Evidence prošlých tras

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod karaya1 » úte dub 26, 2016 17:54

Ono dost záleží i na "štěstí", s kamarádem máme stejné běžecké hodinky a na výběhu (cca 22 km) jsme schválně průběžně porovnávali hodnoty. Přestože jsme měli prakticky stejné tempo a moc jsme se od sebe v kopcích nevzdalovali, "vedl" jsem chvíli po startu o tři sta metrů, pak se to dlouho ustálilo a pak mě zase on "předběhl" nakonec až o půl kiláku (přičemž tempo měl v jednu chvíli - kdy mu to asi v lese ustřelilo - kolem tří minut na kilák...). Pak jsme porovnávali výšku - u něj cca +750 m, u mě cca +550 m a podle map něco přes tři sta. Přičemž profil na mapách přesně (hladce) odpovídal, v našich lozích byly zuby (sice malé, ale byly).

Holt záleží na anténě, na okolních podmínkách, počtu viditelných satelitů, jak to mají konkrétně udělané (což se dozvědět nejde ani z technických specifikací čipsetů)... Proto toužebně čekám na logger, který by kromě GPS uměl i GLONASS - MTK už má na trhu čipset víc než dva roky, ale aby ho nacpali do loggeru, to ne. Jediná inovace M-3000 oproti M-1000C je aktuální verze modrozuba ](*,) Přitom jak se azbuk začíná rozlézat po světě a modernizuje železo, tak to začíná být i docela použitelné :roll:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod draconis » úte dub 26, 2016 19:03

Díky všem za odpovědi.

mike píše:Jestli si ale myslis, ze tam jen nahrajes trasu a budes mit presna cisla, tak budes zklaman. Trasy maji chyby, obcas uleti a v clenitem terenu ti zadne GPS zarizeni presny zaznam neudela.

Ty obecné záležitosti (např. ohledně signálu) jsou mi jasné, přece jen nejsem úplný začátečník... :)

Víceméně si od loggeru slibuju hlavně nenáročný provoz stylem zapnout-jít-vypnout aniž by mi to vybíjelo telefon a snad taky trochu přesnější logování. Jinak si v podstatě nemám na co stěžovat, aktuálně používám starý Samsung Galaxy S2 (i9100), který jsem rootnul, instaloval modifikaci GPS Control SiRF StarIV a v kombinaci s appkami GPS Status a GPS Aids musím říct funguje naprosto uspokojivě. O dost lépe než předchozí předpotopní SE Xperia X8.

Dále mám outdoor navigaci Garmin Oregon 300 a údaje z ní a mobilu jsou prakticky identické, rozdíly jsou maximálně v řádech procent, většinou tak max. 5%, převážně však skoro stejné.

mike píše:Samozrejme muzes jako bezny frikulin akorat nahravat trasy na web a jasat nad cisly nebo koukat na cisla, co lezou z krabicky/telefonu. Kdyz ti nevadi, ze treba 20 km trasa po rovine podel Vltavy ma 1100 m prevyseni (mam takovou)

Rozhodně mi nejde o to dávat trasy na web a onanovat nad čísly. Chystám malý web, kde bych rád shromažďoval různé tipy na výlety a mimo jiné bych tam rád měl i logy z GPS, na základě kterých by se vygenerovala vyznačená trasa na mapě a nějaké základní informace o prošlé trase - celková délka, převýšení, celkový čas apod.
Tyto údaje by měly sloužit zejména pro návštěvníky pro lepší představu ohledně trasy a její náročnosti. Nikoli pro mě, abych si naháněl ego na tom, že jsme to prošli o půl hodiny rychleji než "Pepa od vedle" apod. :D

mike píše:Kdyz ti nevadi, ze treba 20 km trasa po rovine podel Vltavy ma 1100 m prevyseni (mam takovou)

Tak to je teda pěkný... :D A to je logováno mobilem nebo loggerem?

Mawenzi píše:bohuzel i muj samsung young ma na endomondu presnejsi zaznam trasy, nez igotu 600 logger... coz me fakt stve.

