Evidence prošlých tras

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod apuka » stř srp 30, 2017 14:07

Jasne, kazdemu vyhovuje neco jineho. Ja - i kdyz mam Pro verzi - vyuzivam Locus jenom pro logovani (a jen malokdy na rozhodnuti, kudy dal, kdyz zrovna nemam mapu a neni jasna cesta nebo spise, kdyz musim zmenit puvodni zamer). Na mapy.cz mne uplne nesedi ovladani - ale u nekoho to muze byt naprosto odlisne. A u nove verze (s palnovanim) mne docela nastvalo, ze mi jednoduse smazalo stazene mapy a znovu si je stahnout se mi podarilo az po odinstalaci, nekolikanasobneho restartu telefonu. A to, co jsem mel stazene v celkove velikosti predtim kolem 1 GB, ma ted 8GB+. Jasne, mohou tam byt nejake vetsi podrobnosti, hlavne v mestech, ale v horach, kvuli cemu to tam mam jsou ty same OSM mapy jako predtim - a lepsi jednoduse na ne nesezenu. Kupodivu na Locus mam taky OSM mapy (z ruznych zdroju), ale jejich kvalita (podrobnosti, vrstvy) je uplne jinde, mnohem vys.
Kazdy by mel vyzkouset vice moznosti a vzit si, co jemu nejvice vyhovuje. Krome techto dvou aplikaci je tisic jinych, vcetne moznosti map, kazda ma neco plus a neco minus.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » stř srp 30, 2017 15:53

Miras píše:Srovnávat spotřebu aplikace na různých mobilech s různým využitím je totálně nevypovídající.

Asi tak. Zvlast na zbyvajici procenta. Jina kapacita baterky, jine periferie, jine bezici aplikace, jiny GPS chipset... Jedine, co by melo trochu smysl, by byla vydrz s GPS a bez ni za jinak stejnych podminek.

Miras píše:Největším žroutem energie je zpravidla displej, samotná GPS ve srovnání s tím nežere skoro nic, i když běží nonstop. A nemyslím si, že by na to měla podstatnější vliv konkrétní aplikace, použitá k logování.

Jenze displej pri nepouzivani zhasne a pak uz muze byt spotreba GPS vyznamna. Na aplikaci zalezet muze, zalezi, co s tou GPS dela a jak vyuziva jeji setrici rezimy. Kdyz treba loguje jednou za minutu a mezitim GPS uspi, tak bude spotreba vyrazne mensi, nez kdyz ji necha bezet v plnem modu a bude logovat kazdou sekundu. Takze zalezi nejen na aplikaci, ale i konkretnim nastaveni (kdyz se to nastavit da).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Miras » stř srp 30, 2017 18:04

mike píše:Jenze displej pri nepouzivani zhasne a pak uz muze byt spotreba GPS vyznamna.

To je sice fakt, ale když telefon zároveň používáš k navigaci a občas na něj koukneš, tak pořád i rozsvícení displeje "na chvilku jednou za čas" sežere v součtu víc energie, než GPS, která běží celou dobu v kuse.
mike píše:...a mezitim GPS uspi...

Nevím, ale nevylučovalo by se tohle náhodou tak trochu s logováním? Nemusela by GPS po probuzení náhodou znovu hledat fix? Což pokud se nepletu, je jedna z energeticky nejnáročnějších činností, plus je krátce po získání fixu přesnost GPS zpravidla horší.
Když si tak vybavuju starší časy, kdy jsem Locus využíval intenzivněji i k navigaci, tak si vzpomínám, že asi nebudu daleko od pravdy. Protože je fakt, že tam někde bylo nastavení, zda GPS nechávat zapnutou pořád, nebo při vypnutým displeji vypínat. A jak nad tím tak uvažuju, vybavuju si, že ta volba s vypínáním GPS při vypnutým displeji byla dost nepoužitelná, protože jsem pak po každým zapnutí displeje dobu čekal, než se chytnul fix.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » stř srp 30, 2017 18:53

len taka zaujimavost...

