Trénink vytrvalosti

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod mike » pon led 15, 2018 22:38

Protoze si odvari kolena. Na schodech dopadas z vetsi vysky, nez normalne pri sestupu v horach. Navic jsou stejne vysoke, takze zadna zmena, jednostranna zatez. Nesel bych do toho.

Jinak zalezi na baraku a umisteni schodu, u nas by nebyly OK ani ty tenisky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod Lipon » pon led 15, 2018 22:41

a chodit pokud mozno v botech, ve kterych pal pujdes (pohory), at si nohy postupne zvyknou na tvrdsi a mene ohebnou botu
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod mike » pon led 15, 2018 22:44

mitau píše:Ja se dokazu chuzi na sto vyskovych metrech slusne odrovnat a pritom mam slusnou kondici. Dobre, mozna to neni tak uplne bezna chuze :mrgreen: , ale na ilustraci to staci.

Mozna? :D Schvalne, za kolik to das?

mitau píše:Pri jakychkoli prochazkach je vse o tempu - zkus do kopce poradne pridat a zjistis, ze se zvladnes vycerpat a potrenovat i u chuze.

To je pravda, ale tak si zlepsi kondici, ne vytrvalost. A navic si navykne chodit rychleji, coz muze byt pri delsich trasach na skodu. Mam s tim ted trochu zkusenost, pred rokem a pul jsem zacal chodit na denni 5 - 9 km vychazky a postupne zrychluju. Ma to pozitivni vliv na kondici, vahu, zdravi, ale taky to vede k tomu, ze mam tendenci chodit celodenni vylety zbytecne rychle. Vcera jsem treba sel na sneznicich asi nejrychleji v zivote, coz vedlo k tomu, ze mne po par hodinach zacaly priserne palit slapky, jelikoz tam dostavaji vetsi zahul, nez normalne :) No a taky mne dneska celkem boli nohy a hlavne ruce #-o :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod mike » pon led 15, 2018 22:46

Lipon píše:a chodit pokud mozno v botech, ve kterych pal pujdes (pohory), at si nohy postupne zvyknou na tvrdsi a mene ohebnou botu

A taky tezsi. Proto chodim na vylety po CR v pohorkach, ac by mnohdy stacily tenisky. V Alpach to pak neni zmena k horsimu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod scinkk » pon led 15, 2018 22:54

mike: nemusis po schodoch chodit v lyziarkach, tenisky su celkom ok.


mike v predzimnim treninku jedine na sneznicich, pak mu v horach praskaji hrazdicky a ztraci hroty
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod mitau » úte led 16, 2018 0:14

mike píše:Mozna? :D Schvalne, za kolik to das?

Nemam ted u sebe presna data. Napada me usek 80m up na 400m po asfaltce, kde jsem mel pri pokusu o co nejrychlejsi chuzi 3:38, ale mam pocit, ze na poslednich 100 metrech, kde se to uz narovnava, me to prestalo bavit a rozbehl jsem se. Budu to muset zkusit fakt poctive chuzi. Akorat nam tu ted nasnezilo, tak to mozna vyjde trochu hur. Ale jinak na chodecke intervaly prijde rada az v lete, jestli se upisu k nejake vertikalni blbosti :D

(Jeste jsem zkusil zapatrat v datech z nejake puldenni turistiky v Alpach 200m up/530m/11min, jako asi nejrychlejsi kratky usek v ramci asi kilometroveho vystupu nahoru, ale tam jsem se o zadnou maximalni rychlost nesnazil)

mike píše:A taky tezsi. Proto chodim na vylety po CR v pohorkach, ac by mnohdy stacily tenisky. V Alpach to pak neni zmena k horsimu.

Proto chodim na vylety po Alpach v teniskach, ac by mnohdy byly lepsi pohorky. V Alpach to pak neni zmena k horsimu. (To neni rada, to jsem jen nemohl odolat)

scinkk: :twisted: :mrgreen:
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod mike » úte led 16, 2018 1:34

To mas 22 m/min a v tech Alpach, jestli jsem to spravne pochopil, 18. U normalniho turisty se pocita 7 m/min :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod apuka » úte led 16, 2018 9:30

mike píše:Protoze si odvari kolena. Na schodech dopadas z vetsi vysky, nez normalne pri sestupu v horach.
To vyresis, kdyz budes schazet ze schodu s pokrcenymi kolenami. Cim vic pokrcis, tim min se zatizi koleno - a tim vice se posilni svaly kolem kolena. Jen bacha, zpocatku to bude dobry zahul na stehenni svaly, kdyz se to prezene, clovek ma problemy se narovnat :D . Ale po urcitem treningu sejit s kopce bude hracka :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod remy77 » úte led 16, 2018 11:36

mike píše:Protoze si odvari kolena. Na schodech dopadas z vetsi vysky, nez normalne pri sestupu v horach. Navic jsou stejne vysoke, takze zadna zmena, jednostranna zatez. Nesel bych do toho.


