Trénink vytrvalosti

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod mike » pon pro 16, 2013 22:27

grco píše:sestra ma takeho fanatickeho suseda, ktory kazde rano ten choc vybehne a potom ide do prace...

No vidis, pokusny kralik. Tusis, jak dlouho to dela a jak se to na nem projevuje? Vylepsila se mu nejak zasadne vytrvalost?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod scinkk » pon pro 16, 2013 22:36

Muj ciste laicky pohled je, ze ti beh v tomto pomuze, jak posileni svalu, tak asi hlavne posileni kardiovaskularniho systemu a vse s tim souvisejici a tim padem treba fungovani tela pri chuzi do kopce. A rekl bych ze v Polabi (sdilim tedy s tebou stejnou nadmorskou vysku, uprimnou soustrast :) se ani nic lepsiho delat neda (co se treninku tyce) :) Riziko je snad jen v tom, ze si odrovnas kolena :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod martinnakole » pon pro 16, 2013 22:49

Kolena jsem si dokázal oddělat i chůzí s těžkym báglem a už vim co na to platí. Takže jestli se mi něco podobnýho povede při běhání, tak v nejhorším případě uberu. Ale zatim z nemám takovej pocit, že by to kolenům nějak vadilo. Jak běhám přes přední část nohy, tak mnohem víc trpěj chodidla a ty šlachy dole, než kolena, těm je hej.

No neni Polabí jako Polabí. Třeba takový Lovosice jsou ještě níž, ale už tam jsou ty kopce pěkný (i když to tam zase strašně smrdí :mrgreen: ), ale tady okolo Čelákovic je to vážně bída. Když mi tu někdo najde trasu 30 km / 1000 m+, ke který se nemusí jet dvě hodiny vlakem, tak mu dám princeznu a půlku království k tomu :twisted: (a končim s OT, když jsem tu peskoval za Fatru a Beskydy)
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod Sirkka » pon pro 16, 2013 23:14

Mě osobně běhání na vytrvalost pomáhá. Sice bydlím v Pze, ale rovinky tu mám proložené kopečkama :) Nedávej si pořád stejnou vzdálenost, měň to. Kratší, delší, pomaleji, rychleji, třeba na střídačku, pár kroků rychle, pár kroků výklus... na netu nějaké rady najdeš. Když budeš běhat pořád to samé, navíc po rovině, tak si tělo zvykne a pak už ti to moc pomáhat nebude. Přidej něco z běžecké abecedy, posílíš tím nohy, zlepšíš vytrvalost... A nezapomeň na vhodné boty, jinak si odrovnáš chodidla nebo kolena.
Běh prokládám i jiným sportem a na výletech dávám za den průměrně tak 20-25 km. Nemám pak problém 50 km ujít :-)
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod martinnakole » pon pro 16, 2013 23:21

Sirkka píše:Když budeš běhat pořád to samé, navíc po rovině, tak si tělo zvykne a pak už ti to moc pomáhat nebude.

Super, díky za postřeh, tohle by mě vlastně ani nenapadlo...
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod mike » pon pro 16, 2013 23:29

martinnakole píše:No neni Polabí jako Polabí. Třeba takový Lovosice jsou ještě níž, ale už tam jsou ty kopce pěkný (i když to tam zase strašně smrdí :mrgreen: )

V Usti to smrdi podstatne vic, Lovosice jsou vetsinou v pohode. Jezdim tam celkem casto, jelikoz to mam z Prahy hodinu. Kopce jsou sice daleko od sebe, ale trasa se da ruzne nakombinovat a od prvniho vlaku po posledni se da i 45 km/2000 m prevyseni. Je to fajn, akorat uz tam znam kazdy kamen ;-)

Dve hodiny vlakem jeste jde. Z Prahy je to tak do Luzickych hor, Jizerek, Krusnych hor... a ani mi to neprijde. Pripadne muzes delat dvoudenni trasy, pak se to rozlozi a z hlediska treninku je to jeste lepsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod Stani » úte pro 17, 2013 0:43

