Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » čtv kvě 7, 2020 18:52

Docela velke bocne kapsy na zip (i kdyz uz to neni, co pred 20-ti lety) maji napr. Deuter Aircontact Pro. Jen ta vaha neni kolem 1600g... Taky ty batohy nejsou delane na UL, zato kdyz je poradne nalozis (20+, i o dost nad kg) tak je klidne muzes nosit i mesic. A vydrzi (resp. ty starsi vydrzely) opravdu skoro vsechno...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16593
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 7, 2020 18:57

apuka píše:Taky ty batohy nejsou delane na UL, zato kdyz je poradne nalozis (20+, i o dost nad kg) tak je klidne muzes nosit i mesic. A vydrzi (resp. ty starsi vydrzely) opravdu skoro vsechno...


Máš na mysli tou odolností a nosností ty deutery? Na ten jsem se díval, ale ta váha už je jinde no.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4376
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mitau » čtv kvě 7, 2020 21:02

Ten Kulu je cely takovy divny - takovy batoh, ktery chteji uzpusobit na cestovani letadlem apod. Odepinaci bederak, ktery jde pripnout dolu na batoh, a jsou tam kvuli tomu takova divna poutka na boku? Plastenka, u ktere inzeruji, ze jde nasadit obracene a zakryt tak ramenni popruhy? Velka poutka vepredu, abys to vzal jako vak a nekam hodil? Zajimavy koncept, ale pokud nehledas neco presne takoveho, tak pro normalni pouziti jako batoh to akorat pridava hmotnost a muze se to nekde zachytnout [-(
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 7, 2020 21:26

Mitau No, také jsem došel ke stejnému závěru a objednávku zrušil. Napadlo mě, že by to šlo odříznout nebo odpárat, ale to bych akorát zkur... a je to blbost. To si rovnou koupím něco, co nemusím kuchat.

Ještě tak přemýšlím, jak to dělají na těch amerických trailech, že všude čtu, že to chodí s těmi batohy Gossen a dalšími ultralighty. Když ty batohy mají nosnost 15-17kg. To tam každé tři dny slézají z hor do měst nakoupit? Vodu ještě tak nějak beru, že dejme tomu si tam vždy někde každý den naberou nebo nafiltrují. I když se mi úplně nezdá, že by tam nebyly delší úseky bez vody a nemuseli ji tedy brát víc. S předpokladem, že váha výbavy je cca 7kg. Nebo už ti lidé mají tu výbavu tak ultra vyladěnou a jsou na tyto batohy bez zádových výztuh zvyklí, že jim nevadí v tom nést tu zátěž x měsíců? Jak tu bylo zmíněno, že to není vhodné na delší treky s plnou zátěží?

Batohy Osprey mají ty zádové systémy a konstrukci u všech typů shodnou? Nebo je možné, že když mi neseděl jeden batoh, tak jiný typ mi vyhovovat bude?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4376
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pát kvě 8, 2020 20:49

dromedaro
pokud mas cca 7kg zakladni vybava tak do nosnosti max 17kg se ti vleze 10kg jidla. nebo 5kg jidla.a.5l vody. nebo 8kg jidla a 2l vody a kazdej den mas nejakej jeji zdroj. 8kg jidla neni vubec malo, velka cast ho bude dehydrovama pravdepodobne, nebo lehka (bez vody ala tortily), a vyzivna (orechy).

ospreye maji ruzny zada, je to videt na fotkach tech modelu, na osprey webu mas celou nabidku.

