Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » stř říj 31, 2012 20:28

No abychom se vrátili k tématu Light Backpacking...

Na internetu jsem našel tyto "kamna" a možná by to byla dobrá alternativa ke klasickému vařiči a nebo jako záložní vařič.

S váhou 133 gramů (včetně obalu) to na váze batohu moc nepřidá a pokud člověk vyráží na delší dobu mimo civilizaci, odpadává s tím stres se sháněním klasického paliva (plyn, benzín).

Uvažoval jsem nad tím, že bych ze své výbavy vyškrtl střední plynovou bombu 230 (váha 370 gramů) a místo toho si vzal nejmenší 100 (váha 200 gramů) a tento "dřívkový" vařič a ještě tím 37 gramů ušetřil...

Edit : Ještě ty kamna... Vargo Hexagon http://www.vargooutdoors.com/Hexagon-Ba ... Wood-Stove
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod amigo » stř říj 31, 2012 20:35

k čemu dřívkáč? nevidím v tom smysl ani jako v alternativě, ani jako v záloze. navíc zálohovat vařič mi přijde jako brát si sebou dva batohy.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » stř říj 31, 2012 20:38

varice se zalohuji, a to tam kde to je kriticke, treba v zime kde varic znamena taky zdroj vody.

jedna z moznosti je napr jednorazova pikslicka se ztuzenym napalmem.

okolo 100g varic plus palivo no proc ne. treba ultralajtik na tuhy lih?

zimu ten drivkac ale nemusi umet, pouzitelne palivo nemusi byt dostupne.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » stř říj 31, 2012 20:50

oodoow píše:@dudy: To všechno bylo ale v porovnání k vysoké botě, jestli jsi to z kontextu nepochopil. Nejsou to žádná absolutní tvrzení, že se to nikdy nestane, ale pouze že šance na podvrtnutí kotníku není nijak větší, spíš menší. Stejně tak ta bolest nohou. :wink: Ale institut na zvyšování pozornosti není vůbec špatnej nápad.


Tím chceš naznačit, že ve vysoké pohorce se zpevněným kotníkem, mám stejnou, spíš vyšší šanci si zvrnout hnát, než v kecce?
Já osobně taky na kratší akce běžně používám Lowa Renegade mid a myslím, že stačí, nicméně v perfektech mám ten kotník fakt tužší a jak psal fps (na což jsi ostatně reagoval) do hrubého terénu mimo cesty si raději vezmu pohory.
Navíc už jsem zažil situace, kdy jsem si v jarmilkách vyčítal, že jsem si nevzal Meindly a nohy mě bolely jak čert, stejně tak i takové, kdy jsem, trpíce jak zvíře v bagančatech , toužil po sandálech.
Navíc i na výlety s pionýrskou skupinou byla doporučena pevná obuv, tak jsem vyškemral pod stromeček úžasné koženkové pionýrky. Asi v tom bude kus nostalgie.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » stř říj 31, 2012 20:54

Proč dva vařiče?

No představ si, že jdeš již nějaký ten týden/měsíc cizím státem a dojde ti palivo (plyn), ne v každém městě bude krám, kde ho prodávají a proto by ten dřívkáč mohl být i hlavním vařičem.

Plynový vařič by byl pouze záložní, do nepohody a nebo do míst, kde nelze použít ten dřívkový.

P.S.: Navíc, na tom dřívkovým se nic neposerX...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod amigo » stř říj 31, 2012 20:55

Indy píše:varice se zalohuji, a to tam kde to je kriticke, treba v zime kde varic znamena taky zdroj vody.

jenže v zimě s dřívkáčem pohoříš, respektive nepohoříš :wink:
šlo mi přímo o ten dřívkáč, v podmínkách, ve kterých bude fungovat, zálohu imho nepotřebuju a v těžších podmínkách bych si na něj nevsadil.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » stř říj 31, 2012 20:58

No nevím, ale pokud se podíváš na video "Přežití v extrémních podmínkách", uvidíš, že jediný vhodný vařič do těchto podmínek je právě dřívkáč na principu výhně...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » stř říj 31, 2012 20:59

Do dřívkáče potřebuju dřívka, když mám dřívka, mám i šutry, když mám šutry a dřívka, nepotřebuju dřívkáč.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod amigo » stř říj 31, 2012 21:00

hlp3 píše:Proč dva vařiče?

