Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát srp 7, 2020 11:37

Dromedaro píše:Já bych se asi spíš začal smát, kdyby mi takhle někdo začal vyhrožovat

V tý situaci byses fakt nesmál, navíc nešlo o vyhrožování, nýbrž o konstatování, co se může stát, pokud své jednání nepřehodnotí. Podobně jako s těmi motorkáři, zafungovalo to. Pochopili, že je to myšleno vážně a evidentně pochopili i důvod, proč se to stalo.

Ale to už bysme se zas dostali tematicky někam jinam...

Vraťme se k cestování s poslušným psem, který je na vodítku a plně pod kontrolou. Prostě pohoda, normální výlet, kde nikdo po nikom nestřílí a není nutno nikomu vysvětlovat způsoby zmizení těla beze stopy..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » pát srp 7, 2020 12:19

Mawenzi píše:Treba francie a ty jeji zakony o bull plemeni
Pokud si myslis, ze je problem jen s }byvalymi] utocnymi plemeny, tak jsi na omylu.
Ja jsem mel psa plemene, ktere se obcas rodi bez ocasu (ted nemyslim, ze by jim ponarozeni ocas odsekli - ano, to se delo, nekdy ve vlekem a melo to svuj duvod, ale jiste procento se fakt rodi bez). Muj ocas mel a to poradny :-), ale vim, ze nekteri madarsti chovatele meli velky problem, kdy si u nich koupil stene nekdo, myslim, ze severskych krajin a nechteli stene pustit, ze ma odrezany ocas. Nic nepomahalo, ze i ve standardu je napsane, ze se rodi i bez ocasu, ze pripojili lekarske potvrzeni, ze ocas nebyl odstraneny, bylo to s potvrzenim zapsane do rodokmenu, atd.
Uplne stejne kdyz nekdo ze zahranici si vzal dva-tri psy toho plemena z jejich "zachranne stanice" (neco jako utulek, ale jen pro to plemeno a jeho krizence), bezocaseho jednoduse musel vratit (tj. otocit auto a pricestovat s nim pres pulku Evropy zpet do Madarska), protoze na hranicich jej domu nepustili.
No a nekolik majitelu bezocasich si taky uzili sve na dovolene v zahranici, kde je normalne odchytili policajti, ze tyraji psa, bo mu odstrihly ocas. A to jeden z nich mel psa z utulku, s asi ctvrtinovym ocasem, kde mel primo potvrzeni lekare a utulku, ze pes mel autonehodu, kde prisel o vetsi cast ocasu #-o.
Samozrejme vsechny psy mely EU pas se vsema razitkama.

Podobne to mas i s jinymi plemeny, vezmi takoveho boxera nebo dobrmana - odfikne mu nekdo ocas a zoperuje usi aby "byl fesak" a mas pri dovolene v nekterych krajinach velke problemy.
Etheric píše:Se psem v zahraničí, pokud má pas, je to vklidu.
Promin, ethericu, j abych si daval dobry pozor, kam a za jakych podminek jdu. Neni to fakt az tak jednoduche. Ruzne zakony v ruznych zemich mohou nachystat nejedno prekvapeni - pas nepas. Nezapominej na to, ze v zahranici budes vetsinou prochazet pres soukrome pozemky, pocitam, ze na znacce, verejne ceste nebo s povolenim majitele (protoze zdaleka ne vsude se smi kamkoliv) a nekde to muze zaviset primo na svojvuli majitele, jestli tam psa strpi nebo ne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 7, 2020 13:19

apuka
byl to jen priklad. Opet. me cestovani psu do zahranici nezajima, takze v tomto nemam zadne zkusenosti a znalosti, takze prosimte nepredpokladej navozeny priklad, jakoze si myslim, ze to je jediny problem, ktery v cizine se psi muze nastat. Jen sem chtela poukazat na to, ze obcas cloveka muzou zastavit hodne necekany veci, treba az ve state nebo na jeho hranicich, ktery nam tu v cr prijdou uplne absurdni a neni uplne snadny to pak na tom miste resit, hlavne treba bez znalosti jazyka a predevsim treba s nedostatecnou znalosti jejich zakonu ohledne tohoto.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » pát srp 7, 2020 14:17

Vsak jo - prave proto jsem napsal i sve neprime zkusenosti. Pro etherica. Nevime, co za psa bude mit, ale Tvoje i moje zkusenosti mu mohou pomoci se rozhodovat - teda pokud uz nema vuhlidnute plemeno nebo konkretni "plemenny par".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát srp 7, 2020 15:12

