Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » čtv lis 1, 2012 16:17

tak urciteeee.

pul litru vody by cajova svicka uvarila, jen by bylo treba snizit tlak :) takze treba ve vakuu by to slo skoro samo...taky odvod tepla nadobou by se tim podstatne snizil. no jediny prolem vidim v privodu kysliku, bez toho by to samozrejme neslo.

hele, co Ti brani v pokusu?

ale predem rikam, aj olejovy kahan, aj cajova svicka dokazi udrzet horkou vodu nebo caj ve vyhrate nadobe vlaznou, ale nic vic.

pak si vedle zapal varic a zkus najit par rozdilu..
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Rembrandt » čtv lis 1, 2012 16:34

K tomu zvedání výkonu u čajové svíčky.
Před lety ještě jako děcko jsem zvedal výkon čajových svíček, přidáváním dalších knotů - (kdy knot tvořila celá černá spálená sirka (skvěle saje vosk a hezky hoří)), Když jich tam bylo asi pět, tak se rozpustil všechen vosk a zahřálo se tak, že to začalo hořet širokým plamenem a knoty už ani nebyly potřeba a mno a výsledek byl ten, že ačkoliv jsem to měl na kovové podložce, tak jsem si do stolu vypálil vzor.
Takže ohřát tak vodu nemusí být nereálné. Obyčejnou neupravenou doma udržuju horký čaj. A pokud se tomu někdo chce věnovat, tak nejlepší svíčky jsou ty červené hřbitovní. Díky svojí ochraně nemají tendenci zhasínat ve větru. Ať víte, co na těch hřbitovech nejvíc brát :twisted:
exitus acta probat
Uživatelský avatar
Rembrandt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 168
Registrován: čtv zář 20, 2012 10:14
Bydliště: Ostrava

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » čtv lis 1, 2012 17:20

kategorie tuning je neco jineho... samotna svicka je rada ze je rada..

kdyz uz ale menit knot tak ten ze skelnych vlaken, jak doporucuje Sieger.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod vonkreuz » čtv lis 1, 2012 17:48

Rembrandt píše:A pokud se tomu někdo chce věnovat, tak nejlepší svíčky jsou ty červené hřbitovní. Díky svojí ochraně nemají tendenci zhasínat ve větru. Ať víte, co na těch hřbitovech nejvíc brát :twisted:

Při ceně 19centu za kus je to zbytečnost (dnešní cena v Tesco).
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Vachon » čtv lis 1, 2012 18:31

V některých oblastech snáz narazíš na hřbitov než na drogérii.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Rembrandt » ned lis 4, 2012 19:51

Teď jsem četl článek o týpkovi, co cestuje nalehko, kupříkladu když cestuje s knihou, tak přečtené stránky vytrhává. Anebo doporučuje nebrat si pastu na zuby, že vždy potkáš někoho, kdo má a vyžebráš si - podporuje to prý i budování mezilidských vztahů. :rolleyes:
exitus acta probat
Uživatelský avatar
Rembrandt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 168
Registrován: čtv zář 20, 2012 10:14
Bydliště: Ostrava

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » ned lis 4, 2012 20:21

No podle mě je důležité najít rozumný kompromis mezi váhou a pohodlím.

Jsou věci, které jsou z prvního pohledu zbytečné a váží hodně na to, aby se zařadili do Light Backpackingu jako například stan.

Stan lze s trochou šikovnosti nahradit pončem a vytvořit si z ponča provizorní přístřešek, ovšem pokud člověk zažije několikahodinovou bouři na vrcholku kopce, kdy prší ze všech stran, je rád, že neleží pod pončem, ale má kvalitní stan...

S tou knihou, nevím, proč si tedy onen "výletník" nevzal celou knihovnu v elektronické podobě, aby nemusel trhat ony stránky...

Já osobně bych si sebou vzal v klasické papírové vazbě pouze knihu, která by stála opravdu za to a tudíž bych z ní listy určitě netrhal.

