Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 31, 2020 12:44

fps
nevim, no, mam proste z alp strach na neco jinyho, nez 3 dny z penzionu s kudrnou na vylety, co zvladnou v pohode deti i duchodci... takova ta vsudypritomna obava ze co kdyz me proste to koleno na dalsim kroku neunese a co pak... z kralicaku se na nejizsi bus nejak dopravis... a domluvis...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 31, 2020 12:51

ale letos je to bezpredmetny. minimalne mesic nebudu moct vyletit a pokud se to protahne, ze treba 2 mesice nebudu moct vyletit, tak mi atrofuji svaly, co to koleno jakztakz drzi, a budu se zase rok dostavat do kondice ve ktere bych mozna byla ted...:( coz mi pripomina zeswm dneska nemela proenzi :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod fps » úte bře 31, 2020 13:10

jestli jde o zdravotní problém, tak to je pak logické se delšího cestování bát, tohle já naštěstí nemusím řešit, já jezdím na vícedenní výlety do přírody na těžko přes třicet let, a naštěstí žádný vážnější zdravotní problém mě nepostihl
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod fps » úte bře 31, 2020 13:22

sto tisíc za vybaveni není moc, jsem to kdysi počítal, a v průběhu let mě vybavení stálo cca tři sta tisíc, a to spíš volím zlatou střední cestu mezi UL, komfortem a životností, jenom do různých bot jsem dal cca šedesát tisíc, a to u většiny bot počítám jen jejich poloviční cenu, protože jsem je většinou potom co se mi neosvědčili prodal za cca poloviční cenu co jsme je kupoval, ale tohle byla moje hloupost, hledal jsem nejlepší kožené boty které stejně neexistují
když člověk jezdí celoročně, tak má některé vybavení zdvojené nebo ztrojené podle ročního období, oblečení, batohy, boty, atd., třeba tři péřáky mě stáli cca třicet tisíc, a nebo GoPro HERO6 mě stála deset tisíc, ale když se člověk vyhne osvědčeným značkám, a nakoupí třeba v decathlonu, tak za UL vybaveni zase tolik nezaplatí
Naposledy upravil fps dne úte bře 31, 2020 13:34, celkově upraveno 2
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 31, 2020 13:32

boty nepocitam, 3t rocne... to je proste fakt... ochodim je na vyletech tak jak tak.

mam pootocenou cesku a poskozenou chrupavku. a mzue to vybafnout necekane kdykoli. treba po 3h v buse... se ukaze ze ani nevsytoupim a nedojdu k benzince na wc... takze...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » úte bře 31, 2020 13:48

Mawenzi píše:am pootocenou cesku a poskozenou chrupavku. a mzue to vybafnout necekane kdykoli. treba po 3h v buse... se ukaze ze ani nevsytoupim a nedojdu k benzince na wc
...takova ta vsudypritomna obava ze co kdyz me proste to koleno na dalsim kroku neunese a co pak... z kralicaku se na nejizsi bus nejak dopravis... a domluvis...
Podivej, stat se Ti to muze kdekoliv. A promin, ale "dopravit se z Kralicaku na nejblizsi bus" - pokud to myslis zpusobem "nejak se tam doplazim", neni to moc rozumne reseni. Na tyto zalezitosti mas volat Horskou Sluzbu. Nestydet se za to - toto je jejich prace a ver mi, ze ti rozumni budou radi, ze budou "zachranovat" nekoho, koho opravdu je treba (a toto JE treba), spolupracuje a pritom si to neprivodil hovadinami, co by delat ani v nejmensim nemel...
Kdyz si poridis do zahranici cestovni pojisteni - a pro Tvoje cesty by to vubec nemuselo byt drahe -, tak tam to funguje naprosto stejne, spise lepe. A ze se nedomluvis? V tom pojisteni mas v cene "pritele na telefonu", kdo Ti bude tlumocit, pokud je treba.

