10 nejlepší treků v Česku

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: 10 nejlepší treků v Česku

Příspěvekod Etheric » úte bře 23, 2021 12:50

Mawenzi píše:chci proste vyzkouset mesic "jit" a klidne se u toho presunout vlakem o 4 hodiny cesty a preskocit 4 desivy dny naplneny asfaltem

neni cil dokazat si ze to jde ujit

Vidim to stejně.
Dokazovat, že to jde ujít :D To není potřeba nijak dokazovat, samozřejmě že to jde ujít, co je na tom těžkýho? Taky si nemusím dokazovat, že je země kulatá... Jít stovky kilometrů po asfaltu, jen abych si mohl říct, že jsem to ušel celý, to mi může pěkně políbit zadnici :)
Ale tak někomu jeho ego třeba nedovolí objet/obejít nezajímavou část cesty...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: 10 nejlepší treků v Česku

Příspěvekod apuka » úte bře 23, 2021 13:24

@mawe: Mela bys jit na madarskou modrou turu (nekdy jsem to doporucoval ethericovi a daval na to link). To je neco podobneho jako "Severni trasa" u nas, oproti Ceste hrdinu SNP je to delsi (1171 km), prevyseni mirne vetsi (31545 m nahoru a 32150 m dolu). Tvoje tri body by to asi splnilo, jen nevim jak je to, na zacatku s asfaltkami.

Tam je docela bezne, ze lidi chodi jen nektere casti, neco vynechaji a prejdou napr busem. Moje znami si dali za cil prejit ji se svym psem - kazdy volny den se vybrali, udelali jednu trasu (resp. pres vikend vice) a dali to za dva roky. Protoze to chteli ujit. Kdyz meli 2-3 tydny dovolene, tak usli, kam je nohy stihly dovest a uzivali si. Presne jak pises, kdyz bylo nekde neco zajimaveho, tak tam odbocili - i kdyz ta Modra tura je vedena prave tak, aby ses dostala k moha zajimavostem, a to hodne ruznorodym, prirodnim i "lidskym", i takovym, o kterych se tolik nepise.

@scinkk: V Evrope je prave tato Modra tura neco, co pises, jeste vice nez cesty do Santiaga. Dokonce toto byla prvni evropska vymyslena a vyznacena dalkova trasa
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: 10 nejlepší treků v Česku

Příspěvekod ratel » úte bře 23, 2021 13:28

Mawenzi píše: protoze "sel sem snp" je jako "sel sem do santiaga". kdyz reknu "sel sem 750km, pulku lidi to prestane zajimat jen proyo, ze tam neni kouzelny slovicko.
...
no a kazdej proste asi potrebuje ty motivaci jinou a zda se ze mnoho lidi potrebuje motivaci stylem "usel sem cestu ceskem"

No hlavne pak o tom potrebuje psat na ksichtoknihu, a tam se snp, santiago atd vyjima lip nez 1000km, nedejboze jenom treba 789km.

Pred par lety jsem presel kus slovenska na vickrat, bylo to fajn prave proto ze jsem neresil ze musim jit zrovna snp (i kdyz po ni jsem taky koousek sel), sem tam se vratil na par dni domu, sel jsem to castecne sam, castecne s nekym kdo mel zrovna cas a trasu jsem vybiral podle mnoha kriterii (znam to, oblibenost, opustenost, atd...). Asi si to zopakuju ...
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: 10 nejlepší treků v Česku

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 23, 2021 13:57

me zarazilo kdyz ted ctu "moje cesta hrdinu snp" a typek pise ze dosel an nejaky hezky misto a uklada si ho do pameti aby se sem.vratil az na to bude mit cas, (volne receno mymi slovy protoze musi vydrdit cestu snp za 30 dni a nema cas si tam sednou a uzivat si to.)

jako na nejakych zavodech to chapu, ale podobny vylety nevim... je spravnejsi ujit celou cestu v definovanym case? nebo posedet na paradnim miste opdoledne, vychutnat si to misto, ten okamzik, a proste za ten mesic ujit o 80km min? proste kazdyho vec, kazdej ma svuj duvod.

ale prislo mi to vlastne docela smutny, takovy... chozeni pro chozeni bez vychutnavani si prece toho primarniho... ale jo, kazdej ma.primarni vec neco uplne jinyho...

