Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2020 17:23

Ktery z tech dvou myslis? Century Riding Cream pouzivam a funguje. Hlavne proti odreninam, proti puchyrum mozna taky, ale ja uz na ne netrpim, a tak moc nevim :) Natrit preventivne paty ale nebude nic proti nicemu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2020 17:34

Taurus píše:každopádně většina lidí, kteří chodí takové trasy, problémy s koleny mají.

Nejaky zdroj? Mame tu lidi, co bezne chodi pres 100 km za den nekolikrat za mesic a o problemech s koleny jsem od nich neslysel. Ano, to uz je extrem a jsou to terminatori, ale opravdu existuji. Nakonec, muzou se sami vyjadrit :)

@oodoow: mas ty nebo ostatni terminatori, co znas, problemy s koleny?

Taurus píše:To platí i pro sportovce a řekne vám to každý ortoped.

Mne to teda zadny ortoped nerekl, spis naznacovali opak. Neplati to i pro sportovce, ale hlavne pro ne, ty vrcholove, protoze jedou na maximu. No a chuze jako sportovni disciplina je opravdu zahul na klouby, ale proto, ze je neprirozena, normalni clovek timhle stylem nechodi. Protoze takovou rychlosti je jednodussi bezet.

Taurus píše:Popravdě se mi ani nechce moc věřit, že by tu někdo šel běžnou chůzí 8km za hodinu. To už pak je asi spíš poklus.

Neni, ale je to blizko hranice a kazdy ji ma jinde, zalezi asi nejvic na delce nohou. Ja ji mam nekde mezi 8.2 - 8.4 km/h, rychleji uz jit nedokazu, ale kdyz je to nutne (specham na posledni vlak/bus), tak jsem prumer lehce pres 8 km/h na 5+ km usecich udelal. V pohorkach a druhy den to docela bolelo :) Mam 180 cm tj. nohy spis prumer nez dlouhe.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Taurus » úte bře 3, 2020 18:01

Terminátoři ... to sedí :D
100km za den... to se mi ani nechce věřit. Ale jestli jo, tak to je mazec. To bych ušetřil dovolenou, když by mi na moje tůry stačil víkend a nemusel si brát týden volna.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod oodoow » úte bře 3, 2020 18:10

@mike: Ten Balzám na nohy a ruce 75 ml, má podobný složení, taky bambucké máslo. Century Riding Cream jsi kdysi psal, že se tam odděluje voda po nějaké době.

Už jsem to tu někde psal, jsou na to studie, velká kilometráž neznamená zdravotní problémy (jsou lidi co chodí/běhají i přes 600km za měsíc a jsou v pohodě), co naopak znamená skoro s jistotou zdravotní problémy je velké skokové navýšení kilometráže. (a osobně si myslím, že i skokové navýšení rychlosti při běhu)
Prostě pokud si postupně přivykáš, přivykneš si i ze současného pohledu nepřivyklého extrémní zátěži. Třeba Jirka má mnohem více nachozeno než já a o žádných problémech s koleny se nezmiňoval.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2020 18:32

oodoow píše:Century Riding Cream jsi kdysi psal, že se tam odděluje voda po nějaké době.

Spis tuk, nez voda, ale mozna s tim neco udelali, protoze aktualni baleni, co mam, to nedela.

oodoow píše:Už jsem to tu někde psal, jsou na to studie, velká kilometráž neznamená zdravotní problémy (jsou lidi co chodí/běhají i přes 600km za měsíc a jsou v pohodě), co naopak znamená skoro s jistotou zdravotní problémy je velké skokové navýšení kilometráže. (a osobně si myslím, že i skokové navýšení rychlosti při běhu), Prostě pokud si postupně přivykáš, přivykneš si i ze současného pohledu nepřivyklého extrémní zátěži.

Vidim to uplne stejne.

oodoow píše:Třeba Jirka má mnohem více nachozeno než já a o žádných problémech s koleny se nezmiňoval.

