Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » pát srp 14, 2020 15:13

Etheric píše:
Dromedaro píše:dát do toho ocet

Na takový věci jsou fajn plastový lahvičky od alkoholu, ty půldecový,

Díky za tip, mrknu na to.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pát srp 14, 2020 16:28

Mawenzi píše:jox na boelni krku su zykla pouzivat od mala a nikdy mi doktor nic nerekl ze si to mam hlidat ...

Kdybych mel spolehat jen na to, co mi rekli doktori, tak uz jsem mrtvej ;-)

Na boleni v krku pouzivam Orofar v tabletach, hodi se zvlast na cesty na podchyceni prvnich priznaku. Doma spis tu sul. To je sice drasticke, ale ucinne. Vincentka je fajn, ale spis jako prevence a na doleceni, ma malou koncentraci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát srp 14, 2020 16:43

Nabíječka a powerbanka v jednom na článek 3500mAh mi nabila telefon s kapacitou 4000mAh o 51%. Zkoušeno s dvěmi bateriemi se stejným výsledkem. Je tak velká ztráta normální??
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pát srp 14, 2020 16:52

Je to trochu horsi, nez bych cekal, ale nevim, kolik ti zere mobil sam o sobe. Zalezi, co tam zrovna bezi, jestli je pripojeny k siti... Zkus ho priste prepnout do airplane modu a hlavne vypnout displej.

Ucinnost nabijeni je tak 70 - 80 % a pri 70 by ti to melo dat neco malo pres 60 %. Jenze baterky budou mit o trochu min, nevybiji se az do nuly a taky je otazka, co ta zobrazena procenta vlastne znamenaji. Nejspis odhad podle napeti baterky a ten nemusi byt extra presny a navic nebude linearni. Takze muze zalezet na tom, kolik mel mobil na zacatku.

Jinymi slovy, neni to nijak skvele, ale realne to byt muze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » pát srp 14, 2020 17:08

mike píše:Na boleni v krku pouzivam Orofar v tabletach, hodi se zvlast na cesty na podchyceni prvnich priznaku.

Ty tablety na cesty jsem začal loni používat na podzim a to je od teď věc, na kterou nechci do chladného počasí zapomenout. Ani nevím, co jsem měl, ale když jsem cítil první náznaky, tak jsem je cumlal a spolehlivě to zabralo a ušetřilo mě to tak dalšího a horšího trápení. Ještě s sebou na podzim tahám celaskony 250mg a začnu je do sebe cpát třikrát denně,když cítím nějaké náznaky, že začínám být nachlazený. A jinak to beru i preventivně ráno po jedné na podzimních cestách.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » sob srp 15, 2020 3:35

Etheric píše:Nabíječka a powerbanka v jednom na článek 3500mAh mi nabila telefon s kapacitou 4000mAh o 51%. Zkoušeno s dvěmi bateriemi se stejným výsledkem. Je tak velká ztráta normální??


Vím, že se to tu řešilo a řeší a každý na to má svůj názor, ale není přeci jen lepší ta powerbanka? Kolik váží ta nabíječka s článkem? Nějakých 92g. A tady je třeba powerbnka s kapacitou 5000mAh a váhou 116g.
https://www.alza.cz/eloop-e30-5000mah-black-d5684595.htm#parametry
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » sob srp 15, 2020 6:37

Pro účel krátkých výletů to stačí.
Pro akce týden+, venku, bez ubytka, už se mi to jeví jako řešení k prdu a budu volit powerbanku s turbo charge, kdy za chvíli v civilizaci naberu maximum.
Prostě univerzální vybavení neexistuje
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » sob srp 15, 2020 21:49

@Etheric: kterou nabijecko-powerbanku sis koupil?

