Evidence prošlých tras
Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev
Re: Evidence prošlých tras
od oodoow » úte črc 12, 2016 16:13
-
oodoow - inventář fóra
- Příspěvky: 3099
- Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
- Bydliště: Olomouc
Re: Evidence prošlých tras
od mike » úte črc 12, 2016 20:16
U nas mi driv mapy.cz celkem fungovaly, zkusim to pozdeji na nejake zname trase, kterou mam zmerenou vyskomerem.
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49421
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
Re: Evidence prošlých tras
od mike » úte črc 12, 2016 22:05
Decin - Decinsky Sneznik - Ostrov - Tiske steny - Tisa - Male Chvojno - Zdar - Chuderov - Erbenova vyhlidka - Usti nad Labem
Moje data: +1324 m / -1337 m, 38.4 km, 8:23 hodiny cisteho casu
Mapy.cz: +1473 m / -1466 m, 38.5 km, 12:27 hodin
Vyska je o 11 % vetsi, vzdalenost je skoro presna, o case se nema smysl bavit. Zabavne je, ze jim vychazi vetsi stoupani, nez klesani, pricemz nadrazi v Usti je rozhodne vys, nez v Decine
edit: zkorigoval jsem trasu podle GPS zaznamu, co to slo, kdyby se to povedlo kompletne, tak je nejspis vzdalehost uplne stejna. Vyska ale ujela o neco vic...
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49421
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
Re: Evidence prošlých tras
od mike » úte črc 12, 2016 22:17
oodoow píše:ještě někdy na jaře 24km/2500m+ a teď tam najednou má 24km/2800m+
Hmm, to docela odpovida tem mym 11%... Taky mam pocit, ze to driv davalo mensi a presnejsi cisla, ale pouzivam to tak malo, ze si nejsem jisty.
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49421
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
Re: Evidence prošlých tras
od karaya1 » stř črc 13, 2016 6:22
Tuším, že správná odpověď bude "udělej si sám" (jako to v podobných případech bývá ), ale přijde mi to jako docela logický požadavek, tak bych doufal, že to už někdo spáchal...
Díky.
Re: Evidence prošlých tras
od GreyMouse » stř črc 13, 2016 7:07
karaya1 píše:Tuším, že správná odpověď bude "udělej si sám" (jako to v podobných případech bývá )
Přesně tak . A až to budeš mít hotový, tak to pošli mikovi, taky chce něco, co by mu odfiltrovalo úlety
- GreyMouse
- nadšenec
- Příspěvky: 1981
- Registrován: úte srp 18, 2015 23:09
Re: Evidence prošlých tras
od oodoow » stř črc 13, 2016 8:00
-
oodoow - inventář fóra
- Příspěvky: 3099
- Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
- Bydliště: Olomouc
Re: Evidence prošlých tras
od grco » stř črc 13, 2016 9:34
Strava
-
grco - outdoor maniak
- Příspěvky: 6896
- Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08
Re: Evidence prošlých tras
od oodoow » stř črc 13, 2016 16:48
Mapy.cz mi odpověděly:
mapy.cz píše:O problému se slovenským modelem terénu, ze kterého jsou vytvářeny vrstevnice, víme. Bohužel momentálně nemáme k dispozici lepší data. Situace je špatná na více místech v Tatrách.
Problém určitě chceme a budeme řešit. Prosím o trpělivost a děkuji za pochopení.
Stejnej problém bude asi i ta hranice s Polskem.
-
oodoow - inventář fóra
- Příspěvky: 3099
- Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
- Bydliště: Olomouc
Re: Evidence prošlých tras
od mike » stř črc 13, 2016 17:59
GreyMouse píše:A až to budeš mít hotový, tak to pošli mikovi, taky chce něco, co by mu odfiltrovalo úlety
Jo. A pak zajedeme za GreyMouse a zderivujeme ji diplom
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49421
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
Re: Evidence prošlých tras
od mike » stř črc 13, 2016 18:04
oodoow píše:Strava je super hlavně v té sociální rovině
Stravu pouzivaji socialove, asocialove pouzivaji Excel
Stravu jsem zkousel, kdyz jsem hledal neco, co by mi nejlip spocitalo prevyseni z GPS dat, ke kterym nemam zaznam z vyskomeru. Vysledky nic moc a web mne taky nenadchnul, opravdu leda pro socialy a jine hipstery
oodoow píše:Mapy.cz mi odpověděly...