Takove ty trasy, co zvyknes chodit najdes dokonce i hodne blizko Brnu, nemusis kvuli tomu do Tyrolska 400 km. Mozna tam pocestujes lepe a dostanes se tam rychleji nez napr. na Kralicak nebo do Orlickych hor.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Pierre111 » úte bře 31, 2020 14:55

Já myslí, že říct, co je to UL není úplně lehký a samozřejmý. Pro každého to znamená něco jiného. Záleží hodně na podmínkách, kde to používáš. Já mám třeba pro mě UL membránovku, která váží 345g :D. Pro jiného to žádné UL nebude. Já bych ale membránovku, co váží 80g zničil v Alpách za jeden výlet. Prostě jiné použití. Lezecké rukavice od Mountain equipment jsem zničil tak za jeden a půl sezony. Sice taky koukám dost na váhu, ale poslední dobou jsem docela zklamaný z odolnosti vybavení a oblečení, takže bych třeba uvítal o něco těžší věci, ale zase odolnější. Hodně problémové jsou poslední dobou třeba boty. Měl jsem Arcteryx Acrux AR, vlastnostma super bota, teplá, lze v ní chodit i lézt, pohodlná. Bohužel za tu cenu docela rychle degradovala, takže reklamace. Ted mám na chození Salewa Ultra flex mid, pohodlné, pěkné boty. Po třech týdnech ostrého nasazení a pár týdnech normálního nošení do práce a na nákup se jim odlepuje špička a co je horší v místě ohybu prstů na malíkové straně se dělá díra. Oficiální cena 190e. Jinak peníze co jsem za vybavení utratil ani raději nepočítám, protože by to byla šílená částka, měl jsem na zádech třeba batoh, ve kterém byly věci za 50tis a to nepočítám elektroniku.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 31, 2020 15:00

nechci to tu plevelil, ale je to psychologickej blok, ze nekde v alpach proste muzes zatmet a co tam, zatimco v cr si proste poradis. z hor mam proste respekt, a uz vidim nejaky zachranare jak nadsene zachranuji nekoho, kdo mel idealne zustat sedet doma na gauci a nehnout se z domu :D

jinak ja sem do vybavy dala mozna 50t, do "UL", za tech par let... ale je to slozity, protoze si muzu koupit perovku za 3500 nebo nejakou odlehcenou za 5000... a dam teda do UL 5000 nebo je investice do UL ten rozdil 1500 protoze nejakou zateplovacku bych si stejne koupila?

ale treba talon 44 je bozi batoh na vikendy ale po tom tydnu na WHW sem se rozhodla, ze si zas koupim neco s masivnejsim bederakem a plastenkou. Nemuzu mit UL batoh kdyz se do nej UL neumim sbalit a mam v nem 14kg :D

Pierre111
prave, jak pises pro kazdyho je to neco jinyho. Kilovej talon je pro nekoho faaakt tezkej a naddimenzovanej bagl :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte bře 31, 2020 17:48

dudy píše:Řekl bych že tak na úrovni, možná trošku lepší než GTX Paclite...

To jde, slusny pomer vaha/vykon. Bral bych ji na akce, kde s destem nepocitam (Dolomity na podzim s tlakovou vysi nad Alpama), ale bez nepromokave bundy si proste jet netroufnu. Na akce, kde prset muze, bych bral Neoshell.

Akorat, pisou tam MVTR 50000+, coz je tedy evidentni blbost.

dudy píše:Zas za ty prachy...

