Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » pát bře 6, 2020 0:49

@Taurus, na varice je tu zvlast tema, kde by to mozna bylo lepsi probirat, ale ne - v lihaci benzin pouzit nejde, to by byla hodne blba ohniva koule a nejspis by ses dostal do zprav na TV Nova jako clovek, co zapalil les... Zminoval jsem benzin jen v proto, ze nekde proste plyn v kartusich vubec nesezenes, ale benzin/naftu/... vzdycky (nebo lih, ale ten moc neni do zimy/hor) . Na benzin/naftu/... jsou jiny (tezsi) varice na tekuty paliva s tlakovaci lahvi. Ale pokud nejezdis na expedice nebo hory na Balkane/Asii ci zimni horolezectvi, nepotrebujes to moc resit, staci ti plyn nebo lihac :)

Kazdopadne doporucuju udelat si ten test se spotrebou varice aspon doma, da ti to aspon trochu obrazek, kolik z jedne kartuse uvaris vody. Myslim, ze v idealnich domacich podminkach mi zrovna VAR daval nejakych 13-15g na litr vody (venku bych pocital vic, ale nemeril jsem to, pac ho uz hodne davno nepouzivam), ale urcite zalezi na nadobi a nastaveni plamene. Ethericem zminovany Windmaster od SOTO je urcite hodne fajn varic, proti VARu a podobnym mnohem odolnejsi vetru, ale taky je samozrejme o dost drazsi. Zalezi, kam a co chodis, muzes taky utratit majlant za veci, ktery vubec nevyuzijes ;) Ja treba ten Reactor pouzivam dost a vetsinou to ve skupince i na obycejnem treku dopadne tak, ze kvuli rychlosti varu a vetru (pokud ma zbytek obycejne varice) jsem ja za vrchniho varice a oni mi nosi kartuse :) , ale jezdime vic zimni hory a podobne. Na letni vandry v nizsich polohach mi prijde zbytecne overkill a tezky.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát bře 6, 2020 7:38

FrantaKrajta píše:Ne kazdej chce a je ochotny si peclive plnit a odmerovat kartuse presne na x dni dlouhou turu a tahat jejich prazdnou vahu.

Tohle už je něco jinýho, původně jsi ale psal tak, že to plnit nejde, nenaplníš si to. Což je blbost.
Váha prázdný lahve na líh je 30-50g, váha prázdný 110g kartuše 100g, účinnost paliva jsem uvedl, tak si to spočítej. Pokud vaříš víc než 2l vody za výlet, vyplatí se plyn. Váhově i pohodlím, rychlostí,.. Takže si odpust komenty typu "víš o tom kulový" ;)

S UL výbavou se pojí nepohodlí? Tak leda pokud bude špatně zvolená, nebo máš na pikaču přístup, viz třeba ta neochota odměřovat a plnit kartuše...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát bře 6, 2020 7:46

@Taurus: na tom Windmaster vařím v Evernew deep pot. Pouze vodu nebo vodnatý a jednoduchý věci. Dělal jsem test, kdy venku fičelo a ještě jsem to podpořil větrákem směrovaným přímo na plamen vařiče. Bez problému. Najdeš to kdesi v tématu o vařičích
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 6, 2020 7:56

no me treba jako priklad nepohodli prijde tarp versus stan.
zavazej hole, je to vic pristresek na prespani nez v pripade humusu, kdy se rozhodnu, ze budu den na miste, pouzitelny zazemi ve kterym muzu s partakem hrat karty nebo nejaky hry.

nerikam, ze treba tarp neni dost pohodlnej na prespani, ale je pohodlnej v podstate prave a jen na prespani...

proste v jistym ohledu se s UL vybavou nepohodli poji a proto neni pro kazdyho. A proto radsi jedu se stanem, nez s tarpem, i za cenu te stanove vahy.

ma to svoje specifika pouziti, uz vzhledem k materialove odolnosti, pripadne pomeru ceny a trvanlivosti pri nepeclivym pouzivani. k celte z armace se muzu chovat jako prase, k ul celte nemuzu. cena nekolikrat vyssi a pouziti znacce omezeny.

proste - pokud vis, na co to chces, je ul vybava super ale proste neni pro kazdyho a to nepohodli je treba v tom, davat na to vetsi pozor, nebo v ty pohodlnosti.