Tak to mě překvapuje. Jestli logger funguje stejně nebo dokonce hůř než mobil, tak je mi k ničemu... Ale snad takové nejsou všechny... :)

----------

Jinak otázka pro mě nejdůležitější - jak to s loggerem děláte vy? Jsem zvyklý z mobilu např. přes Open GPS Tracker prostě logovat trasu, kterou následně uložím pod nějakým názvem. A když jdu další, prostě spustím nový záznam, který si pak zase uložím pod jménem. Krásně se v tom orientuje, záznamy tam zůstávají, kdykoli je můžu vyvolat a zobrazit statistiku, na mapě atd. To mi naprosto vyhovuje. Stejně tak to má i ten Garmin. Nedokážu si pořád představit, jak to funguje např. s tím Qstarz BT-Q1000? Když to loguje pořád v jednom kuse, jak potom z toho záznamu dokážu vyexportovat jednotlivé trasy? Chápu, že jedině přes PC, ale jak přesně? Jde mi o to, jak je to jednoduché/složité, abych nepořídil něco, co bude akorát pro zlost a nakonec to bude ležet v šuplíku...

U toho Suunto se mi líbí, že bych ho mohl půjčovat i přítelkyni na běhání, kolo atd. - ráda si to měří na mobilu... To asi s tím Qstarz moc nepřipadá v úvahu, ale rozhodně kvůli tomu nejsem ochoten obětovat potenciální problém s akumulátorem. Takže jednoduše chci něco, co splní moje (snad ne až tak náročné) požadavky - je to tedy Qstarz Q1000? Nebo radši nic? :)

Díky všem za konzultaci, diskuzi a snahu pomoci. Možná jsou to hloupé otázky, ale lepší hloupě se zeptat než špatně koupit... :)
draconis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv bře 20, 2014 16:15
Bydliště: České Budějovice

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod scinkk » úte dub 26, 2016 19:07

Je treba si uvedomit, ze data z GPS, co se tyce nadmorske vysky, budou vzdy dosti nepresna uz z principu. Ten system na neco takoveho nebyl nikdy urcen. Proto je nutne udelat softwareove ci rucni korekce a nebo vyskova data ze zaznamu zcela odstranit a prepsat je treba daty ze SRTM site. Nejlepsi reseni je pak je pak mit pristroj s barometrem (a spravne nastaven).
Samozrejme to obcas muze dost ustrelit i i v ramci polohy, hlavne v zavislosti na terenu a pokryti. Opet by to pak melo prevzit nejky sofware a vyhladit pro realnejsi statistiku.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod wawrik » úte dub 26, 2016 19:24

draconis píše:Nedokážu si pořád představit, jak to funguje např. s tím Qstarz BT-Q1000? Když to loguje pořád v jednom kuse, jak potom z toho záznamu dokážu vyexportovat jednotlivé trasy?
Však som ti to už písal. Nastavíš si čas medzi jednotlivými logmi, po ktorom sa už spustí nový log. Takže ak máš nastavených trebárs 5 hodín, prístroj vypneš a zasa zapneš trebárs po troch hodinách, pokračuješ v starom logu. Ak ho zapneš po šiestich hodinách, bude to nový log.
qstarz.jpg

Prídeš k PC, vrazíš logger do portu, spustíš soft. Tri kliky a máš to v databáze, ďalšie tri kliky exportu a máš z toho GPX. Alebo rovno HTML aj s otagovanými fotkami.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » úte dub 26, 2016 19:43

draconis píše:Tak to je teda pěkný... :D A to je logováno mobilem nebo loggerem?

Loggerem. Je to extremni pripad, ale udaje o prevyseni z GPS jsou v podstate nepouzitelne vzdy. Pred casem jsem tu daval tabulku s nekolika priklady tras z ruznych terenu, usudek si muzes udelat sam.

draconis píše:Tak to mě překvapuje. Jestli logger funguje stejně nebo dokonce hůř než mobil, tak je mi k ničemu... Ale snad takové nejsou všechny... :)

Neni logger jako logger a neni mobil jako mobil, ze. Jestli mas v mobilu Sirf IV, tak si z hlediska presnosti s loggerem moc nepomuzes. Zvlast jesli ma v mobilu velkou antenu. Vyhoda loggeru neni dneska ani tak v presnosti, to bylo driv, kdyz se do mobilu davaly mizerne GPS chipsety, dneska uz je to jinak. Vyhody jsou spis male rozmery, mala vaha, vetsi vydrz a odolnost. Mobily nebyvaji delane na outdoorove pouziti, loggery ano.

