Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » úte dub 10, 2018 16:13

Pierre111 píše:Když vezmu váhu lana 2,5kg (60m), cepín a mačky 1,5kg, sedák + železo + helma 1,5kg. K tomu jídlo na řekněme týden cca 4kg + 2l vody. To máš celkem 9,5kg. Takže zbývá 10kg na tu klasickou výbavu.

Máš tam chybu - ten součet není 9,5 ale 11,5kg takže pokud mas klasickou výbavu na 10 tak jsi na 21,5kg.
Naposledy upravil mike dne úte dub 10, 2018 16:52, celkově upraveno 1
Důvod: citace ma byt citace a ne kopie
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod deu » úte dub 10, 2018 21:12

Trochu vám téma utíká od "turistiky nalehko" k VHT a lezení. Nechci tady slovíčkařit, ale asi je každému jasné s jakým úmyslem jsem vlákno zakládal. Pokud do batohu začnete cpát lano,mačky,cepín atd. už to nevychází z filozofie dlouhých treků. Samozřejmě se to dá aplikovat i jinde,ale možná by neuškodilo diskuzi přesunout do vhodnějšího vlákna. To jen taková poznámka bokem.
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod budo » úte dub 10, 2018 21:20

Souhlasim.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » úte dub 10, 2018 21:52

deu - tak bych se zeptal abych se držel více toho původního.

Kde je tedy ten limit v UL?
Kolik kg a pro jaké situace na jakou dobu je přípustné?
Kdysi jsem někde zaznamenal těch 7kg na týden v teple.
Dá se vůbec říct, nebo označit za UL třeba 2-4týdny v mínusech a jaká by tam byla přípustná váha?
Existuje nějaký limit na zásoby na den nebo to se už neřeší? Napadá mne dilema mezi dehydratovanou a normální stravou.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Miuan » úte dub 10, 2018 22:30

Limit neni Michale. Jednoduse prihlizis k vaze v dobe nakupu, a beres si sebou jen veci ktere nutne potrebujes. Tedy ne jak jsem si uz nekolikrat vsiml, ze podsouvas ze vyznavaci UL odlehcuji proto, aby si sebou mohli vzit vic kramu, je to presne naopak.
Limit je tedy dany tim co nabizi vyrobci. Nejvetsi rozdily naberes na trech vecech, batoh, stan a spani. Nekdo odlehcuje kila, nekomu jinymu to stoji za to ve stovkach gramu, nebo desitkach, a jsou i taci co odlehcuji gramy, kazdmu co jeho jest, proste to maji jako konicek. Pod tech 7 kg se bere jako vaha na kterou se docela lehce dostanes a nezruinuje te to financne. Zaroven to i neco vydrzi pokud se k tomu nechovas jako dobytek, cili pada i tvuj argument ze to po tobe musi zdedit tvuj syn a po nem jeste tvuj vnuk.
Jakub Cech sel loni na jare Skotsko - Scottish National Trail, zakladni vahu mel 5,8 kg v mistech o kterych neustale basnis ze to bez 25kg na zadech nejde, a nevypadalo to ze by trpel. Ma rozpis na svem blogu kdyby ses chtel podivat, a na konci i zhodnoceni jak s tim byl spokojen.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » úte dub 10, 2018 22:44

deu píše:Pokud do batohu začnete cpát lano,mačky,cepín atd. už to nevychází z filozofie dlouhých treků.
Promin, ale "filozofie dlouhych treku" to znamena pouze dlouhe treky v lete v lehkem terenu? Protoze jakmile do toho zahrnes i treky ve vyssich polohach, v zimnejsich podminkach, tak macky a cepin do vybavy rozhodne patri. K tomu i prilba a samozrejme i teplejsi vybaveni, co je vsechno vaha navic.
A co kdyz musis jit na mesic bez moznosti doplneni zasob? A kdyz pujdes par dni bez moznosti doplneni vody cestou?
Takze mi prijde, ze resit i vyssi nosnost UL batohu nez se vetsinou tady pouziva je docela legitimni pro toto vlakno i kdyz Tvuj umysl pri zakladani vlakna mohl byt mnohem omezenejsi.

Jo, lano a lezecke potreby uz je na jiny level. Uz bych to taky nebral jako turistiku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod shoe » úte dub 10, 2018 22:58

@Michale, nemusí to být jen o vyloženě lehkém terénu a dobrých teplotách... Např. my měli loni na PCT (kde bylo ráno i -10 C) základní váhu lehce pod 5 kilo (ve dvou, dělili jsme si stan, kartáček,...lékárničku:-) ).


