Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » pon kvě 13, 2019 15:26

Dudy muchničky a komáři jsou prd tím bych se už ani nezabejval.

Midges jen tak nevykouris - rozhodne ne v intenzitě abys nevykouril sám sebe.

Takže nějaké vonné tyčinky jsou úsměvné ;)

To že kouř nezabírá máš potvrzené třeba i zde (mě se tu nevěří) jo a ty spešl repelenty si už taky škrtni, zvykli si už na vše - jak sem tu loni psal zaútočili na mne i na konci ledna (ta potvora je už i odolná na lehké mínusy v noci)

http://www.dosveta.com/midges-prokleti-skotska/

Pokud vím vláda proti nim zvažovala celoplošné postriky nějakým sajrajtem ale.... myslím ze skrz ekology to neprošlo.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » pon kvě 13, 2019 15:31

20D podlaha je dle mne tak na kemp nebo na sníh.
Myslím ze se bezne počítá s footprintem z něčeho výrazně pevnějšího.
Jako za mne je i 70D dost na hraně těch 100D bylo lepších ale bohužel....

Jinak jiste ne všude ale H nabízí i výměnu podlahy na vnitřním stanu, takže po velkém zdevastovani kde nepomůže už ani zaplata za cca 100-120€ dle modelu vymění komplet podlazku.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pon kvě 13, 2019 17:42

Michal82 píše:Na světlo ti pomůže tohle

To uz jsem zkousel kdysi davno doma a neosvedcilo se.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » pon kvě 13, 2019 18:12

Hm je fakt ze jsem to v UK taky zkoušel když tam zasahuje nějakou dobu polární den, ale spát se v tom nedalo proste mi to vadilo na obličeji.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pon kvě 13, 2019 18:51

No prave.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte kvě 14, 2019 9:17

Michal82 píše:Takže nějaké vonné tyčinky jsou úsměvné ;)

To možná jsou, ono se to ale dělá tak, že otevřeš tarp/stan/moskytiéru, zapálíš tyčku a jdeš pryč. Dovnitř nic nepoletí /nepřitahuje je tvůj dech/ a co tam je, vyletí ven. Necháš chvíli vydýmit, vletíš dovnitř, rychle zapneš a je po starostech, teda za předpokladu, že máš dostatečně hustou moskytiéru ;)
Dělám to tak běžně a nejen já...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » úte kvě 14, 2019 11:11

Etheric :D

Děláš to tak běžně - super, kolikrát si to tak dělal s midges?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte kvě 14, 2019 12:08

Ve Skotsku jsem nebyl. Ale na Šumavě když se rojily muchničky, fungovalo to.. Když je moskytiéra tak hustá, že to neproleze, kde je problém? Proč by to teda takhle nemohlo fungovat?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » úte kvě 14, 2019 14:47

Etheric :) protože mezi midges koncentrovanými na určitých místech a tím co tě žere v ČR je trochu dimenzialni rozdil :D

Pokud mas hustou sit tak neprolezou/neproleti ale ty taky ne, takže to musíš otevřít ;)

Myslím ze šlo ale o to říct jakou nevýhodu má tarp - a to je prave to, že tě bez toho vnitřního stanu před midges nijak neochrání.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte kvě 14, 2019 15:20

Stan taky musíš rozepnout, abys tam vlez ;)
Midges mě netrápí, do Skotska nikdy nepojedu, co bych tam hledal... Nelíbí...
Proč by ale tarp s moskytiérou neochránil? Jsou takový, nejen ten Deschutes +
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » úte kvě 14, 2019 15:29

Etheric - :D se poseru.... vždyť jsem psal, že bez toho vnitřního stanu tě neochrání a ty se vzápětí ptáš proč by tarp neochranil když i ten muže mít vnitřní stan.

A to je ten důvod proč sem uváděl, že pokud se má brát nějaký jakž takž komfort u tarpu musí se započítat do váhy i ten vnitřní stan a ze potom zo nemá v podstatě vůbec žádnou výhodu oproti klasickému stanu.

Jo radši tam ani nejezdi to bude nejlepší :)

Ano do obou variant musíš zelezt - a musíš fakt rychle.
Tarp té neochrání bez toho vnitřku (po sté a snad naposled) když ho mas tak ok (ale pak mas stejnou váhu jako má stan).
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte kvě 14, 2019 17:11

Já ale psal, že jsou i tarpy s moskytiérou, viz Deschutes+. Tam je moskytiéra a nemusíš mít vnitřní stan.. Já na tom prastarým bavlněným tarpu to měl podobně, jak má právě Deschutes+ a fungovalo to, na pohodu.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » úte kvě 14, 2019 17:23

Etheric nemám na to už sílu.... až budeš mít zkušenosti s midges potom napiš jak jsi s nimi zatočil (nebo oni s tebou).
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte kvě 14, 2019 18:20

