Spaní v záhrabu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod pripluv » pon srp 6, 2007 7:46

Ajo kua, si říkám, že tu je nějak ticho :mrgreen: ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod tuso » pon srp 6, 2007 8:02

S tím článkem od TF souhlasím. Alkohol nikdy. Ani při omrzlinách. Málokdy se povede mít omrzliny bez nějakého podchlazení. První reakce organismu na podchlazení je spasmus /stažení,zůžení/ okrajových tepen, aby co nejvíc krve zůstalo v jádru. Alkohol tím, že roztáhne okrajové cévy sice dělá pocit tepla, ale na úkor ochlazování jádra těla- a to je životu nebezpečné. Navíc alkohol výrazně zhoršuje i termoregulaci v mozku, takže jeho nebezpečnost se zvyšuje.
Tady jsme kdysi rozebírali článek, kde popisovali, jak opatrně přes x vrstev políváme nemocného vařící vodou. Tak tohle v žádném případě. Nemám čas hledat ten článek, ale někde tady na OF je. A taky jsem se k němu vyjádřil už tenkrát.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod zbuddy » pon srp 6, 2007 9:45

Přípluv píše:Ajo kua, si říkám, že tu je nějak ticho :mrgreen: ...
Bo tu není ani Hafi :D Mimochodem, předběhl jsem jej v počtu příspěvků, ten zase bude vrčet :twisted: až se vrátí :ú :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod Rujir » pon srp 6, 2007 11:23

zbuddy píše:Bo tu není ani Hafi :D Mimochodem, předběhl jsem jej v počtu příspěvků, ten zase bude vrčet :twisted: až se vrátí :ú :mrgreen:


Vrcet? Tomu budu stacit dva dni, aby ta nechal daleko vzadu. :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Tomáš F. » pon srp 6, 2007 13:34

tuso píše:S tím článkem od TF souhlasím. Alkohol nikdy. Ani při omrzlinách. Málokdy se povede mít omrzliny bez nějakého podchlazení. První reakce organismu na podchlazení je spasmus /stažení,zůžení/ okrajových tepen, aby co nejvíc krve zůstalo v jádru. Alkohol tím, že roztáhne okrajové cévy sice dělá pocit tepla, ale na úkor ochlazování jádra těla- a to je životu nebezpečné. Navíc alkohol výrazně zhoršuje i termoregulaci v mozku, takže jeho nebezpečnost se zvyšuje.
Tady jsme kdysi rozebírali článek, kde popisovali, jak opatrně přes x vrstev políváme nemocného vařící vodou. Tak tohle v žádném případě. Nemám čas hledat ten článek, ale někde tady na OF je. A taky jsem se k němu vyjádřil už tenkrát.


No, jsem prostý přírodovědec a jako takový se s osobami tvé profese ze zásady nepřu ;-) A vlastně nebudu ani nyní. Jen připodotknu, něco málo k tomu polévání horkou vodou. Je to, uznávám, trochu srandovní představa, navíc s vědomím základních fyzikálních zákonů musím konstatovat, že to v jakkoli polních podmínkách prostě ani není realizovatelné (alespoň si to neumím představit, i když jsem podrobné návody na realizaci této kratochvíle četl několikrát). Šlo by to někde, kde existuje obstojné zázemí (možnost ohřívat vodu atd.), ale v takovém případě už potom hovoříme v principu o civilizaci, a v té nebývá tak velký problém přivolat pomoc a postiženého transportovat do špitálu. Mimochodem, už i u nás bylo s úspěchem provedeno několik úspěšných pokusů s ohříváním při připojení mimotělní oběh. Asi největší zkušenosti v této oblasti mají v Královéhradeckém kraji.

Ale zpět k tomu polévání. Takže bych rovněž rád varoval kohokoli kdo by to chtěl zkoušet někde ve stanu či záhrabu. Prostě to nemůže fungovat! Představte si, že potřebujete ohřát tak osmdesátilitrový sud vody. Pro jeho polévání (sudu) bude potřebovat asi tak dalších 80l vody horké... V nějakých vrstvách se asi teplota chvíli udrží, ale v principu je třeba předat teplo tomu sudu, ne těm přikrývkám. Opravdu si to nedokážu v naší (tedy zádveřní )praxi představit.
Na druhou stranu, na úplně posledním semináři SHM byly k vidění dva filmíky, které dokumentovaly situaci, kdy k podchlazení došlo na moři. Osoba z moře vytažená byla přesně tímto způsobem zahřívána pod dozorem lékaře, byla stále sledována teplota na několika místech, a celá akce trvala řádově desítky hodin. Tedy opravdu nic, co by bylo možné použít někde na horském přechodu.
Když už, tak pečlivě zabalit, a použít nějaký zdroj tepla (grilka, ale podle mého názoru by se nejvíc osvědčily nádoby – třeba petflašky s teplou vodou) přikládaný k hrudníku, do podpaždí a třísel. Nehýbat, čekat na pomoc zvnějšku.
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Re: A panák...

