Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod GreyMouse » stř srp 21, 2019 16:17

FrantaKrajta píše:... Ale dřevěnou jsem si vždycky vyřezával sám :)

To bych mohla přijít o prsty [-(. Já jsem jen trochu obrousila divnou vařečku, kterou jsme nepoužívali; aby se vešla do pusy a tvarově byla "lžícovitější" :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 21, 2019 17:07

greymouse
jo ty bambusovky vypadaj skvele ale premyslim prave nad tim, co vse za svinstvo v tom muze byt...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř srp 21, 2019 17:41

V bambusu? Formaldehyd. Jsem nekde cetl, ze bezne a to vcetne kuchynskych prkynek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » stř srp 21, 2019 17:54

I normalnim (nelepenem) bambusu? Myslel jsem, ze to bylo spis u nekterych bambusovych drevoplastu, kde se jako pojivo pouzivalo nejake svinstvo (treba nektere kelimky na kavu). Kdyby to bylo ciste ze dreva, tak maximalne nejaky hnusny lak, ne?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř srp 21, 2019 18:00

Nevim, nijak zvlast jsem to nezkoumal. Jen jsem pred par dny na tu informaci nekde narazil a neprijemne mne prekvapila. Zkus pohledat, ja mam jen prkynko a to uz je tak stare, ze z nej vsechno vyprchalo. Vcetne laku.

Jinak musim rict, z nemam zasadni problem s vecma z Ciny, ale zrovna do tech, co prichazeji do styku s potravinama, bych nesel. Nejde o rozumne firmy vyrabejici veci v Cine a prodavajici v civilizovanem svete, tam predpokladam standardni kontrolu, ale o ruzne levne veci z Alienexpresu a podobnych. Hrnce, nadobi, termosky (tam se nasly tezke kovy i u tech normalne dovezenych) apod. To si myslim, ze za par usetrenych stovek ani tisic nestoji. Nakonec, viz tvuj blativy titan, mozna to byla slitina s olovem, v lepsim pripade s cinem :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř srp 21, 2019 18:07

Hodil jsem to do Googlu a vypadalo treba tohle: https://www.vitalia.cz/clanky/pruzkum-z ... a-melamin/ Vitalia sice neni zrovna verohodny zdroj, ale tady se odkazuje na jiny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » stř srp 21, 2019 18:22

Ja si taky myslim, ze se to tyka hlavne veci z lepeneho bambusu (vsechny prkenka a misy), ktere se vyrabi ze slepenych bambusovych pasu. Pokud mas lzyci z "jednoho kusu", tak nevim, proc by tam davali formaldehyd(ove lepidlo), kdyz prakticky staci nejaky olej. Cimz, samozrejme, nevylucuji, ze nejaky vyrobce se snazi vylepsit vyrobek nejakym srackoidnim lakem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 21, 2019 19:30

souhlasim s timto s mikem, nemam zasadni problem ale u tech jidlo veci je snad co se vyrabi a dovazi u "znamejsich" znacek pod vetsi kontrolou i vstupniho materialu.

jasne, jak casto tim jim... ale trochu me to odrazuje... ale stve me.i to lamani tech plastovek, kdyby to vydrzelo par let, ale 2 zlice za rok je uz moc... takze vlastne 4 za posledni rok a pul...

mrknu do yoho hanibalu na tu gsi by byla super do lya
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod sobb » stř srp 21, 2019 19:45

Mawenzi píše:mrknu do yoho hanibalu na tu gsi by byla super do lya
sice není obecně moc drahá, ale v Alpsportu ji myslím mají o chlup levnější a ještě o větší chlup, pokud máš Alpenverain

Co se týče výdrže, tak uvidíš sama, jak jsem psala někde výše, u nás vydržely dva kusy prozatím zhruba pět měsíců provozu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř srp 21, 2019 20:25

apuka píše:Pokud mas lzyci z "jednoho kusu", tak nevim, proc by tam davali formaldehyd(ove lepidlo), kdyz prakticky staci nejaky olej.

Co vis, co Cinana napadne. Treba proto, ze je levnejsi, nez olej a nejaky konzervant potrebuje. Nebo pouzije epoxidovy lak resp. naredeny epoxid, ktery pouziva na lepeni prkynek a ma ho po ruce. Nejakou zdravotni nezavadnost neresi.

