Evidence prošlých tras

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » pon pro 19, 2022 18:44

apuka píše:Tykalo se to hlavne nastaveni mereni kdyz cas A vzdalenost prekrocily nejakou hodnotu. Kdyz bylo cas NEBO vzdalenost, tak ten cas prinutil udelat zapis, ale ...

Prave proto tam mam AND. Je potreba si uvedomit, jaky ma tohle nastaveni efekt, vypada to jako drobnost, ale rozdil muze byt vyrazny.

Nastaveni vzdalenosti v zasade staci, udava meritko, ktere se "priklada na trasu", viz mereni delky pobrezi. 10 m mi prijde jako rozumne cislo vzhledem k rychlosti chuze a presnosti GPS. Mam overeno, ze s nim delka trasy odpovida tomu, co by clovek cekal tj. co nameri na mape. Na loggeru mam jen tohle. Kdyz v Locusu pridam jeste cas a pouziju NEBO, nastavim tim vlastne druhe meritko, ale o promenlive delce podle rychlosti chuze. Tim zanesu do vysledku neurcitost, kterou navic neumim urcit ani priblizne. Namerena delka stejne trasy pak muze zaviset na rychlosti chuze, coz je pro mne neakceptovatelne (cim pomaleji, tim delsi). Kdy naopak pouziju AND, uplatni se tenhle limit jen pri vyssich rychlostech, pri 10 m / 5 sec nad 2 m/s, coz uz je dost rychla chuze a zkraceni meritka nebude velke a nebude mit zasadni vliv na presnost. 5 sec ovsem zafunguje jako filtr na ulety, kdyz GPS odskoci a zas se vrati, tak se sice splni vzdalenost, ale ne cas a tudiz se ulet neulozi.

Mam s timhle nastavenim dlouhodobe dobre vysledky, pocet nutnych editaci je minimalni. Proto ho Ethericovi doporucuju. Samozrejme neni od veci si vyzkouset oboji a porovnat vysledky.

apuka píše:Ale upozornuji Te, ja mluvim o nastaveni parametru "Pozadovana presnost GPS"

Popravde, ja tomuhle parametru porad uplne nerozumim a v manualu blizsi vysvetleni neni. A kdyz necemu nerozumim, tak do toho nevrtam. Mam tam default 100 m a nezaznamenal jsem zadny problem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Etheric » pon pro 19, 2022 18:48

mike píše:zkus sekci 2 Set it up / Export type. Je tam i Strava.

Nepsal jsi puvodne, ze nic takoveho delat nechces? Ale ano, neni to zadny problem.

Nevidim, nejde mi to najít. Ani podle toho návodu, to už jsem viděl a zkoušel, nic. Já mám obecně s těmito věcmi dost problém..... A su z toho značně frustrován, když vidim, že to tam je, má to jít, ale já to nedokážu najít a nastavit..

Nechci dělat nic jako někam zapisovat, 2x přehrávat soubor..... Jestli mi to poleze na nervy, prdim na to a budu chodit bez záznamu jako doteď.. Což pravděpodobně tak dopadne..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » pon pro 19, 2022 18:58

@oodoow: OMG, tebe ten zachvat apukismu jeste nepresel? #-o

oodoow píše:No, takže jsi to psal. Já opravdu nebudu pokaždé zkoumat všechny tvé bláboly o hispterech a hodinkách v tomhle vlákně, jestli jsi náhodou něco nezeditoval. Přečíst si to jednou je až moc.

Jenze tys to necetl ani jednou. Nereagoval jsi na muj prispevek, ale na reakci na nej. A opakuju, kdyz uz pouzivas silna slova, tak bys to mel mit dobre podlozene. Tady bych uplne stejne mohl obvinit ze lzi ja tebe. Nedelam to, protoze vim, ze nejsou jen extremy, ale ze se muze clovek jen obycejne prehlednout.

oodoow píše:To nechápu jak vymáchat, však bych si to mohl zpětně zeditovat taky, že jo.

Zpetne editace jsou videt. A svou citaci v mem prispevku neopravis :P

oodoow píše:Když něco opravuješ, je dobrý tam napsat - "edit: a z čeho na co to měním a proč" jinak je v tom pak bordel.