Jednoznačne odporúčam beh. Behávam pravidelne už desiaty rok a môžem povedať, že vytrvalosť vytrénuješ len vytrvalosťou. Jednoduchá rovnica, ale ako ťažko sa dokáže dodržiavať, kým sa ti to nedostane pod kožu a staneš sa na tom "závislý". Tzn. behať (pokiaľ teda možnosti dovolia) pravidelne, chce/nechce sa mi. Samozrejme, vkládať prestávky, lebo xkrát orbit na tej istej trati začne liezť na nervy. Vybehnúť minimálne 3x za týždeň s postupným pridávaním km. od 3km, po 15km v zmenách tempa...napríklad teraz v zime behávam len max do 6km, ale v strede trate dávam 3x po 15 žabákov a z toho šprint na 30m. Potom zvyšných 3km výklus domov.

Mimo toho, kde sa dá, chodiť peši. A najlepší zimný tréning vytrvalosti je beh v hlbokom snehu do kopca až do stuhnutia stehien a z toho výklus. Prvykrát som to vyskúšal minulú zimu a pecka!

Neviem v akom stupni pokročilosti behu si, akú máš hmotnosť, nášľap, ale behávať hneď na začiatok cez špičku nie je dobré. To je až ďalší level...a nezanedbávať bežeckú abc, ako sa tu už spomínalo.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod mike » úte pro 17, 2013 0:55

Hmm, ale on chce vytrvalost na chozeni, ne na behani...

Ale neco jsi mi pripomnel. Sneznice! To je skvely trenink celeho tela, muzu jen doporucit. Bude to fungovat i na rovine, kdyz bude snih, v kopcich samozrejme lip. Navic je to zabava, clovek se vyblbne vic, nez pri chozeni a nepotrebuje takovou vzdalenost, jelikoz prumerna rychlost je o dost mensi. Osobne jezdim hlavne do Jizerek, ze severni strany (Hejnice, Bily potok). Vyhoda je v tom, ze jsou tam upravene bezecke dalnice a kdyz ma clovek dost nebo nestiha, muze si po nich zkratit cestu (stredem nebo po krajich mimo stopy).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod fps » úte pro 17, 2013 8:53

scinkk píše:Chodit denne minimalne 10 km by bylo prima, ale osobne na to cas bohuzel nemam

tohle neberu, to je jenom výmluva
martinnakole píše:zajímalo by mě, jestli máte třeba někdo nějak výrazně pozitivní zkušenosti s běháním. A jak se běžecká kondice projevuje při dlouhý chůzi, jestli hodně, nebo jen málo a tak.

podle mě je na celodenní a několikadenní chození lepší trénink chození než běhání, a to ještě z batohem na zádech, a z botami které budeš nosit na horách
grco píše:ja si myslim, ze behanie je dobre, hlavne preto, lebo za kratsiu dobu prejdes vacsiu vzdialenost, takze nemusis byt niekde 6 hodin, staci 2 hodiny bezat

2h běhání nenatrénuješ vytrvalost na celodenní a několikadenní chození z batohem
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod Jesterka6 » úte pro 17, 2013 9:03

fps píše: 2h běháním nenatrénuješ vytrvalost na celodenní a několikadenní chození z batohem


To bych teda řekla, že natrénuješ!
Když dáš 2 hoďky běhu- a zabehneš třikrát týdně 20-30-
tak rozhodně nebudeš mít problém těch 30-40 ujít s báglem (pokud teda nepotáhneš v tom báglu chcíplého medvěda ;-)

A i běhání hoďka a půl dost pomůže-
a když nemá člověk čas, tak hoďka s nějakou zátěží (pokud je měkčí terén, aby si člověk nezničil kolena) a část z toho běhu do kopce-
a tu vytrvalost a fyzičku budeš mít taky. Akorát teda bych řekla, že míň než hoďka běhu už je málo.