Nebudu vyhazovat peníze za dovolenou v destinaci, která mě absolutně nezajímá, jen proto, abych zjistil, jestli můj tarp odolá havěti, kterou už nikdy víc nepotkám..
Ty jsi ale na Skye /hlavní ostrov midges/ jako doma, tak můžeš testovat a testovat, třeba vymyslíš "midgesproof tarp" a vyděláš miliony 8)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » úte kvě 14, 2019 18:53

Etheric tak proč když jsi se s nimi nikdy nesetkal a nesetkas se dohadujes s někým kdo s midges přichází denně do styku o tom jestli je vykouris vonnou tyčinkou? :D

Nic vymejslet nepotřebuji používám stan a ten funguje a miliony vydělat taky nepotřebuji už sem jich par vydělal, ale tys hledal práci v přírodě a pracujes v textilce, tak to spoj a vymysli nějaký zajímavý tarp který pak můžeš testovat a později prodávat.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte kvě 14, 2019 19:06

:roll: uz zas. Naprosta vetsina lidi do Skotska nikdy nepojede a midges resit nebude.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » úte kvě 14, 2019 19:54

Nedohaduju se o tom, jestli je vykouřim nebo ne, jen říkám, že do tarpu s moskytiérou se žádná havěť nedostane /za předpokladu dostatečně hustý sítě/. Leda by měly superschopnosti a prokousaly se nylonem, o čemž fakt pochybuju :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod bl0nd4k » úte kvě 14, 2019 20:03

Byl jsem ve Skotsku tři týdny v srpnu 2017, z toho týden Skye. Všichni nás před nimi varovali, ale pravda je taková, že jsme za celou dobu nepotkali ani jedno prťavý midgísko.
''Omnia mea mecum porto'' Bias of Priene
bl0nd4k
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned črc 27, 2014 17:03

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » úte kvě 14, 2019 20:06

Šťastlivec ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Miuan » úte kvě 14, 2019 22:34

No mne samotneho by zajimalo jestli ta moskytiera na Deschutes+ je dost jemna na midges, mne prijde ze je trochu hrubsi nez u stanu, ale nikdy jsem to detailne nezkoumal. Ve Skotsku jsem zil, vim jaky straslivy svine midges jsou, ony to pro vasi predstavu jsou vlastne miniaturni verze muchnicek, ale je jich milionkrat vic, a kousou ty kurvy strasne v tom mnozstvi ve kterem se tam vyskytuji, behem minuty je clovek postipany doslova od hlavy k pate, a kazdy stipanec je maly cerveny flek.
Pokud ale moskytiera nepropousti midges, tak je Deschutes+ vlastne to same jako klasicky stan a nijak by vas to nemelo omezovat. Tohle by se myslim dalo vypatrat na nejakem anglickem UL foru, urcite se o tom bude dat najit nejake informace, protoze lidi co nikdy neslyseli o straslivych skotskych uraganech tam s tarpama a UL stanama normalne jezdi.

edit: myslim ze velikost midges bude pro vasi predstavu asi takova jako jsou octomilky.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » stř kvě 15, 2019 5:55

Miuan myslím, že ten vnitřní stan bude delanej aby je nepustil, pokud myslíš tu sitku co je u tropika tak tam je to otázka....

Ukázka hojnosti a velikosti je třeba zde dobře vidět.

https://youtu.be/4Nh0mGZ45WU

A tahle 1 minutová výzva mě pobavila, po 60s iPhone letí do prde...e aby měl obě ruce volný :D

https://youtu.be/WzUlj6eTehA
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát kvě 17, 2019 9:00

Zajímalo by mě, kde ty tarpy SMD teda vyrábí. Ten můj je z Bangladéše, ale jak jsem koukal na stránky SMD, ten fousáč, co zatírá švy, nevypadá zrovna jako občan Bangladéše.. Žeby si to nechali vyrobit tam, poslat do USA a z USA posílali zákazníkům /obchodům/? Nebo žeby vyráběli jak v USA tak v Bangladéši?
Viděl jsem teď negativní video co se týče zpracování SMD. Ohledně špatnýho zpracování, může to šička z Bangladéše udělat na 1, zatímco nevyspalá Američanka to v pondělí ráno zprasí... Nedebatuju o tom, v jaký zemi to zpracovávaj líp, jen by mě zajímalo, jak to je s tou výrobou.. Víte někdo odpovědět?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » pát kvě 17, 2019 12:47

Michal82 píše:A tahle 1 minutová výzva mě pobavila, po 60s iPhone letí do prde...e aby měl obě ruce volný :D
https://youtu.be/WzUlj6eTehA

Fuj :D

Jinak ty svine jsou myslim jeste mensi jak octomilky, 1-3mm.