Mam od vanoc stratos a je super. Talon je taky fajn bayoh, ale.musela sem si k nemu prisit bocni popruh nad jednu kapsu. Roky sem mela kestrel, byl to bozi batoh po tom predchozim nic moc, ale s talonem a stratosem si rikam, ze nikdy uz zada bataohu naplacly na mych zadech.

nechtela jsem roky batoh se sitkou na zadech kvuli karimatce... ted jsem.jela.se stratosem 50l se zlite a ejhle, jde to s karoskou uvnitr a navic diky namackaji tezsich veci na zada mi fakt skvele sedel, startovnich 13kg mi prislo jako pericko a dnesnich 10, ze o tom batohu ani nevim. Stratos je zatim nejlepsi batoh, co sem kdy mela.

to chce fakt nejlip jit do obchodu a osahat si to, podivat se. zajet si do vetsiho mesta a podivat se na vic obchodu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 11, 2020 20:51

Díval jsem se na ten stratos a talon. Ten talon má sice pěknou váhu, ale malý objem. Stratos má také jen 50L a navíc váží stejně, možná o něco více než ten Gregory. Ten má při stejné váze objem 70L. Mně by se nejvíce líbil tenhle, ale ten má jen ten plát v zádech. Ten bych si koupil nejradějihttps://www.nalehko.com/produkt/granite_gear_crown2/

Asi stejně půjdu do toho Gregoryho, jako mezistupeň. Než si doladím výbavu a vyzkouším to fungování s UL. Já vůbec neumím odhadnout, kolik L budu potřebovat a jak s tím budu umět fungovat. Raději víc, než míň.
S tím Stratosem jezdíš na týden i více nebo jen víkendovky a prodloužený víkendy?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4376
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod tsunami » pon kvě 11, 2020 21:10

Dromedaro: do 50l Stratosu se zabalím na týden při teplotách -5 až +5 (naše letošní zima). Spaní: Panyam450 + nafukovací karimatka, alumatka, "velký" kus tyveku, plachta 4x3m, vaření (plyn), oblečení na spaní, proti zimě, plášťenka a jídlo. Skoro vše nacpu dovnitř batohu a zůstane mi tam ještě místo na 4l vody. Z venku nesu plachtu, tyvek a podprdelník + litrovou termosku v boční kapse. A to jsem kateogrie moooocXL a mé oblečení je 2x takové než běžného smrtelníka, takže v batohu zabírá fakt hodně místa. :-) Nosím komplet suché oblečení na převlečení na spaní, zateplovací péřovou bundu apod.
V lednu jsem teda přešel z (propíchnuté) nafukovací karimatky na pěnovou TaR a tu nosím z venku na batohu přivázanou dvěma popruhama a asi mi to vyhovuje víc než ta nafukovačka uvnitř.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 12, 2020 5:03

dromedaro
se 44l talonem a pulkou stanu sem dala skotskou west highland way, cca 8 dni. jidla sem mela 3kg a mam kilovej fotak.

do stratos 50l se tak musim vejit na tyden taky. mam ale nafukovacku.

kdyz sem vozila penovku uvnitr batohu, vozila sem na tyden 68l kestrel, protoze s hodne jidlem to bylo pohodlnejsi, ale taky na delsi prejezdy mam rada fotak bezpecne uvnitr batohu a ne nejak zapasovanej na silu.

Pokud bych mela mit stratos 50l s penovkou vevnitr, bylo by to na tyden na knop, ale asi ne nerealny, jen by treba 1,5l lahev musela byt zvenku, anebo se smirit s karimatkou z venku.

jenze s batohama je potiz, ze dokud jw fakt nevyzkousis nalozeny na zadech tak jsou vsechno ciry spekulace.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 14, 2020 14:53

