Jedlo na turach

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » čtv črc 30, 2020 10:08

Greymouse
Diky, je videt, ze obaly mas i ozkousene :) premyslela jsem, jestli tyhle hlinikovy obaly by sly taky pouzit ke kyzenemu ucelu a tys uz to vyzkousela za me :) i se zlepsovakem :) bomba a dekuji ti za tve rady :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » čtv črc 30, 2020 13:45

Není zač, rádo se stalo :)

Na Alze jsi objednávala tohle? Pokud jo, tak to bude chtít asi ještě nějakou nádobu nebo držák do kterého sáček postavíš :-k. Ty mnou vyfocené mají ještě dno, takže se dají postavit, FoodSaver jsou jen dvourozměrné. Když budeš šikovná, tak možná zvládneš jednou rukou držet sáček, druhou tam nalít z hrnce vodu a pak do prázdného hrnce sáček postavit. Ale půjčit si na chvíli hrnec od parťáka by asi nebylo k zahození :-k

Nevýhoda většiny těch mnou odkazovaných sáčků je, že nemají zatavené rohy, takže se z nich jídlo blbě doluje. Asi nejlepší je obal od XXL balení (250 g) brusinek z Lidlu; ten je spíš větší, má zip i ošetřené rohy. Nejlevněji vyjde sáček od ovocného čaje; pokud obsah vyhodíš, máš obal za dvacku :D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » čtv črc 30, 2020 16:52

Greymouse
asi tema ovocnyma cajema budu muset vzit za vdek :D

jo, mam tyhle odkazovany, byli v nejakym poskozenym obalu asi o 60kc levnejsi. jinak ano, predpokladam, ze naleju vodu a pak postavim do esusu, mozna bych jim mohla vyrobit nejakej alu obalek.

ty to mas obsity necim cernym, to se takhle da koupit v ty sirce uz?

ps: sem nasla kus alu pod psa, tak sem z toho udelala dost sisatej hybrid (jak se to sakra vyrabi?) ale super to stoji, takze si udelam asi nejakou cvicnou kasi do toho a vazi to 6g, to jeste asi unesu :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv črc 30, 2020 18:06

GreyMouse píše:V Lidlu se dají koupit ovocné čaje (vím, ty jsi odmítla, že je nepiješ :-)), sušené brusinky nebo různé ořechy v obalech, které jsou pro tyhle účely použitelné.

Ti nevim, asi bych se bal. Jak to neni na varici vodu primo delane, tak bych si netroufnul si ji tam lit, kdo vi, co se z toho muze uvolnovat. Sacky na sous-vide by mely byt v poradku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pát črc 31, 2020 11:35

Mawenzi píše:ty to mas obsity necim cernym, to se takhle da koupit v ty sirce uz?

Obyčejná 2 cm široká stuha z galanterie.


mike píše:Ti nevim, asi bych se bal. Jak to neni na varici vodu primo delane, tak bych si netroufnul si ji tam lit, kdo vi, co se z toho muze uvolnovat. Sacky na sous-vide by mely byt v poradku.

Odkdy dáš na markentigový kecy? #-o Tady se snaží zneužít toho, že se pořád používá označení "igeliťák" pro libovolné plastové sáčky. Pokud vím, tak PVC se pro výrobu potravinových obalů už dávno nepoužívá, dnes je to většinou polyetylen nebo polypropylen. Ty mají teplotu tání vyšší než 100 °C a i to je jen fyzikální proces ne chemický. Zároveň si nemyslím, že by měl výrobce důvod cpát do vnitřní vrstvy z LDPE nějaká škodlivá aditiva třeba pro zvýšení pevnosti nebo odolnosti vůči UV záření. Pro sebe jsem si tedy vyhodnotila riziko jako limitně se blížící nule a klidně zmíněné sáčky jednou za čas pro "vaření" použiju. Pokud najdeš důvěryhodný zdroj, který bude tvrdit, že je to nebezpečné, tak sem klidně hoď odkaz. Ovšem rovnou podotýkám, že jak to začne tvrzením, že prodávaná voda měsíce skladovaná v PET láhvi je zdravotně nezávadná, zatímco když si do ní vodu pak naliju znova, už se do ní začne uvolňovat jedovatý chemický koktejl, tak to číst ani nehodlám :twisted:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pát črc 31, 2020 12:22