Fajn, tak prece jen maji jeden model na vrstevnice i prevyseni. Zkus se jeste zeptat na tech 11% navic, co driv nebyvalo. Ono to zas neni tak uplne malo a hlavne predtim mi to prislo spravne.
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49421
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
Re: Evidence prošlých tras
od scinkk » stř črc 13, 2016 18:13
Mapy.cz nie sú rastrové mapy? Prevýšenia sa rátajú z DEM vrstvy, ktorá nemusí nutne korešpondovať s vrstevnicami.
To jsem taky prepdokaldal, ale kazdopadne i ty vrstevnice musi byt z nejakych dat taky vyrastrovany, takze pokud by stejnou databazi pouzivali pro pocitani profilu, chyba by byla stejna.
mike: jj taky jsem zkousel stredohori a odpovidalo to predpokladanemu rozdilu na urovni vyhlazovani.
Jde asi o nektere konkretni oblasti.
Kdyz vemu tu trasu z rychlebek, cykloserver ma prevyseni 2324 m, Locus pres SRTM data 2139 m, Velohero 2252 m
seznam tedy i pres 3000, jelikoz jim to jinde plus minus sedi, z nejakeho duvodu pouzivaji asi jinou a ne asi kvalitni vyskovou sit.
-
scinkk - inventář fóra
- Příspěvky: 3505
- Registrován: pon dub 2, 2012 12:06
Re: Evidence prošlých tras
od oodoow » stř črc 13, 2016 18:26
-
oodoow - inventář fóra
- Příspěvky: 3099
- Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
- Bydliště: Olomouc
Re: Evidence prošlých tras
od mike » stř črc 13, 2016 18:27
scinkk píše:To jsem taky prepdokaldal, ale kazdopadne i ty vrstevnice musi byt z nejakych dat taky vyrastrovany, takze pokud by stejnou databazi pouzivali pro pocitani profilu, chyba by byla stejna.
Rastrova mapa vypada jinak. Driv ji meli, presne stejne mapy jako papirove od Shock-artu. Nekdy pozdeji to zmenili a ted jsou zrejme i vrstevnice podle modelu, podle vseho i u nas. Neni to zrovna zmena k lepsimu, ale Google terrain to ma stejne.
scinkk píše:mike: jj taky jsem zkousel stredohori a odpovidalo to predpokladanemu rozdilu na urovni vyhlazovani.
Zkusim si jeste oklikat nejaky GPS zaznam tam. Je to pakarna, ale planovac je nahouby, da se horko tezko prinutit, aby sel po ceste mimo znacku a kdyz cesta na mape neni, tak smula.
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49421
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
Re: Evidence prošlých tras
od wawrik » stř črc 13, 2016 18:33
Kedysi bývali DEM dáta pre väčšie celky kvôli kapacite podstatne zjednodušované. Dnes už asi nie, ale aj tak si nemyslím, že lokálne mapy sa rastrujú z rovnakého setu.scinkk píše:To jsem taky prepdokaldal, ale kazdopadne i ty vrstevnice musi byt z nejakych dat taky vyrastrovany, takze pokud by stejnou databazi pouzivali pro pocitani profilu, chyba by byla stejna.
Re: Evidence prošlých tras
od mike » stř črc 13, 2016 18:41
oodoow píše:Jo, strava spočítá většinou menší převýšení, než je realita. Proto mi tam trochu vadí, že automaticky vyhodí výškové údaje z mé gps s barometrem a hodí si tam svoje.
To je ovsem na zabiti... Mne to tedy spocitalo prevyseni vetsi, ale to vsechny podobne, pokusna trasa je na tohle ponekud extremni (po rovine podel Vltavy). Kazdopadne z toho lezla hausnumera.
oodoow píše:Sociální stránka je ale tam super, vidíš trasy kudy běhají, jezdí, chodí ostatní, můžeš se jich na ně zeptat a tak.
