Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » sob črc 13, 2019 22:02

Jednak kvuli slunci, voda se v barevnych rychleji ohreje. A jednak opravdu horsi jsou, viz muj pokus tady: viewtopic.php?p=435567#p435567. Nizsi tepelna odolnost, tedy min kvalitni material a vetsi sance, ze se z nej bude neco uvolnovat. Pevnost asi jak ktere, pouzivam Mattonky a Magnesie na zavlazovani a pevnost teda nic moc, cire od Dobre vody jsou rozhodne pevnejsi. Ono to ale zalezi hlavne na sile materialu.

Kafe se pije i pres den? K snidani nestaci? Ja si delam caj, ale jen rano a do flasky ho neliju. Kafe je zlo, po nem uz se termoska neda umyt. Bezne na chatach, kde vecer pripravuji snidani rannim ptacatum. Clovek dostane termosku a caj smrdi i chutna po kafi :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod sobb » sob črc 13, 2019 22:46

Barevná lépe chrání obsah před UV zářením :wink: Aha, ale ty jsi porovnával lahve od vody, ty jsou všechny dost měkké a k ničemu, my používáme pivní. Ty jsou mnohem pevnější.

Kafe se pije kdykoliv, obzvláště v zimě :mrgreen: Do flašky ho též neděláme, ale termoska k tomu holt svádí.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » sob črc 13, 2019 23:32

UV zareni je plus, ne? Zabrani mnozeni pripadnym bakteriim. Pivo v PETce? Takove zverstvo jsem jeste nezkousel, a tak nemuzu posoudit ;-) Porovnaval jsem ale dve stejne vazici flasky a barevna vysla vyrazne hur, z cehoz soudim, ze barevny PET je min kvalitni.

Zima je neco jineho, kdyz je rec o PETkach, tak jaro az podzim ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » ned črc 14, 2019 6:34

Po několika dnech už mi ta voda z petky smrdí. A co pak s tou lahví? Vyhodit a koupit další, super, přesně tohle nechci...
Na tom je platypus líp, dá se vzít na x výletů... Stejně je to ale kus plastu, kterej slouží jen velmi omezenou dobu..

Tu ČSLA čutoru jsem nosil jako malej, x let v poho a nevim o tom, že bych jí kdy čistil :mrgreen: jen už nemám ani tucha, kolik to váží
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod sobb » ned črc 14, 2019 14:21

mike: já to vidím s vystavením světlu a slunci naopak, tmavá petka líp chrání obsah.
Pivo v PETce je OK, jen Ty jsi stará konzerva :wink:
V čiré se pivo nedělá, takže nemůžu srovnat. Každopádně pivní PETky jsou mnohem pevnější než ty od vody.
Nosíme a krátkodobě v nich skladujeme i vodu ze studánky.

Ty ses ptal proč pít cokoliv jiného :wink:
Například Laďa vodu téměř nepije, na vejletech je holt donucen. Ale kafe si dělá klidně i přes den :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » ned črc 14, 2019 18:50

Bavime se o vyletech, ne? Tam pres den piju jen vodu (mimo zimu) a te UV zareni neublizi. Ublizi maximalne breberkam, kdyby tam nahodou nejake byly, a to je plus :)

Moje otazka byla na to, proc do te vody sypat nejaky hnus, kterym pak flaska nacichne ;-)

Etheric píše:Na tom je platypus líp, dá se vzít na x výletů... Stejně je to ale kus plastu, kterej slouží jen velmi omezenou dobu..

Mam Platypus tak 10 let a je porad v pohode. Samozrejme to souvisi s tim, ze ho pouzivam jen, jak jsem psal.

