Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » sob kvě 11, 2019 23:08

Údaje brány zde to příslušenství mají vypsané dole.

https://www.backcountrygear.com/deschut ... -tarp.html
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » sob kvě 11, 2019 23:12

Taky by se asi hodilo připočíst nějaké obaly.

Cena kompletu s tou síťkou jako vnitřní stan je 360$
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Miuan » ned kvě 12, 2019 0:34

Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » ned kvě 12, 2019 6:20

Tyvek /velkej/ má 233g a do váhy tarpu ho nepočítám páč ho nosim stejně, i na spaní pod širákem. Takže tarp, tyčka, kolíky a drysack =těsně pod 600g. Obal na kolíky spíchnu z Tyveku, pár g a trvanlivost výborná
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7990
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » ned kvě 12, 2019 6:38

Nebo je ještě jedna možnost - na stavbu a celkově složitější, ale váhově by vyšla stejně - vzít Deschutes bez tý síťoviny /-80g/ a koupit Nettent a používat ho místo Tyveku. Spodek Nettentu je 30d silnylon, nikdy jsem na tomhle materiálu nespal ani ho neválel po zemi, takže nemám ani tucha, jak dobře by tahle kombinace /ne/fungovala. Každopádně by to byla lepší ochrana odspodu, nicméně by to ještě víc zmenšilo vnitřní prostor.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7990
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » ned kvě 12, 2019 8:35

Etheric takže 830g ;)

To že Tyvek nepočítáš protože si ho bereš i bez tarpu neznamená, že se k tomu nemá započítat, když ti dělá podlahu v tarpu. ;)



A pokud k tomu připočteš ještě ten mesh tent jsi přes 1kg. Jak jsem to secetl vejš jen sem tam nepočítal obaly.

Takže v obou případech víc než třeba ten Carbon Reflex - a pokud k němu ještě pripoctes footprint tuším ze je 68D tak je váha komplet s obaly a se vším 830g - takže stejná jako tvá varianta ale s lepším prostorem a funkčnosti.
Pokud ke své variantě přidáš i ten vnitřek tak už jsi o 300g těžší než za komplet stan s extra footprintem.

Tedy na takové kombinaci tarpu žádnou extra UL výhodu nevidím - pokud by se to používalo bez vnitřku a bez podlahy potom to hodí lepší hmotnost ale za cenu podstatně jiného komfortu a využití.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » ned kvě 12, 2019 10:06

Já v tom vidim výhodu jednoduchosti manipulace. Prostě mi tarpy vyhovujou víc než stany, toť asi vše. Vyzkoušel jsem snad všechny typy přístřešků, no nejvíc mi vyhovoval právě pyramidovej tarp. Chrápu pod tarpem už od předškolního věku, takže používat ho umim, jsem s tímhle stylem přespání sžitej. To bude asi ono ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7990
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mitau » ned kvě 12, 2019 10:19

@Michal: se započtením tyveku máš pravdu, ale zas to naschval počítáš moc černě - Etheric navrhoval případně net tent MÍSTO TYVEKu a ještě ušetříš 80g za verzi bez "Plus". Když mike jde spíš po hmotnosti a skladnosti než po pár ušetřených korunách za použití Tyveku, tak mi přijde nejrozumnější Gram-counter Gear Ultra Groundsheets ve velikosti M (tj. velikost jako vnitřní stan u MSR Carbon Reflex).
Nejrozumnější varianta ze zde zmíněných je asi: Deutsches Plus (450) + carbon pole (50) + kolíky (60) + GC groundsheet (80) = 640
Minimalisticky (ve vyšší nadmořské výšce nebývá problém s hmyzem): Deutsches (380) + carbon pole (50) + kolíky (60) + GC groundsheet (80) = 570
Maximalisticky (vnitřní stan bez groundsheetu): Deutsches (380) + carbon pole (50) + kolíky (60) + net tent (310) = 800

