Spaní v záhrabu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Spaní v záhrabu

Příspěvekod Vojtos » pon úno 21, 2005 17:03

Nevíte dá se někde najít nějaký info o dělání záhrabu? Jak postupovat apod. Uvítám i vaše vlastní zkušenosti. [-o<
Naposledy upravil Vojtos dne pon úno 21, 2005 19:31, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1538
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod ondrey » pon úno 21, 2005 17:50

normalka vykutej diru do snehu do ktery se vejdes. Lopata je nutnosti (nejaka skladaci co se da pridelat na bagl, co nejvetsi list, pak to jde rychleji:-). Nejlip se mi delal zahrab do kolme snehove zaveje.
Alternativou, pokud neni zavej, je rychle postavene iglu. Pokud je vice lopat a lidi a dobry snih tak to jde dost rychle (ale rychlejsi nez postavit stan to teda samozrejme neni:-) Dalsi nevyhoda zahrabu s uzkym vchodem/iglu je, ze kdyz vybehnes v noci na malou, tak se zadama otres o snih ve vychodu :twisted:
ondrey
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv pro 30, 2004 8:38

Příspěvekod Joska » pon úno 21, 2005 18:08

Dalsi nevyhoda zahrabu s uzkym vchodem/iglu je, ze kdyz vybehnes v noci na malou, tak se zadama otres o snih ve vychodu :twisted:


.. na to je dobrej žďárák, kterej já jsem před cca 3mi týdny v Jizerkách neměl a docela jsem to vodsral :))) Byla prča. Jinak my jsme kopaly na Smrku cca 190 cm! do hloubky a pak 1,5 m do dálky (tunel na jedný straně uzavřenej), ale na to musí bejt fakt hodně sněhu. A dobrý je kopat mezi stromky, kde se dá sníh zpevnit větvema. Jinak takový ty věci jako lejt do sebe furt něco teplýho je samozřejmost. A fakt si užiješ, jestli půjdeš v noci na záchod *
Zdar
Joska
 

Neco by tu bylo...

Příspěvekod camillo » stř úno 23, 2005 9:53

Zrovna vcera sem popsal sve zkusenosti - http://cestovani.havran.info/modules/ne ... storyid=65 .
camillo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: stř lis 24, 2004 21:19

Příspěvekod pripluv » stř úno 23, 2005 11:51

Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Joska » čtv bře 17, 2005 2:41

jo a eště takovej dodatek... pokud budeš celou noc klepat kosu, prochladneš, tak bacha na rychlý pohyby hned poránu. Jak je tělo ztuhlý, tak by se ti mohlo stát to co mně, zamotat hlava, špatně od žaludku a je to pěknej voser. I v "blbejch Jizerkách". Pak nezbejvá nežli to pomalu a s poklidem rozdejchávat a rozhejbávat. Ale fakt opatrně. Správně by se měl podchlazenej člověk odtransportovat, aniž by se hejbal. Ale já spal cca 200m od boudy na Smrku, tak jsem tam došel.. i když mi sněžnice musel navlíct kemoš. :lol:
Joska
 

Příspěvekod pripluv » čtv bře 17, 2005 6:03

Aha, to sem nevěděl. Já to vždycky po ránu rozhejbám a proleju se čajem. Holt, člověk se učí furt :((
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod maykl » stř srp 24, 2005 12:43

Do toho caje doporucuju rum. Rozproudi krev a zahreje bez pohybu. Teda s tim rumem to neberte jako 1:1 :((
maykl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: úte črc 26, 2005 14:03

Příspěvekod pripluv » stř srp 24, 2005 12:57

maykl píše:Do toho caje doporucuju rum. Rozproudi krev a zahreje bez pohybu. Teda s tim rumem to neberte jako 1:1 :((


Ale taky to jde, ne :wink: ?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod maykl » čtv srp 25, 2005 10:48

Přípluv píše:
maykl píše:Do toho caje doporucuju rum. Rozproudi krev a zahreje bez pohybu. Teda s tim rumem to neberte jako 1:1 :((


Ale taky to jde, ne :wink: ?

jde, ale pokud si vecer ochutnaval trosku vice, aby ti nebuylo v noci zima, tak to je docela drsny rano. Ale proc ne. Hned od rana proti zime :ú
maykl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: úte črc 26, 2005 14:03

Re: Spaní v záhrabu

Příspěvekod Návštěvník » čtv zář 15, 2005 17:52

Vojtos píše:Nevíte dá se někde najít nějaký info o dělání záhrabu? Jak postupovat apod. Uvítám i vaše vlastní zkušenosti. [-o<


:toimonster: :smt070 :smt071 arm4 :axe:
Návštěvník
 

Příspěvekod norman_64 » čtv zář 15, 2005 20:39

to máš tak špatnou zkušenost Anonyme, nebo si děláš legraci :(( ?
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Příspěvekod Morty » sob úno 11, 2006 20:18