Jde mi o predbeznou opatrnost. Cinanum se v tomhle proste neda verit. Stejne to mam s Polaky, taky jejich jidlo nekupuju (a to tak 25 let, davno predtim, nez se o tom zacalo psat).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » stř srp 21, 2019 20:27

Mike, nejake testy toho cinskeho nadobi? Ted nemyslim nejaky zuzlaci hracky pro deti a termosky ve tvaru hracek za par supu a podobny veci, ale primo treba ty titanove hrnky, co delaji i pro UK, ceske a jine znacky typu Alpkit, Pinguin a spol..Treba Lixada, Keith a podobne. Samozrejme bych se nedivil, u nejlevnejsich z Dx a Ali to muze byt cokoliv (kdybyste nekdo mel hafo cinskych lzic a chtel zmerit treba radioaktivitu, mozna by se dalo neco zaridit ;), na tezke kovy a celkove slozeni slitin to bude horsi, ale treba se tu nekdo s volnym casem a nejakym volnym spektrometrem najde :D )

Samozrejme, kdyby u nas treba Alb forming delal titanove nadobi v rozumnejsi
velikosti, nez naprosto nesmyslny dvoulitrovy esus (uff, to je napadlo proboha jak? Chapu, ze lisovaci formy jsou hodne drahy, ale kolik asi prodaji UL dvoulitroveho nadobi z titanu...), Cinu vubec neresim...

Takhle je to trochu blby vyber, titan od Amiku za 100-150$ (MSR,...)
nebo Lixada/.../Pinguin/Alpkit za cca ctvrtinu az tretinu. Plus ty blatove lzice :D

(sorry za preklepy, pisu z telefonu)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř srp 21, 2019 20:39

Zadne, jak pisu, predbezna opatrnost. Myslim prave ty levne, vsak jsem to i psal. Na ty nikdo zadne testy ani zdravotni atesty delat nebude a navic se to muze lisit serie od serie podle toho, co za odpad zrovna sezenou na material.

Jak jsi psal s tim blato-titanem. Z titanu se blbe delaji slitiny, takze to o nem mozna ani neslyselo. Co vis, z ceho to bylo. Bohaty bily blby muz chce titan, a tak tam napiseme titan, stejne to nepozna ;-)

Pred casem jsem koupil na Ali AAA baterky s USB nabijenim. Na Cinu "znackove". Funguji, provedeni taky OK, ale... Vsude pisou, ze maji 400 mAh, coz je malo, ale jeste pouzitelne. Jenze realne nemaji ani polovinu a nejsem sam, kdo na to narazil. Proste lzou, aby prodali, 150 mAh by asi moc lidi nekoupilo. Navic je vetsina blbcu spokojena a pise pochvalne "recenze", protoze to neumi ani zmerit ani odhadnout. Tak proc nepodvadet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod aksam » stř srp 21, 2019 20:57

Alb forming dělá i 1 L nebo 1,5 L titanové ešusy, prodají je i samostatně ne jen v sadě, ale problém je, že k nim nedělají pokličky.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » stř srp 21, 2019 21:01

Jen, slitiny titanu jsou celkem standartizovane, nejpouzivanejsi maji pro nas celkem lepsi vlastnosti nez cisty titan (“slitina” myslim do nekolika malo procent hliniku molybdenu a pod.), aspon co vim. Ale samozrejme chapu. Krome radioakkvniho zeleza (a to se uz na hranicich po par skandalech s dovozem z Beloruska snad docela hlida) bych se toho zas tolik nebal, zda to je titan nebo hlinik nebo nejaka ocel (spolu s hlinikem nejvetsi moznosti kontaminace) by se mohlo dat poznat i z vahy a dalsich indicii. Ze to bylo blato bylo spis trochu i tvarem a profilem (zadnym, tj plochym, u tech lzic), zadny tak lehly a tenky kov nevydrzi v ohybu bez nejakeho zesileni profilaci. Samozrejme nevylucuju, ze to byl jen hlinik (melo by byt trochu poznat v barve v lomu atd?)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » stř srp 21, 2019 21:08

Aksam, tohle? https://www.alb.cz/665.htm

Videl jsem jen v sade, ale vetsina UL solo pouziti chce mensi, 0.5l je jen poklicka/panev, na ohrev vody nic moc, a je to v klasicke
siroke esusove forme. Pak akorat dva pekne hrnicky (ale bez poklicky) a zase nesmyslne siroke talire...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř srp 21, 2019 21:13

Hlinik by se mel dat poznat na hustote, ne? Objem lzice se sice meri blbe, ale zkusil bych treba ponoreni do odmerneho valce, jestli nekde mas. Nebo supleru, zmerit silu plechu a spocitat. Priblizne, rozdil je tak velky, ze by to melo stacit.

