Evidence prošlých tras

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon led 28, 2019 16:07

Neznam nic, co by to umelo pouzitelne automaticky. Driv jsem uvazoval o tom, ze bych si to napsal sam, ale postupne jsem dosel k tomu, ze to nejde. Resp. nejde tak, abych trasu stejne nemusel zkontrolovat rucne. A kdyz uz to delam, tak ji rovnou opravim, je to otazka par minut i u tech nejhorsich pripadu. Doporucuju to same, vim, ze doba se zmenila a lidi jsou lini takove veci delat, ale je to jediny opravdu spolehlivy zpusob a zabere minimum casu. Clovek ma proti softwaru zasadni vyhodu v tom, ze tu trasu sel a jen pohledem na mapu dokaze rozpoznat, co je sum a co skutecny zaznam (treba chvile bloudeni s navraty).

Pouzivam na to Garmini MapSource, ktery je sice typicky dementni garmini software, ale zrovna tohle se v nem dela relativne dobre a nepotkal jsem jiny sw, kde by to slo jednoduseji. To same by se dalo v novejsim BaseCampu, ktery je ovsem preplacanejsi a pomalejsi a v tomhle smeru zadne zlepseni neprinasi (editace se dela stejne). Rozhodne se to dela lip, nez na ohavnostech typu Strava.

FrantaKrajta píše:I když mám nastavený tracker jak nejlíp umím

Konkretne?

FrantaKrajta píše:jen za přespání při slabém příjmu to přidá několik klidně několik kilometrů

Proc to nechavas zapnute pres noc? Ja teda logger vypinam hned, jak dojdu na misto. Setrim baterky.

edit: no a jinak tu na tohle mame specialni vlakno, kde uz jsem tohle opakovane psal ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » pon led 28, 2019 17:47

Ok, sorry, prosím o přesunutí.

Líný to dělat ručně opravdu nejsem, pokud nemyslíš ručně editovat gpx v textovém editoru :D Ale v BaseCamp to právě editovat ručně nejde, nebo aspoň nevím jak, viz níže. Tedy jak smazat špatná (blbý příjem) či nechtěná (dlouhá přestávka) data s posunutím timestampu, když mne zajímají jen úseky v pohybu. Ani BC filtry mi na to moc nefungují.

Jinak přes noc třeba zapomenu vypnout, ne :) Ani vypnutí neřeší oběd na chatě či jinou zastávku, kde je špatný příjem, a pozice pak třeba hodinu skáče všude okolo.

Právě, že v Garminím BaseCampu mi přijde, že to jde ručně hrozně blbě. MapSource nemám, nemohu porovnat.

Na Strava je právě v grafu tempa (v časové ose) krásně vidět zastávky, kdyby tam zároveň šly jednoduše vymazat (rozdělit na segmenty), by úplně stačilo. Prý by to mělo jít, no nejde, nebo nevím jak.

časová osa x, tempo y:
Screen Shot 2019-01-28 at 17.07.48.jpg

(pořádná zastávka na večeři a pivko :D )

Zatímco v BaseCampu v grafu máš osu pouze kilometrovou, kde se ty přestávky hledají hůř (v časové jsou vidět lépe). A i když je ručně kus po kusu vymažu, jen se prodlouží leg time u té předchozí. Musel bych ji u každé zastávky rozdělit na nové tracky, ty pak manuálně spojit, a stejně by tam zůstal timestamp z té smazané části. A vůbec, BaseCamp je celkově blbý software :D

Nejjednodušší by bylo zobrazeni grafu tempa v čase, a možnost to mazat rovnou z grafu, a aby se timestamp posunul o ten čas smazaného úseku. Výsledkem by byla pouze trasa a časy za pohybu, což je to jediné, co mne reálně zajímá k zpětnému určení tempa... Bez chybných dat (která kolikrát přidají stovky metrů až km) a časů přestávek.

Zkoušel jsem GPXSee, ten neumí editovat, QLandKarteGT a Viking, obojí ani nevím, zda se mi podaří zkompilovat (pouze zdrojáky), několik opensource online služeb. GpsPrune a několik údajně dobrých dalších programů je pouze v JRE, což si instalovat opravdu nechci.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon led 28, 2019 18:42

FrantaKrajta píše:A vůbec, BaseCamp je celkově blbý software

Souhlas, vsak pisu, typicky Garmin ;-) MapSource neni o nic lepsi, je to nejspis jeho predchudce. Umi toho min, ale je jednodussi a nepletou se tam kraviny.

