazdy chleb by se mel vykvasit natrikrat kvuli chemickym zmenam - napr. to stepeni spomenute ethericem) plus samotne peceni odradi vetsinu pekaru. Proto se tam dava drozdi - urychly kvaseni a kvasek je tam jen "na oko", ale i tak vylepsi chleb.
Idealni je si doma udelat celozrnny samozitny chleb s dostatecnym mnozstvim seminek (i orechu), muze se do toho podle podminek a chuti pridat par bylinek - a ten si klidne muzes doma i vysusit jako by "na suchar", i suchy bude skvele nasycovat a chutnat. Jenze takovy chleb si udelas s malokterou domaci pekarnou a fakt to trva. A to jeste nepocitam, ze bys mel mit uz dobre "vyzraly" kvasek, tj. bud od nekoho nebo si delat chleba uz predtim nekolikrat - "cerstvy" novy kvasek trva udelat tri dny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Taurus » úte bře 3, 2020 17:05

apuka píše:
Etheric píše:Ono pečivo je kapitola sama pro sebe

Idealni je si doma udelat celozrnny samozitny chleb s dostatecnym mnozstvim seminek (i orechu), muze se do toho podle podminek a chuti pridat par bylinek - a ten si klidne muzes doma i vysusit jako by "na suchar", i suchy bude skvele nasycovat a chutnat. Jenze takovy chleb si udelas s malokterou domaci pekarnou a fakt to trva. A to jeste nepocitam, ze bys mel mit uz dobre "vyzraly" kvasek, tj. bud od nekoho nebo si delat chleba uz predtim nekolikrat - "cerstvy" novy kvasek trva udelat tri dny.


Přesně tak. Ty údajně kváskové žitné chleby jsou drahé a malé.
Já si doma dělal svůj žitný kvásek a z něj i těsto a z něj pak žitný chleba, který jsem pak skoro hodinu pekl v plynové troubě. Jak zmiňuješ, je to časově náročné a ve výsledku ten chleba také vyjde na nějakých šedesát Kč.
Jinak tady je stránka s mapou ČR, kde lidé nabízí kousek svého kvasu pro založení těsta, ze kterého si pak můžeš odebrat pro další kvásek. Prostě ti zde nabídnou základní kvásek (výměnou třeba za čokoládu nebo něco vypěstovaného ze zahrádky na oplátku), aby si ten první nemusel člověk zakládat sám, protože i připravit správný kvásek není jen tak a správný kvásek je to nejdůležitější pro správně upečený chleba. U těch označených lokací jsou pak po rozkliknutí kontakty, co požadují výměnou atd. Přijde mi to fajn, kdyby to někdo chtěl zkusit. To pečení chleba je svým způsobem zábava a když se povede, tak se nedá s chlebem z obchodu vůbec srovnat.
https://www.pecempecen.cz


GreyMouse: Díky za inspirativní příspěvky.
Naposledy upravil Taurus dne úte bře 3, 2020 17:15, celkově upraveno 1
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » úte bře 3, 2020 17:15

Jj, nikdy nezapomenu na ten domácí škvarkovej chleba. Dokonalost. Byl tak vynikající, že ho všichni jedli samotnej
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2020 18:18

FrantaKrajta píše:@Mike, neohanel bych se tu moc cislama, kdyz opomijis takove veci, jako glykemicky index, kvalitu a mnozstvi bilkovin a dalsi. Ty huste celozrne chleby maji GI klidne tretinovy az skoro polovicni oproti bilemu chlebu, to bys pak opravdu mohl jist jenom cisty cukr, pokud pocitas jen kJ/100g...

Hledal jsem GI knackebrotu a nasel tohle: 6 velkých omylů aneb V pasti rádoby zdravých potravin:

S trvanlivými potravinami typu knäckebrot, rýžové chlebíčky, burisony, cornflakes nebo snídaňové cereálie je to poněkud jiné než s kvalitním celozrnným pečivem. Tyto potraviny obsahují málo vody, proto je v nich energie více koncentrovaná (kolem 1500 kilojoulů a více na 100 gramů) a mají také vysoký glykemický index.

FrantaKrajta píše:Nedaji se z jidla delat obecne soudy. Muzem akorat napsat, co nam kazdemu vyhovuje, ale smahem odmitat neci nazor a zkusenost je jen hloupe.