Voda z PETem mi nesmrdi ani po dvou tydnech, kdyz uz maji dost. Vodu v nich ale neskladuju, vydrzi tam maximalne pul dne a novou je pak proplachnu. Ale neni PETka jako PETka, pouzivam ty od Dobre vody.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod sobb » ned črc 14, 2019 22:25

mike píše:Bavime se o vyletech, ne? Tam pres den piju jen vodu (mimo zimu) a te UV zareni neublizi. Ublizi maximalne breberkam, kdyby tam nahodou nejake byly, a to je plus :)
No právě, Ty piješ vodu, jiní něco jiného, třeba i to kafe :wink:
Mi prostě přijde lepší tmavá PETka a proto jsem se podivovala nad Tvým vykřičníkem u čiré :mrgreen: UV záření ze slunce při krátkodobé expozici lahve ubližuje breberkám asi tak podobně jako slaná voda v moři. Taky jsem si kdysi naivně myslela, jak skvěle dezinfikuje :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod sobb » ned črc 14, 2019 22:29

Etheric píše:Po několika dnech už mi ta voda z petky smrdí. A co pak s tou lahví? Vyhodit a koupit další, super, přesně tohle nechci...
Pokud voda smrdí, tak to bude spíš problém vody, než lahve. Pokud ji tedy nevystavuješ vyšším teplotám. Je pravda, že u nás je to jinak. Ty lahve stejně máme a tudíž jsme rádi, že pro ně je další využití.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » ned črc 14, 2019 22:33

Kdyz pijou neco jineho, tak si holt potrebuji neco jineho, nez PETky ;-)

Jak to myslis kratkodobe expozici? Mam flasky venku v bocnich kapsach a tudiz je expozice cely den ;-) Na horach pomerne slusna. Jestli teda PET UV zareni propousti, ale rekl bych, ze jo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » ned črc 14, 2019 23:28

Jeste jedna vyhoda cire PETky mne napadla: je v ni dobre videt, jestli je voda cista a pripadny bordel v ni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » pon črc 15, 2019 11:23

@mike: stejne jako sobb si myslim, ze cira PETka nema zadne vyhody oproti zabarvene, spise naopak. Kupodivu modra nebo zelena lepe drzi chlad napoje v ni - existuji na to studie, ktere to potvrzuji, hledat se mi nechce.
Co me prekvapuje je, ze vychvalujes ty od Dobre vody jako pevnejsi nez napr. Mattonka. My jsme Dobrou vodu prestali kupovat, kdyz zacali pouzivat mene pevne flasky. Ted pouzivame od neperlive Mattonky a ty jsou relativne odolnejsi (samozrejme na Nalgene to nema ani nahodou).

Ad cista voda vs. neco jineho: Kdyz do ciste vody pridas trochu pomerancove stavy (bez cukru) a spetku soli, mas vlastne slabsi iontak, ktery Ti na turach poslouzi mnohem lepe nez cista voda, doplni mineraly. Kdyz po pouziti vecer vyplachnes, zadna prichut nezustane. Samozrejme je to trochu neprakticke pri vicedennim prechodu, nepredpokladam, ze by nekdo nosil sebou pomerancovou stavu, hlavne ne nekolik dnu uz otevrenou s hrozbou, ze se muze v ruksaku vylit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pon črc 15, 2019 19:37

Souhlasim, ze puvodni flasky od Dobre vody byly lepsi, ale k te zmene doslo uz hodne davno. Mozna to bude uz 20 let. Sam pouzivam oboji, Dobrou vodu na treky a Mattonky a Magnesie u nas na jednodenni vylety. Takze vim, ktere jsou odolnejsi. Vazi stejne, tudiz stejne materialu, ale Dobra voda je o neco lepsi, stred je pevnejsi a mozna to dela i kvalitnejsi PET. Navic ty barevne pouzivam do zavlazovacich systemu, protoze je kupuju na piti, odolnost nic moc. No a ty myslim chodis jen na jednodenni vylety, a tak tezko muzes odolnost porovnat.

Vyhody cirych teda zopakuju v poradi podle dulezitosti:
1. dovnitr je videt, vidim kvalitu vody a to i male zmeny (bordel z ledovcu). To samo o sobe by stacilo.
2. cire flasky maji vyssi tepelnou odolnost (viz muj test), coz znamena kvalitnejsi PET. I to by samo o sobe stacilo.
3. mozna lepsi desinfekce vody UV zarenim na horach.

apuka píše:Kupodivu modra nebo zelena lepe drzi chlad napoje v ni - existuji na to studie, ktere to potvrzuji, hledat se mi nechce.

Tohle mi nedava zadny smysl. Kdyz je rec o flasce s cistou vodou na slunicku ve vnejsi kapse batohu.

apuka píše:Kdyz do ciste vody pridas trochu pomerancove stavy (bez cukru) a spetku soli, mas vlastne slabsi iontak, ktery Ti na turach poslouzi mnohem lepe nez cista voda, doplni mineraly.

