Jedlo na turach

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod šíp » čtv bře 5, 2020 21:27

mike píše:To ja se taky obvykle brutalne prezeru a preziram jeste nekolik dalsich dni (at zije jojo efekt ;-))


Tak to se mi ulevilo, dík. Fakt. Protože já z toho měla trauma, jelikož pokaždé jsme se po návratu do civilizace přežrali a já i přepila kávy, jsem totiž kafař, který ale na treku kávu nepije, takže abstinenční příznaky vždy plně propuknou právě v hospodě či restauraci.
Problém s trávením ale míváme, a je to úměrné délce treku, tedy době, po kterou člověk konzumuje přece jen odlišnou skladbu jídla, než běžně.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv bře 5, 2020 21:33

Cekal bych, ze tohle bude celkem obvykle :) Taky myslim treky na 10 - 14 dnu, ale mne traveni normalne funguje celkem slusne. V podstate mi ho vzdycky rozhasili akorat doktori ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod šíp » čtv bře 5, 2020 21:38

Když už je řeč o jídle na tůrách, tak otázku položím zde, i když by se spíše hodila do vlákna o expediční stravě.
Zkoušel jste někdo jíst expediční stravu neuvařenou, tedy pouze zalitou studenou vodou? Ptám na nouzovou situaci, která může nastat, a zda mám vůbec s touto eventualitou počítat.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » čtv bře 5, 2020 21:47

mike píše:Zvlastni je, ze kdyz si to privezu do Prahy, jakoze to vozim vzdycky, tak je to sice dobre, ale nijak zvlast extra. No a kdyz Fontinu (syr) koupim u nas, za nekolikanasobek italske ceny (je to ta spravna dovezena), tak jsem vzdycky zklaman, uz to zkouset nebudu.

To znám. Ono venku je mozek v jiným režimu, smysly nejsou přehlcený vším možným jako ve městě, takže chuť i čich pracují jinak. Já třeba miluju uherák, ale jen na cestě. Když ho zakrojim doma, nic mi to neříká..
Mám určitý potraviny, který mám spojený s určitejma místama...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Taurus » čtv bře 5, 2020 21:58

Etheric píše:Pěkně zabalit do alobalu, dát do mrazáku no a ráno v den odchodu stačí šrutku z mrazáku přemístit do batohu a je vystaráno. Domácí maso, bylinky z přírody... Kdo by se cpal průmyslovým chlebem :lol:
IMG_20190302_104510.jpg

A co si takhle na treku vyudit čerstvé maso? :D Frajeřina by to byla dobrá :supz:
https://www.jihokov.cz/skladaci-prenosne-udirny
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » čtv bře 5, 2020 22:00

šíp píše:Osvědčilo se nám v případě nouze vynechat večeři, protože lze jít spát hladový, ale již nelze nesnídat, to bych opadla. Jsem zvyklá snídat denně i doma v pracovním procesu, takže jsem na snídani závislá. Dále pomáhá si jednu expediční stravu rozdělit napůl a narvat do ní více vody, takže se oklame žaludek, v případě salámů a sýrů tyto nakrájet na co nejmenší kostičky, protože takto jich člověk nesní tolik, jelikož rychle nehltá.

Tak to by mě zabilo, nejen, že bych blbě spal, ale hlavně bych neměl z čeho regenerovat a byl bych ko. Přijít o snídani je ale taky pěkně naprd. To se nesmí stát, ani jedno..
Dokážeš takhle obelhat svůj žaludek? Ten můj se oblafnout nedá, to jsem zkoušel..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod šíp » čtv bře 5, 2020 22:07

Dokážu, už jsme to taky několikrát kvůli okolnostem praktikovali, zejména za situace, kdy jsme museli stan postavit bez ohledu na okolnosti tam, kde jsme byli zasaženi prudkým a déletrvajícím deštěm, kdy vařit prostě nešlo. A nestojím o žádné poučky o tom, že jsme mohli přece vařit ve stanu. Nemohli, v podmínkách, kdy se nám to stalo, pro nás opravdu byla větší priorita zohlednit co nejnižší kondenzaci vlhkosti na péřovém spacáku a našem oblečení.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » čtv bře 5, 2020 22:23

@šíp: tak to závidím. Moje tělo se obelhat nenechá a začne se dost znatelně dožadovat svýho...
Plně chápu situaci, kdy vařit nejde, i to, že ne vždy jde vařit ve stanu. V takovým případě šáhnu do rezervy, kterou tvoří vydatný jídla na "teď hned". Jídlo plánuju do posledního detailu, vždycky ale beru jídlo na jeden extra den, tvořený právě tím, co je vydatný a nemusí se vařit.