Ano, ale tady neslo o zkusenost, ale o naprostou absurditu toho, co apuka napsal. Neni to vec nazoru, ale toho, ze to neodpovida radove.

Dneska jsem si schvalne zvazil chleba ke snidani. Dva vetsi krajice (byl cerstvy a dobry) 130 g. Kdyz mi chleba dojde a jsem liny si pro nej zabehnout, jim knackebrot a pak potrebuju 6 - 8 platku. S priblizne stejnym mnozstvim masla, syru, sunky, salamu apod. Najezeny jsem stejne, ale hlad mam driv v knackebrotove variante. Mit jen jeden nebo spis 2/3 platku knackebrotu podle apuky, tak umru hlady.

No a co se kalorii tyce. Rozhodne to neni vsechno, s tim souhlasim, ale zrovna na treku je to pomerne dulezite. Jim min, nez doma, zato energeticky vydej mam podstatne vetsi, takze ve vysledku hubnu 2 - 3 kila za tyden. Tj. telo je v energetickem deficitu a spaluje tukove zasoby. A z jidla si vytahne vsechno, co muze a kalorie jsou podstatne. Kdyby mi doslo jidlo a mel jsem jen ten cukr (na bivakach obcas byva), tak ano, budu jist cukr. Neni to idealni, ale aspon bych prezil a dosel. Bez kalorii nedojdes, urcite znas, jake to je, kdyz ti energie dojde a co v takovem stavu dokaze udelat ctverecek cokolady nebo kostka cukru (pro ty, co neznaji: skoro zazrak :)). Nerikam, ze nahradit chleba knackebrotem je blbost, ale jde o mnozstvi. Blbost je tvrdit, ze jeden platek knackebrotu nahradi nekolik krajicu chleba, kdyz je to presne naopak. A ne, radovy rozdil v kaloriich ani polovicni GI (coz neni) nenahradi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2020 18:26

apuka píše:Co jsem popsal, jsou moje dlouholete zkusenosti (a taky zbylych clenu rodiny). Kupodivu ja pres delsi dovolene (i na dennich turach u nas) na horach jim mnohem mene (i kaloricky nesrovnatelne mene) nez za bezneho dne ve zbytku roku - a pritom se citim byt cely den nasycenejsi a plnsi energie na tech horach. Tabulkovy kaloricky vydej je malem radove vetsi nez sedic v praci. No a nijak moc za dva tydny ani neshodim, tj. neziju ze svych zasob a doma nemam ani potrebu se potom nejakou dobu ladovat vice nez normalne...

OK. Timto te oficialne zarazuju mezi mimozemstany. Druha varianta je Baron Prasil. Muzes si vybrat :twisted:

Svou zkusenost jsem popsal vyse. Kdysi jsem to zkusil spocitat, coz samozrejme moc nejde, protoze energeticky vydej je jen velmi hruby odhad. Vyslo mi, ze mam 2 -3x vetsi vydej nez prijem a tomu tech 2 - 3 kila ubytek tuku za tyden priblizne odpovida. Na horach natezko, kdyz se usidlim v penzionu, tam mam sice vydej mozna jeste o neco vetsi, ale taky podstatne vic jim, takze vaha neubyva tak rychle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod FrantaKrajta » úte bře 3, 2020 19:30

@Mike, co kdo ji a co komu staci se fakt nechci hadat :) Ja psal o GI hutneho celozrneho chlebu, tj. ty huste celozrne a hodne mastne platkove chleby v cihle typu z Kauflandu, jak se durdil Etheric, ze tam je drozdi. Knackerbrot byla asi zamena z moji strany, ten jsem nejedl co nepamatuju, tak nevim :)

@Vsichni: To jsou nejake skvrny na slunci, koronavirus ci co? Ze posledni dobou si tady na foru vsichni nadavaji do autistu, mimozemstanu, nekteri jedinci maji potrebu na dotaz odepsat jedinou vetou, ze "z toho bych se poblil", jsme se uz vsici zblaznili? Nevim, nejsem tu tak dlouho, ale prislo mi to jeste pred rokem dvema trochu normalnejsi a civilnejsi... Zjevne tu nekterym chybi (nejmenovani) odesli opravdovi trollove, tak se musime trollit sami??? :evil:

Peace, howgh, jdu zrat :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2020 20:57

FrantaKrajta píše:Zjevne tu nekterym chybi (nejmenovani) odesli opravdovi trollove, tak se musime trollit sami???