scinkk píše:Je treba si uvedomit, ze data z GPS, co se tyce nadmorske vysky, budou vzdy dosti nepresna uz z principu. Ten system na neco takoveho nebyl nikdy urcen. Proto je nutne udelat softwareove ci rucni korekce a nebo vyskova data ze zaznamu zcela odstranit a prepsat je treba daty ze SRTM site. Nejlepsi reseni je pak je pak mit pristroj s barometrem (a spravne nastaven).

Ano, viz odkaz vyse. Na tom mem zminovanem pripadu roviny podel reky ale selhalo i vyhlazovani pres SRTM. Tos vlastne i videl sam. Sice neni rozdil tak sileny, jako u raw dat z GPS, ale porad to par stovek procent je. Casem sem pro zajimavost hodim tabulku z ruznych softwaru, ani jeden nevysel stejne. Nakonec jsem to zmeril i barometrickym vyskomerem, realne prevyseni je 66 m a software daval tak 250 - 600. Ono i SRTM ma sva omezeni a v takovem pripade se projevi nejvic. Furt je to lepsi, nez GPS, ale i tak to muze byt uplne mimo realitu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » úte dub 26, 2016 19:54

karaya1 píše:Pak jsme porovnávali výšku - u něj cca +750 m, u mě cca +550 m a podle map něco přes tři sta. Přičemž profil na mapách přesně (hladce) odpovídal, v našich lozích byly zuby (sice malé, ale byly).

Njn, viz vyse, vysku nema moc cenu resit. Zajimave jsou spis ulety na delce. Mely by byt o hodne mensi, ale i tak se obcas stane, ze tam par km navic naskoci.

karaya1 píše:Holt záleží na anténě, na okolních podmínkách, počtu viditelných satelitů, jak to mají konkrétně udělané (což se dozvědět nejde ani z technických specifikací čipsetů)... Proto toužebně čekám na logger, který by kromě GPS uměl i GLONASS

Proc si myslis, ze to pomuze? Princip je prece stejny, ne?

scinkk píše:Samozrejme to obcas muze dost ustrelit i i v ramci polohy, hlavne v zavislosti na terenu a pokryti. Opet by to pak melo prevzit nejky sofware a vyhladit pro realnejsi statistiku.

Software muze pomoct, ale nektere situace je docela narocne resit. Proto davam prednost rucni editaci, tam kouknu a vidim, jelikoz vim, kudy jsem sel a co jsem tam asi delal. Software tyhle informace nema. Priklad: sedim hodinu na chate, kde signal je, ale mizerny. GPS nema co delat a "beha" dokola. Ja vim, ze jsem sedel vevnitr, tak to proste cele vymazu, otazka 10 sekund. Software nema jak zjistit, ze jsem nebehal dokolecka okolo chaty. Nekdy se to rozeznat da, ale nekdy bohuzel zafunguje vyhlazovaci algoritmus v GPS a nektere casti pak opravdu vypadaji jako realna trasa. Diky tomu, ze edituju rucne, obcas na neco takoveho narazim. Ja jsem si puvodne takovy software chtel napsat, abych si editaci usnadnil, ale kdyz jsem videl, co se tam realne objevuje, tak jsem to vzdal, protoze sice muzu postupne osetrit vetsinu pripadu, ale stejne bych musel pokazde kontrolovat, jestli se tam neobjevi neco jineho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod karaya1 » stř dub 27, 2016 6:21

mike píše:Proc si myslis, ze to pomuze? Princip je prece stejny, ne?