@apuka: tím "vklidu" jsem myslel zemi jako takovou, pohyb na veřejným prostranství. Nastudovat místní zákony považuji za samozřejmost, nejen ohledně pohybu psů,.. Místní přírodní rezervace a národní parky apod - tam považuju taky za samozřejmý informovat se předem, přímo u nich, mít ty emaily v telefonu pro jistotu... Prostě plánovat tak, aby to bylo možný se psem.
Na svojí cestě do Španělska jsem měl psa. Benga mě cestou stavěli a chtěli vidět doklady. Někdy si řekli jen ty psí, nad tím dumali, svítili na to čímsi, vrátili mi to a rozloučili se, moje papíry ani nechtěli, vůbec jsem je nezajímal..
Ale kakal pes, stejně drtivou většinu výletů s ním budu chodit po CZ...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 7, 2020 19:21

tohle https://www.decathlon.cz/batoh-mh500-40 ... 82980.html je prej celkem fajn, pohodlna a levna varianta k drazsim ul batohum
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 12, 2020 16:42

Nemáte někdo tip na nějaké malé lahvičky s rozprašovačem, do které by se dala přelít lékařská dezinfekce (AJATIN), peroxid vodíku atd?
Já si koupil v lékařských potřebách malé plastové s rozprašovačem a ta co tam prodávala,tak mi říkala, že to začne za chvíli protíkat, protože peroxid,ajatin atd, že je to agresivní a začne to likvidovat to těsnění, že se to používá spíš na parfémy do letadla atd. Říkal jsem si dobrý no, asi bych očekával, že lahvičky z lékařských potřeb nebudou na parfémy a budou spíš uzpůsobené na lékařské kapaliny. Tak nějak jsem očekával, že to třeba za půl roku za rok začne být problém, ale mě to protéká už po týdnu. Dobře, že tyhle věci mám v ziplocích, tak to nevyteklo do batohu. Protože tam jiný typ neměli,koupil jsem místo nich skleněné z tlustého skla, ale není to úplně UL řešení a taky to není ideální mít na nanášení těchto věcí jen kapátko. Proto bych chtěl ten rozprašovač. Taky tam neměli s tím rozprašovačem nějaké menší, ale asi 50ml nebo nevím kolik ta plastová má.Uvítal bych klidně i menší objem. Dávám fotku těch, co mám teď:

4.jpg
4.jpg (15.94 KiB) Zobrazeno 9782 krát
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 12, 2020 16:50

nektery z tech pripravku lze koupit v male lahvicce uz rovnou v lekarne.

treba jodisol.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř srp 12, 2020 16:51

Proc si rovnou nekoupis Jodisol s rozprasovacem? Nosim v lekarnicce a vydrzi roky, nez ho vypotrebuju. Teda, jeden mi vytekl pri prvni ture, ale to byl asi vadny kus. Holt to chce novy trochu vyzkouset.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 12, 2020 17:00

Tak to bylo rychlé a efektivní řešení mého dotazu... díky.
Já jsem nevěděl, že se to prodává už s rozprašovačem. Ptal jsem se asi ve třech lékárnách a tam měli jen velká balení v lahvičkách s klasickým uzávěrem. To z odkazu vypadá dobře, malý objem,super.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř srp 12, 2020 17:04

Jeste maji UL verzi :twisted: Tu jsem nezkousel, mozna driv nebyla. Ona mi ta jedna lahvicka vydrzi spoustu let.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 12, 2020 17:31

Super, tak já ji asi vyzkouším. Zase takový nemehlo nejsem,abych s sebou musel tahat kanystr ajatinu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod aksam » stř srp 12, 2020 18:00

V lékárně se dá koupit malá plastová lahvička s Betadinem, nemá rozprašovač, ale funguje jako kapatko. Odolnější varianta než skleněná lahvička.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř srp 12, 2020 18:16

Tu pouzivam doma. Je vetsi a plna asi i tezsi. Na outdoorove pouziti mi prijde lepsi ten Jodisol. Typicky ho potrebujes na nejakou odreninu a vetsi plocha se podstatne snadneji osetri sprejem nez kapanim z lahvicky. Navic je Betadine snad az zbytecne koncentrovany, mel by se redit tak 1:10 (nedelam to). Doma ho obvykle pouzivam nakapany na vatu, to venku nechces.