Nicméně, hlavně se zbytečně nehoň za gramama, nejdřív si to musíš vyzkoušet..a postupně se na tu váhu případně dostat. Pokud najednou koupíš věci, jako třeba mám již já, tak budeš asi dost trpět...nebudeš totiž věci dobře používat, přemýšlet i o tom, aby ses zbytečně nezpotil (=pak ti bude zima)...atd.

Být tebou, tak hlavně nyní moc neřeším oblečení, ale hlavně si kup dobrý a lehký stan, spacák a batoh. Dobrý základ je Osprey Exos (klidně 48ku, já mám 38ku). Také k váhám počítej, že záleží na velikosti člověka:) Pokud budeš mít Ska, tak je to rozdíl vůči někomu, kdo má XXL:) Já mám vše Mka..a vejdu se pod 5 kg.

Jinak cepín na lehčí turistiku může vážit klidně i 150 gramů, nesmeky mohou být 190g... ale je to o použití a také to nevydrží tak hodně.

edit: Tady jsou věci 5 kg base: https://www.youtube.com/watch?v=-iUZ7uPAWcI&list=PLr67rHZqnroJg3p8jvCEevpbM7W1BlWdG
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Miuan » úte dub 10, 2018 23:27

No Tome, Michalovi radit odlehcit, to je zbytecna prace, ten naopak pritezuje. Mysim ze si vypracoval docela silnou fobii na lehke veci, ma dojem ze to nic nevydrzi, rozpadne se to uz od pohledu, atd.
No a kdyz jsi tady, jaky je tvuj nazor na novy Exos? Respektive ze tu radu Oprey rozdelil na dve, lehci Levity a tezsi Exos, oba batohy prisli o kapsy na bederaku, a Levity vypada podle ohlasu uz tak odlehcena, ze se para hned na nekolika slabych mistech.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte dub 10, 2018 23:50

@Miuan: :smt023 k tomu prvnimu, chtel jsem uz par dni napsat neco podobneho :)

apuka píše:Takze mi prijde, ze resit i vyssi nosnost UL batohu nez se vetsinou tady pouziva je docela legitimni pro toto vlakno i kdyz Tvuj umysl pri zakladani vlakna mohl byt mnohem omezenejsi.

Souhlasim. Vlakno o 100 stranach uz je spis obecna diskuse na tema UL vybaveni, nez puvodni uzsi zamer.

apuka píše:Jo, lano a lezecke potreby uz je na jiny level. Uz bych to taky nebral jako turistiku.

Lezecke potreby uz asi jo, ale lano? Co kdyz mas v ceste prechod lehciho ledovce? Lano je zakladni bezpecnostni vybava a to pisu jako notoricky solista ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » úte dub 10, 2018 23:56

shoe píše:Jinak cepín na lehčí turistiku může vážit klidně i 150 gramů, nesmeky mohou být 190g... ale je to o použití a také to nevydrží tak hodně.

Presne na tohle jsem si vzpomnel a myslim, ze nikdo nemuze tvrdit, ze vase akce nebyla v duchu ULBP ;-) Taky mi ale prislo, ze v nekterych usecich by se vam spis hodily macky, nez nesmeky. Nastesti to dopadlo dobre, ale nemusi vzdycky. Viz muj pripad predloni v Dolomitech, kdy jsem si taky vzal jen nesmeky a cepin vubec a pak se kvuli tomu prizabil. Nevzal ciste kvuli vaze, takze to byl ukazkovy priklad stupid-light nebo jak se tomu rika ;-)

Proste odlehcovat je dobre, ale nesmi se prekrocit mira, kvuli ktere to ohrozi akci, zdravi nebo i zivot. A ta hranice muze byt docela tenka a tezko rozeznatelna.

shoe píše:ve dvou, dělili jsme si stan, kartáček

Kartacek? Ja vim, je to manzelka, ale stejne... jeste napis, ze jste se delili o holici strojek :shock: :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » stř dub 11, 2018 7:23

shoe - dík, zajímavé video.
V tom quiltu -10 to musí být peklo, když si vemu, že ve 400g 800FP mumii dám -5 oblečenej.

Já se za gramama nehoním naopak - jeden čas sem měl jistou snahu odkehčit, ale rychle mne to přešlo.