Čím víc satelitů, tím víc adidas :twisted: Ne, vážně si myslím, že by to pomohlo - minimálně od těch ústřelů v pozici. I ve výšce, rozdíl mezi jednou a dvěma konstelacemi v DOP je značný a zuby by tak měly být o dost menší. Neříkám, že to je samospasitelné (to nebude nikdy, resp. na "centimetrovou" úroveň přesnosti by to musela být skutečně velká a hlavně drahá věc), ale raw data by se stala výrazně spolehlivějšími.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod S4TYR » stř dub 27, 2016 6:53

mike píše:.. Jestli mas v mobilu Sirf IV, tak si z hlediska presnosti s loggerem moc nepomuzes. Zvlast jesli ma v mobilu velkou antenu. Vyhoda loggeru neni dneska ani tak v presnosti, to bylo driv, kdyz se do mobilu davaly mizerne GPS chipsety, dneska uz je to jinak. Vyhody jsou spis male rozmery, mala vaha, vetsi vydrz a odolnost. Mobily nebyvaji delane na outdoorove pouziti, loggery ano.

Kde tu informaci prosim te najdu? :) V dokumentaci k mobilu nic podobneho nevidim [Samsung NOTE 3/EVOLVEO Q8 LTE]
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod apuka » stř dub 27, 2016 9:58

mike píše:Priklad: sedim hodinu na chate, kde signal je, ale mizerny. GPS nema co delat a "beha" dokola. Ja vim, ze jsem sedel vevnitr, tak to proste cele vymazu, otazka 10 sekund. Software nema jak zjistit, ze jsem nebehal dokolecka okolo chaty. Nekdy se to rozeznat da, ale nekdy bohuzel zafunguje vyhlazovaci algoritmus v GPS a nektere casti pak opravdu vypadaji jako realna trasa.
Vidis, v mobilu mas pohybovy senzor a slusny tracker aplikace toto rozezna (viz napr. rozdily celkoveho casu trasy a casu trasy v pohybu u Locusu). Takovy senzor by mohli strcit i do loggeru - vahu by to zvedlo naprosto minimalne a vydrz baterie by klesla mozna o 1-2 %, mozna ani to ne.
Mobily (alespone nektere) fakt maji vyhodu v tom, ze do nich klidne strkaji novejsi, citlivejsi verze GPS, maji i dalsi senzory, ktere pomahaji "doladovat" zjisteni pohybu a muzes pouzivat z ruznych aplikaci tu, ktera Ti nejvice vyhovuje. Co se tyce vydrze, ja jsem na OF daval "test", ze muj Samsung S3 Neo v pohode vydrzi logovat 12 hod uprostred autobusu v ruksaku pod sedadlem nebo ve vlaku (tj. dost stizene podminky a slabsi signal) i s ze zapnutym GSM (ale bez volani) a baterie je na cca 60-55%, podle mnozstvi jine prace s displejem. Ani vaha neni rozhodujici, kdyz si stejne vezmes mobil na turu.
Na druhe strane, jakmile by se jednalo o vicedenni treky s nemoznosti dobiti baterie, tak bych si urcite bral logger - i kvuli bezpecnosti, abych mel jistotu, ze mobil bude mit dost "stavy" na volani kdyby neco... (pokud bude alespon nejaky signal).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » stř dub 27, 2016 16:18

karaya1 píše:Čím víc satelitů, tím víc adidas :twisted:

:smt023

karaya1 píše:Ne, vážně si myslím, že by to pomohlo - minimálně od těch ústřelů v pozici. I ve výšce, rozdíl mezi jednou a dvěma konstelacemi v DOP je značný a zuby by tak měly být o dost menší.

Jak to vlastne funguje? Je to schopne pocitat pozici najednou ze vsech satelitu, co vidi, nebo z kazdeho systemu zvlast? Jestli to druhe, ta by to pomoct nemuselo. Vem si, ze jsi v rokli a vidis z kazdeho systemu jednu nebo dve druzice. Da ti to dve ruzne polohy a co ted s tim? No, asi muzes vzit tu lepsi podle DOP...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » stř dub 27, 2016 16:29

apuka píše:Vidis, v mobilu mas pohybovy senzor a slusny tracker aplikace toto rozezna (viz napr. rozdily celkoveho casu trasy a casu trasy v pohybu u Locusu). Takovy senzor by mohli strcit i do loggeru