@Taurus: tohle je pravy terminator: V roce 2019 sem na organizovaných akcích nachodil celkem 4.254 km. Dal jsem 35 stokilometrovych a delších pochodů. Stovka casteji, nez jednou za 14 dni. A to jsou jen organizovane akce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Taurus » úte bře 3, 2020 20:33

Mike@ No, zaujalo mě to a přemýšlím o tom, že bych se sebou začal něco dělat. První krok už jsem začal s tou výbavou, protože ten těžký batoh na zádech už začal způsobovat to, že jsem pociťoval nechuť někam jezdit. Rovněž je mi jasné, že to je asi ta nejhorší varianta pro kolena. Celý rok nic moc a pak párkrát do roka s 20kg batohem vyrazit na tůry. Když nemám těžký batoh, tak těch 30km za den ujdu, ale s tím dvacetikilovým batohem jsem rád za 20-25km. Spíš kvůli ramenům a zádům celkově než, že bych neměl sílu nebo mě bolely nohy. Že mě ten batoh celýho tak nějak strhá.Četl jsem o apalčské stezce a tam prý většina chodí s těmi dvacetikilovými batohy okolo 25km za den. Pak jsem poslouchal namluvenou knihu od Leoše Šimánka s historkami z Pacific trailu či jak se ta trasa jmenovala a tam zaznělo, že měl 25kg batoh a šel tak 25-30km za den. Přemýšlel jsem, že by mi stačilo se dostat tak na 40km za den. Hlavně já jsem si všiml, že ať se děje, co se děje, tak mě se dopoledne prostě jde blbě,ale jak se to přehoupne přes poledne a pak odpoledne, tak se mi jde lépe a svižněji a kolikrát se mi ani nechce zastavovat, že jdu někdy i v noci, abych nahnal to plouživé dopoledne. Já z těch svých pochodů mám pocit jakési vleklosti. Tedy cca do té třetí čtvrté odpoledne a pak jako kdybych nabral tempo a zcela přirozeně přešel do nějaké svižnosti, že se mi jde dobře.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2020 21:19

@Taurus: zas abychom byli v realite. Chuze s 20 kilovym batohem je neco jineho, tam je 25 km dost. Na zatezi dost zalezi a pak taky na terenu. V horach natezko mam prumer okolo 10 km na den a to nemam batoh 20 kilo, ale 15. 40 km za den by byl extrem, to se da s lehkym batohem v lehkem (ceskem) terenu. Ty stovky, ktere chodi terminatori, uz nemaji s turistikou moc spolecneho, to je vykon pro vykon a vsechno je tomu podrizeno.

Odlehcit vybavu je urcite spravne, kazde kilo dolu poznas. Jinak bych ti doporucil zacit chodit pravidelneji spis, nez zvysovat vzdalenost. To pak prijde samo. Kazdy vikend nebo aspon ob jeden jednodenni turu nalehko a po roce nebo dvou bude tech 40 km v pohode, mozna i 50. Nebo zacit chodit kazdy den na hodinovou prochazku, 4 - 6 km zpocatku uplne staci. Ja jsem chodil dlouho jen nedele, coz melo zasadni efekt na vydrz v horach (proto jsem s tim zacal) a pred par lety pridal ty denni prochazky. To melo vliv na rychlost, postupne se zvysovala (pak mne kousnul infikovany hmyzak a vsechno slo do pr...yc).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Taurus » úte bře 3, 2020 21:25

Aha, ale já nabyl dojmu, že vy tyhle vzdálenosti dáváte i v horském terénu se střídajícím klesáním a stoupáním...
Proto se mi to furt nezdálo.
Uf, tak to jsi mě uklidnil, protože já s tím těžkým batohem (15-20kg) v těch horách ušel některé dny jen 15km a teď (když jsem si to tu četl) jsem nabyl představy, že jsem slabej kousek.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2020 21:37

Prave, ze mi to tak vyznelo, proto to pisu ;-) V horach je podstatnejsi prevyseni, nez vzdalenost, ta nekdy skoro nema vyznam. A vaha batohu se projevi jeste vic, nez normalne. Zas jsou hory a hory, nekde jsou slusne stezky, jinde jen sutry, snih a led. Tam muze byt i 5 km za den dost.

