Light Backpacking - turistika nalehko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 1, 2020 14:23

ethericovi at prijde normalni co chce, ja jeho nazor respektuju a chapu, ze proste pro nej to je dulezity ale rozporuju to jeho - volne prelozeno - kdyz nebudes resit 3g na kazdy jednotlivy snure, tak se o UL vubec nezajimej, pokud tomu nechecs dat vsechno, co muzes, tak se na to vyser a nedavej tomu nic

tohle sem si v podstate prevzala z toho co psal. a jen sem se snazila ukazat jinej uhel, ze pro vetsinu lidi ma smysl UL resit do nejake PRO NE ROZUMNE miry, ale neni nutny opravdu pocitat kazdej gram. Etherica to bavi, at si to dela, ale nemyslim, ze je nutny rikat, ze kdo to tak nema, tak to ma blbe.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mitau » stř dub 1, 2020 14:26

Me to treba ujete neprijde. Prave u frekcence, jak casto to Etheric pouziva, to vyuzije. A proste ho bavi mit vybaveni, ktere je podle neho idealni.

Stejne jako ja si udelam radost novym parem bezeckych bot (objektivne vzato bych jich nemusel mit tolik/tak dobrych), tak on si ji udela odlehcenim vybavy. Cloveka to pak vic bavi a ma pocit nejake "lokalni optimality".

A zpet k puvodnimu dotazu na UL a prechodu od ni pryc - jak vidis, kazdy ma uroven odlehcovani nekde nastavenou a cast lidi pro objeveni te hranice udela nejdriv o jeden krok dal v odlehcovani, aby se pak vratili a byli uz se svoji vybavou spokojeni. To ale neznamena, ze clovek nema odlehcovat, spis naopak - ma objevit, jake odlehcovani pro nej osobne jeste ma smysl.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mitau » stř dub 1, 2020 14:31

@Mawe Vim, ze to tak od Etherica dost vyznelo, ale spis tak chtel prezentovat svuj pristup. A ano, pod UL si predstavim reseni i drobnosti (proto ULTRAlight), ostatni je proste odlehcovani. A UL je takova nicnerikajici zkratka :)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » stř dub 1, 2020 14:36

Pierre111 píše:Já bych to tvoje extrémní odlehčování pochopil, kdyby jsi šel nějaký extra dlouhý náročný trail

Na chození každej víkend v průměru 50km/den, plus několik akcí v týdnu 10-20km taková výbava už smysl má.
Takhle hrotit výbavu mi dává smysl právě ve dvou případech - když jdu na dlouhej trail, nebo když chodim často, byť ve svý domovině, a věnuju se tomu.
Btw nezlehčuj chození po českejch kopcích, též to může bejt náročný.

Mawenzi píše:volne prelozeno - kdyz nebudes resit 3g na kazdy jednotlivy snure, tak se o UL vubec nezajimej, pokud tomu nechecs dat vsechno, co muzes, tak se na..

Zcela špatně pochopeno. Asi to nedokážu interpretovat jinak. Ale chápeš to špatně, tak to myšleno nebylo. Já jen, že je to vlákno o UL a když chcu být UL, musim dle toho přemýšlet a ano, porovnávat i která šňůra je o 7g lehčí při stejný pevnosti. Jedině tak dosáhnu maximální úspory hmotnosti. Přečti si tu knihu od Koska, ten to dokáže vysvětlit líp. Mám na UL více méně stejnej názor, až na seřezávání karimatky, kartáčku a několika dalších maličkostí :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8092
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod oodoow » stř dub 1, 2020 15:02

dudy píše:Pokud tedy můj cenováý koeficient znásobím dvěma, jak chtěl oodoow, jsem na pětačtyřiceti hadrech.

:(( Jak jsi to spočítal?

Pierre111 píše:100tis na tři týdny v Africe

Nemá být Afrika chudá levná zem? :D

Etheric píše:Na chození každej víkend v průměru 50km/den, plus několik akcí v týdnu 10-20km taková výbava už smysl má.

Přesně tak, pokud někdo chodí takové vzdálenosti, tak je rád, za každý gram dolů a nepohodlná výbava vadí mnohem více.