V nekterych loggerech to je. Pouzivaji to na setreni baterky. Kdyz se nejakou dobu nehybe, tak se logger uspi. To by zaroven zafunguvalo i na vylepseni zaznamu, jenze ten muj priklad byl jen jeden z mnoha. Verim tomu, ze v softwaru se da eliminovat vetsina uletu, ale obcas proste bude situace, kdy to nezafunguje a vysledkem budou hausnumera. Viz ten muj pripad logu kolem reky, ani jeden sw to nevyhladil spravne a i ten nejlepsi mel odchylku v radu stovek procent.

apuka píše:Na druhe strane, jakmile by se jednalo o vicedenni treky s nemoznosti dobiti baterie, tak bych si urcite bral logger - i kvuli bezpecnosti, abych mel jistotu, ze mobil bude mit dost "stavy" na volani kdyby neco... (pokud bude alespon nejaky signal).

Tak, hlavne kvuli bezpecnosti. Mobil je proste zaloha pro pripad nouze. Idealne dobre zabaleny, aby se mu nemohlo nic stat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » stř dub 27, 2016 16:33

S4TYR píše:Kde tu informaci prosim te najdu? :) V dokumentaci k mobilu nic podobneho nevidim [Samsung NOTE 3/EVOLVEO Q8 LTE]

Google, hw info v telefonu, mail vyrobci... mam pocit, ze dneska uz muze byt GPS modul integrovan primo v chipsetu telefonu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 27, 2016 16:46

ten igotu se sam uspava, kdyz nema pohyb a vnimam ho jako supr vec na vic dni, prece jen otientacne a pak i kvuli prirazeni gps fotkam radsi vic dnu nepresne nez s mobilem presneji je pak akorat trocha klikani v softu ale i tak, vyhovuje mi ze z telefonu trasa vetsinou sedi na milimetr presne i s vyplou mobilni siti takze nedorovnava podle gsm
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9381
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » stř dub 27, 2016 16:56

Da se nejak poznat, kolik mu zbyva baterky?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Krysha » čtv dub 28, 2016 6:41

@draconis: já byl s Qstarz BT-Q1000 dlouho spokojený - rychlý fix, přesný, dlouhá výdrž...ale po několika letech jsem zjistil, že začíná docela drsně "ulítávat" - pár kilometrů kopíruje věrně trasu, ale potom uhne o pár desítek-stovek metrů a takto mimo zůstane buď pár kilometrů nebo celý zbytek. Není mi moc jasné, co to může způsobovat - měl jsem podezření na otřesy, protože mi to začal dělat (resp jsem si toho všiml) při jízdě na kole v terénu, ale nevím...
Je dost možné, že je to jen vada mého kusu, ale bez otestování/záruky bych si starší kus raději nekoupil
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 28, 2016 6:57

mike u gt600 neda... akorat by to melo nejak zacit blikat, kdyz uz se blizi ke konci...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9381
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod karaya1 » čtv dub 28, 2016 7:01

mike píše:Jak to vlastne funguje? Je to schopne pocitat pozici najednou ze vsech satelitu, co vidi, nebo z kazdeho systemu zvlast?

Kdyby to neumělo počítat polohu ze všech satelitů dohromady, tak by odpadl největší důvod to vůbec dělat :wink: Přičemž v principu je to naprosto stejný výpočet jako pro jednu konstelaci, jen ti pro každou další přibude jedna neznámá. Z čehož mimo jiné plyne, že když třeba v rokli vidíš 2+2 satelity (což by pro GPS-only stačilo), tak smolík.
V podstatě nevím o důvodu, proč počítat polohy odděleně a pak je srovnávat - kromě ověření integrity, což ale AFAIK žádný logger (ani turistická GPS) nedělá.

Problém rokle (v tomto případě spíš "urban canyons" :wink: ) je důvod, proč si Japonci vybudovali vlastní regionální pomocný systém QZSS, díky kterému mají vždycky aspoň jeden-dva satelity hodně vysoko na obloze, a tedy viditelné i mezi mrakodrapy.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod draconis » čtv dub 28, 2016 10:59

Díky za názory. Tak jsem skoro nalomen nekupovat nic, když to tady tak pročítám... :D

Já si totiž nemůžu pomoct, ale co jsem tak zkoušel trasování s mobilem (již zmiňovaný Samsung S2 - tzn. Sirf IV s nainstalovanou modifikací + pomocí aplikací GPS Status a GPS Aids) to bylo zatím všude poměrně přesné. A navigace Garmin Oregon 300 se lišila jen nepatrně. Vzdálenosti při celodenním trekingu se lišily v řádech desítek metrů, převýšení se v nadmořských výškách do cca 2 600 m lišilo opět v řádech desítek metrů a to i v porovnání s realitou (testováno předloni v oblasti NP Hohe Tauern) dle výšek jednotlivých bodů, kterými jsme prošli. Možná jsem měl jen štěstí a zrovna se to plus mínus trefilo, ale fakt to docela fungovalo.