@Taurus: ty přenosný udírny jsou fajn na ryby, v tom jsem se něco naudil. Na maso to ale vhodný neni, jelikož bys ho díky konstrukci neudil, ale spíš pekl v kouři.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Taurus » čtv bře 5, 2020 22:27

šíp píše: byla větší priorita zohlednit co nejnižší kondenzaci vlhkosti na péřovém spacáku

A mě tu přesvědčovali, že náchylnost péřového spacáku na vlhkost je pověra. :D
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pát bře 6, 2020 10:51

šíp píše:Když už je řeč o jídle na tůrách, tak otázku položím zde, i když by se spíše hodila do vlákna o expediční stravě.
Zkoušel jste někdo jíst expediční stravu neuvařenou, tedy pouze zalitou studenou vodou? Ptám na nouzovou situaci, která může nastat, a zda mám vůbec s touto eventualitou počítat.

Nezkoušela, ale někde jsem na tuhle možnost v pokynech na přípravu (na webu, ne na sáčku) narazila. Bohužel nevím o jakou šlo značku a kde to hledat. Ale bylo to něco ve stylu:
čas přípravy:
- při zalití vařící vodou: 5 - 10 minut
- při zalití teplou vodou (možná byly uvedené i nějaké stupně): 1 hod.
- při zalití studenou vodou: 2 hod.


Časy si vyloženě cucám z prstu, ale ty možnosti zalití jinou než (skoro) vařící vodou tam byly zmíněné.

Tady (úplně na konci příspěvku) jsem trochu zdokumentovala přípravu sušeného chili con carne. Já to namočila už dopoledne, aby nasákly vodou fazole, které takhle doma usušené rozhodně instantní nebyly, a večer to bylo normálně jedlé, jen studené. U prodávané expediční stravy by to mohlo být podobné, jen rychlejší.

Pokud si dobře vzpomínám, sobb si hodně pochvalovala (litrovou?) jídelní termosku Esbit, ve které v polárních krajích "vařili" i instantní expediční stravu. Ale nevím, jestli izolační schopnosti termosky využívali jen na to, aby jim jídlo v té zimě rychle nevychladlo nebo jestli ho i zalévali méně teplou vodou, aby ušetřili palivo. (Při takovémhle použití termosky by se dala nějaká váha ušetřit na obalech, kdyby si dal člověk práci s tím, že jídlo před cestou přebalí z relativně velkých a těžkých jídelních obalů (20 g na jednoporci) do nějakých menších a lehčích.)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 6, 2020 11:15

sip
u tech novych adventure menu pisou ze to lze ale nevim jak dlouho by se to melo nechat.

jidlo asi je schopny nacucat i studenou jen to nebude tak chutny ale

edit
ale mozna to taky mysli na ten samoohrev, sakra... to ted nevim:( a nedari se mi to najit
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Olchor » pát bře 6, 2020 12:32

Můj výběr jídla pramení spíš z lenosti, prostě se mi to nechce moc řešit. Jinak doma jsem dost vybíravý, ale na vandru považuju jídlo za nutné zlo. Mám docela štěstí, vůbec mi nedělá problém třeba jíst jen jednou denně, večer.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod booze » pát bře 6, 2020 12:37

Lepsi je do sacku dat vic vody a mit z toho spis studenou polivku. Jak to neni teple tak dost pocitis, ze ti to silu nedoda hodne to prochlazuje. Vyhoda, ze se to lepe da protrepat a nezustanou v sacku suche casti. Existuji pro takove pripady bud ohrivaci sacky (odpad) nebo energeticke balicky NRG5, Mainstay 3600 daji se se studenou vodu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pát bře 6, 2020 14:57

Chtel jsem napsat neco, jako booze - jist to klidne muzes, ono uz to vetsinou nejakou upravou preslo pred susenim a tabulkovou kalorickou hodnotu to ma. Ale nebude to nijak chutne, ve studene vode nektere kousky nezmeknou ani po hodinach namaceni, bude to asi hur stravitelne (na druhe strane zrovna toto v nouzovem pripade psychicky i pomuze, protoze to "dele citis v zaludku") - a hlavne misto vnitrniho zatepleni to bude pekne ochlazovat, asi jako piti studene vody, s tim je nutne v polarnich oblastech pocitat! Pokud by to nejak slo, idealni by bylo to cele zalite alespon na par hodin hodit do obleceni nebo spacaku (samozrejme s vlastnim telem), aby se to ohralo alespon na nejakou teplotu. V zime to nemusi byt prijemne, ale mozna(!) konecny souctovy efekt bude lepsi nez se nechat vychladit a tak vychlazeny se oblect/zalezt do spacaku a pspotrebovat znatelne vice energie na zahrati tela.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pát bře 6, 2020 15:13

tsunami píše:
apuka píše:Muzes si jeste sehnat (ale neni to uplne jednoduche) mensi baleni, napr. po 200g "zabalene" ve vosku, ty by mely vydrzet.