A neustálé porovnávání s Carbon Reflex mi přijde nešťastné. Ve špatném počasí bych věřil víc pyramidovém tarpu ze slušné látky než přísřešku ze 7d nylonu, ktery pro usporu hmotnosti nema ani normalni zip. S podobným argumentem ti tu mohli lidé do Skotska doporučovat nějaké běžné stany a nechápat, proč chceš Hillberg z pevnější látky. Vlastně nevím, proč ti takový Carbon Reflex do toho Skotska nestačil :twisted:

edit: Po MIchalove upozorneni upraveny soucty hmotnosti (neumim scitat :oops: )
Naposledy upravil mitau dne ned kvě 12, 2019 13:28, celkově upraveno 1
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » ned kvě 12, 2019 10:36

Mitau, přesně ;)
Pro moje potřeby vyjde nejlíp kombinace Deschutes+, Tyvek, karbon tyč a kolíky "Y".
Popřemýšlel bych i o tom groundsheetu, jen si ale nejsem jistej odolností oproti Tyveku. Můžeš to nějak porovnat? Na silnylonu jsem fakt nikdy nechrápal a ta úspora váhy je pěkná, tak by mě zajímalo, jak na tom ten groundsheet je.
Tohle se mi na tom tarpu líbí - můžeš si to zkombinovat podle sebe. Jak říkám, jednoduchost a variabilita
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7990
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mitau » ned kvě 12, 2019 11:11

@Etheric - tak ta úspora není tak velká, hlavní rozdíl je ve velikosti. Do propočtů pro mika jsem dal velikost M, která má nějakých 205x70, protože to je porovnatrelné s tím Carbon Reflex a na základní přístřešek na jednu, dvě noci to stačí (když se tu bavíme o tom jako o náhradě tarpu. Hmotnost na metr čtvereční bude hrubým odhadem o maličko nižší než u Tyveku, nechce se mi to teď počítat). Jako druou výhodu vidím skladnost, protože složený tyvek není úplně nejmenší a třeba u mého velkého tyveku (podobný rozměr jako máš ty) mě to trochu štve.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » ned kvě 12, 2019 11:21

Mě ten groundsheet zajímá z pohledu podlážky pod karimatku
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7990
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » ned kvě 12, 2019 12:03

Mitau já to počítám moc černě? Vždyť sem tam jen napočítal ten tyvek z toho webu jako příslušenství místo tebou doporučeného footprintu a potom ten co uvedel Etheric, že používá. Plus eventuelně ten vnitřní stan.

Bez urážky, ale tvé výpočty ve variantě 1 a 2 jsou spočítány nějakou UL matematikou jelikož ten výsledek odlehčují. ;)

1) 450 + 50 + 60 + 80 = 640
2) 380 + 50 + 60 + 80 = 570

Ta maximální varianta ok ale bez toho footprintu se podlaha toho vnitřku asi bude dost ničit (proto jsem to započítal také).

Hm jaká bude odolnost neurčuje jen materiál tropika ale i kotevni body a konstrukce. Do špatných podmínek nebude ani jedno. Do dobrých asi není problém ani s jedním.

Ale místo bude jiste lepší v tom CR na vaření prevlikani a td.

Pokud se to bude používat v té lehčí variantě je to už zajímavá váha (ale i CR se dá používat v lehčích konfiguracích).

Jen sem chtěl poukázat na to ze to třeba proti UL stanu není nijak výrazně lehčí.

A to nejsou pořad započteny nějaké obaly které u stanu jsou započítány.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod fps » ned kvě 12, 2019 13:07

váha UL stanů a váha plachty se vším možným (aby se to mohlo vůbec komfortem rovnat stanu) je cca stejná, a je to i celkem logické, protože se to oboje skládá ze stejných části, ale pro mně jsou třeba tyto UL varianty na nic, protože je to na mých cca 195 cm malé, třeba stan do kterého se vejdu a má ňákou slušnou odolnost mívá okolo 1,5 kg, takže já třeba díky své výšce vlastně UL variantu nemusím vůbec ani řešit, a kdybych UL variantu řešil, tak bych stejně nešel u materiálu na podlážku pod 30D, a u tropika pod 20D
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » ned kvě 12, 2019 13:28

fps jasný no větší lidi jsou hold diskriminováni.