:D zase mnohem. Tu spetku soli si klidne muzu liznout, ale nedelam to, proste si vecer vic prisolim jidlo. Krome toho mam cistou horskou vodu rad a nevim, proc bych si ji mel kazit. Naopak, na finalnim sestupu obvykle dobiram do plna, abych mel horskou vodu jeste na cestu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » úte črc 16, 2019 10:41

mike píše:zase mnohem.
Miku, toto rikas mne zrovna TY, ktery se jeste odvolava na svuj pokus se dvema konkretnimi PETkama a tady z vysledku toho "testu" dela absolutne zevseobecnene obecne zavery ohledne vlastnosti cirych a barevnych Petek??? :smt082 :smt044 :smt044 To je opravdu dobry for :D.
NTB, nam se vyrazne smrskla cira petka (uz nevim od jake vody) po naliti caje, ktery se "chladil" v cajniku min. 15-20 min, tj. s teplotou ne vyssi nez 70 stupnu. A nesmrskla se petka od Matonky ani od Korunni pri teplejsim caji. To jeste kdyz jsme davali malemu synovi do skoly caj.
mike píše: ty myslim chodis jen na jednodenni vylety, a tak tezko muzes odolnost porovnat.
Myslis, ze je velky rozdil v "testu odolnosti" kdyz tu Petku nosis na tydennim treku a kdyz ji nosis na jednodenne vylety, zato tyden nebo i dva tu samou flasi?
mike píše:1. dovnitr je videt, vidim kvalitu vody a to i male zmeny (bordel z ledovcu).
Ja Ti nevi, ale jediny rozdil, co me napadava je, ze vidis lepe barvu te vody (no, ta cira taky neni uplne cira, vetsinou je jemne do modra). Ve flasi od Matonky ja vidim kazdy bordel ve flasi stejne jako v cire. Samotnou "kvalitu vody" urcite nevidis ani v jedne a nevim, jake "i male zmeny (bordel z ledovcu)" myslis - usazeniny uvidis v obou, pokud se T zmeni barva, tak to nejspise od ras a to nebude za jeden den :-).
mike píše:cire flasky maji vyssi tepelnou odolnost (viz muj test), coz znamena kvalitnejsi PET.
To Tvoje zobecneni Tveho testu :wink:, ale rekneme, ze jo. Toto bys vyuzil pouze v pripade, ze tam chces lit prevarenou vodu. Coz bych osobne pockal chvili dele az se ta voda vychladi v hrnci, at bych mel jakoukoliv Petku bo ta teple nalita bude casem citit. Na noseni jeste horke vody bych si vzal Nalgene nebo termosku, ale u ciste a ne vrouci vody moc velky smysl nevidim. A na horach na slunicku se Ti ani v jedne se nezahreje na 50 stupnu, coz sam pises, ze obe flase jsou OK.
mike píše:mozna lepsi desinfekce vody UV zarenim na horach
Jednak jak pisu, cira neni ve skutecnosti cira ale do modra. A z tech barevnych (myslim modre a zelene) je otazne, ktera barva dokaze odfiltrovat vice UV zareni - podle mne rozdil zanedbatelny oproti cire. Kdyby neco, tak by to mela byt hneda barva, aby se co nejvice UV odfiltrovalo. Stejne ten filtracni ucinek nebude nijak vynzmany, rozhodne ne ohledne desinfekce vody.
mike píše:Tu spetku soli si klidne muzu liznout, ale nedelam to, proste si vecer vic prisolim jidlo...
To neni vubec to same, stejne jako s cistou vodou. Tim "iontakem" doplnujes potrebne latky prubezne (navic nastoupi i synergicky efekt latek) a v prubehu vykonu a nekdy je to docela znat.
Sam taky normalne nosim spise cistou vodu, ale kdyz mam ten uvedeny roztok, tak rozdil citim pri delsich a tezsich turach, kdy mi to pomaha byt mene unaveny a vice zkoncentrovany.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod sobb » úte črc 16, 2019 12:11

