"Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

"Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod John » sob lis 30, 2013 14:46

Ahoj všem,
jsem tu novej a tak jsem pročetl toho opravdu hodně.

Trempuju již několik let po celé ČR, a to v armádním vybavení, takže vše v maskáčích atp... Letos se naše parta rozhodla udělat tomu přítrž, protože je to všechno strašně těžké (ale bytelné) ale blbě to schne atp....

Moje vybavení je už poměrně staré, ale zatím funguje na 100%. Chodil jsem v kompletu M65 a batoh Molle II nějaké čutory, a nepromokavej vak (ždárák) stan nemáme, ať je venku -20 nebo chčije celej vejkend, či tejden. Chodéme léto, zima prostě kdy nás napadne. Spacák starej cca 15 let od loop na zimu (loft nemá už vůbec :-D ale ještě funguje) na léto taková ponožka s komfortem kolem -3. Váží cca 500-750g, takže na léto super.

Hlavně se na konci ledna 2014 chystám do španělska na Svatojakubskou a procestovat evropu na cca půl roku či rok, prostě jak mě to bude bavit a jak se budu cejtit, ale nehodlám nikam chvátat[/u]. :t:t Vše chci chodit pěšky

Cíl cesty: Nebudu cestovat ve sněhu (hory,alpy atp...) spíše normální polní cesty, přes les, nějaké to kamení atp... podívat se na památky, doplnit jídlo. Proto nepotřebuji 110L batoh atp...na někdy zůstanu někde v lese třeba dva dny a pak zase dál...

Byl bych rád, když mě na to někdo z Vás mrkne a hodí nějaké rady či postřehy, jestli je to vhodné nebo ne.... Díky

Co budu nakupovat

Boty -
http://www.rockpoint.cz/boty-hanwag-alaska-gtx-5423.html
Vyzkoušeno a musím říct, že super, jak prdel na hrnec
Jen nevím ,jestli jsou pro mě úplně vhodné, na mé cesty, aby to nebylo jako jít v lyžákách __II

http://eshop.asolo.cz/boty-pro-lehky-treking-a-turistiku/tribe-gv-715
http://eshop.asolo.cz/boty-pro-tezsi-treking/fandango-gv-1328
http://eshop.asolo.cz/boty-pro-tezsi-treking/sasslong-nbk-gv-586
Ostatní boty ještě nemám vyzkoušené, jen v seznamu......

Do dneška jsem chodil v botáh 5.11 taktikal a nechodilo se v nich špatně, ale pro mé nové cestování chci něco jiného, nehledě na to že boty už jsou celkem v rozkladu :-D
Pak si ještě vemu jedny rezervní boty, kdyby náhodou...

Batoh
Mno o batohách je tady napsáno opravdu hodně ( o čem taky ne)
Původně jsem chtěl batoh kolem 90L, ale pak jsem si řekl, že to bude moc, takže chci něco v rozmezí 50-70L

http://www.rockpoint.cz/batoh-osprey-aether-70-iii-338593.html
Seděl mě dobře s líbí se mě i uspořádáním a materiálem, líbí se mě hydravak

http://www.rockpoint.cz/batoh-osprey-kestrel-58-311962.html
zatím v hledáčku
http://www.ferrino.cz/zbozi/4579-transalp-60/
Pak ještě tento, ten mám taky v hledáčku zatím

Stan
Mám dlouhodobé zkušenosti s firmou husky (kamarád, přítule atp) Nikdy jim nepropršel i když několik dní pršelo, na chatě držel suprově, ale recenze zde mě moc nenadchly....hmmm
Jelikož budu cestovat sám, tak stan chci a ždárák proto nebudu tahat....
http://www.huskycz.cz/stan-extreme-flame-2os-zelena-d122.html
Ta váha....
http://www.huskycz.cz/stan-ultralight-sawaj-ultra-2os-zelena-d1884.html
váha už je lepší
http://www.ferrino.cz/zbozi/860-lightent-1/
neznám :-( ale vypadá dobře
http://www.ferrino.cz/zbozi/1719-bivy-hl/
neznám, ale štve mě ta barva :-( :-(

Ještě jsem koukal na Jurek, ale oni už nedělaj ten bivi pro jednoho, budu jim muset zavolat...... jinak vemu ten..super váha kolem 1,2kg a paramatry taky, a havně česká klasika.....
http://www.jurek.cz/vyrobky/tents/bivi/solo-1?lang=cs#JUMP_HERE
http://www.jurek.cz/vyrobky/tents/bivi/bivi-1?lang=cs#JUMP_HERE