Potiz je v tom posunu timestampu, tos puvodne nepsal. Tohle ani v jednom neudelas. Osobne to nepotrebuju, naopak, chci mit celkovy cas trasy s prestavkama a realne timestampy. Vadi mi akorat ulety polohy, ktere pridavaji trase na delce. Delam to tak, ze si trasu zobrazim a prochazim, dokud neuvidim neco podezreleho. Pak si dany usek zvetsim na maximum, zobrazim si Track Properties na druhem monitoru, takze vidim oboji zaroven. Pak v properties oznacim blok vadnych dat, zaroven je to videt i na mape a v properties mas rychlosti i delky, coz pomaha. No a pak ho vymazu a jedu dal.

Rozumim tomu, ze chces i cas bez prestavek. Tohle mam poresene tak, ze mam na ruce hodinky s vyskomerem, na kterych jede druhy zaznam (kvuli prevyseni, z GPS je nanic) a ty pri prestavce rucne stopnu. Coz sice muze vypadat nepohodlne, ale delam to uz uplne automaticky. Kdyz ten zaznam nemam, pouzivam na to Viking. Da se stahnout i binarka, ke kompilaci jsem se taky jeste nedostal, je tam sice par chyb na opravu a neco malo bych tam pridelal, ale rozchodit buildovani na Windows vypada tak silene, ze se k tomu nemuzu dokopat. Viking umi zobrazit graf trasy nekolika zpusoby a v jednom jsou prave videt ty prestavky. Zaroven umi cas pohybu i spocitat, je to trochu pofiderni, ale kdyz mu predhodis uz vycistenou trasu, tak to celkem pujde.

Na posun timestampu by sis asi musel napsat vlastni software. Nebo upravit Viking, aspon budes mit motivaci rozchodit buildovani ;-) Nebo bys to, jak pises, mohl rucne delit v BaseCampu, pak si zobrazit vsechny useky a casy secist. Nejlepsi by asi byla nejaka knihovna na praci s GPX souborem, ale nevim o takove. Asi by se dala vytahnout z kodu Vikinga nebo GPSBabel, ale mozna bude nejjednodussi si ji napsat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod oodoow » pon led 28, 2019 19:04

FrantaKrajta píše:Na Strava je právě v grafu tempa (v časové ose) krásně vidět zastávky, kdyby tam zároveň šly jednoduše vymazat (rozdělit na segmenty), by úplně stačilo. Prý by to mělo jít, no nejde, nebo nevím jak.

Vymazat to úplně ze záznamu asi nepůjde, protože Strava je to taky nástroj pro porovnávání nejrychlejších časů na trasách a tam by pak tenhle záznam nešel zařadit.
Máš tam ale přece u každé aktivity celkový čas a pak čas pohybu, takže víš jak dlouho jsi to šel bez zastávek.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » pon led 28, 2019 19:10

Tohle jsem porovnaval s casem podle hodinek a rucnim zpracovanim GPX a ze Stravy lezly cisla nejvic mimo realitu. I Viking byl lepsi. Stravu nebrat [-(

Na tohle se da pouzit jeste Locus na Androidu, importovat tam GPX a umi statistiku. Taky lip, nez Strava.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » pon led 28, 2019 19:38

Jeste dodam, ze u automatickeho zpracovani je zas problem rozeznat, co je pohyb a co prestavka. Jednak proto, ze data z GPS jsou zatizena chybou a jednak muze byt pohyb nekdy docela pomaly. Lezu po skale, po ferate... to je pro mne furt pohyb, ale tak pomaly, ze ho software vyhodnoti jako pauzu. V mistech s horsim signalem je to naopak, i behem pauzy GPS "beha okolo", staci se kouknout na zaznam, nulova rychlost tam vubec nemusi byt. Zalezi taky na nastaveni logovani. Kratky interval je zatizeny vetsi chybou, nez kdyz si clovek nastavi treba prah vzdalenosti. Atd, atd. Ve vysledku to vede na nejakou heuristiku a ta bude vzdycky horsi, nez rucni zpracovani. Protoze jen clovek vi, kde opravdu udelal pauzu nebo, v mem pripade, si na hodinkach zaznam rovnou stopne. No a taky zalezi na tom, jak dobra ta heuristika je. Nekdo to udela lip, nekdo hur, hipsteri na Strave nejhur ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod oodoow » pon led 28, 2019 20:58

jo, to je hlavní problém, automaticky to nepozná vždycky co je zastávka a co je jenom, že jdeš hodně pomalu. Řešení je prostě nechodit pomalu a nejlíp nedělat žádný zastávky. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » pon led 28, 2019 22:22

oodoow píše:Vymazat to úplně ze záznamu asi nepůjde, protože Strava je to taky nástroj pro porovnávání nejrychlejších časů na trasách a tam by pak tenhle záznam nešel zařadit.
Jo, to mně vlastně vůbec nedošlo - já žádné jejich social featury nepoužívám, zkoušel jsem Stravu jen s privátním účtem právě kvůli možné editaci a zobrazení tras a dat - že to většina uživatelů má jako sociální síť :D
oodoow píše:Máš tam ale přece u každé aktivity celkový čas a pak čas pohybu, takže víš jak dlouho jsi to šel bez zastávek.
Právě, že přesně tomu jejich času pohybu moc nevěřím, alespoň než bych ručne pořádně vyčistil soubor od odchylek, a stejně jaký treshhold tam mají ví jen oni...