To mám vyzkoušené a fungovalo mi to.
A známý když trénoval na vysoké hory, tak taky běhal s petkama vody...
Uživatelský avatar
Jesterka6
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: pát dub 12, 2013 15:31
Bydliště: Praha

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod grco » úte pro 17, 2013 9:33

@fps: natrenujes, to ze tvoj ciel je slapat 10 hodin za den a prejst 40 km, neznamena, ze jediny trening, ktory ti pomoze musi trvat tiez 10 hodin...

ked kazdy druhy den zabehnes 20km, tak ver tomu, ze sa natrenujes na tu 10 hodinovu chodzu velmi dobre

ja ked som trenoval na monte rosu, kde som siel 12 hodin, 2000 vyskovych, tak som nechodil 12 hodin a 2000 vyskovych kazdy vikend, ale bol som kazdy den 1.5 hodiny v posilke a vyslapaval som na krabicu...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod wawrik » úte pro 17, 2013 9:42

Často trénujem na niekoľkotýždňové treky. Nefunguje mi každodenná chôdza so záťažou, asi 8-10 km denne, do a z práce rýchlym tempom (1:40 h) s 16-25 kilovým báglom plným litrových mliek :-) Pripisujem to tomu, že okruh má prevýšenie 150 metrov. Nahovno. Ale chodím v sandáloch alebo uvoľnených teniskách, nech sa mi aspoň zosilnia kotníky.

Zato mi skvele funguje odísť tak dva mesiace pred trekom na pár víkendov niekam do prdele a s 15-20 kilovým báglom si v nadpriemernom tempe prejsť niečo s poriadnym prevýšením, kumulatívne cez 2000 m za deň. Úplne stačí jedna túra na víkend (napríklad vyššie zmienený okruh cez Baranec, alebo hrebeňovka MF za jeden deň) a druhý deň niečo rodinné do 1000 m prevýšenia. Vždy sa vraciam mŕtvy s dvojdňovou svalovicou. Ale kondíciu tak naberám citeľne, oveľa viac, ako pravidelným chodením bez nejakého valného výkonu. Čo je pomerne pochopiteľné.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod mike » úte pro 17, 2013 16:33

Jj, tak to je. Ale zas kdybys nechodil pravidelne kratsi trasy, tak to mozna vubec nedas. 2000 m za den s tezkym batohem uz bezny turista nezvladne. Nebo mozna zvladne, ale jednou, urcite ne nekolik vikendu po sobe.

Kdyz jsem s horama pred lety zacinal a mimo ne temer nechodil, jel jsem vzdycky na zacatku cervence do Tater. Tam jsem se za tyden uplne vyridil, pak se 3 tydny valel a pak jel do Alp. Tam uz to slo podstatne lip. Ale opravdove zlepseni nastalo az kdyz jsem zacal chodit 1000+ km rocne o vikendech. Coz neni zas tak moc, 25 - 35 nedelnich vyletu, zpocatku samozrejme vic.

Jeste k tomu behu. Asi to pomuze, jelikoz kazde cviceni pomuze, ale jinak je to uplne jina aktivita. Sveho casu jsem nemel problem ujit 50 km v podstate kdykoliv, ale jsem si jisty, ze bych neubehl ani 5. Funguje to i naopak. Jednou jsem jel do hor s kamosem, co dela vrcholove florbal. Nabeha se u toho opravdu hodne a kondici mel dobrou. Jenze v horach to moc nefungovalo. Sel jsem do kopce celkem pohodovym tempem a vzdycky jsem po case musel zastavit a pomerne dlouho na nej cekat. Na vrchol jsme nedosli, byli jsme pomali, udelalo se hnusne a kamos rekl, ze toho ma dost a mel, dole byl uplne vyrizeny. Po navratu pak nekolik dni splhal do schodu po zabradli. Pricemz ja bych naopak umrel vycerpanim uz po ctvrhodine zapasu v jejich tempu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod grco » úte pro 17, 2013 18:22

Je rozdiel hrat florbal a behat pohodovym tempom 10-15km, kludne do kopca...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod mike » úte pro 17, 2013 18:30

Zadne pohodove tempo na behani neexistuje :twisted: Pohodove tempo je 4 - 5 km/h.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod pavproch » úte pro 17, 2013 18:33

dyž sem byl ešče mladý (a blbý), taxem todle taky řešil.... už sem z teho vyrost (a že to bolelo a zanechalo i trvalé následky)....