No, máš pravdu. Špekulovat nad fotkama a technickýma údajama z netu je úplně k ničemu. Už mám doma ten Gregory Stouth 70. Mám teď 14dní na zkoušení, ale ještě právě přemýšlím, že si objednám domů tu Mariposu 60. Co jsem četl, tak prý patří k nejpohodlnějším batohům UL. Ona přeci jen nějakou výztuhu má a co jsem sledoval videa na YT, tak mi nepřipadá zase tak malá.Alespoň, co tam někteří lidi ukazují, co v tom nosí, tak mi přijde, že jde celkem nafouknout a natáhnout do výšky. Přijde mi blbý, že tam není nic na uchycení karimatky z venku, že bych ji musel chycenou přes přezky od víka. I mě jen zajímá, jaký je, takže když ho vyzkouším a pošlu zpět, tak nevadí. Protože to fakt nemá smysl takhle přemýšlet u počítače. Škoda, že už nenabízí na tom outdooronline ten ultrahike 60. Chtěl bych si ho vyzkoušt, protože on má na tu svoji váhu maximální vyšší zatížení než 16kg. Ale objednávat odněkud z Anglie, když nevím, jestli to sedne nebo to bude vadný kus a pak vracet/reklamovat, to se mi nechce.
Ale ty jak píšeš, že se do těch 15kg vejít mohu, tak těch 15-16kg to už je maximální zatížení těch batohů a tam asi ten komfort hodně klesá při té maximální zátěži. Teda, co jsem četl.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4376
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv kvě 14, 2020 15:23

Do Mariposy se toho vejde spousta, ale spis zvenku do tech velkych kapes. To neni uplne muj style, vsichni znami, co ji maj, maji nacpany ty vnejsi kapsy vsim moznym. Taky se v ni v horku prej dost potej zada, jak ma misto zad jen tu penovou karimatku/sedatko. Ale zas je prej pohodlna. Ja se jinak vejdu do deutra guide 45 (stary typ) i na tyden v lete na horach, ale to jsou deutracky litry :D
Zkousel jsi ten Granite Gear na prodejne i naplneny zavazim? Ten mi zatim prisel nejlepsi kompromis, jeste to je UL ale porad stylem normalni batoh na uni pouziti, na rozdil od tech ostatnich americkych podivnosti. Ja ho zkousel kdysi, ale jen na chvilku a na prazdno, tak neumim posoudit, jak sedi.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 14, 2020 15:38

Máš na mysli tenhle Granite Gear? https://www.nalehko.com/produkt/granite_gear_crown2/
Ne a nezkoušel jsem ani tu Mariposu. Já se na prodejnu Nalehko nedostanu. O tom Gearu mi tu zase psali, že je bez výztuhy a batohy bez výztuh jsou prý blbé na těžší náklady.
To jsem si všiml, že tu Mariposu ládují hodně z venku vším možným. Přemýšlel jsem, že by to asi nemělo ničemu vadit. Jediný moment, kdy by mi tohle vadilo, je při cestování. To mám raději vše schované v batohu, aby mi náhodou něco nevypadlo (třeba v zavazadlovém prostoru busů) nebo to někoho nelákalo.

Edit: Docela by mě zajímalo, kolik lidí tu funguje s UL vybavením, ale nosí jej v batozích o váze dva a více kilo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4376
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 14, 2020 16:15

Dromedaro
rekla bych, ze malokdo... protoze vetsina prumernejch batohu se do 2kg vejdes a ani se uplne nemusis snazit byt nejak UL. Proste bezny batohy kolem 50l se kolem tech 2kg +/- pohybuji, takze tezsi sou fakt jen drzaky na 40let z bytelny cordury atd, ala stary gemmy, nektery deutery atd, ale na druhou stranu se ani nemusis moc snazit a kdyz si vyhlidnes trochu odlehcenou konstrukci, tak ses na 1.5kg uplne v pohode.

Pokud naperes hromadu penez do vybaveni, se kterym se vlezes do cca 6kg, tak proste 2.5kg batoh fakt nepotrebujes a paradni pohodlnej se vsim co chces muze byt krasne o kilo lehci. Ty batohy kolem kila a pod kilo uz jsou vetsinou nejaky kompromisy (ne nutne k horsimu), ale uz treba min kapes, uzsi popruhy, horsi zada (ja bych se uz od stratosu se sitkou na zadech v zivote nevratila k necemu, co je pripleskly k zadum, nikdy nikdy nikdy. a to sem byla celkem dost odpurce techle sitek :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv kvě 14, 2020 16:39