mike píše:Jeste dodam, ze u automatickeho zpracovani je zas problem rozeznat, co je pohyb a co prestavka.
Jasné, to pochopitelně. Ale aspoň ta hnízda kde byl hodně špatný signál by se možná dala docela dobře odhalit automaticky, většinou to tam skáče na všechny světové strany, dobře je to vidět při srovnání grafu světových stran v čase. Ale nejsem programátor :)

Nakonec jsem našel v třicetidenní demoverzi jeden program, co má docela dobré filtrování trasy a přestávek podle dvou parametrů najednou (nastavíte maximální rádius v metrech + maximální čas, na rozdíl od filtrů v BC to počítá obojí) s vyčleněním rozpoznaných přestávek jako "Rest Stop 1" atd. s normálně pojmenovanýma trasama mezi tím, optimalizaci trasy (s definovaným koeficientem) a to vše s živým náhledem. Rozdělené trasy se dají pak jednoduše sloučit zpátky do jedné. Není to určitě na všechno, ale na poloautomatickou editaci a vyčištění trasy je pro mne mnohem příjemnější (uživatelské rozhraní, BC je v tomhle opravdu děs) a rychlejší, než v BC od Garminu. Akorát je (Adze) samozřejmě placený :D :( (a jen pro Mac OS, architekturu jsem možná měl zmínit hned na začátku).
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » pon led 28, 2019 22:33

mike píše:pouzivam na to Viking. Da se stahnout i binarka, ke kompilaci jsem se taky jeste nedostal
Dík. Jestli to umí zobrazit aspoň trochu orientačně, to mi úplně stačí. BC mi právě zobrazuje čas pohybu divně (nebo spíš nezobrazuje vůbec :D). Binárku jsem našel, akorát má nějakou divnou koncovku - exe - to už neznám :D Architekturu jsem asi mohl zmínit rovnou na začátku - na OS X by údajně měl jít zkompilovat s nějakejma dependencema přes MacPorts nebo Brew docela dobře, uvidíme, až se k tomu dostanu. Určitě ho chci zkusit. Zatím pojedu čištění tras přes demoverzi Adze.
oodoow píše:Řešení je prostě nechodit pomalu a nejlíp nedělat žádný zastávky :twisted:
Taky dobrá rada ;)

Nebo naučit nějakou neuronovou síť na tempo své skupiny - kdyby to ještě bralo v potaz mapové podklady tj. ikonky hospod a horských chat s pivem, tak by to mohlo rovnou inteligentně plánovat trasu se vším všudy :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » pon led 28, 2019 22:41

Jo tak, Mac #-o Tak to si opravdu asi budes muset Vikinga prelozit sam ;-)

To co pises o Adze zni rozumne, ale stejne najdes pripady, kdy to nezafunguje. Proto jsem se rozhodl vlastni sw nepsat, vzdycky jsou vyjimky a nakonec se to musi zkontrolovat rucne. Mam uz takhle zpracovanych okolo 1000 tras a i tak se obcas najde zaznam, ktery prekvapi necim novym. Puvodne jsem mel stejny nazor jako ty, ale po zkusenostech s realnymi zaznamy jsem ho zmenil.

Adze bohuzel nevyzkousim. Pevne doufam, ze na ten shit od Applu uz v zivote nebudu muset sahnout ;-) Mel jsem ho pres rok v praci na stole a stacilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » pon led 28, 2019 22:45

@oodoow: njn, ale kazdy neni terminator ;-) A taky mame jine priority. Zaznamenavam proto, abych vedel, jak jsem sel. Nejdu tak, abych mel dobry zaznam :twisted:

@FrantaKrajta: no vidis, neuronova sit by to nakonec zvladnout mohla. Kdybys ji predhodil hromady tras k editaci spolu s vysledky rucni editace tj. ocekavanym stavem. Akorat mam pocit, ze naucit ji to by bylo vic prace, nez si to editovat rucne ;-) Ono to totiz fakt moc prace neda, odhaduju prumer pod minutu na trasu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod FrantaKrajta » pon led 28, 2019 23:10

Ručně klidně, pokud to tedy neděláš v BC, který nesnáším snad ještě víc, než @Mike Macy :D
Ale ručně a automaticky se přeci nevylučuje - automaticky mi to trasu rozdělí, a já doupravím. Někdy to ušetří čas, a někdy to holt ideální nebude, ale všechno lepší, než Garmin BaseCamp :twisted:

(taky je to o UI - když je ten editor responzivní, má dobré UI a jede rychle, což BC nemá ani jedno - za dobré UI a rychlost si klidně připlatím, čas jsou peníze, tak nač je vyhazovat trápením se s blbým programem)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » úte led 29, 2019 0:22

Nevylucuje, jestli jde jen o rozdeleni, tak OK, bal bych se nejakych automatickych uprav. Jen si myslim, ze vysledny efekt bude celkem zanedbatelny.

