Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 29, 2020 17:23

Etheric
Jo, to máš vlastně pravdu s těma otvíračkama,svátkama,Jednotama. To mi nedocvaklo.
Z těch diskuzí to na mě dělalo dojem, že máš úplnou litrážovou sbírku batohů :)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 29, 2020 17:36

dromedaro
kazdej vyrobce to uvadi uplne jinak. dokud si batoh neosahas, tak to je stejne jenom teorie vsechno.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 29, 2020 17:38

Bonatius
Díky, mrknu se na to.

Všem ostatním také díky za tipy.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » stř dub 29, 2020 17:47

@Dromedaro: fakt se vykasli na to aby ses ridil radami nekoho jineho, ktery batoh je dobry a ktery ne, co ma mit a co nema. Kazdy jsem jini a kazdy mame jine telo i potreby. Doporuceni jsou dobra na to, aby sis udelal pro sebe nejaky prehled, co existuje. Ta jedina rada, kterou bys mel vzit k srdci a ktera Ti muze opravdu pomoci najit "Tveho srdce (resp. zad) sampion" je zkouset, zkouset, zkouset...

Nechci prihrivat vlastni polivcicku, ale jako ukazka, ze neni tak jednoduche najit batoh poslouzi me sebrane prispevky o zkouseni batohu (ne UL a trochu jine litraze), najdes to v odkaze v podpisu Mitau. Odzkousel jsem tehdy toho opravdu hodne, neco jsem vyradil hned, jak jsem sii vzal do ruky, neco pri prvnim zkouseni, neco se mi zdalo v obchode skvele i s jejich zatezi, ale kdyz jsem si jej nadesne vzal domu a tam nalozil, co bych tam nosil ja, tak jsem rychle zjistil, ze to neni pro mne. Tato formulka Te asi bude provazet pri zkouseni casto :-). A to ja jsem vybiral s tim, ze docela presne vim, co chi - a nakonec jsem si vybral stejne "nejmensi zlo", presneji jsem zjistil, ze neceho se mohu lehce vzdat, neco je resene lip jinak nez jsem si myslel, ze usetreny gram nekdy neni vyhoda, atd.

Bacha na to, ze prvotni nadseni z nejakeho batohu je fajn, ale je nutne jej doma opravdu vzdy otestovat s tim, co tam poneses Ty, nechat si to takto klidne cely den, dva, tri na zadech, i pri praci, pokud to jde - a prijdes na mnoho veci, zpocatku zdanlive malickosti, ktere Ti ale po trech dnech budou trhat nervy nebo nicit zada. Taky je dobre mit najednou vice batohu (ja jsem casto objednal tri) na porovnani. Je to neco jineho nez postupne zkouset vzdy jen jeden. Nekdy se hodi taky vyzkouset stejny batoh v jine velikosti zad - neverit aplikacim a tabulkam. Vyska cloveka ani v nejmensim neurcuje delku zad a jeste mene, jak co komu sedi.
Samozrejme, v idealnim pripade narazis hned na prvni batoh, ktery bude perfektni ze vsech hledisk, ale radeji s tim nepocitej. Hlavne se nesnis stydet za to, ze si nemuzes vybrat - i kdyby se na Tebe v nejakem obchode koukali prodavaci krive, ze zkusis deset batohu a nevezmes ani jeden.

Dve poznamky, na ktere Te uz upozornovali:
Objem: Mezi vyrobci je obrovsky rozdil, jak a co do toho pocitaji. Mozna do stareho Duetera 50+10 se vlezlo vice nez do Tveho Doldy 75 (netvrdim, Doldy neznam, je to jen mozny priklad). Navic prave pri tom zkouseni dobre videt, ze je velky rozdil nejenom mezi vyrobci ale klidne i mezi jednotlivymi modelami stejneho vyrobce (myslim, ze nejakou takovou poznamku najdes u mne o Ospreyech). Takze ber objem s rezervou na obe strany.

Vaha a komfort: Hodne zalezi na vaze nakladu. 25 kg poneses v tezkem ale perfektne sedicim Deuteru Aircontact (Pro) s hodne pevnyma zadama a jeste v tezkem terenu mozna mnohem lepe nez 15 kg v o kilo nebo vice lehcim jinem batohu, ktery Ti nesedi a co tu vahu uz neda. Na konci dne Te mozna budou u Deuteru bolet svaly na nohou vice, zato zada budou i po dvou tydnech v pohode, z toho lehciho svaly bolet nebudou, zato po druhem dnu mozna s placem vyhazes pulku veci a/nebo otocis domu. S tim uz nekolik z nas proslo... Na druhe strane ten 2,5 kg tezky Deuter mozna na 7 kil vahy uplne idealni nebude... (jeste dodavam, ze pisu o 15 let starem Deuterovi, ty nove uz neznam.) Proto si musis dobre zvazit, co a na co chces.