hory nejsou tělocvična, tam sa nechodí cvičiť, posilovať, meřit, zaznamenávat, porovnávat výkony... na hory sa chodí quli horám, počasí i pičasí, slunku, větru, přírodě, obloze, samotě..... ale někteří k tomudle nigdy nedorostou....

pokud má člověk k horám vztah, tak tam bude chodit ráth a to tak, že často, častěji, nejčastěji a ona ta vytrvalost časem přijde sama .... ale cílevědomě trénovat? přečo načo začo?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)


Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod martinnakole » úte pro 17, 2013 18:53

pavproch:

1) protože jsem mladej a blbej :twisted:
2) protože hory si užiju mnohem víc, když nejsem vyčerpanej, a je to bezpečnější
3) protože dlouhý dálkový trasy v řádku stovek kilometrů - myslim si, že je to trochu něco jinýho, než (pár)denní výšlapy přes hory, a na to už je podle mě trénink potřeba

Nejde mi o to nutit se za každou cenu k nějakýmu brutálnímu tréninku. Ale zajímalo by mě, jestli to, co dělám a co mě baví, nemůžu pár změnama posunout k tomu, aby to jako efektivní trénink sloužilo.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod mike » úte pro 17, 2013 18:57

@wawrik: jo, uz se mi to nekolikrat vyplatilo. Taky abych si to lip uzil, to bez kondice nefunguje. Dobre pocasi obvykle byva nekolik dni v kuse a kdyz po par dnech nohy nezvladaji, je to akorat k nastvani. Zazil jsem a prave to byla motivace zacit chodit pravidelne.

Ne ze bych uplne nesouhlasil, beru jako treninkove Ceskoslovenske kopce a nizsi hory a cil jsou hory vyssi.

pavproch píše:a že to bolelo a zanechalo i trvalé následky

Njn, my uz jsme si na to zvykli :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod Stani » úte pro 17, 2013 19:11

Za rok nabehám cca od 800 do 1300 podľa toho, či sa v tomto roku pripravujem na maratón alebo vypúšťam. Verte, vytrvalosť sa naberie ako lusk, zvlášť keď sa to prekladá aero/anareóbnym tempom. Neznamená to, že keď potom v túre nahodím 20kg bágel, nebudem unavený, budem, budem...ale rozhodne nefuním vstúpaní ako napríklad príležitostne trénovaní kolegovia. Naopak, tie zmeny tempa, keď musím za niekým neustále čakať, pomalá chôdza, ubije ešte viac. Z mojich skúseností, kondičku obecnej vytrvalosti naberáš v pravidelnom behu nad 10km-15km.

Kele spomína, že v rámci prípravy hlavne chodili na dlhé treky - viď zimné prechody z Devína do Tatier. Valušiak v príprave na artktické pochody tiež behával (ťah aj so záťažou, napríklad pneumatiky), po problémoch s kolenami sa dal hlavne na bicykel.

Našiel som v archíve jeden návod na dlhé pochody, už neviem odkiaľ som si ho stiahol, ale priložím to sem:
Potřebné vlastnosti

1. Obecná vytrvalost:
pochody do 30 km absolvujeme 5-6 km/h
běžky (klasika 20-30 km)
výběhy do terénu (prokládat chůzí)
denně běh, chůze (do školy, do práce)

2. Tempová rychlost:
3 km za 8km/h + vyklusání
strmé úseky + sbíhat uvolněně
běh členitou krajinou (přemáhá dechové obtíže)

3. Speciální tempo:
6-7 km/h pochodu 10-25 km
idiánský běh (chůze střídaná během 500 m/500 m)

4. Nácvik síly:
běžky členitým terénem (pohyb v horách)
plavání (forma uvolňování)
posilování svalstva pro přímé držení těla (svalstvo šíjové, zádové, břišní)
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod Kibic » stř pro 18, 2013 13:04

Ten Stan(i)uv prispevek nade mnou je uzitecnej. Ja o tom teda vim vsehovsudy prd, ale obcas se tehle dalkoplazeckych akci ucastnim taky a par veci jsem snad uz stihnul pochytit. Behanim se urcite nic nezkazi. Lidi, co chodi stovky tempem vic jak 5 km/h, tak behaji (skoro) vsichni, je to proste nutny. Spousta spickovejch horolezcu taky zakladni vytrvalost trenuje (samozrejme nejen) behem.

