Jedlo na turach

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod FrantaKrajta » pon črc 29, 2019 22:02

@Mike, jinak k te vode, nekolikrat jsem byl svedkem (pripadne primo potrebnym ucastnikem, protoze jsem byl blbec :D) vycerpani z nedostatku mineralu, at uz vedrem, podcenenim sil a podobne, od te doby vozim v lekarnicce rehydratacni prasek (Na,Cl,K, pripadne jeste Mg, trochu cukru, ...). Fakt to neni blbost. Zvlast na horach, ve vyssi nadmorske vysce atd. Ostatne lehky rehydrak si muzes smichat sam, jak tu myslim psali. Parkrat se opravdu hodil. Urcite lepsi, jak cpat lidi pri vycerpani bilou smrti ("hroznovy" cukr a podobne veci s totalne nevhodnym glykemickym indexem). V opravdu velkem vedru jsem si ho i michal do normalni vody na piti. Samozrejme, kdyby sli podle svych sil, meli dostatecny prisun mineralu z potravy, dostatek pomalych cukru, neprecenili sily a tak dale, nebylo by to tolik potreba, ale hodilo se to. Parkrat i dost.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon črc 29, 2019 22:10

Ja jsem prece nepsal, ze je to blbost. Reagoval jsem na apukovu spetku soli. Rehydratacni prasek je neco jineho a krome sodiku jsou tam i dalsi prvky.

Opravdovou dehydrataci jsem zazil jednou a nic prijemneho to nebylo. Ale nebylo to na horach, pokud teda nepovazujeme Beskydy za hory ;-)

Kdyz mam dost, vezmu si kousek cokolady, funguje lip, nez cukr.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » pon črc 29, 2019 22:46

K Pavlíčkovi a tuku: píše, že půl kila čistého tuku v extrémních podmínkách (mráz + námaha), je OK, dokonce i bez příkrmu a žaludeční potíže neměli. V létě to zkoušeli při námaze a nedopadlo to.
Za nás to ostatně vidím podobně - při mrazivých výletech olej teče proudem, máslo a sádlo se krájí lopatou, v létě se spotřeba výrazně snižuje. Ale nejsme žádní extrémisti, Pavlíček je zcela jiná liga :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pon črc 29, 2019 23:28

mike píše:Zajimave, psal k tomu i nejaky duvod?

Ne, že bych si něco pamatovala, ale řekla bych, že spíš jen shrnul výsledky pokusů. K čemu plané teoretizování, když znáš výsledek, který je podstatný ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod FrantaKrajta » úte črc 30, 2019 0:03

mike píše:Opravdovou dehydrataci jsem zazil jednou a nic prijemneho to nebylo. Ale nebylo to na horach, pokud teda nepovazujeme Beskydy za hory ;-)

hmm, Beskydy a dehydratace, nemelo to neco spolecneho s hydrataci stamprlemi :D?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod sobb » úte črc 30, 2019 0:08

To mi připomíná hrůzostrašnou story mého tatínka, když líčíl, že kdysi kdesi při přechodu v Tatrách neměli pak už na pití nic jinýho než rum ... Grrrr, brrr ... prej to bylo dost strašný :drinkers: :toimonster:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte črc 30, 2019 0:51

GreyMouse píše:K čemu plané teoretizování, když znáš výsledek, který je podstatný ;-)

Zaujal mne ten rozdil mezi letem a zimou. Taky asi zalezi na zpusobu, ja jsem tu plechovku vyjedl na lacny zaludek pred snidani, coz asi bude nejhorsi moznost :)

FrantaKrajta píše:hmm, Beskydy a dehydratace, nemelo to neco spolecneho s hydrataci stamprlemi :D?