Tak v prvni rade, kdyby mawe koukala hlavne na uvolnovani chemikalii, atd, tak si koupi pullitrovou nebo 0,35l Nalgene flasi se sirokym hrdlem a uzaverem. To si tam klidne muze po kasi zalit caj a ma "cistou" flasi :-). Neni to UL reseni (i kdyz to zavisi od mnozstvi sacku, ktere chce nosit, na dva mesice uz to muze byt lehci :-)), zato rozhodne nebude problem s horkou vodou a uvolnovanim ani s postavenim nekam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát črc 31, 2020 19:31

GreyMouse píše:Odkdy dáš na markentigový kecy? #-o Tady se snaží zneužít toho, že se pořád používá označení "igeliťák" pro libovolné plastové sáčky. Pokud vím, tak PVC se pro výrobu potravinových obalů už dávno nepoužívá, dnes je to většinou polyetylen nebo polypropylen.

Njn, kdyz ty si z toho vytahnes to, co ja jsem uplne ignoroval :D Slo mi o to, ze sous-vide sacky jsou az do 121 stupnu a maji na to atesty (121 C je divne cislo, puvodne to asi bylo 250 F ;-)).

GreyMouse píše:Ty mají teplotu tání vyšší než 100 °C a i to je jen fyzikální proces ne chemický.

Vzpomen si na muj pokus s PETkama. Mekly a scvrkavaly pod 100 C a barevne driv, nez cire.

GreyMouse píše:Zároveň si nemyslím, že by měl výrobce důvod cpát do vnitřní vrstvy z LDPE nějaká škodlivá aditiva třeba pro zvýšení pevnosti nebo odolnosti vůči UV záření.

Co vis, jake ma duvody tam co cpat. Vidim to naopak, nema duvody delat to tak dobre, aby to sneslo atesty na vyssi teploty, a tak tam muze byt cokoliv.

GreyMouse píše:Pro sebe jsem si tedy vyhodnotila riziko jako limitně se blížící nule a klidně zmíněné sáčky jednou za čas pro "vaření" použiju. Pokud najdeš důvěryhodný zdroj, který bude tvrdit, že je to nebezpečné, tak sem klidně hoď odkaz.

Opet to vidim naopak, chci mit podklad, ze je to nezavadne. Riziko nemas jak vyhodnotit. Klidne muze byt jeden sacek OK a druhy ne z duvodu, ktere te vubec nenapadnou. Plus nemas zadny zpusob poznat, ze to zavadne bylo. Jestli tam neco bude, tak v malych mnozstvich, ktere se neprojevi hned, ale muzou se pomalu usazovat v tele a za 10 let se projevi necim, co si vubec nespojis. Kdyby nebyla jina moznost, tak snad, ale kdyz se ty nezavadne koupit daji, tak fakt nevidim duvod je nepouzivat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » sob srp 1, 2020 10:43

mike píše:Njn, kdyz ty si z toho vytahnes to, co ja jsem uplne ignoroval :D

Když pro mě to zrovna těmahle kecama celé ztrácí důvěryhodnost ;-)

mike píše:Vzpomen si na muj pokus s PETkama. Mekly a scvrkavaly pod 100 C a barevne driv, nez cire.

Měknutí je opět fyzikální proces. U barevných k němu dojde patrně dřív vlivem přidaných barev. Ale vnitřky těch sáčků obsahují plast čirý, není důvod ho barvit.

mike píše:Co vis, jake ma duvody tam co cpat. Vidim to naopak, nema duvody delat to tak dobre, aby to sneslo atesty na vyssi teploty, a tak tam muze byt cokoliv.

Jako, že má výrobce k dispozici čistý plast, který je nezávadný a jeho požadavkům vyhovuje a přesto do něj narve nějaký sajrajt? Samozřejmě to vyloučit nemůžu, ale nedává mi to žádný smysl. Myslím, že výroba polyetylenu je za těch skoro 100 let už dobře zmáknutá a levná.

mike píše:Opet to vidim naopak, chci mit podklad, ze je to nezavadne.