Odolnost bych tady neresil. Abys rozbil tu malou sklenenou lahvicku, tak by s ni snad musel trisknout silou o beton. Mam ji v lekarnicce a za tak 15 let se mi nikdy nerozbila a to obcas hazim batoh ze skaly ;-)

BTW, ve vsech situacich, kdy jsem desinfenci fakt potreboval, jsem byl rad za sprej a lahvickou by se resily jen velmi obtizne. Jednou jsem treba ve skalach slapnul na diru, spadnul do ni a sedrel si celou nohu. Padla na to pulka spreje, jak bych to resil lahvickou si moc nedovedu predstavit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 12, 2020 18:34

To kapátko mám na té skleněné lahvičce na fotce. S ní bych asi také musel fakt švihnout o beton,abych to roztřískal.
Ale právě z těch příkladů, které popisuje Mike, chci ten rozprašovač. Protože právě na nějaké větší plochy je to kapátko blbé.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 13, 2020 10:46

Mike:
Jde ten vršek na lahvičce normálně odšroubovat a pak zase našroubovat a normálně používat? Že bych koupil víc těch 7g lahviček a do tě si pak naplnil něco jiného? Někteří výrobci to totiž mají tak, že to nejde odšroubovat aby to pak člověk mohl znovu používat,ale musel si kupovat pořád nová balení.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod skutrjohny » čtv srp 13, 2020 13:49

Tak dnes jsem si udelal radost a objednal lihac v setu Coldera Cone System hlavne jako nahradu za Evernew zavetri, ktere jako drivkac funguje dobre, ale jako zavetri (paradoxne) nefunguje skoro vubec. Teda pokud fouka :-D Tak snad budu uz spokojeny:)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv srp 13, 2020 16:16

Dromedaro píše:Jde ten vršek na lahvičce normálně odšroubovat a pak zase našroubovat a normálně používat?

U te 13 g ne, je tam nalisovany. 7 g jsem v ruce nemel, ale tipuju, ze to bude stejne.

Dromedaro píše:Že bych koupil víc těch 7g lahviček a do tě si pak naplnil něco jiného?

Co jineho? Vis jak by to smrdelo jodem? Navic by to bylo zabarvene. Ten jod z toho uplne nevyplachnes. Potrebujes sehnat prazdne lahvicky, ne tohle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 13, 2020 16:22

Aha, tak to díky za info. Jsem myslel, že to vypláchnu, ale měl bych to třeba na ten peroxid, tak tam by to asi nevadilo, ale stejně sem si už během dne říkal, že to nebudu tahat, že ten jod stačí asi. Pak mě napadlo dát do toho ocet, že bych si tím poprášil své pseudosaláty, co si občas někde udělám z rostlin a tam už by to vadilo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv srp 13, 2020 16:25

To by teda vadilo, jod se nema uzivat vnitrne. Na tohle ti ale uplne staci libovolna sroubovaci lahvicka. No a peroxid je fakt zbytecny, kdyz mas Jodisol. Pripadne vetsi odreniny proste oplachnes vodou, setrne osusis a pak nastrikas Jodisolem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » čtv srp 13, 2020 18:22

mike píše:To by teda vadilo, jod se nema uzivat vnitrne
:-k A proc ji potom (i) Ty pouzivas kazdy den???
Tak schvalne zkus pocitat, kolik toho jodu v te flasticce po nekolikanasobnem vyplachnuti zustane a kolik se z toho "zustatku" dostane do davky octu. (Nezapomen zapocitat redeni puvodniho Jodisolu - 3% jodoforu ci jak se to jmenuje a tech 9-12% uvolnitelneho jodu z toho jodoforu.). Jsem presvedceny, ze se dostanes k homeopatickemu redeni...
A potom to srovnej s mnozstvim jodu, ktere kazdy bozi den sezeres v kuchynske soli, pocitej napr. s 0,003% jodicnanu (vicemene jedno, ktereho) v soli.

Mimochodem je dobra otazka, co je lepsi mit jako dezinfekci - Jodisol nebo peroxid. Asi jak kdy a na co. Peroxid ma jednu velkou vyhodu - kdyz se dostane spina do rany, kterou nemuzes dostat ven, tak pri sumive reakci s krvi dokaze toho celkem dost vysumet na povrch. Jod zase bude lip, resp. dele ucinkovat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 13, 2020 18:36

Tu flaštičku na ocet mám už teď, ale je to na prd. Chci jen pár kapek a ty stečou na dno misky.
Vadí jablečný ocet v plastových lékařských flaštičkách? Kvůli nějakému uvolňování těch látek z plastu do octa? Já jej používám do vody na pití ráno a večer. Hlavně večer na žízeň. A pak třeba na ty saláty. Na těch flaštičkách žádný efekt nevidím. Ale tak vlastně se ocet také prodává v plastu, i když já kupuji ve flaškách.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv srp 13, 2020 20:14

apuka píše:Tak schvalne zkus pocitat, kolik toho jodu v te flasticce po nekolikanasobnem vyplachnuti zustane a kolik se z toho "zustatku" dostane do davky octu.