Ale je pravda, že než jsem do mobilu nainstaloval tu modifikaci SiRF, fungovalo to nepřesně - tak jak popisujete. Já to tam dával původně kvůli geocachingu, protože to údajně ignoruje pomalou chůzi (tuším <3 km/h) a taky to nemá tak dobrý příjem GPS. Od té modifikace to funguje fakt dobře. Už si bohužel nepamatuji, jestli jsem tam nedával ještě něco dalšího. Jednu dobu jsem to docela řešil a zkoušel ledacos, ale už je to přes dva roky...

Já jsem vlastně s funkčností mobilu a navigace Garmin v tomto ohledu spokojen, ale výdrž baterie je v obou případech špatná a prostě mi to nevydrží to, co bych potřeboval. A mít pak zalogováno z 10 hodin jen 6 nebo 8 je mi k ničemu... Jasně, lze to řešit powerbankou apod., ale jsou i túry, kde jsme třeba tři dny bez elektřiny a to už nestačí.

Zeptám se tedy jinak - myslíte si, že 1000 Kč za Qstarz BT-Q1000 a 1200 Kč za Suunto GPS Track Pod je dobrá cena? Jsou to částky, které jsem ochoten kdyžtak prostě "hodit do koše", když to nebude vyhovovat. Ale dát za to 3-4 000 Kč, které stojí tyto přístroje nové, už bych si asi rozmyslel. To radši pojedu na víkend do Alp a budu logovat dál na mobil... :D
draconis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv bře 20, 2014 16:15
Bydliště: České Budějovice

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod draconis » čtv dub 28, 2016 11:16

wawrik píše:Však som ti to už písal. Nastavíš si čas medzi jednotlivými logmi, po ktorom sa už spustí nový log. Takže ak máš nastavených trebárs 5 hodín, prístroj vypneš a zasa zapneš trebárs po troch hodinách, pokračuješ v starom logu. Ak ho zapneš po šiestich hodinách, bude to nový log.

Všiml jsem si, jen jsem si říkal, jestli to opravdu nejde i nějak jinak. Každopádně děkuji moc, ty screenshoty mi napověděly, že se v tom dá asi celkem dobře orientovat.

Mimochodem netušíš, jaký je rozdíl mezi BT-Q1000 a Tvojí verzí BT-Q1000XT?

mike píše:Jestli mas v mobilu Sirf IV, tak si z hlediska presnosti s loggerem moc nepomuzes. Zvlast jesli ma v mobilu velkou antenu.

Ano, je tam SiRF IV. Velikost antény netuším, ale vážně to nefunguje špatně.
draconis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv bře 20, 2014 16:15
Bydliště: České Budějovice

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod oodoow » čtv dub 28, 2016 12:34

Mi ta garmin extrex navigace vydrží na 2xAA kolem 24 hodin, pak se dají baterky vyměnit, takže pokud někam nejdeš na měsíc, neměl by být problém. V pohodě jsem zalogoval i celou GR20.
Zároveň máš jako bonus navigaci, nevýhoda je potom váha navigace a baterek.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod draconis » čtv dub 28, 2016 14:18

No zatím jsem to odpískal. Dostal jsem tyhle dvě nabídky a přišlo mi to docela zajímavé. Ale asi by mi to v ničem nepomohlo... Zdejší diskuze mě spíš odradila od toho něco takového pořídit. Začal jsem o tom uvažovat nyní, protože za 3 týdny jedeme na týden do Vysokých Taur, ale zatím to nechám být a opráším Garmina. Ten má psanou výdrž 16 hodin, tak uvidíme. Používal jsem ho naposled předloni tamtéž a třeba na Seebachsee už nám to celý cca 10h trek nevydrželo (ale pravda nevybavuju si, jestli jsem ho den předtím nabíjel).