Zajimave. Akorat mne nenapada, proc by mne to melo zajimat a proc bych to mel delat
oodoow píše:Možná kdybys to zkusil, nemusel by ses socializovat tady a zatěžovat fórum už bezmála 25 tisíci příspěvky. Jinak teda předčasně gratuluju k dosažení této šílené grafomanské mety.
Si jako myslis, ze bych to nezvladl oboji? Vidis, ani jsem si nevsiml, ale myslim, ze rekord to neni. Pripluv mel asi vic, ale o spoustu prispevku prisel pri migraci databaze pred lety.
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49421
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
Re: Evidence prošlých tras
od karaya1 » stř črc 13, 2016 18:50
Re: Evidence prošlých tras
od mike » stř črc 13, 2016 21:44
Moje data: +1331 m / -1303 m / 33.8 km
mapy.cz: +1378 m / -1378 m / 33.1 km
Slo o okruh a zrejme trochu klesnul tlak, takze u mne bude spravne klesani.
A jsem zkusil usek jeste planovacem. Ne celou trasu, protoze jsem odbocil mimo stezky a k tomu jsem ho nedonutil.
mereni vzdalenosti: +747 m / -465m / 13.4 km
planovac: +792 m / -510 m / 15.2 km
Z toho mi vychazi, ze s planovacem neni neco v poradku. Trasa opravdu kopiruje GPS zaznam a oklikani.
Vypada to, ze rucni mereni vzdalenosti pridava tak 5% a planovac dalsich 6 - 9%. Nejhorsi je ale vzdalenost, 13.5% je hodne a realna je ta z rucniho mereni... koukal jsem nekolikrat, jestli mi to nekde neulitlo a ne, kopiruje trasu.
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49421
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
Re: Evidence prošlých tras
od mike » pát srp 19, 2016 22:08
Takze:
- nacetl jsem do Vikinga GPX soubor (a kouknul na statistiku, abych videl ta nesmyslna cisla, co lezou z GPS )
- pres DEM layer stahnul (nebo overil ze jsou stazena) SRTM data pro celou trasu
- nahradil puvodni vysky v GPX souboru vyskami z DEM
- vyexportoval GPX soubor
- nacetl GPX soubor do Garminiho MapSource
- aplikoval Time filtr na 60 sekund (stejny krok, jako pouzivam v hodinkach)
- ulozil GPX
- pomoci http://utrack.crempa.net/ zobrazil prevyseni/sestup (umel by to i Viking)
Trochu pracne, ale nastesti toho nebylo tolik a na lepsi zpusob jsem neprisel. Nejlepsi by bylo pridat praci se SRTM daty do GPSBabel a pak by se tohle cele dalo udelat v jednom kroku, ale asi by mi to zabralo vic casu, nez to takhle zpracovat rucne...
Porovnaval jsem vysledky na par trasach, kde zaznam z hodinek mam. V normalnim ceskem terenu to vetsinou vychazelo dobre, ale jsou i patologicke pripady, kde to dost ujizdi. Typicky zariznute udoli reky a skalni vyhlidky nad udolim. Tam se to musi udelat jinak nebo rucne zkorigovat, rozdily jsou ve stovkach procent. Jeste to pozdeji ukazu na prikladu.
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49421
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
Re: Evidence prošlých tras
od mike » sob srp 20, 2016 1:49
Z GPS ovsem vyleze 1225 m stoupani a 1379 m klesani, coz dava chybu 1756 %. Katastrofa, ale vsichni vime, ze GPS zaznam je pro ucely prevyseni nepouzitelny. Takze aplikujeme SRTM data. Vysledek je o neco lepsi, ale porad uplne mimo. 568 m stoupani a 677 m klesani. Chyba uz "jenom" 760 %. Porad nepouzitelne. Cisla jsou z Vikinga, vysledky z jinych programu se lisi, asi tak +/- 100 vyskovych metru, obrovskou chybu davaji vsechny.