Trasa (Route) naplanovana v mapy.cz: 22.7km, Stupanie 3656m
Trasa exportovana z mapy.cz a otvorena v Locuse: 22.7km, Stupanie 2396m

Trasa (Track) realne prejdena a zaznamenana Garmin Oregon 300
GPX subor otvoreny v:
mapy.cz: 23.96km, Stupanie 3694m
Locus: 23.96km, Stupanie 2415m

Viking GPS: 23.99km, Stupanie, 2915m
Google Eart (Elevation Profile) 23.9km, Stupanie 2496m

Garmin Trip Computer: 25.45km, Stupanie 2636m
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » stř srp 30, 2017 19:02

No vidis, potrebujes barometricky vyskomer ;-) IMO je to blbe vsechno a realne prevyseni bude pod 2000 m.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » stř srp 30, 2017 19:08

Miras píše:To je sice fakt, ale když telefon zároveň používáš k navigaci a občas na něj koukneš, tak pořád i rozsvícení displeje "na chvilku jednou za čas" sežere v součtu víc energie, než GPS, která běží celou dobu v kuse.

Jo, ale ono se to scita.

Miras píše:Nevím, ale nevylučovalo by se tohle náhodou tak trochu s logováním? Nemusela by GPS po probuzení náhodou znovu hledat fix? Což pokud se nepletu, je jedna z energeticky nejnáročnějších činností, plus je krátce po získání fixu přesnost GPS zpravidla horší.

Moderni chipsety jsou na tohle optimalizovane a umi dva typy fixu, uplny cold fix, ktery trva mozna i 30 sekund a hot fix, ktery je do sekundy. GPS neni uplne vypnuta, je v low power rezimu a po probuzeni se rychle chytne. Myslim, ze se to vyplati uz pri logovani v radu jednotek sekund. Normalne ti bohate staci 5, ale klidne 10 - 20 sekund, takze usetris. Sam pouzivam logovani po 10 m a kdyz mam zapnuty druhy logger, tak po 8 sekundach. Oboji staci uplne v pohode.

Miras píše:A jak nad tím tak uvažuju, vybavuju si, že ta volba s vypínáním GPS při vypnutým displeji byla dost nepoužitelná, protože jsem pak po každým zapnutí displeje dobu čekal, než se chytnul fix.

Tak to driv bylo, ale doba se meni. Treba Sirf IV je optimalizovany prave na minimalni spotrebu, protoze se dava do hodinek, a tohle je jeden ze zpusobu setreni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » stř srp 30, 2017 19:43

mike píše:No vidis, potrebujes barometricky vyskomer ;-) IMO je to blbe vsechno a realne prevyseni bude pod 2000 m.
No neviem, kedysi som videl na jednej ture co produkovali Suunto Core a bola to dost velka "tragedia", to uz aj ciste GPS bolo ovela presnejsie, najviac sa priklanam ku Garmin Trip Computer.
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » stř srp 30, 2017 20:13

Nevim jak Core, ale moje X6 meri prevyseni a profil trasy velmi slusne. Pouzivam je uz 15 let. Nelezou z nich zadna hausnumera, jako z GPS. Prevyseni podle GPS je nepouzitelne, prevyseni podle SRTM (coz jsou ta prepocitana data treba z Locusu) je pouzitelne jen v relativne "hladkem" terenu bez ostrejsich kopcu tj. v typicke CR krajine. V Alpach, ale ani v Tatrach, to pouzitelne neni. Kdysi jsem sel daval tabulku s porovnanim s barometrickym vyskomerem. U nas to celkem slo, v horach moc ne.

Tu trasu jsi sel? Kdyby mela opravdu 2500 a vic metru prevyseni, tak nebudes tyden chodit. Jestli teda nejsi oodoow ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » stř srp 30, 2017 20:35

siel a v teniskach :) za 08:13, woodoo nepouzivam, ale na taketo veci trochu trenujem
http://utrack.crempa.net to spocital na 2912m...
mozem Ti poslat GPX a mozes to skusit "spocitat"
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » stř srp 30, 2017 21:04

Zkus GPX zazipovat a prihodit sem jako prilohu (nebo ti muzu dat mail). Nedelal bych si velke nadeje, ale treba z toho neco poznat pujde.

slash1111 píše:http://utrack.crempa.net to spocital na 2912m...

Ten pocita ciste rozdily vysek z GPX, takze z GPS bez barometrickeho vyskomeru lezou nesmysly.