U obalů expediční stravy máš nějaký certifikát o nezávadnosti obalu? ;-)

mike píše:Riziko nemas jak vyhodnotit. Klidne muze byt jeden sacek OK a druhy ne z duvodu, ktere te vubec nenapadnou. Plus nemas zadny zpusob poznat, ze to zavadne bylo. Jestli tam neco bude, tak v malych mnozstvich, ktere se neprojevi hned, ale muzou se pomalu usazovat v tele a za 10 let se projevi necim, co si vubec nespojis. Kdyby nebyla jina moznost, tak snad, ale kdyz se ty nezavadne koupit daji, tak fakt nevidim duvod je nepouzivat.

Riziko si holt musí vyhodnotit každý sám. Já jsem si to vyhodnotila tak, že i kdyby se něco závadného uvolňovalo, tak mě to vzhledem k četnosti expozice ohrožuje na zdraví a životě mnohem míň než když třeba sednu na kolo a jedu na něm přes město do práce ;-). O sjíždění sněhových svahů po zadku s mačkama na nohách ani nemluvě :twisted:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » sob srp 1, 2020 19:29

@GM: Ja bych sice taky klidne pouzival nektere ty sacky, ale musim upozornit na to, ze ani v nejmensim nemusi platit, ze "stejny material" = "stejne vlastnosti".
Spominal jsem lahev Nalgene (nebo GSI). Je urcen klidne i na vrouci napoje(snad az do nejakych 115 stupnu?), zalivam v tom bezne caj vrouci vodou a nema zadnou prichut.
Mam do prace 2,5l lahev (koupenou v Lidlu, pravda za cca ctvrtinovou cenu nejlevnejsi a nejmensi Nalgene lahve). Zakladny material stejny (podle recyklacni znacky) - ale kdyz do nej napoustim horkou vodu, uvlonuje se nejake chemikalie, neco jako chlor. Proste to smrdi a je to i citit. Ono se totiz i do tech plastu obcas neco dava - kvuli "cisteni" nebo mozna na pomoc zajistit, ze se tam nebudou mnozit bakterie, co ja vim... Se studenou vodou/napojem/suchym jidlem je to v naprostem poradku, ale teplem se to muze uvolnovat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » sob srp 1, 2020 23:35

GreyMouse píše:Když pro mě to zrovna těmahle kecama celé ztrácí důvěryhodnost ;-)

Dobre, priste zkusim specialne pro tebe najit neco bez kecu ;-)

GreyMouse píše:Měknutí je opět fyzikální proces. U barevných k němu dojde patrně dřív vlivem přidaných barev. Ale vnitřky těch sáčků obsahují plast čirý, není důvod ho barvit.

To sice je, ale i cire PETky mekly a svcrkavaly se pri teplotach pod bodem varu. Kdyby to same udelal sacek, tak se vnitrni ochranna vrstva muze odseparovat nebo poskodit a pak se do styku s jidlem dostane ta dalsi, ktera uz na to vubec delana neni.

GreyMouse píše:Jako, že má výrobce k dispozici čistý plast, který je nezávadný a jeho požadavkům vyhovuje a přesto do něj narve nějaký sajrajt? Samozřejmě to vyloučit nemůžu, ale nedává mi to žádný smysl.

Nedava, protoze o tom nic nevis (ja taky ne). Muze to byt neco, co zlepsi/zmeni nejake vlastnosti, snizi cenu apod. Myslel jsem ale spis nechtene primesi. Viz termosky, ktere mely v plastovych uzaverech kadmium. Myslis, ze to tam davali schvalne? Ne, proste nemeli dost kvalitni surovinu nebo cisty provoz. Tam jde o cenu, ciste provozy jsou vyrazne drazsi a proc pouzivat vyssi standard, kdy to neni nutne? To mas jako s tim, na na spouste potravin mas napsane "muze obsahovat stopy orisku, sezamu apod". Je to levnejsi, nez udelat cisty provoz a tech par alergiku, ktere to muze zabit, by rozdil v nakladech nepokrylo.

GreyMouse píše:U obalů expediční stravy máš nějaký certifikát o nezávadnosti obalu? ;-)

Nemam, resp. jsem po nem nekoukal. Spoleham na to, ze kdyz se to prodava na evropskem a americkem trhu, tak to ty standardy splnovat musi (sacky jsou na varici vodu urceny).