@Mawenzi: No, čistě jazykově, co už jinýho má být řešení každýho gramu než ultra light? To máme zavést super ultra light? Ten kdo chce mít prostě lehkou výbavu, tak to bych nazval light backpacking, tak je nazváno i tohle vlákno. Ultra light bych nazval už řešení každého gramu.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř dub 1, 2020 15:18

oodoow píše:co už jinýho má být řešení každýho gramu než ultra light?

Stupidlight? :-k :twisted:

Ale ne, mas samozrejme pravdu. To, co provozuje vetsina z nas, odpovida nazvu tohodle vlakna. Light, turistika nalehko. Ultra znamena hnat veci do extremu, coz dela malokdo. Akorat to spousta lidi nazyva blbe.

Taky se to postupne meni. Treba ten muj batoh. Kdyz jsem ho pred lety kupoval, tak byl jasne UL, lehci snad tenkrat ani nebyl. Dneska je to normalni lehky batoh, UL jsou jinde, ale za cenu, kterou nechci platit a tim nemyslim penize.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » stř dub 1, 2020 15:20

Apuka: Jo vubec nechci rozporovat, ze nekoho bavi chodit do prirody, ze jineho bavi chodit do prirody s lehcim baglem a ze dalsiho tohle vsechno plus ho bavi, ze ma o 14 g lehci provazky na tarpu a je jedno kam chodi a kolik toho nachodi.
Nevim zda to tak vyznelo, ale psal jsem ze to nemyslim nijak ve zlem, a nebylo to ironicky proste jsem to jen konstatoval a to pouze to, ze ma etheric jisty stupen posedlosti, kterym si proslo mnoho dalsich. A proto vubec neni potreba aby se ho nacelnik zastal ci kvuli tomu napsal zbytecne reakce. tecka :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Pierre111 » stř dub 1, 2020 15:21

No byl bych nerad, kdyby jsme se zase vrátili k takovému tomu lehkému přehánění ala Michal ;).

Český hory nepodceňuju, třeba taková Beskydská sedmička není určitě lehká. O tom, ale ten příspěvek nebyl. Bylo to o tom, že je škoda, utrácet peníze za takový věci a pak trajdat více méně za barákem. Peníze lze podle mě utratit lépe. Třeba poznat nový místa.

Myslím, že se tu jeden baví o voze a druhý o koze. Ok UL je o tom to odlehčit co to dá, o tom ale nebyla celá tahle debata. Ta byla o tom, že když si neuřízneš kartáček a nemáš šňůru z Dyneemy tak si ani nekupuj lehkej péřák, je to zbytečný. Když to přeženu. A taky o tom, zda má cenu odlehčovat tak extrémně, když to pak hodně leze do peněz. A opět prosím, snažte se nepřehánět, nejsme na rybářském foru ;).

Afrika (některý státy) je sice chudá ale vůbec ne levná. Teda ne pro bělochy :D. Je tu cenová diskriminace, dvojí ceny. Něco je levnější nebo spíš cenově v pohodě, něco je ale hrozně napálený. Hlavně ty turistický věci jsou drahý. Vstup do parku na den 50dolarů + musíš mít průvodce 40dolarů/den. Doprava osobním autem 80-100km tak 100-120dolarů, safari 200-300dolarů za den a podobně :).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř dub 1, 2020 15:32

Pierre111 píše:Bylo to o tom, že je škoda, utrácet peníze za takový věci a pak trajdat více méně za barákem. Peníze lze podle mě utratit lépe. Třeba poznat nový místa.

Jenze tohle ma kazdy hozeny jinak a zrovna Etheric zrejme uplne jinak. Proc ne, jsou to jeho penize, at si je utrati za to, co tesi jeho. Jako autista ma vyhodu v tom, ze nema potrebu zapadat a prizpusobovat se ostatnim, proste si dela veci podle sebe.