Spacák??
Popravdě nevím, jestli ano či ne, jestli si nenechat ten co mám, nebo novej. Tím, že nebudu spát nikde na horách atp... si myslím, že by mě stačil dostatečně, ale je těžkej 2,2KG chtěl bych nějaký lehčí do 1,5kg. Do dneška jsem měl syntetiku(15let starou) ale min rok v -17 byl v pohodě, ale spím oblečenej, fleese kalhoty+mikina, no je prostě za zenitem......

http://www.hanibal.cz/spacaky-a-karimatky/3-sezonni-spacaky/perove/13963-warmpeace-viking-600-195cm-2013/#parametry
Peří.........

http://www.hanibal.cz/spacaky-a-karimatky/3-sezonni-spacaky/synteticke/13786-prima-tulak-xp-220/#parametry
Nebo tenhle, dpbré plnění, dbrá cena i konfort si myslím, že by byl pro mě dobrej, zimouřivej moc nejsem

Ostatní věci co mám, ale i k doplnění

Funkčí prádlo - budu volit Craft do teplejšího podnebí (teď mám moiru na zimu a taky super)
Ponožky - Mám Icebreaker, pak nějaké moirové, nějakou bavlnu, ještě nějaké dokoupím..
Bunda - http://www.mall.cz/panske-softshellove-bundy/hannah-latten?param1=S mám tuhle, ani nevím, kde jsem jí vzál, ale nedávno jsem šel Šumavu a venku bylo cca kolem -5, měl jsem jen termotriko moiru + softshellku a naprosto v pohodě, fučelo šíleně, ale cejtil jsem se jako v bavlnce, šel jsem i několikrát za deště, třeba z práce a fakt chcalo jako z konce, ale byl jsem suchej (ano vím, není to pončo) prostě mám s ní dobrou zkušenost.
Bunda č.2 Asi nějakou lehkou, která neprofoukne, něco jako 3laminát, nebo tak nějak...nebo zbytečnost?
Kalhoty - jsem chtěl taky softshell, ale myslím, že to nebude úplně ono, proto volím kalhoty s odepínacíma nohavicema. Ale nevím jaké?? Nemá tady někdo nějaké vyzkoušené?

Jídelní věci-mám
Var2 + kartuše
Titanovej hrnek - na polívky do hrnečku :-)
Nůž
Příbor na jídlo
Vemu si asi i ešus, ikdyž jsem ho v životě nepoužil...
Křesadlo
Zipák+trocha benzínu

Samozřejmě, že toaleták kartáček, šampon atp..to psát ale snad nemusím :-)

Jedná se hrubej náčtr, kolik čeho atp ještě musím promyslet.. Nechci nést batoh o hmotnosti 20kg..
Myslím, že reálně se dostanu kolem 10kg, což bude pořád míň než tahám ted na vejkend v army věcech... já sem schopnej jít i s dvouma tričkama :-D

Děkuji všem za rady a postřehy....

Pokud to sem nepatří, tak to přesuňte jinam, nechtěl jsem všechno házet do 5 témat....
Uživatelský avatar
John
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob lis 30, 2013 12:36

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod budo » sob lis 30, 2013 16:11

ahoj,
stručně:
- určitě novej spacák, rozhodně peří, 3-sezónní stačí
- zippo + benzin mi připadá zbytečně těžký, obyč plyňák za 10Kč by stačil (ale zas to je položka s nízkou hmotností, tak na tom až tolik nesejde)
- boty bych omrknul i nízké kožené - úspora hmotnosti. Nebo při kotníčkových bych volil lehké, na takové cestě bude vyloženě těžkého terénu míň než slušných cest. Asi se tu vyskytnou i rádci, kteří ti doporučí jedině a bezpodmínečně boty z 3mm kůže (nubuk nikdy!), ale takový bych moc vážně nebral, nejedeš do Himálaje. Pohodlná lehká bota ti nabídne komfort a méně únavy. Podle nějakého údaje unavuje zátěž na noze 5-7x víc, jak stejná zátěž v batohu. To už stojí za promyšlení.
- batoh je fuk, hlavně když ti sedne na záda a rozložením kapes, Osprey Aether mám, je dobrej.
- stan - Jurek je fajn, ale spíš ULLI - větší vnitřní prostor; nebo nějaká varianta jako Mountain Shelter LT + Tywek - s tvou průpravou se není čeho obávat, zkušenosti máš a s takovým stanem získáš nízkou váhu, variabilitu, rychlou stavbu a obrovský prostor
- vaření - tady bych volil tekutý líh, koupíš ho všude a bude to pohodlnější shánění, než u plynu; zkusil jsem různé vařiče na tekutý líh, ale jako nejefektivnější, nejlehčí a nejfunkčnejší se ukázala fakt ta obyčejná plechovka od Anreje Skurky, kterou si uděláš sám. Kdybys se chtěl rozutrácet, za opravdu dokonalej považuju rendlíček Evernew.
Naposledy upravil budo dne sob lis 30, 2013 17:26, celkově upraveno 4
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod pavproch » sob lis 30, 2013 16:18