P.S.: I když teď mě tak napadá... pokud člověku dojde toaletní papír a nebo chce ušetřit na váze, může použít ty přečtené stránky na vykonání potřeby a ušetřit tak pár deka váhy k dobru... nesmí ovšem mít průjem, jelikož pak by mu mohl děj knihy trochu unikat... :-)
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod šíp » ned lis 4, 2012 20:30

hlp3 píše:P.S.: I když teď mě tak napadá... pokud člověku dojde toaletní papír a nebo chce ušetřit na váze, může použít ty přečtené stránky na vykonání potřeby a ušetřit tak pár deka váhy k dobru... nesmí ovšem mít průjem, jelikož pak by mu mohl děj knihy trochu unikat... :-)

Na to se dají použít mapy, jen to poněkud škrábe :wink:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Rembrandt » ned lis 4, 2012 20:34

Té knize jsem se divil nejmíň, ale sám bych taky z ní neměl to srdce trhat stránky. Já s knihou cestuji, čte se dobře třeba ve vlaku. Jednou jsem se i tahal se skriptama na státnice a stejně jsem z nich nic nečet.
Jinak v tom článku byla i spousta jiných rad, ale některé už byly přehnané a spíš se to týkalo cest proložených městy.
Třeba rada: nenoste svetr, když bude zima, koupíte levný v sekáči a když bude horko, tak ho vyhodíte, apd.
exitus acta probat
Uživatelský avatar
Rembrandt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 168
Registrován: čtv zář 20, 2012 10:14
Bydliště: Ostrava

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hlp3 » ned lis 4, 2012 20:49

Pokud ten "týpek" vyrážel na několik měsíců, tak bych ho chápal a udělal to úplně stejně.

To jest, zabalit si věci od půlky dubna do půlky října a teplejší věci bych řešil operativně podle potřeby.

Otázka je, co si vzít, aby to bylo komfortní, lehké a bylo tam všechno, co bude potřeba...

Pokud člověk vyráží na týden a nebo dva, může na něco zapomenout (samozřejmě ne na životně důležitou věc) a nebo nést něco, co zas tak nepotřebuje a je to jedno.

Pokud člověk vyráží na měsíc a více, pak řeší, aby netáhl zbytečnosti a aby měl vše, co je potřeba.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » ned lis 4, 2012 20:51

Rembrandt píše:Teď jsem četl článek o týpkovi, co cestuje nalehko, kupříkladu když cestuje s knihou, tak přečtené stránky vytrhává. Anebo doporučuje nebrat si pastu na zuby, že vždy potkáš někoho, kdo má a vyžebráš si - podporuje to prý i budování mezilidských vztahů. :rolleyes:


tak u tohoto jsem se celkem nasmal.

s tou knihou... asi cte cervenou knihovnu anebo pameti nasich novodobych politiku. a tam je to zajimave vyjadreni nazoru. pokud to ale dela u beletrie, je blb.

no a s tim vyzebranim... v ramci toto filosofie bych se teda zameril na polozky ktery vazi vic, teda stravu a nocleh, a budoval mezilidske vztahy jejich ziskavanim. anebo muze mit jen doklady a resit takhle uplne vse. ale... jen velmi u malo lidi, ktere bych takhle potkal bych to povazoval za prijemne setkani. protoze nazev tohoto specifickeho druhuzivobyti vsichni zname, ze ano.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod hexxx » pon lis 5, 2012 0:07

kdyz cestuji, tak chci byt maximalne nezavisly, chci ukazat prstem do mapy a tam jit, chci svobodu, chci byt daleko od lidi, chci se spolehnout jen na sebe.
mit zabaleno tak light, az budu na ceste postradat spoustu dulezitych veci je nechutne omezujici.
porad se spolehat na to, ze tamhle posomruju kousek zvance, tady se zkusim nazevlit do sprchy je docela extrem :D
Uživatelský avatar
hexxx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: pát lis 2, 2012 16:32

