Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » sob dub 4, 2020 13:10

Technicky vzato - přestal jsem kouřit a nechodím do hospod. Já se zas pozastavuju nad tím, kolik právě tam velká část národa nechá peněz..
Díky těmto dvoum věcem jsem na to ušetřil prachy...

Děkuji, přeji totéž :)
Jinak máš pravdu, vzpomněl jsem si, co říkal otec. "nehádej se s blbcem, nemá to cenu". Asi lze aplikovat i na "nepřesvědčuj blbce, nemá to cenu"

Poznámka: nic z výše psaného není míněno ve zlém a to ani okrajově. Ani v tomto, ani v předchozích příspěvcích
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7992
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » sob dub 4, 2020 14:47

Etheric píše:Hlavně na spacáku nešetři, vyber si co ti vyhovuje,

To se lehko řekne, to můžu vzít rovnou spacák za třicet tisíc, který sem teď viděl v jednom ešopu. Já to budu skládat tvým stylem tu výbavu. Nejsem s penězma za vodou, že bych mohl dát 40tisíc za spacáky. Jsem z toho bezradný, nevím kde začít. Je tam moc proměnných s tou plnivostí, gramáží, kvalitou peří, ztrácím se v tom. Chvíli jsem pročítal zdejší vlákno o nákupu péřáku a to je pro mě debata lidí, kteří ví o čem se baví, takže mi je někdy nesrozumitelná. Dál už se o tom budu bavit kdyžtak tam. Mám pocit, že tu spamuji s nesouvisejícími tématy a možná ze slušnosti mi to ještě nikdo nevytknul.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4215
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Stani » sob dub 4, 2020 17:01

Etheric píše:
Stani píše:100 000 za výbavu na potulky našou krajinou?? Dobree...

Tohle ještě rozeberu. Dneska jsem se bavil s cyklistou.. Slovák žijící v ČR, měl fakt hezký kolo, jsem se ptal, za kolik bylo. Že za nějakých 3900 euro. Tu jsem si vzpomněl na výše citované, pousmál se a zeptal se "na projížďky po našich silnicích"? *načež jsem mu hned vysvětlil, jak to myslím, v kontextu tohoto tématu*.
Je to přehnaný nebo nesmyslný /ta částka/? V žádným případě
On jezdí tak často, jak já chodím...ale chcu tim vyjádřit ten princip, že si chcem svůj koníček užít na plný kule, k tomu nám slouží ta drahá výbava...
A je úplně jedno, jestli jdu PCT, nebo 80km Žďárský Vrchy. Každej výlet si chcu naplno užít


Ďakujem za výpis tvojej výbavy, no vidíš, ani to nebolelo. Takisto neviem, prečo sa obhajuješ, keď na to máš a si ochotný kvôli tomu drieť až takmer na hranicu fyzických, či psychických možností, len aby si si mohol konečne dovoliť kúpiť niečo, čo ti znásobí pôžitok z turistiky...v poriadku, užívaj. Mne to už príde ako obsesia. Mám trochu iný prístupAle je to tvoja vec.

Tvoja vec však nie je, ak tu capneš len sumu. Ak si kúpim foťák za 120 000, k tomu stan, vetrovečku a nohavice, tak moja turistická výbava bude akože cca 140 000Kč? Je to skreslené práve tou položkou. Som profi fotograf? Aháá, tak to je iné. Ale ak si niekto hľadá info k téme a narazí na tú sumu, tak sa zadiví a vo výbere hodne zneistí. Preto som a sme sa ťa pýtali, čo za tou sumou je = výpis výbavy, aby som si urobil predstavu. Verím, že sa ma pochopil.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod pavproch » sob dub 4, 2020 17:21