imho si to zaslouží vlastní vlákno
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod John » sob lis 30, 2013 16:56

budo píše:ahoj,
stručně:
- určitě novej spacák, rozhodně peří, 3-sezónní stačí
- boty bych omrknul i nízké kožené - úspora hmotnosti. Nebo při kotníčkových bych volil lehké, na takové cestě bude vyloženě těžkého terénu míň než slušných cest. Asi se tu vyskytnou i rádci, kteří ti doporučí jedině a bezpodmíněeně boty z 3mm kůže (nubuk nikdy!), ale takový bych moc vážně nebral, nejedeš do Himálaje. Pohodlná lehká bota ti nabídne komfort a méně únavy. Podle nějakého údaje unavuje zátěž na noze 5-7x víc, jak stejná zátěž v batohu. To už stojí za promyšlení.
- stan - Jurek je fajn, ale spíš ULLI - větší vnitřní prostor; nebo nějaká varianta jako Mountain Shelter LT + Tywek - s tvou průpravou se není čeho obávat, zkušenosti máš a s takovým stanem získáš nízkou váhu, variabilitu, rychlou stavbu a obrovský prostor
- vaření - tady bych volil tekutý líh, koupíš ho všude a bude to pohodlnější shánění, než u plynu; zkusil jsem různé vařiče na tekutý líh, ale jako nejefektivnější, nejlehčí a nejfunkčnejší se ukázala fakt ta obyčejná plechovka od Anreje Skurky, kterou si uděláš sám. Kdybys se chtěl rozutrácet, za opravdu dokonalej považuju rendlíček Evernew.


1 - právě já nemám zkušenost s peřím, kamarád ho měl a nadáva když namokl, ale to je jasný

2- právě..ty boty no... to řeším nejvíc..nikdy se mě bota nezničila a vždy vydržela, ale vím, že neponesu mega zátěž a cesty budou jaké budou tak nechci tahat zbytečnou botu, jak těžkou, ale na druhou stranu chci jedny pořádně houževnaté, alespíš půjdu po cestách prašnejch cestách, šotolině, les. brod atp..

3 - stan chci s podlážkou, na tohle řešení jsem našel, ale moc se mě nelíbí....nevím proč, ale chci spíš stan

4- na tom lihu to trvá dlouho, ne? Já používám vara několik let a kartuše ta 250g mě vydržela skoro rok. Dělám na něm čaje, polívky atp.. Mno omrknu to...
Jinak mám i nějakej na benzín od té MXR nebo jak, stál asi 4500,- a stejně jedu pořád na varu... hlavně var je jednoduchej a není tam skoro co rozbít.... asi proto mě leží doma ten benzíňák
Uživatelský avatar
John
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob lis 30, 2013 12:36

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod John » sob lis 30, 2013 17:05

pavproch píše:imho si to zaslouží vlastní vlákno

díky :tonqe:
Uživatelský avatar
John
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob lis 30, 2013 12:36

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod budo » sob lis 30, 2013 18:21

1 - péřovej spacák je lehčí, sbalitelnější a mnohem pohodlnější na komfort, než syntetika se stejnou hodnotou teploty (např. komfortu) Taky životnost je vyšší, syntetika ztrácí rychleji. Že je třeba chránit spacák před vodou, je samozřejmý, nicméně až zkusíš peří, nebudeš chtít jinak. Jen to komfort a jistota.

2 - Hanwag Alaska je jistě dobrá bota, spousta lidí ji má a pochválí. Hleděl bych však dost na hmotnost bot a nebál bych se jít na nějaký B-čka nebo nízkou botu.

3 - stan - chceš s podlážkou, ok. Zvážil bych ale určitě prostornost stanu - mít dost místa nad hlavou, na posazení pro převlečení, malou předsíňku na věci (nebo větší ložnici a bez předsíňky). Ty bivaky tě budou v určitých situacích/činnostech limitovat, proto doporučuju pečlivě zvážit koncept stanu ohledně řešení 1) vnitřního prostoru, 2) stavby stanu (suchá stavba - některý postavíš v lijáku rovnou s ložnicí, tak ti do ní nenaprší) - je to o tvých prioritách. Stran značek bych se Huskymu asi opravdu pro jistotu vyhnul a šel do Jurka, Pinguina nebo jiných. U Ferrina mi u těchto menších modelů vadí barvy - červeno šedá nebo zeleno šedá - je v tom míň světla a ta červená mi teda dost vadila (na výstavě). Jurek mi na jaře tvrdil, že ULLI plánují začít dělat v cedrově zelené. Dvě výhody - je v ní dostatek světla a je to lehčí materiál. Na webu to ale doteď nemají a tak to bude asi na jednání s výrobcem. Mně osobně se dost líbí i stany Vango. Apex a Helium. Pak Mirage, ale ta je už někde jinde a zajímat tě nebude.