Pierre111 píše:Afrika (některý státy) je sice chudá ale vůbec ne levná. Teda ne pro bělochy

Bingo. Velka tlusta bila penezenka :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » stř dub 1, 2020 15:35

Zvastnich preorientovanych UL nadsencu tu bylo vice, treba ten jak celou 20km trasu nahraval nonstop na video a vyrazel treba podel Labe u Kolina :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 1, 2020 15:57

presne, ja tim chtela jen rict, ze prece nebudem rikat, ze kdo reze kartacek tak je UL a kdo nereze kartacek, neni UL. Ono je taky pravda, ze se to za ty roky hodne zmenilo, posunulo, i nabidka v cr je mnohonasobne vetsi, uz to neni par predrazenejch veci pro fajnsmejkry, ale bezne dostupny a pouzivany vybaveni celkem uz i sirokou verejnosti dneska, ktery jde koupit pomalu v kazdym druhym krame, vyrobci se na to hodne zameruji... uz to neni o tom si sit doma hadry z tyvekovyho obleku za 200 ale jit do kramu a proste si neco co ma 180g koupit a jeste si u toho vybrat z materialu, vyrobcu, strihu... nebo si nechavat sit celtu ze silnylonu kdyz dneska na eshopu se skladem v cechach proste objednam spravnej rozmer a barvu...

Me jen prislo trochu smutny to, ze kdyz nemas urizlej kartacek, nemuzes byt UL. Ale jasne, pokud to dejmeztomu vemem do roviny "light" s tim, ze nekteri jdou jeste az do "ultralight" to jo... Ze prece fakt, ze tuhle vec nemas tu nejlehci moznou na trhu, ze to automaticky znamena, ze o tom vis kulovi, neumis si vybrat, neumis s tim zachazet.

scinkk - tak to teda sem takovy video asi prehlidla ? :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » stř dub 1, 2020 16:02

maw: pche mel tady na to podle me samostany vlakno :)

Jo hodne se to posunulo, respektive trochu jsme dohnali amiky, kde ta posedlost vznikla a dlouho se rozvijela, taky to bylo i tim, ze se plno tech veci od amiku koupit i u nas, aniz by to nejaky kamarad propasoval. No a samozrejme ten trend se promitl i do tech nejvetsich znacek, pac to byl jasny smer na rozsireni sortimentu za vetsi castky :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod oodoow » stř dub 1, 2020 16:11

Pierre111 píše:Peníze lze podle mě utratit lépe. Třeba poznat nový místa.

S novými místy souhlasím, ale dělat velkou bílou tlustou peněženku mi nepřijde jako lépe utracené peníze.
Je fakt, že už jenom vylézt si na Kilimanjaro v Africe stojí asi 60 tisíc, takže to se tam pak ta stovka nechá celkem rychle.
Pierre111 píše:Ta byla o tom, že když si neuřízneš kartáček a nemáš šňůru z Dyneemy tak si ani nekupuj lehkej péřák, je to zbytečný.

Tak o tom asi nemá cenu nějak moc diskutovat, ne? Každý ušetření na váze je ku prospěchu, to je snad jednoduchá matematika. Dokonce je ten péřák důležitější než uřízlý kartáček, bo na něm ušetříš větší hmotnost.

Pokud si chce někdo řezat kartáčky, tak proč ne, kdybych měl jít něco fakt dlouhýho jako třeba PCT nebo tak, možná bych taky řešil gramy, jinak to aspoň mně osobně přijde zbytečný. Ale zas nechodím 50km za den s batohem jak Etheric, radši si to zaběhnu úplně nalehko.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Pierre111 » stř dub 1, 2020 16:42

Tak napsat, že jsem dělal velkou tlustou bílou peněženku je dost krátkozraký názor, možná ? lidí co doma sedí za pecí ;). Nic ve zlém. Předpokládám, že jsi v Africe nebyl, tudíž o tom víš, to co se někde dočteš. 100tis za tři týdny dobrodružství, kdy každý den něco děláš není na Afriku mnoho, pokud by jsi jel s cestovkou nebo agenturou dáš 80tis tak za 10 dní. 16tis byl bohužel nečekaný výdaj na novou letenku z důvodu pandemie. Jen pročkování nemocí, co by jsi tam mohl chytit stojí 6-8tis. Na Kilimanžaru jsem nebyl právě z důvodu ceny a toho, že tam leze kde jaká lama, který uznávám prostě nemám rád (trochu rasismus) :D. Jinak cena 60tis je právě ta cena co si najdeš na internetu zde v Evropě, na místě bez smlouvání dostaneš za 5 denní výstup s komplet zajištěním, tedy místo na spaní, poplatky, nosič, kuchař 1400dolarů. Souhlasím, že je to napalený, ale je to vrchol z koruny planety a z těch peněz pak žije hromada lidí v celkem chudé Tanzanii. Jinak já za ty peníze navštívil Keňu, Tanzanii a Zanzibar. V ceně jsou tedy i vnitrostání let a přelet Ze Zanzibaru zpět do Nairobi. Osobně tedy raději vynaložím peníze za cestování, výlety a dobrodružství, kde drahá výbava, kterou mám, je jen prostředek k dosažení cíle, ale ne cíl samotný ;).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » stř dub 1, 2020 17:04