Tak lepsie je zistit, ze moje kolena na to nemaju na schodoch ako niekde v horach, kde to bude na vrtulu.
Jedna vec je kondicia pri vystupe a zostupe, ak je chodnik upraveny, resp. vychodeny, kde su stupy 15-20 cm a ine je ak su tam kamene do vysky kolien, pripadne viac. Potom to uz je aj o tom, ako ma kto namakane nohy a dolu aj pevnost v kolenach, ktora sa ziskava tiez postupne a nie zo dna na den.

Jednoducho mame odlisny nazor. Ty tvrdis, ze schody nie, ja ze nie su na zahodenie. Pri chodzi dolu (rozumnych davkach) kolena spevneju a chodzou hore sa daju nabuchat nohy. (Variant je viac, zacat po jednom, tak po dvoch, pripadne striedat rytmus, jeden schod - dva a opacne.) Pri 40 m veziaku 10 x a 400 m uz nie je na zahodenie.

Niekedy ked som behal este po sidlisku, tak som koncil tak, ze som vybehol schody po dvoch co to dalo a na 13 p. som zomieral :vom:
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod apuka » úte led 16, 2018 12:03

No, ja jsem mel nejlepsi vytrvalost v chuzi do i z kopce, kdyz jsem bydlel na kolejich na 14. (nejvyssim) patre s dvema patry neoznacenymi a necislovanymi plus jednym vnejsim schodistem s poctem schodu jako do dvou pater. Kdyz opravovali vytahy a cekalo se na ne 10 minut i vice (jeden funkcni "rychlovytah"/10 lidi a jeden pro 4 lidi jezdici rychlosti cca 1 poschodi za 15 vterin, navyse furt se zasekavajici) na cca 2000 ubytovanych ](*,) , aby ses do nich dostal), tak jsme slapali pet i vicekrat (jidelna, bufet, prodejna na prizemi+skola, telocvicna, hospoda taky dole) dolu a nahoru. V lete pres prazdniny se na horach "letalo" :lol: Pravda, byly jsme mladi, zdravi...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod Stani » úte led 16, 2018 17:57

V nedostatku času mne najviac dali mimo schodov žabáky v kombinácii s kratšími behmi. Napr. 5km beh v polovičke prerušíš a dáš sériu žabákov a potom výklus domov. V úplných začiatkoch som robil asi mesiac série 5-8-10, potom som to zdvihol 8-10-12 a neskôr to šlo na 15-20-35 a z toho šprint 50m. Ak fakt nemáš čas na behy, daj žabáky a z každej jednej série rychlejší výbeh, potom ľahký výklus a všetko odznova. Dá sa to robiť aj s deťmi, aj so psom.

Ale to je všetko pre silovú vytrvalosť. Tá na vzdialenosti sa natrénovať bez nejakého dlhšieho tréningu a najlepšie - behu - nedá. Pre Viki je to však bezpredmetné, tak to nebudem rozpisovať.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod mike » úte led 16, 2018 19:38

Mam pocit, ze se diskuse vzdaluje puvodnimu dotazu i tematu vlakna, tedy treninku vytrvalosti. Podle toho, co Viiki pise, nechce do zadneho tezsiho terenu, ale normalni vicedenni prechod a to nejspis po znacenych cestach. To, co pisete, je dobre na silu a rychlost, ale podle mne ne na vytrvalost. Na tu je potreba chodit, chodit a chodit a to delsi trasy.

remy77 píše:Tak lepsie je zistit, ze moje kolena na to nemaju na schodoch ako niekde v horach, kde to bude na vrtulu.

Jenze to taky muze dopadnout tak, ze si ublizis a nikam nepojedes. Zrovna kolena se spravuji dlouho. Mne se to stalo pred mnoha lety, kdyz jsem zacal jezdit do Alp. Nezvyk na velka prevyseni a pri jednom sestupu po normalni stezce to stehenni svaly nedavaly, asi o sebe tukly chrupavky nebo mozna poskodily meniskus a pak trvalo pres rok, nez se to spravilo. Na schodech se to muze stat jeste snadneji a zvlast se zatezi.

Rekl bych, ze mam po Alpach neco nachozeno a teren, ktery by odpovidal sestupu po schodech jsem potkal jen velmi vyjimecne a kdyz uz, tak v kratkem useku.