Koupíš a zabalí ti to do papíru v každé prodejně sýra. Třeba tady by to měli zvládnout: https://www.laformaggeria.com/prodejny/
Ja jsem nemyslel tak, ze z toho velkeho bochniku odrezou a zabali - to udelaji csude. Myslel jsem male bochanky, napr po 200g, ktere jsou uz od vyroby (resp. uz pred zranim) primo ve vosku, stejne jako byvaji ty velke bochniky.
Do syraren moc nechodim ,tak si ani nepamatuji, ze bych u nas nekde videl, ale v Rakousech jsem to parkrat zahledl mezi mistnimi potravinami, mozna to byly az 250g.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pát bře 6, 2020 15:48

GreyMouse píše:No, ono si s tou celiakií stejně asi musiš nechat zajít chuť, ne?
To je hodne otazne...

Uz jsem parkrat psal, ze kupodivu bezlepkarum, kterym uz maly kus bezne mouky dela velke problemy vetsinou nevadi jist seitan. A seitan je co? Cisty lepek... (zkouselo se to i pod lekarskym dohledem primo v lecebnem zarizeni).

@GM: O tom trojim kvaseni kvaskoveho chleba si najdi nekde neco na internetu. Nevim uz presny princip, ale je popsane, ze ty tri kvasne procesy se projevuji jinak v chemickem/biologickem ucinku. Nejsem si jisty jak, ale to zamichani TI prerusi ten aktualni proces, mozna privodem vzduchu, nechci to tvrdit a potom uz nastartuje novy proces. Samozrejme pouze za predpokladu, ze ten predchozi probehl dostatecne dlouho a zasahlo dostatecne mnozstvi testa.
Uplne stejne to probiha i u pripravy kvasku - jak tam vzdy pridavas novou mouku, to neni jen o "nechcipnuti hladem" bakterii, ale taky tam probihaji tri faze promeny mouky v kvasek. Taky to muzes najit presneji popsane, mne se nechce hledat. Konec koncu, prece kus toho trikrat vykynute testa si muzes uchovat a udelat z nej kvasek uplne stejne jako z uchovaneho samotneho kvasku.
A ano, rozdil v chuti mezi dvakrat a trikrat vykynutym chlebem poznam i z vlastnich pokusu.
Abych ale rekl vsechno, v skandinavskych zemi obcas delaji jen s jednym velice pomalym kvasenim, tam probihaji vsechny tri procesy postupne - ale to zadelaji testo, ulozi jej nekam do chladu se stalou teplotou na 18-24 (i vice) hodin a az potom pecou. Na to jsem doma nikdy nenasel odvahu ani vhodne misto.

S tou "starou cestinou" je to tezke, kdyz chces byt presny. Napriklad "celozrnna mouka" v soucasnosti neni totez jako "mouka mleta primo z celeho zrna". Vetsina mlynu je nastavena na proces nejdrive oddelit otruby a klicek a pomlit az tu bilou cast, endosperm. Potom se chlebova a "celozrnna" mouka udela tak, ze se takto ziskana bila v danem pomeru smicha ze samostatne pomletymi (casto zvlast) otrubami a klickami. Bohuzel se tim porusi nektere vazby a uz to neni uplne to same jako kdyz se zrno pomele vcelku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pon bře 9, 2020 16:52

apuka píše:@GM: O tom trojim kvaseni kvaskoveho chleba si najdi nekde neco na internetu. Nevim uz presny princip, ale je popsane, ze ty tri kvasne procesy se projevuji jinak v chemickem/biologickem ucinku. Nejsem si jisty jak, ale to zamichani TI prerusi ten aktualni proces, mozna privodem vzduchu, nechci to tvrdit a potom uz nastartuje novy proces. Samozrejme pouze za predpokladu, ze ten predchozi probehl dostatecne dlouho a zasahlo dostatecne mnozstvi testa.