GreyMouse píše:Riziko si holt musí vyhodnotit každý sám. Já jsem si to vyhodnotila tak, že i kdyby se něco závadného uvolňovalo, tak mě to vzhledem k četnosti expozice ohrožuje na zdraví a životě mnohem míň než když třeba sednu na kolo a jedu na něm přes město do práce ;-). O sjíždění sněhových svahů po zadku s mačkama na nohách ani nemluvě :twisted:

To je jiny druh rizika. Dokazes ho castecne vyhodnotit a mas ho castecne pod kontrolou. Kdyz se ti to nepovede, tak nasledky pocitis hned a jako bonus mas vylet vrtulnikem :twisted: U sacku neplati ani jedno, tam jenom hadas resp. pouzivas prani otcem myslenky ;-)

apuka píše:ale kdyz do nej napoustim horkou vodu, uvlonuje se nejake chemikalie, neco jako chlor. Proste to smrdi a je to i citit.

Coz mi pripomina, jak jsem se na jedne akci zahrival PETkou s horkou vodou do spacaku. Jednou jsem mel vody malo, a tak jsem vecer udelal (ovocny) caj, nalil ho tam, ze ho rano vypiju. Ac jsem mel fakt zizen, nedalo se, byl extremne hnusny. 100 stupnu ta voda nemela, jednak jsem byl nad 2000 m a jedna jsem ho nechal trochu zchladnout. PETka lehce mekla, ale evidentne tam nebyl jen fyzikalni proces. Bylo to neco podobneho, krome hnusne chuti to i smrdelo, chemicky. Pricemz studena voda je z tech PETek uplne v pohode.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » ned srp 2, 2020 12:27

apuka
protoz3 jsem psala, ze nechci mit mastnej caj se zbytkama kase. sou veci, ktery mi nevadi, ale mazlava pohankova slichta proste... ano, kdyz neni zbyti, neni zbyti, ale...

nakonec se mi podarilo znova pouzit sacek z decathlonu, takze sousvide pouzit jen 1x ale v tom hlinikovym stojanku je ti fakt o dost lepsi, i se to lepe ji

budu lriste brat asi ty bez zipu a kolicek, ty zipovy sou vysoky a blbe se to vyjida
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pon srp 3, 2020 10:00

@mike: Abych se neopakovala... prostě, kdo těm sáčkům co jsem odkazovala nedůvěřuje, nebude je používat ;-)

Pro nedůvěřivce může být vhodnější alternativou sáček na tlačenku, u kterého se vaření předpokládá. Jen je třeba z rukávu vyrobit sáček například za pomocí pečicího papíru a žehličky. A vzít si k uzavření nějaký kolíček nebo svorku. A něco do čeho se sáček postaví.

Ne tak lehká, ale jednoduše omyvatelná je třeba silikonová skládací miska. Díky tvaru a elastičnosti jde dobře vyškrábat lžící, případně i otočit "naruby" a vylízat. K domytí (opláchnutí) už pak stačí jen nějaké 2 lžíce vody.

Nenáročné na mytí mi přijde i "vaření" v termosce. Večer v termosce zaliju večeři, při nedostatku vody pouze pečlivě vyškrábu a rovnou zaliju kaši na ráno. Snídaňovou kaši opět pečlivě vyškrábu a v termosce zaliju polévku na svačinu/oběd. Po snědení polévky strčím špinavou termosku do batohu a s mytím počkám, až se dostanu ke zdroji vody. Tím že se v termosce nevaří, není jídlo připálené ani přischlé ke stěnám a mytí je snadné. Nevýhodou je vyšší váha.

Pokud sebou mám čokla, vodu z nádobí neliju do trávy, ale do psí misky :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pon srp 3, 2020 10:18

Tak pokud mas sebou cokla a nemas moc hluboke nadobi (i kdyz je k podiveni, ze nektery pes dokaze mit jazyk dlouhy jako chameleon, kdyz jde o jidlo :wink:), tak nemusis resit vymyvani a budes mit stale cistou misku :lol: :lol: :lol:. A jeste Ti ten pes (mozna) i ponese misku i nejake to jidlo sam.