Strasna smrt -
On Rum, a local legend has it that - as punishment for improperly burying a body - a gravedigger was stripped, tied to a post and left outside for the midges to feast on. They killed him. Eventually.
:-&

Na druhou stranu, bez tehle musek bychom si nepochutnavali na cokolade - jeden druh kousave midge je jediny opylovac kakaovniku...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 23, 2019 14:24

Zpět k tomu tarpu - v sobotu, když bylo hezky a větrno, postavil jsem ho ráno na zahradě, vypnul a nechal celý dopoledne na větru. Pak jsem to znova vypnul a pečlivě zatřel švy neutrálním silikonem naředěným na konzistenci medu pomocí lakovýho benzínu a nechal do večera zaschnout. Vítr pomoh, aby to líp zateklo do švů. Den předtím jsem si naředil silikon a zkusil zatřít šev na obalu stanu, pro jistotu...
Dělat tohle doma, bych to celý vopatlal a efekt by byl nedostatečnej...
Nemoh jsem v celým městě sehnat pěnovej štětec, tak jsem si ho musel vyrobit.
Jako šňůry jsem použil provaz z Dyneemy, přes deset metrů celkem, při váze 3g :)
Kompletní zatřenej tarp v orig obalu se 6ti "Y" kolíkama, karbonovou tyčí a Dyneema šňůrama 619g.
Plus Tyvek, ten ale vozím stejně, s tarpem i bez...
No... Za tu váhu mi ty prachy stály, ušetřil jsem oproti Jurkovi krásnejch rovnejch 666g :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod GreyMouse » čtv kvě 23, 2019 14:37

Ďábelský rozdíl :D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » čtv kvě 23, 2019 15:16

Jen aby nebyly i dusledky setreni dabelske :wink:. Jen si utahuji z toho cisla, nic o tarpech nevim, ja je nikdy nemel ani nebudu mit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 23, 2019 16:11

A taky ďábelsky stabilnější ve větru & jednodušší na postavení.
Je na tom fakt super, že dostaneš tu plachtu a zbytek je na tobě. Nemusíš nutně kupovat něco, kde pak stejně koupíš jiný šňůry, jiný kolíky... Tenhle tarp vymejšlel člověk, kterej při tom používal mozek, což velmi oceňuji ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pon kvě 27, 2019 19:20

O víkendu proběhl test Deschutes+. Týden vkuse liják, následný oteplení a bezvětří se postaralo o senzační vlhkost. Tolik vody tu v lese nebylo už léta.
Pršelo hezky, s přestávkama celou noc. Odrazová voda z kapek při hustým dešti přes moskytiéru neprošla, stejně jako všemožná havěť, a že jí bylo... Vše bylo mokrý, ale v tarpu krásně "sucho", vzhledem k okolnostem..
Prověšení jsem dosáhl asi maximálního, víc mokrý už to bejt fakt nemohlo... Takže ok. Bez vypnutí bočních stěn bych se ale dotýkal hlavou i nohama stanu.
Místa je tam dostatek, ale ani kousek navíc. Na všechnu výbavu a přespání, dá se sednout a s opatrností převlíct bez dotyku stěn. Rozložení a nafouknutí káry + vyndání spacáku uvnitř taky šlo, pro větší lidi to ale fakt neni. Se 172cm a 55kg to je "tak akorát" a fakt ani prd navíc.
Super je, že stačí najít rovný místo velikosti karimatky, zbytek už bejt rovnej nějak nemusí a vůbec to ničemu nevadí, narozdíl od klasickýho stanu.
Je taky fajn, že z tarpu je vleže vidět ven, jinak bysem byl ochuzen o výhled na vepřovou návštěvu :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7993
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » pon kvě 27, 2019 22:57

To je fajn. Hoď nějaké foto jak vypadá ta síťka a td.

PS a kdes byl, že ti lilo týden v kuse?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Miuan » pon kvě 27, 2019 23:44

A stavba jednoducha jak blazen co? Jeste par noci v Deschutes, zabydlis se, a uvidis ze mista je tam jeste trochu vic nez tu ted popisujes na svych 172 cm, pouzivaji to i delsi lidi, i kdyz uplnym cahounum by to bylo maly. Ja chrapu jakoby presne pod vrcholem, tam je nejvic mista na delku, kolikrat ani nemusim vypinat ty dodatecny snury. Batoh hazu vedle sebe "dozadu", na druhy strane u vchodu mam boty, vareni, a kramy co mam venku z baglu, uz mam takovou svoji rutinu aby mne to neomezovalo v pohybu a orientaci kde co mam. Tohle clovek oceni kdyz mel predtim jednomistny stan, a ten byl jeste rozdeleny moskytierou na vlastni stan a apsidu, pak teprve si uvedomis jak je Deschut proti tomu prostorny.
Akorat jeden poznatek, vypinam dole ty snury s kolikama na maximum, teorie od vyrobce rika ze to muzes zevnitr rukou dopnout kdyz prsi a silnylon namokne a trochu se vytahne, ale zapomen na to, kdyz jsou ty pasky mokry tak prokluzujou a jak trochu fouka vitr tak se povoli a pak tarp vlaje jak povolena plachta a musis v noci ven a prekolikovat to, cili vecer uz to pri staveni vypnout tak aby to nemelo sanci se povolit a fertig. Pokud chces trochu zevnitr napnout tarp, tak trochu zvedni hulku.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

PředchozíDalší

Zpět na Treking

cron