Horror vacui :twisted:

U mne jde o to, ze jsem s apukou ztratil trpelivost. Zvlast kdyz pise absurdni nesmysly v diskusi, kde se nekdo pta na zakladni veci. Co kdyby to vzal vazne?

FrantaKrajta píše:Ze posledni dobou si tady na foru vsichni nadavaji do autistu

Nevsiml jsem si, ze by tu nekdo nekomu nadaval do autistu, obcas mas tendenci delat rychle soudy, co? K autismu se sam od sebe prihlasil Etheric a ostatni se ho celkem opatrne vyptavaji, jake to je.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Taurus » úte bře 3, 2020 21:21

FrantaKrajta píše:@Vsichni: To jsou nejake skvrny na slunci, koronavirus ci co? Ze posledni dobou si tady na foru vsichni nadavaji do autistu, mimozemstanu, nekteri jedinci maji potrebu na dotaz odepsat jedinou vetou, ze "z toho bych se poblil", jsme se uz vsici zblaznili?

V lednu byla nějaká výjimečná astronomická konstelace, která je jednou za několik tisíc let a prý čistí Karmu nebo co. Hodně lidem to mělo působit podrážděnost, bolesti hlavy, nervozitu atd. Tahle konstelace měla působit před tím lednem a dojíždět i v únoru. A za pár dní bude obří úplněk.

Edit na základě upozornění Apuky:
- astrologická konstelace opravena za astronomickou
- několik set let nahrazeno tisícem let (nebyl jsem si původně jistý a nechtěl jsem aby to bylo nějak extrémně přehnaný, tak jsem tam raději prdnul jen ty stovky)
Naposledy upravil Taurus dne úte bře 3, 2020 23:56, celkově upraveno 1
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod šíp » úte bře 3, 2020 21:37

Náhodou jsem po delší přestávce zabloudila sem na fórum, a zaujalo mě tohle téma, takže sem vložím svou zkušenost. Předem předesílám, že je to systém, který vyhovuje NÁM, a nemusí nikomu dalšímu. Jedná se o jídelníček na 10-14 dnů pochodu bez možnosti zásobení na trase, protože na kratší výlety se skladba potravin samozřejmě liší. Je logické, že na 4 denní vandr po českých kopečkách, kde minimálně 1x člověk sejde někam do civilizace, budu nosit jiné jídlo, než na dálkový 14 denní trek za polárním kruhem v naprosté divočině.
Dost ale keců, kopíruji sem úryvek ze svého deníku z roku 2018.

Náš jídelníček na treku
Letos jsme měli asi nejvychytanější, tudíž nejchutnější jídelníček. Sice se na něm velkou měrou podílely po hrstech konzumované borůvky, což uznávám je komodita nepředvídatelná, zbytek ale tvořila léty vyzkoušená a osvědčená kombinace různých druhů jídel.
Snídani většinou tvořil salám, první dny 70-80 gramů na osobu, podávaný bez pečiva. V pozdějších fázích už jsme žrali 90-100 gramů na osobu, občas prokládané tučným sýrem, někdy se tučný sýr servíroval rovnou, zvláště v ty dny, kdy buď bylo potřeba doplnit energii na co nejdelší dobu /déšť, nepříznivé podmínky na svačinu/, nebo když jsme cítili deficit soli.
Přes den, a to na svačiny či oběd, se jedly buď borůvky, pokud se nabízely v neomezené míře, anebo müsli – Luboš sladké, já slané. Ano, opravdu existuje i slaná varianta, v podstatě se jedná o knäckebrod namazaný trvanlivým taveným sýrem. Když se kolem nás nacházelo dostatek bobulí, zůstávali jsme pouze u nich bez pocitu hladu. Tam, kde byly borůvky nedostupné, jsme měli na osobu a den jedno, maximálně dvě müsli, zbytek potravy pak tvořil tučný sýr, opět konzumovaný bez přílohy. Ten měl obrovskou výhodu v tom, že ho stačilo sníst relativně málo, a zaplácal optimálně žaludek na dlouhou dobu. V průběhu dne se pak zobaly oříšky s kandovaným ovocem, které též slušně oklamaly hladový pocit.
Večeře bývaly zlatým hřebem dne, a zažila jsem, bohužel častěji než by mi bylo milé, situace, kdy jsem se těšila na jediné: až zhltnu teplé jídlo a napiju se horkého čaje s příměsí fernetu. Toto jídlo tvořila expediční strava, což je sofistikovaný systém vytvořený pro tyto účely, kdy tepelně upravené, téměř plnohodnotné jídlo je vysušeno a připraveno k rychlému servírování, kdy se směs o váze 110-170 gramů zalije vařící vodou, pár minut se počká, a vznikne asi půl kila výživné hmoty, poněkud připomínající amarouny ze seriálu Návštěvníci. Každý z nás měl své oblíbené příchutě, a ty si šetřil na těžší dny pochodu.
Suma sumárum jsme na osobu a den měli 550-600 gramů „suchého“ jídla. Mimo jiné díky mírnému naddimenzování jsme takto měli výraznou možnost úspory potravin pomocí redukce jejich přísunu, a tedy natažení počtu dnů, než na kolik si neseme jídlo.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » úte bře 3, 2020 22:38