Nevim, mozna jsi tak dobry, ze bys za 8 hodin 2500 nahoru a dolu dal, ale 99.99 % lidi by to zabilo ;-) Idealni by bylo, kdyby mel nekdo stejnou trasu zaznamenanou z barometrickeho vyskomeru.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Miras » stř srp 30, 2017 21:35

Jsem teď zrovna nad těmi nastoupanými metry taky dumal a říkal si, že je to taky asi dost relativní pojem.
Když jde člověk nějakou "normální" krajinou, kde se jde tak nějak plynule, chvilku do kopce a chvilku z kopce, tak by ty výsledky i při různých metodách měření měly být řekněme podobný.
Ale co něco hodně členitýho, kde se pořád něco přelejzá? Když jdu trasu, kde je co kus metr či dva vysoká překážka? Vrstevnice to nezachytí, podle nich jdu prakticky po rovince. Když ale budu mít na ruce hodinky s nějakým hodně citlivým barometrickým výškoměrem a budu při přelejzání podobných překážek zvedat ruce nahoru, abych se přidržel a pak např. při seskakování dolů půjdu rukou k zemi, neukážou mi hausnumera spíš ty hodinky? Nebo jak pak člověk může vědět, co je "správně"? :)
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » stř srp 30, 2017 22:08

Spravne. Jde o vzorkovani. Na prvni pohled to vypada, ze cim casteji, tim lip, ale neni to tak. Jednak nemusi byt barometricky vyskomer uplne stabilni a takhle by se kumulovaly chyby a jednak to, co pises. V podstate je to podobne paradoxu mereni delky pobrezi -- cim mensi meritko pouzijes, tim vetsi delku nameris a neni zadne cislo, ke kteremu by delka konvergovala, neustale se zvetsuje. Protoze tvar pobrezi ma fraktalovou strukturu a ta jde v podstate do nekonecna. No a tady to bude neco podobneho, cim castejsi vzorkovani, tim vetsi vysku nameris. Takze se musis rozhodnout, co vlastne chces merit, pohyby rukou to urcite nejsou :)

Sam vzorkuju po 60 sekundach, prijde mi to dostatecne presne a zaroven se mi vejde do pameti 200 hodin zaznamu, coz staci i na delsi akce (moje hodinky jsou z dob, kdy pamet byla vzacnejsi). Urcite existuje teren, kde to cast vysky ubere, ale takovy je pro mne netypicky.

"Spravne" je IMO merit pokazde stejnym zpusobem, abys mel porovnatelne vysledky. Nakonec, o nic jineho nejde, ne? Absolutni cislo zas tak moc neznamena, spis te zajima, o kolik (procent) jsi letos naslapal vic, nez vloni. Takze jde spis o to se zamyslet, co vlastne chces merit a vzit v uvahu presnost metody a jeji pripadne chyby. Zaroven by vysledky mely nejak odpovidat ocekavani. Kdyz vylezu na kopec vysoky 1000 m a po ceste nebudou zadna klesani, cekam namerene prevyseni 1000 m a ne treba 1100.

Mam vyzkouseno, ze tech 60 sekund na mych hodinkach odpovida ocekavani podle mapy a v rozumnem terenu i podle jinych metod. Kdyz prepnu na 10 sekund, tak uz je namerene prevyseni vetsi, tusim asi o 5 - 10 % a predpokladam, ze je to hlavne kumulaci chyb.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » stř srp 30, 2017 22:19

Jeste trochu jinak. Bezny turista za hodinu nastoupa 400 m, takze jde asi 7 m/min. Ja ted chodim v prumeru 8 - 10 m/min, useky se stalym stoupanim do 14 - 15 m/min, kdyz jdu (mensi) kopec na cas a na krev, tak mam maximum okolo 24 m/min. Hodinky maji rozliseni 1 m. Za 60 sekund tedy jdu o rad vic, to je v pohode, chyby se eliminuji. Za 10 sekund se ale dostavam na hranici rozliseni a to uz dobre neni, pak se muzou chyby kumulovat i pri stalem stoupani. Optimalni by bylo asi tak 30 sekund, ale to hodinky neumi, a tak si vystacim s 60. Umi i 2 sekundy a tam uz jsem pod rozlisenim i pri nejvyssi rychlosti, natoz pri standardni. Vsak je to taky pri pokusech znat, z toho uz lezou na prvni pohled spatna cisla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » čtv srp 31, 2017 21:03

slash1111 mi poslal GPX log (viz vyse) a je to docela zajimave a muze poslouzit jako pekna ilustrace k uvaham v prechozich prispevcich. Beru zpet, co jsem psal o prevyseni pod 2000 m, uz hruby odhad z logu dava pres 2300 m. Je fakt tak dobry :smt023