No představ si, že jdeš již nějaký ten týden/měsíc cizím státem a dojde ti palivo (plyn), ne v každém městě bude krám, kde ho prodávají a proto by ten dřívkáč mohl být i hlavním vařičem.

v takovém případě bych volil benzíňák, který spaluje kdeco, od ropy po nějakou místní samohonku. ideálně pokud funguje i na plyn. nebál bych se ani se svojí trangií, která spaluje tekutej líh a plyn a na zálohu se vykašlal.

ale nikomu, ani zarytým přeživším v extrémních podmínkách, jejich dřívkáč neberu. vyjadřuju pouze můj názor neseříznutého kartáčku.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » stř říj 31, 2012 21:04

dudy píše:Do dřívkáče potřebuju dřívka, když mám dřívka, mám i šutry, když mám šutry a dřívka, nepotřebuju dřívkáč.


Tak výhoda toho dřívkáče je v tom, že funguje jako kamna, to znamená, že tam vzniká tah a jelikož vzduch jde ze zdola, tak oheň lépe hoří a není potřeba tolik paliva.

Navíc, pokud se to používá v CHKO, tak na to ochránci koukají určitě jinak, než když jim tam vypaluješ trávu...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod amigo » stř říj 31, 2012 21:05

dudy píše:Do dřívkáče potřebuju dřívka, když mám dřívka, mám i šutry, když mám šutry a dřívka, nepotřebuju dřívkáč.

přesně.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » stř říj 31, 2012 21:17

hlp3 píše:
dudy píše:Do dřívkáče potřebuju dřívka, když mám dřívka, mám i šutry, když mám šutry a dřívka, nepotřebuju dřívkáč.


Tak výhoda toho dřívkáče je v tom, že funguje jako kamna, to znamená, že tam vzniká tah a jelikož vzduch jde ze zdola, tak oheň lépe hoří a není potřeba tolik paliva.

Navíc, pokud se to používá v CHKO, tak na to ochránci koukají určitě jinak, než když jim tam vypaluješ trávu...


Není problém z malých kamínků vyskládat "rošt" který ze stran zavřu kamenama vyššíma a mám stejnej princip.
A pokud ho míním používat v CHKO tak se můžu zeptat ochránců, kde se daj koupit bomby do plyňáku a při rozloze našic divočin si pro nějakou skočit.
Uznávám, že je to taková libůstka a sám mám podobné hračičky rád, nicméně praktické využití se mi dá mizerné. Obvlášť přihlédnu-li k témau: Light Backpacking - turistika nalehko, kde mi přijde tahat sebou věc, která jde nahradit z přírodních zdrojů zbytečné.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Rembrandt » stř říj 31, 2012 21:22

Tahat dřívkáč i vařič už nesouvisí s teorií lightbackpacking, ale spíš s teorií spolehlivosti :wink:
tím nechci říct, že bych dřívkáče zatracoval, naopak, já mám vyrobený z ikeovského odkapavače na příbory a jsem s ním spokojený
exitus acta probat
Uživatelský avatar
Rembrandt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 168
Registrován: čtv zář 20, 2012 10:14
Bydliště: Ostrava

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » stř říj 31, 2012 21:25

Pěkný soubor článků na téma dřevěnejch hušů je tady: http://www.svetoutdooru.cz/serialy/?ser ... d%F8%EDvka
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » stř říj 31, 2012 21:35

teorie spolehlivosti je jedna vec, jeji implementace ale vec druha.

to ze mas s sebou varic, ale palivo ma byt na miste (predpoklad, ale podlozeny), ma byt mozno jej pouzit (opet predpoklad, ale mene podlozeny) a musim byt schopen ho uvest do horiciho stavu (opet predpoklad, ale podle situace podlozeny uplne nejmin).