FrantaKrajta
super tip s odvazenim doma, to asi prubnu, mame s kamaradem nove plynovej varic tak pro predstavu to bude supwr
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát bře 6, 2020 8:16

Však právě, předpoklad je, že vím přesně, co dělám a jak dělám, k tomu si vše do detailu uzpůsobim. Jde jen o to vybrat to správný pro svůj způsob fungování. Výbavy jsou mraky, viz třeba ty tarpy a přístřešky, tolik druhů... pokud najdeš to, co ti funguje, nepohodlí nezažíváš.
Všechno je to ale o tom přístupu, plánování, detailní přípravě...
Nebo snad neurotypickej mozek není schopen uvažovat nad výbavou tak do hloubky? Vyladit vše do posledního detailu? Pokud není, už chápu, proč někdo zmiňuje "nepohodlí". Já bych to ovšem nazval chybnou přípravou, špatnou volbou materiálu, nedostatečným plánováním,... ;)
Pokud to někdo nechce/není schopen tak moc hrotit, ano, UL pro něj bude nepohodlím
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 6, 2020 8:42

etheric
nejde o to ze "neni schopen", hromada lidi to tak ma a "je schopna"

Ja jen rikam, ze vsichni lidi sveta nejsou ochotny se prizpusobovat sve vybave, ale chteji, aby se vybava prizpusobila jim.

Budu mit X odlehcenejch UL veci, tam, kde mi to dava smysl, a neni to pro me kompromis a diky tomu si muzu nektery veci vzit neodlehceny, protoze bud nejsu ochotna do toho kompromisu jit, nebo nejsu ochotna do toho dat ty penize.

Treba priklad s prechodem z 1kg talona na 1,7kg stratos. Nedava smysl dobrovolbe pridat 0,7kg (0,6 pac plastenku na talon musim mit zvlast) k vybave, ale proste lonsky skotsko ukazalo, ze odlehcenej batoh (a min robustni bederak) mi proste nevyhovuji na tyden, i kdyz na 2dny mi to vyhovuje. Tim, ze ale mam lehkou karosku, spacak, nepropro obleceni, tak si muzu dovolit toho pul kila jeste pridat. kdybych to mela tezky, tak si to nemuzu dovolit pridat, protoze to vahove neunesu. ted jen vymenim "zbytecnou" vahu za "uzitecnou".

Uvedom si, ze neni jen cerna (ultraheavy)a bila (top vyladena ul) strana ale i X odstinu sede mezi tim, kdy kazda vybava ma proste svoje prvky uh/ul.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát bře 6, 2020 9:01

Ano, nicméně všechno se dá dotáhnout k dokonalosti, jen to vyžaduje velkou míru fanatismu a často i finančních prostředků.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 6, 2020 9:20

jenze ne kazdej chve svoje finance a mentalni kapacity venovat prave ladeni vybavy.
ty ses schopnej tomu ten fanatismus a penize venovat, nekdo hinej to venuje detem a nekdo jinej zas jidlu a nekdo jinejm konickum a nekdo to deli mezi tohle a tamto...

ty sis vybral fanaticky bez ohledu na finance resil vybavu. ale ne kazdej je vubec ochotnej to delat, vzhledem k tomu ze z toho nakonec nemusi plynout kyzenej vysledek.

Ja kdyz zlehcim o kilo a pul vybavu, coz by slo, nedojdu dal. Dokonce me to ani nebude vic bavic. Naopak se pripravim o pohodli a spokojenost.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Taurus » pát bře 6, 2020 9:26

Mawenzi píše:FrantaKrajta
super tip s odvazenim doma, to asi prubnu, mame s kamaradem nove plynovej varic tak pro predstavu to bude supwr


Přesně, přitom je to úplně logický,ale mě to prostě nenapadlo... :roll:

K těm vařičům pak teda ve ve vláknu o vařičích. Já tedy s UL výbavou začínám, ale kloním se názorem mezi Mawenzi a Etherica. Někam doprostřed. Zatím. Až tento rok zničím veškerou nakoupenou UL výbavu, protože sem rapl, tak tu pak bude zapřísáhlý nepřítel UL výbavy. :) Třeba jsem si pořídil UL stan pro jednoho, protože mi váhově vycházel níž než Tarp od jurka, který i s kolíkama a tyčí vážil nějakých 1200-1300g (odhad, nevím přesně). S tím ultralehkým stanem jsem ušetřil váhu cca 300-400g a místo. Navíc ty tarpy nejsou ideální, když se točí vítr. Cena za ten stan tedy byla vysoká. Ale nepřijde mi tak úplně křehký,jak sem se původně bál. Já stan nebo tarp nosím jen pro sichr a málokdy jej využiji. Tak mě štvalo, že s sebou tahám něco, co má kilo a půl a nepoužívám to. Oproti jiným stanům je ta hmotnostní a rozměrová úspora daleko větší. Také jsem začal souznít s myšlenkou,že člověk by měl na trek nosit spíše univerzálnější věci. Tak jsem si připlatil cenově i něco málo hmotnostně a pořídil si UL turistické hole místo stanové podpěry. Protože ta stanová podpěra se dá využít jen na ten stan a navíc s upevněním tarpu pomocí stanové podpěry mám neblahou zkušenost. Já sice trekové hole nepoužívám a s sebou budu brát jen jednu,ale ta se bude hodit nejen na ten stan,ale třeba při stoupání do kopce, kdy jsem minulý rok zjistil, že určité výhody to má, se podpírat. Uvidím tedy, jak moc ta UL hole vydrží... přeci jen jsem se o ní trochu víc zapřel a při větším zapření se mírně prohýbá, tak uvidím jestli praskne nebo ne hned tuto sezonu. Co jsem četl recenze,tak to lidi chválí. Pár jich napsalo, že se jim zlomila,ale přiznaly tam, že to bylo jejich vlastní vinou. Jinak tedy uvažuji jak mawenzi, že tím, že někde ušetřím, mohu pak přimhouřit oko nad váhou jinde. Třeba tady řeším gramy u něčeho,ale pak si vezmu mechanický filtr, který bude mít 450g. Protože mi to přijde lepší, než se sr*t a zdržovat s tím krámem sawyerem, kvůli kterému mi minulý podzim málem praskla cévka v mozku. Zároveň dávám za pravdu i Ethericovi,protože když si zpětně procházím některé situace nebo problémy, tak to vycházelo z toho, že jsem nevěděl co dělám nebo to neměl naplánované, takže i o tom přístupu a plánování, zároveň aby člověk věděl co dělá, i o tom to asi bude. Já jsem zatím ve fázi, kdy je pro mě prioritou snížit váhu i za cenu pohodlí, protože ten obří balvan už na zádech nosit nechci.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 6, 2020 10:05

taurus
tys kupoval ten msr?
nj sou to palky dost... zas na to, ze to skoro nepouzivas chapu, ze nechces zbytecnou vahu, ale nacpat x tisic vlastne do neceho co nepouzivas je skoda, tak treba to aspon budes vic vyuzivat :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát bře 6, 2020 10:17

Třeba pro mě je příprava a ladění výbavy stejná zábava, jako výlet samotnej. Pro někoho je to jen nutný zlo... Tohle taky bude jeden z faktorů.

Jinak jsou i tarpy, kde nevadí, že se točí vítr. Některý maj dokonce i moskytiéru. Třeba můj Deschutes+, 600g včetně karbonový vzpěry, kolíků a šňůr. Vyšlo to pokud dobře pamatuju na něco přes 7 tisíc, ale funguje to, odolný to je dost a váhově super. Tímhle tarpem jsem nahradil právě výše zmíněnej tarp Jurek, kterej byl těžkej, na prd ve větru a neměl moskytiéru.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Taurus » pát bře 6, 2020 11:59

Mawenzi píše:taurus
tys kupoval ten msr?
nj sou to palky dost... zas na to, ze to skoro nepouzivas chapu, ze nechces zbytecnou vahu, ale nacpat x tisic vlastne do neceho co nepouzivas je skoda, tak treba to aspon budes vic vyuzivat :)