4 - vaření na lihu netrvá o tolik déle. Teď je u nás venku 3,5°C, prší a fouká. Jestli chceš, můžu ti stopnout vaření, řekněme 0,5l v ešusu (já pro vyšší efekt vařím v pavlíčkáči). Ale až nějak během večera. Že ti 250g bombička s plynem vydrží rok, je dost relativní. Párkrát za rok vyrazíš, uvaříš. Záleží kolik jsi toho vařil. VAR2 mám taky, ale zase, když ho použiju (spíš v zimě), tak v kombinaci s pavlíčkáčem. Líh ti nedoporučej horolezci a lidi, kteří věřej jen svý peněžence a výrobkům z továrny. Ti, kdo jsoukreativní, umí si v různých situacích poradit a nebojí se sem tam si vyrobit nějaký samo domo, ti se lihu nebojej.

Třeba já mám:
plyňák Primus 2243/2244 - používám doma když vypnou proud, dostal jsem ho a je velký a těžký
VAR2 - kdysi koupený, stačí
JetBoil - pěkné řešení v plynu pro jednoho do horších podmínek (hory, zima)
liháč z plechovky od kočičího žrádla - celorok v CZ, vaří intenzivně a rychle
liháč z plechovky od piva (koly) - celorok v CZ, vhodný pro pozvolnější delší vaření (když vařím pohanku, k varu přivedu na kočce, pak hodím na pivní - udržuje var, spaliuje pomaleji, vydrží déle
starou CZ kopii Trangie - ta je super, ale berem ji spíš pro dva až tři na vodu

Volím podle toho, kam jdu. Nejraději mám kočku/pivo s pavlíčkáčem. Pak JetBoila.

Na lihu bych nevařil ve stanu, to je o hubu.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod Leeuwerik » sob lis 30, 2013 21:46

Na Camino:
Pro Camino je cílem mít batoh 7 kilo a méně.
Boty, lehčí trekovky. Težkých trekovek se poutníci houfně zbavují. Asi to bude znít divně, ale vzal bych sebou elektrický vysoučeč do bot. Pomůže ti to průběžně sušit boty. Ty boty po Caminu samozřejmě odepíšeš. Takže při koupi s tím počítej. Rezervní boty bych nebral. Zbytečná váha navíc a pokud budeš potřebovat náhradní tak si je tam ve větším městě koupíš (najdeš třeba Decathlon atd...)
Stan, není potřeba. Spí se v alberque (přes zimu některé nefungují u jiných je potřeba se poptat po klíči a čekej horší komfort - nevytopené a bez teplé vody.) Stačí se přidat k některé skupince a španělsky mluvící poutníci ti obstarají komunikaci.
Ferrino lightent mám taky a měl by na to stačit. Váha stanu je o něco vyšší než Ferrino uvádí na stránkách Stan váží cca 1700g. Ale jak říkám na Camino je to mrtvá váha.
Spacák Peří je ideální. A cena Vikingu od Warmpeacu není závratná. Karimatka V létě by stačila i Alu na zimu už bych si vzal něco lepšího.
Vaření Plynové kartuše. Ve Španělsku snadno k dostání. Alberque v drtivé většině nemají kuchyňky. Kuchyně v alberque jsou až v Galicii.
Bunda 100% vzít nepromokavou membránovku. Odlehčenou takže 2,5 laminát. Jako je třeba Marmot Precip. A samozřejmě i lehké nepromokavé kalhoty. V zimě je to ve Španělsku docela bláznivé čekej vlhko a zimu a samozřejmě sníh ve vyšších polohách :-) V Galicii je 100 % jisté, že bude pršet a ty srážky tam fakt stojí za to.

Pozn. Na Caminu si můžeš kdekoliv po trase poslat poštou balík do Santiaga s tam si ho pak vyzvednout (takže pokud po týdnu poznáš co je zbytečnost, můžeš se toho lehko zbavit).
Počasí na cestě hodně závisí jakou trasu Camina chceš jít. Zvolil bych Camino Francés, protože Camino Norte bude liduprázdné a hodně alberque bude mimo provoz (ale nechají tě přespat někde na faře třeba na chodbě a tak :- ) )
Leeuwerik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned bře 25, 2012 9:27

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod [b2e] » sob lis 30, 2013 23:34

Boty:
Linkujes skvele modely bot, ale pro tvoji pout, jak uz se tady vetsina nade mnou shodla, bych volil lehci boty.