Za tyhle prachy neni co resit, skoda, ze jsem to nevidel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » úte bře 31, 2020 19:04

Díky za reakce. Šlo mi o to, že jsem našel protichůdné názory na UL výbavu, tak mě zajímalo, jak to mají ti, kteří ji již delší dobu používají a pokud možno, přešli z klasiky. Ano, všiml jsem si, že ji uživatelé nejčastěji zmiňují s treky po americkém kontinentu, což mě také zaujalo. Že jsem nenašel nikoho, kdo by s tím trekoval třeba po Sibiři nebo Tibetu. Ale co jsem se díval na různá videa, tak ty americké traily mi nepřipadají jako nenáročné. Tam se brodí sněhem v horách, prodírají lesy i jdou přes pouště. Jediné, co mě napadlo je, že po té trase jsou města, kde ti hikeři doplňují jídlo po několika dnech, takže nemusí nést velkou zásobu jídla a tudíž mohou mít i UL batohy, které neunesou velkou váhu. Ty UL batohy jsou pro mě také otázkou. Já nevím, jestli bych do těch objemů naložil vše co potřebuji. Respektive UL výbavu asi jo, ale nevím, jestli už bych tam pak narval dostatek jídla vody a jídla navíc. Mně ty batohy přijdou stavěný akorát tak na tu výbavu. Někdy člověk musí vzít jídlo na hodně dní a v každém obchůdku na cestě taky není možné sehnat lehké a výživné jídlo. U těch opravdu UL, tam nevím, jestli by mi nevadilo po více dnech, že nemají zádový systém. To nemám vyzkoušené nést velkou váhu bez výplně zad.
Že ta výbava vyšla Etherica na 100tisíc mi nepřijde nereálné, když jsem se díval na ty ceny, tak jsou "šílené". Třeba v tomto videu ukazuje, jak sbali UL batoh a výbavu pod 6kilo a v komentářích jsem našel, že ta výbava vyjde tak na 60tisíc. Asi má i jiné UL vybavení na různé druhy treků a podmínky, tak na těch sto tisích může být také.
https://www.youtube.com/watch?v=BLDGL4djCx8
Co jsem četl, tak tihle hikeři v Americe nenosí nic záložního, kvůli gramům třeba místo nože nosí žiletku, lékárničku také kolikrát nemají nebo maximálně čtyři prášky a obvaz, atd. Mně to přijde už takový, že já bych z toho neměl dobrý pocit, že nemám nic pro nepředvídatelné situace nebo nějakou pořádnou výbavu ve formě pořádného outdorového nože, v případě že se mi něco stane, tak se nemám pořádně jak sám ošetřit atd. Oni to tam obhajuji, že v té americe jsou podél trasy ty města, kam člověk v případě nouze může dojít. Zas já bych preferoval spíše tu soběstačnost než se spoléhat na to, že někam kdyžtak dojdu do civilizace. Pak jsem poslouchal rozhovor s dalším čechem, který šel CDT a ten tedy říkal, že měl batoh cca 12kilo batoh s výbavou bez jídla a vody, protože ten to nechtěl praktikovat jako UL hikeři, jelikož z toho důvodu,aby měli lehký batoh, tak nemají často dostatečné vybavení, je jim zima, spí bez karimatek atd a že to jsou často mladí lidi, kteří na to mají ještě fyzičku na takové podmínky. Dám odkaz na ten rozhovor: https://www.youtube.com/watch?v=kt5i0kqAwBY
Ten rozhovor má tři díly a pokud si to někdo poslechne celé, tak by mě zajímal jeho názor, protože podle mě ten člověk tam měl kolikrát velké problémy nebo dělal celkem "krpy", což mě překvapilo u člověka s takovou minulostí. Neříkám, že bych to zvládl lépe, jen mi to přišlo zvláštní.
Ale co jsem tak pochopil, tak ta UL výbava není nějak méně odolná sama o sobě nebo že by se za jednu sezonu zničila,ale nabízí méně komfortu a člověk musí u jejího užívání víc přemýšlet.
Já bych to oblečení asi také počítal do hmotnosti, protože si to člověk nese v batohu, pokud to nemá na sobě. Jen teda jak tu píšete o merino trikách, tak já jsem četl, že ony zas tak dobré nejsou. Já používám za stovku z decathlonu, které mají 120g a mám je už dva a půl roku v dobrém stavu. V těch merino se člověk víc potí a hůře schnou, než syntetická a ta nesmrdivost je prý až od těch nejdražších modelů. Já si trika peru různě po cestě v potocích a nedovedu si představit, že bych se tam máchal v potoce , ždímal a mlátil o kamen s trikem za tři tisíce. To si snad myslím, že by to ani nevydržely. To samé ty UL gatě. Ty od pohledu nic nevydrží a stojí majlant. To si raději pořídím nějaké takové kalhoty od vietnamců nebo v dekáči za pár stovek a nebude mi vadit, že je po dvou trecích můžu vyhodit. Z toho oblečení mi přijde dobré investovat až tak do středních a vyšších vrstev plus nepromokavého kompletu. A když jsem tu četl různé názory na nízkováhové membránovky, tak bych se chtěl zeptat, pro koho je určena membránovka Rab Flashpoint2, která váží 189g https://panske-bundy-kabaty.heureka.cz/rab-flashpoint-2-jacket-silver/specifikace/#section? Respektive, proč bych ji měl zvolit na místo Rab Downpour plus? Bude ta náchylnost ke zničení velká, i když má 3L?