PS proč vůbec nedělá nějaký výrobce to stejný jen ve dvou velikostech.
Třeba i já a to nejsem zadnej extrém jsem dost dlouho řešil jestli se vejdu do toho Soula a to má řekl bych na 1 mistny stan komfortní rozměry vzhledem k nabídce na trhu. S výškou 195 nebo kolik meris to musí byt dost problém už.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Reccol » ned kvě 12, 2019 13:32

Mám pocit, že podstatným argumentem ve výběru může být i to, že někomu prostě stan nevyhovuje z principu. Já to tak třeba mám, vadí mi, že nevidím okolo, že tam nemůže volně vzduch, že se z něj pomalu dostává...
Takže i když objektivně je komfortnější, volím ho jen málokdy.
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 135
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mitau » ned kvě 12, 2019 14:07

@Michal: diky za opravu hmotnosti (fakt to nebyl zamer :wink: O:) )
@Michal+fps: Ano, pokud potřebuješ stejný komfort (dvouvrstvý stan), tak je naprosto logické, že nikde hmotnost magicky neušetříš. Při vynechání vnitřního stanu se trošku hmotnosti (při stejné odolnosti) ušetří.

Mě třeba Deschutes dost láká a Carbon Reflex ani trochu. Tak si neodpustím a rýpnu si ještě do vnitřního prostoru, protože mi nepřijde, že by v tom byl CR jednoznačně lepší. Např. ohledně výšky: CR má konstantnější výšku, ale zas je maximálně 80cm, u Deschutes je uprostred tycka 120cm a rovnomerne to pada do stran pri delce stanu 260cm = to znamenaá, že alespoň v délce 90cm je výška 80cm nebo vyšší, to není tak špatné, ne?
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » ned kvě 12, 2019 14:39

To není špatné ale nezapomeň na tu tyč skrz kterou ruku ani hlavu neprostrcis takže z 80cm (ten výpočet nebudu kontrolovat ;) ) je rázem jen 40 cm takže aby ses nedotykal prostor tak na hlavu strcenou u tyče.

Jo je to varianta neříkám.

Mě osobně třeba Carbon Reflex nevzrušuje, jen objektivně přiznávám (už jsem ho viděl v reálu) ze se MSR povedl a jako letní UL stan do hezkého počasí je to váhově super a nižším komfortem to oproti jiným jejich stanum zásadně netrpí.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » ned kvě 12, 2019 15:51

Taky je další podstatnej faktor, že s tarpem je to takový akčnější, musíš si víc všímat všeho okolo, víc premejšlet, bejt kreativnější... Třeba právě tohle některý lidi taky baví, užívat pobytu v přírodě ze všech aspektů a takhle se s ní musíš víc sžít..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7990
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Olchor » ned kvě 12, 2019 16:32

Na stanu nejvíc oceňuju, že do něj nemůže hmyz. Stačí jeden komár a je po spaní. V létě klidně rozepnu spacák a je pohoda. Hodně se mi líbí lužní lesy ( dunaj delta, ramena pod Blavou, Litovel pomoraví ap.) a tam si tarp vůbec nedokážu představit. Moskytiéry se málokdy podaří utěsnit tak, aby 100% fungovaly.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 997
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » ned kvě 12, 2019 16:55

Jj to je taky pravda bejt pod tarpem a nechat se zrát midges tak ze mne jsou ráno ohlodane kosti....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » ned kvě 12, 2019 17:05