V logu jsem si jako prvni veci vsimnul, ze vyska je podezrele hladka, takhle nevypada typicky log z GPS. No a ukazalo se, ze Oregon 300 ma barometricky vyskomer :) Teoreticky by tedy prevyseni melo byt spravne, ale prakticky se projevily efekty, o kterych jsem psal vyse. Vyskomer neni uplne stabilni (horsi, nez Suunto) a loguje se v prilis kratkem intervalu, takze chyby se kumuluji a prevyseni je nesmyslne vysoke. Je to videt pri blizsim pohledu na data. Vyska obcas znicehonic skoci nekolik metru dolu nebo nahoru, coz dela typicky nestabilni vyskomer (u Suunta kdyz dochazi baterka) a pak se zas postupne srovna. Jenze se to pricte k prevyseni a jelikoz je toho hodne, rozdil neni maly.

Prohnal jsem log nekolika filtry a vysledky vypadaji takto:
oregon300.jpg
oregon300.jpg (14.62 KiB) Zobrazeno 22728 krát

60 sekundovy interval jsem vzal jako zaklad, jelikoz ho sam pouzivam. Vysledek vypada docela realne. Dal je videt, jak se se zmensovanim intervalu/meritka prevyseni zvysuje. V poslednim sloupci je puvodni nefiltrovany vysledek.

Ktere z cisel je "spravne" nevim, viz prispevek vyse, zalezi na definici "spravne". Zustal bych u tech 60 sekund a "spravne" bude neco mezi 2400 - 2500 m.

Taky zalezi na tom, co tam garminaci vlastne provadeji. Jelikoz slash1111 puvodne ani nevedel, ze to barometricky vyskomer ma, tak tam asi probiha nejaka automaticka kalibrace podle GPS a ta muze s vysledkem taky pekne zacvicit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » ned zář 3, 2017 19:39

Zrovna jsem editoval sve trasy z posledni akce v Alpach. Zasahu nebylo moc, ale byly nutne. Maly priklad pro ty, co veri cislum z krabicky:
hnizdo.jpg

Konec trasy, vlezl jsem do penzionu a GPS vypnul az po nejake dobe. Odmazanim hnizda se trasa zkratila o 3.5 km. Kdyz se clovek stavi nekde na chate, muze to udelat to same.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » sob zář 16, 2017 3:32

TVL, garmini programatori... posledni verze BaseCamp. Select multiple points to view statistics or click here for summary. Chci videt summary, tak klikam, ale nic se nedeje. Kdyz mne to prestane bavit, tak prepnu na graf v druhem tabu, za chvili se vratim a ejhle, summary tam je. A ano, kdyz ho chci videt, musim tam nejdriv kliknout, pak prepnout do druheho tabu a zpatky. No, vlastne muzu byt rad, ze nemusim obehnout stul trikrat dokola proti smeru hodinovych rucicek... #-o

Musim uznat, ze jsou opravdovi mistri v tom, jak zkurvit uz zkurvene ovladani. I to, co ve starem MapSource jeste jde celkem logicky, tady uz ne. Jak otevrit okno s GPS daty jsem si musel najit Googlem, neprisel jsem na to... Double click na trasu v seznamu, coz fungovalo driv, asi bylo moc logicke, a tak to zrusili (a nedela to nic). Stejne jako polozku v right click menu a v druhem taky :roll: Funguje double click na libovolny bod na trase, ale ne, ze by to skocilo na ten bod v seznamu, jako driv (pres right click menu), pekne na zacatek #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » sob zář 16, 2017 6:45

a preco (na co) ten BaseCamp vobec pouzivas?
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » sob zář 16, 2017 22:55

Pouzivam MapSource. Na editaci zaznamu z GPS. Je to prekvapive jediny sw, co jsem nasel, ktery umi zaroven zobrazit data z GPX a mapu a s temi daty snadno pracovat. Takze vycisteni celodenni trasy je pro mne otazka chvilky. Viz obrazek vyse, ten je prave z MapSource. Cele "hnizdo" si jednoduse oznacim, vymazu a hned vidim vysledek: vyrobi to pauzu.