Jinak normalne sbiham jezdici schody do metra, mame tu dlouhe, takze dam pres 100 schodu. Ale jen nalehko, s tezkym batohem si radej postojim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod oodoow » úte led 16, 2018 21:36

Chodit dolů po schodech je skvělý trénink na scházení strmých kopců, používají se stejné svaly. Cestou dolů beru schody po dvou, dobrý trénink na brzdící schopnosti svalů.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod Viiki » úte led 16, 2018 21:40

Díky všem za komentáře. Zkusím reagovat popořádku.

Relativně malé (věkem) dítě to mělo být, pardon. Teď už má 33 kg.

Psa jsem začala chodit venčit i s batohem se zátěží a kupodivu jsem kus od baráku našla docela dost dlouhé schody, o kterých jsem neměla ani tušení, a rozhodně bude přijatelnější je několikrát za sebou vyjít a obcházkou z kopce sejít jinými cestami dolů, než dupat v baráku deset minut v kuse po schodech.

Posilováním s vlastní vahou mi myslím moc kilo svalů nenaroste, po třech měsících dřepů mám ale pocit výrazně silnějších noh (a koleno drží!) a na těch schodech dnes to bylo znát.

Ad boty – půjdu v trailových běžeckých, odzkoušeno v pohodě na těžko na týden.

Mike má pravdu, nechystám se na žádný těžký trek, navíc pojedu sólo, takže budu svou vlastní paní. Jenže z nadšení, že se konečně zas někam dostanu, vždycky jdu od rána do tmy a přepálím začátek. Nechci pak čtvrtý den ráno zjistit, že nemůžu vstát a chodit. Kluka k babičce do května můžu dát tak dvakrát (lepší než nic, ale je to stejně málo, je mi jasné, že dlouhé víkendovky nejdou plnohodnotně nahradit).

@Stani – já jsem zoufalec, rychleji chodím než běžím. Běhat neumím, nejde mi to a nebaví. Spíš by to mělo být 50m běh v polovičce přerušíš …. každopádně běhat po lese lehkým klusem vlka by se mi líbilo velmi, jen netuším, jak překonat ta mezistadia.

@oodoow - schody dolů po dvou chodíš nebo sbíháš? Já bych se nejspíš přizabila :shock:
Viiki
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát bře 24, 2017 21:20

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod mike » úte led 16, 2018 21:55

Viiki píše:kupodivu jsem kus od baráku našla docela dost dlouhé schody, o kterých jsem neměla ani tušení, a rozhodně bude přijatelnější je několikrát za sebou vyjít a obcházkou z kopce sejít jinými cestami dolů, než dupat v baráku deset minut v kuse po schodech.

Rozhodne :smt023

Viiki píše:Ad boty – půjdu v trailových běžeckých, odzkoušeno v pohodě na těžko na týden.

Jako trenink by se ovsem hodily spis tezsi boty, pak budes v lehkych litat ;-) Delaji se zateze na kotniky, ale nejsem si jisty, jestli je to dobry napad, zpocatku by sis mohla spis ublizit.

Viiki píše:Nechci pak čtvrtý den ráno zjistit, že nemůžu vstát a chodit.

To je v pohode, zjistis to nejpozdeji treti, ale spis uz druhy den :twisted: Udelej si predem ramcovy plan a snaz se ho moc neprekracovat. Taky muze pomoct doping, ktery nasadis, az uz to bez nej nepujde ;-)

Viiki píše:@oodoow - schody dolů po dvou chodíš nebo sbíháš? Já bych se nejspíš přizabila :shock:

Podle oodoowa se nerid, to neni clovek, ale Terminator ;-) Vazne, s chozenim je o nekolik levelu nad normalnima turistama a co si muze dovolit on, ty nemuzes. Leda az budes taky chodit 100 a vic km za den. Behani z kopce a ze schodu je vyssi level, pri kterem by si vetsina lidi znicila kolena. S tim treninkem ma pravdu, ale nejdriv ty svaly musis mit :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod oodoow » úte led 16, 2018 22:25

Chodím pomalu a lehce, žádný sbíhání ani skákání, nechci vzbudit celej vchod :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod Viiki » úte kvě 15, 2018 10:34

Jen takový výkřik do tmy, že z mé týdenní akce sešlo, a tak ani nemůžu vyhodnotit, jestli ten můj režim tréninku vytrvalosti při nedostatku času vytrvalost zlepšil.
No nic, třeba jindy, nezoufám a neztrácím naději :)
Viiki
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát bře 24, 2017 21:20

Re: Trénink vytrvalosti

Příspěvekod mike » stř kvě 16, 2018 0:45

Kde je fotka pred a po? :-k :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Předchozí

Zpět na Treking