To bezne delam, jestli sis nevsiml. Nedelam to v pripade, ze opravuju prispevek hned po odeslani, coz bylo tady. Proste odeslu, uvidim, ze je tam neco spatne, a tak to hned opravim. edit pisu, kdyz uz je tam reakce nebo kdyz uz je to pozdeji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod apuka » pon pro 19, 2022 19:15

mike píše:jestli se z aplikace da vyexportovat puvodni zaznam, tak by to slo.
Nechci se nijak hadat, nemam to nicim podlozene, ale mam trochu dojem, ze uz pri exportu do aplikace se dela nejake "vyhlazeni", resp. uprava bodu. Neco jak jsem psal u Locusu, kde to alespon pri vyskach z GPS pekne videt - u trasy samotne je to hur zjistitelne, asi nebudes pred ulozenim nikde na metry presne kontrolovat, jestli nekde neco neujelo vice pred ulozenim nez je po ulozeni. Podle vseho, i na zaklade nekterych testu se zda, ze neco podobneho delaji prakticky vsechny hodinky - nektere "ihned", skoro v realnim case, nektere az po ulozeni trasy a nektere az pri exportu do aplikace.

Praveze i to, ze Tvuj logger "drzi trasu lip nez mobil" muze klidne byt nejakym (sice mozna slabym a jemnym) vyhlazovacim algoritmem primo v nem. Ale toto je take pouze hadani a kym to nepotvrdi/nevyvrati nekdo, kdo "vidi" do hloubky u konkretniho zarizeni (tj. nejspise z vyvojoveho tymu), tak to vedet jiste nebudeme.
mike píše:Jinak ja data v Excelu nezpracovavam, tam zapisuju vysledky :) Na zpracovani je GPX editor.
Neda mi... To delas sve statistiky a prehledy z GPX Editoru :wink: ? Nebo to podle Tebe neni zpracovani dat :-k?
mike píše:ja tomuhle parametru porad uplne nerozumim a v manualu blizsi vysvetleni neni.
Jo, nikde to vysvetlene neni. Ale neni to parametr jenom v Locusu, i v nejakych GPS "testerech" (aplikacich) mas prakticky vzdy uvedenou aktualni presnost GPS. Takze se na toto nejspise pouziva nejaky obecny algoritmus.

Mozna karaya1 nebo nekdo jiny, kdo ma vetsi prehled by mohl vysvetlit...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod oodoow » pon pro 19, 2022 19:28

mike píše:Jenze tys to necetl ani jednou.

A to víš odkud? Já to tak průběžně pročítám, když prokrastinuju. Rozhodně hned nepíšu reakce, protože tolik zas prokrastinovat nehodlám.

mike píše:Zpetne editace jsou videt. A svou citaci v mem prispevku neopravis :P

Tvoji citaci si můžu napsat klidně napsat taky. Takže to je houby důkaz. :p
Zpětné editace nejsou asi vidět u moderatorů, proto není vidět ta tvoje no.
Vlastně ty si to můžeš zeditovat jak chceš.

Ale co se tu budu dohadovat no, aspoň si oprav to, co jsi zvoral. Milarepa fakt Ethericovi žádný nejdražší hodinky necpal a necpal je ani do té diskuse, co si má vybrat, jenom reagoval na můj post.

Etheric píše:Jde na Stravě mít všechno soukromý, aby to neviděl nikdo další? Nepotřebuju z toho dělat virál se statisíci sledujícími ultrahikery

Jj, můžeš mít úplně soukromý účet bez sledujících. Oni dají hodně na soukromí, protože se už třeba podle stravy kradla drahá kola ze sklepů, garáží, balkónů a tak. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Etheric » pon pro 19, 2022 19:35

oodoow píše:můžeš mít úplně soukromý účet bez sledujících

Fajn, jen to zvládnout nastavit :|
Výpočetní technika, matematika a lidé jsou něco, čemu vůbec nerozumím a nejde mi naučit se to pochopit, ať se snažím sebevíc..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod oodoow » pon pro 19, 2022 19:38

Tady je postup, jsou to asi tři kliky v menu v appce. https://mashable.com/article/how-to-mak ... -on-strava

Jinak koukám, že ta jejich android appka umí nahrávat aktivity taky, jen to teda nebude určitě tak vymakaný jako locus.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Etheric » pon pro 19, 2022 19:44

Hlavní problém je nastavit ten auto export v Locusu, což nemůžu najít, ačkoliv jsem to tam viděl. Podle návodu se vůbec nechytám. Asi to budu muset vrazit do ruky někomu v tomto směru zdatnějšímu, pro mě je to neskutečně složitý..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Krysha » pon pro 19, 2022 22:14

Etheric píše:Hlavní problém je nastavit ten auto export v Locusu, což nemůžu najít, ačkoliv jsem to tam viděl.