Každopádně je zajímavé kouknout jak to má někdo jinej. ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » stř dub 11, 2018 7:32

Miuan - já neříkám že to nejde, jen že to je pak něco jiného.
Mejch 25kg je ale jaksi tím ze to obsahuje zásoby.
Vybavení je komplet 12-13kg.
Další rozdíl je porovnávat trek v létě po vnitrozemí a v zimne na ostrovech.
Je tam plno proměnných - se spoustou toho nesouhlasím a naopak radu věci v jeho vybavení považuji za zbytecne.

Věc vkusu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 11, 2018 9:29

Michal82 - bud rad, ze to resit nemusis, nekdo to treba musi resit i ze zdrav duvodu, ze toho vic proste krz zada/klouby atd proste neunese, nebo polovinu doby, nebo na polovicni vzdalenost nebo za cenu treba zbytecnejch bolesti, ke kterym by nemuselo dojit...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » stř dub 11, 2018 9:30

mike píše:Lezecke potreby uz asi jo, ale lano? Co kdyz mas v ceste prechod lehciho ledovce? Lano je zakladni bezpecnostni vybava
Psalo se o 60m lane a 2,5 kg. To uz neni "zakladni bezpecnostni vybava" pro (kazdeho) jednotlivce na ledovec. Tam to je uz tak na 5 lidi, takze by se to nemelo plne pocitat, protoze se urcite se v tom pripade budou rozdelovat jine veci.

Navic ja to taky beru tak, ze to lano potrebujes az na realni VHT, co uz neni uplne bezna turistika, to uz je mirne jina cinnost. Jinak musis pripocitat napr. i uvazek a nejake karabiny. Samozrejme, je dobre mit v tech vyssich horach (tj. i bez ledovcu a lezeckych useku se zabezpecenim) mit sebou kus lana na skupinu, vice-mene kvuli pripad problemu, nutneho zajisteni nebo zachrany - sesunuty nebo urvany svah uprostred cesty, zraneni, neocekavana panika nekoho.... Ale urcite zdaleka ne 60m a na to by melo stacit i tenci polovicni nebo dvojite, nepotrebujes jednoduche, takze zase je to o necem jinem, nez se tady psalo.
shoe píše:Jinak cepín na lehčí turistiku může vážit klidně i 150 gramů, nesmeky mohou být 190g
Co ja vim, nejlehci realne pouzitelny (tj. na ktery bych se opovazil spolehnout) cepin je Camp Corsa, ten ma pri 50cm 202g. No a uz mike psal, ze nesmeky nejsou realni nahrada za macky. Jasne, kdyz nepocitas primo s chuzi po ledovci a castym pouzivanim, tak muzes pouzit napr. hlinikovy Petzl Leopard 360g. Nevydrzi tolik, to je pravda, proto neni dobry pro caste a dlouhodobe pouzivani (to ale u UL asi neni uplne priorita), obzvlaste na skalach, ale jako prostredek na obcasne bezpecne pouziti je OK. Ale tyto dve veci uz dokopy davaji 562g.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Pierre111 » stř dub 11, 2018 11:29

Vlákno má 100 stran a od začátku jsem ho nečetl, takže nevím s jakým záměrem bylo zakládáno. :) Nicméně i VHT a lezení podle mě můžeš považovat za Light, ono právě při překonávání takových přírodních překážek je váha batohu dost důležitá. Jen k tomu prostě potřebuješ nějaké další vybavení. Takže zkušenosti s vybavením lidí, co třeba chodí nalehko na dlouhé treky se můžou hodit.

Otázka lana. Pokud se pohybuješ po ledovci, tak lano vřele doporučuji a ano potřebuješ k němu ještě sedák a dvě karabiny na připoutání se. Potom by jsi sebou měl mít ještě další věci, které jsou potřeba na vyproštění z trhliny namátkou a například (šrouby, cepín, prusíky, karabiny, kladku, slaňovací brzdu, případně další pomůcky). Lano 60m například Tendom master 8,9 váží dokonce 3,1kg, je to jednoduché lano. Poloviční lze použít. Co se týká délky, tak pokud vím chodí se tak 12m, zbytek lana si dva lezci rozdělí do batohu a slouží právě pro záchranu z trhliny. Na tom napnutém konci, za který dotyčný visí, nic neuděláš. Takže pro dva lidi by jsi stejně měl mít aspoň 30m a to je dost na knop, já bych vzal aspoň 40m. Pět lidí na jedno lano mi přijde fakt dost, navíc kdy seženeš tak velkou skupinu, aby jste se mohli o vybavení podělit ? :)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » stř dub 11, 2018 11:34