Vidis, radioaktivitu bych asi neresil, to je problem hlavne u oceli, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » stř srp 21, 2019 21:29

Jako titan to myslim byl, preci jen se tvari trosku jinak jak hlinik (treba pri tom ohybani a lamani kombinackama pri zkracovani sporku), spis jaky “grade”... u tenoucke UL lzice bez profilace se bude asi lamat a ohybat skoro vsecko, meli ji udelat lip. Ano, radioaktivita spis u oceli a zeleza, titanu (mozna krome turbinovych listu helikopter) zas tolik v Cernobylu asi nebylo :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř srp 21, 2019 21:49

Dural se pri tomhle taky tvari vyrazne jinak, nez hlinik ;-)

Myslel jsem, ze nejde ani tak o Cernobyl, jako o rusky bordel, kdy obcas nekdo vyhodi treba rentgenovy zaric a ten se dostane s hromadou srotu do vysoke pece.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » stř srp 21, 2019 22:09

Nejenom :) Po posledni havarce a explozi v Nenocce, kdy se synchronizovane s predpokladanym pohybem radioaktivniho mraku postupne zahadne odmlcovaly (dle Rusu “sorry, vypadl tam internet...”) blizke radiacni senzory mezinarodni organizace proti sireni jadernych zbrani, se uz nedivim nicemu :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » stř srp 21, 2019 22:23

Ale ztracenych radioisotopovych termoelektrickych generatoru bylo bohuzel za studene valky tolik, ze to je na hodne smutne cteni, i kdyz uplne offtopic. Viz treba sovetske vojenske automaticke meteostanoce za polarnim kruhem s RTG, nebo podobny projekt sledovaciho zarizeni s RTG na sedmitisicovce Nanda Devi,
ktery skoncil nekde v trhline v ledovci, ktery napaji pitnou vodou pulku Indie...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod booze » stř srp 28, 2019 9:44

Kdo pouzivate SMD Deschutes a nestaviteho ho na trekovou hulku, jak mate poresene zakonceni stanove hulky? Sel jsem cestou scinkka (vicko prilepene silikonem na tycku) a nevyhovuje mi to. Diky
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » stř srp 28, 2019 10:08

Já, když sem si diělal DIY tyčky na tarp, tak sem jednoduše použil Al trubičku tuším 8 x 0,5 a do horního konce jsem nanýtoval trhací nýt s velkou hlavou...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod booze » stř srp 28, 2019 11:24

Kolikatku?
Mam tam spunt od sumiveho vina a sponuje to svy nad zipem, tak, ze se zacinaji rozchazet.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » stř srp 28, 2019 15:43

Pořešil jsem to tak, že jsem koupil přímo od SMD karbonovou tyčku ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Stani » stř srp 28, 2019 19:59

booze - vidím, že si tu, tak len pripomeniem, čo si písal vo vlákne Pyramídové stany - tarpy ohľadom kvality nylon ripstop látok:
booze píše:Zitra udelam sverakovy test s latkou. Zajima me to samotneho.

To "zajtra" už je asi 10 dní...dočkáme sa, či si na to zabudol? :) Lebo aspoň minimálne aj mňa to zaujíma. Dík.


K téme:
Dudy - trhací nýt? A vnútornú gumičku v tyčkách naň len nejak uviažeš, či je tam miesto na prevŕtanie dierky? Ale si robil skladácie tyčky bez gumičky?
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod booze » pát srp 30, 2019 21:26

Stani promin, nezapomnel jsem. Mam to pripravene a chci to i vyfotit, ale mam hodne prace okolo. Ted spekuluju hodne veci najednou a casu je malo.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » sob srp 31, 2019 8:47

Gumičku sem tam tím nýtem normálně přinýtoval...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » sob zář 21, 2019 6:47

Tak jsem pořídil na zkoušku polycro, oproti Tyveku úspora necelejch 200g. Su zvědavej, co to vydrží. Za 3 roky jsem na Tyveku nepích, tak snad nepíchnu ani na polycru [-o<
Že se s tim blbě manipuluje, to jo, ale za tu váhu mi to stojí.. Přinejhorším zalepim karimatku a vrátím se k Tyveku no..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mila6032 » sob zář 21, 2019 10:46

Hodně štěstí. Já ho měl zhruba 15 minut. Pak přes něj přešel pes, udělal do něj asi osm děr a tím jsem tenhle pokus ukončil. Manipulace s ním je příšerná a odolnost je slovo, které je v souvislosti s tím zázrakem snad i nevhodné používat.
mila6032
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 28, 2017 11:42

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » sob zář 21, 2019 14:55

Jsou lidi, kteří tvrdí opak. Tak si vyber potom :-k
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Treking