Pricetny clovek, prechazejici na UL, vymeni tezky batoh jako jednu z prvnich veci, protoze se na nem da usetrit hodne vahy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mitau » čtv kvě 14, 2020 16:45

Sitka z venku - zalezi jak je to udelane. Me by vadily tri veci:
1) vypadavani veci (a hlavne strash, jestli nekde neco nevypadlo)
2) odolnost proti vode - v mensim desti, mrholeni funguje sl;usne i batoh bez plastenky, ale veci z pod sitky budou mokre
3) odolnost - u velkeho batohu jsem jako prvni prodrel sitovinove kapsy na flasky (a treba mike na Ultrahiku myslim taky, ostatne lezecke batohy kvuli tomu sitovinu ani nemaji) Zkratka slabe misto, ktere odejde nejdriv.

Celkove mi sitky prijdou lepsi do tepleho, sucheho prostredi. Na mene technicke pasaze a tam, kde se clovek nebude prodirat krovim.

Batohy nad 2kg s UL vybavou - nekoukej se na hmotnost vybavy, ale na celkovou hmotnost, tedy i s jidlem a vodou. Pak uvidis, ze s tvoji startovni vahou lidi nosi relativne tezsi batohy. Protoze lidi s UL vybavou se radeji pokusi zoptimalizovat jidlo a vodu, nez aby nesli takovou hmotnost (protoze ta hmotnost navic by uz byla pro ne nepohodlna).

Ja na kratsi vylety vyrazim s Talon 44. Na 10dni bez doplneni zasob by se mi tam ale vsechno jidlo asi neveslo, tak bych musel brat 2.1 kilovy batoh.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv kvě 14, 2020 16:53

mitau píše:a treba mike na Ultrahiku myslim taky

Jo, nekde jsem tu daval i fotky. Proto lezecke Cruxy od stejneho vyrobce sitovinove kapsy nemaji.

mitau píše:a hlavne strash, jestli nekde neco nevypadlo

To je presne duvod, proc jsem v tech kapsach ochoten nosit jen ty flasky, nic jineho. Jsou obvykle dost tezke na to, abych vypadnuti okamzite poznal a jinak jsou dost velke, aby se daly relativne bezpecne uchytit (i tak uz jsem o flasku parkrat prisel).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv kvě 14, 2020 17:06

Dromedaro píše:O tom Gearu mi tu zase psali, že je bez výztuhy a batohy bez výztuh jsou prý blbé na těžší náklady. To jsem si všiml, že tu Mariposu ládují hodně z venku vším možným.
Jo, presne ten jsem myslel (GG Crown 2). Normalnejsi batoh. Vyztuhu samozrejme ma (ti trochu kecali), vyjimatelny plastovy plat pres cela zada, to muze i krasne stacit, ale jak rikam, zkousel jsem ho kdysi na minutku prazdny, tezko soudit.

Ty kapsy Mariposy a podobnych - nevim, nekomu to vyhovuje, pro mne to proste neni ono.

Hlavne, pokud vim, ten objem udavaji prave vcetne tech obrovskych bocnich a ostatnich kapes, takze to vlastne bez nich neni zadna 60, ale mozna 40? Takze s tim musis pocitat u objemu veci a treba vareni a stan a dalsi veci fakt zvenku v kapse nechci nosit. Mne to prijde pitome, mic dulezite veci jen tak ve vnejsich kapsach, prave kvuli zminovanemu (i ostatnimi). Ale YMMV :)

K vaze batohu - proc by na tom melo vzhledek k vaze vybavy zase tolik zalezet? Nejsme ve vlakne o Ultralight backpacking, ale jen Light backpacking :) Jiste, usetris tim relativne nejvic vahy, ale taky usetris penezence (podstatne) a mozna ani to ne, protoze stejne tech batohu budes mit vic - UL batoh nepotahnes na ctrnact dni na Balkan po skalach, lezecky bagl zas neberes na tyden po Cesku po lehkych stezkach, atd. :)