Nemelo, ale zato to melo hodne spolecneho s nezkusenosti, horkem a suchem. Ono bylo uz pred nejakyma 30 lety obcas vedro jako ted. Cely tyden, studanky vyschle, vedro, slunce. Posledni den voda dosla, mel jsem jen trochu od nekoho ze studny, ktera byla citit chlorovym vapnem a navic jsem si dal hodne do tela...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » úte črc 30, 2019 18:30

mike píše:Steaky jsou hlavne bilkoviny
Klasicky, ctes jen, co se Ti hodi...
1) v masu na steaky je i tuk - a ten neni dobry v lete
2) cervene maso taky neni nejvhodnejsi jidlo v lete
3) bilkoviny z cerveneho masa nejsou z hlediska traveni nejlepsi, na jeho traveni se spotrebuje prilis moc energie, coz v letš neni idealni
4) brat stravu pouze z hlediska zakladnych stavebnych kamenu - bilkoviny, tuky, cukry, ... - je hodne omezujici. Je to vsechno mnohem, mnohem slozitejsi.

No a hlavne kdyby skutecny odbornici na cokoliv byli jen ti, co rikaji a pisou jen co se Tobe libi, to bysme dopadli :-).
mike píše:Puvodne byla ovsem rec o ciste vode versus tve homeopaticke vode se spetkou soli A ja jsem tvrdil, ze ta spetka je nepodstatna. Telo si o sodik samozrejme rekne, ale ne o spetku, vecer si dam do jidla klidne lzicku navic.
Nevim, co pro Tebe znamena spetka, ale rozhodne asi nic nevis o homeopatii.. Moje spetka muze byt klidne 0,5g nebo i 1g, zavisi na situaci (a taky druhu soli). Co myslis, kolik NaCl na litr obsahuji bezne mineralky, kdyz vyloucis ty specialni typu Vincentka?
Ta sul, co si das vecer, Ti houby pomaha v pitnem rezimu. Jednak kdyz si toho das najednou vice, tak akurat zatizis oblicky a mas velkou pravdepodobnost, ze Ti velka cast odejde z tela ven vylucovanim, tj. nespotrebovana.
Tu sul potrebujes doplnovat cely den - a prave v male koncentraci, aby se dokazala do organizmu vstrebat.
Ano mas pravdu, ze telo potrebuje nejenom sul - proto tam mas tu ovocnou stavu, ktera obsahuje vice prvku, nez si myslis. ACo jsem ja doporucoval, neni rehydratacni roztok ale tekutina, ktera zabrani rehydrataci, coz je dost velky rozdil. Jeste presneji zabranuje demineralizaci tela, co je zase neco jineho nez dehydratace. Lidi si to hodne myli, resp. pletou - ale pri dehydrataci Ti muze hrozit i premineralizace, prilis velka koncentrace mineralu (kvuli nedostatku vody jakou rozpoustedla). Mimochodem, na samotnou dehydrataci nejvice pomaha opravdu cista voda.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » úte črc 30, 2019 18:32

Ohledne toho oleje a rozdilu mezi zimou a letem to muze byt i co naznacoval ten clovek v mych citacich. Traveni tuku zahriva telo, coz je zadouci v zime, cim vetsi, tim vice ale je naprosto nezadouci v horkem lete. A telo to dava najevo...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » úte črc 30, 2019 18:42

apuka píše:Nevim, co pro Tebe znamena spetka, ale rozhodne asi nic nevis o homeopatii.. Moje spetka muze byt klidne 0,5g nebo i 1g, zavisi na situaci (a taky druhu soli).

Ano, to je ten problem, ze pro tebe znamenaji bezna slova neco jineho, nez pro ostatni ;-) Spetka je to, co chytnes mezi palcem a ukazovackem. Odvaz si 1 g soli a zkus to. Gram soli je totiz podstatne vic, nez si zrejme myslis. Mam to vyzkousene, jelikoz odvazuju sul na sunku.

apuka píše:Ta sul, co si das vecer, Ti houby pomaha v pitnem rezimu. Jednak kdyz si toho das najednou vice, tak akurat zatizis oblicky a mas velkou pravdepodobnost, ze Ti velka cast odejde z tela ven vylucovanim, tj. nespotrebovana.