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » pon lis 5, 2012 0:34

no vsak ja tak trochu kritizuju ponekud extremni nazoy toho typka.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod dudy » pon lis 5, 2012 7:13

hlp3 píše:P.S.: I když teď mě tak napadá... pokud člověku dojde toaletní papír a nebo chce ušetřit na váze, může použít ty přečtené stránky na vykonání potřeby a ušetřit tak pár deka váhy k dobru... nesmí ovšem mít průjem, jelikož pak by mu mohl děj knihy trochu unikat... :-)


Tak zkus sehnat staré horolezecké průvodce třeba Olympia, které mají komplení předsádku a tiráž. Takovejch moc nebude. U mě v druhé vlně došlo na nezajímavé kvaky, pak následovaly oblasti které jsem už dobře znal, takže teď se z průvodčíka stal seznam oblastí kde jsem nebyl a stály by za to.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP


Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Semo » pon lis 5, 2012 8:35

Su knihy, ktore na nic ine nie su vhodne. Ale tie by som si asi na trek nebral. Hajzlak berie lepsie.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod šíp » pon lis 5, 2012 8:52

wawrik píše:Hm. Asi som jediný, komu trhanie knihy nepríde zábavné ani ako vtip :((

Mě hodně příspěvků zde ve vláknu přijde ujetých, viz např. somrování zubní pasty. Tomu, kdo to vymyslel, asi nedochází, že někdo jiný tu pastu musí brát a když by se podle doporučení zachoval každý, tak není nikdo, kdo by pastu u sebe měl.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod wawrik » pon lis 5, 2012 8:54

Semo píše:S jedlom na 9-10 dni (cca 450g na den)...
To jedlo ale bolo asi minimum, co tak dlho rozumne vydrzim a dokladal som to palenim vlastneho tuku a svalov 0.5kg denne

Koľko vážiš? Mne príde 450 g na deň energeticky celkom dosť na to, aby som musel spaľovať zásoby. Pri dehydratovaných potravinách si na zimné túry balím 340 g na deň a obyčajne neschudnem. V lete by to mohlo byť aj menej.

Presypávanie sáčkových polievok je dobrý nápad. Nenavĺhajú?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod wawrik » pon lis 5, 2012 8:58

šíp píše:Mě hodně příspěvků zde ve vláknu přijde ujetých, viz např. somrování zubní pasty. Tomu, kdo to vymyslel, asi nedochází, že někdo jiný tu pastu musí brát a když by se podle doporučení zachoval každý, tak není nikdo, kdo by pastu u sebe měl.

Jo, to je cestovanie parazitovaním :-) Mne je bližšie trekovanie na sebestačno...

Blbé je, že keď niekoho takého na treku stretnem, dám mu, čo potrebuje. Ťažko odlíšiť, či ten človek je naozaj v tiesni (jasné, že nehovorím o zubnej paste) alebo len ráta s mojou blbosťou.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » pon lis 5, 2012 18:13

wawrik píše:Hm. Asi som jediný, komu trhanie knihy nepríde zábavné ani ako vtip :((

Nejsi, mne taky ne.

Stejne, jako to pasta. To uz neni light backpacking, ale sockobackpacking :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Semo » pon lis 5, 2012 22:48

wawrik píše:Mne príde 450 g na deň energeticky celkom dosť na to, aby som musel spaľovať zásoby. Pri dehydratovaných potravinách si na zimné túry balím 340 g na deň a obyčajne neschudnem. V lete by to mohlo byť aj menej.
Vtedy som mal cca 100kg+, za zaciatku treku, 92 po navrate. Keby som zral iba tuky, tak by to mozno stacilo teoreticky energeticky, ale inak by som zdravotne nadranc. Navyse vlastnych tukov mam na 2 tyzdne v horach dost a pokial si dobre pamatam, tak bezny tuk aj tak nie je priamo vyuzitelny a najprv sa musi ulozit a potom uvolnit a spalit. Vyinmkou su MCT tuky a oleje, ale tahat pixlu MCT oleja a upijat sa mi nechcelo. Takze nejakych cca 350g sacharidov a bielkovin a tych 100g padlo na veci okolo (1 cokolada, slnecnicove semienka,...) V tych 450g je zapocitane uplne vsetko, co prezenies ustnou dutinou za den. Vratane iontaku v prasku, vratane vitaminov a mineralov.