Jinak I kdyz mam dost vybavy light/ultralight, klidne si vemu ten Guide 45+, ktery ma necela dve kila, kdyz vim, ze se mi bude hodit. Treba na hory (nebo na zimu), kdyz ma vlastnosti, ktery zas u UL batohu nenajdu. Treba to, ze s nim flaknu na rozj*bany ostry vapenec a nestaram se. Nebo na nej pohodlne pripnu macky. Ale stejne tak si vemu treba kilovy nebo pulkilovy batoh (takove mam spis jen okolo 30+, coz uz na vic dni docela omezuje), kdyz vim, ze mi tam budou stacit. A kdybych byl hodne bohaty, rad si jeste dokoupim treba Mikem zminovany Crux na cisty alpinismus, nejaky <1kg na lehke putovani po lesich po Cesku a podobne. Stejne zjistis, ze pokud trochu rozsiris destinace, sporty, vysky a hory, jeden batoh ti nejspis nikdy stacit nebude :)

Turistika nalehko preci neni o nejakych gear listech a "pod sedm kilo" za kazdou cenu, to jsou takove ty marketingove blbosti, je to spis o peclive vyladenem vybaveni pro tebe presne na tvoje akce a potreby. Coz bylo vzdycky, podivej se, jak to mel vyladene treba Pavlicek na expedice davno pred tim, nez nejaci amici vubec meli poneti o "ultralight". Na vaze (nekdy) nezalezi! Muzes na necem ubrat a pridat zase nejaky luxus navic (treba muj pulkilovy set na skvelou kavu). Nebo nekdy ubrat na vsem. Nebo naopak! Nemusi to byt sekta, kde pokud presahnes o pul kila limit, jsi heretik, jak se nas nekdy ty blogy snazi presvedcit :D

Odpoutej se od SUL sektarskeho mysleni (ale nenos starou ctyrkilovou Gemmu, ta je fakt jenom na stehovani cele garsonky) :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 14, 2020 17:47

FrantaKrajta...
jojo, proto rikam, ze odlehcuju abych mohla tahat ten kilovej fotak a hromadu vody :D ale nejak sem zjistila, ze s penovkou se umim zabalit mnohem lip (sem ji nosila 15let) zatimco bez penovky mi nejak vsechno cestuje vsude a proste to nejak neumim zabalit tak, at to je vse u tech zad... leda snad usit dva uzke a vysoke pytle :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv kvě 14, 2020 17:52

@Mawenzi, jako s penovkou karimatkou vne batohu, nebo uvnitr, versus nafukovackou uvnitr? Nejak jsem to nepochopil (a uz vubec ne v cem je problem zabalit se i s nafukovackou uvnitr) :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 14, 2020 18:04

FrantaKrajta
s penovkou zlite vevnitr batohu, kdyz ji dam jakoby dopredu tak vsechno ostatni balim na zada pekne k tezisti. Roky se skladaci karimatkou sou proste rutina. S nafukovackou mam sice nejak desne moc mista, ale zato mi nic nedrzi tam, kde potrebuju :D

Jakoze neni to problem, ale chybi mi tam ta vypln mista vepredu :D proste je to divny :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv kvě 14, 2020 18:15

Mawenzi, uz chapu :) Ja penovku asi nikdy nenosil vevnitr, od toho mam nafukovacku :D
No bud se ti najednou nejak zvetsil batoh, nebo zkus takovy ty postrani stahovaci popruhy :D
(sorry, nedalo mi to). Ja predek vetsinou navolno zaplnim treba primaloftkou, ta to pekne vyplni, nemacka se az tolik, drzi tezke veci u zad a porad je dost po ruce.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 14, 2020 18:27

FrantaKrajta
hm, ze bych perovku vytahla z obalu a tak nejak ji tam nanachnala :D

tak kdyz vymenis penovku za nafukovacku, tak tim ziskas vevnitr v batohu sakra desne moc mista :D jeste sem proste s nafukovackou nenasla ten spravnej "gryf" coz je dost smutny, na to, ze ji mam uz par mesicu :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv kvě 14, 2020 18:31