Pierre111 píše:z těch peněz pak žije hromada lidí v celkem chudé Tanzanii.

Osobně tedy raději vynaložím peníze za cestování, výlety a dobrodružství, kde drahá výbava, kterou mám, je jen prostředek k dosažení cíle, ale ne cíl samotný ;).

Opravdu myslíš, že se to dostane k běžnejm lidem? Že to neschrábne někdo nahoře? :D

To ale musíš logicky nejprve koupit tu výbavu ;)
Já se svým zdravotním omezením zas bohužel asi těžko budu podnikat výlety do Afriky, hlavně mě to ani neláká a opravdu bych nestrávil jejich kulturu. To stejný celá Asie a všechny muslimský země. Návštěva těchto míst je za hranicí mýho zdravotního limitu.
Rád bych do USA, třeba to PCT, ale to je zase za hranicí mýho finančního limitu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8092
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Pierre111 » stř dub 1, 2020 19:28

Opět vůbec nevíte jak to tam chodí. :) Vím, že se to dostane k běžným lidem, jelikož si přímo na místě dohodnu cenu za tu službu přímo s nimi. Tam ráno vylezeš na ulici a hned je u tebe několik černochů a nabízí ti kde co. Prakticky všechny výlety jsme domluvili takto na místě. Proto je ta cena lepší, než na internetu. Tady si lidi myslím, že když si něco objednají v předstihu přes internet, tak budou mít lepší cenu, v Africe ale platí jiný pravidla :D.

Však já píšu, že tu výbavu mám, ale ta výbava není ten cíl, ale pouze prostředek.

Nevím co máš za zdravotní omezení, že nemůžeš jet do Afriky nebo Asie a přitom ujdeš 50km dva dny po sobě :D. Já v Africe chodil akorát prvních pár dni na těžko v parku Mount Kenya, kde jsme šli na Poin Lenana do 4985mnm. Pak už toho chození tolik nebylo a přepravuješ se vlakem, Matatu(místní autobusy), Boda Boda(motorky) a sem tam něco ujdeš ale žádný dardy. Do Ameriky na PCT by jsi jel ale nemáš na to peníze, ale koupíš si výbavu za 100tis. Hele já fakt nevim, promiň, ale zdá se mi to nějaký divný. :D
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » stř dub 1, 2020 19:55

Moje zdravotní omezení se netýká pohybovýho aparátu.
Nesnesl bych jejich kulturu a často ani ty lidi, to ti ale fakt nebudu vysvětlovat. Mohl bych se dostat do konfliktu s pravidly fóra.
Kvalitní výbavu jsem si koupil pro svý účely tu nejlepší, že stála kolik stála, to se nedá nic dělat. Mě to stálo dva roky brigád, omezování se a fungování mnohdy až lehce za hranicí svejch možností, častý senzorický přetížení a častý meltdowny, abych si tu výbavu vůbec mohl dovolit. Na PCT bych takhle šetřil 3-4 roky, což už je tvrdě za hranicí mejch sil. Ze svojí mzdy, pokud nemám brigádu, su schopen ušetřit 3-4k měsíčně, když se budu krotit. Víc fakt ne, navíc budu přecházet na zkrácenej úvazek... Projekty typu PCT jsou daleko, velmi daleko za hranicí mejch finančních možností. Už to chápeš?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8092
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Pierre111 » stř dub 1, 2020 20:13

No pochopil jsem jen to, že si nevyděláš dost peněz. To ale vůbec nevysvětluje (spíš naopak), proč si kupuješ tak drahý věci. Já mám prostě jiné myšlení a zachoval bych se jinak, ale pokud tě to tak dělá štastnym, tak prosim :).