Už sem to tu kdysik kdesik psal (ale fčíl to nemožu ani zaboha najít, už druhý den hledám a nic): dyž se nad tím zamyslím, tak za ty desítky let v outdooru sem do cajků (ski, horo, tur, bajk, dříf i windsurf) už musel nacpat určitě megabaňku, možná i víc (kor, dyž do teho započítám i to svoje "železo", co sem si pro něj byl v Belgii, pěkně za svoje bo VZP sa na ňa vys*ala). Takže kilču a) věřím a za b) není to zase až tak moc..... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » sob dub 4, 2020 18:28

dromedaro
tak standartni trisezonni spacak sezenes cca mezi 5-8 tisici asi v pohode s komfortem kolem nuly nebo tesne pod, vsak na hrane si vemes o mikinu vic... to zas neni ze nasazis 40 tacu do spacaku nez najdes pravej... nekdy samo uplne nekoupis dokonalej na zacatku, ale zas uplne potento to taky nejde, spis zvazit zda chces plneni 50:50 nebo trochu vic nahore, priplatit za husu a vyssi cuin...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9318
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Stani » sob dub 4, 2020 19:20

pavproch - mi riešime turistiku, nie skialp, lyžovanie, lezenie, surfa, či vetrone. Samozrejme, že takto v širšom meradle sa toho finančne nazberá. To netreba ani písať. Preto som chcel vidieť Ethericov výpis, čo tam má v tej cene na turistiku zahrnuté, lebo mi tá cena prišla na naše podmienky vysoká.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » sob dub 4, 2020 19:30

@Stani: takto vysvětlené už to chápu, proč jste to chtěli vidět. Přijde ti i teď ta cena moc vysoká? Vypisoval jsem jen seznam na jeden výlet, "UL" a náklady na odlehčení, zbylý věci uvedeny nejsou, lebo to je takovej ten standart, co bych nesl i jinak..
Tohle byl jen jeden výlet, věcí mám spoustu, všechno používám, kombinuju je dle situace, asi jako každej tady..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7992
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » sob dub 4, 2020 23:44

Rád bych se zeptal, kde je ten výše zmíněný seznam k nahlédnutí.
Děkuji.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » sob dub 4, 2020 23:57

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » ned dub 5, 2020 0:33

Etheric píše:Slovák žijící v ČR, měl fakt hezký kolo, jsem se ptal, za kolik bylo. Že za nějakých 3900 euro. Tu jsem si vzpomněl na výše citované, pousmál se a zeptal se "na projížďky po našich silnicích"?

A ted si vem, ze jsou lidi, co si poridi auto za 3 mega. Na jezdeni po nasich silnicich :twisted:

Stani píše:Takisto neviem, prečo sa obhajuješ

Mne neprijde, ze se obhajuje. Normalne diskutuje a odpovida na otazky. Neprojektujte (sve) emoce nekam, kde nejsou ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » ned dub 5, 2020 7:11

Ono je mazec, kolik peněz mám jen v obalech. Drysacky, Cuben, drahý jak ... ale ta úspora hmotnosti jsou několikanásobky normálního drysacku, ty prachy podle mě za to stojí.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7992
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » ned dub 5, 2020 9:17

Omlouvám se, že jsem ethericův příspěvek přehlédl.
Ono jak se tu dohadujeme, tak jsem několikrát koukal na jeho příspěvek s váhami ve vlákně jak se sbalit a on je na pohled stejný a tak jsem při hledání příspěvku s cenami tenhle přelétl, že je to ten s váhami, který znám a vůbec mě netrklo, že jsem v jiném vlákně.

Jinak tedy jsme na 45 tisících a je tam v podstatě všechno.
zhledem k tomu, že ten soupis je z víkendu v chladném předjaří kdy i mrzne, nevím, co dělá těch dalších šedesát tisíc.
Ano, ještě jsi (ethericu) psal, že máš letní spacák, možná pár drobností, ale co ještě víc, aby to byla taková raketa?

A sorry, počítat do odlehčení mobil za dvacku...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » ned dub 5, 2020 9:54

Dudy, chtěl jsi seznam na jeden výlet. Tečka. Ten jsi dostal, říkal jsem, že nebudu vypisovat komplet všechno. Fakt ne.
Nebudu se o tom dál bavit, to už by bylo jen nesmyslný dohadování o ničem. Už mě tím svým přístupem nudíš.. Na všechno potřebuješ deset tisíc odpovědí a furt ti to nestačí. Ber daný informace jako fakta. Prostě to tak je

To tvý rejpání už hraničí s trollením :evil:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7992
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Olchor » ned dub 5, 2020 10:21

Don't worry, be happy. :) Já jsem rád, že to každý má jinak. Podivíni zdobí svět. Chceš do výbavy vrazit mega? OK. Chceš lézt na Everest v maskáčích ze sekáče? OK.
Ale nesnaž se přesvědčit ostatní, že jen tvůj pohled na svět je ten správnej.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 997
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » ned dub 5, 2020 10:29

Olchor píše:Ale nesnaž se přesvědčit ostatní, že jen tvůj pohled na svět je ten správnej.