Doplněno: Ještě se chci zeptat. Těch nejčastěji zmiňovaných sedm kilo výbavy, to je něco jako taková měrná jednotka podle které se hodí orientovat při skládání výbavy?
Naposledy upravil Dromedaro dne úte bře 31, 2020 19:21, celkově upraveno 2
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte bře 31, 2020 19:20

Způsob, jakým se zabalíš záleží na tvým způsobu myšlení a fungování, podle toho vybíráš výbavu a až pak batoh.
UL neznamená nechat důležitý věci doma nebo vzdát se komfortu. Spíš je to o tom, naučit se efektivně fungovat s jen několika málo věcma. Vše je to v hlavě..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte bře 31, 2020 20:19

@Dromedaro: tvuj post je docela zmateny, skaces z tematu do tematu, resis spoustu veci najednou... Zkus to brat trochu systematicky. Postupne odlehcovat svou vybavu a zacit tam, kde je to nejefektivnejsi tj. u nejtezsich veci.

Par poznamek k tomu, cos napsal:
- UL batoh vubec nemusi mit spatny zadovy system, to je stupid UL. Sam mam Lightwave Ultrahike, ktery ma zada lepsi, nez spousta batohu o polovinu tezsich. Nizke vahy je dosazeno kombinaci materialu a konstrukce, nejsou tam zadne zbytecnosti jako milion nesmyslnych kapes.

- o merino trikach je tu delsi vlakno, najdi si ho a precti. Maji sve plusy i minusy, oboji celkem velke.

- UL vybava nemusi mit nutne mensi vydrz ani byt omezena, ale obvykle byva drazsi, protoze se pouzivaji lepsi a drazsi materialy.

- nejsou zadna dogmata jako 7 kilo, je to ciste na tobe. Spousta z nas vysla ze sve puvodni vybavy a postupne odlehcovala tj. menila tezsi veci za lehci (a lepsi).

Etheric píše:Způsob, jakým se zabalíš záleží na tvým způsobu myšlení a fungování, podle toho vybíráš výbavu a až pak batoh.

To neni nezbytne nutne, batoh muze byt prvni, protoze se na nem dost vahy usetri. Akorat je potreba vzit spravnou velikost.

Etheric píše:Vše je to v hlavě..

Taky o materialech ;-) Jasne, chce to netahat zbytecnosti a naucit se fungovat efektivneji, ale nektere veci proste potrebujes, na hory treba membranovku a pak je rozdil, jestli vazi 200 g nebo 800.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte bře 31, 2020 20:29

@mike: batohem může odlehčování začít, ale bude ho v tom případě nejspíš kupovat 2x
Mám v okolí případ, kterej bere UL čistě jako věc materiálů, tj všechny svoje věci nahradil těma nejlehčíma na trhu. Má sice všechnu výbavu UL, ale nedokáže přestat tahat zbytečnosti. I tady to má smysl, když už to tahat "musí", tak aspoň tahá to nejlehčí možný.
Vše je to ale v první řadě věc přístupu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte bře 31, 2020 20:33

Proc? Ja jsem teda zacal spacakem, ale batoh byl na rade celkem brzo a nemam potrebu ho menit. Pri stejnem komfortu a objemu o moc lehci nedostanu.