Je celkem zbytecne se s nekym porovnavat, vzdycky se najde nekdo lepsi :) Chod proste tak, aby to vyhovovalo tobe.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » úte bře 3, 2020 21:49

@Taurus: pokud chces jen "dojit dal", tak Ti dam jednu radu, jak toho dosahnes - zkus si vzdy, kdyz vyrazis, co nejrychleji najit "svoje tempo", kdy je Ti jeste prijemne, kdy jeste necitis (nebo citis jen minimalne) zatez batohu a pod. Toto tempo se snaz drzet co nejpresneji - samozrejme s korekci, kdyz jdes do kopce; z kopce bych vsak rychlost nezvysoval. Soustred se na kazdy krok, nepremyslej nad trasou, jestli "uz tam budu?", nad okolim, ..., mysli jen na dalsi krok.
Takto to funguje dobre, telo si zvykne na optimum, Ty se taky po kratkem case naucis optimalizovat svoji chuzi (delka kroku, doslapy, sirka kroku, ...). Az to zacnes mit zautomatizovane, muzes se zacit castecne venovat i prostredi.

Neni to zpocatku nic prijemneho, budes mit tendenci menit rychlost, frekvenci kroku, atd., zastavovat, oddechovat (kdyz mas potrebu toto delat, pravdepodobne nemas optimalni tempo a chuzi - nebo jen mas blby/blbe nalozeny a vyvazeny ruksak/nesedi dobre bota, je Ti teplo/zima, atd., proste jsi venku z komfortni zony) a bude Te to stat dost psychickych sil. Proto budes mozna unavenejsi za stejne dlouhou trasu jako ted - ale mela by to byt psychicka unava. Nezapom vsak, ze vaha zavazadla bude jeste dlouho dost limitujici faktor jak na optimalni rychlost tak i na vzdalenost.
Az si na to zvyknes, ani se nepozdas a budes slapat jedna radost - ne rychlo, ale prejdes vetsi vzdalenosti a nebudes pritom unaveny. Nebude to vsak za tyden... A az toto zvladnes dobre, potom si muzes pohravat se zrychlenim tho optima, ale pouze po troskach. Samozrejme, toto taky nevylucuje mimo to delat i nejake kratsi treningy rychlejsi chuze typu, co dela mike. Ale zvlast - kazde ve svuj cas a na svem miste.

Jo, samozrejme to potrebuje cloveka, kdo se dokaze soustredenim na chuzi dost vytesnit okolite vjemy. Etherica by toto asi (skoro doopravdy) zabilo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 4, 2020 7:32

taurus
kdyz odlehcis treba o 5kg bagl, tak uvidis, ze se ti i bude chodit lip a nebudes z toho tak znicenej a treba tech 25 pak nebude na hrane sil na konci dne ale prijemne unavenej a pocitem super sel bych jete kousek, kterej si nechas na druhej den.

jinak o tech 45-50 denne po delsi dobre pisou i lidi z trailu ala pct, cdt, at.. a to sou taky docela horsky tereny, ale proste vlivek uz musi byt navyklej na nejakou prumernou zatez.

V kazdym pripade ale psala sem to i vcera - pointa neni chodit 50km protoze to nekdo dela, pointa je chodit tak jak ty chces aby sis to uzil. Nekdo si to neuzije, kdyz neudela minimalne 40 za den protoze by mu prislo zbytecny vubec kvuli tomu vstavat. naopak proste nekdy jdu treba jen 15km za brnem a su rada, ze sem vypadla ven a sere pes, co si o tom kdo mysli.