Jasne, chapu, je to proste tlustej valecek misto vyssiho, ale skladnejiho obdelniku, zalezi od batohu a nafukovacky... Nekdy to je mozna neresitelnej problem :) Je to jen tetris, to das :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 14, 2020 20:26

No, to je další věc. Na všech těch blozích a videích se chlubí svoji UL výbavou, kterou ve finále zabalí do UL batohu se kterým pak pozují na zádech. Ale nějak jsem nezaznamenal, že by tam někdo řešil prostor na vodu a jídlo. V některých videích se jim tam pak regulérně nemůže už žádné solidní jídlo vejít. Alespoň to na mě tak působí.

O tom batohu GG Crown 2 se Etheric zmiňoval, že má ten plát na zpevnění, ale také zmínil, že on to jako výztuhu batohu nepovažuje. Jsem z toho usoudil, že se to s klasickým rámem nedá srovnávat. Etheric také psal, že on UL výbavu nosil i ve 2,5kg batohu, protože to pro něj bylo pohodlnější. Tak mě zajímalo, jak to mají ostatní z důvodu, jestli jsem se do něčeho nevrhl až moc fanaticky a neřeším blbosti, jestli ten Gregory Stouth 70 s 1,7kg není zbytečně těžkej a jestli teda nemám raději pořídit UL 60L batoh. Já víceméně teď řeším batoh na delší cesty. Dejme tomu, třeba že pojedu na 14dní někam tady ve střední Evropě. Těch 70 litrů mi přijde dobrý, že tam zbývá prostor i váha navíc. Ten Gregory jde pěkně nafouknout. I ty síťky má třeba oproti Osprey z hrubého pletení a na první pohled i omak působí odolněji než u toho Ospreye, takže o ty strach nemám, i kdybych to opřel někde o skálu. Ale řeším, jestli teda mohu pořídit ještě lehčí batoh s menší litráži a nosností a fungovat s ním třeba někde tři týdny. Co se týče těch UL batohů, tak na webu lidi píší, že s tím chodí i několikaměsíční treky po Americe. Ale tak už mi je to z příspěvku jasnější, že ti lidi se tedy raději omezují v jídle a vodě, než aby nesly těžší náklad a mohli mít UL batoh.
Další věc, ze které jsem zmatený, že nejdříve je mi razeno, že nejvíce můžu ušetřit na batohu a tak tedy UL batoh. Když jsem rozhodnutý pro UL batoh, tak se mi dostane rady, že batoh bez pořádného nosného systému může být kontraproduktivní a že to není dobrá cesta. A když mám teda batoh s dobrým nosným systémem, ale váhou 1,7kg tak se dozvím, že příčetný člověk si přechodu na UL pořídí i UL batoh. Jen chci ještě dodat, že já se snažím najít batoh se 70 litry, nosností 23kg, ale váhou ideálně pod 1,5kg :-)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4376
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 14, 2020 21:04

FrantaKrajta píše:Hlavne, pokud vim, ten objem udavaji prave vcetne tech obrovskych bocnich a ostatnich kapes, takze to vlastne bez nich neni zadna 60, ale mozna 40? ..... ...... Ale YMMV :)


Bez těch kapes je to 38 litrů. Co znamená YMMV?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4376
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv kvě 14, 2020 21:22

YMMV = your mileage may vary = kazdy to muze mit jinak. 38l plus kapsy misto 60l a kapsy je docela divny, i kdyz to asi neni uplne blby batoh (jak jsem psal, znami si ho pochvalovali, az na blba - zpocena - zada). V tom pripade by mely klasicky Deutery Aircontacty 55+10 tak 80 litru, protoze maj taky mega velky kapsy (ktery tam nepocitaj). Mi to prijde trochu jako (ne az tak) maly podvod, ale YMMV :D Kazdopadne hezky na to upozornit, protoze spousta lidi to pochopi (i kdyz v eshopu Nalehko to vyslovne zminuji, na strankach vyrobce a ve forech nevim) jako normalni 60l batoh, coz teda neni ani nahodou. Je hezky videt, ze ty americky UL nemusi byt vzdycky az takova slava, co se tyce vahy, jak je prezentuji...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 14, 2020 21:27