Jasne, nejlepsi je kombinovat oboji, ale furt lepsi nejake odlehceni, nez zadne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » úte bře 31, 2020 20:38

Ano, batoh chci řešit, protože ten můj má 2,5 kg. Já jsem po tom zatím moc nepátral, ale z toho mála, co jsem našel na českých eshopech, tak ten Gossamer Gear třeba ten zádový systém nemá.Ale líbí se mi, jak vypadá. Takový tulácký, ten bych měl rád.Pak jsem našel Osprey (nevím teď přesný název), který má zádový systém a má o kilo a něco menší váhu než ten můj. Z těch lehčích jsem neviděl větší než 60L (asi je to logické) a pak uvidím, jestli mi ten objem bude stačit. Já jsem zvyklý na velký batoh, do kterého naházím vše potřebné.Ten batoh ale nechám až na posled, podle výbavy, jak ji postupně nashromáždím. Do budoucna bych chtěl delší treky přírodou,tak pomalu začínám s výbavou.
Naposledy upravil Dromedaro dne úte bře 31, 2020 20:40, celkově upraveno 1
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » úte bře 31, 2020 20:39

Jeste nez do toho zacnes rvat prachy, taky zalezi kolik mas obecne s chozenim a nocovanim zkusenosti, pac na nich v tomhle stylu chozeni taky zalezi, jedna vec je vymenit tezky batoh za lehky, ale zezacatku nejvic usetris na tom, ze s sebou neponeses prave ty zbytecnosti. Nemluve o tom, ze se zkusenostmi budes vedet pri nakupovani toho batohu, co opravdu potrebujes a chces, nez za to das 2x-4x tolik nez za predchozi bagl.
Taky se mnoho lidi chyti do pasti stupidlight, coz muze byt treba i to, nemit nuz, s tim ze mam ziletku. Ale zas o tom musi rozhodnout tve zkusenosti.

V UL segmetu moc batohu nad 60l nebude pac v ramci UL kliky se do 60L batohu sbali lidi na nekolikamesicni trek :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte bře 31, 2020 20:50

@Dromedaro: zkus se normalne sbalit a pak to postupne vsechno zvaz a sepis do tabulky. Tabulku setrid podle vahy a hned uvidis, kde muzes nejvic usetrit. Nema moc smysl urezavat zubni kartacek, kdyz jen na batohu tahas 1 - 1.5 kila navic.

Taky se pak na kazdou veci zamysli, jestli ji opravdu potrebujes. Mozna jeste lepsi je to udelat po navratu. Vysypat batoh a najit veci, ktere jsi vubec nepouzil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte bře 31, 2020 20:52

scinkk píše:V UL segmetu moc batohu nad 60l nebude pac v ramci UL kliky se do 60L batohu sbali lidi na nekolikamesicni trek :)

Njn, to je o definici UL. Moje 60 je na 10 denni VHT trek na zacatku uplne narvana, protoze jidlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » úte bře 31, 2020 20:57

Jasny, to byla samozrejme lehka nadsazka, ony moznosti zasobovani jidlem ale i vodou udelaji hrozne moc. Ostatne taky je to vec o tom zda kupovat vic baglu, nebo mit jeden velky, s tim, ze obcas bude poloprazdny. Takze dalsi vec co leze do penez, ze vetsina lidi, co to mysli vazne, ma tak minimalne 3 batohy :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte bře 31, 2020 21:03

Spousta lidi trpi fobii z toho, ze nema batoh uplne vycpany ;-) Nedava to smysl, poloprazdny batoh se nese lip, nez narvany a rozdil ve vaze mezi treba 50 a 60 stejne konstrukce je minimalni. Sam si vystacim s jednim na vicedenni a druhym na jednodenni akce. A kdyz si v horach dam vrchol nalehko, tak proste tu 60 vysypu, vezmu jen veci na den a nijak mi nevadi, ze by mi na ne stacila 25.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » úte bře 31, 2020 23:03