Tak já vůbec netuším kde a jak hodně jsi přišel do kontaktu s těma lidma a jejich kulturou. Já tam nic extra špatnýho až na jednu aféru s letenkama nezažil. Všechno špatný je ale pro něco dobrý a mě to dalo cenou lekci do budoucna, něco mě to naučilo. Lidi mě přišli celkem v pohodě a pokud v pohodě nejsou, no tak si musíš nějak poradit, komunikovat, ignorovat, odejít. Samozřejmě se mi tam všude snažili něco prodat a oškubat mě(často oškubali), no to se holt nesmíš dát. :D Keňa je křesťanská, v Tanzanii je hodně muslimů a to že maj jinou barvu kůže mi fakt nevadí. Když jsem byl u nich, tak jsem samozřejmě respektoval jejich pravidla, je to jejich země.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 1, 2020 20:21

Zajímavá a místy vtipná diskuze. Aneb když se dva hádají, třetí se hodně doví :-)
Tu svoji výbavu už jsem si přehodnocoval a udělal seznam s váhami. U mě je problém i to oblečení. Objemný těžký svetr - 800g, bunda - 800g, kalhoty 450g atd. Ale problém, který mám s UL oblečením je ten, že (nic proti nim) bych si v tom připadal jako gej. Jsou to všelijaké přiléhavé hoody a bůhví jaké přiléhavé střihy. Já bych rád nějakou klasiku, co vypadá spíš trampsky nebo podobně. Z toho důvodu jsou pro mě použitelné spíše fleece bundy a některé svetry. Tam se dají sehnat ještě normální kusy. Jako je fajn, že ty UL mikiny, trika atd jsou lehoučké a dají se sbalit do malých balíčků, ale je mi to prd platný, když se v tom pak stydím jet vlakem nebo projít přes město. Existuje nějaká UL klasika nebo něco, co vypadá aspoň trochu jako oblečení pro chlapa? Nikdo po mně nemůže chtít, abych chodil v přiléhavém oblečení s vystouplýma bradavkama. To radši ponesu váhu navíc. Někde jsem zaznamenal poznámku, která měl být vtipem: "Jaký je rozdíl mezi hikerem a hikerem? Goretex." Někteří lidé prý toto oblečení odmítají a zůstávají dál u klasického tuláckého stylu. Přestože také tráví na dlouhých trecích třeba několik týdnů nebo i měsíců.
Pak jsem si udělal další seznam pro ten plánovaný UL. Pro každou věc velký list papíru, kam si sepisuji různé varianty, jejich cenu a váhu plus poznámky a tipy, které kde pochytím a které chci zohlednit při nákupu
K tomu batohu. Jak tu bylo zmíněno, tak já bych do té 60L neměl problém narvat UL výbavu, ale bojím se toho, že tam pak už prostě nenarvu jídlo s vodou, protože někdy je to zásobování problém a musí člověk nakoupit, co je po ruce a na x dní. Já mám nyní (nekamenujte mě) Osprey 100+20L... Do toho narvu vše. Byla na něj zrovna akce a vyšel mě jako batohy o menším objemu, ale stejné váhy. Jak tu kdosi zmínil, tak ta bolest od ramen nemusí být způsobená těžkou váhou? Mě z toho batohu kolikrát nesnesitelně začala bolet ramena, že to byl problém někdy k zešílení. Ale přičítal jsem to dvaceti kilovému nákladu. Nebo to může být tím, že mi ten batoh nesedí? Skládáno stylem od nejtěžšího naspod k nejlehčímu nahoře. Ten Osprey tu konstrukci má stavěnou tak, že je ten batoh posazený dost nahoře. A nevím, jestli mi to úplně vyhovuje. Zkoušel jsem různě potahovat s řemeny,nastavovat atd, ale ramena stejně bolela jako čert při delším treku.
Jak tu řešíte Etherica, tak mě to jeho uvažování nepřijde úplně mimo, protože já se do té UL posedlosti asi dostal ještě než jsem začal. S nadsázkou řečeno. Proto jsem vyzvídal zde, jak o tom uvažují ostatní, což v diskuze hodně vyplulo na povrch a mně to pomohlo. Já jsem různě zvažoval tu UL výbavu a hmotnost až jsem nevěděl kudy kam. Ale víceméně mi dává logiku Ethericovo uvažování. Protože jsem si říkal, k čemu mi je, že někde ušetřím 200g, když pak kvůli ceně koupím něco o 200g těžšího ale levnějšího než naopak. Tím pak zabiju tu hmotnostní úsporu na těch ušetřených gramech a vlastně i zbytečně vynaložené vyšší finanční výdaje. Navíc souhlasím s tím, že ty ušetřené padesátigramy se nasčítají. Co jsem si spočítal, tak to dohromady udělá hodně úspory, přestože to jednotlivě vypadá banálně. Jako taky mi ale přijde blbý kvůli padesáti gramům dávat tisíc korun navíc, ale asi to jinak nejde. Ale zase nesouhlasím s tím, že dražší a značkové znamená lepší. S tím jsem se mockrát spálil. Aneb koupím značkové a drahé a bude to dobré. Jak tu zmínil tuším Pierre, tak už je to opravdu o zkušenostech s těmi výrobky a materiály a podle toho volit koupi. Kolikrát levné neznačkové "šunty" vydrží déle a slouží lépe než drahé značkové. Já nosil hodně serepetiček pro strýčka příhodu,ale neměl jsem to sestavené do miniaturních rozměrů a na UL hmotnosti, protože to bych se hodně nalítal po obchodech a zaplatil víc než za tu profi KPZ, viz dále. Proto pro mě byl dar z nebes, když jsem objevil tu KPZ Kousky světa. Ta má 100g a je tam vše co potřebuju v malém provedení. Nevím, jestli je to přímo KPZ Kousky světa, protože předpokládám, že si tam každý prodejce dá svoji vysačku,ale KPZ je od jednoho výrobce. Ten její název mi to vyhledalo na googlu v jednom obchodu. Kdo hledá něco podobného, tak doporučuju. Tím ušetřím prostor i místo.
Jak tu zmiňujete ten péřový spacák, tak to máte jeden na celou sezonu? Nebo máte letní a zimní?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4370
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř dub 1, 2020 20:56