Nechce se mi, stejne bych musel cast hadat a presnost by byla +/- nekolik radu. Staci mi, ze se to nema pouzivat vnitrne a ze vim, jak malo toho staci k obarveni a jak je to citit. To do jidla proste nechci.

apuka píše:A potom to srovnej s mnozstvim jodu, ktere kazdy bozi den sezeres v kuchynske soli, pocitej napr. s 0,003% jodicnanu (vicemene jedno, ktereho) v soli.

DDD jodu je 150 mikro(!)gramu na den. To mas z jidla a soli, mozna i vic. Tohle by bylo navic a vubec bych se nedivil, kdyby to bylo srovnatelne nebo i vic.

apuka píše:Mimochodem je dobra otazka, co je lepsi mit jako dezinfekci - Jodisol nebo peroxid.

Na to jsem si odpovedel uz pred mnoha lety. Peroxid jsem pouzival naposled nekdy za sociku (protoze nic jineho nebylo). Az budes priste na urazovce, tak se koukni, co pouzivaji oni a muzes se i zeptat proc ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » čtv srp 13, 2020 22:16

Sice davneji, ale vzdy, kdyz jsem tam prisel s rozrezanou nohou/rukou, tak mi do hlubsi rany vzdy dali (doslova nalili) peroxid. Moc neverim, ze by ted tam dali podobne mnozstvi jodoveho roztoku. Ale ja jsemmsi rozrezaval sve tello ze zasady bud o rezave zelezo nebo nekde na skvare nebo jemnem sterku, takze jsem potreboval ranu vycistit, samotna dezinfekce nestacila.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv srp 13, 2020 23:07

Nebylo to jeste za sociku? Nevzpominam si, ze by mi nekdy cistili ranu peroxidem. Schvalne jsem to hodil do Googlu a nasel:
- pro výplach většiny ran používejte "slanou vodu" (**fyziologický roztok), protože nepoškozuje tkáň, a přiměřeně čistí většinu ran, čištění obvykle zahrnuje proplachování nebo "vystříkání" rány roztokem

Coz mi prijde tak nejak logicke, ale dobre, moc o tom nevim a treba se najde nekdo, kdo to uvede na pravou miru. Pro outdoorove pouziti ale myslim staci ten Jodisol a kdyz budou v rane necistoty, tak ji proplachnes pitnou vodou, stejne bys peroxidu nemel dost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » pát srp 14, 2020 5:12

Dromedaro píše:dát do toho ocet

Na takový věci jsou fajn plastový lahvičky od alkoholu, ty půldecový, ale dělají se i decový, i nula dvojky. V dárkových předmětech a alko speciálkách si můžeš vybrat co ti vyhovuje, koupíš, panáka vypiješ a lahvičku můžeš používat dál. Nic z toho nevyteče a dá se to dobře použít i jako solnička, sůl nenavlhne, solí se z toho pěkně a opět si můžeš vybrat velikost
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Olchor » pát srp 14, 2020 7:22

Peroxid se na dezinfekci ran už delší dobu nedoporučuje, je příliš agresivní, povrch rány poškodí a ta se hůř hojí. Co se týká jodu - pokud nemáš potíže se štítnou žlázou, tak požití menšího množství jodu by nemělo vadit. Běžně používám JOX ( 85mg jodu/1g ) ve spreji na bolení v krku, to dostaneš do těla solidní dávku. Ale je pravda, že pach jodu je intenzivní a z plastu se špatně odstraňuje.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 14, 2020 8:14

olchor
jak to kyslis s tou stitkou?

jox na boelni krku su zykla pouzivat od mala a nikdy mi doktor nic nerekl ze si to mam hlidat ...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » pát srp 14, 2020 8:54

Na bolení v krku s úspěchem používám vodu, kterou hodně osolím růžovou solí (nevím jak se ji říká,ale může se použít jakákoliv) a pak ji 2x - 3x denně chvíli kloktám a vyplivnu. To samé jde udělat s vincentkou.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Olchor » pát srp 14, 2020 9:19

2Mawe: Přečti si příbalový leták, jako kontraindikace je tam zvýšená funkce štítné žlázy.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

PředchozíDalší

Zpět na Treking