Myslím, že na mnohé odpověděl apuka, tak snad ještě k tomuto:
mike píše:Jak to myslis kratkodobe expozici? Mam flasky venku v bocnich kapsach a tudiz je expozice cely den ;-) Na horach pomerne slusna. Jestli teda PET UV zareni propousti, ale rekl bych, ze jo.
My nosíme lahve uvnitř, nenapadlo mě, že je věšíš na batoh :wink: Ale i tak to bude na nějaké účinnější ničení breberek zřejmě nedostatečné. Co jsem četla, tak se uvádí 6-8 hodin vystavení na přímém slunci, v čiré lahvi bez škrábanců.
Jen tak mimochodem, na vodě není psáno něco jako "skladujte mimo přímé sluneční záření"? Vodu nekupuju, tak netuším.

K pevnosti PETek - jak už jsem psala, tak třeba ty pivní jsou daleko pevnější než kterákoliv od vody typu Magnesia, Poděbradka, Dobrá Voda apod., která se mi dostala do použití :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » úte črc 16, 2019 15:23

Mike se muze za chvili zacit jednym okem smat, druhym plakat... Urcite tento trend prevezmou i dalsi vyrobci :twisted:.

Jogurtove kelimky uz me nekdy s...rou, ty se nedaji ani poradne vylyzat (ani vycistit) :twisted: A uz se mi parkrat jednoduse praskly v kosiku, i kdyz jsem tam nemel nic nez par (2-3) jogurty.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte črc 16, 2019 20:27

Tohle mi unika. Cekal bych, ze ty flasky navrhli jako rozumny kompromis mezi vlastnostma a spotrebou materialu. Protoze ten neco stal vzdycky. Mozna jim ted prislo, ze je vhodna doba na to, ze s vymluvou na ekologii muzou zhorsit vlastnosti a lidi jim to sezerou. Pritom jim nejde o nic jineho, nez o usetreni nakladu :vom: Cena zustane stejna a kdyz budou dostatecne kreativni, muzou k ni prihodit nejaky ekologicky priplatek, greteni se o to poperou ;-)

BTW, v praci je plna lednicka Coly, a tak jsem ochutnal tu bez cukru. :shock: :vom: nechapu, jak to nekdo muze pit. Klasicka je sice strasne lepidlo a k tomu navykove, ale kdyz clovek potrebuje povzbudit nebo uklidnit zaludek, tak fajn. Ale tohle?!
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte črc 16, 2019 20:39

apuka píše:Miku, toto rikas mne zrovna TY, ktery se jeste odvolava na svuj pokus se dvema konkretnimi PETkama...

Hrusky s jablkama. Tve neustale prehaneni s timhle vubec nijak nesouvisi. Uplne neco jineho.

apuka píše:NTB, nam se vyrazne smrskla cira petka (uz nevim od jake vody) po naliti caje, ktery se "chladil" v cajniku min. 15-20 min, tj. s teplotou ne vyssi nez 70 stupnu. A nesmrskla se petka od Matonky ani od Korunni pri teplejsim caji. To jeste kdyz jsme davali malemu synovi do skoly caj.

Ciste dojmologie. Ja jsem tu teplotu aspon meril.

apuka píše:Myslis, ze je velky rozdil v "testu odolnosti" kdyz tu Petku nosis na tydennim treku a kdyz ji nosis na jednodenne vylety, zato tyden nebo i dva tu samou flasi?

Nemyslim, vim. Provozuju oboji se stejnyma flaskama a mam srovnani. Po 10 dnech na tezko jsou PETky na vyhozeni, pri 10 dnech chozeni se zakladnou by se daly klidne pouzivat jeste jednou tak dlouho.

apuka píše:Ja Ti nevi, ale jediny rozdil, co me napadava je, ze vidis lepe barvu te vody (no, ta cira taky neni uplne cira, vetsinou je jemne do modra). Ve flasi od Matonky ja vidim kazdy bordel ve flasi stejne jako v cire. Samotnou "kvalitu vody" urcite nevidis ani v jedne a nevim, jake "i male zmeny (bordel z ledovcu)" myslis - usazeniny uvidis v obou, pokud se T zmeni barva, tak to nejspise od ras a to nebude za jeden den :-).