BaseCamp (naslednik MapSource) jsem si pokusne nainstaloval vcera, jelikoz jsem se chtel kouknout, jestli tam neco nevylepsili. Jo, nektere veci to umi zobrazit o neco lip a navic umi rozumne pracovat i s vyskou, coz se hodi, kdyz mas data z GPS s barometrickym vyskomerem. Tohle je fajn, ale bohuzel to zabijeji chyby a priserne ovladani :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » ned zář 17, 2017 6:46

Práve na tento účel ja používam ten Viking...
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » ned zář 17, 2017 22:34

Mozna mi neco zasadniho uniklo, ale kde umi Viking zobrazit tohle? Umi par uzitecnych veci a obcas ho kvuli tomu pouziju, ale editace jen na mape mi nestaci.

BTW, funguje ti DEM download? Mne ne a jestli spravne chapu, tak je to timhle. Servery s DEM daty presly na HTTPS a Viking ma v sobe natvrdo HTTP. Uz to opravili, ale bohuzel neupdatovali binarku a mne se nechce rozchazet lokalni buildovani...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » pon zář 18, 2017 7:32

Myslis statistiky celej trasy, alebo aj jednotlivych bodov?
Ak trasy, tak ta tam je + grafy...
Stats.png


A DEM download mi tiez uz teraz nefunguje, ale da sa urobit rucnym ulozenim .hgt suborov na disk...
DEM.png
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod apuka » pon zář 18, 2017 9:11

Nechci mluvit za mika, ale myslim si, ze mel na mysli tabulky jednotlivych bodu. To je vec, kterou jsem nikde jinde nez u Basecampu nebo Mapsource nenasel ani ja. A pritom je to jedna z nejuzitecnejsich veci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod wawrik » pon zář 18, 2017 9:36

Obslužný soft ku Qstarzom dokáže zobrazovať priamo RAW dáta, vrátane všetkých DOP a údajov satelitov, ak to máš v logovaní zapnuté. A body sa dajú jednoducho upravovať preťahovaním vo wysiwyg editore, podobne ako v mapsource/basecampe, akurát podklad môže byť priamo satelitná fotka.
QstarzRaw.jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » pon zář 18, 2017 11:06

Moja "analyticka zaluba" teda nesiaha tak hlboko, aby som si chcel studovat nejaku tabulku jednotlivych bodov :)
(co uzitocne sa da z tej tabulky dozvediet?)

Vo Vikingovi sa tie udaje daju zobrazit pre jednotlive body (a rovno ich aj upravovat, vratane presuvania v mape).
A ako podklad sa da dat Bing satel. mapa.
Point.png


Alebo cely gpx subor sa da normalne otvorit v Exceli.
Excel.png


tym nechcem povedat, ze Viking nahradi nejakemu expertovi BaseCamp/MapSource, mne na moje pouzitie vsak vyhovuje na 90%...
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod apuka » pon zář 18, 2017 11:37

Vsak Ti nikdo nebere, ze TI Viking slouzi dobre, to je v poradku.

V takove tabulce se nejlepe a nejrychleji odstranuji nesmyslne vykyvy/skoky. Hned vidis napr. zes za 10 vterin "vyletel" o 150m vys nebo niz a za dalsich 20 vterin zase vratil. Toto na mape nevidis.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » pon zář 18, 2017 17:58

Presne tak. Na jednom monitoru mam okno s daty a na druhem mapu. Na mape prohlizim trasu a kdyz vidim podezrele misto, kouknu na nej v datech a obvykle je hned jasne, jestli je tam problem nebo ne. Kdyz oznacim vic radku, tak to zobrazuje summary pro oznacenou oblast a zaroven je to ten usek zvyrazni na mape, to se taky docela hodi. Diky tomu mam celodenni trasu zpracovanou za chvilku, kdybych mel jen mapu nebo jen data, tak mi to zabere mnohem vic casu.