O to se fakt nesnažím. Už jen z důvodu, že je nutno zachovat rozmanitost. Jinak by svět byl až moc nudnej ;)
Jestli to tak vyznělo.. Neni to tak myšleno
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7992
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » ned dub 5, 2020 10:47

Hele, já jen chtěl vědět, co na tom, že člověk odlehčí výbavu, stojí přes sto tisíc.
Ty sem dáš seznam za pětačtyřicet, kde je vlastně komplet výbava včetně ponožek co máš na noze a když se zeptám, kde je těch zbylejch šedesát, tak jsem troll?
Tak to jo, no.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » ned dub 5, 2020 10:52

dudy píše:kde je těch zbylejch šedesát

Etheric píše:Tohle byl jen jeden výlet, věcí mám spoustu, všechno používám, kombinuju je dle situace, asi jako každej tady..

Končím tuhle debatu. Nebudu ti vypisovat všechno, do posledního Cubenovýho sáčku
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7992
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » úte dub 7, 2020 19:12

Má někdo zkušenosti s miniaturní čelovkou Petzl E+Lite? https://celovky.heureka.cz/petzl-e-plus-lite/
Ta čelovka je mi velice sympatická, pokud tedy splňuje vše, co její technické údaje slibují. Zajímá mě hlavně, jak daleko reálně ta čelovka dosvítí. Údaje o lumenech se různí a já si tu svítivost podle lumenů neumím moc představit. Nečekám reflektor, ale jestli je reálné s ní jít třeba v noci lesem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4215
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte dub 7, 2020 19:15

Nemohl bys nejdriv hledat, nez se zeptas? Naprosta vetsina tvych otazek z poslednich dni uz tu byla zodpovezena nebo se diskutovala. Tohle skoro urcite taky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » úte dub 7, 2020 19:22

Zadal jsem do zdejšího vyhledavače přesný název této čelovky a nic mi to nenalezlo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4215
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte dub 7, 2020 19:28

Holt to chce byt trochu kreativni, + je pri hledani specialni znak.

Prvni pokus s Googlem (5 sekund): viewtopic.php?f=36&t=2227

Druhy pokus s hledanim na foru (hledam "petzl lite"): search.php?keywords=petzl+lite&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Hledat
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » úte dub 7, 2020 19:54

Ok. Budu ve svých dotazech zdrženlivější a při hledání vynalézavější.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4215
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 8, 2020 5:18

Etheric Ethericu, nemáš při té své denní kilometráži na trecích a tím, že se pohybuješ jen na našem území, už prochozenou celou republiku? A nebo chodíš pořád do stejných míst?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4215
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » stř dub 8, 2020 5:30

Vůbec neznám Krkonoše. Ani Jizerky. Ani Orlický hory. České středohoří, Beskydy, .... Tady jsem nikdy nebyl.
Chodim všude možně, ne jen po značkách a taky se vždycky snažím danou oblast poznat a prochodit celou. Místa střídám, ony se mění, takže je tam pokaždý něco novýho
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7992
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » stř dub 8, 2020 9:56

Jo a v nejhorsim se da to same kolecko jit protismerne :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv dub 9, 2020 2:02

Schvalne jsem se kouknul a v Ceskem Stredohori mam nachozeno pres 4200 km (121 zaznamu) :-..