Batoh:
50-70 L by melo se tvymi zkusenostmi stacit az az.
Pokud sis vyhledl Aether nebo Kestrel (super batohy), tak uz bych dale na Ferrino nekoukal. Nebe a dudy. Pokud se ti libi hydrovak, kup si od techto modelu posledni verzi, ktera umoznuje vyndat/vlozit vak z venku batohu, nikoliv zevnitr. (Jako nove je koupis, na inzerat mozna narazis na starsi verzi.)

Stan:
Husky vubec nebrat, s Ferrinem nemam tolik zkusenosti, nicmene ze zkusenosti ostatnich a i z poslednich vystav mi prislo, ze jsou to porad stany delane dost na cenu, i kdyz je to asi model od modelu. Mam 8 let zkusenosti s Jurkem, a to paralelne s vice modely naraz. Z ceskych znacek je to to nejlepsi, a neni to u nas jednooky kral mezi slepymi, ale jde o opravdu dobre stany. Nebal bych se jit s Jurkem (s adekvatne zvolenym modelem) naprosto kamkoliv, je to spickova vyroba a cena vetsinou neni zla. Muj casty spoluputovnik ma ULLI (uz tady bylo zmineno) a pro tvuj pripad bych ho zvolil taky.

Spacak:
Urcite novej, urcite peri, vaha x sbalitelnost x loft x komfort je uplne jinde nez u spacaku se syntetikou, 3-sezonak OK, ale - a to tu nebylo zmineno - pokud nemas s perim zkusenosti, precti si co nejvic, jak se prubezne pecuje o perovy spacak, abys postupem casu neztracel loft. Lidi, co maji peri X let uz to ani nevnimaj, ale ja jsem na peri presel pred rokem a musel jsem se naucit, jak o perak citilve pecovat i v prubehu akce, aby za par dni/tydnu akce hral stejne tak, jak na zacatku. Jde hlavne o vlhkost, ktera se (ve spatne vyvetranem spacaku) muze kumulovat. Leden 2014 je tu za chvilku, tak si dej s tim par vyletu na zkousku. A nauc se susit/vetrat spacak i za pochodu. Ted uz bych nikdy nemenil zpet. Kdyz uz hledis na spacak, kouknul bych i po poradny karimatce, protoze to je pulka uspechu. Samonafukovacku bych se na tak dlouhou dobu bal vzit kvuli defektu, pokud jsi zvykly spat na tvrdym a nepohodlnym, podival bych se po karimatce z materialu EVA, ale kdyz si jen malicko priplatis, muzes mit T-a-R Ridge Rest Solar, ktera je hodne pohodlna, a tepelnej odpor ma 3.5 narozdil od stale nepohodlne (a pritom nejtlustsi) EVA 14 mm, ktera ma odpor jen 2. Jeji nevyhodou je, ze je objemna pri sbaleni, ale tezka neni, takze ti to klidne nemusi tolik vadit.

Ponozky - bavlnu bych uplne vyhodil. K nicemu.

Bunda+izolace - pro usetreni hmotnosti a poctu kusu bych volil 2 bundy, a to lehkou pertexku (vitr, staci termotriko+pertexka) a lehkou membranovku (jak zachcije), a tepelny komfort jedine zajistoval nejakou mikcou idealne z power stretche (s rozepinanim), protoze je lehka, tepla a nezabira misto. Softshellka je univerzalni bunda, ktera te pred destem poradne neochrani, pri zime poradne nezahreje, pred vetrem ochrani, ale pritom vazi 3-4x tolik jako pertexka. Jeste zalezi, jake teploty ocekavas a jak casto v nich budes setrvavat na miste, tady bych premyslel jeste o dodatecne izolacni vrstve, ktera se stale vejde pod jednu z tech bund. Nakonec to vsak muze bejt i ta softshellka, pokud je aspon trochu zateplena.

Co se gati tyce, tak pokud sahnes po nepromokavych/membranovych, trval bych na celorozepinacich. Membranovy gate bez rozepinani jsou dost jednoucelove a akorat se v tom potis a nemas sanci se odvetrat.