:roll: sul naopak zadrzuje vodu v tele. Na dalsi nesmysly uz radej nebudu reagovat, nebavi mne to.

apuka píše:Traveni tuku zahriva telo, coz je zadouci v zime, cim vetsi, tim vice ale je naprosto nezadouci v horkem lete. A telo to dava najevo...

Nejvic zahriva traveni bilkovin a telo to dava najevo tak, ze je ti vedro. Tj. uplne jinak, nez kdyz se mu nelibi moc tuku. Toho se totiz zbavuje ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » úte črc 30, 2019 19:05

Miku, s Tebou je to fakt marne...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: OUTDOOR JÍDLO...

Příspěvekod Taurus » pát úno 28, 2020 20:49

Odpovídám zde na dotaz z vlákna o ešusech:

Na snídani jsem si dal polévku ze sáčku a do ní přidal 100g vloček nebo červené čočky,pohanky,atd plus sardinky. Na závěr jsem si dal půl tyčinky ledových kaštanů. Druhou půlku tyčinky jsem snědl v poledne a na večer jeden ten Dobrý hostinec nebo 100g kuskusu a do toho sardinky. Ty sardinky už neberu, když jsem v dosahu vesnice nebo někde u vody, seběhnou se ke mně všichni nepřivázání psi a za nimi jejich majitelé :-) Z tohoto jsem byl vyhladovělý a slabý.

Minulý rok jsem praktikoval na snídani vločky nebo polévku s červenou čočkou (100g) a 50g hořké čokolády. Do té polévky nebo vloček si přidávám olivový olej. Do vloček pak třeba ještě rozinky nebo arašidy atd.
Na svačinu 100g Knackerbrot, 100 - 150g fermentovaného salámu nebo klobásy a 50g hořké čokolády.
Večer už jsem pak jedl jen občas Dobrý hostinec s konzervou nebo bez konzervy.Spíše na chuť, než že bych měl potřebu jíst. Z této sestavy jsem nebyl hladový ani vysílený. Do těch jídel si přidávám drcený kmín, lahůdkové droždí, sušený česnek,čínskou sojovou omáčku.

Ani jsem nevěděl, že v Decathlonu prodávají turistická jídla. Občas tam jezdím přehrabovat se v té záplavě věcí. Mám jej od sebe hodinu jízdy autobusem. Já letos nějaké vyzkouším ať už z Decathlonu nebo odjinud.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pát úno 28, 2020 22:13

Taurus píše:Z tohoto jsem byl vyhladovělý a slabý.

Se nedivim, ja bych chcip uz po snidani ;-)

Presunul jsem prispevek do lepsiho (a aktualnejsiho) tematu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod booze » pát úno 28, 2020 22:43

Jako to co snis bych asi hned vyblil. A to mam rad fazolovou polevku s kolacem.
Spocitej si energii jidla.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » sob úno 29, 2020 4:31

Kolik bych toho musel vyhulit, abych měl k snídani takový chutě.. :mrgreen:
Ale vážně. Taková sestava jídla by mě vytrestala už druhej den, protože by tělo nemělo vnoci z čeho regenerovat. Byl bych úplně bez energie a bez nálady
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod GreyMouse » pon bře 2, 2020 15:30

@Taurus: Tak s tím hladem je to jasné, pokud v té první "hladové" variantě uvádíš všechno, co jsi za den snědl. Já mít mezi snídaní a večeří jen 25 g (nebo kolik je půl tyčinky) ledových kaštanů, tak odpoledne nemyslím na nic jinýho než na jídlo :((

Já balím jídlo přibližně takhle (ryze trvanlivá varianta bez chleba, salámu, tvrdých sýrů...):
snídaně 125 g: sladká vločková kaše (na ukázku ovesná kaše (na talíři s čerstvým ovocem, ale na 2. fotce je zabalená outdorová verze s ovocem sušeným), rýžová kaše vč. receptu)

svačiny přes den 200 - 250 g: různé tyčinky, sušenky, čokoláda, oříšky, sušené maso, sušené ovoce, sušená zelenina (inspirace zde), v případě, že sebou mám termosku, sušená směs na půllitr polévky (např. čočková polévka do termosky)

večeře 125 g: kupované nebo domácí instantní (skoroinstantní) teplé jídlo (foto domácího např. tady)

Suma sumárum tedy 450 - 500 g dehydratované stravy na den.