Používal jsem ho s nabíjecími aku Sanyo Eneloop 2000mAh (mám jich doma asi 8ks), tak za 300 Kč koupím nové aku (už se dělají tuším i 2500mAh) a uvidím.

Navíc má údajně i barometr.
draconis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: čtv bře 20, 2014 16:15
Bydliště: České Budějovice

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » čtv dub 28, 2016 15:49

karaya1 píše:Přičemž v principu je to naprosto stejný výpočet jako pro jednu konstelaci, jen ti pro každou další přibude jedna neznámá. Z čehož mimo jiné plyne, že když třeba v rokli vidíš 2+2 satelity (což by pro GPS-only stačilo), tak smolík.

To mi ale prave prijde jako typicky priklad :) Nemel bys nejaky odkaz, kde by to bylo nejak srozumitelne vysvetleno? Ciste pro zajimavost. Pripadne kdyby ses chtel rozepsat... ;-)

karaya1 píše:V podstatě nevím o důvodu, proč počítat polohy odděleně a pak je srovnávat - kromě ověření integrity

Nemuze mit kazdy system spefickou chybu/odchylku, ktera normalne nevadi, ale kdyz je pomichas, tak to rozhodi vypocet?

BTW, ktere GPS chipsety umi sledovat vic systemu zaroven?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » čtv dub 28, 2016 16:05

draconis píše:A navigace Garmin Oregon 300 se lišila jen nepatrně. Vzdálenosti při celodenním trekingu se lišily v řádech desítek metrů, převýšení se v nadmořských výškách do cca 2 600 m lišilo opět v řádech desítek metrů a to i v porovnání s realitou (testováno předloni v oblasti NP Hohe Tauern) dle výšek jednotlivých bodů, kterými jsme prošli.

Myslis vysku jednotlivych bodu nebo kumulativni prevyseni? Vyska z GPS je pri zastavce a dobre viditelnosti druzic docela presna, problem jsou odchylky za chuze, ktere se scitaji (aktualni vyska skace nahoru a dolu). Oregon 300 ma barometricky vyskomer, takze kumulativni prevyseni funguje dobre (zkousel jsem), ale nechce se mi verit tomu, ze by neco podobneho zvladla GPS bez barometru.

draconis píše:Používal jsem ho s nabíjecími aku Sanyo Eneloop 2000mAh (mám jich doma asi 8ks), tak za 300 Kč koupím nové aku (už se dělají tuším i 2500mAh) a uvidím.

Jestli chces co nejvetsi vydrz baterek, tak si kup lithiove AA. Nejsou nejlevnejsi a nedaji se nabijet, ale kapacitu maji s prevahou nejvetsi. A taky jsou nejlehci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod apuka » čtv dub 28, 2016 16:41

...nebo alespox normalni nabijeci AA urcene i do mrazu. Zrovna ty normalni Eneloopy obcas maji problem, ze se v zime docela rychle vybiji, hlavne od urcite urovne vybiti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod fps » čtv dub 28, 2016 18:35

Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod apuka » čtv dub 28, 2016 19:55

@fps: Ty jsi ale nepsal o beznych nabijecich bateriich, ani beznych Eneloopech ale o XX a (po prevyeti Panasonicem) Pro, coz je prakticky pokracovani XX. A to jsoulrave baterie pro vysokou zatez a do velkych teplotnych roysahu, napr. I do -20... Ty XX fungovaly perfektne i mne ve fotaku v zime. Zato obycejne Eneloop 23 a hlavne 2500 pod -10 odfotilo par fotek a konec.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod karaya1 » čtv dub 28, 2016 21:07

mike píše:Nemel bys nejaky odkaz, kde by to bylo nejak srozumitelne vysvetleno?