Taurus píše:V lednu byla nějaká výjimečná astrologická konstelace, která je jednou za několik set let
Opravuji Te, je to (i) atroNOMicka konstelace :wink:, pokud vim je vyjimecnejsi nez jednou za "nekolik set let", co mi rikali, tak to bylo v case "betlemske hvezdy", tato konstelace (z pohledu ze zeme tri nebo ctyri planety maji byt na obloze za sebou) mela pusobit jako ona. Jo, jeste nejakou dobe se to bude na nebi projevovat.
Ale na podrobnosti se mne neptej, nejsem ani astronom ani astrolog, jsem rad, kdyz najdu na nebi Velky vuz a spomenu si na znameni ve kterem jsem se narodil.
mike píše:jsem s apukou ztratil trpelivost. Zvlast kdyz pise absurdni nesmysly
Klidne mne zarad mezi mimozemstany, ale to nic neubira skutecnosti, ze nesmysl neni nesmyslem jen kvuli tomu, ze Ty to reknes :wink:.
Precti si, co jsem napsal cele a nevytrhavej z toho jen jednu vetu nebo pul vety. Protoze ten kontext a souvislosti jsou docela dulezite.

Na horach ja mam nejaky vydej a nejaky prijem energie, Ty mas nejaky jiny vydej a prijem, i na uplne stejnych trasach (a mozna nekdy i se stejne tezkym ruksakem na zadech) je budeme mit v naprosto ruznem pomeru. Ale to neznamena, ze Tvuj pomer je "spravny" a muj "nesmysl". Muj je, jaky je a neztracim pritom (bohuzel :evil:) "2-3 kila tuku za tyden", jen obcas tak pul kila, max kilo za dva tydny.
Jenze Ty se pohybujes nejakym zpusobem, ktery mozna potrebuje vetsi prisun energie, nez muj (ja se snazim svuj pohyb dost optimalizovat ve vsech mne znamych smerech). Ty jis veci, ktere vetsinou spotrebuji a hodne vetsi cast ziskane energie na samotne traveni nez co jim ja. Ty se potis mnohem vice nez ja (to taky znamena zantelne vetsi spotrebu kalorii). A/nebo jen uplne jednoduse mozna muj organizmus dokaze mnohem lip vyuzit ziskanou energii. Taky je pravdepodobne, ze jsem v jinem dusevnim (chces-li, tak psychickem) rozlozeni - i toto vyrazne dokaze ovlivnit jak traveni, tak i spotrebu kalorii.
Ani jeden nevime, v cem to je - ja si ale kvuli tomu o Tebe nemyslim, ze jsi "mimozemstan" nebo "Baron Prasil", kdyz mas o tolik vetsi potrebu a spotrebu. Spise mi prijde, ze nejsi schopny (nebo ochotny) prijat, ze nekdo funguje jinak.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » úte bře 3, 2020 22:52