Zaklad je, aby to cloveka proste bavilo. Trikrat az ctyrikrat behem tydne behat, menit vzdalenost a trasu. Tempo staci pohodovy. Treneri ultra maratoncu dokonce obcas lidi odrazujou od rychlostniho treninku, ale ono to neustaly pomaly behani taky cloveka porad nebavi, zvlast kdyz ma treba naplanovanou jenom trasu okolo 5km.

O vikendu si dat za odmenu nejakou trochu delsi streku, treba 40 km (podel Vltavy smerem na jih, hrebenovka Brd...), nalehko v clenitejsim terenu a snazit se to jit opravdu svizne, tj. byt neustale mirne zadychanej, coz vetsinou obnasi ostrou chuzi do kopce, sebehy z kopce a beh/velmi ostrou chuzi po rovine. Kdyz uz je potom clovek trochu trenovanej, tak jsou takovy vylety datelny za jedno dopoledne.

Kolem se taky nic nezkazi, pro bezny bezce to moc vhodnej trenink neni, ale pro lidi, co chteji chodit svizne stovky, to naopak vhodny je, protoze to posiluje jednak obecnou vytrvalost a druhak skupiny svalu, ktery se vyuzijou pri dlouhych stoupanich pri chuzi a pri sebezich. V ceske ultra spicce je myslim nekolik byvalych cyklistu. Bezky jsou takovej univerzalni sport, kterej je vhodnej doplnek snad ke vsemu. Sneznice jsou taky fajn. Proste, naivne, clovek by mel pri jakekoli aktivite citit nejakou rozumnou miru namahy.

"Osvedcenou metodu" teda mam, ale neni uplne univerzalni :). Vzdycky, kdyz jsem nekde aspon tak tyden ve vyssich horach natezko, tak se mi potom nasledujici mesic chodi i beha mnohem lip, je to videt prave i na stovkach. Ale zas to chce nejakej cas na regeneraci mezitim.

Jinak snad se tady ve vlakne zastavi oodoow, ten tady z nas bude mit asi nejvetsi zkusenosti s dalkoplazeckym treninkem.
Kibic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř čer 2, 2010 9:11

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod martinnakole » stř pro 18, 2013 20:21

Stani & Kibic: Super, přesně tohle mě zajímalo. Díky za užitečný postřehy! \:D/
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod oodoow » ned led 11, 2015 23:32

Odtrzeno odtud. mike

scinkk píše:Ty sestupy ve vysokych horach o nekolik stovek metru dolu jsou podle me utrpenim i pro lidi, co nemaji s koleny zasadnejsi problem.

S tím musím důrazně nesouhlasit, sestupy/seběhy jsou pro mě většinou za odměnu. Ať už jdu nalehko anebo s velkým batohem. Rozhodně je to pro mě nejpříjemnější část, mnohem záživnější, než se škrábat do kopečka.

Kolena a svaly kolem se ale musí pravidelně posilovat a nezatěžovat nárazově.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pon led 12, 2015 5:16

Psal lidi ;-)

Ale jo, taky nesouhlasim. Da se na to postupne zvyknout a kdyz je to utrpeni, je neco spatne. Pro mne je to obvykle neprijemnost, jak velka zalezi na aktualnim stavu. Nekdy to muze byt i prijemne, zvlast kdyz se cely den trmacim v terenu mimo stezky nebo po snehu a pak se dostanu na peknou stezku smerem dolu.

S tebou ovsem nesouhlasim, co se tyce chuze do kopce. To muze by nekdy fantasticke, skoro euforie. S tezkym batohem se to ovsem moc nestava...

oodoow píše:Kolena a svaly kolem se ale musí pravidelně posilovat a nezatěžovat nárazově.