Příspěvekod zlyvyrostekhugo » pon srp 6, 2007 14:31

Tomáš F. píše:
chonda píše:
Tomáš F. píše:No, a panák ;-) Tak ten málokdy uškodí.
I když může se stát opravdu nebezpečným v případě pokročilejšího podchlazení (z principu: rozšíří cévy, rozproudí krev - tedy funguje podobně jako to rozhýbání podchlazeného; může skončit smrtí). Naopak při omrzlinách se jedná o jeden z mála případů, kdy panáka lékaři schvalují.

No nám to teda nikdo neříkal, ale nechť se k tomu vyjádří povolaní (tuso, šípe)?



Článeček na toto téma jsem psal tady: http://www.lezec.cz/clanky.php?xtem=&key=3406
A o podchlazení je toho spousta na adrese www.horska-medicina.cz. Někde jsem tam i viděl odkaz na stránky, věnující se zcela konkrétně právě tomuto tématu :-)


ideální je medovina zahřeje a ještě obsahuje velké množství cukru takže dodá energii * mám rád včelky :ú
Uživatelský avatar
zlyvyrostekhugo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 175
Registrován: čtv pro 21, 2006 22:27
Bydliště: BRNO

Příspěvekod tuso » pon srp 6, 2007 15:06

Tomáš F. píše:
Ale zpět k tomu polévání. Takže bych rovněž rád varoval kohokoli kdo by to chtěl zkoušet někde ve stanu či záhrabu. Prostě to nemůže fungovat! Představte si, že potřebujete ohřát tak osmdesátilitrový sud vody. Pro jeho polévání (sudu) bude potřebovat asi tak dalších 80l vody horké... V nějakých vrstvách se asi teplota chvíli udrží, ale v principu je třeba předat teplo tomu sudu, ne těm přikrývkám. Opravdu si to nedokážu v naší (tedy zádveřní )praxi představit.
Na druhou stranu, na úplně posledním semináři SHM byly k vidění dva filmíky, které dokumentovaly situaci, kdy k podchlazení došlo na moři. Osoba z moře vytažená byla přesně tímto způsobem zahřívána pod dozorem lékaře, byla stále sledována teplota na několika místech, a celá akce trvala řádově desítky hodin. Tedy opravdu nic, co by bylo možné použít někde na horském přechodu.
Když už, tak pečlivě zabalit, a použít nějaký zdroj tepla (grilka, ale podle mého názoru by se nejvíc osvědčily nádoby – třeba petflašky s teplou vodou) přikládaný k hrudníku, do podpaždí a třísel. Nehýbat, čekat na pomoc zvnějšku.


Ohříváni několik desítek hodin pod dohledem lékaře v terénu je absolutní kravina. Beru to jako exces nebo vyjímečné podmínky. Až na několik míst na planetě jsi schopen letecky dostat pacienta do několika hodin do civilizace. To polévání má jednu velkou chybu- nemůžeš přesně regulovat teplotu a i když se to nezdá, tak těžké popáleniny může dlouhodobě vyvolat i teplota kolem 50-55st. Prostě je to něco potenciálně tak nebezpečné, že bych to v žádném případě nenapsal do článku pro širokou veřejnost. To je spíš debata na odborné semináře horské resp. intenzivní medicíny.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Tomáš F. » pon srp 6, 2007 15:40

:-) No právě! O tom píšu. Na semináři SHM sice byly k vidění filmy dokumentující, že to v praxi jde (a dělá se to), ale jednalo se o jakési severní ledové moře... A na palubě byl lékař, který s tím měl evientně už nějakou zkušenost.

Takže také myslím, že v realné zádveřní praxi je to naprosto nepoužitelné...
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Příspěvekod tuso » pon srp 6, 2007 20:09

Tomáš F. píše::-) No právě! O tom píšu. Na semináři SHM sice byly k vidění filmy dokumentující, že to v praxi jde (a dělá se to), ale jednalo se o jakési severní ledové moře... A na palubě byl lékař, který s tím měl evientně už nějakou zkušenost.

Takže také myslím, že v realné zádveřní praxi je to naprosto nepoužitelné...