Dromedaro píše:U mě je problém i to oblečení. Objemný těžký svetr - 800g, bunda - 800g, kalhoty 450g atd.

Svetr?! Jo, tohle je fakt moc.

Dromedaro píše:Ale problém, který mám s UL oblečením je ten, že (nic proti nim) bych si v tom připadal jako gej.

:D mozna by to chtelo zacit psychoterapii. Nebo coming outem ;-)

Outdoorove obleceni se nedeli na UL a ostatni, ale spis na klasicke a moderni, pricemz to klasicke je spis na tradicni tramping a moderni ma zaroven nejake funkcni vlasnosti. Treba dobry odvod potu, vodeodolnost, vetruodolnost apod.

Taky moc nemusim prilehave obleceni; ne proto, jak vypada, ale protoze mi to neni pohodlne. Nemel problem koupit veci, ktere volnejsi jsou a v casti se da v pohode chodit po meste, aniz by se po mne lidi ohlizeli. Chce se to nebat zkusit vetsi velikost, jsou lidi, co kupuji o cislo az dve mensi a jsou v tom narvani, ja to mam naopak. 180 cm a skoro vsechno XL. Jedina vyjimka jsou funkcni tricka, co na telo sedet musi, jinak nefunguji. Kalhoty, bunda, vetrovka, perovka, to vsechno muze byt volnejsi a obvykle je to i vyhoda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 1, 2020 21:03

Jakože Freud? :-) Myslím, že o tom to není. Znám zapálené cyklisty, kterým se také dělá nevolno při pohledu na víkendové cyklisty, kteří při odpočinkové zastávce napochodují do restaurace v přiléhavých barevných dresech a sedí tam s přilbou na hlavě.