...no nevim jestli ste si nefělali srandu...ale já bych do sebe teda ruma v horách nekopl ani za nic...ale jinak jo...ale v zimně to teda fakt neriskuju...je pravda, že zahřeje, ale asi tak na deset minut a pak je to horčí než kdy jindy...
Morty
 

Příspěvekod pripluv » ned úno 12, 2006 17:58

Samozřejmě jsme si dělali srandu.
Ale kdekoliv na akci (tudíž i v horách) začínám den malým panákem slivovice. Dezinfekce všeho v těle, čištění zubů, vzpomínka na domov apod. je silnější lákadlo, než přemýšlet nad stahováním žil a špatným prokrvením těla. A ten malej paňác je za chvíli stejně vypocenej. Kor v těch horách :wink: ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Vena » pon úno 13, 2006 7:54

Předpokládám, že svět outdooru taky navštěvujete, ale kdyby náhodou:
http://www.svetoutdooru.cz/Users/Clanky/clanek.asp?id_clanku=973
Vena
účastník
účastník
 
Příspěvky: 918
Registrován: stř led 5, 2005 19:08
Bydliště: Letohrad

Příspěvekod Ježo » pon úno 13, 2006 9:00

nevim, jakou kdo mate zkusenost, ale nam se behem noci snih v zahrabu docela slehl - z neceleho metru na skoro klaustrofobickych 70cm. Ma nekdo podobne zkusenosti? Nebo jsme udelali nejakou chybu?
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » pon úno 13, 2006 15:49

Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod tuso » pon úno 13, 2006 16:00

Přípluv píše:http://www.svetoutdooru.cz/Users/Clanky/clanek.asp?id_clanku=973

ještě jsem to teda nečetl...


Tys nečetl nejenom článek, ale ani diskusi,protože tenhle odkaz poslal Vena tak 2 příspěvky před tebou. /určitě tě rozházel ten Corazon :twisted: /
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod pripluv » pon úno 13, 2006 16:49

tuso píše:
Přípluv píše:http://www.svetoutdooru.cz/Users/Clanky/clanek.asp?id_clanku=973

ještě jsem to teda nečetl...


Tys nečetl nejenom článek, ale ani diskusi,protože tenhle odkaz poslal Vena tak 2 příspěvky před tebou. /určitě tě rozházel ten Corazon :twisted: /


Sakra, takový Fau Pax (nebo jak se to píše :(( )...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Vena » pon úno 13, 2006 18:02

jezo píše:nevim, jakou kdo mate zkusenost, ale nam se behem noci snih v zahrabu docela slehl - z neceleho metru na skoro klaustrofobickych 70cm. Ma nekdo podobne zkusenosti? Nebo jsme udelali nejakou chybu?

Přiznám se, že se bojím spát v záhrabu, takže si hrabu akorát takovej hrobeček bez stropu, nebo to bude tím, že mám rád hvězdy?
Vena
účastník
účastník
 
Příspěvky: 918
Registrován: stř led 5, 2005 19:08
Bydliště: Letohrad

Příspěvekod Medved » úte úno 14, 2006 6:48

jezo píše:nevim, jakou kdo mate zkusenost, ale nam se behem noci snih v zahrabu docela slehl - z neceleho metru na skoro klaustrofobickych 70cm. Ma nekdo podobne zkusenosti? Nebo jsme udelali nejakou chybu?


Mám podobnou zkušenost. O svátcích jsem si v tak 1,1-1,2m vrstvě udělal tunýlek na spaní s rozšířením těsně za vchodem na batoh. Takto jsem učinil přibližně o poledni a asi o deváté jsem se odebral zalehnout. Už když jsem přicházel, cosi se mi nezdálo a taky jo. V nejširší části, rozšířené o místo na batoh, se to slehlo možná i o 20cm, jinde tak o 10-15cm. Každopádně tam, kde jsem přetím pohodlně kutal na všech čtyřech jsem se teď nasoukával píďalkovitými pohyby. Ani jsem nevyužil celou délku tunýlku, kdyby se to sesulo, ať mám hlavu co nelblíže vzduchu. Nesesulo se to a vyspal jsem se dobře. Přes noc se to už ani víc neslehlo.

Chyba to určitě není, je to normální projev vlastností sněhu a na stavu sněhu to bude i záviset. Tím, že odstraníš oporu pro určitou vrstvu sněhu. pod kterou vykutáš díru, přenese se váha této vrstvy na okolní sníh, který je o váhu vrstvy více zatížen než předtím a úměrně tomu se bude sesedat až do doby, než se jeho vnitřní struktura sesedáním zpevní natolik, že přenese zvýšené zatížení. O svátcích sníh nebyl ještě moc slehlý-zpevněný, tak jsem sedání i čekal. Překvapil mě jen ten rozsah cca 20% vykutané výšky. Teď je sníh slehlý a zpevněný tak sesednutí nebude tak velké. Z druhé strany zas není taková kosa a při nadnulové teplotě to může (nemám vyzoušeno) slehnout ještě více.
Medved
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon kvě 23, 2005 5:24