Podle me se v tom obecne trochu zbytecne patlate, podle me je UL o tom, ze vybiram vybavu tak, ze hmotnost kazde veci je velmi podstatne kriterium. Na druhou starnu pokud je to jedinym kriteriem, pak to vetsinou vede k "stupid light". Takze jde o to, vybrat tu nejlehci vec, ktera soucasne splnuje pro konkretniho uzivatele (!) pozadavky na komfort, bezpeci, uzitecnost, trvanlivost, kvalitu, spolehlivost a nevim co jeste a pokud to nejlehci vec na trhu nesplnuje, vemu "druhou nejlehci", takze mam treba nejlehci spacak ale nemam nejlehci karimatku. Do toho spada i to, ze pokud neco opravdu nepotrebuji, tak to neberu, tim dana vec ja na nule. A je jedno jeslti je to jednodenni, vicedenni, ci vicemesicni turistika, horolezectvi ci treba cyklistika.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod shoe » stř dub 11, 2018 13:56

mike píše: Taky mi ale prislo, ze v nekterych usecich by se vam spis hodily macky, nez nesmeky. Nastesti to dopadlo dobre, ale nemusi vzdycky.


Pak jde také o plánování... prostě jít ve správný moment - ráno je vše zmrzlé, odpoledne zase pěkné klouzání... Takže to jde i naplánovat, kdy nějaký úsek jít ráno, to nesmeky fungují dobře...a pak zase třeba počkat hodku, než to bude natolik měkké, že si tam člověk udělá pořádné schody:) Teoreticky bych si ale lehké mačky mohl vzít, to nepopírám.. nicméně ten rok byl extrémní a prostě informace k tomu moc nebyly. Těžko jsem si tak představoval, že tam bude tolik sněhu, což nakonec bylo:-)

mike píše:Kartacek? Ja vim, je to manzelka, ale stejne... jeste napis, ze jste se delili o holici strojek :shock: :twisted:


hehe:-) Holící strojek nebyl potřeba - nikdo se na trailu skoro neholí...maximálně si fousy zastřihnout nůžkami, ať nelezou do pusy:-) Ale teď vážně, my jsme si do každého balíku (cca po měsíci) zaslali jedno holítko... já jsem se oholil a pak Lenka své nohy:)) Jsme minimalisti, no:-)



Michal82 píše:shoe - dík, zajímavé video.
V tom quiltu -10 to musí být peklo, když si vemu, že ve 400g 800FP mumii dám -5 oblečenej.


Quilt je při stejné hmotnosti peří a FP teplejší (nemáš totiž peří pod sebou, takže máš více na sobě... my máme 350g 850FP EU normy).

Do Sierry jsem si navíc přibalil emergenci bivvy (cca 100 gramů), který je z folie, která odráží teplo -> viz. zde: https://youtu.be/cLa1vDttklY?t=330. Spalo se tedy v rámci možností dobře:-)

Samozřejmě to je spaní v oblečení, to by jinak nešlo. Pak je to i o dalších věcech (strašně důležité):
  • mít vše perfektně suché
  • vybrat vhodné místo na spaní (třeba závětří; pokud to jde, tak ne na zmrzlém sněhu)
  • hodně se napít (= snazší cirkulace krve = větší teplo)
  • před spaním se najíst (=zpracováváním jídla se produkuje teplo)
  • nevrtět se ve spacáku/quiltu
  • pokud se chce v noci na záchod, tak samozřejmě jít (to se pak člověk budí ani ne kvůli zimě, ale kvůli tomu, že se mu chce prostě čůrat:-) )
  • pokud by přeci jenom byla zima, tak prostě vlézt a udělat si 50 dřepů a 30 kliků... a je Ti zase teplo:-) ->toto jsem ale na PCT nepotřeboval...