Nemyslim zmenu barvy, to se mi jeste nestalo, ale barvu vody po nabrani. Treba lehky zakal u vody z ledovcu, to se pry nema pit. Nebo vloni jsem potkal takovy pekny potucek, ktery vytekal z cervenych skal nekde nahore. Voda vypadala OK, ale ve flasce byla lehce naruzovela. Jelikoz jsem vedel, ze tak za hodinu bude dalsi a dobra, tak jsem ji vylil. Tohle bych v Mattonce proste nevidel. A vubec, o cem je rec? Ze je lip videt do cire nez do barevne flasky je snad jasne, ne?

apuka píše:To Tvoje zobecneni Tveho testu :wink:, ale rekneme, ze jo.

Jenom proto, ze se mi nechce hledat, co jsem uz parkrat cetl. Ze ciry PET je kvalitnejsi.

apuka píše:Toto bys vyuzil pouze v pripade, ze tam chces lit prevarenou vodu. Coz bych osobne pockal chvili dele az se ta voda vychladi v hrnci, at bych mel jakoukoliv Petku bo ta teple nalita bude casem citit. Na noseni jeste horke vody bych si vzal Nalgene nebo termosku, ale u ciste a ne vrouci vody moc velky smysl nevidim.

Smysl je v tom, ze do flasky naleju horkou vodu a tu dam do spacaku. Hreje pulku noci a kdyz je zima, tak to dela dost zasadni rozdil. Jednou mi to zachranilo akci, jelikoz byla vetsi kosa, nez jsem cekal a nemel na ni dost vybaveni. Proto jsem ten test tenkrat delal, abych videl, jakou teplotu vlastne flasky vydrzi. Ze mi z toho vysly barevne flasky vyrazne hur byl necekany vedlejsi vysledek. Takova voda je rano samozrejme na vyliti.

apuka píše:To neni vubec to same, stejne jako s cistou vodou. Tim "iontakem" doplnujes potrebne latky prubezne (navic nastoupi i synergicky efekt latek) a v prubehu vykonu a nekdy je to docela znat.
Sam taky normalne nosim spise cistou vodu, ale kdyz mam ten uvedeny roztok, tak rozdil citim pri delsich a tezsich turach, kdy mi to pomaha byt mene unaveny a vice zkoncentrovany.

Placebo efekt je mocne kouzlo ;-) Ze spetky soli mas akorat trochu sodiku, ktery sice potrebujes, ale ta spetka te fakt nevytrhne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte črc 16, 2019 20:53

sobb píše:My nosíme lahve uvnitř, nenapadlo mě, že je věšíš na batoh

S plnou vybavou se mi dovnitr nevejdou a navic je to tak pohodlnejsi. Dostupnost i rozlozeni vahy.

sobb píše:Ale i tak to bude na nějaké účinnější ničení breberek zřejmě nedostatečné. Co jsem četla, tak se uvádí 6-8 hodin vystavení na přímém slunci, v čiré lahvi bez škrábanců.

Jo vidis, na tohle jsem zapomnel, zkouseli to nekde v Africe, ze? A dosli k prekvapivym vysledkum. Mne ale nejde o desinfenci zavadne vody, jako jim, spis prevenci, aby se tam neco nenamnozilo. Navic je na horach toho UV zareni podstatne vic a flasky mam na casto slunci dyl, nez tech 8 hodin.

sobb píše:Jen tak mimochodem, na vodě není psáno něco jako "skladujte mimo přímé sluneční záření"? Vodu nekupuju, tak netuším.

Napsane nevim, ale nedoporucuje se to. Ovsem u nas, kde by se obsah klidne zahral na 50 stupnu. To na horach nehrozi, tam jsem nekdy naopak rad, ze se mi uplne ledova voda casem trochu ohreje.

sobb píše:K pevnosti PETek - jak už jsem psala, tak třeba ty pivní jsou daleko pevnější než kterákoliv od vody typu Magnesia, Poděbradka, Dobrá Voda apod., která se mi dostala do použití :wink:

Tomu klidne verim, ale o to je zas tezsi. Podstatny je pomer vaha/vykon a ten mi u Dobre vody celkem vyhovuje. Idealni byl u jejich puvodni verze, flasky byly pevnejsi a furt lehke.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod sobb » úte črc 16, 2019 21:42

mike píše:Po 10 dnech na tezko jsou PETky na vyhozeni.
To je tím, že chodíš jen krátko :twisted:

mike píše:Jenom proto, ze se mi nechce hledat, co jsem uz parkrat cetl. Ze ciry PET je kvalitnejsi.
Nejsem ani nechci býti odborníkem na PET, ale tady jde o následnou recyklaci a využití, ne?

mike píše:Placebo efekt je mocne kouzlo ;-)
Staří zedníci vždycky říkali, že čistá voda bere energii :wink: :twisted:

mike píše:S plnou vybavou se mi dovnitr nevejdou a navic je to tak pohodlnejsi. Dostupnost i rozlozeni vahy.
Nám se vejdou dobře :wink:

mike píše: Jo vidis, na tohle jsem zapomnel, zkouseli to nekde v Africe, ze? A dosli k prekvapivym vysledkum. Mne ale nejde o desinfenci zavadne vody, jako jim, spis prevenci, aby se tam neco nenamnozilo. Navic je na horach toho UV zareni podstatne vic a flasky mam na casto slunci dyl, nez tech 8 hodin.
Afrika nebo Asie, nevím. Každopádně to na batohu kvůli nedostatečné expozici dle mého názoru moc fungovat nebude. Já osobně považuju za rozumnější mít lahve mimo slunce. Pokud teda nenahřívám na rychlou spotřebu. Což není příliš vhodné činiti na pozadí černé karimatky. Jsme se v zimě kdysi snažili o co nejrychlejší rozpuštění sněhu a nahřátí vody, teď máme EVAzotku s dírama :mrgreen:

mike píše:Tomu klidne verim, ale o to je zas tezsi. Podstatny je pomer vaha/vykon a ten mi u Dobre vody celkem vyhovuje.
Sice tématu vlákna spíše odpovídá Tvé gramhoničství s Dobrou vodou, ale ani ty naše lahve zas tak tonážní nejsou a vydrží víc :D

To je hezký, jak kvůli jednomu vykřičníku u slova "čiré" vznikne dlouhá debata, ale mě to fakt zaujalo :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte črc 16, 2019 21:49

sobb píše:To je tím, že chodíš jen krátko

Vic nevydrzim ;-)

sobb píše:Nejsem ani nechci býti odborníkem na PET, ale tady jde o následnou recyklaci a využití, ne?

To taky. Kvalita nejak souvisi s tim, ze do barevneho PET musis dat barvici primesi.

sobb píše:Staří zedníci vždycky říkali, že čistá voda bere energii

Alkoholici jsou ve vymysleni duvodu proti piti vody dost kreativni :twisted:

sobb píše:Afrika nebo Asie, nevím. Každopádně to na batohu kvůli nedostatečné expozici dle mého názoru moc fungovat nebude. Já osobně považuju za rozumnější mít lahve mimo slunce. Pokud teda nenahřívám na rychlou spotřebu.

U mne ale v podstate o rychlou spotrebu jde. Nosim maximalne 3 litry a ty za den vypiju.

sobb píše:Což není příliš vhodné činiti na pozadí černé karimatky. Jsme se v zimě kdysi snažili o co nejrychlejší rozpuštění sněhu a nahřátí vody, teď máme EVAzotku s dírama

:D to mozna s barvou karimatky ani moc nesouvisi. Jako deti jsme si hrali se sklickama od hodinek a jinyma lupama a zapalovali bily papir ;-)

sobb píše:Sice tématu vlákna spíše odpovídá Tvé gramhoničství s Dobrou vodou, ale ani ty naše lahve zas tak tonážní nejsou a vydrží víc

Zvaz je, ja to fakt kupovat nebudu ;-)

sobb píše:To je hezký, jak kvůli jednomu vykřičníku u slova "čiré" vznikne dlouhá debata, ale mě to fakt zaujalo :mrgreen:

Uz jsem to chtel napsat predtim :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod sobb » úte črc 16, 2019 21:58

mike píše:To taky. Kvalita nejak souvisi s tim, ze do barevneho PET musis dat barvici primesi.
Ach jo, tak mě to začalo teda zajímat. Máš zdroj? Já vím jen o tom druhotném využití.