Já zas nepochopím, že někdo na výletě téměř nejí. Čím větší aktivitu vydávám, tím větší hlad a potřebu žrat mám. Pokud bych tu potřebu zvýšenýho příjmu potravy ignoroval, pocítím to už hned ráno, kdy navzdory super spánku budu jakejsi rozbitej, zdechlej..
Potom spoluvýletníci nechápou, jak může tak hubenej kluk za den sežrat šrutku bůčku, 100g cheddaru, dva flapjacky, dvě musli tyčinky a večer ještě zakrojit uherák :mrgreen:
Doma bych tohle nezvlád ani náhodou.
Nejspíš to bude tím, že nemám hrb tuku, kterej bych cestou trávil :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2020 23:37

Znas nekoho takoveho? Tady to myslim nikdo nepsal. Ja bych klidne snedl dvojnasobek toho, co nosim, ale musel bych to tahnout. Tech 450 - 500 g na den je kompromis, takove rozumne minimum, se kterym dokazu fungovat. I tak to na 10 dni vazi 5 kilo.

A jo, s tim ze nemas tukove zasoby, to nejspis souvisi. Telo nema z ceho brat, a tak to holt musis dodat. Navic mas mozna rychly metabolismus a spatnou efektivitu traveni. Nejzravejsi lidi, co znam, jsou prave ti celozivotne hubeni az vychrtli.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2020 23:48

apuka píše:nesmysl neni nesmyslem jen kvuli tomu, ze Ty to reknes

To opravdu neni, a proto mam ve zvyku to nejak podlozit nebo zduvodnit. Dokonce i v pripadech, kdy to pricetnemu cloveku musi byt jasne na prvni pohled. Jako s tim knackebrotem. Takze to dalsi:
apuka píše:Kupodivu ja pres delsi dovolene (i na dennich turach u nas) na horach jim mnohem mene (i kaloricky nesrovnatelne mene) nez za bezneho dne ve zbytku roku - a pritom se citim byt cely den nasycenejsi a plnsi energie na tech horach. Tabulkovy kaloricky vydej je malem radove vetsi nez sedic v praci. No a nijak moc za dva tydny ani neshodim, tj. neziju ze svych zasob a doma nemam ani potrebu se potom nejakou dobu ladovat vice nez normalne...

Na strane vydeje je tedy faktor 10 a na strane prijmu v normalni reci taky aspon 10 (mnohem mene ... nesrovnatelne mene). Celkove tedy 100, takze bys musel mit na horach 100x vetsi efektivitu vyuziti energie, nez v praci. I kdybych jako druhe cislo pouzil jen 3 (coz pro normalniho cloveka rozhodne neni nesrovnatelne mene, ale budiz), tak to porad bude 30x vetsi efektivita. Coz je absurdni blbost. Pro cloveka. Takze bud nejsi clovek nebo si vymyslis a presne to jsem psal.

Problem je v tom, ze ti naprosto chybi smysl pro proporce a pak z tebe padaji takove silenosti a navic mi prijde, ze je to cim dal horsi (dalsi je tady, cast 2). Taky si myslim, ze na horach je efektivita vyuziti energie z potravy vetsi. Ovsem ne 100x ani 30x, ale maximalne tak o 30 - 50 %. Lidi jsou sice ruzni, ale lidske telo funguje v nejakych mezich.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 4, 2020 7:09

ja nekdy jim.na vyletech fakt malo, nemam ani chut a kdyz uz bych neco pojedla, tak mam nechutenstvi to co si nesu pozrit.
Na druhou stranu mam asi 10kg nadvahy a prestoze tuku mam pro 2 lidi, netravim z nej ani gram a i kdyz skoro nejim treba tyden, tak "zhubnu" leda obsah prazdnyho zaludku a staci se najist... Takze otazka vyzivy, hubnuti, nehubnuti, vyuzivaji tuku atd bude hodne individualni a nebude to tak jednoduchy ala etheric nema tuk tak vic ji a nekdo jinej ma tuk, tak pocit hladu nema...
je to asi nekde na pomezi carodejnictvi a vesteni z kristalove koule tohle tema...

sip
zaujal me syr, kdyz mas pocit, ze chybi sul. mas nejaky konkretni slany nebo proste beznej tvrdej syr v pohode doda dostatek soli?