BaseCamp je hrozny, proste Garmin. Proto pouzivam stary MapSource, ktery je sice taky hrozny, ale aspon je responsivni a rychly. Kdyz tam teda nemam mapu, coz nemam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Zdéňa » pát črc 16, 2021 20:20

Funguje vám ještě na mapy.cz ten vektorový import více tras najednou přetažením? Mě to přestalo fungovat, pravděpodobně proto, že změnili ten import gpx souborů. Tohle mě celkem naštvalo, to jsem často používal jako přehled co jsem prošel/projel na kole.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » pát črc 16, 2021 20:33

Co myslis vektorovym importem?

Ted jsem to zkusil a puvodni zpusob nefunguje :evil: Umi to jen jeden soubor. Navic to otravuje s prihlasenim do Seznamu. OK, mam tam nejaky testovaci ucet, ktery jinak nepouzivam, ale pak to zas otravuje z jeho zabezpecenim :roll:

Tohle je presne to, co jsem uz mnohoklrat psal. Nevyhoda webovych sluzeb, meni se bez varovani. U softwaru si holt clovek necha starsi verzi, tady to nejde.

Da se to nahradit tim, ze si s vice tras udelas jeden GPX soubor sam. Funguje, prave jsem to zkusil. Zpracovavam takhle vicedenni treky. A mi zas prijde, ze trochu vylepsili, muze si prohlizet jednotlive useky.

Prijde mi, ze zmenili pristup. Neni to pouzitelne primo na prohlizeni, jako driv, ale je to ciste import, kde si sve trasy natahas na jejich server a teprve pak s nima muzes rozumne pracovat. To taky castecne resi tvuj problem, ale ze by se mi to libilo, to teda ne...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Zdéňa » pát črc 16, 2021 20:40

Asi jsem to napsal blbě. Myslím ten import kde vidím jen ty trasy, klidně i několik najednou ale nemohu s nimi dál pracovat. Prostě ten původní přehled. Třeba jsem takhke koukal co jsem za rok prošel/projel a celkem se mi to líbilo a plánoval jsem podle toho pak výlety kde jsem třeba ten rok ještě nebyl.

Ano teď je to jen na import. Zkoušel jsem tam pár tras postupně naimportovat. Třeba i do složky, ale zobrazí to vždy jen jednu. Ne víc najednou :(

Asi jediným rozumným řešením bude sloučit ty GPX soubory dohromady. Používáš na to nějaký nástroj nebo to děláš úplně ručně? Co si pamatuju tak něco od garmina by to snad mohlo umět.

Zkusil jsem teda ještě napsat na mapy.cz, tak uvidíme.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » pát črc 16, 2021 20:52

Jasne, rozumim, to ted nejde... Teda, kdyz to tam naimportujes, tak ti to ve velkem meritku zobrazit vsechny najednou, ale jen jako bod a ty si pak vyberes. Predtim to bylo lepsi.

Slouceni do jednoho souboru udelas snadno rucne, je to jednoduchy XML soubor, copy&paste tracku. Nejak takhle, trasa je vsechno mezi tim:
Kód: Vybrat vše
<trk>
    <name>28.9.2018</name>
...
</trk>

Mam pocit, ze to jde i v Garminim MapSource a tom druhem novejsim hnusu, ale uz jsem to dlouho nedelal a nejsem si jisty (copy&paste na celou trasu).

Mapy.cz je potom zobrazi vsechny najednou aspon pri importu.

Fajn, dej vedet, co odepsali.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Chlubítko univerzální

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2022 4:22

Presunuto odtud. mike.

oodoow píše:Nejjednodušší je mít hodinky a smartphone, na začátku výletu stiskneš tlačítko na hodinkách a na konci výletu znovu, zbytek se stane automaticky.

Hipster mode ON :twisted:

Blbe je, ze chyby jsou kumulativni a jen do plusu. Videl jsem levnejsi Garminy v akci a za "spravnych" podminek bude chyba klidne v desitkach procent. Ale zas si muze clovek libovat, jak mu to naskakuje :twisted: Ja teda radej skutecnost. Cislum, ktera lezou z krabicky, v principu neverim. Casto jsou spravna, ale obcas to pekne ulitne. Duveruj, ale proveruj.

oodoow píše:Jinak koukám ty statistiky se dají i sdílet.