Přes den mi vyhovuje víc menších svačin; radši si dám při každé pauze něco malého než abych se dvakrát za den nacpala k prasknutí, ale to může mít samozřejmě každý jinak. Snažím se vyrobit si pestrou směs (z toho, co mi chutná) jednak kvůli chuti, ale abych taky nemusela řešit, co bude tělu chybět.

Proti vylepšování kupovaných jídel nic nemám, taky to dělám. Ale snažím se přidat nejen nějakou přílohu na zaplácnutí žaludku, ale pokud se do daného jídla hodí, tak třeba sušené mleté maso nebo sušenou zeleninu. Dobrá masová konzerva jídlo typu Dobrý hostinec nepochybně vylepší, ale dost se pronese, takže s odlehčováním výbavy nejde moc dohromady.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Taurus » pon bře 2, 2020 18:05

No, já moc nevím, co na té snídani přijde lidem tak odpudivé. Klasická trampská rybí polévka s čočkou. Tyhle rybí polévky dělám i doma.

Ty ovesné kaše už jsem ráno také začal dělat, ale jsou to všechno taková jídla, kdy mám za chvíli hlad. Dávám do nich ještě rozinky, datlový sirup, olivový olej. Popřípadě pár ořechů, když mám.
Ten celý den bez jídla byla blbost. Proto jsem začal dělat ty obědové svačiny, kdy si nosím ten klobásový snack, který je balený třeba po 80-120g a k tomu knackerbot. Když nemám ten klobásový snack, tak mám balený trvanlivý salám po 100g plus nějaká sladká tyčinka. Když nejsem v oblasti, kde jsou medvědi, nosím štanglu lovečáku, ze které ukrajuji. Ten vydrží i otevřený. Celkem dost mě zaujalo to vaření v termosce. Kolik g má vážit 0,5L termoska,aby se dala považovat za lehkou + to v ní vydrželo třeba do poledne horké?
Taky pořád polemizuji sám v sobě o té dehydrované stravě, protože člověk musí nést vodu navíc plus může dojít k situaci, že když nenajde vodu, tak se ani nenají. Ideální je asi to mít nějak namíchané. Ty čočkové polévky jsem si dělal sám doma. Směsi.Vyšlo to levněji než ta troškakterou prodávají za 30Kč. Když jsem sháněl sušenou zeleninu, tak ji v Albertu ani Kauflandu neměli. Díval jsem se na sušené maso, ale ještě jsem nezkoušel. Šedesát Kč za 15g mi přišlo dost a měl jsem pochyby, že by mě to nějak zasytilo.

Ty stránky jídlo na cestách prozkoumám, to jsou tvé osobní stránky?
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Mawenzi » pon bře 2, 2020 18:27

me treba kase taky nezasulyti nebo by ji musel byt kybl, kazdej to ma jinak.

greymouse ma hromadu suoer napadu na vareni a suseni, urcite jejinweb projdi a najdes nejakou inspiraci.

na netu se da najit obchod kde se prodava susena zelenina za rozukne penize ve velkych balenich, nekde jsem hontuni davala ale google urcite taky poradi a maso si kizes susit doma v troube.

Ja kombinuju dehydrojidlo, kase, syry, salamy, orechy, proteinovky, cockovy chipsy, instantni polivky, v lidlu maji hlinikovy konzervy tunak s ryzi atd, celkem fajn cena a jidlo + lehkej hlinikovej obal se tak nepronese.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon bře 2, 2020 19:31

Taurus píše:No, já moc nevím, co na té snídani přijde lidem tak odpudivé. Klasická trampská rybí polévka s čočkou.

:vom: uz jenom polevka ke snidani...

Taurus píše:Ty ovesné kaše už jsem ráno také začal dělat, ale jsou to všechno taková jídla, kdy mám za chvíli hlad.