Myslis ciste chozenim nebo posilujes i nejak jinak?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod oodoow » pon led 12, 2015 14:52

mike píše:S tebou ovsem nesouhlasim, co se tyce chuze do kopce. To muze by nekdy fantasticke, skoro euforie. S tezkym batohem se to ovsem moc nestava...

Někdy výjimečně se mi stalo, že jsem z toho měl dobrej pocit, ale většinou začnu moc rychle jakože na výkon a pak někde v půlce kopce už to moc příjemné není. Eufórii mám pak jenom úplně nahoře a to proto, že dál už to vede jenom dolů. :)

mike píše:Myslis ciste chozenim nebo posilujes i nejak jinak?

Určitě i mimo turistiku. Pomalu začínám poznávat, že je to fakt potřeba.
Klasickej cvik na kolena je tu na obrázku, možná to semka už někdo někdy dával.
Obrázek

A pravděpodobně je důležitá i technika sestupu. V poslední době zkouším podle tohoto videa a myslím, že na tom něco bude. Důležitý je to na konci, jak tam chodí dolů ze schodů.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pon led 12, 2015 16:52

oodoow píše:Někdy výjimečně se mi stalo, že jsem z toho měl dobrej pocit, ale většinou začnu moc rychle jakože na výkon a pak někde v půlce kopce už to moc příjemné není.

Prepalit to prave nesmis. Chce to najit optimalni tempo a neprekracovat. Pak muzes zazit uzasne pocity, kdy telo doslova zpiva nebo kdy citis, jak ti na zadech rostou kridla ;-) Vic nez hodinu to (aspon u mne) netrva, pak uz se zacne projevovat unava. Taky zalezi na terenu, idealni je stoupani se stalym sklonem, kdy se jeste da doslapovat celou plochou chodidla.

oodoow píše:Určitě i mimo turistiku. Pomalu začínám poznávat, že je to fakt potřeba.

Proc? Zrovna u tebe bych cekal, ze mas nachozeno tolik, ze nic dalsiho nepotrebujes.

oodoow píše:Klasickej cvik na kolena je tu na obrázku, možná to semka už někdo někdy dával.

Tohle jsme delali v mladi kvuli lyzovani. Poznas nejak, ze ti to opravdu pomaha?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pon led 12, 2015 17:20

oodoow: muzu dotaz, kolik tak nachodis, pokud i tak mas pocit, ze je to potreba? (zacinam mit pocit, ze neco desive flakam)

ja mam nakazany predkopavani tak predkopavam, je mi to prijemnejsi nez nejaky ala drepo cviky. Ale zas je fakt, ze tam se cvici s vetsi vahou tak to asi muze byt efektivnejsi
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9380
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod oodoow » pon led 12, 2015 23:19

mike píše:Chce to najit optimalni tempo a neprekracovat.

A to se právě hledá špatně, když nevíš, jak je ten kopec vysoký. :) Jinak souhlas, když se trefí náhodou správné tempo, tak je to dobrý pocit. Letos se mi to povedlo ale asi snad jenom jednou na Milešovce.

mike píše:Proc? Zrovna u tebe bych cekal, ze mas nachozeno tolik, ze nic dalsiho nepotrebujes.

Protože u toho taky dost běhám a třeba u rychlého seběhu v terénu je potřeba mít nějaké ty vyvažovací hluboké svaly v trupu a silná stehna pro brzdění. Teoreticky, kdybych bydlel někde v kopcích a ne tady na Hané a mohl bych každý den něco nastoupat a seběhnout, tak bych to asi dělat nemusel. Jenže takhle je to prostě potřeba, znám pár běžců i dobrých, co nic jiného necvičí a jenom běhají. Jenže to jsou asfaltáři, kde stačí naučit se ten pravidelný pohyb. V terénu ale žádná pravidelnost není a kdo nemůže chodit často do hor, tak si musí pomoci nějakým tím cvičením. Krom toho to taky pomáhá vyhýbat se zraněním.
No a pak tu jsou ještě zahraniční závody, kdy třeba konci toho běhu kolem Andorry je seběh z 2700m do 1200m, to je 1500m soustavně jenom dolů a je to asi tak na 15km. Hodně lidí s nadsázkou říká, že poslední seběh do cíle se nepočítá, protože to už je vlastně zadarmo. Jenže tohle je tak dlouhé, že se tam postupně svaly unaví a člověk pak musí zpomalit a přejít do chůze. Na něco takového se aspoň u nás chozením moc natrénovat nedá a nějaké to cvičení tomu aspoň trochu pomůže.

mike píše:Tohle jsme delali v mladi kvuli lyzovani. Poznas nejak, ze ti to opravdu pomaha?