OMG, vzdyt se s tim neda pracovat. Chtel jsem si odfiltrovat cyklistiku, jelikoz mne nezajima a cele to zkresluje, a neco tak pomaleho a neresponsivniho se hned tak nevidi. Zlaty Excel.

Mawenzi píše:ono nauploadovat po konci vyletu statistiku jeste nijak nikoho neovlivnilo, ale cekam spis, ze ti lidi uz meli nejakej vztah k tvorbe a sledovani grafu a vykonnostnich statistik a hodinky jim to jen zjendodusili a umoznili tobe lepe videt

Asi tak. Takhle to delam uz 20 let, zpracovani trasy je rychle a odfiltruju nahodne ulety. Ty se obcas ve slozitejsim terenu (treba Dolomity) vyskytnou. V Excelu si s tim udelam, co potrebuju a je to radove rychlejsi, nez ten web vyse.

Mawenzi píše:jinak sem si spocitala vsechny vylety podle mapy.cz a je to cca 22000m nahoru, otazka ale je, jak se teda da verit tomu planovaci z map...

U nas celkem jo. Pred lety jsme to tady nekde porovnavali a vychazelo to dobre. Ceske kopecky jdou hladke a model terenu je blizko realite. Z nedele mam prevyseni z barometrickeho vyskomeru 1826 m a Locus v mobilu rika 1816 m. Hmm, ale ted jsem to jeste naimportoval na mapy.cz a tam to rika 1720 m :? Pricemz dolu 1736 a to byl okruh se stejnym zacatkem a koncem. Hmm. Otazka je, jak vzniknul ten rozdil. Muze to byt vadny model, vadne pocitani, ale taky to mohla byt kosa, bylo mezi -5 az -9. I Locus pouziva barometricky vyskomer a ten na teplote zavisi, v zime ukazuje vic, nez v lete (Suunto ma i vzorec na prepocet podle teploty, kdysi tu o nem byla rec). A ne, nebylo to zmenou pocasi a tlaku, jelikoz pocatecni a koncova vyska je temer stejna, pocasi bylo stabilni.

V Alpach jsou ale mapy.cz pro tyhle ucely nepouzitelne. Tak je model obcas uplne mimo a funguje jen barometricky vyskomer.

Holt to s tim merenim neni tak jednoduche, ale to spravny hipster neresi, ten jen zmackne tlacitko a je spokojen, ze ma instantni vysledek a nemusi nad nicim premyslet :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Chlubítko univerzální

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2022 4:45

apuka píše:Ale jak rika, preji mu, aby to dal a poznamenavam to jen, aby se na tyto pripadne problemy dalo dopredu trochu pripravit. Nejhorsi totiz je, kdyz neco takoveho vubec necekas a necekane Te to prekvapi.

:lol: Etheric tady nachodi mozna nejvic ze vsech, ale tohle by ho nenapadlo. Ta tvoje extemisticka povaha je fakt silena, vzdycky zduraznujes cerne scenare.

Just FYI, chodim kazdy den (dobre, jeden uz jsem letos vynechal ;-)) prumerne pres 10 km, tedy necele dve hodiny. Podminky, ve kterych se spatne chodi, jsou ve vyrazne mensine, odhadem min, nez mesic za cely rok. Dokonce i membranovku jsem mel na sobe letos jen parkrat. Kdybych byl fyzicky schopen dat 35 km kazdy den, jakoze nejsem ani omylem (umrel bych do 14 dnu), tak bych si na tech 13000 km klidne troufnul bez ohledu na podminky. Pokud je Etheric schopen chodit 60 km denne, tak ma takovou rezervu, ze si muze vybirat a spatne podminky proste vynechat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Chlubítko univerzální

Příspěvekod Etheric » stř pro 14, 2022 5:02

mike píše:Cislum, ktera lezou z krabicky, v principu neverim.

Jak to tedy chceš měřit? Něco jinýho je měřit si krátký procházky a něco jinýho celodenní trasu, kterou ani dopředu neplánuješ protože nechodíš podle plánku.. Počítat tak velký porce kilometrů musí být hrozná pruda.
A Excel považuju za dinosaura, strašně špatně se mi s ním pracuje /nevím proč, prostě mi nevyhovuje/.

mike píše:Ta tvoje extemisticka povaha je fakt silena, vzdycky zduraznujes cerne scenare.