Sam taky ovesne kase nechapu, ale proc nejis normalne? Ke snidani chleba se salamem. Sam to tak delam a najezeny jsem dostatecne. Na horach typicky dva krajice chleba, 80 - 100 g uheraku nebo neco podobneho, treba syr. K tomu 8 deci caje s nekolika kostkami cukru.

Pres den pak jim jen ovocne tycicky a trochu cokolady a na veceri nejake dehydrovane jidlo.

Taurus píše:Když jsem sháněl sušenou zeleninu, tak ji v Albertu ani Kauflandu neměli.

:roll: hur sis vybrat nemohl.

GreyMouse píše:Suma sumárum tedy 450 - 500 g dehydratované stravy na den.

Tak. Upresnuju, vysokoenergeticke stravy vzhledem k vaze. Tak to mam taky, pricemz na horach sice hubnu, ale nemam hlad a nejsem (moc) unaveny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Taurus » pon bře 2, 2020 19:58

mike píše:
GreyMouse píše:Suma sumárum tedy 450 - 500 g dehydratované stravy na den.

Tak. Upresnuju, vysokoenergeticke stravy vzhledem k vaze. Tak to mam taky, pricemz na horach sice hubnu, ale nemam hlad a nejsem (moc) unaveny.


Tuto váhu tedy vezmu jako orientační.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » pon bře 2, 2020 21:45

@Taurus: Zase si nenech ze seba delat hlupaka...
mike píše:uz jenom polevka ke snidani...
Uz jsem to tu resili - je to jedna za nejlepsich veci, co si muze dat. Kdo to nezkusil (bez predsudku), ten nevi.
mike píše:ovesne kase nechapu, ale proc nejis normalne? Ke snidani chleba se salamem.
Proc by chleba se salamem melo byt "jist normalne"? Ty ovesne kase (ale taky musli) je taky plnohodnotne a hodne nasycujici jidlo, o nic min nez chleb se salamem. Jedine, ze k nim je treba pridat dost seminek a orisku - misto salamu ke chlebu. To je to, co Taurusovi chybelo - oves se rel. rychle vytravi (same sacharidy), orisky a seminka pridaji tuky (dele a pomaleji travene) a k tomu stopove prvky, mineraly a i vlakninu.
Taky nechapu, proc bych si mel davat do caje "nekolik kostek cukru" - sacharidy si doplnuji vlockami a ne tou hnusnou chemii (rafinovany cukr) :wink:
Taurus taky jedinym platkem Knackebrotu (resp. dost to zavisi od vyrobce, nejhodnotnejsi jsou Wasa chleby) nahradi nekolik platku bezneho chleba (a vazi nesrovnatelne min).
Ja sice na horach nespim venku ale na ubytovani, ale varime si sami - snidane zeleninova polevka (vyvar) se lzyci cervene cocky, k tomu jeden-dva (male) krajice chleba/nebo trochu musli/cornflakes (ted uz kasi nevarim, bo se nikomu nechce rajbat mysky), samozrejme neslazeny caj. Na obed ted dva dvojkrajice celozrnneho chleba (bezneho z pekarny) s maslem a platkem syru (resp. vetsinou ten jeden platek vyjde na dva dvojkrajice) - z toho mi minimalne jeden zustane v batohu, casto i oba, protoze pres den vetsinou nejak nemam chut. (Predtim jsme nosili prave ty Wasa chleby a nejakou zeleninovou "pastiku"/naterku - dva natrene krajice, to by ted ale bylo prilis, navic se nam nechce natirat na ture.). Pres den max. 2-3x trochu mixu orisku se susenym ovocim. Na veceri si potom uvarime neco jako testoviny/ryze/pohanka/jahly s varenou zeleninou, ale porce nic extra s trochou alpskeho plnotucneho ovocneho jogurtu (kila nam pro tri vydrzi 2-2,5 dne) a dostatek neslazeneho caje. K tomu vyjimecne nejaka mala tycinka typu Zazvorky, ale i to rozdelene mezi nama nebo na dva-tri dny.
Kdyz ale spocitam, kolik toho snime na jednu osobu (a zapocitam, ze manzelka si da k veceri jen tak petinovou porci, pokud vubec), resp. kolik ceho nakoupime a spotrebujeme, tak mi to dehydratovane vychazi tak na max. 300-330g/den - a rozhodne necitim hlad, dokonce ani moc neshodim ani na dvoutydenni dovolene. A neni v tom zadne maso, salam, klobasa, slanina ani olej, z tuku vyhradne maslo na chleba. A ze strukovin pouze ta trocha cervene cocky. Tj. nijak extra vysokokaloricke jidla.
Mozna ja mam ted uz trochu mensi spotrebu energie jako mike, ale manzelka se synem rozhodne ne. Takze se nemuze vubec brat tak, ze kazdy potrebuje kolem pul kila vysokokalorickeho dehydrovaneho jidla denne - hodne zavisi od konkretniho jedince a zlozeni te stravy. Pouzijes lehce stravitelne veci - nepotrebujes tolik energii na jejich traveni jako u tezko stravitelnych.
Taurus píše:člověk musí nést vodu navíc plus může dojít k situaci, že když nenajde vodu, tak se ani nenají
Pocitej ale s tim, ze ta "voda navic" je stejne soucasti Tveho pitneho rezimu (i kdyz je v jidle), takze jej stejne budes potrebovat - a pokud jej poneses v uz hotovem jidlu, na vaze moc neusetris.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon bře 2, 2020 22:56