A tady na kraji Prahy pres 6000. Jak je ted zavreny blazinec, tak mi lip vychazi kolecko v opacnem smeru, ale nejak to neni ono. Zkousel jsem to tyden a pak jsem to zmodifikoval, abych mohl chodit spravnym smerem 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » pon dub 27, 2020 17:35

Zabývám se teď těmi UL batohy. Chci si pořídit batoh, který budu moc vzít třeba na týdenní a více trek. Z Ul batohů má největší objem Gosame Gear Mariposa 60L. Takže asi připadá v úvahu jen ten. Ale u něj opět řeším, jestli to nebude problém ta absence toho zádového systému. Při plném (max) zatížení po vícedenní chůzi. Četl jsem tu kdesi od Mawenzi, že se ho právě kvůli tomu zbavila. Že ji z toho batohu po vícedenní chůzi s větší zátěží bolela záda. Ve vláknu Jak se sbalit na 2-3 dny jsem se zase dočetl něco o tom, že batohy bez pevných zad mají problémy s prohnutými zády. Zmínilo to tam více lidí, takže to asi není plácání do větru. Nevím, co přesně si pod tím mám představit, ale asi tuším. Také mám obavu, jestli mi těch šedesát litrů bude stačit. Na výbavu ano, ale už si tím nejsem jistý, jak to bude při větší zásobě jídla a vody na více dní. Hlavně tu vodu, tu mám velkou spotřebu. Už jsem v batohu táhl i 9L vody plus jídlo na deset dní. A to jsem si jistý, že do toho prostě nenarvu. Ale je fakt, že jsem měl zase obří batoh, takže jsem neřešil objem věcí. Pak je teda varianta si pořídit batoh s větším objemem cca 75l a zádovým systémem. Našel jsem nějaké, které mají cca 1,8kg. Není to úplně UL,ale zase je to lepší než 2,5kg. Pak jsem našel nějaký Deuter, který má zádový systém a objem 60L s váhou cca 1,7Kg.

Etheric Od tebe jsem tu četl, že taháš jídlo třeba na týden. Jaký prosím používáš batoh? Také nějaký UL?

Přemýšlím, jestli prostě pořídit ten UL Gosame Mariposa 60L a přizpůsobovat se mu. V podstatě teď přezbrojuji na UL, takže ta výbava si myslím ,že by měla být v poho. Vybírám podle rozměrů a váhy. Řeším to jídlo a vodu na více dní. Kdysi jsem měl 75L Doldy a to pro mě byl problém se zabalit na vícedenní pochod s jídlem a vodou. Batoh narvaný k prasknutí a ověšený z venku, což také není ideální. Ale měl jsem starou objemnou výbavu a nedokáži si teď udělat představu, jak mi tento obsah bude vyhovovat s minimalistickým UL.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4215
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Reccol » pon dub 27, 2020 18:15

UL bágly mívají nižší nosnost, takže 9l vody + jídlo na deset dní (minimálně 5 kilo) = 14kg jen v tomhle. To abys měl zbytek výbavy tak do třech kil a stejně to bude na hraně :) Což jde, ale bude to plné kompromisu a plačícího účtu.
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 135
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod fps » pon dub 27, 2020 18:46

Dromedaro@

- to si musíš rozhodnou sám, já jsem se například rozhodl tak, že úplný UL není nic pro mě, úplný UL má nedostatky hlavně v menším komfortu a kratší životnost
- ono taky není proč to hnát na úplný UL, zlatou střední cestou ve váze základního vybavení se dostanu podle ročního obdoby od cca 7 kg v létě po 10 kg v zimě, a to jsou váhy se kterými není problém chodit každý den po horách
- dle mě ti musí stačit cca 60l, já používám jaro, léto a podzim 48l a v zimě 58l, ono není proč tahat vodu v batohu, do postranních síťovaných kapes se vejdou čtyři velké PET lahve
- pro mně je třeba v batohu zlatá střední cesta Gregory Optik, a když z něj vyházíš takové zbytečnosti jako je pláštěnka a kryt místo víka, tak bude u něj váha okolo 1 kg, což je dost slušné
Naposledy upravil fps dne pon dub 27, 2020 18:49, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » pon dub 27, 2020 18:47

Ano, o té nosnosti vím. Ta Mariposa ji má někde kolem 15 Kg, co jsem četl, ale jde ji krátkodobě přetížit. Těch devět litrů bylo vyjímečně, protože jsem měl k vodě dojít až třetí den v poledne. Jde mi o to, jestli existuje nějaký třeba 80L UL batoh. Zatím jsem takový nenašel. Pak jsem ještě dohledal Granite Gear Crown2 o objemu 60L. Ten taky vypadá dobře.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4215
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Treking