Díky apukovi vím, že po dešti bude bláto. Jinak by mě to nenapadlo a byl bych v terénu nepříjemně překvapen :twisted:
Když je hnusně, na výlet třeba nejdu, ale ranní rozcvičku /procházku cca 10km zvládnutou do hodiny a půl/ si neodpustím ať je jak je... Teď je taky hnusně, -9, sníh, a i přesto jdu. Je to pohyb pro pohyb, tudíž tohle budu počítat taky. To mám za ten tok rovnej AT /cca 3500km/ jen v ranních procházkách.. Čili zbývá 10 tisíc km. Letos jsem dal 5-6 tisíc ve výletech /plus ty ranní cca 3500/. Hodně jsem letos jezdil na kole /to do výčtu nepočítám/. Další rok chcu taky jezdit, nebudu se v tomhle omezovat jen proto, že bych měl ujít 13 tisíc km pěšky.. Takže je otazný, zda těch 13 tisíc dám. Jak jsem říkal, nehodlám to průběžně sledovat. Jestli jsem splnil nebo ne, na to bych se rád podíval až na konci roku..
Naposledy upravil Etheric dne stř pro 14, 2022 5:28, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Chlubítko univerzální

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2022 5:26

Jak jsem psal, duveruj, ale proveruj. Celodenni trasy obvykle loguju Locusem v mobilu, vicedenni GPS loggerem, protoze vydrzi vyrazne vic na baterku. Doma si trasu stahnu do PC a rychle si ji projedu, jestli tam nejsou nejake ulety a ty pripadne vymazu (typicky "hnizdo", kdyz vlezes treba do budovy, tam klidne naskacou kilometry). Kdyz jsem spokojen, trasu si ulozim na disk a cisla zapisu do tabulky.

Locus v mobilu je lepsi, nez stary logger, vsak ma taky o 10+ let novejsi GPS chipset. Vetsinou staci odmazat zacatek a konec trasy na nadrazi, typicky to dela do 100 m, zbytek trasy je OK. Obcas se ale i tam nejaky ulet vyskytne, treba nekde ve skalach. Je ovsem potreba nastavit spravny interval logovani. Kdyz das moc kratky, tak ti trasa klidne naroste o 10 % jen na chybe z prilis castych vzorku. Mam nastaveno 10 m a 5 sekund, co prijde driv. Vysledky jsou trochu delsi, nez z loggeru, kde mam 10 m bez casu, ale rozdil jsou maximalne nizke jednotky procent. Pri nastaveni 1 m uz je ale rozdil znatelny. Ani nevim, jestli se to v hodinkach pro hipstery da nastavit, pochybuju, to by na ne bylo moc komplikovane a mohli by se zhroutit :twisted:

Prevyseni loguju hodinkama s barometrickym vyskomerem. Interval 60 sekund, s vysledky jsem spokojen. Timhle jsem se kdysi zabyval a bohuzel vyslo, ze prevyseni je neprimo umerne intervalu a s jeho zkracovanim roste nade vsechny meze. Nic jako spravny interval neexistuje, zalezi na presnosti a stabilite vyskomeru, cim mensi, tim je potreba interval delsi. Tohle asi jedine vyzkouset s konkretnima hodinkama, rozumne bude neco mezi 10 a 60 sekundami.

Excel neni zadny dinosaurus, ale skvely pracovni nastroj. Je ovsem potreba se s nim naucit pracovat :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Chlubítko univerzální

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2022 5:31

Etheric píše:Teď je taky hnusně, -9, sníh, a i přesto jdu. Je to pohyb pro pohyb, tudíž tohle budu počítat taky.

Tohle je naopak skvele, uz 4 dny super pocaci na chozeni. Hnusne to bylo predtim, kdyz bylo mazlave blato. Ted to konecne zamrzlo a chodi se podstatne lip. Vcera jsme byli vecer, bylo krasne, -12, hvezdy a trocha prasanu, co chtit vic ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Chlubítko univerzální

Příspěvekod Etheric » stř pro 14, 2022 5:40

Locus ani nic jiný v mobilu jsem nezkoušel, jen mapy.cz. Nechápu, proč by při kratším intervalu měla trasa narůst - mělo by to naopak být úplně přesně zaznamenaný, ne? Kde je tu chyba?
Převýšení v ČR nebude stačit ze zaznamenaný trasy, např z Locusu?
Měřit to aplikací na mobilu, výškoměrem a následně všechno zaznamenávat nejsu ochoten. Musí se to dělat samo, a musí to být přesný. Pokud toho ještě v roce 22 nejsme schopni, je to s podivem..
Excel vůbec neumím, tyhle věci nejsou pro mě..

mike píše:bylo krasne, -12, hvezdy a trocha prasanu, co chtit vic ;-)

Nebylo krásně, bylo zima :twisted: ale jo, chodí se líp, než v tom marastu. Je to tvrdý, většinou to ani neklouže, ale místy to bez nesmeků nejde.
Co víc chtít? Já bysem chtěl takových 27 stupňů, to je tak akorát, kdy mi je fajn jen v triku :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Chlubítko univerzální

Příspěvekod Etheric » stř pro 14, 2022 5:51

Btw, pokud by měl být na hodinkách sekanec +-10%, tak jsou zbytečný, s podobnou přesností spočítám ušlou trasu podle spotřebovaný obuvi..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Chlubítko univerzální

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2022 5:54

Etheric píše:Locus ani nic jiný v mobilu jsem nezkoušel, jen mapy.cz.