Jo, koupil... Tak třeba v horách je stan vhodnější než tarp a chystám se do hor, takže jsem místo levnějšího ale těžšího stanu koupil tohle. No,pálka to je,ale já to mám asi trochu jako Etheric. Já takhle jinak nic moc jiného nekupuju a šetřím jinde . No, to nepoužívání pramení z důvodu, že mám většinou štěstí a neprší, ale jo taky jsem si to říkal, co říkáš ty. Ale zas třeba lékárničku s sebou člověk taky nosí, přestože se mu nic většinou nestane,ale když k něčemu dojde, tak se na ni chce spolehnout.
Ještě jsem přemýšlel nad tím nepohodlím. To je vlastně také dost diskutabilní. Protože většinu času má člověk všechno zabalené v batohu a nese si to na zádech. Takže tím pohodlím během cesty, kdy nenese velkou zátěž je pak vyváženo menší nepohodlí třeba v tarpu během občasného deště, které ho ale nestojí fyzickou námahu. Ale s tím batohem na zádech tráví drtivou většinu času. Třeba já sem takovej magor, že si budu brát půjčku na bezzrcadlovku, protože já prostě nebudu tahat tělo + kvalitní zoom, který váží skoro dvě kila, protože jestli mě něco dokáže na cestách vytáčet,tak je to právě těžký fotoaparát přes rameno. Tak jsem si řekl,když už tak už a prásknul jsem do toho, že vezmu bezzrcadlovku, která už za něco stojí a tělo plus kvalitní objektiv které dohromady váží 900g.

Etheric: Ten Deschutes plus pro mě krátký. Do toho SMD jsem ještě nelezl, ale krátký nebude, i když prostoru navíc na délku také moc ne.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát bře 6, 2020 12:16

No, při mejch 172cm, když přičtu potřebnej prostor u nohou a za hlavou, je Deschutes akorát. Mít rozměrnější tělo, hledal bych jinej tarp.
Jakej SMD máš na mysli?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » pát bře 6, 2020 12:24

Ono je taky s planovanim a vybavou brat do uvahy, kdo kam chodi a kdy tam chodi.
Etheric do vyssich hor nechodi. Takze optimalizuje vybavu na svuj teren - ale nejsem si plne jisty, ze by se nekde na VHT citil uplne stejne "pohodlne" a pripraveny, kdyz tam se pominky mohou menit klidne z jednoho extremu do druheho za hodne kratkou dobu a do civilizace daleko.
Jiny chodi prave na VHT a chce naplanovat do detailu vsechno na toto - a zjisti, ze je tam tolik promennych a neznamych, ze k dokonalosti nikdy nedojde a na miste ho vzdy neco prekvapi. Takze nastupuji kompromisy a s nima i mozne nepohodli. CIm vys a slozitejsi teren, tym slozitejsi a mene predvidatelne podminky, tj. tezsi planovani. Navic je rozdil, kdyz nekdo pujde na trek podle predpovedi pocasi jako napr. mike a nekdo ma naplanovanou cestu na konkretni cas bez ohledu na skutecne pocasi.
Treba sobb nebo sipka chodi na sever do uplne jinych podminek, kde doslova jejich zivot zavisi na planovani a spolehlivosti vybavy - takze zase neco jineho, pricemz oni sice mohou planovat, ale informaci je min nez v predchozich pripadech, nezmamych vic, cesta je delsi a je nutne pocitat se zmenami planu. Proste v techto pripadech si ciste UL vybavu neumim predstavit, resp. tamejsi UL bude asi na urovni super Ultra Heavy jinde.

Takze @Taurus: ber prispevky kazdeho i z tohoto pohledu a od kazdeho si vem to, co se hodi k Tvym trekum.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 6, 2020 12:41

taurus
co kupujes? zvazoval si o uchyceni ala peak design capture pro? taky tu je na to vlakno.

ja mam tarp mountain shelter lt ale ve dvou to je na hrane, uz fakt beres spacakem kondenzaci ze sten a tak... jako po cr dobry ale do skotska bych si ho nevzala.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát bře 6, 2020 12:51