Pro Locus Classic (v3) je to v Menu:
Settings / Track recording / <nastavení vybraného profilu> : Advanced Settings - Automatic export (třetí položka zespod) / <ikonka se zvoleným typem exportu - výchozí GPX> / <ikonka Strava>
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » pon pro 19, 2022 22:45

apuka píše:mam trochu dojem, ze uz pri exportu do aplikace se dela nejake "vyhlazeni", resp. uprava bodu. Neco jak jsem psal u Locusu, kde to alespon pri vyskach z GPS pekne videt - u trasy samotne je to hur zjistitelne, asi nebudes pred ulozenim nikde na metry presne kontrolovat, jestli nekde neco neujelo vice pred ulozenim nez je po ulozeni. Podle vseho, i na zaklade nekterych testu se zda, ze neco podobneho delaji prakticky vsechny hodinky - nektere "ihned", skoro v realnim case, nektere az po ulozeni trasy a nektere az pri exportu do aplikace.

Prave to je jedna z veci, kterou bych musel zkontrolovat u Suunta, nez bych ho koupil. Maji mit nejaky vlastni novy web, ale podrobnosti jsem nezjistoval.

apuka píše:Praveze i to, ze Tvuj logger "drzi trasu lip nez mobil" muze klidne byt nejakym (sice mozna slabym a jemnym) vyhlazovacim algoritmem primo v nem.

U nej to dela chipset, mailoval jsem si primo s developerem. V loggeru je jen nejaky 8 bitovy procesor, ktery jen nastavuje chipset a zobrazuje data a ovladani. Nic jineho nezvladne a ani by se mu to neveslo do pameti, ma ji dost malou. Holt je z roku 2008, ale furt dobry, nova verze jsou bohuzel hodinky a vic specializovane na neco jineho, pro turistiku nevhodne.

apuka píše:Neda mi... To delas sve statistiky a prehledy z GPX Editoru :wink: ? Nebo to podle Tebe neni zpracovani dat

Rozlisuju zpracovani zaznamu jako takoveho a pak praci s daty z vice zaznamu.

oodoow píše:A to víš odkud?

Protoze jsem ho zeditoval hned, takze bys to musel stihnout tak behem minuty a protoze bych te tam videl i kdybys byl skryty :P Jeste by se to dalo overit z logu, ale za to takova malichernost fakt nestoji.

oodoow píše:Zpětné editace nejsou asi vidět u moderatorů, proto není vidět ta tvoje no.

Editace neni videt u nikoho, dokud je prispevek posledni ve vlakne tj. neni na nej reakce. Stava se mi, ze na neco zareaguju a po odeslani koukam, ze se prispevek zmenil. Jinak to tam videt neni. Tj. uplne stejny pripad, jako tenhle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Etheric » úte pro 20, 2022 7:28

Krysha píše:Settings / Track recording / <nastavení vybraného profilu> : Advanced Settings - Automatic export (třetí položka zespod) / <ikonka se zvoleným typem exportu - výchozí GPX> / <ikonka Strava>

Mám to, díky :prayer: :mrgreen:
Jde to i jinam, něco zkusím.. Ale teď to moc nevypadá, zítra se má oteplit, že bude i přes den nad nulou, do toho má dost pršet, tady je 20-30cm sněhu, to bude luxusní cachtačka :supz:
A na stinných stranách zůstane led, cesty ve svazích budou jak zrcadlo... To už je o hubu i s nesmeky, tady sice nepoletíš 200m, ale ani těch 10m dolů mezi šutry letět nechceš. Signál často neni, nikdo tam v tomhle marastu nemusí jít celý dny.. Takže na vyzkoušení záznamu v praxi si počkám, než to buď pořádně zamrzne, nebo rozmrzne, podle toho, co nastane dřív..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » úte pro 20, 2022 11:30

Rano som sa "ovesal" aby sa bolo o com hadat...
(prvy a posledny km som zo zaznamov vymazal, aspon mali stroje cas sa po starte "skalibrovat")