Gregory a Osprey v bazarech: podle mne to muze byt i tim, ze mnohdy si to lide koupili prav na radu nekoho, velikost nekdo rekl, to bude pro Tebe, atd. A oni nakonec po par turach zjistili, ze jim neco nesedi, ze velikost neni ono, ze potrebuji toto nebo naopak, nechteji tamto. Tak si radeji koupili jiny, lepsi (uz vedeli, ze na nektere veci si musi dat pozor a ze se musi ridti sebou, ne radou kamarada/-ky) a stary dali do bazaru. Osprey i Gregory jsou v jistych kruzich dost IN, tak jak pred 15-20-ti lety byl Deuter. Jenze, jak etheric uz parkrat napsal - nesedici a nevyhovujici batoh je druha nejhorsi vec, ktera Ti rychle muze pokazit vylet.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » stř dub 29, 2020 17:54

Etheric píše:Plát v zádech je dostatečná výztuha. Pro batoh 25 nebo 35l ano, pro ten větší kterej víc napakuju už to chce pevnější záda.
Jeden Mammut batoh mi sedel docela dobre, premyslel jsem, ze bych si jej nechal, na moje ucely mel nosnost dostatecnou.

Vyztuha byl plat. Kdyz jsem se ale nalozil a zacal chodit, tak ten plat nekde, asi v jednom rohu neustale se pohybem latky, ve kterem byl mirne ohybal. A pri tom vydaval zvuk, neco jako tlumene prasknuti. Ne moc hlasite. Prvnich pet minut jsem si toho ani nevsimal. Po dalsich peti jsem se zacal furt koukat, kdo to kde tak "praska". Po patnacti minutach mi to uz lezlo na nervy a po dvaceti uz jsem nemohl.
Pokud ten plat je tenky a ohebny, tak Ti muze delat toto a vem na to jed ze po case to zacne lezt na nervy i Tobe :-). Kdyz je zase silnejsi a neohyba se, tak musi byt vylisek perfektne sedici na Tvych zadech, plat se Ti neprizpusobi jako kovova vyztuha. Navic ten pevnejsi palt uz zacina byt i tezsi...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 29, 2020 22:14

Apuka
Díky za doporučení a oceňují rozsah příspěvku = práce, kterou si s tím dáváš.
Finanční rezervu, kterou mám, plánuji právě využít na nákup vícero batohů přes eshop a ty si pak doma zkoušet a z nich pak vybrat vítěze. Ostatní vrátím. Plus pokud bude možnost, předem nějaké vyzkouším v obchodě, abych zbytečně neobjednával něco, co bude na první dojem jasné, že je špatně.
Ale díky zdejším příspěvkům jsem se dozvěděl o batozích, které jsem neznal a ze zkušeností ostatních také pochytil něco, na co si dát pozor.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 29, 2020 22:37

Myslím, že jsem to řešil v tomto vláknu. Neuhasitelnou žízeň večer na tůrách. Při prvním celodenním pochodu v teplejším počasí, teď na jaře, jsem měl po návratu domů opět neuhasitelnou žízeň. Vychlemtal jsem během hodiny půl litru mrkvové šťávy, litr čaje a pak ještě půl litru vody. Pak to trochu přešlo. Když jsem se díval, kolik vody jsem vypil během celého dne, tak jsem zjistil, že ve dvou litrové láhvi mi ještě necelý litr zbývá. Přestože jsem měl pocit, že piju dost a žízeň jsem neměl. Jenže to pití byly vždy jen takové cucnutí po nějakém čase, z čehož jsem nabyl dojmu, že piju dost, ale reálně jsem té vody moc nevypil. Zkusil jsem si to na dalších pochodech hlídat, abych cca každou hodinu vypil cca dvě deci vody. A asi ten pravidelný celodenní příjem vody na tůrách funguje. Večer už ty záchvaty žízně, která nejde uhasit, nemívám. Asi na můj metabolismus během těch celodenních pochodů piju málo a tělo si večer říká o kompenzaci.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » čtv dub 30, 2020 9:36