Skus ist po horach s batohom tyzden na 450g a odvaz sa pred po. Pride mi neuveritelne, ze by skoro nic vlastneho nespalil.

wawrik píše:Presypávanie sáčkových polievok je dobrý nápad. Nenavĺhajú?
Nenavlhli, a keby aj... su tak slane, ze sa nejakeho mnozenia zivota v nich tych par dni, nez ich prezeniem niekolkominutovym varom neobavam.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Trafikant » úte lis 6, 2012 15:11

K tomu jídlu (i když to zase spíš patří i do vedlejšího tématu, nicméně řešíme váhu jídla, že =)) - třebas právě Andy Skurka při své cestě kolem Aljašky a Yukonu zhubl za 176 dní poměrně málo - číslo z hlavy nevím a nějak to nemohu vygooglit, ale opravdu to bylo do pěti kil maximálně.

Ono hodně záleží na metabolismu člověka, co jí (ne jen jak kaloricky to je výživné) atd...
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deu » úte lis 6, 2012 15:25

Tak zrovna Skurka jí hlavně čokoládu a bramborový lupínky a píše že má vyšší spotřebu kalorií na den než běžný člověk,protože toho i víc nachodí(50km za den a víc) :D
Edit - mrknul jsem do knížky a bere si 1,5lb jídla na den,což je asi 680g.
Naposledy upravil deu dne úte lis 6, 2012 18:00, celkově upraveno 1
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deu » úte lis 6, 2012 15:48

Tak mi doma přistála nová čelovka Zebralight H600F.Váha 39g bez baterie a popruhu na hlavu.Baterie jsem vzal Panasonic 18650 protected od Eagletac (3400mAh/47g).Zakoupeno na českém eshopu kvůli záruce.Cena v ČR cca 2.100kč.

Edit:zbytek přesunut do sekce čelovek
Naposledy upravil deu dne stř lis 7, 2012 10:11, celkově upraveno 2
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » úte lis 6, 2012 15:53

180 stupnu jako vrcholovy uhel kuzelu by znamenal poloptostor oddeleny rovinou.

neni nahodou tech stupnu trochu moc?
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deu » úte lis 6, 2012 16:34

Už jsem to upravil Na skoro 180St.,ale mělo by to pokrýt zorny uhel,uvidíme jaká bude praxe.
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod wawrik » úte lis 6, 2012 16:40

Ja mám Zebru 502, tá má v špecifikáciách uhol 120°, a zorné pole to pokryje spoľahlivo. A to mám nadpriemerné periférne videnie.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » úte lis 6, 2012 16:43

180 stupnu je polorovina, to by musela byt ta optika polokoule...

zorny uhel cloveka neni zdaleka takovy, teda pokud nejsi aligator, a to este jen v jedne rovine...

podle nejvetsich optimistu ma clovek vodorovne 150, ale v realu a v unave a ve stresu je to mnohem mene...

detailni videni je v cca 45-60 stupnich pred sebe. periferni je ten zbytek.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deu » úte lis 6, 2012 17:09

Ano,180 st. jsem myslel včetně periferního vidění a je jedno jestli ho máš 180 nebo 150 st.,rozdíl je jestli máš světlo s úzkým ostře ohraničeným kuželem nebo světlo typu flood,kdy ti pokrývá rovnoměrně i periferní vidění.Nebudeme tady slovíčkařit,pak napíšu jak to svítí(můj subjektivní názor) :wink:
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Indy » úte lis 6, 2012 17:11

este jednou... periferni videni cloveka neni 180stupnu, kruci nal. kdyby to byla pravda, mimo jine by jsi nepotreboval zpetna zrcatka v aute, stacilo by natocit hlavu!!!!
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

PředchozíDalší

Zpět na Treking