Stejně nechápu, proč na lodi v polárních oblastech neměli termoplachtu, jakou třeba používáme na OP sálech, aby nedošlo v podchlazení pacienta. V porovnání s cenou lodě a celé výpravy je to pakatel. A v Severním oceánu se dá předpokládat, že někdo podchlazen bude. Když jedeš na hlubokomořskou expedici, taky si vezeš malou hyperbaru. :((
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod pripluv » pon srp 6, 2007 20:11

Na některejch lodích je problém najít lékárničku, natož nějakou termoplachtu :wink: :mrgreen: ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod tuso » pon srp 6, 2007 20:47

Přípluv píše:Na některejch lodích je problém najít lékárničku, natož nějakou termoplachtu :wink: :mrgreen: ...


Hlavně na Dunaji, viď. :mrgreen:
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod pripluv » pon srp 6, 2007 20:49

:oops:

Měli jsme "všechno". Jen v průměru tři roky po expiraci :ú .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Tomáš F. » stř zář 19, 2007 16:49

Nepatří tohle vlákno nakonec do "Zdraví a zádveří"???
:rolleyes:
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Příspěvekod Vilík » stř zář 19, 2007 22:33

Přípluv píše::oops:

Měli jsme "všechno". Jen v průměru tři roky po expiraci :ú .


Kdysi sem mel v nejakym zdravovednym rychlo psychotestu otazku:

Kdy je ti lekarna nanic?
a) Kdyz je neuplna
b) Kdyz ji nemas u sebe
c) Kdyz obsahuje prosle veci

Spravne bylo za B...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod tuso » čtv zář 20, 2007 8:16

Vilík píše:
Přípluv píše::oops:

Měli jsme "všechno". Jen v průměru tři roky po expiraci :ú .


Kdysi sem mel v nejakym zdravovednym rychlo psychotestu otazku:

Kdy je ti lekarna nanic?
a) Kdyz je neuplna
b) Kdyz ji nemas u sebe
c) Kdyz obsahuje prosle veci

Spravne bylo za B...


Je to pravda. A pak ještě je správně odpověď.:Když ji neumíš použít.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Vilík » čtv zář 20, 2007 11:13

tuso píše:
Vilík píše:
Přípluv píše::oops:

Měli jsme "všechno". Jen v průměru tři roky po expiraci :ú .


Kdysi sem mel v nejakym zdravovednym rychlo psychotestu otazku:

Kdy je ti lekarna nanic?
a) Kdyz je neuplna
b) Kdyz ji nemas u sebe
c) Kdyz obsahuje prosle veci

Spravne bylo za B...


Je to pravda. A pak ještě je správně odpověď.:Když ji neumíš použít.


To kazdopadne... Snad ji pouzit umim... Teda vsechno, co v te sve mam pouzit umim...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Tomáš F. » čtv zář 20, 2007 11:17

Jejda, Vilíku, ty už nejsi za máničku? Není to škoda :-)
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Příspěvekod Vilík » čtv zář 20, 2007 11:19

Tomáš F. píše:Jejda, Vilíku, ty už nejsi za máničku? Není to škoda :-)


Manicka sem stale, ale kdyz uz sem byl na imatrikulaci a slibil sem, ze budu pilne studovat, tak by to chtelo i vaznejsi fotku.... :wink:
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Tomáš F. » čtv zář 20, 2007 11:31

No, vypadáš tak seriozně ;-)
Aby Ti tady nezačali lidi vykat. Takový vážný mládenec. S dětičkama dělá... A navíc u té militantní, katolické organizace vyžadující právo a řád
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Příspěvekod Vilík » čtv zář 20, 2007 11:34

Jestli mi nekdo zacne vykat, tak se urazim... A nebo neco urazim jemu... :smt070 :smt070 :smt070

Jinak u te nasi organizace se vsem tyka... I lidem mnohem starsim, ktery treva vidim poprve... :wink:
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » čtv zář 20, 2007 11:41

Vilík píše:Jinak u te nasi organizace se vsem tyka... I lidem mnohem starsim, ktery treva vidim poprve... :wink:


A ja ze skor zacnes nieco namietat voci tomu, ze ste militantni a katolicki. :mrgreen: :twisted:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Tomáš F. » čtv zář 20, 2007 11:41

Vilík píše:Jinak u te nasi organizace se vsem tyka... I lidem mnohem starsim, ktery treva vidim poprve... :wink:


Dyk já vim ;-) Já toho proti skautíkům zas tolik nemám. To bych se musel zbavit spousty kamarádů.
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Příspěvekod Tomáš F. » čtv zář 20, 2007 11:44

Rujir píše:A ja ze skor zacnes nieco namietat voci tomu, ze ste militantni a katolicki. :mrgreen: :twisted:


To voni zase jsou :mrgreen:
Takže námitky neobstojí...
Naštěstí, jak už to bývá, je to lidech a konkrétních oddílech. I když, jak ne ně zvnějšku koukám, konzervativní křídla spíše získávají pozice.
Ale buďme rádi, že někdo s dětičkama něco kloudnýho a dobrovolně dělá!
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Příspěvekod Vilík » čtv zář 20, 2007 13:08

Tomáš F. píše:Ale buďte rádi, že někdo s dětičkama něco kloudnýho a dobrovolně dělá!


jj...