K evergreenu plyn vs. benzin. Ja si treba benzinak ve stanu netroufnu zapalit, takze u me je to plyn. Vyhodu maj lidi, co maj univerzalni varic, ten je vsak jednak hodne drahej a vyzaduje dodatecnou peci. Ale sel bych do nej, mit ho doma.
Uživatelský avatar
[b2e]
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: ned kvě 18, 2008 9:34

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod [b2e] » sob lis 30, 2013 23:43

Jinak ti docela nezavidim, pokud chces porizovat vsechno naraz a mas na to necele 2 mesice. Nakonec i pres vsechnu teoretickou snahu mnoho z nas zjisti, ze v praxi potrebuje trochu neco jineho ci jinou kombinaci veci, nez se predem domnivali. Proste neni nad osobni zkusenost a kazdymu sedi trochu neco jinyho, a nebudu ti lhat, ze i pres to, ze se snazim ziskat maximum informaci o vsem, tak nakonec pulku veci casem vymenim za jine.
Uživatelský avatar
[b2e]
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: ned kvě 18, 2008 9:34

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod budo » ned pro 1, 2013 9:41

Ahoj,
u ranního kafe jsem si šel omrknout nalehko.com - sleduju tam novinky.

Doklikal jsem se až na moje oblíbené Helium, po delší době čtu specifikaci a koukám, že má všechny plusy:
- nízká váha 1,2kg
- hodně prostoru
- slušná cena
- odolný materiál s velkou propustností světla
- příjemná nenápadná zelená barva tropika
- skvělé hodnocení odborníky
- předsínku na batoh/vaření a přitom zabírá malý půdorys (hodí se, někdy se hůř hledá plocha pro větší stan)
- a hlavně suchá stavba (!) - staví se tropiko a ložnice se pak vepne.

Tedy ideální adept, řekl bych.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod scinkk » ned pro 1, 2013 10:09

[b2e]: jo plny souhlas :) Vyladit vybavu je narocne :) kor pri rozsahu soucasne nabidky

Jinak tu imho dostavas dobre rady, ale samozrejme muzes jeste projit vsechna prislusna vlakna, jen se priprav na to, ze te z toho mozna rozboli hlava, protoze vybrat pro sebe idealni kouskek vybavy neni snadne, toci se kolem toho 90 % prispevku na outdoorforu a nakonec se stejnak asi nevyhnes tomu, co bylo naznaceno, ze vetsinu koupis minimalne dvakrat :)
A na boty je snad lepsi se ani neptat :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod Vachon » ned pro 1, 2013 11:27

Ad stan: Jak jsem tuhle někomu do hor plédoval za podlážku, u tebe by mi ten přístřešek seděl. Kromě aspektů váhy, nižší pravděpodobnosti že ti ho "zvedne" vichr nebo nebudeš mít podmínky k vykopání žlábků na odvod vody možná zvaž i "legalitu" stanování v místech, kudy asi půjdeš, prostě ten přístřešek je (nebo se ukecá na) pořád ještě bivak.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod zdenki » ned pro 1, 2013 11:50

ad spacák: jestli se rozhodneš pro peří (což taky doporučuju) a jsi dlouhán, tak mrkni na ME Titan 650 XL za dobrou cenu.
http://www.summit-trade.cz/mountain-equ ... 50-xl-2195
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod John » ned pro 1, 2013 17:36

budo píše:Ahoj,
u ranního kafe jsem si šel omrknout nalehko.com - sleduju tam novinky.

Doklikal jsem se až na moje oblíbené Helium, po delší době čtu specifikaci a koukám, že má všechny plusy:
- nízká váha 1,2kg
- hodně prostoru
- slušná cena
- odolný materiál s velkou propustností světla
- příjemná nenápadná zelená barva tropika
- skvělé hodnocení odborníky
- předsínku na batoh/vaření a přitom zabírá malý půdorys (hodí se, někdy se hůř hledá plocha pro větší stan)
- a hlavně suchá stavba (!) - staví se tropiko a ložnice se pak vepne.

Tedy ideální adept, řekl bych.


Přesně na něj jsem večer koukal a taky se mě líbí.... Taky že nemá šílené barvy, ikdyž se mě líbí červená atp...

Právě jak tu píše pod Tebou, tak i to stanování v "legálních" místech. Nikdy se mě nestalo, že by nás někde někdo vyhodil, ale líp se to ukecává takhle, než tam mít megastan. Hlavně po sobě šlověk vždy uklidí a to je základ i v šumavě, českej ráj atp, kde jsem byl a mluvil s ochráncema, tak všichni se schodli, že pokud neděláš bordel atp tak to nikomu nevadí a že to nechávaj, bohužel plno zahraničních turistů dělá pravej opak a pak je prej pěkně natáhnout, což je podle mě dobře.....
Uživatelský avatar
John
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob lis 30, 2013 12:36

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod John » ned pro 1, 2013 17:39

[b2e] píše:Jinak ti docela nezavidim, pokud chces porizovat vsechno naraz a mas na to necele 2 mesice. Nakonec i pres vsechnu teoretickou snahu mnoho z nas zjisti, ze v praxi potrebuje trochu neco jineho ci jinou kombinaci veci, nez se predem domnivali. Proste neni nad osobni zkusenost a kazdymu sedi trochu neco jinyho, a nebudu ti lhat, ze i pres to, ze se snazim ziskat maximum informaci o vsem, tak nakonec pulku veci casem vymenim za jine.