Hlavni myslenka je asi v tom, ze pokud budes trenovanej, tak ti to tak hrozny neprijde ale zaroven neni dobry se o to pokouset po mesicich nicnedelani, to si clovek koleduje akorat o prusery...

kdyz sem nekdy 2011 zacinala chodit po letech jezdeni na kole, tak pro me ujit s krosnou 18+10 bylo tak akorat na prijemnej vylet... o 3 roky pozdeji jsem zvladla DT cca 94km natezko za cca 38h s 10h bivakem, sice jako posledni, ale sere pes, s tim mym kolenem a zatezovym astmatem (ktery me hodne zpomaluji a proti zdravymu cloveku proste nemam sanci). a zjistila sem, ze fyzicky to muzu zvladnout, kdyz zrovna koleno nedela bordel, ale ze vlastne vubec nemam duvod to delat, nebavi me to takhle. Potrebuju se na vylete hodinu valet u vody a 30x vyfotit brouka a rano si v klidecku udelat snidani a ne ze honem rychle muzu stihnout za vikend vzdalenost, kterou mam normlane za 3 vikendy... proste takhle me to nebavi nebo jen nekdy. tak si to delam tak jak chci ja.

a pokud chce jet nekdo na muj vylet, tak se tomu musi prizpusobit a pokud ja jedu na cizi akci tak se zas snazim prizpusobit jemu (treba kamoska ujde 15,tak proste s ni jdu 15), sama si jdu 30 a kdyz nekdo chce jit 45 tak ho enbudu svoji ucasti zpomalovat prece...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Stani » stř bře 4, 2020 21:46

Mawenzi píše:Stani
mas nejakys konkretni protahovani?

To je k tej achilovke. Prepáč, všimol som si tvoju otázku až teraz.

Nič extra špeciálne, sú to klasické cviky, ktoré robím už cez 12 rokov, vždy pred behom, alebo pred náročnejšou túrou. Samozrejme, pri viacdňovkách je to v obmedzenom režime. Poučil som sa zo zranenia a preto si na to dávam pozor.

Zahriate - prstami masíruješ achilovku od pätnej ostrohy až úplne hore k lýtkovému svalu, potom krúžim prstami aj päsťou po vnútornej časti achilovky, okolo členka - tam je to trochu nepríjemné - s presahom až na plantárnu časť chodidla.

Pretiahnutie - klasika, rukami sa zaprieš do steny, jedna noha je mierne zohnutá pri stene, druhá úkrokom od nej ďalej. Jemne zatlačíš do jej päty, povolíš a potom nohu posunieš ešte ďalej od steny a znovu jemne zatlačíš - výdrž - povol a znovu to zopakuješ. Nohy vystriedaš a robíš to isté pre druhú nohu.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 5, 2020 11:08

stani
dik, to masirovani je super nenarocny na cas a prostor
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Taurus » čtv bře 5, 2020 20:42

Ještě přemýšlím kvůli snížení váhy o lihovém vařiči. Ale nejsem si jistý, zda to snížení váhy je reálné. U vařiče samotného o pár gramů u lihového esbitu ano, u titanového o několik desítek gramů. Co se týče náplně, tak tam si jistý nejsem. Někde jsem četl, že na litr vody je potřeba 50ml lihu. Dejme tomu, že budu vařit ráno a večer, tak půl litru lihu mám na pět dní. Ano, asi nebudu každé ráno a večer vařit litr vody,ale jde o to srovnání. Půl litru lihu nevím kolik váží, ale předpokládám, že je to + - jak u vody, takže půl litru lihu bude vážit půl kila, plus plastová láhev. No a 250g kartuš mám pocit, že vydrží déle nebo ne? I kdyby vydržela stejně,tak na tom palivu na váze neušetřím nic. Navíc u těch lihových vařičů je potřeba nějaké závětří, což je další váha navíc. Co jsem vyděl prodávat závětří pro lihové vařiče, tak ty mívají okolo 200g. Ano, můžu si udělat svůj doma z kartonu obalený alobalem,ale ten ve větším větru asi nebude moc stabilní. Co se mi líbí je, že na tom vařiči není co pokazit, tedy, že se nemůže rozbít jako vařič na plyn. Moji noční můrou na mých pochodech je, že se mi ten vařič rozbije nebo závit na kartuši a já zůstanu bez možnosti vaření. Pokud pominu nelegální rozdělání ohně, který navíc na holích kopcích není možné někdy rozdělat atd. Taky se mi líbí ta dostupnost paliva. Už se mi několikrát stalo, že jsem měl málo plynu a musel jsem být dost šetřivý, protože jsem jej při procházení vesnicemi či městečky nesehnal nikde ke koupi v kempingových kartuších. A to i v turistických oblastech.
Našel jsem tyto lihové vařiče na tekutý líh:https://www.hanibal.cz/esbit-alcohol-burner-id16106 a pak tento https://www.nalehko.com/produkt/eby255/. Ten druhý i s tím závětřím a stojánkem vychází váhově ještě i níž než jen většina samotných vařičů, což je super. Ale ta cena, ta je teda hrozná... U toho esbitu mi není jasné, jestli na něj existují nějaké stojánky nebo na něj jdou použít ty titanové čtyřnožky nebo trojnožky, které prodávají v Nalehko https://www.nalehko.com/produkt/eby253/
Pak taky rozmýšlím kvůli kotlíku, protože já chci vyšší než širší, ale ten vyšší je zase asi horší pro vaření na tom lihovém vařiči. Tak nevím. Je to vaření na užším kotlíku o tolik horší?
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv bře 5, 2020 20:47