Internet praví, že různým bakteriím a kvasinkám, které se na procesech probíhajících v živém kvasu podílejí, vyhovují různé teploty a proto mají i chleby, jejichž kvas zrál za rozdílných podmínek, trochu jinou chuť. O trojím kynutí jsem ale četla pouze u pečení v domácí pekárně, která u jednotlivých fází postupně teplotu mění (takže se v těstu všechny ty potvůrky vyřádí jinak než při konstantní teplotě). Jenže já jsem žádnou pekárnu nepoužívala a teplotu neřešila, protože jsem si nehodlala kvůli pokusům s pečením chleba doma zařizovat laboratoř. Sice jsem četla a slyšela i o různých zlepšovácích typu, že kvásek nebo těsto se zavře do skříně nebo trouby, kde se mu svítí, aby bylo ve vyšší než okolní pokojové teplotě, ale ztrácet čas takovejma ptákovinama se mi fakt nechtělo. Pokud by se mi chleba nedařilo vyrábět při pokojové teplotě (během roku samozřejmě různé), tak se na to vykašlu. A že tenhle postup není podle tebe ten jediný správný? No a co? :twisted:

apuka píše:S tou "starou cestinou" je to tezke, kdyz chces byt presny. Napriklad "celozrnna mouka" v soucasnosti neni totez jako "mouka mleta primo z celeho zrna"...

Řekla bych, že z kontextu bylo zřejmé, že se moje poznámka netýká mletého zrní, ale věty:
Maloktera z nich (a manzelka uz vubec) byla ochotna kdy si dat zitny chleb, ne to jeste samozitny (jen zitna mouka, voda a sul; kvasek je taky jen z toho), co v obchode dostat. ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon bře 9, 2020 17:59

To je z Google Translatoru? :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » stř bře 11, 2020 16:28

@GM: Podivej, zkus jednou nechat vykynout testo trikrat a srovnej sama. Stejne mi neuveris :wink:. Jen pokud jdes podle nejakeho receptu, kde mas nejdrive zadelat rekneme 700-800g kvasku a do toho prisypat 150g mouky a to je (krome soli, "koreni" a melasy/medu/Sladenky) vse, tak to bude uplne jine, tam uz TI to prvni kvaseni probehne pri zakladani tak velkeho mnozstvi kvasku.

Jinak ja jsem se nikdy nehral na teplotu, jaka byla, taka byla. Stejne tak jsem mouku, kvasek a vodu daval podle oka, resp. jak jsem citil. Maximalne jednou to kynulo 3 hod, jednou klidne i 5 hod (mysli jedno kynuti).

No a jasne, neexistuje "spatny zpusob" kdyz vysledel Tobe chutna. SPise se tomu rika "vlastni receptura" :lol:

S tou vetou - jste s mikem vetsimi znalci cestiny, tak mi jej "prelozte" do srozumitelnejsi formy tak, aby tam bylo vsechno presne popsane ve stejnem vyznamu a aby to nebylo trikrat delsi. At se necemu priucim :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod pavproch » stř bře 11, 2020 16:40

Myslím, že se budu muset nad sebou a svými stravovacími návyky při týdenním pobytu tady nahoře na MF zamyslet..... z 17-ti lidí, co sme tady na chatě, si 17 lidí vaří, z toho 14 hotovky (TravelLunch, MountainHouse, hotovky.cz atd), dva lanoukári (místní) co jim předvařili doma a jeden - JÁ - kunverzy ze Selika..... :twisted:

Slibuju jak jiskra jasná - MF2021 už budu taky hotovkovat... i dyž nevím, esli tím nepřijdu o zážitek z pobytu na horách.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » stř bře 11, 2020 16:51

Zas si ostatni muzou prohlednout dinosaura ktery pricestoval casem z davne minulosti :twisted: TVL, takovou konzervu jsem mel naposled ani nevim kdy. Mozna pred 30 lety jeste na koleji? :-k

BTW, co je to za chatu? Oni tam nevari?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod pavproch » stř bře 11, 2020 16:57

Ne, tady je to (fšechno) self-service - šak píšu, že aji vlka sem si musel pustit.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » čtv bře 12, 2020 16:24

apuka píše:@GM: Podivej, zkus jednou nechat vykynout testo trikrat a srovnej sama.

Ale jo, zkusit bych to mohla :). Pokud se mi podaří oživit kvásek a koupit žitnou chlebovou mouku :?

apuka píše:Jen pokud jdes podle nejakeho receptu, kde mas nejdrive zadelat rekneme 700-800g kvasku a do toho prisypat 150g mouky a to je (krome soli, "koreni" a melasy/medu/Sladenky) vse, tak to bude uplne jine, tam uz TI to prvni kvaseni probehne pri zakladani tak velkeho mnozstvi kvasku.