Máš pravdu, řeším to celkem na rychlo, ale zase vím, co chci a co jsem si už odšlapal, takže to mám srovnané, kolik toho, atp... ale právě že jsem chtěl poradit od lidí, co jsou v zahraničním trempu zběhlejší :-)

Jinak o spacáku peří jsem tu dost přečetl, jak se o něj starat, ale praxe je praxe :-)

Jinak karimatka samonafukovačku nechci, měl jsem a ne děkuji.... Tahám tuhle:
http://www.army-shop.cz/produkty/spaci-pytle---karimatky---stany---zidle/karimatky---termomatky/karimatka-us-army---nova/686.html

Hlavně kvůli šířce, pač jinak mám spacák všude mimo a navlhá atp.. a jsem s ní max. spokojenej, zima, léto pořád jiý několik let........ a drží a stála mě tenkrát 200,-

Ten odpor slyším poprvé!! Ani jsem neměl potucha co to je, jdu si o tom něco načíst......
Naposledy upravil John dne ned pro 1, 2013 18:18, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
John
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob lis 30, 2013 12:36

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod John » ned pro 1, 2013 17:41

zdenki píše:ad spacák: jestli se rozhodneš pro peří (což taky doporučuju) a jsi dlouhán, tak mrkni na ME Titan 650 XL za dobrou cenu.
http://www.summit-trade.cz/mountain-equ ... 50-xl-2195


Díky, mám cca 188, ale dost jsem cvičil, takže mám ramena.

Chtěl jsem se zeptat všech, děla i širší spacaky u ramenou? Než 85-90cm????
Uživatelský avatar
John
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob lis 30, 2013 12:36

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod John » ned pro 1, 2013 18:03

Jinak ještě pro všechny, ano chci si projít Camíno, ale pak půjdu dál a uvidím, kde zakončím, takže nechci boty jen pro tuto příležitost, ale pak i na další putování, proto i ten stan atp...

No bude se chodit spíše v teple, ale třeba i hřebeny atp přecho přes pyreneje.....

Jinak máte někdo třeba i nějakou solární nabiječku s kapacitou? Nějakej tip?
Uživatelský avatar
John
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob lis 30, 2013 12:36

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod sobb » ned pro 1, 2013 18:17

John píše:Jinak máte někdo třeba i nějakou solární nabiječku s kapacitou? Nějakej tip?

tvrdíš, že jsi tu pročetl opravdu hodně, tak bys možná mohl i tušit, že se zde snažíme udržet aspoň jakous takous přehlednost a tudíž máme k jednotlivým tématům odpovídající vlákna, vlastně i celý tento Tvůj thread je tak trochu mimo zvyklosti :wink:

zkus třeba tohle: viewtopic.php?f=69&t=5367
anebo tohle: viewtopic.php?f=69&t=1177
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod John » ned pro 1, 2013 18:26

Už jak jsem to psal, jsem tušil že mě tohle někdo napíše 8-[ :-) ale jo máš pravdu dík (akorát jsem to prohledával)
Naposledy upravil pavproch dne ned pro 1, 2013 18:32, celkově upraveno 1
Důvod: Proč citace?? Bububu!
Uživatelský avatar
John
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob lis 30, 2013 12:36

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod hlp3 » pát pro 6, 2013 15:58

Docela by mě pak zajímal tvůj seznam vybavení.

Osobně bych chtěl také jednou být opravdu svobodný, nezávislý na systému (jistě víš, co tím myslím) a prostě někam na pár měsíců/let vyrazit.

Jinak moje vybavení začalo na váze cca 11 kg a nyní je cca 7 kg a stále se váha snižuje.
Postupem času jak vandruji, zjišťuji, že vlastně ani některé věci nepotřebuji...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod John » pát pro 6, 2013 20:03

Úrčitě ho sem napíšu, jak se budu blížit do finále.. Teď některé věci testuji atp..

( chtěl jsem se zeptat, na kolik vyšel ten Nano stan v úpravě, jak máš, dnes jsem volal Jurkoj a nebyl schopnej mě to říci...) díky
Uživatelský avatar
John
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob lis 30, 2013 12:36

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod hlp3 » pát pro 6, 2013 21:15

Tato úprava nebyla nic levného, jelikož byl stan skládán z náhradních dílů (+ tropiko na zakázku) a ty jsou vždy o něco dražší než komplet (navíc komplet je nyní se slevou -20%...).