Také nezapomínat na to, že na delší akci už metabolismus jede na plné obrátky, takže tělo fakt hodně topí...my třeba v podvečer brodili vodu o teplotě 1-2C, vzduch už mínusová teplota...a fakt jsem byl překvapený, že mi ani nebyla zima, když jsem vylezl z vody...prostě radiátor:) Bylo to samozřejmě zaplacené tím, že jsem za den snědl 1,5 kila energeticky bohatého jídla...

apuka píše:Co ja vim, nejlehci realne pouzitelny (tj. na ktery bych se opovazil spolehnout) cepin je Camp Corsa, ten ma pri 50cm 202g. No a uz mike psal, ze nesmeky nejsou realni nahrada za macky. Jasne, kdyz nepocitas primo s chuzi po ledovci a castym pouzivanim


Suluk46, 50 cm 130 gramů -> zde: https://suluk46.com/product/tica-ice-tool-r5/. Není to cepín na neustálé používání, ale jako pojistka mi stačil - čepel je to titan, takže je pevnější než hliník...a já jsem s tím byl spokojený...nicméně každý má jiné preference.

To samé nesmeky Nortec: Ano, musel jsem je opravovat, prostě je to 190 g verze..nicméně jsem v nich ušel minimálně přes 200km (sníh a také i občas kamení). Samozřejmě lanka praskla (ono to bylo asi i naší botou, kde zrovna za spojem byl "špunt" na botě) - nicméně jsem opravil pomocí provazu ze spectry (50x silnější než ocel)... a nebyl problém. Tyto nesmeky budu používat i nadále, koupil jsem si nerez brzdové lanko na kolo...a jsou zase ready na další sezónu:-) Pak existuje samozřejmě varianta řetězová, ta nejspíš vydrží o poznání více a váha je cca o 100 gramů víc. Mne to ale vyhovuje, takže nepotřebuji bytelnější, nicméně přiznávám, že to není pro každého:)
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod FrantaKrajta » stř dub 11, 2018 16:47

shoe píše:Suluk46, 50 cm 130 gramů -> zde: https://suluk46.com/product/tica-ice-tool-r5/. Není to cepín na neustálé používání, ale jako pojistka mi stačil - čepel je to titan, takže je pevnější než hliník...a já jsem s tím byl spokojený...nicméně každý má jiné preference.


Jen pro upřesnění, to přeci není cepín, když není certifikovaný (taky to výrobce samozřejmě uvádí), takže určitě postačí na opírání se a nejspíš i zabrždění pádu, ale neuděláš z něj štand na to vytažení z trhliny, protože ta rukojeť to nevydrží (nebo možná jo, ale chceš jí fakt věřit, když potřebuješ na zakopaném cepínu někoho vytahovat a není na to testovaná). Jasně, je to určitě lepší jak treková hůlka na prudší svah, to asi jo...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » stř dub 11, 2018 16:50

shoe - tak je mi jasný ze to peří není pod tebou a tím ho mas víc nad sebou - co mi není jasný, že ti tam spodem netáhne když se v noci otočíš a to že ti neutíká teplo vrchem kolem hlavy.
Ještě bych si to dovedl představit v plusu ale v minusech nevím no.... ale nikdy sem v tom quiltu nespal.

No metabolismus po par dnech jede jinak to je fakt a po měsíci na treku už jede taky jinak.

Jinak tedy taková věcná - jak koukám tak koukám nikde u nikoho nevidím takovou zbytečnou blbůstku jako je kompas s mapou....?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř dub 11, 2018 18:27

@scinkk: :smt023 podepisuju. Chapu, jak to deu myslel, ale takhle dlouhe vlakno uz vidim jako "verejny majetek" a je z nej uz dlouho obecna diskuse na tema lehke vybaveni.

Pierre111 píše:Takže pro dva lidi by jsi stejně měl mít aspoň 30m a to je dost na knop, já bych vzal aspoň 40m.

Jeste pridej uzliky, ve dvojici velmi doporucovane, a mas tech 40 m jako minimum. Mam pocit, ze se pro dvojici doporucuje 50, ale klidne i 60 m.

FrantaKrajta píše:Jen pro upřesnění, to přeci není cepín, když není certifikovaný (taky to výrobce samozřejmě uvádí), takže určitě postačí na opírání se a nejspíš i zabrždění pádu, ale neuděláš z něj štand na to vytažení z trhliny, protože ta rukojeť to nevydrží (nebo možná jo, ale chceš jí fakt věřit, když potřebuješ na zakopaném cepínu někoho vytahovat a není na to testovaná). Jasně, je to určitě lepší jak treková hůlka na prudší svah, to asi jo...

