Značení obtížnosti v Alpách

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Značení obtížnosti v Alpách

Příspěvekod Asanoth » čtv črc 11, 2013 17:30

Zdravím
naskytla se mi vcelku výhodná nabídka vyrazit do Jižního Tyrolska. Cílem by tedy byla turistika, nic, co by byť vzdáleně připomínalo horolezení. Na netu jsem našel nějaké trasy, nicméně si neumím moc představit, jaká je jejich obtížnost. Předpokládám, že je-li někde "leicht" (nebo italský ekvivalent, asi žlutá), tak to bude něco jako chození po Krkonoších. Ale tady už máme mittel, ale převýšení stále nikterak závratné. Na tuto trasu, i když stále mittel, bych už pohlížel z hlediska kombinace převýšení a délky asi s respektem.
O co mi jde: Jeli bychom dva a rozhodně nejsme horalové a nemáme žádné zkušenosti s lezením(a ani je rozhodně takto nechceme získávat), já mám docela dobrou fyzičku, ale slečna, jíž bych dělal doprovod nikoliv(tj. jako celek fyzičku nemáme :D), tak jestli má v takovém případě význam jezdit do Alp s myšlenkou nějakých max. celodenních výletů, nebo jestli máme jet radši k móři :D Hlavně vůbec nemám představu o těch obtížnostech, jestli je to například v případě té střední obtížnosti skutečně turistika jak jsme zvyklí od nás(pamatuju si třeba jako malej kluk výstup na Malý Rozsutec, byly tam nějaký řetězy či co, tak něco takového bychom myslím ještě zvládli :) ), nebo už se jedná o jakési polohorolezectví.
Ubytování týden na jednom místě, nic jako chození s krosnou a přespávání každou noc někde jinde by se nekonalo :) .
Díky všem, kdo budou ochotni poradit :)
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Značení obtížnosti v Alpách

Příspěvekod Vachon » čtv črc 11, 2013 21:57

Myslím že to zvládneš, tyhle informace jsou vysloveně pro pohodové turisty (leicht bych interpretoval, že je to vhodné pro rodiny s dětma), není to horolezecký server, případné komplikace by uvedli, anžto nestojí o to, aby jim tam zůstávali návštěvníci.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Značení obtížnosti v Alpách

Příspěvekod mike » čtv črc 11, 2013 22:09

Zrovna jsem chtel napsal neco podobneho :) Znaceni obtiznosti se lisi, ale na beznych turistickych serverech by mel stredni obtiznost bez problemu zvladnout kazdy prumerne zdatny chodec. Obvykle i nejvyssi obtiznost, porad to byva jen turistika a zadne lezeni. Koukej ovsem na popis trasy. Nejdulezitejsi udaj je prevyseni. Do 1000 - 1200 m by to mel opet dat kazdy a podle aktualni kondice bud druhy den pujde znovu nebo se sotva vyplazi z postele ;-) Podstatna je i delka trasy, ale uvadene casy jsou velmi individualni. Pocitej spis s tim, ze byvaji hodne nadsazene (v Tatrach jsem uz v zacatcich chodil trasy za polovinu uvadenych casu), ale neni to vzdycky tak. Holt si to clovek musi nejdriv vyzkouset a pak uz svuj koeficient odhadne.

Slecnu bych nejdriv doporucoval trochu vyzkouset nekde u nas. Treba na par kopeccich v Ceskem Stredohori. Abys mel aspon ramcovy odhad, kolik vydrzi a jak dlouho ji uneses :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Značení obtížnosti v Alpách

Příspěvekod apuka » čtv zář 12, 2013 13:20

Omlouvam se, ze vytahuji toto starsi vlakno, ale par poznamek pro pripadne dalsi nezkusene.

"Nejdulezitejsi udaj je prevyseni. Do 1000 - 1200 m by to mel opet dat kazdy."
- bacha na vyskovy profil! Pokud je to trasa na 6 hodin, ale 1000m se ma vylezt v prubehu 2 km slapani (ted trocha prehanim), tak to nemusi kazdy zvladat. Stejne tak zavisi na typu podkladu. Priklad: letos jsem slapali nekam a na chatu poslednich asi 400m vzdusnou carou (na mape) vedlo vyslapem po cerne slezdovce. Bylo to sice cik-cak, ale stejne to dalo zabrat mnohem vic (museli jsem si potom docela dlouho oddechnout, a to mame nachozeno i zkusenosti dost), jak nasledny vystup na tritisicovku na konci s cca stejnym prevysenim na stejne vzdalenosti vz. carou po kamenech. Tak tezko se mi neslapalo jeste snad na zadnem podobnem svahu - nevim proc, ale ten podklad byl nejaky "divny", umele upravovana zemina se sutinami a travou, obcas kanalky, cele trocha mokrejsi, normalne travnatym svahem bych vyslapal mnohem snadneji.
- taky neni jedno, jestli to previseni udelas napr. z 500 m n.m. do 1700 nebo z 2000 do 3200. Vys je vzduchu min a nezkuseny, na ty vysky dobre neaklimatizovany clovek bude nasobne unaveny jak v nizsich vyskach.

"...uvadene casy jsou velmi individualni. Pocitej spis s tim, ze byvaji hodne nadsazene ..., ale neni to vzdycky tak."
Jojo, znacka: "Cil XXX 3,5 hod". Slapes poctive 2 hodky po jedine mozne ceste, dorazis na dalsi znacku "Cil XXX 3 hod", slapes 1/2 hod "cil XXX 1,5 hod" a za dalsich 10 min jsi tam :D (Lungau)
Nebo letos z jedne lanovky v Kapplu: "Edmund Graf Hutte 2 hod" - Skvele, to bychom mohli stihnout, jdeme. Po pul hodince (spravnym smerem :lol: ) "Edmund Graf Hutte 2,5 hod" (to byl spravny udaj) - to potesi, ale byt tam na zacatku 3 hod, tak nejdeme a to by byla skoda.
Na druhe strane opravdu neni problem narazit na znaceni "YYY 3 hod" a clovek je tam za 2 - 2,5 hod i s neustalym zastavovanim na foceni a koukani (napr kamziky, kytky), pul hodinovou pauzou na obed a velice pohodlnou chuzi. A je to uplne jedo, jestli ta cest aje znacena jako lehka, stredni nebo tezka...

V Rakousku (a asi nejenom tam) spise plati, ze pro tezke cesty casto potrebujes "jistotu kroku" (tj. ne teniskovy lesny teren, ale kameny), nebat se hloubek a netrpet zavrati (moznost chozeni po strmych svazich a hrebenech). Jestli je cest zabezpecena pomuckami, zjistis z mapy, ale zabezpeceni nemusi vzdy znamenat "obtiznejsi"...

A posledni vec, co bych dodal, ze na trasy na "beznych turistickych servrech" typu http://www.urlauburlaub.at/wandern/ (a takovych je hodne) nebo stranek mistniho informacniho strediska by mel zvladnout kazdy bezne zdatny clovek, bez ohledu na znacenou obtiznost. Mozna ne 7 dlouhych tezkych cest za tyden, ale se stridanim kratsich, jednodussich a tezsich a odpocinku jo. Jina kategorie je napr. Hikr, ale tam byva pomerne dobre popsana cesta a zadana obtiznost T1 - T6 i s moznosti zjistit, co jednotlive obtiznosti znamenaji. Tam bych uz napr. vetsinu T5 a T6 cest vetsine nezkusenych lidi nedoporucoval, ale jsou vyjimky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16744
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Treking