Vidis, zacinas prichazet na to, ze je dobre poslouchat sve telo, i kdyz je mu nekdy spatne rozumet :-).
Dromedaro píše:Vychlemtal jsem během hodiny půl litru mrkvové šťávy, litr čaje a pak ještě půl litru vody.
Zase jsi udelal jinak jak je to rozumne.
Pokud byla mrkvova stava koncentrovana (ale to tak pocitam i nejaky ten "nektar" s 30-40% a doslazene cukrem), tak ta samotna Ti zizen neuhasi, spise naopak.
Caj taky nevim, jaky a jak silny (predpokladam normalni cerny nebo zeleny, ale mirne pozmenene to funguje i na mnoho bylinnych), ale taky to neni uplne idealni na doplneni vody do organizmu.
Takze na doplneni "stavy" jsi nakonec dal do sebe hlavne tu vodu :-).

Kdyz Ti ta mrkvova (nebo jina ovocna/zeleninova) stava dela dobre, tak radeji ji dej nejake rozumne mnozstvi do vody, kterou nosis a bezne pijes. Jinak si ji davej spise jen male mnozstvi najednou a zapij to cistou vodou.
Caj taky na bezne piti ("na zizen") jen slaby a lepsi neslazeny.

Ohledne batohu vypada Tvuj plan uz pouzitelny :smt023.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 30, 2020 11:00

Ta mrkvová šťáva byla čistá domácí. Koupil jsem si minulý rok český odstředivý odšťavňovač za tisícovku. Právě proto, že jsem nechtěl kupovat předražené doslazované a konzervované šťávy z obchodu. Za ty peníze už to mám dávno zpět. Žádný zázrak to není, ale na moje použití to stačí. Čaj byl slabý černý sypaný Darjeeling. Já hlavně po těch tůrách mívám chuť na tyhle šťávy nebo rozmixované pomeranče a grepy s vodou. Když jsem třeba na týdenním treku, tak nevím, jak řešit velkou chuť na ovoce. Nějak cítím, že mi to ovoce chybí i na vitalitě. Tahat s sebou jablka nebo pomeranče je asi blbost. Sušené ovoce mi to nenahradí, protože mám chuť hlavně na ty šťavnaté a ne vysušené plody. Ještě mě napadlo, třeba nějaký kvalitní rozpustný multivitamín, protože tělo si nejspíš říká o ty látky z toho ovoce.

P.S. Nedávno jsem v nějaké dokumentární sérii o bizarních úmrtích viděl díl, ve kterém nějaký američan umřel na svoji posedlost zdravím. Pil čtyři litry mrkvové šťávy denně, protože věřil, že mu to prodlouží život. Nakonec ho to zabilo, protože mu selhala játra. Ke konci už měl i kůži v barvě mrkve, což se projevuje v případě nadměrné konzumace mrkvové šťávy.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 4, 2020 6:38

dromedaro
vidis, takze nedostatecnej pitnej rezim a zkus to vic hlidat. proto bemuzu mit hydrovak, bych vypila pul lotru denne bez kontroly.

stav studanek, riceka potoku zacina byt tak tristni, ze fakt uvazuju, ze si koupim filtr. mela sem sawyer, ale nekdy 2017 sem ho prodala, protoze mi prislo zbytecny ho mit... ted si nejak nejsu jista, jestli fakt nenadesla jeho doba, protoze pulka studanek vyschlejch a druha pulka na dne pet cisel stojate vody...

a clovek by mohl vzit z rybniku, reky, i te stojate studanky...

Ale presne citim rozdil kdy tech 12kg je pro me optimum a vic uz nerada, pac 3,5l vody tahat se fakt pozna... a i tak vcera uz skoro na suchu...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pon kvě 4, 2020 8:23

Mawenzi píše: clovek by mohl vzit z rybniku, reky, i te stojate studanky...

Pokud ten filtr odfiltruje těžký kovy, pesticidy a podobný sajrajty, tak ano...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod skutrjohny » pon kvě 4, 2020 8:39

presne, v nasich podminkach nejaky Sawyer moc vyznam nema nebo je hodne precenovany. z pramene nefiltruji a jakmile ma voda na konte nejaky ten km, je dost pravdepodobne, ze mijela jiz alespon nejakou tu chalupu a tim sluzba takoveho filtru konci. rybnik, reka.. tam uz neni vubec co resit ;-)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pon kvě 4, 2020 8:42

K tomu Sawyeru sou i přídavný filtry, který ty sajrajty chytí. Ale brzo to jde do kopru a ta cena... Taky už neseš filtru 2ks.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 4, 2020 9:08

takze co idealne? neco na mechanicky necistoty + zaric?