Vyska toho krome extremnich pripadu obvykle moc nerekne, z GPS je mizerna, ale ulety jsou skvele videt na rychlosti. Ulitly bod ma klidne pres 100 km/h, to je jasna chyba. Nebo kdyz jdu z hor a jeste nekde nahore stopnu auto. Potrebuju ten usek odmazat, na mape to videt neni, ale v datech snadno najdu podle rychlosti, kde jsem nastoupil. Atd, atd.

Ad DEM: jasne, ze mu ty soubory muzu podhodit rucne, ale je to otrava. Zvlast kdyz si je neumi najit sam, presto, ze je tam ma...

@wawrik: mene je nekdy vice, tohle uz je hodne neprehledne. To uz bych si to zrovna mohl otevrit v Excelu nebo koukat na NMEA vystup, kde mam taky uplne vsechno. Jak nemam Garmin rad, tak zrovna tuhle cast se jim podarilo udelat celkem pouzitelne. Ne ze by se nekdy DOP hodnoty nehodily, ale je to tak malo (jednou za nekolik let), ze mi nevadi si takovou cast najit v raw datech (v textovem editoru).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod slash1111 » pon zář 18, 2017 19:07

Tak podozrive miesta (vyska, rychlost) si ja ked/tak pozeram v grafoch (a kliknutim v grafe mi v mape vyberie ten bod...)

DEM: toto je to co sme uz riesili... Ty si kazdy .gpx otvaras ako novy subor. Ja mam jeden .vik subor v ktorom mam nastavene podkladove vrstvy (mapy + lesne cesty + DEM) a do tohto .vik suboru si importujem .gpx subor prejdenej trasy, takze nic nemusim nastavovat...
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » pon zář 18, 2017 20:21

I to se da, ale mne proste prijdou data lepsi a prehlednejsi.

Aha, mas pravdu, ta moje pamet... Kdyz ja Viking pouzivam jen obcas a pro pomerne vzdalene oblasti, a tak nestoji mi za to delat .vik.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod budo » pát srp 31, 2018 15:28

Zdar. Žena si pro psa koupila Mishiko. Je to v zásadě čudl na sledování polohy. Ale vzhledem k rychlosti vybíjení to asi nebude vhodný pro celovíkendový výšlapy. Spíše to asi bude vhodný pro dohledání psa, pokud se zaběhne. Ještě jsem nedočetl celý návod (který btw. obsahuje místo některých důležitých informací spíše marketingové okecávky). Ale zřejmě bude horizont využití reálně 1 den a to i pokud člověk nebude v mobilu pouštět aplikaci, do které to přes nějaký cloud synchronizuje data.

No a tak mne napadá, jestli by se pro logování delších tras nedal použít ještě gps logger. Co je k dnešnímu datu nějak rozumné řešení v poměru cena / výkon? Nikdy jsem tohle téma nesledoval, tak začínám číst odzadu (kvůli datumu), ale přesto dotaz položím pro případ, že někdo máte aktuální přehled o tom, co rozumné je k mání a doposud jste to tu neprobírali. Díky.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

GPS track - optimalizace, šum a přestávky

Příspěvekod FrantaKrajta » pon led 28, 2019 15:35

Neznáte někdo nějakou dobrou online službu (nebo klidně program/skript/etc...), která by uměla dobře optimalizovat gpx GPS tracky, tj. zahladit nesmyslný šum a výkyvy lokace okolo bivaku, chaty a pod., když kolísal signál, "vymazat" přestávky bez pohybu z průměrné rychlosti a podobně?

Jde to trošku přes Strava.com, ale
1) jen online
2) z gpx jen manuálně, ale aspoň jsou tam místa se šumem dobře vidět podle náhlých výkyvů v grafu
3) nepodařilo se mi dosud přes jejich hrozné ovládání splitnout víc, než jeden úsek, což nestačí

I když mám nastavený tracker jak nejlíp umím, stejně mi když je slabý signál (třeba na zastávce uvnitř boudy, bivaku, nebo jen v místech se slabým příjmem) skáče lokace tak, že jsou data nepoužitelná (jen za přespání při slabém příjmu to přidá několik klidně několik kilometrů).

Dík
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

PředchozíDalší

Zpět na Treking