takze ciste matematicky nasobime varic (1) cili jedna tremi dalsimi cisly mensimi nez jedna, z nichz kterekoliv muze byt i nula. coz nevnimam jako uplne vitezstvi nad zivly a neprizni osudu :)

situace kdy varic drivkac nebude nic nez hi-tech tezitko zazivaji tedka na atlantickem pobrezi USA. kdyby otazka stala tak ze jsou na nem zavisli napr pro ziskani pitne vody prevarenim, tak nic moc. a mimochodem, vetsina lidi co to zazila si nejspis nemyslela, ze je neco takoveho mozne...

dmychany drivkac bude s teorii spolehlivosti este vic na stiru. baterka, motorek, kabelaz, vypinac...
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod kuchtak » stř říj 31, 2012 22:01

nieco pre rozsirenie obzoru varicov na drevo:

- velmi dobry varic hoci drahsi je od traildesigns http://www.traildesigns.com/stoves/caldera-sidewinder moze byt pouzity aj pri plynovych alebo benzinovych varicoch ako zavetrie. Treba ho kupit na hrniec pre ktory ho budete potom pouzivat.

- boilerwerks

blog kde chlapik testuje jednotlive varice
kuchtak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř zář 30, 2009 18:00
Bydliště: Kosice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Vachon » stř říj 31, 2012 22:07

Ad Sidewinder: Tam bych skoro očekával, že si od nich uživatel kupuje i ta dřívka...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Rembrandt » stř říj 31, 2012 22:13

indy: já tu teorii spolehlivosti myslel tak, že: každé místo, kde by mohl nastat problém raději ošetřím :rock:

takže tahat vařič jak dřívkáč, tak na kartuši už nemůže být lighpacking, protže tam mám věci které se navzájem alternují. To bych za chvíli mohl tahat několikatery boty (co kdyby se rozbily), několik karimatek (co kdybych je poztrácel) a několik batohů (kdyby mě honil medvěd, tak některý odhodím a medvěda to zaujme) :D :-({|=
exitus acta probat
Uživatelský avatar
Rembrandt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 168
Registrován: čtv zář 20, 2012 10:14
Bydliště: Ostrava

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » stř říj 31, 2012 22:30

ale my vime jak funguje samovar, a taky tuhle konvici vyrabi aj alb.

http://www.alb.cz/samovar.htm

vychazi mi to ze u vypravy natezko, tam kde chces mit moznost vlazne sprchy anebo do basecampu, a ve vsech pripadech proste u pocetnejsi skupiny se to muze hodit.

a jeste jednou, pro ty kdo nezazili napr povodne na morave... predstavte si ze mate sirky nebo zapik, kvalitni a spolehlive, funkcni, proste jak ma byt, tyden prselo a je 10-200 cm vody na zemi...v okruhu nekolika km. mimo jine, jedna z prvnich veci co vam bude chybet je pitna voda. hnusne bude vsude kolem megatuny, nebo spis gigatuny. prevarena by mozna sla. tak a ted si s tim drivkacem a sirkama ci zapikem a libovolnym mnozstvim plovouciho dreva poradte. jasne ze to casem pujde, az prestane prset a tak, ale tady a ted? nemyslim si.

Rembrandt, dva bagly davaji smysl kdyz mas tezkou 80ku a k tomu 20l co vazi 200g.

dvoje boty? tak kdo je nema, a tim myslim treba aj sandaly do chaty anebo polartecovy papuce s podrazkou, je ale dost na stiru s docela snadno moznyma vecma ktere se stat muzou.

anebo si definujme utralajt chozeni tak, ze kdyz pujde vsechno moc dobre, tak to klapne, a pokud se neco trochu pokazi, bude to zle, a pokud se neco pokazi opravdu hodne, anebo tech veci bude vic, budu rad ze to zvladnu - to bych chapal, spolehlivy vybaveni a zadna nahrada. u kratsi akce kde se da napr pruser s pocasim eliminovat znalosti a rozhodnutim, no proc ne.