@Dromadaro: jak by mu powerbanka pomohla s ucinnosti nabijeni? Vubec nijak. Problem bude na strane mobilu, on moc neni duvod tam resit efektivitu, protoze se predpoklada, ze se bude nabijet ze site a tam je to jedno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » ned srp 16, 2020 6:43

mike píše:kterou nabijecko-powerbanku

Už jsem jí tu někde odkazoval, Fenix.
Nabilo mi to z 27mi procent na 78. Z 10ti na 61. Ze 40ti na 91, což je dost na další dva dny používání. Telefon byl v pohotovostním standby režimu, všechny zbytečný aplikace vypnutý, displej též vypnut.
Hlavně moje dvouletá baterie už taky neni nejmladší, ačkoliv ještě drží bez znatelnýho úbytku.
Faktorů, proč jsem s tím nabil 51% kapacity telefonu, bude zřejmě víc. Každopádně pro původní účel - kratší výlety - to stačí.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » ned srp 16, 2020 19:48

Etheric tu myslím linkoval tuto:
https://www.svitilny-fenix.cz/produkt/usb-nabijecka-fenix-are-x11/

Já jsem tu powerbanku nezmiňoval, protože by mu pomohla se ztrátama,ale spíš kvůli tomu, že nerozumím té volbě oproti "pohodlí" při užívání. Úspora 10g? Já jsem o tom také uvažoval,ale co jsem hledal,tak i na ty krátké cesty koupím powerbanku.

Třeba tady ta z Alzy má váhu 102g při kapacitě 5000mAh:
https://www.alza.cz/alzapower-onyx-5000mah-bila-d5683597.htm

Nebo tato, ta má dokonce 70g při kapacitě 3500mAh,což vychází lépe než baterka v dobíječce/powerbance:
https://www.hanibal.cz/goal-zero-flip-12-id23032

Já jsem o tom také přemýšlel, ale na delší cesty koupím klasickou powerbanku. Pro mě by ta váhová úspora 40g nebo kolik neměla smysl opoti způsobu používání. Taky budu dobíjet foťák, čelovku,mobil. Já se v "civilizaci" nechci moc zdržovat a nějaké ubytování také nevyužívám, takže pro mě by to nemělo smysl. Já chci co nejrychleji a co nejvíce nabít třeba na nádrží max někde na obědě nebo v jednotě během nákupu a svačiny, když obsluha dovolí. Na tohle použití jsou ty baterky nepoužitelné. To budu volit tu powerbanku s fast charge funkcí.

U těch powerbank uvádí provozní teplotu většinou 0-40 stupňů. Což ale neznamená, že by to třeba v mínus deseti nefungovalo, ne? Akorát mi to ten mráz bude vybíjet.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » ned srp 16, 2020 20:26

@Etheric: to vypada dost konzistentne, skoro az moc ;-) Jak dlouho se to nabijelo? A o kolik poklesne nabiti telefonu za stejnou dobu ve stejnem rezimu bez nabijeni?

Nemas nahodou doma voltmetr? Zmerit baterku pote, co nabijeni skonci. Je taky mozne, ze ji mobil usekne moc brzo, protoze uz nedava dost vykonu.

A jo, je tam spousta promennych, muselo by se to cele poradne promerit. Hlavne preneseny vykon, coz ale neni jednoduche. Cinske USB meraky to sice umi, ale bohuzel se jim neda verit. Jak se napeti a proud meni, coz je pripad rychlonabijecek, tak z nich lezou hausnumera (asi moc dlouhy krok integrace).

Na druhou stranu, teoreticke maximum, ktere by ti baterka mohla dat je tak 70 %, to neni zas tak strasny rozdil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » ned srp 16, 2020 20:39

@Dromedaro: hlavni vyhoda je skalovatelnost. Vezmes si tolik baterek, kolik zrovna potrebujes. Proste mas powerbanku s promennou kapacitou. Muzes si samozrejme koupit nekolik powerbank o ruzne kapacite, ale to vyjde podstatne draz. Nebo jednu velkou, co pokryje vsechno, ale pak zas tahas zbytecnou vahu na kratsi vylety.

Dromedaro píše:Nebo tato, ta má dokonce 70g při kapacitě 3500mAh,což vychází lépe než baterka v dobíječce/powerbance

Spatne ctes, 3350, takze skoro nastejno. A co myslis, ze v tom je? Jedna 18650, takze mas vlastne to same, ale baterku nemuzes menit.

Dromedaro píše:To budu volit tu powerbanku s fast charge funkcí.