Tohle uz se tu nekde resilo vcetne cisel. Zkus si to dohledat. Mam pocit, ze z toho lih nevysel moc dobre, ale uplne jisty si nejsem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv bře 5, 2020 20:50

Mawenzi píše:to masirovani je super nenarocny na cas a prostor

Jo, takhle nejak mne to naucila fyzioterapautka. Na zlepseni lokalniho zanetu a rehabilitaci po zlomenine, ale jako prevence to muze fungovat taky. Vlastne to ted pouzivam na zranenou achilovku, jen v mistech, kde to boli, pomaha to.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Taurus » čtv bře 5, 2020 20:52

mike píše:Tohle uz se tu nekde resilo vcetne cisel. Zkus si to dohledat. Mam pocit, ze z toho lih nevysel moc dobre, ale uplne jisty si nejsem.


Když jsem zadal do vyhledávání lihový vařič, tak mi to našlo tohle vlákno a pak nějaké vlákno,kde se řešil nějaký hliníkový kotlík. Nechci být neuctivý,ale ten vyhledávač podle mě není moc efektivní. Soudě i dle jiných vyhledávání.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv bře 5, 2020 21:01

Na vyhledavani je lepsi Google z omezenim na OF (site:outdoorforum.cz). Ano, mistni vyhledavac opravdu moc dobry neni. Neumi dobre pracovat s diakritikou, najde jen zadany tvar. Neumi ruzne tvary slov, ale zas funguje aspon hvezdicka, kterou se da nahradit nekolik variant. No a pri vyhledavani to chce byt trochu kreativni, ale to plati i pro Google. Osobne pouzivam oboji podle situace a vetsinou najdu, co potrebuju. Nemusi to byt na prvni pokus.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Taurus » čtv bře 5, 2020 21:16

mike píše:Na vyhledavani je lepsi Google z omezenim na OF (site:outdoorforum.cz).


Moc děkuju za ten tip na omezení vyhledávání pro určitou stránku. To jsem neznal. Už to zkouším a je to dobrá věc.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv bře 5, 2020 21:26

Zalezi na jak dlouho. Vem si, ze s plynem tahas docela tezkou kartusi, kterou si nenaplnis presne podle potreby. Kdyz mas celkovou spotrebu mensi, nez kapacita kartuse, tahas navic i nespaleny plyn (nekdy i dost). Lih si muzes lip odmerit a vzit jen kolik potrebujes plus rezervu. S plynem musis pridat druhou tezkou kartusi, kdyz potrebujes vic, a zase tahas plyn navic.
S plynakem taky potrebujes zavetri, jinak spotrebujes ve vetru klidne dvakrat vic plynu. Nereknu ti to z hlavy, jsou na to i online kalkulacky, ale lih muze byt paradoxne lehci do urciteho mnozstvi dni, pak je chvili lehci plyn, a pak uz zase o dost lehci lih (s plynem musis pridat dalsi tezkou kartusi navic). Lih je myslim o fous lehci jak voda o stejnem objemu.