Celkova trasa:
01.jpg

GPXStudio (cervena) je rucne naklikana trasa.
V strednej casti trasy na poli/luke boli vsetky zaznamy v pohode

Les - severna strana je vcelku strma
02.jpg


Opat les - juzna strana je byvala lesna zelecnica, normalna cca 3m siroka lesna cesta
03.jpg


Najlepsi zaznam GPS maju paradoxne Amazfit Bip S a to mali este nevyhodu, ze bol na pravej ruke - tzn. smerom do svahu. Druhe su Garmin 955 Solar (nastaveny SatIQ: Auto, 1s zaznam) (obe hodinky som mal priamo na bunde)
Garmin Oregon som nastavil na Zaznam Auto "Most often", ten nic moc, ale najhorsi je Samsung S22 + Locus (4.13.1) - Profil Cyklo, nic ine som v nom nenastavoval, vsetko som nechal Default. Navi aj mobil som mal na chrbate v ladvinke pod vetrovkou.
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » úte pro 20, 2022 11:33

A este vyskovy profil:
04.jpg

Tam sa Oregon spamatal az ku koncu...
(Amazfit nema barometer, takze vysku nezaznamenava)
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod oodoow » úte pro 20, 2022 12:51

Ta S22 je teda hodně mimo. Teď je otázka, jestli za to může locus anebo mobil. Je to ale pořád jenom jeden záznam, chtělo by to párkrát zopakovat.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Etheric » úte pro 20, 2022 12:56

Pokud je Locus takto "přesný", nebude to použitelné.. Ale třeba je to jen telefonem, či nastavením.
Měl tam cyklo profil - to bylo na kole?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod karaya1 » úte pro 20, 2022 13:56

Ta S22 je "obyč" S22, S22+ nebo S22 Ultra? Ptám se, protože S22 nemá dual frequency (ono obecně vykoumat, která varianta Samsungu má DF a jaké další vlastnosti GNSS chipsetu je úkol na celý večer). Mám k dispozici S22+ (no, k dispozici... má ho žena :D ), tak chci zkusit něco podobného.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » úte pro 20, 2022 14:08

@Etheric: bežal som, preto mi prišiel Cyklo profil vhodnejší, lebo ten ma vzorkoval každých 5s, tá chôdza by ma iba každých 10s.

@karaya1: áno, bola to obyčajná S22
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod apuka » úte pro 20, 2022 14:27

Klidne to muze byt mobilem - konkretnim kusem, konkretnim "driverem", konkretni (ne)spolupraci GPS chipu s Locusem, ...

Manzelka kdyz si koupila novy Samsung M21, tak ji hodne zlobila GPS. Chtela zkusit Locus, ale vetsinou ziskala neskutecne nepresne udaje a vetsinou ji Locus po nekolika desitkach minut jednoduse utnul zaznamenavani.
Zkousel jsem jeji mobil vedle meho mobilu, tehdy snad A30???, takze bych rekl ze zadny velky kvalitativni rozdil - a samotna GPS se ji chytala snad o nekolik radu hur, ukazovana presnost byla nekde uplne v haji, satelity horko-tezko nejake. A to vedle lezici muj v pohode chytal max. satelitu v "zelene kvalite", presnost na nizke jednotky metru, zadny problem. Zkouseno v GPS Testu a i jinych testovacich aplikacich. Nepomahalo nic, takze nakonec Locus odinstalovala a GPS tam ma zaple jen proto, ze to, myslim, Suunto aplikace vyzaduje pro synchronizaci s hodinkami, nijak ale GPS nevyuziva. I proto se toto neresilo reklamaci - ona ten mobil potrebovala pouzivat.

Po techto zkusenostech si myslim, ze muze opravdu byt konkretni kus mobilu, i tech ze spickovych rad s problemem. Mozna jiny kus stejneho mobilu by naopak meril spickove presne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Etheric » úte pro 20, 2022 14:34

@slash1111: to se tam dá nastavit, jak to má zaznamenávat.
Schválně zkusím mapy.cz vs Locus. Jedna trasa, jeden telefon, dvě měřící aplikace. Tedy jestli to jde, aby GPS používaly dvě aplikace současně. Na mapách není možnost záznam nastavit /nebo jsem si toho nevšiml.
Btw, jde ze záznamu mapy.cz udělat gpx?