Doplněno: Mně by ani tak nevadilo to moderní oblečení jako ty jeho zúžené střihy a podobně. Nevím, kam na to chodí a kdo to vymýšlí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4370
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř dub 1, 2020 21:12

Jakoze tyhle problemy mivaji latentni gayove, kteri si to nechteji priznat ;-)

Tyhle barevne cyklisty taky moc nemusim, ale ne proto, ze vypadaji jako uchylove, ale protoze vypadaji jako dementi ;-) Co si hraji na zavodniky. No a taky je slusne si sundat pokryvku hlavy, kdyz nekam vlezu. Mne se z nich teda nedela spatne, jsou mi smesni. Podobne jako kdyz potkam obtloustle tatiky v maskacich s plnou polni ;-) Ale nahlas se nesmeju, kazdeho vec, jak vypada.

edit: ad zuzene strihy. Ano, je to moda a taky mi vadi, protoze se do toho nenarvu. Ale jak jsem psal, daji se najit i normalni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 1, 2020 21:21

No vida, ještě tu zjistím, že jsem gej... Ještě k tomu latentní gej. :-)

Takže to moderní outdoor oblečení si kupuješ o velikost větší než si kupuješ normálně a pak je to ok? Já jsem zaznamenal informaci, že vlastnosti těch materiálu pak nefungují jak mají ani u mikin, svetrů a dalších, když si člověk koupí větší velikost.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4370
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 1, 2020 21:26

Tak asi každému heterosexuálnímu jedinci by nebylo příjemný, kdyby působil zženštile nebo se oblékal jako gej. To jako, kdyby se nějaký chlap oblékl zženštile a to, že mu to vadí, by hned znamenalo že si nechce přiznat svoji orientaci. To bych spíš chápal tuto teorii u toho, že někdo aktivně brojí proti homosexualitě, tak že ten člověk to potlačuje u sebe a projevuje se to jeho nenávistí k homosexuálům a lesbám, protože ve skutečnosti to nenávidí v sobě.
Naposledy upravil Dromedaro dne stř dub 1, 2020 21:26, celkově upraveno 1
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4370
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » stř dub 1, 2020 21:26

Pierre111 píše:proč si kupuješ tak drahý věci.


hodně muslimů a to že maj jinou barvu kůže mi fakt nevadí. Když jsem byl u nich, tak jsem samozřejmě respektoval jejich pravidla, je to jejich země.

Protože je to moje vpodstatě jediná a velká záliba.

Barva kůže mi nevadí, ale ty pravidla - zejména muslimů - s tím mám problém. Jsou mi velice, ale velice proti srsti. Respektovat je odmítám, a tak tam nejedu. Narozdíl od nich, kteří často nerespektují naše pravidla, cpou se sem a snaží se nám vnutit ty jejich, protože "islám je jedna jediná pravda".
Plus ti, co se ti snaží furt něco nacpat nebo jinak otravujou...nemám na to náladu, přetěžuje mě to a dokáže mi to zkazit celej zážitek. Nebo i slušný lidi v těch končinách, kteří neví, co znamená dochvilnost.. Není to nic pro mě, nebyl by to pro mě hezkej zážitek. Já na tyhle věci dost trpim, potrebuju svůj klid a prostor, kde můžu fungovat dle svýho. Takže Evropa a snad jednou ta Amerika, čtyři roky si ale rvát od huby kvůli tomu nebudu.

Poprosil bych dál už tohle nerozebírat, děkuju
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8092
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř dub 1, 2020 21:29

@Dromedaro: to byl vtip, neres to ;-)

Ne, kupuju si vsechno tak, aby to bylo pohodlne. Obvykle tedy XL. A vyhybam se znackam s podivnymi strihy jako je treba Tilak (ktery sije na orangutany). Informace je potreba si spravne prebrat. Jsou materialy, ktere funguji na principu kapilarniho efektu, pak opravdu musi sedet primo na telo. Protoze ten material v podstate odsava pot a bez dotyku nema co odsavat. To uz jsem psal, funkcni tricka. Nebo naopak, primaloftka funguje nejlip, kdyz je volna. Proste je to pripad od pripadu a material od materialu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř dub 1, 2020 21:36

Tak jeste tohle, at to uzavreme...
Dromedaro píše:Tak asi každému heterosexuálnímu jedinci by nebylo příjemný, kdyby působil zženštile nebo se oblékal jako gej. To jako, kdyby se nějaký chlap oblékl zženštile a to, že mu to vadí, by hned znamenalo že si nechce přiznat svoji orientaci.