Mawe, to jsem opravdu nechápal, jak se v tom můžete vyspat dva. Mně to přijde akorát pro jednoho. Jako nevadí mi, když se ke mně v noci někdo mačká, s tím nemám problém, ale mám problém s tím obývat ve dvou lidech tak malej prostor. Dva lidi to hlavně neskutečně vyfuní
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 6, 2020 13:18

etheric
se to nezda, pro dva je to pri spani uplne v pohode a i pri baleni a tak to neni takovej problem, ale kdyz je fakt ultra hnusne mokro tak uz spacakem muzes stirat steny nebo zadama a musis dbat opatrnosti. Jenze ja nejsu ochotna investovat treba 6 do neceho co sem koupila kvuli kamosce ze chtela prechod nizkych tater, ale zas kvuli zadum toho moc neunese, tak sem koupila neco na co sem mela, i sem to jeste byla ochotna nosit ...

jasne, mohla sem koupit vetsi a drazsi. ale proc... kamosma nakonec nejela do nt se mnou a cos tim mam delat kdyz uz to mam... ano pouzivat tak to pouzivam.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát bře 6, 2020 13:40

Však tarp je to krásnej, promyšlenej, vyhovoval by mi, ale jen jako jednomístnej :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Taurus » pát bře 6, 2020 14:06

Etheric: Já mám cca 193cm a koupil jsem ten SMD Lunar solo. Ten má také moskytiéru. Ano dali se koupit i lehčí a levnější tarpy, ale nakonec jsem zvolil tenhle jednomístný stan, protože ten má i podlážku a je uzavřený.

Mawenza: Jo o tom vláknu s foťákama vím. Já budu kupovat Sony A7 III + Tamron 28-75mm F/2.8 Di III RXD.
Ta cena je jak za ojeté auto a já bych na to šetřil snad x let. Když teď do toho budu ještě pořizovat filtry,náhradní baterie atd. tak se to vyšplhá. Doteď jsem fotil na analog, takže kupuju teď celou výbavu. Já ho budu kupovat přes bazar v megapixelu, tam dávají rok záruku a jde tam sehnat za 38tisíc v dobrém stavu. Nedávno mi tam jednoho vyfoukli, než jsem stihl dokončit objednávku, tak zmizel. Původně jsem chtěl Nikon Z6, ten je krásnej, tichej, nadupanej, ale ve finále bych si s ním moc nepomohl, protože je na něj málo objektivů a když už jsou vodotěsný a prachotěsný, tak váží kilo. K té Sony je velké příslušenství a je z čeho vybírat plus mají ty objektivy nižší průměr. Pro ten Sony A7 III jsem se rozhodl, že ty baterie už mají u této bezzrcadlovky vyšší výdrž. Těch deklarovaných cca 350 snímků na jednu baterii je na cesty žalostně málo,takže si člověk moc váhově také nepomůže,když má sice lehkou bezzrcadlovku,ale musí k tomu tahat x náhradních baterií. Já už chci koupit něco kvalitního a než teda kupovat něco za čtyřicet komplet a stejně si na to půjčit,tak si rovnou půjčím na něco už echt. Mně se podařilo něco našetřit přes podzim zimu, tak to utratím za to vybavení do přírody, ikdyž jsem měl původně v plánu koupit foťák, ale zase bych neměl to vybavení,takže bych nikam nejezdil. Aspoň pak budu mít v čem bydlet,když se splácení nevyvede :)
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 6, 2020 14:13

taurus
pekny, taky bych chtela sony ale 24-240mm a to neunesu...

bazar v megapixelu je dost drahej ale.zas to je ozkousney a se zarukou, takze chapu.

a ted fotis cim?

jako ff je muj sen ale na to moje foceni staci v pohode mobil, to je ten kontrast mezi "bavi me si s tim hrat" X "dokumentacni kvalita nula nula nic" :D

ja mam teda "jen" 1,1kg fotaku.

krajinky pr cestovani zas ale nejsou na baterku tak narocny a muzes to casto krmit i z powerbanky takze staci aspon obcas zdroj a nahradni baterka...

etheric
kupovat to jako jednomistny primarne, tak zas volim jinak... ale proste kdyz nekam jezdim se znamyma co nemaj nic tak pristresek taham vzdy ja svuj... a to se mi zas asi nechce mit neco ultra drahyho aby mi to nekdo neopatrnosti znicil
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » pát bře 6, 2020 15:13