Gpx editory existují pouze pro PC? Nebo jsou i pro android? To bude, než se s tim naučím...

A vybrat novej telefon, aby měl kvalitní GPS modul asi taky nebude jednoduchý... Tohle jsem nezkoumal, jak se to pozná, kterej telefon má dobrou GPS a kterej ne? Nemám na výběr z moc modelů, jelikož IP68, alespoň 6 giga ram /ideálně víc/, výkonný procesor a led displej jsou požadavky, přes který nejede vlak. Telefony, který toto splňují, snad spočítám na prstech jedné ruky. Mezi nimi budu muset najít ten s nejlepším GPS modulem. Na co bych se měl zaměřit při výběru, ví někdo poradit? Třeba @karaya1? Stačí info, na co se zaměřit, případně odkaz na stránky s věrohodnými informacemi o tomto. S porovnáním telefonů si tu práci dám, jen potřebuju být trochu seznámen s tím, co vůbec hledat, jaký jsou v tom rozdíly... Díky :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » úte pro 20, 2022 15:11

@Etheric: viem že dá, Locus som asi 5 rokov používal,. Naschvál som pre test chcel všetko nechať default
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » úte pro 20, 2022 16:21

@slash1111: :smt023 nechces ty GPX zabalit, hodit nekam na Dropbox, Google drive apod a nasdilet nam je? Nebo klidne jen mne pres SZ, kouknul bych se na ne bliz. Z tech screenshotu toho zas tak moc ohledne kvality zaznamu videt neni. Teda az na ty nejhorsi :)

Etheric píše:Pokud je Locus takto "přesný", nebude to použitelné.. Ale třeba je to jen telefonem, či nastavením.

Samozrejme, ze je to telefonem. Locus loguje to, co dostane z GPS. Moje vysledky z telefonu jsou mnohem lepsi.

Etheric píše:Telefony, který toto splňují, snad spočítám na prstech jedné ruky. Mezi nimi budu muset najít ten s nejlepším GPS modulem. Na co bych se měl zaměřit při výběru, ví někdo poradit?

Jo, vykasli se na to. Vyber telefon a u high end modelu je slusna sance, ze tam bude i dobra GPS. Po vyberu se muzes kouknout na zkusenosti s GPS, podobne zaznamy se obvykle najdou. Nebo se zeptat tady, nekdo se koukne, jestli tam neni nejaky problem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » úte pro 20, 2022 17:18

@mike: poslal som Ti link na tie subory. Co som teraz preletel ten Locus, tak je v tom GPX zapisana aj presnost (hdop) a ta sa vraj hybe tak "4 az 10"...

Kód: Vybrat vše
<trkpt lat="48.878925" lon="18.045513">
    <ele>299.92</ele>
    <time>2022-12-20T06:09:00.956000Z</time>
    <hdop>6.21</hdop>
  </trkpt>
  <trkpt lat="48.878967" lon="18.045636">
    <ele>300.6</ele>
    <time>2022-12-20T06:09:05.954999Z</time>
    <hdop>6.83</hdop>
  </trkpt>
  <trkpt lat="48.879008" lon="18.045768">
    <ele>300.08</ele>
    <time>2022-12-20T06:09:10.515000Z</time>
    <hdop>6.89</hdop>
  </trkpt>
  <trkpt lat="48.879053999999996" lon="18.04594">
    <ele>300.73</ele>
    <time>2022-12-20T06:09:15.530999Z</time>
    <hdop>7.54</hdop>
  </trkpt>
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » úte pro 20, 2022 20:58

Diky, kouknu na to.

Koukal jsem se na HDOP ve svych zaznamech z Locusu a moje typicka hodnota je 3.22. Ma ji naprosta vetsina zaznamu (koukal jsem na vic logu), obcas to vyskoci mezi 4 - 5 a zas se to vrati. Nejvetsi, na kterou jsem narazil, byla neco pres 9 a zas se rychle vratila.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod karaya1 » úte pro 20, 2022 22:04

Etheric píše:Mezi nimi budu muset najít ten s nejlepším GPS modulem. Na co bych se měl zaměřit při výběru, ví někdo poradit? Třeba @karaya1? Stačí info, na co se zaměřit, případně odkaz na stránky s věrohodnými informacemi o tomto. S porovnáním telefonů si tu práci dám, jen potřebuju být trochu seznámen s tím, co vůbec hledat, jaký jsou v tom rozdíly... Díky