K tem sackum z Lidlu - nevim, jake jsou primo ty, cos Ty doporucovala, ale ja si kupuji nejake orisky a slunecnicova seminka a tam je ten sacek zevnitr cisty alobal bez folie. Predpokladam, ze i vetsi baleni na orisky bude mit podobny sacek. A v tom pripade neni na miste debata o (ne)skodlivosti igelitu...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 3, 2020 10:26

greymouse
budu muset vyzkouset zaliti pohankove kase studenou vodou, jestli by ta slichta pak tolik nelepila :D (jakoze usoudila sem, ze vzhledem k moji nesnasenlivosti kasi je pohankova slichta pro me prijatelne pozivatelna, domaci ma i rozumne slozeni, a vzhledem k tomu, ze to staci jen zalit je to rychle, doma rychle pripravene a relativne levne v porovnani s dehydro jidlama). takze na tech akcich ty kase proste beru, ze to tak je a pytlik, co vemu a vyhodim u nejblizsiho kose je pro me asi prijatelnejsi varianta. silikonovou misku jsem taky premyslela, ale asi mi prijde jednodussi mit ty pytliky + alu stojanek (je trochu sisatej, ale staci ho trochu vzdy usadit a je to OK:)

osobne si myslim, ze pokud material zvladne horkou vodu a udrzi svary, tak tech par jidel za rok me nezabije, stejne jako GM. jasne, neco se tam uvolnovat asi muze, ale zase beru to vic jako nouzovku a moznost pouziti, nez primarni moznost volby.
Přílohy
IMG_0223.JPG
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pon srp 3, 2020 11:33

apuka píše:Tak pokud mas sebou cokla a nemas moc hluboke nadobi (i kdyz je k podiveni, ze nektery pes dokaze mit jazyk dlouhy jako chameleon, kdyz jde o jidlo :wink:), tak nemusis resit vymyvani a budes mit stale cistou misku :lol: :lol: :lol:. A jeste Ti ten pes (mozna) i ponese misku i nejake to jidlo sam.

Nejsme žádný socky, abysme měli jednu misku dohromady [-( . Každý žereme ze své, i když jsou dost podobné :D. A žrádlo a nějaký krámy si už čokl nosí :)
JidloNosic.jpg


apuka píše:K tem sackum z Lidlu - nevim, jake jsou primo ty, cos Ty doporucovala, ale ja si kupuji nejake orisky a slunecnicova seminka a tam je ten sacek zevnitr cisty alobal bez folie.

Myslím, že ne, tu plastovou fólii tam dávají kvůli zvýšení pevnosti a možnosti svařování. Schválně můžeš udělat pokus až budeš mít nějaký ten sáček prázdný. Když část přežehlíš přes pečicí papír, měly by se při vhodné teplotě (cca bavlna nebo trochu nižší) stěny sáčku spojit. Samotný hliník bys žehličkou neroztavil, plast jo.


@Mawenzi: Pěkný obal :smt023. A jak jsi ho měla rychle vyrobený; ve čtvrtek jsem sem vložila fotku a ty už jsi ho o víkendu testovala :)

Já ty jídelní obaly/nádobí střídám podle situace, zalití v sáčku použiju jen párkrát za rok a že by mě to zabilo se taky nebojím :). BTW, nezkoušela jsi pohankové müsli, když ti chutná pohanková kaše? Tam bys ani nemusela řešit to zalití vodou.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 3, 2020 11:56

greymouse
tak ten tvuj alu obal se mi akorat hodil do kramu a mam tu starou alumatku, co sem vozila kus pod psa :D tak sem to hned musela ozkouset :D a je pravda, ze je to super, vubec sem totiz nedomyslela, jak z toho pytle bez tvaru budu jist. Takhle to navic pekne hreje do rukou :)

pohankovy musli jsem nezkousela, ale ovesna treba granola mi nevadi, ja nezvladam akorat kase ovesny, jinak treba ovesny susenky zvladnu :D a objevila sem ted nutrend flapjack, kterej ackoli ovesnej povazuju za chutove pozivatelnej, coz je u me co rict.

do kase je dobry, ze propasuju hodne syrovatky na bilkoviny, musli je dobra chroupaci svacinka, nekdy si to vozim ze si u vietnamce koupim jogurt a pak to zdlabu:D ale to musi byt v mape aspon nejaka vesnice. Jak kase nemam rada, tu pohankovou sem si vytunila tak, ze se nani i celkem tesim :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 20, 2020 8:41

budu si nucena delat asi jidelnicky podle kj... posledni dobou se mi stava, ze su nedojedena a mnozstvi neseneho jidla mi nestaci. ovsem zrejme.mi tim stoupne zatez, coz je dost naprd.