Ze zobrazeni dat je s pomoci mapy docela videt, proc. Modra jsou puvodni data z GPS, zelena SRTM data:
Zajimave oblasti jsou oznaceny. V cervene elipse je sklalni vyhlidka nad Vltavou, skala je vystrcena smerem k rece. Trochu se k ni schazi, ale podle vyskomeru jen asi 8 m. SRTM data ovsem ukazuji propad 36 m a je videt, ze i GPS je na tom lip. Proc? STRM data jsou vlastne vysky uzlu ctvercove site o hrane 90 m. Vyska bodu mezi uzly se musi dopocitat, na coz se pouzije 4 nebo vice okolnich bodu. Vyska se spocita pomoci nejake interpolace, bilinearni, kubicke, nebo se vytvori model (sit) nejblizsiho okoli. To funguje dobre v hladkem terenu, ale ne tady. Dva body site nejspis budou nahore nad skalou a dva dole pod ni. Vyskovy rozdil je okolo 70 m, a tak aproximace souradnic vystrcene vyhlidky spocita neco mezi. Proste teren vyhladi a vystrcena skala zmizi.
V modre elipse je cesta kolem reky. V podstate po rovine kolem reky s velmi mirnymi a pozvolnymi stoupanimi a klesanimi v rozsahu jednotek metru. Presto vypada vyskovy profil ze SRTM dat velmi clenite a vyskovy rozsah je ke 30 m. Ve vysledku se pak tyhle virtualni nerovnosti nascitaji na uplne nesmyslnou hodnotu. Pricina je podobna, jako v predchozim pripade. Vltava se za Prahou krouti uzkym udolim se strmymi stenami. Cesta vede po brehu primo pod srazem. Takze zalezi na tom, kam padnou body ctvercove site, ze kterych se pocita vyska aktualniho bodu. Urcite budou nektere nahore nad srazy a jine dole u reky nebo na hladine. Pekne je to videt asi v polovine, kde jsou body jednak nejvic rozhazene a jednak vys. To je Vetrusicka rokle, strme skaly primo nad vodou. Nasleduje uplne rovny usek, tam rokle konci a udoli se na chvili rozsiruje do skoro rovne louky. A najednou je vyska spravne a bez skoku, nasleduje ovsem dalsi cesta pod skalou.
Vyska ze SRTM dat je urcite lepsi, nez z GPS zaznamu, ale jak videt, ma sva omezeni, se kteryma je potreba pocitat. Porad neni nad barometricky vyskomer (ktery ma ovsem taky sva omezeni). Proto mi prijde smesne sypat data do nejakeho socialniho softwaru a cekat, ze z nej polezou rozumne vysledky. Zrovna tohle je usek, kde se pohybuji hipsteri a podobne existence s mobilem na pazi, co pak sdileji nastoupaneho pul kilometru na rovine Bezci, bruslari, cyklisti, jelikoz je tam nova cyklostezka z penez EU.
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49421
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
Re: Evidence prošlých tras
od apuka » čtv srp 25, 2016 7:20
Jde mi o to, ze kdyz se zpetne koukam na nektere sve zaznamy tras, tak mi prijde, ze vzdalenost cca odpovida tomu, co bych nameril na dvourozmerne mape. Proste prilozim nit po cesticce, zmerim a vynasobim koeficientem zmenseni mapy. Priklad (ne skutecny, jde jen o nastin problemu na pravouhelnem trojuhelniku): jde se z 1000 m primo rovne nahoru na kopec vysoky 2500m; vzdalenost vychoziho mista a vrcholu je na mape 2000m. GPS napocita na cestu nahoru a zpet neco malo pres 4000m, ten rozdil muze byt dan nepresnosti. Ale ve skutecnosti by to melo byt cca 5000m. Takze se 1000m (tj. 25% trasy) se ztrati.
Jinymi slovy, jakoby se vzdalenosti pocitaly v 2D modelu misto 3D.
Ja mam jenom GPS logger na mobilu, takto to pocita ve vice aplikacich. Koukal jsem se ale na nekolik tras a zaznamy jinych lidi z outdoorovych navigaci a vypada to dost podobne.
