Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod GreyMouse » stř říj 11, 2017 15:28

Takže chlad tě vzbudí, když si nedopatřením spacák trochu pootočíš a stačí srovnat zase 40%ní stranu pod sebe a 60%ní stranu nahoru a je to OK. U dobře srovnanýho spacáku nemáš pocit, že by na bocích táhl studený vzduch?

Ve větru v teplotě kolem nuly jsem teď spala; uvnitř spacáku dobrý, ale trochu problém byl obličej. Aby mi nemrznul nos, snažila jsem se stáhnout co nejvíc šňůrku u kapuce spacáku a zalézt dovnitř. Nos byl zachráněn, ale jak jsem funěla dovnitř, tak byl ráno spacák u hlavy mokrej. Tohle by chtělo vymyslet líp :?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 11, 2017 15:44

presne jak pises - a ne, nemam na bocich pocit, ze by tahlo. Navic ja spavam hodne na boku, vic nez na zadech/brise, takze by se mi jako teoreticky libilo mit tu 60% horni stranu jakoze za roh, ale i tak je to celkem v klidu.

Na to by byla asi nejlepsi kukla i pres nos... jakoze s mrznutim ksichtu mivam v teplotach kolem nuly a tesne pod taky potiz, ale vic jak v -5 nespim nikdy, a tech par noci v roce preziju :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod booze » stř říj 11, 2017 16:25

bl0nd4k píše:
booze píše:Jeee ten mam a je uplne na houby.

Jak to?

Me ten solar funguje jen na primem slunci, tak ho mam pridelany na chate k plasicce. Ted cekam jiny.
Asi objednam nejaky USB merak, at mam prehled, co dava. Nemas nejake cisla z mereni?

@greymouse co to bylo za spacak?
Mame nejake Cumulusy a je u nich moc dobre vyresena kapuce. Nevlhne tak moc a dobre obepne hlavu. Kdyz mi je zima na nos, tak stahnu gumu okolo krku, povolim kapucu a zalezu si dovnitr. V zime jedine reseni je kukla, nebo zvlast perova kapuce.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod booze » stř říj 11, 2017 17:33

mitau píše:Hodně ale souhlasím se scinkem, že váha věcí na sobě nezhoršuje komfort tolik jako váha v batohu (alespoň pocitově).

Si myslim, ze ano. Znam pana co si koupil komplet hadry od Fjallraven a pak nadaval, ze to je neforemne a tezke. Ted kdyz ma vsechno umele chodi rychleji a nenadava. Nedokazu si predstavit, ze bych neco vetsiho mel v kapsach.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod bl0nd4k » stř říj 11, 2017 18:17

booze píše:Me ten solar funguje jen na primem slunci, tak ho mam pridelany na chate k plasicce. Ted cekam jiny.
Asi objednam nejaky USB merak, at mam prehled, co dava. Nemas nejake cisla z mereni?.

Žádné měření nemám...
Vím jen že mi zatím vždy stačil. I teď koncem září v Jeseníkách. Nemám velkou spotřebu. Přidělaný zezadu na batohu, když svítí slunce do zad či shora tak v pohodě něco nabíjí i při polojasno teď v záři od 9 ráno tak do 4 odpoledne.
Jaký kupuješ teď? Pak informuj zda jsi si polepšil
''Omnia mea mecum porto'' Bias of Priene
bl0nd4k
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned črc 27, 2014 17:03

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod booze » stř říj 11, 2017 18:45

Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod GreyMouse » čtv říj 12, 2017 9:38

booze píše:@greymouse co to bylo za spacak?
Mame nejake Cumulusy a je u nich moc dobre vyresena kapuce. Nevlhne tak moc a dobre obepne hlavu. Kdyz mi je zima na nos, tak stahnu gumu okolo krku, povolim kapucu a zalezu si dovnitr. V zime jedine reseni je kukla, nebo zvlast perova kapuce.

Carinthia Nepal, to asi neznáš :D. Není sice UL, ale jinak mi na spaní do 0 vyhovuje a v nejbližší době nemám v plánu ho měnit. Mně při bezvětří při nule zima na obličej není (a na zbytek hlavy ve spacáku už vůbec ne). Kuklu bych si navlíkla, kdybych ji měla sebou (příšte ji přibalím, pokud nezapomenu), ale myslím, že by stejně profoukla. Asi jsem měla strčit hlavu do kleče, tam to mohlo být o chlup lepší :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod booze » čtv říj 12, 2017 10:01

Chromý kůň píše:dudy
...kindlem si v nouzi prdel neutřeš...
Tak to je jasný, ale já nenosím ani toaleťák. Ani ne tak proto, že by to bylo drsně ultralight, ale protože Nanao Sakaki...