Je to zvláštní, ale takhle narychlo nemám :( Učil jsem se to z knížek a na webu jsem nic použitelného nenašel - leda drobky tu na wiki, támhle na navipedii... Princip je jednoduchý: každý satelit, který přijímač zařadí do řešení (což neznamená jen že jeho signál "vidí", ale že dostatečně dlouho i dekóduje jeho navigační zprávu a má tak všechny parametry jeho dráhy), ti dá tzv. pseudorange - česky tuším "zdánlivou vzdálenost". Tvoje pozice je pak řešením soustavy rovnic o čtyřech neznámých - souřadnice X, Y, Z a čas. Satelity jsou synchronizovány mezi sebou, ale hodiny v přijímači jsou proti nim "rozjeté" a potřebují spočítat opravu vůči GPS času, proto ta čtvrtá proměnná. Teoreticky stačí čtyři satelity pro jednoznačné určení polohy (řešení ve vesmíru nějakých pětačtyřicet tisíc km nad Zemí se nepočítá :wink: ). Jenže (nejen) kvůli DOP je lepší mít víc satelitů - čímž se systém rovnic stále o čtyřech neznámých stane... hm... overdetermined. Což se řeší metodou nejmenších čtverců.
V případě druhé konstelace platí všechno výše zmíněné, jen se ke čtyřem neznámým přidá pátá - další čas. GPS a (třeba) Galileo nemusí být přesně synchronizované, proto má každý svou časovou proměnnou. A tak dál pro každou další.
Teoreticky se tak může zanedlouho stát, že přijímač pojede na pěti konstelacích (GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou, QZSS) a k určení polohy bude počítat nejmenší čtverce padesáti rovnic o osmi neznámých :wink:

mike píše:Nemuze mit kazdy system spefickou chybu/odchylku, ktera normalne nevadi, ale kdyz je pomichas, tak to rozhodi vypocet?

Posledních cca patnáct let se místo "obyčejných" nejmenších čtevrců používají vážené nejmenší čtverce. Do roku 2000 bylo v GPS signálu přítomno pseudonáhodné "rušení" (Selective Availability), které bylo dominantní složkou chyby (tuším standardní odchylka měla 33 metrů) a nemělo smysl rozlišovat mezi kvalitou signálů jednotlivých satelitů. Teď už to je jiné - signál putuje ionosférou, troposférou, může se rúzně odrážet (multipath), roli hraje výška nad obzorem, síla signálu v daném prostředí apod., takže jsou různé modely, jak spočítat výslednou standardní odchylku jednotlivých pseudorange v přijímači. Podle ní se pak určí váha toho kterého satelitu - když by třeba GPS mělo sigma=1 metr a GLONASS sigma=5 metrů, tak měření z GPS mají v řešení příslušně vyšší váhu (dokonce kvadraticky).
Pokud je mezi konstelacemi nějaká deterministická odchylka (bias), tak by se měla schovat v hodinách (v časové proměnné).

mike píše:BTW, ktere GPS chipsety umi sledovat vic systemu zaroven?

Zatím vím např. o MTK II (MTK 3333), v telefonech už se GLONASS dá několik let taky najít.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod pb666 » čtv dub 28, 2016 21:20

mike píše:BTW, ktere GPS chipsety umi sledovat vic systemu zaroven?


Dneska už v podstatě všechny mobilkové chipsety - protože podmínkou povolení importu do ruska, což je velký trh, je podpora Glonass.
Viz třeba seznam: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_smartphones_supporting_GLONASS_navigation

No a z dospělých zařízení to mají všechny novější řady Garminů.
RumunskeHory.cz
pb666
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř bře 25, 2015 13:37

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » čtv dub 28, 2016 21:23

@karaya1: super, diky, takhle mi to naprosto staci :)

karaya1 píše:Teoreticky se tak může zanedlouho stát, že přijímač pojede na pěti konstelacích (GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou, QZSS) a k určení polohy bude počítat nejmenší čtverce padesáti rovnic o osmi neznámých

Pekne, navic jeste prubezne vyhlazuje trasu. Tipuju, ze dnesni GPS chipset uz ma vetsi vypocetni vykon, nez me pracovni PC v minulem stoleti :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Evidence prošlých tras

Příspěvekod mike » čtv dub 28, 2016 21:25

@pb666: to ale jeste nutne neznamena, ze umi GPS a GLONASS zaroven. Ale samozrejme to tak dava vetsi smysl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Treking