Maw

Myslím, že nejlepší bazar fototechniky je Paladix

https://www.paladix.cz/bazar/index.php? ... &wq=&uid=0
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 6, 2020 15:17

dudy
ja vim, ja nakupuju jen tam ale to je od lidi a nemas zaruku a nic a muzou te natahnout, a tak... takze mpx je sice drahej ale nekupujes zajice v pytly a maji na to zaruku takze chapu tauruse ze bude brat tam..
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » pát bře 6, 2020 15:24

Aha...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » pát bře 6, 2020 15:35

Etheric píše:Váha prázdný lahve na líh je 30-50g, váha prázdný 110g kartuše 100g, účinnost paliva jsem uvedl, tak si to spočítej. Pokud vaříš víc než 2l vody za výlet, vyplatí se plyn
Umis cist? Daval jsem tu ruzny odkazy, kde to pocitaj, vcetne vahy obalu, a vychazi tam nekdy vahove lip lih. Zjevne jsi na ne ale nekoukal, ty asi vsecko stejne vis nejlip i bez pocitani :D

K pocitani a plneni kartusi - k cemu ti je druha kartuse naplnena treba 30g plynu, kdyz stejne vazi 100g jen jeji obal? Potrebujes rekneme celkem 250g plynu nebo 500ml (~400g) lihu. 250g plynu+250g obal (stredni+mala kartuse, poloprazdna velka bude 150-220g obal) = 500g. Nebo 400g lihu plus 30g obal. Vaha paliva s obalem plyn 500g vs lih 450g. Na konci vyletu mas bud 250g prazdneho obalu nebo 30g prazdneho obalu. Uz to vidis? :twisted:
Nebo 600g plynu vs 1200ml lihu. Plyn 600g+350g obal = 950g. Lih 1000g+90g obal = 1090g. Na zacatku je plyn lehci. Na konci tahnes 350g prazdneho obalu vs. 90g prazdneho obalu. Pokud ovsem nejsi prase a nevyhodis tu kartusi/PET nekde do rokle ;)

Tvoje "pokud varis vic nez 2l vody za vylet, vyplati se plyn" je nesmyslne zjednoduseni a zobecneni. Proste jsou pripady, kdy muze byt lih celkove (zvlast ke konci) lehci, nekdy je zas (diky vyssi vyhrevnosti) lehci plyn (zvlast na delsi dobu). Zalezi na varici, na podminkach, kolik kartusi beres a delce vypravy, na tom, co a jak varis a tak dale. Kazdy to muze mit ruzne. Nikomu asi nebudu doporucovat lihac, zvlast kdyz je v prirode cim dal tim vetsi sucho, ale nekdy muze byt vahove trochu lepsi. Osobne ten pripadny vahovy rozdil neresim kvuli pohodli a podminkam (na hory ci do zimy si nebudu brat lihac, stejne jako si tam nebudu brat tarp).

Zkus se zamyslet, ze ne vsecko, co vyhovuje tobe, musi byt absolutni pravda a to jedine spravne pro vsechny :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát bře 6, 2020 15:52

Franta: nekoukal jsem na ty odkazy, ale používal jsem lihovej vařič i plynovej, vážil jsem to a měřil spotřebu paliva. To je pro mě podstatný, v praxi změřený údaje mejch vařičů při mým používání :twisted:
Mně vyšly tyhle hodnoty a to i při opakovaným vážení na jiný váze, líh jsem též odměřoval v odměrce abych měl jistotu přesnosti. Takže si mysli co chceš, věřím tomu, co vidím na váze/v odměrce, nějaký hodnoty někde uvedený jsou pro mě fakt nepodstatný :D
Naposledy upravil Etheric dne pát bře 6, 2020 15:59, celkově upraveno 2
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » pát bře 6, 2020 15:55

Taurus píše:Původně jsem chtěl Nikon Z6, ten je krásnej, tichej, nadupanej, ale ve finále bych si s ním moc nepomohl, protože je na něj málo objektivů a když už jsou vodotěsný a prachotěsný, tak váží kilo. K té Sony je velké příslušenství a je z čeho vybírat plus mají ty objektivy nižší průměr.
Nevim co chces fotit, ale na cesty bych se klidne na full frame vykaslal. Vaha navic oproti APS :)
Na bezzrcadlovky Nikon i Canon mas zaroven spoustu dobrych DSLR objektivu z druhe ruky (s origo adapterem). Zvlast, kdyz k te Sony kupujes neorigo objektiv Tamron :) Zrovna v MP ted maji bazarovy Nikon Z 24-70/4...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » pát bře 6, 2020 16:18