Jasne, normalni chlap se neoblece jako na Prague pride nebo jak se to jmenuje, ale na outdoorovem obleceni nic zzenstileho neni. To se ti jen zda, prilehave tricko je proste funkcni a normalni chlap to neresi. Stejne tak jako ted neresi, jak vypada s rouskou. Ja nejspis jako doktor, protoze mne najednou zdravi neznami lidi :D

Dromedaro píše:To bych spíš chápal tuto teorii u toho, že někdo aktivně brojí proti homosexualitě, tak že ten člověk to potlačuje u sebe a projevuje se to jeho nenávistí k homosexuálům a lesbám, protože ve skutečnosti to nenávidí v sobě.

Jo, tohle taky funguje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 1, 2020 21:47

Proto je teď ideální příležitost pořídit kompletní ultralight výbavu. Respektive sehnat finanční prostředky na její nákup. Když někdo půjde po ulici ve stylu desperáda se zahalenou tváří a slunečními brýlemi, napochoduje takhle do banky a pak se zakrytou tváří řídit přes celé město auto, aniž by to budilo pozornost.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4370
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » stř dub 1, 2020 21:49

Jj a u prepazky strcis pokladni ceduli "Dejte mi vsechny prachy, jinak si sundam rousku!" :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Etheric » stř dub 1, 2020 22:07

Dromedaro píše:Pak jsem si udělal další seznam pro ten plánovaný UL. Pro každou věc velký list papíru, kam si sepisuji různé varianty, jejich cenu a váhu plus poznámky a tipy, které kde pochytím a které chci zohlednit při nákupu

Tomu říkám rozumnej přístup. Tisíckrát řeš, jednou pořádně kup k plný spokojenosti :smt023

K tomu batohu - dle toho co popisuješ - ti prostě nesedí.

Na jak dlouho s sebou maximálně poneseš jídlo a kolik maximálně vody? Do 55ky jsem se vešel i s jídlem na dva dny a 7 litrama vody. Rychle ubejvala, tak se to dalo.... Naštěstí jsem měl neUL batoh, těžkou mrchu 2,5kg, Corazon Eiger 55 /nahradil jsem LA Cholatse 45 1,5kg/. Ha, maj oba stejnej objem, ač by tam měl být 10l rozdíl. Ty UL batohy úplně bez výztuh nejsou nic pro mě. Ten těžší batoh se mi nese líp, když v tom táhnu víc vody a jídla. Tady jsem na váhu až tak nehleděl, nejdůležitější je, jak ten batoh sedí, jak je ti pocitově pohodlnej. Nepohodlnej batoh je na druhým místě věcí, který dokážou zkazit jinak skvělej výlet. Na prvním jsou nepohodlný boty..

Dromedaro píše:taky mi ale přijde blbý kvůli padesáti gramům dávat tisíc korun navíc, ale asi to jinak nejde.
když chceš zachovat komfort, často to opravdu jinak nejde

Dromedaro píše:k čemu mi je, že někde ušetřím 200g, když pak kvůli ceně koupím něco o 200g těžšího ale levnějšího než naopak. Tím pak zabiju tu hmotnostní úsporu na těch ušetřených gramech a vlastně i zbytečně vynaložené vyšší finanční výdaje. Navíc souhlasím s tím, že ty ušetřené padesátigramy se nasčítají. Co jsem si spočítal, tak to dohromady udělá hodně úspory, přestože to jednotlivě vypadá banálně.

No hurá. All or nothing :supz:
Jinak ano, taky mám ve výbavě dost věcí, často právě těch "spotřebních" za pár korun, ale osvědčily se mi víc, než značkový za 10ti násobek. Přesně jak psali chlapi, vědět co chceš, zjistit technický specifikace, osahat... Vzít to, co se ti bude nejlíp zdát. V kombinaci s tvým výše uvedeným uvažováním to bude fungovat výborně

KPZ... V dnešní době.. Dám ti inspiraci. Klíče Poslední Záchrany. Vyřešíš s tím kde co, i jako relativně plnohodnotnej nůž se to dá použít, prostě UL Švýcarák. S tou druhou částí vyřešíš vpodstatě jakejkoliv problém, 2k v případě nouze stačí i na dražší ubytko a vlak domu, když se něco hodně posere...
IMG_20200401_230052.jpg

IMG_20200401_230003.jpg
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8092
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Treking