apuka
no zrovna madarsko je na vikendy fakt dost daleko.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: 10 nejlepší treků v Česku

Příspěvekod Etheric » úte bře 23, 2021 15:04

apuka píše: madarskou modrou turu (nekdy jsem to doporucoval ethericovi a daval na to link)

Tu chci jít. Když jsi dával info, nebyl na to čas. Letos mám čas si to vklidu (30-40km denně) projít celý i se zacházkama, ale zas je korona :|
Ono v létě bude třeba možný cestovat, ale bude to určitě spojeno s různými omezeními a vyjebávkami, takže hádám z toho zas nic nebude a budu chodit maximálně po ČR
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: 10 nejlepší treků v Česku

Příspěvekod apuka » úte bře 23, 2021 15:48

Mawenzi píše:ujit celou cestu v definovanym case? nebo posedet na paradnim miste opdoledne, vychutnat si to misto, ten okamzik, a proste za ten mesic ujit o 80km min? proste kazdyho vec, kazdej ma svuj duvod
No jo, uz jsem si na to na OF stezoval, ze nejak i u beznych turach v Beskydech i na Slovensku cim dal casteji vidim lidi, kterim jde fakt jen o honeni co nejlepsiho casu, vubec nevnimaji, co kde je, atd., hlavne ze dnes maji o 1,35 vteriny lepsi cas nez pred tydnem.

Chapu to, kdyz nekdo chodi trenovat napr. na Lysou a chodi tam kazdy druhy den uz roky, ale vidim to i u lidi, co jsou nekde uplne prvnikrat, jen u nich je to sledovani casu z ksichtoknihy, Endomonda, Stravy, ... s vytezny vykryk je "A mam to... o dve vteriny rychlejsi nez Pepa!". Se je zeptam, jak se jim libilo to a ono (bo slysim ,ze se bavi o podobnych vecech, jak je to zajimave), co kolem toho sli, tam me odbudou s poznamkou, ze tam nic neni, nic nevideli a ze si vymyslim...

Jo, taky se stane, ze se citim nejak dobre a na sve "standardni" trase si reknu, ze bych mohl dens byt rychlejsi - ale jakmile se objevi neco, co me zaujme, tak se zacnu venovat tomu a kaslu na cas. Vzdyt mi je jedno, jestli vyslapu za 1:55 nebo 1:54, kdyz tady ty zajimave kytky nebo zivocich asi za tyden uz nebudou (nebo je nekdo zaslape) nebo jen vidim tezko pruchodnou stezku bo spadla velka vetev, tak ji odnesu tech par metru mimo stezku, nebo prave tak hezky zapadava slunicko, to neni kazdy den, atd.

proste se mi taky zda, ze z chozeni po horach i po lesich, ale taky z cyklistiky a bezkovani stava spise konzumni zalezitost az pouha povinnost - bez radosti z pobytu na danych mistech.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: 10 nejlepší treků v Česku

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 23, 2021 16:10

apuka
na druhou stranu aspon lidi strasej furt na lyse protoze tam byl pepa a nikam jinam nedojdou... ja za lonskej rok kdy diky koronaviru a nemoznosti poradne cestovat byli vsichni vsude, zazila vetsinu vandru uplne bezlidnatou... protoze lidi co jezdi jen obcas, tak musi na tahaky. protoze trapne do lesa, to ne, to musi byt aspon lysa... aspon praded, aspon javorina...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: 10 nejlepší treků v Česku

Příspěvekod Etheric » úte bře 23, 2021 16:18

apuka píše: lidi, kterim jde fakt jen o honeni co nejlepsiho casu, vubec nevnimaji, co kde je, atd., hlavne ze dnes maji o 1,35 vteriny lepsi cas nez pred tydnem.

- bez radosti z pobytu na danych mistech.