Jinak ja ted objevila hrachovou pochoutku "damodara" sou to proste takovy hrachovy nudle, asi si to budu vozit do polivek na vyhutneni.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Taurus » stř bře 4, 2020 7:33

Dávám vám za pravdu s těmi dehydrovanými jídly a vodou.
Zaujalo mě, že tu zmiňujete tvrdý sýr a bůček. To se vám v teple nezkazí? Sušený tvaroh jsem ani nevěděl, že to jde, to vyzkouším do těch kaší, protože tvaroh mě zasytí.
To máte na tůrách takovou potřebu soli? Chápu, že člověk se potí, ale málokdy mám chuť na sůl. Občas lehce něco přisolím.

Mawenzi: Tvrdý sýr s velkým obsahem soli je Eidam 30% z produkce Albert Quality :-) To je tak přesolený, že se to ani nedá jíst. Má tuším 3g soli na 100g.

Já na trecích obecně jím méně než normálně. Ale také dost zhubnu. Jestliže mám na začátku problém zapnout kalhoty, tak při návratu jsem sepnutý páskem. Mně se to dost střídá. Někdy bych nejraději snědl všechno co mám a musím se krotit a někdy jím, aniž bych měl nějakou potřebu jíst nebo chuť jíst.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 4, 2020 8:23

taurus
ja treba skoro nesolim takze na treku tu sul potrebuju vic... a myslim ze sipka v polarnich oblastech yo ma.taky jinak.nez nekde na par dni po ceskych kopeckach

tvrdej syr vydrzi v pohode 3 dny mam zkusenost a treba slanina z mangalice v pohode tyden, uchovavam v lednici jinak - v lete myslim. V zime sipkce vydrzi asi veky. Mozna i uzeny maso kvaltni by vydrzelo protoze je ususeny a prosoleny a nema se na nem uz co zkazit. nejaky kvalitni uzeny si musim sehnat na tu sumavu.

V zime neresis, protoze se to nekazi, v lete mas tyhle typy jidel na zacatek...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » stř bře 4, 2020 8:25

U kupovanýho uzenýho bych měl strach... Když ale seženu kvalitní maso, nasolim ho a nechám ve škopku 6-8 týdnů odležet a pak dva dny pomalu udim.... Do +20 stupňů bych se o něj nebál víc jak týden, v létě vydrží vklidu prodlouženej víkend.
Kvalitní sýry taky vydrží hodně dlouho, dýl než to domácí uzený, ale ten sýr musí být kvalitní a tvrdý, ten eidam je nekvalitní a polotvrdý... Nosím cheddar, parmezan, pecorino, old amsterdam, manchego... Tady se ale horko těžko dostaneš pod 600 Kč/kg sýra
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » stř bře 4, 2020 9:09

Jenže sehnat poctivý uzený, obzvlášť ve městě, je tak trochu nemožný. Důvod je prostej.
Kilo bůčku mám za 120kč. Při uzení se smrskne na půl.
6-8 týdnů mi leží ve sklepě /v létě v lednici/, kontroluju ho, přerovnávám, aby se prolehlo rovnoměrně.
Pak se celej víkend pomalu udí, neudim nikdy jen pro sebe, takže se u tý udírny střídáme... Spálí se několik pytlů olše, buku, dubu, jabloně,... Přičemž každej kousek se musí osekat od kůry, aby maso nebylo černý a hořký.
Za takový maso bych si musel říct pálku, jakou málokdo zaplatí. Cca 300kč/kg jsou holý náklady na suroviny a to jen díky tomu, že udim většinou 25-30kg masa naráz. Jinak by to bylo ještě dražší.
Plus tý práce a času.... Takhle poctivě to na kšeft dělat nejde...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » stř bře 4, 2020 12:45

Taurus píše:tvrdý sýr a bůček. To se vám v teple nezkazí? ... To máte na tůrách takovou potřebu soli? Chápu, že člověk se potí, ale málokdy mám chuť na sůl.
O bucku nereknu nic, nejim. Ale vsimni si, ze nektere tvrde syry se v syrarnach skladuji mimo lednici / jenze neni tvrdy syr jako tvrdy syr. Rozhodne Eidam 30% tvrdy syr neni, ten by se asi pokazil za chvili, protoze obsahuje prilis moc vody. Nektere syry vsak budes mit problem odkrojit, bo jsou tak tvrde a obsahuji tak malo vody.
Muzes si jeste sehnat (ale neni to uplne jednoduche) mensi baleni, napr. po 200g "zabalene" ve vosku, ty by mely vydrzet.
Co se tyce soli, tak v lete se Ti pocenim ztrati z tela hodne mineralu a tou soli se je organizmus snazi nahradit, minimalne sodik. Zjistis sam, ze obcas dostanes chut si dokonce lyznout ciste soli, kdyz jej mas nedostatek. A taky kdyz chybi, zacne telo bolet - prestanou spravne fungovat svaly, zacnes pocitovat unavu, ... Takze napriklad i jenom kvuli jeho nedostatku se TI muze stat, ze neujdes, cos chtel.
Na druhe strane, nesmis to s ni ani prehanet.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » stř bře 4, 2020 13:40