Ale tak jako jo... jde to. ale me teda zas vadi poloprazdny batoh vic nez narvany. Proste kdyz mi na vikend staci triatricitka tak nebudu chodit s poloprazdnou 60 :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte bře 31, 2020 23:21

Mas pro to nejaky racionalni duvod? ;-) Vzpominam si, jak vypadal tvuj batoh v Dolomitech, to uz nebylo na hrane, ale kus za ni, aspon prvni dny. Tam to nastesti nevadilo, ale v narocnejsim terenu by to dobre nebylo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » úte bře 31, 2020 23:38

Tak kdyz je plny ma to proste ten spravny a plny tvar an ktery ten batoh byl udelan, vcetne plne plochy pro pevna zada a rozlozeni teziste, s polopradznym to musi clovek nejak postahovat aby to rozumne drzelo tvar.
Tak kvuli tomu jsem si nechtel kupovat batoh o 5 l vetsi, takze ten prvni den jsem proste nemohl uplne viko pretahnout pres vrsek tak bylo zajisteno popruhy. Ja nosim zasobu vody vevnitr, takze kdybych se ovesil vodou zvenci tak to viko dotahnu, coz jsem asi pak stejnak udelal. Nemyslim si ze bych tim cokoliv a kohokoliv ohrozil, nehraj to na apuku :) Zas lepsi posunute viko k hlave nez z kazde strany PETka.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » úte bře 31, 2020 23:46

Vlastne ten bagl je 40+15 tech 15 je limec a viko je napevno, takze kdyz clovek chce vyuzit max kapacitu tak to bohuzel za cenu ze to viko nedostane pres cely vrsek. Takze nez clovek sezral cast zasob nebylo to idealni ale pak to byla pohodova ctyricitka bez stahovani a plandani cehokoliv
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte bře 31, 2020 23:46

To si nemyslim. Narvany batoh muze naopak zada deformovat, musis si dat praci s balenim, aby to neudelal. I kdyz se ti to povede, tak neuhnou, naopak, u batohu s trochou volneho mista se zadum vyztuhy postupne prizpusobi. Mam to overene, jak jsem dostal novy Ultrahike misto toho, co jsem zlikvidoval pranim, tak zadova vyztuha mela docela jiny tvar. Ted uz je skoro stejny, proste se postupne natvarovala podle mych zad.

Vsak ja ti to nevycitam ;-) To je jen priklad, kdy by poloprazdny batoh byl lepsi, nez preplneny. Tj. ze neni od veci mit rezervu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » úte bře 31, 2020 23:48

To mozna jo, ja v baglech zadny vyztuhy nemam :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte bře 31, 2020 23:49

Batoh bez vyztuh neni batoh, ja ji mam i v 30 ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 1, 2020 6:43

dromedaro
tady vidis, ze 10 lidi a 10 pristupu.

Ja mam lehci veci primarne proto, ze proste vic toho neunesu, takze si muzu doprat ten komfort mit vse, co potrebuju.

Treba perovym spacakem o stejnym teplotnim komfortu stahnes 50% objemu v batohu a snizis o 30% vahu. Ja zacala prave spacakem.

Batohy muzou mit dobry zadovy system i kdyz jsou lehke a tezky batoh neni zaruka dobrych a pohodlnych zad.

Materialy zalezi na osobnich preferencich. Obleceni pocitat samozrejme do vahy batohu, ja mluvila o tom nepocitat naklady za kalhoty, ktery bych si koupila tak jak tak, do "ul" vybavy ale.obecne do vybavy. napr. ve vybave mam 80t a z toho je v UL 65.