Ale samozrejme, kup si co chces. Vsechno ma sve vyhody i nevyhody a kazdy si je musi zvazit sam. V tomhle pripade s sebou ale musis mit jeste tu fast charge nabijecku a ta taky neco vazi.

Dromedaro píše:U těch powerbank uvádí provozní teplotu většinou 0-40 stupňů. Což ale neznamená, že by to třeba v mínus deseti nefungovalo, ne? Akorát mi to ten mráz bude vybíjet.

Mraz ti nic vybijet nebude. Mraz zpusobi, ze powerbanka bude mit nizsi vyuzitelnou kapacitu a nabijena baterka se znici. To je omezeni Li-Ion baterek, nemaji se nabijet pod 0 stupnu, protoze se tim nici. Jako zdroj funguji do nejakych -20, da se i niz, ale pak uz kapacita klesa znatelne. Nabijeni je ale fakt problem, takze jedine ve spacaku, na tele apod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » ned srp 16, 2020 21:01

mike píše:Spatne ctes, 3350, takze skoro nastejno. A co myslis, ze v tom je? Jedna 18650, takze mas vlastne to same, ale baterku nemuzes menit.

Já to myslel tak, že etheric má v plánu tahat na krátké akce tu jednu baterku s nabíječkou(pokud jsem to dobře pochopil), tak tohle mu vyjde váhově lépe, protože to má jen 70g.

Jo, to je zase výhoda, že si může člověk nabrat baterek, kolik potřebuje, podle doby na jak dlouho bude pryč a nevýhoda powerbank, buď tahat víc hmotnosti nebo utratit peníze za x powerbank.

Díky za informace.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pon srp 17, 2020 7:10

@mike: nabíjelo se to stejně dlouho, jako ze sítě s použitím 2A nabíječky. Powerbanka má led indikaci stavu baterie, dle který to baterii vycuclo do mrtě /samozřejmě v ní něco zůstalo, kvůli ochraně podvybití./
Telefon ve stejným režimu, když bude ležet hodinu dvě na stole a nebudu na to hrabat, nepoklesne ani o procento. Jen ta baterie v telefonu už není co bývala, drží furt dobře, rozdíl ale vidím, když její úroveň klesne pod 20%, to pak letí dolů hodně rychle.. Budu už taky muset řešit novej telefon, vyměnit baterii v 2 roky starým telefonu s IP68 mi nepřijde výhodný
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pon srp 17, 2020 18:02

Etheric píše:nabíjelo se to stejně dlouho, jako ze sítě s použitím 2A nabíječky.

A to je?

Etheric píše:Powerbanka má led indikaci stavu baterie, dle který to baterii vycuclo do mrtě /samozřejmě v ní něco zůstalo, kvůli ochraně podvybití./

No a prave tohle by chtelo zmerit. Je mozne, ze je ochrana moc horliva a usekne to brzo. Navic ten nesvitici indikator znamena, ze zbyva min, nez 25 % kapacity, ne ze je uplne prazdna.

Etheric píše:Telefon ve stejným režimu, když bude ležet hodinu dvě na stole a nebudu na to hrabat, nepoklesne ani o procento.

Sorry, to je blbost. To by ti telefon takhle musel vydrzet vic nez 8 dni bez nabijeni a to asi nevydrzi, co? Cekal bych aspon procento za hodinu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte srp 18, 2020 6:52

mike píše:A to je?

O 51% za hodinu a něco.

Nemám čím změřit.

Za hodinu co telefon leží na stole, neubyde nic
Respektive ukazatel úbytek neukazuje, procenta jdou dolů, až to začnu používat. Když ale telefon leží půl dne, úbytek vidím, hned jak zapnu displej
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 18, 2020 7:21

me kdyz telefon jen lezi v supliku tak vydrzi lezet 3 tydny... mozna i 4. po 3 tydnech mel cca 20%
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » pon srp 24, 2020 16:57