A to jak? Nejaky popis by nebyl?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod booze » čtv říj 12, 2017 10:03

GreyMouse píše:Carinthia Nepal,

Ten ma docela dobrou kapuci.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod GreyMouse » čtv říj 12, 2017 11:31

booze píše:Ten ma docela dobrou kapuci.

Vždyť jo, nestěžuju si na ni, stáhnout jde dobře a běžně v ní je krásně teplo. Problém s navlhnutím se projevil víc druhou noc, kdy jsem se při vzpomínce na tu předchozí, kdy vítr během noci zesílil, řádně zakuklila preventivně a bylo to zbytečně moc. Vítr byl slabší a nestačil vlhkost nadýchanou do spacáku vysušit. Jak mě v noci nic nebudilo, tak mi ta chyba došla až ráno. Holt poučení pro příště :)

booze píše:A to jak? Nejaky popis by nebyl?

Že tys nečetl tu báseň [-X
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod booze » čtv říj 12, 2017 11:43

GreyMouse píše:Že tys nečetl tu báseň

Nedocetl, kdyz ja se radeji divam na TV a ctu Blesk. :wink:
Zajima me to jak to hces udelat, kdyz mas malo vody po ceste.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod GreyMouse » čtv říj 12, 2017 12:03

Báseň o hovnu by si mohl přečíst i čtenář Blesku :twisted:

Jo taky jsem si říkala, že bublající potůček není zrovna univerzální řešení :?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Chromý kůň » úte říj 17, 2017 18:19

Viktorka Hlaváčková a její výbavička na cestu kolem světa. Celkem myslím dobrá ultralihgt inspirace. Vývoj váhy a výběru materiálu po jednotlivých etapách je zajímavej.
http://cestatam.wixsite.com/cesta-tam/vybaveni
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » úte říj 17, 2017 19:55

Já nevím, je to samozřejmě letní set, ale já zažil jak v tom Rumunsku, ale i v blbejch Jizerkách (o Alpách nemluvě), v létě sníh a kosu jako prase.
A že bych to chtěl dávat v triku s dlouhym a merino mikince 250g...
Bych asi zdech...
Vozim péřovej svetr, co váží stejně jak ta merino mikina, ale je výrazně teplejší...
Na Piatře sem zažil v červenci takovej krut, že sem litoval, že nemám rukavice a kulicha a improvizoval se smradlavejma fuselkema na rukou a trikem místo čepice.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod wawrik » úte říj 17, 2017 20:14

dudy píše:Vozim péřovej svetr, co váží stejně jak ta merino mikina, ale je výrazně teplejší...
Aký? Koľko váži?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » úte říj 17, 2017 20:25

Warmpeace Drake 325g v XL versus uváděná mikina IB Quantum 400g.
Quantum mám taky (v XL), akorát bez kapuce (nemám zváženo) a peří je výrazně teplejší...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Chromý kůň » stř říj 18, 2017 6:11

Však ona tam píše, že do Azerbajdžánu jí šamstr doveze péřovku - cumulus 250gr. Ono, když má holka velikost S, tak se to na váze sakra projeví. Potřebuje menší všechno, včetně vaření bo toho míň sežere. Normálně ji to závidím.
Já do loňskýho Nepálu taky péřovku považoval za zbytečnej luxus a to mám nějaký zářezy v zimních Tatrách, Alpách a Dolomitech. Ale asi měknu - Warmpeace Nordvik 330gr. bez obalu, kapucu považuju za zásadní.
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 18, 2017 7:21

uvedom si ze ta holka s velikosti S vazi 50kg a nekdo xxl vazi treba 100kg takze pomerove ale batoh, katlroska, vareni je stejny takze je otazka zda ten vahovej rozdil je takovej...

jako a 3kusech obleceni a kratsim spacaku kdyby to udelalo pul - 3/4 kg, tak ty porad tahnes % vyrazne min vahy...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod fps » stř říj 18, 2017 9:39

- taky "Bych asi zdech" třeba i ve spacáku který má jen 300 g peří
- UL péřových svetrů je na trhu docela dost, třeba ještě Crux Pico Top
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » stř říj 18, 2017 10:28

Taky si zacinam zvykat nosit ul perovku (crux nano) misto flisky :) ale mam v zaloze jeste triko s dlouhym na spani, perovku mam hlavne na vecer a rano.