@mike: Zase to Tvoje svojske chapani zmyslu prislovce #-o. Zkus premyslet trochu "cestinarstky" a ne "matematicky" (tam ma toto oznaceni ponekud jiny vyznam jak v bezne hovorove cestine, vypada, ze Ty beres tento vyznam za smerodatny). A kdyz do toho jeste zapojis svuj ciste tabulkovo-pragmaticke vypocty a vykasles se na nejdulezitejsi veci :twisted:. Promin, ale skutecny zivot opravdu nefunguje podle tabulek.

Ja ani v nejmensim netusim, o kolik mam vetsi efektivitu vyuziti energie na horach, ale rozhodne je nekde jinde nez v praci a beznem zivote.
V praci je muj tabulkovy vydej energie opravdu minimalni, prijem z jidla je zase vyssi kvuli tomu, ze na obed (nekdy i snidani) chodim do jidelny, kupuji si v obchode hotove prumyslove veci a mlsam a jim casteji nez na horach. Varim sam jen veceri a ani to ne vzdy. Na horach si varime vylucne sami ze surovin.

Zduraznil jsem pred chvili "tabulkovy" vydej, protoze ve skutecnosti moje spotreba energie je opravdu nesrovnatelne vyssi nez ta tabulkova. Premysleni a vubec myslenkovou cinnost tabulky moc neberou v potaz, ale ja mam nejvetsi potrebu doplneni energie vzdy po takove cinnosti a trochu "oziju" pouze, az si energii doplnim. Kdybych ale pocital jenom podle tabulek, tak bych musel za kazdy tyden pribrat nekolik kil...
No a moje telo, jakmile prijdu do hor, prechazi na nejaky jiny, docela usporny rezim. Jak jsem psal, svuj pohyb se snazim maximalne optimalizovat a nedelat zbytecne pohyby. A znovu opakuji - jim veci, na straveni kterych nepotrebuji vyuzit moc energie, na rozdil napr. od salamu a bucku, kde plati:
napr. zde píše:Rozšířeným omylem je představa, že červené maso dodává tělu energii. Jenomže lidský organismus tráví červené maso déle než jakoukoli jinou potravinu, a spotřebuje tak po takovém jídle prakticky veškerou energii na jeho strávení.
Fermentovany salam je sice o neco lepsi, ale i tak klidne i vetsi pulku ziskane energie (u masa se uvadi az 70%, u bucku by to melo byt jeste vice) spotrebuje telo na samotne traveni a ziskani toho zbytku energie. Proto jsou napr. obecne normy pro minimalni energeticky obsah jidel pro stravovani pro vegetariany naprosto ujete...
Pridej k tomu mozny rozdil v ucinnosti traveni nas dvou a zacni pekne pocitat odznovu :wink:. Mozna se dostanes k uplne jinym cislum a taky az si preberes par dalsich informaci, mozna dojdes k tomu, ze muj "jidelnicek" vubec neni tak "mimozemsky" :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod tsunami » stř bře 4, 2020 14:35

apuka píše:Muzes si jeste sehnat (ale neni to uplne jednoduche) mensi baleni, napr. po 200g "zabalene" ve vosku, ty by mely vydrzet.


Koupíš a zabalí ti to do papíru v každé prodejně sýra. Třeba tady by to měli zvládnout: https://www.laformaggeria.com/prodejny/
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » stř bře 4, 2020 15:00

mike píše:Hledal jsem GI knackebrotu a nasel tohle: 6 velkých omylů aneb V pasti rádoby zdravých potravin:

S trvanlivými potravinami typu knäckebrot, rýžové chlebíčky, burisony, cornflakes nebo snídaňové cereálie je to poněkud jiné než s kvalitním celozrnným pečivem. Tyto potraviny obsahují málo vody, proto je v nich energie více koncentrovaná (kolem 1500 kilojoulů a více na 100 gramů) a mají také vysoký glykemický index.