Ach jo...

apuka píše:Proc by chleba se salamem melo byt "jist normalne"?

Protoze to ji pres den, k snidani je to lepsi.

apuka píše:Taky nechapu, proc bych si mel davat do caje "nekolik kostek cukru" - sacharidy si doplnuji vlockami a ne tou hnusnou chemii (rafinovany cukr)

Nepsal jsem, ze si to mas dat ty, ale ze si to davam ja. Aby bylo videt, kde se taky berou kalorie. Od kdy je bily cukr chemie?

apuka píše:Taurus taky jedinym platkem Knackebrotu (resp. dost to zavisi od vyrobce, nejhodnotnejsi jsou Wasa chleby) nahradi nekolik platku bezneho chleba

](*,) musis sem psat takove bludy? Najdi si prosimte kalorie. Je to presne naopak. Kdyz mi dojde normalni chleba a jim tohle (ano, Wasa), tak potrebuju nekolik platku jako nahradu jednoho kousku chleba. Mimochodem, jim ho hlavne doma, na horach je silne neprakticky, po par dnech v batohu je z nej drt.

apuka píše:tak mi to dehydratovane vychazi tak na max. 300-330g/den

Nepsali jsme o dehydrovanem jidle, ale o veskerem jidle. 400 g na den je na horach tak minimum, aby clovek neumrel, energeticky vydej to zdaleka nepokryva.

apuka píše:Pocitej ale s tim, ze ta "voda navic" je stejne soucasti Tveho pitneho rezimu (i kdyz je v jidle), takze jej stejne budes potrebovat - a pokud jej poneses v uz hotovem jidlu, na vaze moc neusetris.

Aspon s necim muzu souhlasit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod mike » pon bře 2, 2020 23:46

Jelikoz mne to zajimalo, tak jsem se na ty kalorie podival:

- chleba 100 g asi 1000 kJ a platek asi 50 g tj. 500 kJ
- knackebrot 100 g asi 1500 kJ, platek 10 g tj. 150 kJ

Jeden krajic chleba je tedy neco pres 3 platky knackebrotu, coz odpovida mym zkusenostem. A proti tomu apukovo tvrzeni: jedinym platkem Knackebrotu ... nahradi nekolik platku bezneho chleba.