Jinak pekny gearlist, myslim, dnes uz klasika pro backpacking light, jen u tech pres dve kila ve fototechnice jsem cekal tak nejak lepsi vysledky :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Chromý kůň » stř říj 18, 2017 14:36

Mawenzi píše:uvedom si ze ta holka s velikosti S vazi 50kg a nekdo xxl vazi treba 100kg takze pomerove ale batoh, katlroska, vareni je stejny takze je otazka zda ten vahovej rozdil je takovej...

jako a 3kusech obleceni a kratsim spacaku kdyby to udelalo pul - 3/4 kg, tak ty porad tahnes % vyrazne min vahy...


Dovolím si nesouhlasit. Batoh Gorilla od gossameru se dělá ve třech velikostech a mezi skem - má ona a lkem - mám já, už celkem rozdíl je. Na károšce to taky něco udělá, plachtu musíš mít jako habán taky delší do spod i nad sebe. Ešus prckovi stačí malej. A to jsme jenom u základní váhy. Ta spirála samozřejmě pokračuje ke žrádlu a palivu. Míň toho sníš, kratší dobu se to vaří protože menší objem - stačí ti mín paliva. Ergo buď toho na hrbu netaháš tolik a nebo v kopcích vydržíš dýl.
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod GreyMouse » stř říj 18, 2017 16:14

Ti nevím... pokud jsem dobře hledala, tak Gorilla s bederákem ve velikosti L váží asi o 13% víc než ve velikosti S (1003 g oproti 885 g). U něčeho rozdíl nebude žádný (žďárák, pončo, kolíky apod.), u oblečení samozřejmě jo, ale nechce se mi to hledat, tak budu předpokládat, že celkově má chlap se stejným vybavením kvůli větší velikosti některých věcí batoh o 15 - 20% těžší než ženská. A 75kilový chlap váží o 50% víc než 50kilová ženská, takže i když pominu to, že chlapi mají průměrně větší podíl svalů, tak bych řekla, že je proti ženský pořád ve výhodě. Pokud teda nemá tasemnici a nesežere toho 3x víc, to už by se pak proneslo :D

BTW, jak jsi to myslel s tím menším ešusem pro malou ženskou? Tohle by mě vůbec nenapadlo rozlišovat. Jaký velký používáš ty a kolik si myslíš, že stačí ženský? :-k
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 18, 2017 17:18

Greymouse - taky mě zarazil ešus, jako že by byl v menší velikosti :D... a třeba spacák konkrétně cumulus třeba ani nešije dvě velikosti ale jednu uni na 190cm chlapa, takže i kdyby měla třeba jen 0,4l ešus vůči 0,6 tak tím spacákem zas zbytečně tahá gramy navíc, takže ono je to to jedno..
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Chromý kůň » stř říj 18, 2017 17:35

GreyMouse píše:BTW, jak jsi to myslel s tím menším ešusem pro malou ženskou? Tohle by mě vůbec nenapadlo rozlišovat. Jaký velký používáš ty a kolik si myslíš, že stačí ženský? :-k


Tak třeba případová studie: já a moje manželka Oblak Krásy, zřítelnice mého oka atd atd...
Já vážím při stoosmdesáti 73kilo, žena při stošedesátipěti 55kilo. V létě jsme šli kus Cesty hrdinů SNP, v zimě čundr kolem Annapurny. Obojí tak 14dnů pěší turistiky. V obou případech můj příjem byl tak kolem 20000kJ/den + cca 4000kJ/den zásobní špek. Žena stejné jídlo, ale tak polovička příjmu, z tukových zásob 00nic.
Z toho mě vyplývá, že já sám potřebuju ešus o velikosti cca 1L, ženě by stačil půllitrový kelímek.

Zeptej se nějakýho chlapa, libovolné velikosti, jestli by mu stačilo jídlo uvařené v ešusu GSI Halulite Minimalist o objemu 0,6L. Myslím, že tě vysměje. Vida, pro Viktorku Hlaváčkovou je to jasná volba.

Mawenzi píše:Greymouse - taky mě zarazil ešus, jako že by byl v menší velikosti :D... a třeba spacák konkrétně cumulus třeba ani nešije dvě velikosti ale jednu uni na 190cm chlapa, takže i kdyby měla třeba jen 0,4l ešus vůči 0,6 tak tím spacákem zas zbytečně tahá gramy navíc, takže ono je to to jedno..