Presne tak. Na chuzi ve svahu a brzdeni pripadneho padu, na ledovec na lane uz ne. Ale i takhle je dobry, kdybych ho pred casem mel, tak mi usetril vylet vrtulnikem. Protoze s touhle vahou bych ho s sebou vzal a ten pad bych zabrzdil nebo aspon zpomalil tak, ze by se mi nic nestalo.

shoe píše:Pak jde také o plánování... prostě jít ve správný moment - ráno je vše zmrzlé, odpoledne zase pěkné klouzání... Takže to jde i naplánovat, kdy nějaký úsek jít ráno, to nesmeky fungují dobře...a pak zase třeba počkat hodku, než to bude natolik měkké, že si tam člověk udělá pořádné schody:) Teoreticky bych si ale lehké mačky mohl vzít, to nepopírám.. nicméně ten rok byl extrémní a prostě informace k tomu moc nebyly. Těžko jsem si tak představoval, že tam bude tolik sněhu, což nakonec bylo:-)

Jasne, to nemela byt vytka. Spis pripomenuti, ze clovek situaci vzdycky neodhadne a kdyz si kvuli vaze nevezme spravnou vybavu, muze z toho byt pruser. Jako v mem pripade, ten cepin jsem mel pred odjezdem v ruce, ale prislo mi, ze uz mam batoh moc tezky... Macky jsem taky zvazoval, ale macky bez cepinu nejdou, takze jsem nechal doma oboji a vzal jen nesmeky. No a v prosinci snih na severnim svahu nezmekne ani kdyz je krasne :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř dub 11, 2018 18:42

apuka píše:Co ja vim, nejlehci realne pouzitelny (tj. na ktery bych se opovazil spolehnout) cepin je Camp Corsa, ten ma pri 50cm 202g.

Tusite nekdo, co znamena Indikátor opotřebení CC4U varuje, pokud je zobák přiliš tupý a používání cepínu není bezpečné? Tohodle bych se u hlinikoveho cepinu bal, ze se rychle obrousi spicka a pak uz nebude brzdit. Proto by mi mozna prisel lepsi ten titanovy, co ma Tom, ac neni certifikovany. Koukam, ze se dela i s titanovym topurkem, pak je o trochu tezsi (60 cm 201 g, 45 cm 162 g).

apuka píše:Jasne, kdyz nepocitas primo s chuzi po ledovci a castym pouzivanim, tak muzes pouzit napr. hlinikovy Petzl Leopard 360g.

Hlinikove macky jsem mel resp. jeste nekde mam a maji stejny problem. Strasne rychle se zakulati hroty, na lede to muze byt otazka minut. No a pak uz bezpecne nejsou. Tyhle navic nemaji vyhazovace snehu. Zrovna v mem prosincovem pripade by ale asi stacily.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod shoe » stř dub 11, 2018 18:55

FrantaKrajta píše:Jen pro upřesnění, to přeci není cepín, když není certifikovaný (taky to výrobce samozřejmě uvádí), takže určitě postačí na opírání se a nejspíš i zabrždění pádu, ale neuděláš z něj štand na to vytažení z trhliny, protože ta rukojeť to nevydrží.


..jj, souhlas, je to "ice tool":) Nicméně ta titanová rukojeť by už moha být zajímavá:-)

Michal82 píše:Jinak tedy taková věcná - jak koukám tak koukám nikde u nikoho nevidím takovou zbytečnou blbůstku jako je kompas s mapou....?


jj, to "nemáme":-) Ne vážně, měli jsme 2x mobil s IP7 (teď mám s IP8), takže jsme to měli zazálohované. Na mobilu jsme měli navigaci včetně mapy s vrstevnicí, takže jsme fakticky měli 2x elektronickou mapu s možností ukázat na GPS naší lokaci. A jsem sakra rád, že jsme to takto měli...pokud bych měl jen papírovou mapu a kompas, tak by to bylo o dost horší, jelikož pokud nejsou vidět jezera a potoky, tak se dost těžko orientuje v zasněžené krajině.

Pokud není sníh, tak by to tam šlo klidně bez mapy - což by ale nevyhovovalo mně, jelikož rád vím, kde jsem..kde je další voda a jak to mám ještě daleko...atd.


mike píše:Jasne, to nemela byt vytka. Spis pripomenuti, ze clovek situaci vzdycky neodhadne a kdyz si kvuli vaze nevezme spravnou vybavu, muze z toho byt pruser.