Pro me je odlehceni napr. na spacaku, nepropro vecech dulezity, protoze usetreny kilo muzu nahradit kilem fotaku, pri zachovani komfortu. A usetreny dalsi kilo na ostatnich drobnostech muzu mit litr vody navic. Vim, ze cca 13kg je moje pohodlna hranice a pokud mam zakladni vybavu na 10kg + 1kg fotak tak zbyde 2kg na jidlo a vodu dohromady... zatimco kdyz mam vybavu dejmeztomu na 7,5kg + 1kg fotak, tak si muzu krasne dovolit nosit v lete 3l vody, a nemusim se bat pit, co kdyby zadna voda nebyla.

proste kazdej z nas ma ten pristup jinej a dosel k nemu jinak. Taky zalezi, zda ses ochotnej ty gramy platit. u neprokokavych bund muzes mit za 5t bundu o 450g a stejne muzes mit za 5t bundu o 250g a jejich nepromokavost a prodysnost bude podobna a nizsi odolnost pro urcity tereny zanedbatelna. zatimco alu 1l esus bude mit 180g a bude stat 300 nebo titan za 1200 bude mit 100g... a tam uz dost lidi zvazi, zda ten rozdil se jim za tisicovku vubec vyplati...

dik za odkaz za rozhovor, to si poslechnu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 1, 2020 6:53

navic i ty zbytecnosti sou vec osidna a slozita. Ja treba vozim mp3 zvlast, a nekomu to prijde blbost ze mas muziku v telefonu. ale telefon je velkej, nevejde se mi do kapsy, nejakou hloupou mp3 se nemusis bat ze budes zbytecne pritahovat pozornost a jestli mit mp3+ mobil nebo mobil + powerbanku... a nekdo ti rekne ze mp3 je blbost ze bude 5h nebo 15h na ceste cucet z okna. Nekdo zas nechape, proc nefotim rovnou mobilem, kdyz fotit stejne neumim. proc to kilo fotaku tahat a kompakt do kapsy udela stejnou praci. Me to s kompaktikem ale proste nebavi.

a to je tak se vsim. muzete o svych pristupech diskutovat, mozna nesouhlasit, ale kazdej z nas je jinej. nekdo je rychlonozka a zbytecny gramy sou pro nej zpomalovac, bezi za kazdyho pocasi. nekdo si to chce uzit a pohodlnej stan, ve kterym muze 3 dny ve spatnym pocasi kempit u rybnika, sedne si v nem, zahraje se v nem s partakem karty by nevymenil za usetreny 2kg...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » stř dub 1, 2020 7:41

Mawenzi píše:tam uz dost lidi zvazi, zda ten rozdil se jim za tisicovku vubec vyplati...

Vyplatí, respektive ono není na výběr, navíc ten rozdíl je markantní. OK, odlehčíš spacák batoh stan hadry a dál co... Jedině detaily, takže pokud víš, že to s UL myslíš vážně, je lepší koupit rovnou tu top věc, jinak buď budeš kupovat dvakrát, nebo budeš používat něco, co je prostě kompromis - zbytečnej kompromis - a už tenkrát jsi to věděla, jen jsi nechtěla cpát do toho tolik peněz.. Neni dobrý dělat kompromisy, pokud to neni opravdu nezbytný. Kdo to myslí vážně, musí do toho nasypat, jinak nedosáhne maximální úspory hmotnosti při + - stejným komfortu.
Samozřejmě jsou i věci, který jsou lehký, odolný, skvělý a přitom levný anebo se daj vyrobit svépomocí, ale...
Kdo přemýšlí o UL, ať se buď připraví na tučný výdaje, nebo není-li peněz nazbyt a nechce-li obměnit "teď hned", ať radši zainvestuje do pořádnýho péřáku, stanu a batohu, zbytek se dá + - svépomocí, po akcích, bazarech, výměnou po netu,....i ten spacák, batoh a stan se dá z bazaru :)
Určitě je mnohem lepší takhle všemožně posbírat top výbavu, než vědomě pořizovat krámy jménem kompromisu ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Treking