Stačí jenom pozorně číst: "Spací pytel Cumulus LiteLine 300 (na míru, upravený dle mých osobních požadavků) – 640 g".
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 18, 2017 18:17

tak to je moje chyba, to sem si nevsimla. Jen proste porad zustava, ze si myslim, ze % pomer hmotnosti batohu versus tela ktery ho nese to urcite nebude mit zenska lehci nez chlap i kdyz se veme v uvahu ze toho chlap vic sni.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod sobb » stř říj 18, 2017 21:51

Chromý kůň píše:Zeptej se nějakýho chlapa, libovolné velikosti, jestli by mu stačilo jídlo uvařené v ešusu GSI Halulite Minimalist o objemu 0,6L. Myslím, že tě vysměje.
musí stačit :twisted: ... a to ještě mnohem míň - naše jediná nádoba na vejletech je hrnek o objemu 0,75 litrů a to se musí bratrsky dělit ještě se mnou (a dvě večeře fakt nevaříme)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod GreyMouse » stř říj 18, 2017 23:29

Chromý kůň píše:...V obou případech můj příjem byl tak kolem 20000kJ/den + cca 4000kJ/den zásobní špek. Žena stejné jídlo, ale tak polovička příjmu, z tukových zásob 00nic.
Z toho mě vyplývá, že já sám potřebuju ešus o velikosti cca 1L, ženě by stačil půllitrový kelímek.

Hm... tak to jsi možná opravdu kůň :-k. A ten potřebuje pořádný vědro :D. To pak tu tvoji závist docela chápu. Ale myslím, že chlapi, co používají dehydrovanou expediční stravu, by s hrncem 0,6 l vystačili, protože na jednu porci není potřeba víc než půl litru vody.

Asi by ses měl modlit, aby si to tady Oblak Krásy nepřečetla a neposlala tě k sobb na převýchovu :twisted:. (Ale nejseš v tom sám, vybavuje se mi jeden "cyklocestopis" manželského páru. Ve shrnutí byla poznámka, že během dovolené dohromady zhubli 10 kilo. Konkrétně on 11 shodil, ona kilo přibrala :D)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » čtv říj 19, 2017 11:19

dudy nechces se rozepsat co ti na exosu nesedi? zes to nezjiatil pri koupi
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » čtv říj 19, 2017 12:22

Předem nutno podotknout, že starej Exos byl v pohodě, neosvědčila se současná generace.
Příčinou problému jsou příliš krátce polstrovaný popruhy, takže na úrovni prsou už je jen síťovina.
Mám poměrně široká ramena a hrudník a navíc chodím lehce nahrbenej a tak tahle nepolstrovaná část popruhů, při vyšší zátěži a delším pochodu dost nepříjemně řeže.
Ten bágl je konstruovanej na vzpřímenou postavu, aby tlak popruhů šel kolmo k zemi, tedy v místě polstrování, stačí se ale mírně předklonit, např. při chůzi do krpálu a pak, obzvlášť v kombinaci s hůlkama, nastává u mě problém. Nedej Bože při záklonu např. při lezení. To celá váha batohu jde jenom do tý síťovaný části.
Ten bágl, když se dobře sešteluje, všecko se pozapíná jak má (je např nutné zapínat hrudní pásek, kterej já moc v oblibě nemám), tak, za optimálních podmínek, sedí jako ulitej. Ale nesmíš se kroutit, chodit blbě, opírat se o kolena, zaklánět se...
A tahle kombinace nutnosti přesného nastavení s ideálním chováním mě vedla k závěru, že já, jakožto lempl, co navíc chodí jak postiženej, potřebuju nenáročnej universál.
Prostě se vracím od nabušeného sportovního sedanu k rodinému kombíku v ropě...

Na první fotce je vidět, kde končí polstrování u ledabyle nasazeného batohu, na druhé pak jak to má ideálně fungovat a na třetím obrázku jsou záda a ramenní popruhy první verze Exosu, s kterou jsem byl nadmíru spokojenej.
Přílohy
exos-2.jpeg.jpg
264368_23106_XXL.jpg
e3rl29xx041.jpg
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » čtv říj 19, 2017 13:58

me prijde ze inovacema to vetsinou jde do kopru...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Treking