Spotreby jen tak vystrelene od boku (zalezi na podminkach, vetru a pod.) na var 1l vody: plyn 14-20g (s varicem typu Reactor klidne i 10g, ale zase je samotny varic dost tezsi nez klasicky plynak), lih cca 40-50g.

Osobne bych to neresil, pokud se nechystas na nejaky solo thru-hike nebo neresis dostupnost kartusi nekde v tretim svete.

Na vyhledavani omezene na urcitou stranku: doporucuju nejaky bookmarklet google site search (vygoogli si to ;) ) - muzes pak hledat jen tlacitkem z listy zalozek prohlizece.

Rozpocitane to mas napr. zde nebo kalkulacka zde. Za spravnost nerucim, nasel jsem to ulozene v zalozkach par let dozadu a blbi Amici tam maji imperial jednotky misto SI. Sam taham radeji plyn, ale Amici jsou na gramy nekdy uplni magori a chapu, ze nekde a nekdy to je prijemny rozdil (v tom prvnim odkazu mu to vychazelo na max. rozdil az 250g po x dnech ve prospech lihu).
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Taurus » čtv bře 5, 2020 21:42

No nedohledal jsem nic, asi to neumím. No právě, že s plynem tahám těžkou kartuši plus to zabírá místo stejně, i když je to téměř prázdné. Navíc neumím odhadnout na jak dlouho zbývající plyn v kartuši vydrží, takže tahám kartuši navíc, kterou třeba ani nevyužiji. Já jsem na varu používal to jejich závětří,ale nepřišlo mi moc jako účinné,tak už jej nepoužívám. Tak vařím bez závětří, že to postavím někde za strom, za skálu atd. Na ten plyn máte ty závětří domácí výroby?
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Taurus » čtv bře 5, 2020 21:47

Možná by stálo za to nejdřív zkusit zeefektivnit své vaření s plynem. Kupuju ty 250g, tak by možná stálo za to přejít na 125g kartuše. Teď nedávno jsem blbec koupil v akci dvě 500g kartuše, že ušetřím a až pak mi došlo, že teď musím tahat velkou kartuši i když v ní bude jen trochu plynu.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv bře 5, 2020 21:56

Spis to chce zefektivnit obecne vareni, kdyz chces honit gramy, musis vedet, kolik plynu potrebujes :)
Zkus si to, kolik plynu spotrebujes na uvareni 1l vody a podle toho planovat. Alespon orientacne to muzes udelat i doma, kuchynskou vahu snad mas (venku to byva samozrejme vic, studenejsi voda, vitr a vnejsi teplota nebude jak v byte). Zalezi na nadobi, vykonu varice, regulaci (kdyz pustis VAR naplno, tak ti asi vetsina tepla a plynu zbytecne utece okolo hrnce) a vetru (zrovna VAR je na tom docela blbe).
Ja zavetri nenosim, mam vetruvzdorny varic (MSR Reactor). Na jine varice mam jedno z tenounkeho titanoveho plechu z Ciny, nic to nevazi, ale je spis na externi varice (privod hadickou), ne na kartusove, tam bych se trosku bal prehrati kartuse.

Jinak cim vetsi kartuse, tim lepsi pomer vahy plynu vs vahy obalu (plus ceny). Ty male jsou v tom hrozne nevyhodne, u 110g ma obal klidne 100g, u 230g ma obal 120-130g, u 500g obal 150g, obrazek si udelej sam.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Taurus » čtv bře 5, 2020 22:04

FrantaKrajta píše:Zkus si to, kolik plynu spotrebujes na uvareni 1l vody a podle toho planovat. Alespon orientacne to muzes udelat i doma, kuchynskou vahu snad mas .