Jeste nekdo se divi, ze se s nim kazdou chvili hadam? Tohle je nejabsurdnejsi vec, co v posledni dobe napsal, ale ty ostatni nejsou o moc lepsi #-o

A mimochodem z toho vychazi, ze brat knackebrot misto normalniho chleba neni vzhledek k jeho nevyhodam zas tak dobry napad. Jen o 50 % energetictejsi a nevim, jak ostatnim, ale mne nedela uplne dobre na traveni. Obcas nevadi, ale jist to kazdy den, to by neslo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » úte bře 3, 2020 7:46

Knackebrotem se futruju každej den, důvody jsou: celozrnná žitná mouka, sůl. Toť vše. Zkuste si někdy vyžádat v pekárně složení "celozrnného", nedejbože "cereálního" pečiva :vom: Dneska sehnat dobrej chleba je umění, asi si ho začnu péct sám..
Knackebrot ven neberu z důvodu, co psal Mike - zachvílu je z toho drť, ať to sbalim jak to sbalim

S polévkou k snídani bych problém neměl, s teplou sardinkou ale ano :-&
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod apuka » úte bře 3, 2020 9:58

Miku, hadat se se mnou klidne muzes, ale kdyz (nejenom) Ty to jidlo berete ciste z hlediska kalorii. Bohuzel obsah kJ opravdu neni vsechno a uz vubec nemuzes pouzivat soustavu rovnic
1 hod pohybu na horach = -x kJ
1g dehydrovane potravy = y kJ (tim dehydrovane myslim a jsem myslel cca vahu bez obsahu vody, tj. vysusenou; a beru prumer)
pohybuji se denne z hod tak potrebuji (z*x)/y gramu potravin denne...

Mne osobne jeden krajic Wasa chleba nasyti vice a na delsi dobu nez dva bezne krajice bezneho chleba, vse natrene stejnym maslem nebo naterkou.

Takto jednoduse to, bohuzel nefunguje, at se Ti to libi nebo ne. Jsou obrovske rozdily napr. v tom, jakym zpusobem a kde se pohybujes, co mas na zadech, jeste vetsi rozdily jsou u jednotlivych potravinach v tom, kolik energie potrebujes pouze na to aby si je samotne stravil (jinymi slovy, kolik je ciste vyuzitelne procento energie z dane potraviny), mas velke rozdily ve fungovani traveni u jednotlivych lidi ve vseobecnosti, v klidu a pohybu, resp. dole a na horach.

Co jsem popsal, jsou moje dlouholete zkusenosti (a taky zbylych clenu rodiny). Kupodivu ja pres delsi dovolene (i na dennich turach u nas) na horach jim mnohem mene (i kaloricky nesrovnatelne mene) nez za bezneho dne ve zbytku roku - a pritom se citim byt cely den nasycenejsi a plnsi energie na tech horach. Tabulkovy kaloricky vydej je malem radove vetsi nez sedic v praci. No a nijak moc za dva tydny ani neshodim, tj. neziju ze svych zasob a doma nemam ani potrebu se potom nejakou dobu ladovat vice nez normalne...
mike píše:k snidani je to lepsi
Zrovna chleb se salamem nepatri mezi ty snidane, ktere jsou z hlediska organizmu a "celodenniho fungovani" organizmu nejlepsi. Polevka i ovesna kase jsou lepsi, jen potrebujes tam jeste neco, napriklad ty sardinky do toho :wink:

Jo, Knackebrot je v ruksaku na pytel (resp. spise na drt v pytli) - i proto jsme nosili Wasa chlebicky, ty byly znatelne bytelnejsi a lepe se balily. Ale to bychom zase byly u zpudobu baleni v ruksaku...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Taurus » úte bře 3, 2020 10:45

Problém s knackebortem je ten, že se na to nedá nic pořádně namazat a naskládat. Prostě to není chleba a nechutná mi to. Jinak mě ten knackerbot překvapivě vydrží, přestože jsem myslel, že z toho bude hned drť. Mám jej klidně 8dní v batohu. Skládám jej vedle sebe nahoru batohu,aby vedle něj nebylo nic těžkého a byl zafixovaný. Navíc mi stačí čtvrtka krekrů z 250g balení. Zatímco z chleba je 250g tak dva tři malé krajíčky, kterých se nenajím. Mám na mysli celozrný balený, viz dole. Také mi to půlkilové balení chleba pocitově přijde těžké jako cihla, zatímco dvě balení 250g krekrů mi přijde lehčí než stejná hmotnost baleného chleba. Něco ve smyslu jestli je lehčí kilo železa nebo kilo peří. Klasický chleba zabere dost místa a ty dnešní chleby jsou druhý den tuhé. Dávám sem fotky těch nerozbitných krekrů plus celozrný žitný chléb z kauflandu, který má dobré složení. Tedy oproti jiným chlebům. Experti na potravu tam jistě uvidí nějakou zrůdnost
(droždí atd)