Přehled šel trochu do háje, ale pokud se chceš ponořit do toho, co skutečně jednotlivé telefony umí, zkus tenhle dokument, už jsem ho tu výš posílal. Je to výstup z GPS test aplikace, kdy posbírá info ze systémových API, co všechno je ohledně GNSS k dispozici, a pošle to jako záznam do tabulky. Můžeš tak vidět, že třeba stejný model telefonu s různým čipsetem má různé vlastnosti (v případě Samsungu záleží, jestli tam je Exynos nebo Broadcomm). Není to moc user-friendly, ale je to asi nejspolehlivější zdroj, co který telefon umí (pokud už někdo za něj poslal report :wink: ). Co jsem vybíral fototelefon ženě, tak jsem do úvahy vzal i to, aby uměl dual frequency i s detailními daty, proto má S22+ s Exynosem a ne S22 nebo Broadcomm.

slash1111 píše: v tom GPX zapisana aj presnost (hdop) a ta sa vraj hybe tak "4 az 10"
mike píše:HDOP ve svych zaznamech z Locusu a moje typicka hodnota je 3.22

Moment, nasadím svou "GNSS nerd" čepici... HDOP není accuracy (jak je i v tom fóru), to jen Locus dost blbě nazval tuto hodnotu. Naposledy měl HDOP smysl někdy před dvaceti lety, tak pochybuju, že to je historický relikt, spíš to blbě pochopili ](*,) HDOP udává, jak je dobrá geometrie satelitů - čím menší HDOP, tím lepší geometrie. Když je HDOP > 6, tak dokonce podle návodu k systému GPS není poloha dostupná. Dnes je HDOP zcela běžně menší než 1, cokoliv nad 1 je špatné. Je to vlastně bezrozměrová veličina. Kdysi, když měly všechny satelity stejně velkou (pseudo)náhodnou chybu v pseudorangi, tak se accuracy spočítala jako HDOP*sigma, ale to už přes dvacet let neplatí a od té doby má smysl, aby každý satelit měl svou sigmu a accuracy se počítala napřímo.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » úte pro 20, 2022 22:55

V Locusu to sice maji blbe, ale pro nase ucely maji jejich cisla vypovidaci hodnotu vetsi :) Teda, zase zalezi na tom, kde bere to cislo Android. Mozna je tam jen nejaka prevodni tabulka mezi puvodnim HDOP a metry... Vypada to, ze mych 3.22 je nejaka standardni hodnota, mozna nejlepsi mozna pro dany chipset, a zvysi ji, kdyz ma horsi podminky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » stř pro 21, 2022 5:00

Koukam na ty logy od slash1111. Trasa je pro test GPS moc jednoducha, hladka s zadnymi zasadnimi terennimi nerovnostmi, malym prevysenim a kratka. Taky bezel celkem rychle, coz je pro logovani plus, orisek je spis pomaly pohyb. I tak je ale neco videt:

Nejhorsi je asi Garmin Oregon, log je vylozene strasny, nepravidelny, nedrzi trasu a vyskova data jsou uplne mimo, vubec nechapu, jak se to stalo. Nepouzitelne. Samsung S22 ma log dobry, ale GPS nedrzi trasu, dela si velke zkratky, to bude mobilem. Taky nepouzitelne.

Nejlepsi je Amazfit. Log je pekny, vyhlazeny, ale nevymysli si a drzi trasu. Loguje zbytecne casto (1 sec), ale u tehle trasy to nevadi, ani po redukci na rozumnou delku meritka se temer nezkrati. Coz je tim, ze neni moc clenita. Otazka je, co by to udelalo nekde v clenitem terenu, osobne bych logovaci interval zvetsil.

Garmin 955 je taky dobry, ale vyhlazovani to trochu prehani a natahuje trasu, proto je nejdelsi. Je to videt na krizovatkach, kde se cesta lame. Amazfit se drzi cesty, ale tady vznikne hezky hladky obloucek. Taky logovani po 1 sec. Tady uz bych se clenitejsiho terenu trochu bal, chtelo by to zaexperimentovat, co by udelal jiny interval v kombinaci s vyhlazovanim.