Co když tam jsou za účelem odreagování se rychlou chůzí, až skoro během a ne za účelem pozorovat každej strom a šutr?
Co když mají radost z pobytu na daným místě proto, že si tam perfektně vyčistili hlavu?
Nechápu ty nesmyslný soudy, že kdo proletí krajinou aniž by se po ní moc rozhlížel že ten z toho má prd. Já taky cíleně chodím chodit, pak mě zajímá jen ta chůze, pohyb, vše ostatní je kulisa. Právě ten pohyb v tomto prostředí mi přináší radost.
Někdy mě zajímá jen ten pohyb a nic okolo pořádně nevnímám, co je na tom špatnýho? Vím že je okolo příroda, pod nohama nezpevněná cesta, dýchám čerstvej vzduch, ale vnímám jen ten pohyb. Můžu si to užít stejně, jako těžkobatožník zkoumající každý stéblo trávy, kterej za den uleze stěží 20km. Sice si to užiju jiným způsobem, ale užiju si to.
Fakt to nedělám proto, abych si mohl říct, že dnes jsem ušel 64km, super, včera to bylo jen 61... Ne. Ikdybych ušel o 10km míň, je mi to jedno, protože jsem si užil ten pohyb v přírodě. A vo to de.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: 10 nejlepší treků v Česku

Příspěvekod apuka » úte bře 23, 2021 16:30

Tak v MS Beskydech, nebo presneji kolem casti Travny-Lysa-Smrk ze vsech stran prave ze zacali chodit lidi i po stezkach a cestach, kde predtim fakt nikdo nepachl jak je mesic (nekdy rok) dlouhy. Asi to trochu zavisi i od toho, jak se da kde dolu zaparkovat nebo dostat verejnou dopravou.
Napr. ja jsem rok (vcetne celeho lonskeho covidu) chodil po nekolika svych cestickach na Lysou, na jedne jsem za celou dobu (asi 20 vystupu) az na zaverecny usek, kde se pripojuje vice moznych stezek jsem se nesetkal s zadnym clovekem, jen jednou na jare jsem videl rel. cerstve, asi jednodnove stopy ve snehu. Ted kdyz jsme tam byl poslednich par krat, tak jsem se setkal vzdy minimalne s dvema-trema lidma, nekdy i se skupinkou lidi.

@etheric: Ty jsi ponekud jiny pripad, to jsme uz rozebirali, Ty si vsimas vice nez drtiva vetsina lidi.
Ale u tech, co o nich pisou vim, ze "nemeli radost z pohybu" (to by nenadavali nahore u piva, ze to je teda kopec a ve vlaku dole, ze to bylo cele naprd, bo uz je boli nohy a pod) ani si "nevycistili hlavu" (kdyz celou dobu kecas uplne bezne hospodske nesmysly s nekym podobnym, pripadne nadavas na vsechno, co Te napadne, tak "cistou hlavu" z toho mit nebudes).
Plus si nahore daji gulasek a jedno (2,3, ...,10...) pivo (pokud se da) nebo vytahnou domaci spizku s klobasami a slaninou, pullitr (!) koralky a citi se tam jako v hospode...
S mnoha z nich sedim ve vlaku/busu tam i/nebo zpet, slysim, co rozebiraji, jak o te ture mluvi, takze mi je trochu jasnejsi jejich smysleni o ture a vsem kolem.

Ja jsem psal o techto lidech, kterych je, bohuzel, cim dal vice... I bez covidu.

Nemam vubec nic proti tem trenujicim, tem, co tam jdou za radosti nebo vnimani cehokoliv nebo si cistit hlavu (taky to obcas tak delam). Tech ale - alespon kolem nas - tolik neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: 10 nejlepší treků v Česku

Příspěvekod Etheric » úte bře 23, 2021 17:01

@apuka: takovejch jelit, co popisuješ, je u nás a v okolí minimum. Aneb šli na výlet, nadávali, že je to moc kopců, moc kamení pod nohama, že tam sou komáři, mravenci, klíšťata, že je bolí nohy.... Tak příště zůstali doma, nebo se šli projít na vyhlídku na kraj města a zpět. Díky Bohu je to tady v okolí "na prd" s dostupností autem a dopravou /až na několik míst, těm se dá ale vyhnout/, takže v okruhu nad 5km od města potkávám jen několik málo běžců.
Ty jelita a covidoví turisti ujdou 5km tam, 5 zpět a maj dost, nožičky je bolej že jim snad upadnou :D Což je dobře, dál už nikdo nejde, bo se není jak dostat na nějakou dopravu nebo nějak rozumně zpět, respektive dá se, ale pod 30km se za takovej výlet nedostaneš a hlavně tam "nic neni", nic turisticky zajímavýho. Jen stromy, kamení, bahno, voda, komáři, klíšťata, žáby, zajíci,..... Takže aspoň dál v lesích je klid. Občas tam narazím na někoho, kdo přecenil svoje schopnosti, drtivá většina jich je jen v lehkým oblečení pro aktivní pohyb, na paži přidělanej telefon, v takový tý kapse na zádech malou butylku vody... Ti se ale vytrestaj sami a příště tak daleko nepůjdou
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Modrá značka