Nebral jsem to jako výtku, je mi jasné, že se chápeme:) Já to psal spíše pro ostatní, třeba si to bude někdo někdy číst...i když takto dlouhé vlákno asi už nikdo číst nebude:-)

mike píše:Koukam, ze se dela i s titanovym topurkem, pak je o trochu tezsi (60 cm 201 g, 45 cm 162 g).


jojo, to je novinka... to už může být zajímavé. Když vezmu pevnost např. titanového kolíku... Prostě by to chtělo jeden koupit a pořádně vyzkoušet:) Např. zafixovat vodorovně mezi dvě větve stromu, navázat uprostřed lano a z dalších 5m shodit dva pytle cementu, které jsou omotané lanem:-)
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř dub 11, 2018 19:06

Ad mapy: nosim, papirove a nekdy je to na vaze fakt znat. Kdyz jdu nejaky horsky trek a potrebuju treba 3 - 4 mapy 1:25000, to uz muze dat i pul kila. Kompas mam v hodinkach, skoro nepouzivam.

K dobre elektronicke mape doba jeste nedospela, ale jsem optimista. Rolovatelny/skladaci barevny e-ink displej aspon A4, k tomu samozrejme GPS a bude to fajn.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod shoe » stř dub 11, 2018 19:09

O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř dub 11, 2018 19:16

Jaky je realny rozmer? Nahrada papirove mapy musi byt pro mne dostatecne velka, proto pisu A4. Vetsinou koukam jeste na vetsi plochu. Ono celkem zalezi na terenu. U nas by mi to treba stacilo, ale v horach ne. Tam potrebuju mapu 1:25000 a potrebuju najednou videt okoli nekolika km a to na malem displeji proste nejde. Zkousel jsem, fakt nejde :)

Dalsi vec je spotreba, proto e-ink displej. Ten funguje jako papir, dokud nepotrebujes mapu prekreslit a tim se u vetsiho rozmeru da setrit.

shoe píše: Když vezmu pevnost např. titanového kolíku... Prostě by to chtělo jeden koupit a pořádně vyzkoušet:) Např. zafixovat vodorovně mezi dvě větve stromu, navázat uprostřed lano a z dalších 5m shodit dva pytle cementu, které jsou omotané lanem:-)

Lepsi by bylo, kdyby to nechali certifikovat. Nejvic bych se bal spoje mezi topurkem a zobakem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod shoe » stř dub 11, 2018 20:27

Reálné rozměry takové, jaké chceš:-) Rozlišení se mění dle přiblížení...můžu se na displeji podívat najednou klidně na celý trail...ale to toho pak neuvidím:)

Jedna vrstevnice je je cca 25m a měřítko máš nahoře (0,5 míle)...pak záleží na velikosti displeje. Energie to moc nežere.

K certifikaci: To dělá kluk v garážové firmě...je to USA, tam si na certifikace tak nepotrpí:-)
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř dub 11, 2018 20:43

Chci aspon A4 ;-) Hele, ja jsem to fakt zkousel s naskenovanou mapou 1:25000, kterou jsem pouzival v papirove verzi. Na displeji jsem proste nemel dostatecny prehled, musel jsem furt zoomovat a bylo to k nicemu. Na mapu kouknu a vidim. V jednoduchem terenu to jde, ale mne jde o vysokohorsky, kde nejsou znacky ani stezky a potrebujes se treba rozhodnout, pres ktere sedlo pujdes. Kdyz se rozhodnes spatne, ztratis pul dne namahavym splhanim a pak zas sestupem (stalo se mi).

No, moc nezere... mobily prave zerou hodne, zvlast kdyz je zapnuta GPS. Potreboval bych neco, kde vydrzi jedna baterka aspon 14 dni.

Njn, spolehnes se na neco, co udelal kluk v garazi? Na brzdeni v pohode, pri nem spoj az tak zatezovany neni, ale na kotveni bych opravdu radej certifikaci. Kdyz to praskne, jde o zivot.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod apuka » stř dub 11, 2018 20:50