Předloni, když jsem ještě kouřil, jsem v tarpu /bez moskytiéry/ neměl ani komára, ani žádnou jinou havěť. Loni, když už jsem nekouřil, v tom stejnym tarpu a stejnejch podmínkách už najednou havěť byla. Snad asi jediný pozitivum kouření. Pro ten Deschutes+ mě napadá zapálit uvnitř citronelovou tyčinku, vyvětrat, zavřít a je.. Takhle to dělám i s normální moskytiérou, ale i ve stanu, aby byl od havěti klid na 100%.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7990
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » ned kvě 12, 2019 17:48

Na českého komára asi ok.
MIDGES bys nevykouřil ani dýmovnicí
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » ned kvě 12, 2019 19:14

Všechny tyhle potvory vykouříš.
U nás typicky muchničky.
Ty když se rojí, speciálně ve vlhčích krajích, tak to je peklo.
Vlezou do ucha, nosu, ve vlasech (zaplať pánbůh, nemám), do očí...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » ned kvě 12, 2019 22:26

mitau píše:Minimalisticky (ve vyšší nadmořské výšce nebývá problém s hmyzem): Deutsches (380) + carbon pole (50) + kolíky (60) + GC groundsheet (80) = 570

Diky, to uz vypada celkem zajimave. Muj lepsi zdarak ma bez obalu asi 600 g. UL ma 200 g, ale to je vylozene nouzovka, kterou beru, kdyz se spanim venku nepocitam, ale nemuzu ho vyloucit. Kdyz mam v planu aspon dve noci, beru ten tezsi.

Urcite je to namet k zamysleni. Jeden ze zdaraku s sebou sice beru vzdycky, ale davam prednost spani na bivakach a winterraumech. Protoze se tam vyspim lip. Ani v tom lepsim zdaraku neni spanek tak dobry, jelikoz mne budi vitr (do obliceje) a svetlo, v noci je ho v horach nekdy dost. Mesic, vzdalene bourky a kdyz je jasno, tak i hvezdy. Bylo by tohle s tarpem lepsi? Hluk mam vyreseny (ucpavky do usi).

BTW, neni ten groundsheet taky potreba zakolikovat? Ma v rohach ocka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49213
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » pon kvě 13, 2019 5:23

Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pon kvě 13, 2019 6:09

Furt nepadla odpověď, jak si ten groundsheet povede v roli podlážky, je to dostatečná /i dostatečně trvanlivá/ ochrana? Mám obavy, že s tou trvanlivostí to nebude moc valný. Nejde jen o to, zakrejt prach na zemi, ale i trochu ochránit karimatku
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7990
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod vonkreuz » pon kvě 13, 2019 13:45

Klucí a děfčata, jaká je slovenská varianta k Nalehko nebo Pod7kilo? :-k
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod fps » pon kvě 13, 2019 13:51

Etheric píše:Furt nepadla odpověď, jak si ten groundsheet povede v roli podlážky, je to dostatečná /i dostatečně trvanlivá/ ochrana? Mám obavy, že s tou trvanlivostí to nebude moc valný. Nejde jen o to, zakrejt prach na zemi, ale i trochu ochránit karimatku

jak jsem už psal, tak dle mně je na podlážku 20D málo, chce to aspoň 30D
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » pon kvě 13, 2019 14:14

vonkreuz píše:jaká je slovenská varianta k Nalehko nebo Pod7kilo?
Outdoorline
A taky (prekvapive) nalehko a pod7kilo :wink: (zasilaji na Sk)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mitau » pon kvě 13, 2019 15:07

Ja z lenosti pouzivam tyvek a jeste jsem se nepresvedcil, abych zainvestoval do 20D podlazky, takze osobni zkusenost nemam.

@fps: v tom odkazu jsem cekal nejakou osobni zkusenost, jak 20d nestacil. Trochu jsi me zklamal

Treba me prijde 20d podlazka u stanu dost na hrane, protoze v pripade zniceni je potreba nahradit cely stan (tak bych se intuitivne bal stavet stan na horsich mistech). U footprintu mi 20d tak spatne neprijde, protoze v nejhorsim se vymeni/nahradi tyvekem za minimalni cenu.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

PředchozíDalší

Zpět na Treking