Locus je vyrazne lepsi. Doporucuju Pro verzi, za tech par stovek to stoji. Nejdriv muzes vyzkouset free verzi a pak pripadne upgradovat.

Etheric píše:Nechápu, proč by při kratším intervalu měla trasa narůst - mělo by to naopak být úplně přesně zaznamenaný, ne?

Ne. To je prave ta chyba uvazovani, ktere se mnozi dopousteji. V podstate jde o paradox delky pobrezi, kde se zkracujicim se meritkem (a tady je interval meritko) roste vysledek do nekonecna. Tady se k tomu navic pridavaji chyby mereni. Vem si, jakou vzdalenost ujdes za sekundu a jaka je presnost GPS. Jeste vic se to projevi u prevyseni, jelikoz stoupas pomaleji. A ty chyby se kumulativne nacitaji tj. cim vic vzorku, tim vetsi kumulativni chyba.

Etheric píše:Převýšení v ČR nebude stačit ze zaznamenaný trasy, např z Locusu?

V CR ano, jestli mas v mobilu barometricky vyskomer.

Etheric píše:Musí se to dělat samo, a musí to být přesný. Pokud toho ještě v roce 22 nejsme schopni, je to s podivem..

To neni s podivem, ale z principu veci. Viz vyse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Chlubítko univerzální

Příspěvekod mike » stř pro 14, 2022 6:08

Etheric píše:Btw, pokud by měl být na hodinkách sekanec +-10%, tak jsou zbytečný, s podobnou přesností spočítám ušlou trasu podle spotřebovaný obuvi..

Neni +-, ale jen plus. Jinak by to tak nevadilo, dlouhodobe by se vyrusila. Tady proste naskakuji falesne kilometry a to nechces. Teda, aspon ja ne, hipster bude sdilet na FB, jak je skvely :twisted:

Neni to vseobecne, bude zalezet na spouste veci. Hlavne na bazmeku, kterym logujes, na terenu, na pocasi, ale i na nahode. Z mych zkusenosti jsou nejhorsi lokalni ulety, kde je spatny signal, tam to umi naskocit hodne. Klidne muzes mit 10 tras, ktere budou v pohode a pak ti na jednom miste naskacou kilometry i vic. U mne je to typicky kdyz se v Alpach stavim na chate na jidlo. Obcas se mi to stava v Ceskosaskem Svycarsku, kde jsou uzke kanony ve skalach a tam dost zalezi, kde jsou zrovna druzice. Nekdy je log v pohode, jindy je ve stejnych mistech ulet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Chlubítko univerzální

Příspěvekod Mawenzi » stř pro 14, 2022 7:43

pak by ethericovi stacilo cokoli v mobilu, vyexportovat do gpx a napr. v gpseditsoftu jen vzdy trasu "vyhladit".

nebo si zmerit delku kroku a na tom 10km useku ladit na hodinkach delku kroku tak, az bud epresne sedet.

tohle podle me lip odstini odchylky, protoze nekdy bude mit delsi krok na pekne ceste a v terenu kratsi...

ja v hodinkach orientacne pouzivam prave kimometraz podle poctu kroku.

nicmene i z garmina by sel ten gpx vyexportovat?

nejvetsi rozdily mam pri postavacich vyletech, kdyz sem treba v sobotu byla v praze na lednackovi dost sem postavala a delala hodne malych kroku + kus normalne ujiti kolem druhyho rybnika. logger rika 9,3 a kroky na garminech 11,5. 2km sou velka sekera a i cesta na zastavku, z ni, do alberta a kroky po penzionu jsou maximalne 500m. takze 1,5km na tomhle je velkej rozptyl.

naopak treba vylet pred covidem natezko, kdy sem vlastne bez loggeru nesla, krom treba odskoceni do lesa, kdy batoh nechavam u cesty, logger rika 34,4 a kroky 36 km, coz je pomerove mensi odchylka a na tu vzdalenost to klidne mohlo hodit 1,5 km jit 4x na WC a chodit po bille bez krosny, kterou hlidal kamarad + rano 10 min korzovat po perone...