mike píše:Tusite nekdo, co znamena Indikátor opotřebení CC4U varuje, pokud je zobák přiliš tupý a používání cepínu není bezpečné? Tohodle bych se u hlinikoveho cepinu bal, ze se rychle obrousi spicka a pak uz nebude brzdit.
Ja jsem ten cepin myslel, stejne jako hlinikove macky bez vyhazovacu prave jako "zalohu pro pripad nouze". Tj. ne pro planovane pouziti na pulce tydenniho treku na ledovcich, zmrzlych/zasnezenych skalach a strmych snehovych svazich, ale je ocekavatelne, ze nekde neco anebo ze se pocasi muze zhorsit a ja se budu muset v kazdem pripade dostat bud dolu nebo nekam dal nebo zpet. Vice-mene presne pro ten Tvuj pripad, kdys nevzal ani macky ani cepin.
Jinak jasne, ze ja bych asi obetoval dalsi 4 dkg vahy a vzal si na takove treky radeji Camp Corsa Nanotech, co uz ma ocelovou spicku. Na druhe strane, za uvedenych (nouzovych) okolnosti kolik padu predpokladas brzdit :wink: ? Myslim, ze ty jednotky asi v pohode vydrzi a pouzivat spicku na stoupani po skalach nebo v lede asi nebudes.

@shoe: ad mapa v el. forme - problemem je to, ze nevidis v te nejvetsi mirce dostatecne velkou oblast, co muze byt, obzvlaste pri neznacenych (nebo hoc zasnezenych) VHT cestach nebo pri nutnosti obejit zniceny kus stezky o hubu. Nestaci videt nejblizsi skalu, jak to tam, resp. za ni (podle mapy) vypada, potrebujes znat trocha vic - kdyz horko-tezko vylezes nebo slezes nekam, asi Te nepotesi, kdyz po case zjistis, ze ses dostat do pro Tebe neschodneho terenu, napr. desetimetrovou skalni stenu. A navrat nemusi byt vzdy snadny, navic vzdy stoji cas. Mike asi myslel tyto nevyhody (uz se to na OF rozebiralo).
Navic detaily jim pouzivanych map (napr. OEAV mapy 1:25000) jsem na dostupnych offline mapach moc nevidel.

Ale ja si myslim, ze idealni je kombinace - mit jak papirovou, tak i elektronickou mapu. Kazda ma sve vyhody i nevyhody a v tomto pripade se to da dobre pokombinovat.

Edit: vidim, ze mike uz to trocha napsal.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř dub 11, 2018 21:06

apuka píše:Na druhe strane, za uvedenych (nouzovych) okolnosti kolik padu predpokladas brzdit :wink: ? Myslim, ze ty jednotky asi v pohode vydrzi a pouzivat spicku na stoupani po skalach nebo v lede asi nebudes.

Ale jo, v tom prosincovem pripade by mne bez debat zachranil. To byl jen extra tvrdy firn a i kdybych nezastavil na miste, jako ze skoro urcite jo, tak bych to sjel pomalu dolu a bez nasledku. Jenze mam v hlave i svuj prvni vylet vrtulnikem. To jsem mel normalni cepin a nedokazal jsem s nim zastavit. Led pod zmeklym snehem, snih jel se mnou a ten led pod nim byl tvrdy jak sutr. Cepin byl nabrouseny a stejne akorat snizoval zrychleni. Bylo to docela desive, ujel jsem mozna 100 m s mensi lavinkou a dole jsem myslel, ze mam z toho brzdeni urvane rameno, bolelo vic, nez zlomeny kotnik. Hlinikovy hrot by odesel uz tak ve ctvrtine, zrychleni by bylo vetsi a mozna bych nedokazal zastavit ani za cenu te zlomeniny. Ke skalam uz moc nechybelo. Samozrejme bych tam s takovym cepinem nesel, ale nikdy presne nevis, na co kde narazis.

apuka píše:Ale ja si myslim, ze idealni je kombinace - mit jak papirovou, tak i elektronickou mapu. Kazda ma sve vyhody i nevyhody a v tomto pripade se to da dobre pokombinovat.

To mi pripomnelo, jak jsme se scinkkem ztratili znacenou stezku v Dolomitech, meli jak papirovou, tak elektronickou mapu s GPS a bylo nam to plat prtny :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » sob dub 14, 2018 21:44

Dneska jsem si hral s Cruxem AK37. Nedavno se tu resilo, ze se nedaji nosit lahve v bocnich kapsach. Daji, takhle:
crux_lahev.jpg

Opacne ne, na to jsou kapsy moc male a hrozi vypadnuti, ale takhle mi to prislo docela stabilni a bezpecne. Batoh musi byt aspon trochu naplneny, ale mel by stacit spodek.

Z noseni lahve hrdlem dolu nejsem nijak nadseny, ale je to spis pocit, nez ze by realne hrozilo, ze voda vytece.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Treking