Ethericu, já zde ten tvůj návod na domácí lepení švů za pomocí doma zhotoveného lepidla nemohu najít. Nicméně jsem našel videonávod jinde. Co jsem ale nikde nedohledal, že všude zmiňují, neutrální sanitární silikon jakékoliv značky. Ony jsou ale dva typy. Jeden je s tou acetátovou složkou. Předpokládám, že mám sehnat spíše ten bez acetátu. Je to tak? Taky si říkám, že když koupím ten silikon a benzín, tak mě to vyjde stejně jako když koupím ten origoš lepidlo na švy MC NETT SILICONE TENT SEALANT. To má nějakých 38g a nevím, jestli ta tuba bude stačit nebo na kolik metrů to je.Pokud bych jich musel koupit víc,tak je lepší to domácí lepidlo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte srp 25, 2020 11:46

Etheric píše:když bylo hezky a větrno, postavil jsem ho ráno na zahradě, vypnul a nechal celý dopoledne na větru. Pak jsem to znova vypnul a pečlivě zatřel švy neutrálním silikonem naředěným na konzistenci medu pomocí lakovýho benzínu a nechal do večera zaschnout. Vítr pomoh, aby to líp zateklo do švů. Den předtím jsem si naředil silikon a zkusil zatřít šev na obalu stanu, pro jistotu...
Dělat tohle doma, bych to celý vopatlal a efekt by byl nedostatečnej...
Nemoh jsem v celým městě sehnat pěnovej štětec, tak jsem si ho musel vyrobit.


Já měl zbytek neutrálního silikonu v tubě. Lakovej benzín jsem koupil, většina ho zbyla..

Jestli budeš brát z nalehko, za nějakejch 60Kč ti pošlou k tarpu naředěnej silikon.

To lepidlo neznám, nevim jakou má konzistenci, příliš hustá by byla potřeba naředit, aby se to dostalo pořádně do švů
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod jony800 » úte srp 25, 2020 15:53

Když jsem zatíral švy bylo to narychlo, takže muselo stačit to co dům dal. Univerzální silikon transparentní , technický benzín a plochý štětec do výtvarky. Na číňana to musí stačit . Byl to silikon-acetát ale o tom jsem neměl tušení že je víc druhů. Dozvěděl jsem to až teď od tebe. Techničák už zkoušelo víc lidí a v pohodě. Zrovna se to sešlo s rekonstrukcí takže jsem si mohl stan postavit hezky pod střechou. Vítr venku by mi moc nepomohl, zrovna bylo spoustu pylu a dalšího bordelu co by se do švů nalepil. K tomu rozmary počasí ... Pokud máš dost místa tak bych ti doporučil to postavit uvnitř. Nakonec to dopadlo líp než jsem čekal. Silikon se krasně spojil s látkou a nikde neteče. Uvidíme co to udělá časem.
jony800
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned dub 10, 2016 6:21

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » úte srp 25, 2020 18:35

Etheric
Jo, to jsem tu od tebe četl, to jsi mi odepisoval. Ale zmiňoval jsi, že jsi tu uveřejňoval detailní návod a postup a ten jsem nedohledal.
Já právě musím koupit oboje jen kvůli tomu namíchání lepidla, tak nevím,jestli není lepší koupit rovnou originální lepidlo. By to vyšlo i pár desítek korun levněji. Ale tak tím silikonem něco napatlám,ale ten lakový benzín nevyužiju. Ještě mě napadla jedna věc. Je tam uvedeno, že to má být poměr 1:1. Předpokládám, že to bude objemový poměr a ne hmotnostní? Tedy jedna odměrka silikonu a jedna odměrka benzínu.

Jony800
Já to donedávna také nevěděl, ale poté co jsem se zeptal známého, jestli nemá nějaký zbytek neutrálního sanitárního silikonu, tak mi odpověděl, že má, ale upozornil mě, že je to ten s acetátovou složkou, který se třeba nemá dávat na zadní stranu zrcadel, nerez atd, což mě znejistilo. Uvnitř to nemám kde postavit, chci se na to vrhnout v nejbližších dnech, dokud je ještě teplo a slunko.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte srp 25, 2020 19:24

Poměr jsem neřešil, prostě jsem přidával, dokud to nemělo správnou konzistenci. Asi jako poctivej med.
Jo a měl jsem tu dva neutrální silikony - protiplísňový interiérový, a UV odolnej venkovní. Rozdíl je dle složení jen v nějakým aditivu. Na tarp jsem zvolil ten pro venkovní použití. Ale třeba je to jedno, nevim.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 26, 2020 5:32

Etheric píše:Poměr jsem neřešil, prostě jsem přidával, dokud to nemělo správnou konzistenci. Asi jako poctivej med.