Tomáš F. píše:I když, jak ne ně zvnějšku koukám, konzervativní křídla spíše získávají pozice.


Bohuzel... Ale na druhou stranu se k nasi organizaci vraci i oddily, ktery se driv odstepily protoze sme byli moc pokrokovi... Bez mobilu, mndernich stranek postavenych na wiki, kdy si vedeni muze predavat informace prakticky ihned a pokrocileho planovani by to bylo tezsi...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: Spaní v záhrabu

Příspěvekod RUMcajs » čtv zář 20, 2007 14:22

Vojtos píše:Nevíte dá se někde najít nějaký info o dělání záhrabu? Jak postupovat apod. Uvítám i vaše vlastní zkušenosti. [-o<


No, zatim moc zkusenosti nema, jen dve noci ve snehodesti ve zdaraku a jednu v desti.

Jestli bude 28.9. na Dachstainu hodne snezit, tak si zahrab vybuduju tak nejak "pres noc" samovolne :-)))
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: A panák...

Příspěvekod Tomáš F. » čtv zář 20, 2007 18:43

zlyvyrostekhugo píše:ideální je medovina zahřeje a ještě obsahuje velké množství cukru takže dodá energii * mám rád včelky :ú


Včelky (a aj medovinu) rád mít můžeš. Ale při podchlazení ji nepoužívej (nepožívej).
Podchlazení je opravdu vážný ŽIVOT OHROŽUJÍCÍ STAV. Podáním alkoholu lze dosáhnout steného efektu, jako náhlým rozhýbáním postiženého. Může vést k oběhovému selhání a bezprostřední smrti.
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Re: Spaní v záhrabu

Příspěvekod Tomáš F. » čtv zář 20, 2007 18:47

RUMcajs píše:
Vojtos píše:Nevíte dá se někde najít nějaký info o dělání záhrabu? Jak postupovat apod. Uvítám i vaše vlastní zkušenosti. [-o<


No, zatim moc zkusenosti nema, jen dve noci ve snehodesti ve zdaraku a jednu v desti.

Jestli bude 28.9. na Dachstainu hodne snezit, tak si zahrab vybuduju tak nejak "pres noc" samovolne :-)))


Nejlepší návody které u nás kdy vyšly obsahuje kniha Zimní horolezecké táboření (Tichák, R.,: Zimní horolezecké táboření, Státní tělovýchovné nakladatelství, 1955). Občas se stručnější návody vyskytují i v těch modernějších učebnicích (horolezectví, přežití apod.).
A pochopitelně nejlépe funguje praxe. Je ovšem lepší ji mít podloženou teorií. Pak třeba nezapomenete na větrací otvor, uvědomíte si, že teplý vzduch stoupá vzhůru a pochopíte kde v záhrabu udělat místo na vaření.
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Re: Spaní v záhrabu

Příspěvekod Jenda.Unc » ned pro 19, 2010 11:37

Trošku vytáhnu toho téma na povrch.Už je to reálné to provádět

Zajmalo by mě v čem spíte?
Používáte ždárák a nebo máte spacák pouze na karimatce nebo nafukovačce?
Jedná se spíš o více dní spaní v záhrabu a tak by to chtělo nejspíš ždárák, aby spacák asi nenavlhnul.
Nikde jsem o tom nic nenašel
Uživatelský avatar
Jenda.Unc
účastník
účastník
 
Příspěvky: 305
Registrován: úte lis 10, 2009 19:51
Bydliště: Ustí nad Orlicí

Re: Spaní v záhrabu

Příspěvekod David » ned pro 19, 2010 12:15

Já bych spal volně. Spacák ve žďáráku budeš mít dost navlhlej, v případě teplot pod nulou se ti vytvoří na spacáku a vnitřní straně žďáráku námraza, můžou i k sobě přimrznout :) (někdy budu muset vyzkoušet nějaký membránový, místo jen záťěru)

Naproti tomu když budeš spát volně, budeš mít jen námrazu na spacáku a žďárák v suchu :)
David
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: stř bře 18, 2009 17:23
Bydliště: Praha

Re: Spaní v záhrabu

Příspěvekod Ryba » ned pro 19, 2010 12:37

V záhrabu je bez ohledu na venkovní teplotu nula nebo lehounce nad nulou.
Takže námrazu na spacáku si nech na omračování slečen...
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Treking