- apuka
- outdoor maniak
- Příspěvky: 16585
- Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
Re: Evidence prošlých tras
od mike » čtv srp 25, 2016 22:30
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49421
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
Re: Evidence prošlých tras
od apuka » pát srp 26, 2016 7:29
Kdyz to dam dokopy s moznou nepresnosti GPS, tak kdyz slezes nahoru nebo dolu nejakych 1000m prevyseni na hodne strmem svahu (45-60stupnu, obcas velmi kratke useky v skalach az kolmo) po serpentinkach dlouhych jen 2-5m, obcas rebrik nebo stupy na skalach, tak mi to nameri napr. nejakych 1100-1200m, pricemz slapes (smerem dolu) hodinu a pul bez zastavky rychlosti rozhodne vyssi nez 1km/h. Skutecna vzdalenost muze byt tak neco mezi 2 a 2,5 km. To mi ale nenameri ani za cestu nahoru+dolu. Uvedeny priklad je taky trochu extremni, ale prakticky skutecny z casti jedne tury, jen jsem zaoukrouhlil vysku na dobre zpracovatelne cislo a upravil jsem danym koeficientem i cas a vzdalenosti.
Podobne, kdyz jdes po nejakem exponovanem, dost uzkem hrebeni nahoru-dolu po skalkach; tento problem (ze strany uletu GPS) se tu ale uz prebiral. Vic by to mohlo byt videt taky v oblastech, kde jsou hory mensi, docela oddelene (sopky), zato chodis neustale na kopec, z kopce, na kopec, z kopce. Typicky nektere oblasti v Madarsku, kde "vybehnes" skoro primo nahoru 150-200 vyskovych metru na kopecek, zbehnes dolu, ale za den takovych kopecku na trase muzes udelat nejakych 8-10 a celkove prevyseni ti vyjde 1500-2000m ani nevis jak.
Ne, ze by mi slo o nejakou extremne presnou evidenci, to bych si musel za sebou tahat kolecko na mereni, ale je dobre toto vedet a pocitat s tim.
- apuka
- outdoor maniak
- Příspěvky: 16585
- Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
Re: Evidence prošlých tras
od mike » pát srp 26, 2016 21:06
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49421
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
Re: Evidence prošlých tras
od pickard » stř zář 14, 2016 21:43
Znáte něco podobnýho?
Používal jsem to jako takovej deníček. Neřeším moc statistiky a todle bylo takový pěkný - mapa, vejlety, geotagovaný fotky. Smyslem bylo nostalgické pročítání...
- pickard
- nadšenec
- Příspěvky: 1066
- Registrován: ned črc 7, 2013 8:35
Re: Evidence prošlých tras
od mike » čtv led 26, 2017 21:46
GPX soubory se ted nezobrazuji vsechny najednou, jako driv, ale jen posledni, ktery pri pretazeni nahradi predchozi zobrazeny. Na druhou stranu se chova jako trasa na mape, zobrazi se jako vysledek mereni, takze je videt vzdalenost a vyskovy profil. Coz neni spatne, presne to mi chybelo, ale predchozi zpusob se taky obcas hodil... Jako chyba mi prijde, ze to neumi zobrazit GPX s vice trasami (tracks), driv to umel a rozlisil jednotlive useky barevne. Ted zobrazi jen ten prvni.
Kouknul jsem letmo na par svych tras a spocitane prevyseni slusne odpovida udajum z vyskomeru. Na prvni pohled asi nejlip z toho, co jsem kdy zkousel, ale musim se na to podivat bliz.
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49421
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
Re: Evidence prošlých tras
od fps » pon led 30, 2017 16:58
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
- fps
- outdoor maniak
- Příspěvky: 7466
- Registrován: úte zář 7, 2010 14:40
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49421
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
Re: Evidence prošlých tras
od fps » pon led 30, 2017 17:08
- Přílohy
-
- gpx.zip
- (1.42 KiB) 239 krát
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
- fps
- outdoor maniak
- Příspěvky: 7466
- Registrován: úte zář 7, 2010 14:40
Re: Evidence prošlých tras
od JohnyFK » pon led 30, 2017 17:18