mike píše:Alkoholici jsou ve vymysleni duvodu proti piti vody dost kreativni :twisted:
A nejhorší na tom je, že nejspíš mají pravdu :wink:

mike píše:U mne ale v podstate o rychlou spotrebu jde. Nosim maximalne 3 litry a ty za den vypiju.
Rychlou spotřebou myslím žízeň a pít nejlépe hned, ale to je asi jedno.

mike píše: :D to mozna s barvou karimatky ani moc nesouvisi. Jako deti jsme si hrali se sklickama od hodinek a jinyma lupama a zapalovali bily papir ;-)
Pravda, nejspíš jen okrajově, pro nás byl podstatný výsledek ... tedy voda na pití a děravá karimatka :mrgreen:

mike píše:Zvaz je, ja to fakt kupovat nebudu ;-)
Nealko tak asi nebalej :twisted: Si příště na cestu k nám přibal váhu, vzorků máme dost :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte črc 16, 2019 22:11

sobb píše:Ach jo, tak mě to začalo teda zajímat. Máš zdroj? Já vím jen o tom druhotném využití.

Nemam, jen vagni informaci v pameti. Rozdil 15 stupnu v tepelne odolnosti je ale dost, ne?

sobb píše:A nejhorší na tom je, že nejspíš mají pravdu

Ze sveho hlediska urcite ;-)

sobb píše:Nealko tak asi nebalej :twisted: Si příště na cestu k nám přibal váhu, vzorků máme dost :wink:

Aspon to pitelne ne ;-) Nemas kuchynskou vahu? No, ty asi ne, ale zkus se zeptat rodicu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod sobb » úte črc 16, 2019 22:17

mike píše:Nemam, jen vagni informaci v pameti. Rozdil 15 stupnu v tepelne odolnosti je ale dost, ne?
Škoda, tak zas víme houby, já vím jen o tom následném využití. A ne, fakt to studovat nebudu,nemusím být odporník na vše :twisted:

mike píše:Ze sveho hlediska urcite ;-)
Pravil vodopijec. Na těch ionťácích něco je :wink:

mike píše:Nemas kuchynskou vahu? No, ty asi ne, ale zkus se zeptat rodicu ;-)
Jistěže nemám, měříme "by oko" :wink: A do výšin chodím somrovat jen v nutných případech :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř črc 17, 2019 5:48

hm lepsi odolnost pjvnich pet by se mi asi libila, pet mi vydrzi nekolik tydnu ale jak se zacne deformovat tak uz blby... ovsem co s tim pivem? :D

jinak nosim vodu v pet klidne 3 dny a nijakyho smradu sem.si nevsimla
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9318
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » stř črc 17, 2019 6:13

mike píše:Mam Platypus tak 10 let a je porad v pohode. Samozrejme to souvisi s tim, ze ho pouzivam jen, jak jsem psal.

Aby to nebylo jak s těma batohama, když srovnáš stejnej model před deseti lety a teď :roll:

Mawenzi píše: ovsem co s tim pivem?

O to se postarám už ve vlaku 8) teď už si můžu koupit pivo v plastu, vždycky jsem si totiž říkal "co pak s tou lahví?" :mrgreen:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř črc 17, 2019 7:06

etheric :D OK. bych ji kohla i prevazit :D

ted jen... dela se i v litr a pul? :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9318
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod sobb » stř črc 17, 2019 10:48

Maw: běžně v obchodech mají myslím 1,5 l a dvoulitrovky. Malé pivovary balí i do litrovek a půllitrových. Ale tam už si nepamatuju, jaké lahve to byly a žádnou už doma nemáme.
Kdybys chtěla na otestování bez nutnosti se obětovat a pít pívo, tak Ti můžu věnovat několik (vyprázdněných) dvoulitrovek :wink:

Samozřejmě tím nechci nabádat ke kupování piva v PETkách, též preferuju vratné sklo. Ale někdy se to hodí :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod vonkreuz » stř črc 17, 2019 12:57

např. Zlatý Bažant dělá 0,5l pivo v plastu. Teda ne pivo, ale Radler. Teda ne Radler, ale ovocnou nealko žbrndu s homeopatickou příchutí piva.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » stř črc 17, 2019 13:55

mike píše:Hrusky s jablkama. Tve neustale prehaneni s timhle vubec nijak nesouvisi. Uplne neco jineho.
Jasne, jednou to rikam ja a to musi byt spatne, jednou Ty a to je, samozrejme vzdy spravne :-). Ze Ty chapes vyznam slova "mnohem" svym svojskym zpusobem, je Tvuj problem. To slovo znamena (podle slovniku spisovne cestiny) "značně větší měrou", "znacne" znamena "nad běžnou míru velký", tj. mnohem = nad beznou miru. A to je podle normalniho cloveka uz 20-30% urcite, ne nasobne, jak to naznacujes Ty.
A to Tvoje zobecneni sveho "testu" na vsechny cire a barevne petky je - at si rikas, co chces - uplne mimo. Kdyz Ty uz tak vsechno chces merit - meril jsi tloustku steny obou pouzitych petek? Myslim, ze rozdil v nem, i maly muze udelat mnohem, mnohem (i ve Tvem ponimani) vice rozdilu ve vlastnostech nez pridani barviva. Asi to byl i duvod vysledku "meho testu" s horkym cajem - jen na rozdil od Tebe z toho nedelam dalekosahle zavery.
mike píše:Placebo efekt je mocne kouzlo ;-) Ze spetky soli mas akorat trochu sodiku, ktery sice potrebujes, ale ta spetka te fakt nevytrhne.
Jo, Tys na toto fakt ten nejvetsi odbornik... Asi kvuli placebo efektu je toto silne doporucene lidma, kteri maji zkusenosti s klientama, co "odpadavaji" na turach, trecich - vodcama, pruvodcemi - a uci se to i na jejich kurzech.
I ta spetka soli v tom v synergii s tou stavou a vodou udela vic, nez si myslis - ale kdyz jsi to nikdy nezkousel, tak to nevis a nemel bys o tom kecat, ze to je placebo. Pouziva se to i v pripade opravdu krizovych situaci, kde uz muze jit i o zivot - jen mozna v trochu jinych pomerech, ale ne az tak moc a pridava se pripadne trochu cukru nebo hroznoveho cukru kvuli energii. My to pouzivame (kdyz uz) na beznou potrebu, takze proto tam neni te soli tak moc.
Ja chapu, ze Ty tomu neveris a ani to nepotrebujes, protoze jsi rel. trenovany a nedelas vice, nez zvladnes. Ale ted s tou barteliozou jsi byl v idealnim stavu, abys to vyzkousel. Mozna bys zmenil nazor :-).
mike píše:Ciste dojmologie. Ja jsem tu teplotu aspon meril.
Nemeril jsem teplotu, ale kdyz do stejne teplych flasi zalejes caj stejnym mnozstvim stejne vrouci vody ve stejnem cajniku v cca stejnych okolnych podminkach, tak je jasne ze kdyz bude chladnout o tretinu i vice casu mene, tak tam bude asi dost citelny rozdil v teplote tekutiny.
mike píše:Po 10 dnech na tezko jsou PETky na vyhozeni, pri 10 dnech chozeni se zakladnou by se daly klidne pouzivat jeste jednou tak dlouho.
A co delas jinak s tema petkama "na tezko"? Ze by pouzivani na spani? Jinak si neumim predstavit, proc by se mely jinak opotrebovavat, kdyz jeste ke vsemu Ty je nosis venku na batohu, takze je vaha veci netizi. Na rozdil ode mne, kde je v ruksaku - a mozna na petce je (casem, jak se veci usporadaji) podobna vaha jako mas Ty "na tezko". Ze by to bylo kvuli vecernimu vymyti a vysuseni?

Jinak na pullitrove petky bych doporucil si koupit nekde v Nemecku nektere vody (napr Adelholzener, co jsme dostavali ve vlaku), ktere maji mnohem (i v mikovem chapani) pevnejsi stenu, skoro jako ty pivni u nas - a jsou i cire. Blbe je, ze se plati i zaloha za petku...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř črc 17, 2019 15:46

me vyhovovaly flase od takove vody z doby ledove z mamutem, hranaty ale prijde mi ze se snadno stane ze se jim blbe zavre vicko a... takze je npouzivam, ale co do pevnosti plastu byly super a hrdlo meli lehce sirsi coz mi taky vyhovovalo
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9318
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Treking