Příspěvekod Kuba Turek » úte bře 23, 2021 17:11

Není náhodou Modrá túra v Sudetech a ne v Uhrách?

Modře značená hřebenovka Blauer Kammweg procházející všemi sudetskými pohořími od Blankensteinu až k Pradědu. Modrým hřebínkem v bílém poli byla vyznačena trasa: Durynské Břidlicové hory (Thüringer Schiefergebirge) - Krušné hory (Erzgebirge) - Českosaské Švýcarsko (Sächsisch-Böhmischen Schweiz) - Lužické hory (Zittauer Lausitzer Gebirge) - Ještěd (Jeschken) - Jizerské hory (Isergebirge) - Krkonoše (Riesengebirge) - Broumovské stěny (Falkengebirge, Braunauer Wände, Sterngebirge) - Orlické hory (Adlergebirge) - Králický Sněžník (Glatzer Schneeberg) - Jeseníky (Altvatergebirge).

Blauer Kammweg byla založena roku 1902 ve Varnsdorfu na schůzi německých horských a turistických spolků severních Čech a jižní Lužice. Jejich cílem bylo vyznačit hřebenovku Lužických hor. První část v terénu vznikla z Ještědu na Růžový vrch. Rychle se přidávaly další spolky a stezka nakonec dosáhla monumentální délky 800 km. Její sláva skončila po 2. světové válce. Její název dnes nese pouze část bývalé trasy na německé straně Krušných hor.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: 10 nejlepší treků v Česku

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 23, 2021 17:32

ja mam treba tenhle mod na kole. slapu a jde mi o vitr v zadech. proto na me nemuze fungovat cykloturistika. Sice uz na kole mam zakaz, ale pro me jezdit na kole a chodit na vylety sou dva odlisny svety, ktery tak uplne nejdou propojit.

a chapu, ze to tak nekdo ma.

ja to myslela jinak. ja myslela treba konkretne tu zminku v knizce, ze je typek na krasnym miste a musi si ho zapsat do denicku, aby se tam vratil, az bude mit vic casu aby si to krasny misto uzil. zadny ze si tam udela do oblasti dovcu a prochodi si to, spis ve smyslu "ted frcim snp, v tempu, nekde musim byt v konkretni cas, ted su sice tady a ted na tomhle krasnym miste, ale nez bych obetoval hodinu, tak si to radsi napisu a prijdu jindy az na to budu mit cas". tohle mi proste prislo zajimavy. Pokud ma nekdo cil to probehnout co nejrychleji a dokazat, ze 1000 km jde dat za 10 dni, je jeho cil to dat za 10 dni. Ale nekdy mi prijde, jak kdyby puvodni cile "chci proste byt par tydnu jen v lese, uzivat si (cokoli)" se snadno menili do zavodu s kym? s nekym, kdo to dal za x dni, tak ja musim taky? s nekym kdo chodil 30km denne tak ja musim 35?

ze treba v ceste kolem ceska za 66 dni autor pise, ze nezajimavej usek treba se svezl stopem a v recenzich hate, ze to neobesel cely po svych, ze to bylo jako fakt zklamani... jakoze... fakt musim byt zklamana, ze nekdo, kdo obesel celou cr za dva mesice ale treba 40 km z cele cesty po dementnim asfaltu bez kouska zajimavosti proste se svezl, protoze mu to nekdo nabidl a zastavil mu? fakt budeme z jednoho nebo dvou svezeni znevazovat celej zbytek, protze to "neusel uplne cely po svych" ?