Vyskova data. Garmin Oregon je nepouzitelny, data nemaji s trasou moc spolecneho. Garmin 955 nema ulety, ale tady se projevuje prilis caste logovani. Nepodarilo se mi zatim stahnout SRTM data, NASA je nejak zaheslovala a Viking mi prestal fungovat. Na vyskovem profilu je ale videt mirna nestabilita, ktera zrejme zpusobuje kumulativni chybu. Primo z logu je prevyseni 326 m / 322 m, ale kdyz trasu naimportuju na mapy.cz, tak ukazuje 234 / 234 m. Zajimave je, ze slash1111 ma v tabulce 289 / 286 m, tam zrejme doslo k nejakemu automatickemu vyhlazeni. Zkousel jsem redukovat pocet bodu trasy ruznymi filtry a takovych cisel dosahnu kdyz log prefiltruju po 20 sekundach. Cimz se mimochodem trasa zkrati z 13.4 na 13.0 km.

Vyskova data Samsungu jsou jeste horsi, pres mene caste logovani ma prevyseni 442 / 447 m. Na profilu je videt, jak je "chlupaty", to je jasna nestabilita vyskomeru. Skoro mi prislo, ze ho snad nema a bere vysku z GPS, ale koukam na specifikaci a je tam. Spatny.

A ted, co je spravne, ze :) Zkusim vyresit SRTM data, ale zatim bych vsadil na mapy.cz, coz dava chybu Garminu 955 skoro 40 % z raw logu a 24 % z tabulky a Samsungu S22 89 %. Oboji je na muj vkus strasne moc. Paradox delky pobrezi, jak jsem psal, prilis caste logovani nevede ke zvyseni presnosti, ale prave naopak. Tady je blbe, ze beh by potreboval vyrazne castejsi logovani, nez vyska, aby byly oba vysledky pouzitelne. Ono je to teda videt i z dat, sice jsem tam nebyl, ale nepredpokladam, ze by tam nekde byla prekazkova draha se zebriky a vlnami 2 - 4 m vysokymi :) Podle mapy a vrstevnic ten teren vypada hladce, takze to spis bude nestabilitou vyskomeru a tu logovat nechceme.

Prozatimni zaver: Amazfit a Garmin 955 jsou pouzitelne na logovani trasy a vzdalenosti tohle typu. Na logovani prevyseni neni zrejme pouzitelne nic (jeste chci videt SRTM data).

Jinak musim rict, ze podle "kvality" GPS jsem Samsung S22 tipoval na nejaky low end a kdyz koukam na specifikaci a cenu, tak je to spis naopak :shock: Tak to jsem se asi spletl, kdyz jsem psal, ze high end modely budou mit automaticky kvalitni GPS #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Etheric » stř pro 21, 2022 8:01

mike píše:Tak to jsem se asi spletl, kdyz jsem psal, ze high end modely budou mit automaticky kvalitni GPS #-o

Mně to právě automatický nepřišlo. Lidi chtěj top foťák, ram, procesor, tak jim to tam dáme a zbytek vodrbeme... Zcela běžný přístup výrobců nejen telefonů...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Tomas » stř pro 21, 2022 9:41

Je to logické, protože to je parametr který u telefonu většinu lidí nijak nezajímá.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod apuka » stř pro 21, 2022 9:54

@Etheric: jak jsem psal zkusenost s manzelcinym mobilem a GPS, z toho plyne, ze neni dobre hodnotit cely model podle jednoho vysledku, resp. vysledku jednoho konkretniho mobilu. Opravdu muze byt chyba v konkretnim kuse. Zrovna u S M21 jini lide maji uplne jine, dobre zkusenost.

Radeji se koukni po nekolika testech, bezci, cykliste i chodci delai docela hodne, i srovnavacich testu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » stř pro 21, 2022 10:08

mike píše:Ono je to teda videt i z dat, sice jsem tam nebyl, ale nepredpokladam, ze by tam nekde byla prekazkova draha se zebriky a vlnami 2 - 4 m vysokymi :) Podle mapy a vrstevnic ten teren vypada hladce, takze to spis bude nestabilitou vyskomeru a tu logovat nechceme.

Praveze v tych castiach (obr. 2 a 3) ta trasa zvlnena je, ale nijako zasadne. Preto to na vrstevniciach vidiet nie je.
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

PředchozíDalší

Zpět na Treking