Příspěvekod time.warp » stř dub 4, 2007 2:46

já si udělám jen obyčejnou dírů tak 70 cm hlubokou 200cm na délku.překryju igelitem a částečmě pokryju větvemi(aby mi neuletěl).Když byly předloni v lednu ty tuhé mrazy kolem -30°C vyzkoušel jsem zda se dá vydržet ve spaváku co měl extrem -10°C a bylo to v pohodě.sníh je skvělý izolant a pokud na něj nefučí není problem myslím že v záhrabu mohlo být tak -10-20°C.
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Příspěvekod lamaTor » stř črc 4, 2007 20:49

maykl píše:Do toho caje doporucuju rum. Rozproudi krev a zahreje bez pohybu. Teda s tim rumem to neberte jako 1:1 :((


Snad jsem to jen špatně pochopil........Protože alkohol sice krev rozproudí, ale s tím také roztáhne cévy, tudíž tělo se tím ochladí=dát si panáka na zahřátí opravdu nedoporučuji. [-X

Ovšem toť poznámka pouze pro ty, kteří s tím ještě nebyli obeznámeni. :rolleyes:
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod pripluv » stř črc 4, 2007 20:53

Panáka na zahřátí ne, ale panáka jakožto zdravotní pomůcku ano :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Záhrab? Jasně!

Příspěvekod Tomáš F. » ned srp 5, 2007 20:46

Na zimní výlety stan netahám zcela zásadně. Záhrab (tedy, je-li alespoň těch -10°) zaručí mnohem větší sucho ale hlavně si jej lze udělat pohodlnější.
Vykopání trvá jen o málo dýl než kopání díry pro stan a stavění bariér proti větru. A to je stejně v zimě na horách naprosto nezbytný udělat :-) No, a lopaty je také vhodné nosit (kvůli lavinám), nářadí je tedy po ruce. Takže jediné co může být problém, je nedostatek sněhu, ale obvykle se na hřebenech nějaká použitelná závěj či převěj najde.
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

A panák...

Příspěvekod Tomáš F. » ned srp 5, 2007 20:51

No, a panák ;-) Tak ten málokdy uškodí.
I když může se stát opravdu nebezpečným v případě pokročilejšího podchlazení (z principu: rozšíří cévy, rozproudí krev - tedy funguje podobně jako to rozhýbání podchlazeného; může skončit smrtí). Naopak při omrzlinách se jedná o jeden z mála případů, kdy panáka lékaři schvalují.
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Re: A panák...

Příspěvekod chonda » ned srp 5, 2007 22:39

Tomáš F. píše:No, a panák ;-) Tak ten málokdy uškodí.
I když může se stát opravdu nebezpečným v případě pokročilejšího podchlazení (z principu: rozšíří cévy, rozproudí krev - tedy funguje podobně jako to rozhýbání podchlazeného; může skončit smrtí). Naopak při omrzlinách se jedná o jeden z mála případů, kdy panáka lékaři schvalují.

No nám to teda nikdo neříkal, ale nechť se k tomu vyjádří povolaní (tuso, šípe)?
Každý den člověku přinese novou možnost, jak ze sebe udělat ještě většího vola.
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Re: A panák...

Příspěvekod Tomáš F. » ned srp 5, 2007 22:54

chonda píše:
Tomáš F. píše:No, a panák ;-) Tak ten málokdy uškodí.
I když může se stát opravdu nebezpečným v případě pokročilejšího podchlazení (z principu: rozšíří cévy, rozproudí krev - tedy funguje podobně jako to rozhýbání podchlazeného; může skončit smrtí). Naopak při omrzlinách se jedná o jeden z mála případů, kdy panáka lékaři schvalují.

No nám to teda nikdo neříkal, ale nechť se k tomu vyjádří povolaní (tuso, šípe)?



Článeček na toto téma jsem psal tady: http://www.lezec.cz/clanky.php?xtem=&key=3406
A o podchlazení je toho spousta na adrese www.horska-medicina.cz. Někde jsem tam i viděl odkaz na stránky, věnující se zcela konkrétně právě tomuto tématu :-)
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Re: A panák...

Příspěvekod pripluv » pon srp 6, 2007 5:26

chonda píše:...nechť se k tomu vyjádří povolaní (tuso, šípe)?



Myslím, že i TF je poměrně povolaný, ale názor našeho dochtorskýho dua si rád osvěžím...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: A panák...

Příspěvekod zbuddy » pon srp 6, 2007 7:31

Přípluv píše:
chonda píše:...nechť se k tomu vyjádří povolaní (tuso, šípe)?
Myslím, že i TF je poměrně povolaný, ale názor našeho dochtorskýho dua si rád osvěžím...
Asi ne hned, bo šíp odletěl na Iceland :D
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Další

Zpět na Treking