ty kroky se daj vylatit jeste trochu lip, jinak ale gpx z garminu mam zkusenoat od znamych ze na 24km oni maji 27km... protoze gps ustreluje, v kanonech, u skal... a pokud clovek trochu gpx neprojde a neupravi, tak mi prijde skoro spolehlivejsi pouzivat ten krokomer.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Chlubítko univerzální

Příspěvekod milarepa » stř pro 14, 2022 7:55

tak je vidět, že mike absolutně nemá páru, jak funguje outdoorový hipster, ten by si totiž nikdy nepořídil výběhový model Garminu určený do města ........my máme všichni Fenixy, převážně už poslední Fenixy 7, a to je už trochu jiná liga..............přesnost nových sensorů udělala velký kvalitativní skok - snímač tepové frekvence je už víceméně na úrovni hrudního pásu, přesnost GPS, kdy je tam automatický výběr vždy toho nejlepšího signálu ze všech satelitů a ze všech frekvencí je super, navíc to i dost šetří baterku.........výškové metry jsou také přesné, často jsem si na různých výškových kótách ověřoval aktuální stav na hodinkách, a sedělo to..........samozřejmě v různých podmínkách - mlha, déšť, mráz, orkán..........a bez připomínek............

nedávná aktualizace nám teď přidala možnost sledování svého výkonu ve Wattech, což oceňuju, bo jsem uvažoval, že bych si kvůli tomu pořídil Stryd, a tak mám ušetřených 7 tisíc.... ..teď se ještě s tou novou metrikou musím naučit zacházet, bo běhat podle Wattů je v terénu to nejlepší a nejpřesnější měření.............na silnici stačí běhat podle tepovky a tempa, v terénu ale výkon funguje jinak.....navíc Garmin do toho započítává i sílu větru...

a když outdorový hipster zabloudí v neznámém prostředí, třeba někde v litevských nekonečných rovinách, kde je všechno stejné, tak není nic snadnějšího, než si na mapě v hodinkách kliknout na "zpět na start", tudíž nemusí volat vrtulník....., který by mu stejně byl k hovnu, bo si nepamatuje ten krkolomný název místa, odkud před několika hodinami vyběhl....

vůbec nás neznáš....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Chlubítko univerzální

Příspěvekod Mawenzi » stř pro 14, 2022 8:08

milarepa
to je slusnej skok, kamarad ma ty garmin fenix 5, dal za ne snad 15 nebo takovou silenou castku, tak me prekvapilo, ze tak ustrelujou

ale zas 5 let je 5 let ato dneska neni vubec malo u vyvoje nekterych technologii, je dobre, ze se to zlepsuje a zpresnuje.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Chlubítko univerzální

Příspěvekod oodoow » stř pro 14, 2022 8:58

mike píše:Hipster mode ON

Blbe je, ze chyby jsou kumulativni a jen do plusu. Videl jsem levnejsi Garminy v akci a za "spravnych" podminek bude chyba klidne v desitkach procent. Ale zas si muze clovek libovat, jak mu to naskakuje Ja teda radej skutecnost. Cislum, ktera lezou z krabicky, v principu neverim. Casto jsou spravna, ale obcas to pekne ulitne. Duveruj, ale proveruj.


Excel boomer mode on :twisted: Asi máš hodně času, ostatní tolik času na blbosti nemají, takže si věci automatizují. :wink: Jebat se po každé aktivitě s excelem, to by mě fakt mohlo. :D

Jinak že ti přeskočí gps kvůli skalám někam do pryč a zase zpátky už umí sw pořešit. Není to zas tak těžký, protože je celkem jasný, že se tak rychle nikdo nemohl doopravdy pohnout.
V Saském Švýcarsku si pamatuju, že tam byla místa, kde nebyl gps signál na mém starém garmin etrex přístroji vůbec, ale už je to hodně dávno a snad technologie od té doby pokročila.

Občas někdy něco uletí, ale mě zajímají dlouhodobé trendy a tam je velice dobře poznat, jak moje výkonnost závisí na tom, kolik jsem nachodil / naběhal.

Jinak běh se tam dá vyfiltrovat snadno https://imgur.com/a/oEGBWVf
Je z toho vidět, že 2018 byl můj nejlepší rok, hlavně v průměrné rychlosti je obrovský rozdíl. Rychlost určuje jak dlouho po tom člověk regeneruje a rozdíl a 5.48km/h vs 8.48km/h je propastný rozdíl co se týká zátěže na organismus a tím pádem tréninkového efektu.

milarepa píše:mike absolutně nemá páru

Nemá no, je prostě zatvrdlý ve svých názorech, které si kdysi udělal. Stává se to bohužel s přibývajícím věkem, že lidi ztrácí nějakou tu elasticitu myšlení a prostě si sedí na svém, i když svět kolem už je dávno jinde.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Treking