Mě to normálně nenapadlo, že to takhle jde odvážit a otestovat s tou kuchyňskou váhou, kolik ubude.. Dík.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » čtv bře 5, 2020 22:41

mike píše:Tohle uz se tu nekde resilo vcetne cisel. Zkus si to dohledat. Mam pocit, ze z toho lih nevysel moc dobre, ale uplne jisty si nejsem.

Titanovej lihovej vařič včetně lahve na palivo VS Soto Windmaster včetně váhy prázdný 110g kartuše - rozdíl 80g ve prospěch lihu. Na 30ml lihu uvařím půl litru vody, v bezvětří. Na uvaření toho stejnýho množství vody na plynu spotřebuju 9g plynu kdekoliv.
V případě deště si na plynu uvařím v tarpu. S lihem, tím divokým plamenem, bych si v tarpu vařit nedovolil.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » čtv bře 5, 2020 22:53

FrantaKrajta píše:kterou si nenaplnis presne podle potreby. Kdyz mas celkovou spotrebu mensi, nez kapacita kartuse, tahas navic i nespaleny plyn (nekdy i dost)

Ale prdy, viz vlákno o plnění ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » čtv bře 5, 2020 22:57

Taurus píše:Na ten plyn máte ty závětří domácí výroby?

Mám vařič, kterej závětří nepotřebuje ;) Soto Windmaster. Alternativou je MSR Pocket Rocket Deluxe.
Pročti si vlákno o plnění kartuší ;) nic na tom neni a ušetříš majlant, i váhu.
125g kartuše existujou? Jsem takovou nikde neviděl
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » čtv bře 5, 2020 23:05

Taurus píše:Taky se mi líbí ta dostupnost paliva

Jo? Biolíh pochybuju že seženeš tam, kde píšeš. A když, tak litrovou butelu. Si odleješ a zbytek vyhodíš?
Dostupnej je tak leda líh technickej, smrdí, čadí, a stejně ho nekoupíš v menším než 0,5l balení
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8088
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » pát bře 6, 2020 0:01

@Etheric, prdy akorat tvoje ;)

Ne kazdej chce a je ochotny si peclive plnit a odmerovat kartuse presne na x dni dlouhou turu a tahat jejich prazdnou vahu. Tobe taky nebudu radit, at si koupis na zimu macky a cepin a tomu tvemu kolegovi, at si na Camino koupi Mariposu, neoprenove VBL ponozky a vymydlenou UL vybavu, kdyz bych ani nevedel, jestli by to s UL vybavou a s ni spojenym nepohodlim dal.

Vis, lidi jsou totiz ruzni. Co chutna tobe, nemusi chutnat jinym a podobne, viz to vlakno o jidle na turach :)

Proto jsem psal odkaz na tu kalkulacku, at si to spocita a rozhodne se sam. Nekam je lih nebo spis benzin dobra volba (good luck shanet sroubovaci kartuse treba v Albanii) a prodava se i v 250ml lahvich. Kdyz o necem vis kulovy, lepsi se vetsinou nevyjadrovat, jeste peti prispevkama zvlast... :twisted:
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Taurus » pát bře 6, 2020 0:25

Spletl jsem se, měl jsem na mysli 110g kartuše.
Když dojde líh, tak klidně koupím litrovou láhev a zbytek vyhodím. Pořád lepší než nesehnat kartuši a nemít nic.
Do toho vařiče lze použít i benzín? Klasický z benzínky? Tak to je pak dostupnost ještě lepší.
Etheric: A na tom tvém plynovém vařiči, co zmiňuješ, tak vaříš s tou MSR konvičkou? A dobrý?
Ty plynové vařiče se závětřím jsem viděl,ale nenapadlo mě, že by to bylo nějak extra funkční. Kořen plamene sice chráněný je,ale prostor mezi konvicí je nechráněný,takže tam vítr stejně vesele profukuje teplo pryč.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

PředchozíDalší

Zpět na Treking

cron