1.jpg

2.jpg

3.jpg
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Taurus » úte bře 3, 2020 10:53

Taky moc nerozumím tomu, že člověk tu vodu s sebou stejně nese v jídle. Když se člověk podívá na většinu dehydrovaných jídel, tak tam píší, že se má přilít 0,4L vody. Takže na jedno jídlo, i kdyby jen 0,3L vody, s sebou musí táhnout 300g vody a tím pádem je ztracená výhoda nízké váhy dehydrovaného jídla. Navíc pochybuju, že by třeba jedna konzerva o 300g obsahovala 3deci vody. 300g konzervy má 300g. 100g dehydrovaného jídla plus voda má třeba 400g.Prostě ve finále je to 100g jídlo stejně nebo více těžké jako ta konzerva. A když člověk ví, že dva dny nepotká žádný pramen, vodu atd., musí táhnout jen kvůli jídlu dejme tomu 1-1,5L vody. Plus když žádnou nečekaně nenajde, tak se nemá jak najíst. Navíc nějaká voda je zapotřebí k oplachování a na kafe. Takže ty dehydrovaná jídla z toho vychází asi neprakticky, přestože možná kaloricky lépe.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod FrantaKrajta » úte bře 3, 2020 10:56

@Apuka, ja bych se zase poblil z toho Mikova chleba s uherakem ke snidani :D

@Mike, neohanel bych se tu moc cislama, kdyz opomijis takove veci, jako glykemicky index, kvalitu a mnozstvi bilkovin a dalsi. Ty huste celozrne chleby maji GI klidne tretinovy az skoro polovicni oproti bilemu chlebu, to bys pak opravdu mohl jist jenom cisty cukr, pokud pocitas jen kJ/100g... To je trochu stejne, jako bychom porovnavali nepropro bundy jen podle MVTR :twisted:

Hlavne je to myslim stejne jako u obleceni - Mike chodi furt v Primaloftce, mne vyhovuji na pohyb i jine bundy, nekdo dokaze chodit do kopce i v membrane. Kazdy to ma trochu jinak, i kdyz nebereme v potaz treba ruzne zdravotni indispozice. Nedaji se z jidla delat obecne soudy. Muzem akorat napsat, co nam kazdemu vyhovuje, ale smahem odmitat neci nazor a zkusenost je jen hloupe.

@Taurus, me predchozi doporuceni ber taky jen tak, jako osobni, mozna neprenosnou zkusenost. Kolikrat jsme treba na 14-dennim treku po horach vsichni koukali, co kdo ji, potrebuje a je ochoten tahat. Kazdy to ma trochu jinak.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Etheric » úte bře 3, 2020 11:02

Taurus píše: Experti na potravu tam jistě uvidí nějakou zrůdnost
(droždí atd)]

Droždí zrůdnost neni, nicméně v kváskovým chlebu nemá co dělat. Víš, co to znamená? Ten kvásek tam byl přidán víceméně naoko, aniž by byl aktivní, žitná bílkovina jím nebyla rozštěpena. Jinými slovy ojeb, podvod,...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jedlo na turach

Příspěvekod Taurus » úte bře 3, 2020 11:30

S**ně... To jsem nevěděl... takhle to má hodně chlebů s žitným kvasem, že je tam i droždí.
Já někde četl, že droždí přiotravuje tělo nebo co. To by asi člověk nesměl jíst nic. Život je holt nebezpečný životu. Asi nejlepší outdoor strava je pránická výživa.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

PředchozíDalší

Zpět na Treking