Celková cena byla okolo 3.750,-.

Váhově to vychází o něco méně, než klasická verze, ale hlavně je tropiko o něco skladnější, je zelené a není v lese tolik vidět jako rezedově zelená, která v šeru doslova "září" a je vidět z podstatně větší dálky.

P.S.: Nyní si pohrávám s myšlenkou, nechat tropiko trochu "vytunit" a udělat z něj takové nouzové pončo, čím bych ušetřil váhu svého UL ponča a to 279 gramů. Uvidíme, jak to dopadne (musím to hodit na papír a spočítat velikost ponča a tropika), ale popravdě klasický stan s integrovaným pončem jsem ještě neviděl...

Edit : Tak jsem na to koukal a musím říci, že žádná větší úprava tropika nebude nutná (tropiko s obousměrným zipem) a že u mě jako nouzové pončo použít půjde. Ušetřil jsem tedy pěkných 279 gramů za pončo... Pokud by někdo měl zájem o pončo Jurek DUO UL ve velikosti M, tak za 50% bude k mání...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod John » sob pro 7, 2013 13:39

Díky za info :-)

Škoda mám 188cm jinak bych to pončo vzal
Uživatelský avatar
John
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob lis 30, 2013 12:36

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod John » ned pro 8, 2013 19:31

hlp3 : jinak co si myslíš, že ten stan NANO a jeho vodní sloupec tropika 3000? Mě to příjde málo, tak právě nevím nevím...... spíš si chci něchat uděla na míru.
Uživatelský avatar
John
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob lis 30, 2013 12:36

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod hlp3 » ned pro 8, 2013 20:20

Tak toho jsem si ani nevšiml...

To tropiko na míru má vodní sloupec 10.000 mm, stejně jako podlaha.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod axi12 » ned pro 8, 2013 20:23

hlp3: kolik jsi za něj dal? Těch 3 750,-? Teda ani ta váha 1,3kg mi nepřijde nějak zázračná, když je to stan pro jednoho. Když jsem si pouštěl tvou recenzi, tak jsem se těšil na super lehký stan, ale pod tuto váhu se u stanu pro dva lidi (jeden nese polovinu) dá dostat docela snadno... :((
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod hlp3 » ned pro 8, 2013 20:35

No 3.750,- je cena za celý stan, který je složen z náhradních dílů.

Když jsem hledal stejně prostorný jednomístný stan, který by byl částečně samonosný a dalo se v něm sedět, nějak jsem ho nalézt nemohl a nebo byl podstatně dražší...

Máš nějaké tipy na další jednomístné stany s podobnou váhou 1.384 gramů (vlastně nyní 1.100 gramů pokud použiji tropiko i jako pončo)?

P.S.: Pokud srovnáváš váhu jednomístného s dvoumístným, a uvažuješ takhle, tak to si rovnou kup 5 místný a části rozděl mezi 5 přátel, tam ti ta váha výjde určitě nejlépe... Já chodím sám a jsem takový vlk samotář...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod axi12 » ned pro 8, 2013 20:42

Což to já nevím, spíš se koukám po stanech pro dva než jednoho. A tam se dají sehnat s váhou 1,8 - 2 kg docela v pohodě -> což pak dělá 900 - 1000g na jednoho. A to je o dost méně, než takto upravený Nano UL. To byl jen můj malý postřeh, protože jsem čekal váhu kolem toho 1kg.
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod hlp3 » ned pro 8, 2013 20:48

No problém je v tom, že plocha stanu pro dva nezvýší váhu stanu 2x ale o dost méně.

Teď koukám, že 2 místnný stan Vaude Scutum se už dělá ve váze 1050 gramů, cena 350 Euro...

Jinak nejlehčí dvouvrstvý jednomístný stan Laser Ultra 1 od Terra Nova Equipment váží cca 500 gramů, ale cena bude jistě astronomická...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: "Velký nákup" pro roční pěší výlet po světě

Příspěvekod scinkk » ned pro 8, 2013 21:50

Tak dvouplastovy stan pro jednoho do 1,3 kg celkem v pohode a vetsina castecne ci zcela samonosna, stany od Tarptentu, Hubba, zmineny Laser - vsechny ale vyjdou minimalne 2x draz - asi nejlevnejsi je v tomto segmentu Vango Helium 100
Osobne planuji neco z teto kategroie s tim, ze bud vemu tento stan a nebo pouze tarp dle planu cesty.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Další

Zpět na Treking

cron