@Etheric: Ja ti to neberu, ale nemuzes pak svoje konkretni pouziti a vysledky zevseobecnovat a delat z nich obecnou pravdu... ;)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát bře 6, 2020 16:28

Ty výsledky nejsou všeobecný. Jsou změřený pro vařič Evernew a pro vařič Soto Windmaster.
110g kartuše /obal/ má 104g, lahev na líh 30g.
K uvaření 1/2l vody je potřeba 9g plynu, 30g lihu, to je 21g rozdíl na půl litru. Tj na litru úspora 42g, na dvou litrech 82g. Tady už se váha láme a od týhle hranice vyjde lehčí plyn, ačkoliv má o 80g těžší obal. Ta úspora váhy paliva je tak značná, že rozdíl váhy obalů to vyrovná na hranici uvařenejch 2l vody.
Takže během výletu s plynem nesu menší váhu, zatímco na konci výletu váhu o trochu větší. S lihem nesu během výletu váhu podstatně větší, na konci výletu o trochu menší.
Samozřejmě záleží na tom, kolik vařím. Na několik kafí a čajů bude samozřejmě mnohem lehčí líh
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » pát bře 6, 2020 17:09

@Etheric:
Hele, ja ti to vazne neberu :)
1) mi prislo, ze jsi to tak prezentoval, jako vseobecny a vseplatny od 2l vody vys :)
2) predtim jsi psal 30ml na 1/2l vody, ne 30g. Nevim, jaky pouzivas lih, ale 1000ml alkoholu ma cca 800g. Takze 30g nebo 24g?
3) schvalne jsem to hodil do te kalkulacky podle tvych cisel (coz je trochu nevyhodne, protoze beres 110g kartuse, 230g kartuse vychazi dost lepe na obsah vs vaha obalu. Vahu varice beru stejnou, Evernew ma 85g coz je cca jak Windmaster, ne? I kdyby ne, korekce je jednoducha). Vysledky mas v obrazcich, co radek, to litr uvarene vody, vaha je v uncich (oz.), 1oz=28.35g, lahev lihu 1000ml prazdna 30g. Prvni sloupec lih, druhy plyn:
110g 1000ml 30g.jpg

230g 1000ml 30g.jpg

Nepsal jsi objem 30g lahve na lih, takze tu pro lahev 500ml 30g:
110g 500ml 30g.jpg


Mne z toho ty vysledky vychazeji trochu jinak :)
Jinak samozrejme, cim vetsi kartuse, tim lepsi pomer objem/vaha. 450g kartuse vychazi mnohem lepe. A vyhody plynu nepopiram, to bych ho jinak sam nepouzival :D
EDIT: sorry, zmenseny obrazky. Mam 4K displej a tam se zobrazuji dost mensi, nedoslo mi, ze na phpBB budou tak velike...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát bře 6, 2020 19:03

1)blbě jsem se vyjádřil, respektive to vyznělo jinak, než jsem myslel, klasika :|
2)30g...ono někdy je potřeba víc, než 30ml, to byl takovej zhruba průměr na toho půl litru
3)beru 110g, což stačí na 6l uvařený vody, když bude chladno a extra vítr tak 5l. Víc sám pro sebe potřebuju opravdu málokdy. Navíc ta 110g kartuše se vejde do hrnce včetně vařiče i 0,4l hrnku na kafe.
Evernew včetně trivetu měl míň, než Windmaster. O kolik teď z hlavy nevím, to je v gearlistu někde. Myslím, že dokonce 30g byl rozdíl.

Málem se mi uvařil mozek, ale ty tabulky nechápu :( ani na těch stránkách... To je asi na můj autistickej mozek příliš..
Já nevím, jak to vyjádřit... Prostě jsem ty vařiče a obaly zvážil, používal, měřil/vážil palivo, a pro moje použití na většinu akcí mi vyšel líp plyn. Pravda, nebylo to o moc, citelnej rozdíl to nebyl, ale to pohodlí používání a rychlost vaření plynu vs lihu, navíc, když ten plyn vychází o nějakej ten gram líp... :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Treking