Díky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » stř srp 26, 2020 9:38

Etheric píše:dokud to nemělo správnou konzistenci. Asi jako poctivej med
Jako clovek, kteremu rukama presly stovky tun a travicim traktem hooodne kil medu (9 mesicu jsem pracoval v jedinem medospracujicim podniku na Slovensku jako zavoznik, vcetne vykladky/nakladky vagonu a vyprazdnovani starych skladu) ani v nejmensim netusim jakou ma "spravnou konzistenci poctivej med"... :wink:

Jaky? Akatovy, lucni kvetovy, lesni kvetovy, medovicovy, pohankovy, ...? Ze ktereho roku a casti roku, z jake poblasti, s jakou (prirozenou) cukornatosti, za jakou dobu od stoceni? Poctivy med ma konzistenci od hodne tekuteho az po pevnou hmotu (a to nemluvim o pastovanem, ale o prirodni krystalizaci, ktera probiha i u nejpoctivejsiho medu).

Takze pro priste je lepsi uvest ponekud obecne znamejsi vec jako "etalon"... :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 26, 2020 15:36

zapomel si na repkovej, ten se doluje dlatem a kladivem...

nicmene selsky rozum.rika, ze to musi trochu tect ale zaroven to nebyt tekuta voda, spis proste hutny ale porad tekuty... to si predstavim pod pojmem "med"
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod blue » pon zář 28, 2020 8:13

PaKo píše:Tak jsem o víkendu otestil odlehčenou výbavu na pěší vícedenní vandy (tj. oproti bikepackingu, kdy vyrážím s hamakou je to při pěchovýletech spaní na zemi)...


je to sice už nějakej pátek od příspěvku, ale snad nevadí

jak řešíš při bikepackingu zateplení hamaky? quilt pod hamaku není podle mě zrovna malá věc na sbalení
blue
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát srp 23, 2013 16:07

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod michalzhor » čtv říj 15, 2020 21:15

Když už jsem dnes musel dát negativní recenzi na čelovku PETZL, tak pro zajištění rovnováhy světa dávám pozitivní zkušenost s batohy OSPREY Talon a Kestrel:
https://www.michalzhor.cz/2020/08/30/pochvala-001-batoh-od-morskeho-orla/
michalzhor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 87
Registrován: pon črc 15, 2019 16:32

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » ned pro 20, 2020 9:29

Tak trochu matematická hádanka. Přiznám se, že nevím, jak to spočítat.
Máme dva deštníky. Jeden má průměr 94cm a váží 197g, druhý má průměr 100cm a váží 239g. Který z nich je "lehčí"? Tím myslím který má lepší poměr plochy ku své váze. Děkuji za vyřešení :oops:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » ned pro 20, 2020 9:56

pokud budeme destnik pocitat jako idealni kruh, coz samozrejme neni, tak je plocha destniku 94cm prumer cca 0.69 m2 a 100cm je 0.79m2.

197g / 69cm2 = 2,85g na 1cm2
239g / 79cm2 = 3,02g na 1cm2

ono to takhle pocitat samozrejme nejde, protoze to neni kruh, ale zajimalo by me, zda k teoretickemu odhadu ethericova dotazu by to bylo mozne takto zjednodusit? nebo by to takto zjednodusit rozhodne neslo a teda vypocet by musel byt mnohem sofistikovanejsi?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » ned pro 20, 2020 13:37

Toto se jen na zakkade uvedenych dat neda vubec urcit. Zavisi nejenommod prumeru destnika ale i ze tvaru "klobiuku". Kdyz mas jen takovy "plochy" destnicek, tak ten ma jiny ucinek a uplne jiny "pomer lehkosti" nez takovy mirne ohly do tvaru "plytkeho zvonu", co Te chrani znacne vice - ale ma i vyssi vahu. Otazka toho "pomeru lehkosti" je potom mnohem hur spocitatelny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Treking