Můj žaludek tedy taky nepovažuje jeden plátek knäckebrotu za adekvátní náhradu několika krajíců chleba, ovšem podložit svoje teorie odkazem na jakýsi rádobyvědecký výplod na Vitalii? :shock: Vážně budeš přejímat moudra od "výživové specialistky", která knäckebrot zařadí do odstavce "6. Rýžové chleby a další extrudované potraviny" a postaví ho na roveň pufovaných rýžových chlebíčků, burizonů a kukuřičných lupínků? Ten knäckebrot, který obsahuje přes 90 % celozrnné žitné mouky? Na mě to působí, že si autorka na kurzu, který z ní měl udělat odbornici na výživu a hubnutí, trochu zdřímla, probíraná látka se jí pomotala a proto z ní mohou padat podobné perly :roll:. Ale že se na to chytíš zrovna ty bych nečekala :twisted:


šíp píše:Suma sumárum jsme na osobu a den měli 550-600 gramů „suchého“ jídla. Mimo jiné díky mírnému naddimenzování...

:smt023 Paráda, konečně zase nějaký konkrétní údaj. A nemám po přečtení hlad jako v případě sobb, když přemýšlela, že asi přeci jenom budou muset doplňovat zásoby, když jí vychází asi 125 g jídla na 2 osoby a den :D


Taurus píše:Já si doma dělal svůj žitný kvásek a z něj i těsto a z něj pak žitný chleba, který jsem pak skoro hodinu pekl v plynové troubě. Jak zmiňuješ, je to časově náročné a ve výsledku ten chleba také vyjde na nějakých šedesát Kč.

Taky jsem jednu dobu pravidelně pekla. Kvásek jsem si založila vlastní (žitná mouka + voda + postup z internetu), trojfázové dokrmování kvásku během dvou dnů před pečením mi nevadilo (přidat mouku, vodu a zamíchat zabralo jen pár desítek vteřin), ovšem na samotné zadělání těsta a pečení jsem si musela víceméně vyhradit jedno odpoledne a večer. Nešlo o několik hodin nepřetržité práce, ale člověk musel být občas těstu k dispozici a provést nějaký úkon (navážit suroviny a zamíchat těsto (ručně ne úplně snadná a rychlá práce), desítky minut nechat kynout těsto v míse, těsto přendat do ošatky a další desítky minut ho nechat kynout v ní, těsto vyklopit na plech a cca hodinu péct v troubě (v mém vygoogleném postupu se postupně snižovala teplota trouby)). Pokud jsem nepřidávala nějaká semínka nebo škvarky, byl ze 700 g mouky (+ trochy soli a kmínu) cca kilový bochník. Výsledkem byl chleba, který nám s manželem hrozně chutnal, ale děti z něj nijak odvázané nebyly. Už nepeču, ale vím, že kdyby to bylo potřeba, tak vím jak na to (vlastně bych teď měla mít v komoře aspoň 20kg žitný mouky a oprašovat recept, abych mohla mít dobrý pocit, že jsme na příchod koronaviru dobře připravení :-k :D )

Taurus píše:Sušený tvaroh jsem ani nevěděl, že to jde, to vyzkouším do těch kaší, protože tvaroh mě zasytí.

Já mám tvaroh ráda a jak jsem zkoušela sušit kdeco, zkusila jsem to i s tvarohem. Ovšem měkký (ať už ve vaničce nebo v papíru) byl vyloženě zklamáním, po rehydrataci měl pachuť, která mi vadila. Až z toho na strouhání jsem vyrobila něco, co můžu jíst bez přemáhání. Chuť je sice trochu jiná než u čerstvého, ale pro mě přijatelná. A výroba je jednoduchá; stačí nastrouhat najemno, rozprostřít na pekáč a nechat usušit při pokojové teplotě.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » stř bře 4, 2020 16:07

@GM: V popisu peceni chleba jsi vynechala jedno kynuti - melo by to spravne vykynout trikrat :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » stř bře 4, 2020 16:17

A kam bys to třetí kynutí zařadil?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

PředchozíDalší

Zpět na Treking