asi teda jsou ale polarnici jelita kteri resi veci tak ze je ve dvojici kazdy sobestacny, protoze ma bud nahradni anebo hlavni vybaveni, takze dohrodady maji vsechno hlavni, a kazdy sam doplnene nejakou alternativou co by jim chybelo. zrejme jen nevi co je spolehlive vybaveni nebo neumi planovat ci co....proste neznaji posledni modu chozeni nalehko.

a este doplnim. jsou situace kdy to nalehko pujde. jsou dny v roce kdy nakopec vylezu v triku a kratasech. takze ano, klidne polehku, ale pripustme si ze to nepujde vzdy, a ze nebude stacit se proste podivat do kalendare a jet.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Semo » čtv lis 1, 2012 0:30

Po tych Pyrenejach som tahal hand-made drievkac stavany s ohladom na vahu a velmi sa osvedcil.

1.) nie je s nim problem v lietadle. Neobsahuje bombu, nesmrdi po benzine.
2.) Nemusim lokalne zhanat bomby a riesit, ze do Francuzska a Spanielska je lepsie Campingaz ako Coleman atd.
3.) zozerie znacne menej dreva ako volny ohen, na ktorom by som varil rovnako vykonne rovnako dlhu dobu. Doslova na s par vetvickami uvarim sackovku (10 minut).
4.) Pri trekoch dlhsich ako 5-6 dni je uz lahsi ako plynak s bombami
5.) Poskladat a nastartovat plynak je otazka 15s. Drievkac 5+ minut, ale ked uz bezi, tak na nom uz kludne mozem varit 1h a uz to nicomu nevadi - mam daleko vacsie moznosti v tom, cim sa budem zivit, pretoze nemusim len rychlo zovriet vodu a nieco si zaliat. Ked sme v 2/3 treku dokupovali lokalne zasoby, tak uz sme mali len beznu ryzu a bezne veci a ziadnu expresnu predvarenu-instantnu. Vdaka tomu mozem varit asi 6 roznych priloh a nie som odkazany len na brkasu a kuskus.
6.) Nuteny fuk ventilatorom pouzivam iba pri rozbehu, inak sa invecnou konstrukciu zavetria o seba varic postara sam pri aspon minimalnom vetriku. Co je na horach skoro vzdy. Ak chcem len lahky var, tak ani ten vietor nemusi byt, alebo otocim zavetrie tak, aby krylo maximalne. Takze vobec netreba tahat tazky monoclanok D a vystaci sa s C alebo tuzkovkou, nadstavenou alobalom, aby dosiahla na kontakty. Vdaka moznosti nuteneho fuku (alebo vonkajsieho vetra) zhori dobre aj mokre drevo a treba len trocha sucheho na zaciatok. Tych 20-30g sucheho dreva si mozem urvat aj niekde pocas dna, ak tusim, ze vecer to bude problem.
7.) Vlozeny obsah zhori skoro dokonale na popol bez uhlikov. Takze nenechavam opalene kamene, vypalene flaky a vysypane uhlie.
8.) Vo vlakne riesime UL treking, nie povodnovy survival. Argumentovat o tom, ze horolezecka vybava je kus smejdu, pretoze v piesocnej pusti nepomaha k prezitiu je podobne relevantna debata.
9.) Ano, v Antarktide by mi bol na nic. Mam preto aj Var2 a na kratke veci (alebo pripadne polarne vypravy) drievkac neberiem.
10.) Po vareni TROCHA smrdim od dymu. Co uz, na horach to nevadi a do naslednej civilizacii sa to uz vyvetra alebo da prezit.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod kuchtak » čtv lis 1, 2012 8:53

@semo - uplne s tebou suhlasim

dalsia moznost varica na drevo do Evernew http://www.backpackinglight.co.uk/product494.asp?PageID=118, moze byt kombinovany aj s liehovym varicom.

a ako to vyzera ked sa starate, aby ste mali drevo na vecer
http://www.flickr.com/photos/tyrolmountains/8073729475/in/photostream
kuchtak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř zář 30, 2009 18:00
Bydliště: Kosice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » čtv lis 1, 2012 10:55