jakej mate osvedcenej system, abyste nezapomeli snist to, co si planujete a nesnedli neco navic? znacite si treba fixou jidla na ten ktery den? na dva dny si jeste pamatuju co kdy chci jist ale.na 5 uz zapominam, a pak me treba dozene desne hladovka, a.nemam presne prehled, jestli snim pridel nebo uziram dalsi dny.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 20, 2020 10:54

tak jsem dostala na FB radu mit seznam na jednotlive dny a rano si vzdy zabalit zvlast denni objem z nejakyho obecnyho zradlo vaku, coz je presne co hledam a nenapadlo me to vubec.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » čtv srp 20, 2020 14:37

Já když vím, že nebude možnost nákupu a budu muset vystačit s tím co si nesu, tak si to napytlíkuju po dnech už doma. Resp. mám potřebný počet sáčků se snídaní (kaše, müsli (125 g)), večeří (125 g) a pak na každý den igeliťák s něčím na žvýkání přes den (oříšky, sušenky, tyčinky, sušené ovoce, zelenina, maso... (200 - 250 g)). Ráno vylosuju jeden svačinový pytlík a s jeho obsahem si holt musím vystačit do večeře. Klidně bych toho snědla přes den víc, ale dokážu si to rozdělit tak, abych netrpěla hlady.

BTW, teď jsi mi připomněla, že jsem ti chtěla napsat další tip na jídlo na cesty (vzpomněla jsem si, jak občas postrádáš zeleninu). Doma sušené plátky rajčat a nudličky kapií už jsem určitě zmiňovala, teď jsem zkusila i mrkev. To samou škrabkou, co použiju na loupání, nakrájím tenké plátky a vrazím je do sušičky. Usušené lupínky jsou měkké, v pohodě se dají jíst bez nějaké úpravy. Kdyby sis zabalila na každý den 50 g sušené zeleniny, tak vzhledem k tomu, že to odpovídá cca 500 g čerstvé, bys zeleninový deficit mít nemusela. A je to bez špinavého nádobí :-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv srp 20, 2020 14:56

Ja s tim teda problem nemam, kdyz vim, ze na den mam tri tycinky, tak si jeste dokazu zapamatovat, kolik jsem jich snedl ;-) Navic nemam vsechny tycinky stejne a jim je prave podle aktualni potreby energie. Plus neco malo cokolady obdobne. Kdybych to ale resit chtel, tak presne takhle. Mam v batohu UL batuzek (aka wolfpack), ve kterem mam nachystane veci, ktere muzu pres den potrebovat (vetrovku, rukavice apod.). Takze bych tam prihodil i tycinky.

Vecere je jasna, jedno susene jidlo a snidane v zasade taky, chleba a kus salamu a/nebo syra.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 20, 2020 16:02

Greymouse
taky sem premyslela mit pytliky zvlast, ale treba dehydro jidlo je hranate a "ostre" a pytliky by asi byli nehospodarne zabaleny...
diky za tip s mrkvi :)

mike
me se stava, ze premyslim, jak tycinku snim a pak si myslim, ze sem ji snedla, kdyz pak nekde zapadne a pak se treba divim, ze sem mela hlad, kdyz sem prece mela tycinku :D a o 2 dny pozdeji je tycinka nalezena treba v bocni kapse, aby byla po ruce :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » čtv srp 20, 2020 18:58

:-k to je opravdu zajimave. Myslel jsem, ze zensky to maji naopak. Sni tycinku, za chvili maji zase hlad a divi se, ze uz je snezena :twisted:

Asi bys to mela resit jako duchodci, co berou treba 10 leku. Maji krabicku, do kterych si je naskladaji (nebo jim nekdo nasklada), na kazdy den jednu davku :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 20, 2020 19:37

Mawenzi píše: ale treba dehydro jidlo je hranate a "ostre"

Já ty rohy zastříhávám do kulata,aby mi neděravěly vaky. Pokud máš na mysli ty obaly, ve kterých to je.