Mi to pomáhalo, když jsem to dělal. Teď už dělám jiný podobný výdržový cvičení, který je ale zábavnější, protože se tam toho střídá víc a je to tak nějak na celé tělo. To se dá přehrát třeba tady, ale lepší je si to někde postahovat.

@mawenzi: Za rok tak 3500km, je to děsně málo, nastoupám a sestoupám asi něco přes 120000 výškových metrů, což je sice taky dost slabé, ale na nějaké to přivyknutí na sestup bez bolesti to stačí. Kolik je potřeba je dost individuální, záleží jaké výkony chceš pak bezbolestně podávat. :wink:
Všude u cvičení říkají, že je hlavně důležité u jakéhokoli dřepu nebo pokleku nenahýbat koleno moc dopředu před špičku nohy. Takže dřep je bezpečný, ale jenom stylem jako že do sedu na židli a pak zase nahoru.
Jo a tohle
Mawenzi píše:mam nakazany predkopavani tak predkopavam
jsem nějak nepochopil. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pon led 12, 2015 23:53

oodoow píše:A to se právě hledá špatně, když nevíš, jak je ten kopec vysoký.

Proc nevis, jak je kopec vysoky? Ja to vim skoro vzdycky ;-) Ale tohle se mi stava(lo...) hlavne v horach, kdy jsem vedel, ze budu slapat pres 1500 metru a fungovalo to behem prvni hodiny nebo o neco pozdeji, kdyz se telo rozehralo.

oodoow píše:No a pak tu jsou ještě zahraniční závody, kdy třeba konci toho běhu kolem Andorry je seběh z 2700m do 1200m, to je 1500m soustavně jenom dolů a je to asi tak na 15km. Hodně lidí s nadsázkou říká, že poslední seběh do cíle se nepočítá, protože to už je vlastně zadarmo. Jenže tohle je tak dlouhé, že se tam postupně svaly unaví a člověk pak musí zpomalit a přejít do chůze. Na něco takového se aspoň u nás chozením moc natrénovat nedá a nějaké to cvičení tomu aspoň trochu pomůže.

Jj, u nas jsou male kopce. Jestli chces, muzu ti neco doporucit v zahranici ;-) Ovsem sbihat 1500 metru prevyseni mi prijde jako idealni zpusob, jak si kolena znicit ;-) Mam rekord v sestupu 3000 m, ale pekne pomalu a se zastavkama a ke konci jsem sel pomaleji, nez nahoru.

oodoow píše:To se dá přehrát třeba tady, ale lepší je si to někde postahovat.

Video nejak nefunguje, zkusim hledat.

oodoow píše:Za rok tak 3500km, je to děsně málo, nastoupám a sestoupám asi něco přes 120000 výškových metrů, což je sice taky dost slabé...

No nezabili byste ho? #-o ](*,) Mam vloni ani ne polovinu a jsem na to hrdy ;-) Teda, 60 a neco vyskovych km je malo, ale pres 80 jsem se nikdy nedostal, 100 je nedostizna meta.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mitau » úte led 13, 2015 0:28

oodoow píše:To se dá přehrát třeba tady, ale lepší je si to někde postahovat.

Díky za tip. Mě odkaz funguje. Vypadá to zajímavě. Já se sice asi nikdy k zahraničním závodům neodhodlám (přeci jen to není laciná záležitost), ale ono i na ty české kopečky se hodí potrénovat. Z Prahy se na běhání do hor přeci jen tak často nedostanu.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

PředchozíDalší

Zpět na Treking