Jak už jsem psala - pekla jsem ze 700 g mouky, z toho 30 % ve formě kvásku. A nic sladkýho jsem nikdy nepřidávala :-)

apuka píše:Maximalne jednou to kynulo 3 hod, jednou klidne i 5 hod (mysli jedno kynuti).

Velmi dlouhé kynutí propagoval kolega. Prý až 24 hodin, že mouka dobře prokvasí a je to nejzdravější... Nechápala jsem, protože mně těsto při delším kynutí začalo klesat, když potvůrkám docházela potrava. On si to ale děsně chválil a nakonec mi přenesl ten svůj výtvor ukázat. Vypadalo to jako "moskva" přejetá autem. Prostě jeho těsto nejdřív pár hodin kynulo, pak pár hodin klesalo a teprve potom to dal péct a vznikla tuhá hrouda (placka). Neukecal mě ať to zkusím taky :D

Já jsem jednou, když jsme jeli na celodenní výlet, zadělala těsto ráno před odjezdem a umístila ho do komory s tím, že když bude v chladnější místnosti, bude kynout pomaleji a třeba do večera než se vrátíme a dostanu se k pečení, nějak přežije. No, těsto nekleslo úplně, ale ve fázi zmenšování objemu už bylo. Po upečení se to ukousat dalo, ale nebylo to ono. Prostě delší kynutí neznamená automaticky lepší výsledek.

apuka píše:S tou vetou - jste s mikem vetsimi znalci cestiny, tak mi jej "prelozte" do srozumitelnejsi formy tak, aby tam bylo vsechno presne popsane ve stejnem vyznamu a aby to nebylo trikrat delsi. At se necemu priucim :wink:

To já právě nevím, cos chtěl přesně sdělit, takže můžu jen tipovat :) (BTW, je "ta" věta, takže správně "tak mi ji přeložte" a ne "tak mi jej přeložte"; tady je to samozřejmě jasné, ale pokud spojíš víc jazykových chyb a neobratností do rozsáhlého souvětí, tak je fakt někdy problém poznat cos chtěl říct; třeba když mužský a ženský rod u zájmen používáš špatně, může být problém poznat, ke kterému podstatnému jménu se vedlejší věta vztahuje)

Pokus o volný překlad (včetně té věty která následovala):
"Manželka a její kámošky měly na kurzu takový hlad, že jim chutnal i můj chleba, přestože se nad žitným z obchodu normálně ofrňují." :twisted:

Pokus o doslovný překlad:
"Málokterá z nich (a manželka už vůbec) byla ochotná jíst kupovaný kvasový chléb s minimálně 90 % žitné mouky."
(Jen hádám, že "ne to jeste" by mohlo znamenat "natož"; "co v obchode dostat" - srozumitelné, ale gramaticky nesprávné, lépe např. "který je k dostání v obchodě)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv bře 12, 2020 18:24

GreyMouse píše:On si to ale děsně chválil a nakonec mi přenesl ten svůj výtvor ukázat. Vypadalo to jako "moskva" přejetá autem.

:D a jak to chutnalo?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pát bře 13, 2020 13:44

Nevzpomínám si, že bych to ochutnala :|. (Ach ten Němec :roll:. Možná jsem ochutnala, ale zapomněla, možná neochutnala, protože mi nenabídl nebo nabídl a nenašla jsem odvahu. Možná jsem utrpěla ztrátu paměti poté co jsem ochutnat odmítla a a on mě tím svým výtvorem bacil do hlavy :-k)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát bře 13, 2020 17:23

Mozna jsi ochutnala a pak ses radeji bacila do hlavy, aby sis to nepamatovala :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Reccol » pon bře 30, 2020 19:13

Kdybych hypoteticky sháněl nějakou pánev, která nebude mít dvě kila, přežije hození na oheň a nebude mi líto, když ji náhodou něco přejede - nemáte někdo tip? Pro ty vzácný případy, kdy neřeším kila v batohu a chci se prostě někde vyvalit a něco uvařit.
Logicky mě napadá litina, ale rád si nechám poradit.
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 135
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon bře 30, 2020 19:20

Nejaka profi ocelova panev? Treba tohle?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod booze » pon bře 30, 2020 20:09

Na takove pripady mam paela servirovaci panev, ktera je smaltovana.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Reccol » úte bře 31, 2020 12:09

Mike: To vypadá zajímavě, jak se na tom vaří? Nerez a cast iron znám, je tohle o dost jiný? Za ty prachy by to na ven fakt nebolelo...
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 135
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

PředchozíDalší

Zpět na Treking