GreyMouse
Ty když používáš to vaření v termosce, kolik nebo jak velkou potřebuješ kartuši na týden, když v podstatě jen přivádíš vodu k varu,ale nevaříš?
Jinak chci pochválit tvé kvalitně zpracované stránky o jídle na tůrách. Pročítám si je a jsou tam dobré tipy.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 21, 2020 5:07

mike
mozna lepsi mit hlad a lwhci batoh nez hlad a tezsi batoh :D

dromedaro
pointa byla spis v tom, ze pri chystani jidla.na kazdy den dle.seznamu muzu mit stejny jidla.u sebe - ala dehydro vse spolu, tvarove kompatibilni, kase v jednom igelitaku navic, nejakou konzervu vhodne zapasovanou. kdyz si to zabalim zvlast, tak misto 1 pytliku na vsechny kase a jednoho na denni kasi musim.mit treba 5 pytliku na 5 kasi, dehydro misto aby ohrozovalo jedno misto v batohu ohrozuje 5 pytlu.

ja na plynu jen varim vodu, nevarim jidla a cca 10g na litr, jak udava vyrobce kartuse, odpovida... taky ne vzdy mam uplne var, nekdy fouka... ale prumerne to tak nejak vyjde.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Dromedaro » pát srp 21, 2020 7:18

Mawenzi píše:ja na plynu jen varim vodu, nevarim jidla a cca 10g na litr, jak udava vyrobce kartuse, odpovida... taky ne vzdy mam uplne var, nekdy fouka... ale prumerne to tak nejak vyjde.


Díky. Já už právě chci na tůrách také spíše přejít na tu dehydrovanou stravu nebo to "vaření" v termosce. Sice je to dražší, ale ve výsledku to za to stojí a ty výhody to dostatečně kompenzují. Nemusím se vyvařovat s jídlem 10-15min, je to lehčí, skladnější a ušetřím i váhu plynu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » pát srp 21, 2020 7:27

Dromedaro píše:aby mi neděravěly vaky.

Dávat lyo jídlo do vaků je úplně zbytečný, vždyť je to hermeticky uzavřený, i v oblastech s medvědy bych nenačnutou expediční stravu nosil normálně volně, do saku jen ty obaly od toho, jelikož to už smrdí a je špinavý. Jídlo a odpad též nosím ve vaku, ale sáčkovat expediční stravu mi přijde zcela zbytečný.

Jinak vařič, co jsem na jaro pořídil /Robens fire midge, rebrand FireMaple Hornet/ váží 43g a sežere 8-12g plynu na litr podle podmínek. Na vyvařování to není, ale pro uvedení do varu několika deci vody naprosto ok
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 21, 2020 8:37

vakem s dehydro myslena jedna velka igelitka se vsim jidlem, proste nekdy se to veme blbe a je to hned, nepotrebuju teda ohrozovat 5 igelitek.

nicmene sem dostala tasku z penny z tech plastu, a docela mi to jako zradelka vyhovuje, je velka, odolna, pevna, uz to pouzivam misto klasicke igelitky
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Dromedaro » pát srp 21, 2020 9:38

Etheric: Jak píše Mawenzi. Není to, že bych sáčkoval dehydro,ale že to trhá tu igelitku, ve které to je. Případně víc igelitek. Když toho mám víc, tak to nedávám do jedné,ale třeba do dvou,aby to v batohu nebyla hromada a mohl si to lépe poskládat.

Ty jsi pořídil toho prcka? Mně se taky moc líbil. Ale ta velikost, jednoduchost a váha je asi tak všechno.Podle výkonu je na tom hůř než VAR a s Varem jsem se u ohřívání třeba 0,7l vody, když nebyly ideální podmínky, docela načekal. S tímto by to bylo ještě horší.

Ale přemýšlel jsem o něm jako o záložním. Kdyby se mi ten můj hlavní rozbil během cesty. Dokud jsem vozil VAR, tak ten mě nikdy nezklamal, ale jak jsem začal zkoušet jiné lehčí, tak jeden z nich už mě docela vypekl. Když jedete na delší dobu pryč, vezete si záložní vařič?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » pát srp 21, 2020 10:02

Dromedaro píše:Podle výkonu je na tom hůř než VAR a s Varem jsem se u ohřívání třeba 0,7l vody, když nebyly ideální podmínky, docela načekal. S tímto by to bylo ještě horší

Zkoušel jsi to? Papír a realita se někdy rozcházejí ;)
Stejně většinou nevařím víc vody, než 3-4 deci na lyo večer, 2 deci ani ne na kafe ráno. Když budu potřebovat vařit víc, vezmu Windmaster
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 21, 2020 10:11

navic ne vzdy pouzivas maximalni vykon... takze muzes snadno zjistit ze nevykkony varix na max je na tom stejne jako vykonny pouzivany na 2/3 vykonu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Treking