jako kdyz za 3 dny potkas 2 studanky, z cehoz jedna.je 8-10 km pred.koncem trasy je dost k prdu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pon kvě 4, 2020 9:35

Taky mě to sere. Kde vyvěrala voda ze země, je dnes často už jen smradlavý bahno.
Možnosti jsou následující:
a) vybrat trasu s dostupnější vodou
b) nést všechnu vodu v batohu
c) koupit si ten drahej filtr kterej zachytí i chemky a živit jeho drahej provoz
d) domluvit si zásobování, že např na každým dvacátým kilimetru tě počká někdo s vodou :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 4, 2020 10:37

varianta a a d nerealna pro me, vody sem si overila, ze v realu vic nez cca ty 3,5l neunesu, uz su dost na hrane nosnosti, takze ten filtr, ale teda otazka by hyla na.konkrerni typ... asi do filtro vlakna.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Olchor » pon kvě 4, 2020 11:00

Jo, voda byla a je na vandru základní problém. Za sebe - nikdy netahám v batohu víc jak 1 litr, to si radši pár km zajdu a tábořím poblíž pramene, potoka, rybníka. Nenosím žádné filtry, UV, kapky. Vždycky mám ešus a vařič, takže převařuji. Pak mi nevadí pít vodu z řeky, louže, rybníka. Pesticidy a těžké kovy moc neřeším, je to jednorázovka, to tě nezabije. I v poledne si klidně uvařím čaj, kávičku nebo instant polívku a je pohoda. Jde to i na velkých horách. Jen to holt nesmí být běh o závod.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 4, 2020 11:10

olchor
myslis, ze prevareni vody z rybniku nebo nejaky ricky kde vidis ty skvrny a jak to oeni, je dostatecny?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pon kvě 4, 2020 11:35

To bych strávil převařováním a čekáním na chladnutí půl dne. V létě víc.
Pesticidy a herbicidy dost řeším, maj kumulační efekt a při frekvenci mých výletů by byla nebetyčná blbost to neřešit. Ona je pěkná volovina pít vodu z rybníka i desetkrát převařenou..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Olchor » pon kvě 4, 2020 18:51

Pil jsem vodu z kaluží v rumunských horách, totál obsrané kravěnci, i v té vodě byly. Pil jsem vodu z Dunaje v deltě, stoka Evropy. Když jiná není, běžně piju u nás vodu z rybníků a řek. Nikdy nebyl problém, hodně znečistěnou vodu nechám tak 3 minutky povařit. Ale jo - zdržuje to. Já se nechám rád zdržovat.
Chemikálie stejně filtr nechytí a breberky uvaříš.
Humorná historka - jednou jsme měli sebou na Dunaji otlocitnou dívčinu, která si někde přečetla, že ta voda se musí vařit alespoň 15 minut. Tak vařila a vařila, ale za 15min. zjistila, že tam má jen třetinu ešusu. Tak dolila a zas vařila.... ke konci získala docela silný koncentrát, musela to vylejt. Poučila se, nic se jí nestalo.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte kvě 5, 2020 3:42

Ke svýmu tělu se chovám občas dost hovadsky, ale takovou vodu bysem fakt nepil.
Existujou filtry, který tu chemii zachytí, ale je to drahý. Nejspíš ale časem nebude už na výběr
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 5, 2020 4:57

olchor
hm, zajimave. Jako prevareni bych v takovy situaci brala jako samozrejnost, spis asi s mym.zazivanim bych se bala ze me z toho bude blbe, ale tezko rict s jistotou. jasne, kdyz neni zbyti,asi clovek vypije cokoli.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte kvě 5, 2020 5:15

Hele když už budu nucen pít vodu z takovýho pochybnýho zdroje, udělám si aspoň filtr s uhlíkama, to ledasco zachytí, hlavně vylepší chuť. Improvizovaně takovej filtr vyrobím z věcí v batohu, vodu přefiltruju a pak převařim. Ale to jen v případě nouze, radši budu šlapat několik hodin do míst, kde seženu lepší vodu...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » úte kvě 5, 2020 5:48

Mohl bych se zeptat, jak se dělá improvizovaně uhlíkovej filtr z věcí v batohu?
Myslím, z to by byl oříšek i pro MacGyvera...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte kvě 5, 2020 6:02

Udelas ohen a vyrobis drevene uhli. Uhli nechas vychladnout, rozdrtis na prach, zabalis do kusu obleceni a mas uhlikovy filtr. Precedis pres nej podezrelou vodu do esusu. Pak ten hnus vylejes a zajdes si do nejblizsi hospody pro pivo :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte kvě 5, 2020 6:32