chapu treba petra koska, kterej dal tripple crown a poukazoval na jinyho typka, kterej useky pct preskakoval nebo jezdil autem a rikal, ze to taky prosel a ze taky by mel tripple crown, tam treba chapu, ze by podminky splneni dejmeztomu jednoho nejakyho cile /odznaku/oceneni/ meli byt totozny, na druhou stranu kazdej mame svoji cestu a hatit nekoho, ze to dal jinak, to mi prijde smesny. hatit nekoho ze treba neusel kazdej metr po svech? nebo nekoho ze spal moc casto v hotelu? a kde je ten pomer kolikrat muzu spat v hotelu a kolikrat venku, aby to bylo spravne? a proc je to vlastne spatne, pokud si jdu svoji cestou podle sebe (pokud teda pak neporovnavam ty vykony v ramci napr. toho odznaku, kdy by to pak meli mit vsichni stejny podminky).

takze tim ani nerikam, ze ten, kdo de nejakou takovou cestu v kuse i s asfaltovym peklem to dela spatne. Jen ze kdyz sem nad tim premyslela ja, dosla sem k tomu,ze moje cesta neni ujit 500km v kuse. ze moje cesta je spis "byt par tydnu venku a proste videt to hezky, co je daleko a jindy na to nemam prostor".

myslim, ze takovych lidi, jak psal apuka, ze hlavne na vrcholu selfie a ze to dal rychleji nez pepa, ze tolik zas nebude. ze si spis vykon budou porovnavat sportovci, aby videli progres, pripadne treba v praci nebo s kamosema nejaka zdrava rivalita jako "predbehl sem tento mesic pepu o 2km" ktera pomaha lidem s aktivneji travenym casem, protoze malokdo ma to vnitrni pnuti sam ze sve podstaty. tahle zdrava rivalita pomaha v mnoha aspektech, nejem treba v ty turistice.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: 10 nejlepší treků v Česku

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 23, 2021 17:34

Kuba Turek
je, diky za pojmenovani hrebinku! ja na to nekde narazila, ale pak jsem uz nemohla dohledat znovaonline, co by to mohlo byt ale kdyz se divam na net dle tveho popisu, tak je to to, na co jsem narazila. Diky :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: 10 nejlepší treků v Česku

Příspěvekod apuka » úte bře 23, 2021 17:40

Kuba Turek píše:Není náhodou Modrá túra v Sudetech a ne v Uhrách?
Muze byt tam i tam :-)

Opravdu je ta madarska "oficialne" prvni evropska dalkova cesta. Byly nejake delsi trate uz predtim, i pred tim Kammwegem, nevim, proc to tak berou. Mozna, ze ty starsi vedly po nejakych polnackach a po sirsich pesinach. Fakt netusim. Ta madarska byla, myslim, spojena i s vybudovanim stezek. Vsak to taky budovali a znacili celkem 10 let.

Vlastne ted je casti E4-ky, takze se da projit od Atlantiku az do Istambulu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: 10 nejlepší treků v Česku

Příspěvekod apuka » úte bře 23, 2021 17:49

@mawe: zrovna u CHSNP me napadava jeste jedna vec, proc mozna nekteri nechteji "odbihat". Na mnoha mistech mas, v podstate, dane nocoviste, nekdy v tom terenu je dany usek celkem narocny (pro mnoho lidi) a nemusi si byt jisty, ze kdyz si odbehnou na hodinku, nebudou z toho dve hodky, kilometre a stoupani/sestup navic a nakonec nedojdou na nocoviste tak, ze se tam bud ani nevlezou nebo se im ujde uz jen nejake "nechtene" misto. Atd. Vis, v Slovenskych horach ne vsude a ne vzdy je uplne bezpecne spat jen tak, kde Te to napadne. Nerikajic o tom, ze mnohdy se to ani nesmi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: 10 nejlepší treků v Česku

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 23, 2021 17:56

apuka
to rozhodne nebyla pointa myho prispevku.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: 10 nejlepší treků v Česku

Příspěvekod apuka » úte bře 23, 2021 18:02

To ja vim dobre, jen me napadlo, ze nekdy toto muze byt pricina, proc dotycny tam nepujde TED a neobetuje na to tu hodinku i kdyz vidis, ze ho misto zaujalo a asi mu bude stat zato se tam vratit - jen kvuli tomu.
To bez dotceni Tve pointy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Treking