Semo, to ale nebylo vareni pro jednoho, ze ne?
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod eimles » čtv lis 1, 2012 11:14

nojo vánoce jsou tady a co s takovým stromečkem po vánocích? jasně ještě že mám dřívkáč... aneb sotve se někde objeví nějaká reklama tak každý si přiloží své polínko

jinak si myslím že dřívkáč má využití pouze tam kde je dostatek kvalitního (vysušeného) dřeva
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » čtv lis 1, 2012 15:33

Otázku váhy se vyplatí řešit jen na větší vzdálenosti, pokud někdo jede na víkend, tak váhu neřeší a bere sebou plyňák.

Jelikož bych chtěl vyrazit na víc měsíců, tak mě jako nejlepší vařič připadá právě ten dřívkáč a ideálně k němu něco, co lze použít v případě nouze a nebo když je po dešti.

Otázkou je, co zvolit?

Palivo by se muselo dát koupit v trochu větším městě, ideálně v supermarketu a tak plyn odpadá a další alternativa by byl líh, ale nějak si nevzpomínám, že by jej v supermarketu měli...

Jakou výhřevnost má čajová svíčka, pokud by se upravila skleněným knotem a hoření by se zkrátilo na cca 15 minut? Tím by se měl výkon teoreticky zvednout asi 12x, pokud normálně hoří 3 hodiny... Navíc čajové svíčky mají skoro všude... Dále mě napadlo, co olejový kahan, olej je také palivo, které lze koupit v každých potravinách...

Možná to jsou nesmysli, ale jen teoreticky by mě to zajímalo.

Edit: Teď mě napadlo, že rostlinný olej používají někteří borci místo nafty...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Vachon » čtv lis 1, 2012 15:35

hlp3 píše:Navíc čajové svíčky mají skoro všude...


... zejména když vede trek kolem hřbitovů v době Dušiček :-$
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » čtv lis 1, 2012 15:40

... tak to mě nenapadlo... dobrý tip, hřbitov je v každém městě a vyhořelé svíčky by se tam dali sebrat a vosk použít, navíc většinou se tam svíčky i prodávají.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Vachon » čtv lis 1, 2012 15:47

Obzvlášť doporučuju pro treky v pravoslavných zemích, Rumunsko, Ukrajina...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst


Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » čtv lis 1, 2012 15:50

No byla to jen teoretická možnost... :-) navíc zajímalo by mě, zda by taková upravená svíčka dokázala vůbec uvařit 0,5l vody...

Edit: Tak něco podobného již existuje... http://lesnizelva.blog.cz/1107/nouzovy-varic-svicka
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod vonkreuz » čtv lis 1, 2012 15:55

Líh myšlíš tuhý nebo tekutý. Oboje koupíš spíše v drogerii. Jako náhražka tohu tuhého potom podpalovač do ohně. Nebo je to jedno a to samé? U nás známé jako Pe-po.
Tekutý líh a podobně v supermarketech nekoupíš. Protože na prodej takových věcí je ptořeba papír/osvědčení/glejt a jim se neoplatí ty peníze za to dát. Takže kupuju jen u malých drogistů, stejně jako většinu věcí a necpu peníze do molochů, které nemají ani české majitele.
Jako další alternativa tekutého lihu jsou různé oleje do lamp/petrolejek.
Na rostlinný olej zapomeň - do aut to sice jde, ale tam jsou jiné pracovní podmínky (myslím podmínky podporující spalování a vznícení té směsy). Navíc je to směs-aerosol vzduchu a oleje, který se dá lépe zapálit.

Jinak vařič na tehý líh je buď klasická kovová skládačka nebo německý Esbit dělá ultralehkou titanovou stojinu právě pro gramhoniče. Obojí lze koupit u českého dovozce - pohodlná domluva, má to v 99% času skladem.

Tady máš fotku použití svíčky na ohřev kartuše a když kartuše došla, tak jsem tak ohříval čaj do termosky...
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

PředchozíDalší

Zpět na Treking