Jj asi tak :lol:
Petka, nádoba, kousek látky nebo síťoviny se vždycky najde. Drát na stáhnutí mám taky.
Ale fakt jen v nouzi, když jisto jistě jiná možnost získat vodu nebude
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Olchor » úte kvě 5, 2020 7:01

Co je ta "špína" ve vodě z rybníka? Převážně organické a minerální znečistění, tedy to, co běžně jíš, akorát v jiné formě. Když to vysterilizuju varem, nemůže vadit.
Ale jo - bude tam trochu víc chemie, dusičnany a tak. Ale nepiju takovou vodu zas moc často, když sežeru půl kila uzenýho, je to horší.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte kvě 5, 2020 7:20

Do toho rybníka se spláchnou všemožný postřiky /důvod, proč nekupuju ovoce a zeleninu a jim pouze vlastní/, tečou tam splašky z vesnic, plus samotnej fakt, že naše rybníky jsou přerybněný, nevíš, jestli třeba včera nedali rybám dávku antibiotik nebo jinýho sajrajtu..
Nepil bych ani vodu z pramene, kterej vyvěrá poblíž pole. Rozbor vody jsem nedělal, ale vím, že pole stříkají herbicidy a pesticidy, takže nezávadná asi nebude.
Homo sapiens sapiens otrávil vodu, znečistil vzduch a zajebal celou planetu toxickejma látkama. Umělá doba, umělý jídlo, umělý vztahy, umělý všechno..... :evil:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Pierre111 » úte kvě 5, 2020 8:59

Jako říct, že ta špína ve vodě je to co normálně jíš, jen v jiný formě je docela blbost. Nevim jak ty, ale já teda záměrně nejím prvoky a bakterie co jsou pro lidský organismus toxický. Pokud se ti jich do těla dostane dost, případně máš ochabenou imunitu, tak ti hned bude blbě, sračka, blití. Což někde mimo civilizaci fakt nechceš. Převaření nemusí stačit, některý tyhle brebery jsou dost odolný, například některý druhy prvoků. Před měsíce jsem byl v Africe, kde jsem se pohyboval tři dny nad 4200mnm. Jeden den sjem spali na tábořišti, kde jediný zroj vody bylo jezero, které ale celé kvetlo a hnilo. Náš místní průvodce to teda normálně pil, ale on je zvyklý. Já si to netroufnul ani s čistícíma práškama. Například proti prvokům se to má snad hodinu nechat a to ještě záleží na teplotě vody. Voda byla samozřejmě studená a v noci mrzlo. Převaření v téhle výšce nepřicházelo v úvahu, jelikož voda se vaří při nižší teplotě a spotřeba plynu je velká. Převařit vodu pro dva lidi by bylo na dlouho. Tak jsem se zvednul a šel 200 výškových metrů do údolí k tekoucímu potoku pro vodu. Chemií se můžeš taky pkně přiotrávit. Jednou se mi to stalo. Tak blbě mi snad ještě nikdy nebylo. Po vypití vody mi bylo blbě velmi brzo, sračka, blití, teplota, halušky a nakonec ztrát vědomí. Problém je, že nikdy nevíš co v tý vodě je. Může vypadat špinavá, ale nemusí v ní být nic nebezpečnýho, někdy si dáš vodu ze studny jako já tenkrát a otrávíš se. Při filtraci ani nevíš, jestli tvůj filtr funguje, voda může být "čistá" a tobě nic není. Pak jednou filtr použiješ a dostaneš sračku.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » úte kvě 5, 2020 9:38

Ted uz tak nechodim, ale pred jistou dobou - alespon v Beskydech jsem si to vsiml - bylo u mnoha studanek umistnena cedule s vysledkem chemickeho rozboru vody udelane hygienou (nebo co za ustav to byl). No,... co si pamatuji (prisla nemusi byt presna, spise mlhavy odhad), tak z deseti studanek byla jedna-dve hygienicky nezavadne, tak 5-6 zavadne na prime piti, ale mozne pit po prevareni a zbytek nebyl vhodny ani po prevareni. Stejne tam lidi chodili a brali si domu vodu...
Tam se meril obsah jen nekterych breberek a myslim, ze i par zakladnych chemikalii, ale u chemie nic moc extra.

Bbe je i to, ze muzes mit obsah toho OK, obsah onoho OK, ... - ale nikdo uz nepocita, jestli tytpo veci dokopy, "vylepsene" necim ani nemerenym a reakcemi Tveho tela co udela.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Treking