No, taky jsem to ještě neviděl, aby někdo takhle počítal a udával oficiální litráž batohu.
To odvětrávání zad už je asi možné řešit:
https://www.nalehko.com/produkt/vyztuha-zad-batohu-gossamer-gear/
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4376
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv kvě 14, 2020 21:36

Haha, dobry marketing, prodame dalsi prislusenstvi...

Tak treba lezecky (minimalni kapsy, ale mensi flaska se vejde, nic jineho do bocnich kapes nepotrebuju) Millet ProLighter ma 60+20l a 1.4kg a realne je tedy asi tak (Milletim litrum verim, Francouzi s litrazi nelzou jak Amici) minimalne o tretinu az polovinu vetsi jak Mariposa. A stoji o tretinu min (vlastne jeste min, protoze k Maripose dokoupis stejne ty lepsi zada za 800 a podobne). Nejak prestavam chapat ty super mega doporuceny UL veci z Ameriky. Kdyby ty Gossamer byly aspon bagly z nejakyho mega materialu jako DCF (i kdyz ten u baglu taky moc nevydrzi), tak to trochu pochopim, ale takhle? Klasicky marketing :)
Naposledy upravil FrantaKrajta dne čtv kvě 14, 2020 21:50, celkově upraveno 1
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv kvě 14, 2020 21:47

Problem americkych UL veci je v tom, ze oni tam nemaj moc velkou sajnu o tom, co se dela a nosi v Evrope a jinde. Protoze to u nich neni k dostani v REI tak to nenosej. Pak vidis hafo US recenzi na "UL" veci od nich a myslis si, jak je to super, ale trochu se to toci v kruhu, protoze jim chybi zpetna vazba od evropske a jine konkurence (krome par specializovanych blogu). Plus maji kolikrat objektivne jiny podminky pouziti a treba v lezeni dost casto zapominaji, ze alpinismus k nim prisel z Alp (koneckoncu hodne lezeckych inovaci - krome Friendu a Tricamu, ktery jsou ale vlastne nezavisle objeveny a zlepseny Abalaky - pochazi z EU, vcetne metodologie, diky neunavny metodologicky praci DAV a OeAV a podobnych organizaci. Sice se to meni, ale pomalu)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mitau » čtv kvě 14, 2020 22:16

Souhlasim s tim, ze je obcas problem prenest pouziti z USA k nam, protoze mame trochu jine podminky (ale i tak to casto jde)

S tim Prolighterem je to dobre srovnani pro predstavu. Musis si ale uvedomit, ze vetsi batoh bude mit vzdycky lepsi pomer hmotnost/litr, protoze spousta veci je konstantni (ramenni popruhy, zada, ...). Tim chci jen rict, ze i kdyz je Mariposa treba mensi, tak proste muze byt konstruovana jako lehci batoh. Spis "cena" (financni nebo v komfortu) za snizovani hmotnosti je nelinearni a GG se dostava tam, kde uz to roste hodne rychle. Proto ta "predrazena" cena. I kdyz je pravda, ze ja bych sii Mariposu taky nekoupil.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod oodoow » čtv kvě 14, 2020 22:34

Já si koupil Gorillu a je to nejlepší batoh, co jsem kdy měl. Cena je větší, ale zas je to věc na mnoho let a vlastně nevím ani o žádné konkurenci, co by měla všechny vychytávky co GG Gorilla. Celkem chápu, že je to jeden z nejoblíbenějších báglů na dlouhé traily. Za nějaký extrémní UL bych to ale nepovažoval na to to váží moc, ale zase poskytuje větší komfort nošení a výdrž.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Treking

cron